101 Naposledy upravil: Basomatér (20. 06. 2022 06.51:45)

Re: Snímání baskytary do PA

Promiňte mi otázky nýmanda, ale včera jsem měl čest hrát jakože na velkým PA. Doposud jsme si vystačili na miniakcích hrát z našich nástrojových aparátů a když tak malikno dozvučit bicí.

Mám Hockeho lampu 130 (mimochodem zkontolovanou u mistra před 10 dny) k tomu 4x10 Seco  600W (kopie Ampegu) ale osazená Celsťákama. Když mě zvukař napojil přes linku (a tak to i zůstalo) prohlásil, že to mám strašně přehulený. Předzesilovač cca 15hodin, výšky 13h, středy 11, basy 13h, pesence 0.  Tak jediný, co mě napadlo vypnout Compressor (ESB muliticomp - ale taky jen tak střídmě nasatvený) Jenže výsledek byl ten - že jsem byl nucen ubrat na předzesilovači někde na 12h. Výsledný zvuk basy i potom v PA, dle máho názohu opravdu přehulený. A já se na pódiu pořádně neslyšel (z části i tím, že bylo malinkavý, takže bednu jsem měl skoro pod zadkem. Na pódiu 4 mikrofony a ty zas chytaly šílenou vazbu, od všeho co tam hrálo, takže znovu přidat jsem si už netroufnul. No bordel. To samé ale i kapela co hrála po nás (taky 4 zpěvy a 5 nástrojů - ti ale hráli pod tímto zvukařre už víckrát a přes bordel na pódiu měly dole zvuk velmi dobrý) Jeneže to vše, při mé vlastní nezkušenosti vedlo k tomu, že jsem do toho "pral víc než obvykle" (abych se slyšel - spíš z PA než z mé bedny) - jenže z PA lezlo ještě větší huhlo- přehulený zvuk lampy, jak vytavená sólová kytara. Byl jsem z toho docela nesvůj, jenže já s tím na pódiu hovno udělám... 

Co mám příště udělat jinak? Mikrák do bedny? Stát si na svým, ať si to vyřeší zvukař? (když teď to nevyřešil) Všechno na 12 hodin, ať to řeší zvukař? Ale když se neslyším, jak mám kudla hrát? Mě úplně stačí vlastní tréma z hraní.... Až zpětně mi kluci z kapely řekli že mě na pódiu skoro neslyšeli, takže něco fakt špatně....

Když je něco blbě, hledám vždycky chybu nejdřív u sebe. A tady jsou moje zkušenosti velká "0". Hádat se zvukařem nemůžu, páč vím prd a z principu ani nechci. Jenže lampa mi vyhovuje, máme písničky pomalé lirické kde hraju jen s čistou kytarou jemný doprovod a pak máme *odvaz kde jdu "proti" 3 kytarám. Na zkoušách mi to funguje výborně. Tady jsem byl v pďouli - a jak jsem debil do toho řezal, tak to bylo ještě horší. Manželka zpěváka to vzala na kameru a místy je tam basa jako od Lemmyho. A to mám prachobyčejnýho Tokai JB.  

P.S. In ear není pro mne řešení, vzhledem ke zbytku kapely a našich rozpočtových možnostech. 

Tokai JB45, Ferda Preclů, Hocke BT130, SECO BG600 home-upgrade, ňáký krabičky
0 xLajků:

102

Re: Snímání baskytary do PA

130W lampa a gain na 15h? To mi přijde fakt dost big_smile

Jenom malá poznámka k nastavení ekvalizéru - Hocke má pasivní EQ, Fender Tone Stack. Při tomto nastavení tam máš máš zvuk dost do véčka. Pokud je to schválně budiž, jen to může být i příčina toho, že ses moc neslyšel. I když zas říkáš, že na zkouškách vám to funguje...

"Prsotě brumíl"
Club Trace Elliot #13
Prof. II
0 xLajků:

103

Re: Snímání baskytary do PA

Jako majitel plus mínus podobného par tipu.

Gain na 15h je docela vostry, za mě si musím dávat pozor i při nastavení na 13h a to nemám úplně silný výstup z basy. Ale je fakt, ze já cíleně vyhledávám spis jen drobné prikresleni když za to zaberu. Hlasitost pak řeším spíš pomocí volume.

Na co si dej u téhle hlavy bacha tak je ovladač presence. Je brutálně citlivý a stačí jen lehce pohnout doprava a dokáže fakt nadělat paseku. Zvuk začne být brutální plecharna, zvlášť když máš nové struny.

Korekce přesně tak jak píše Kiwi tak je Fender Tone Stack. Takže na rovno je nastavení 50 - 100 - 50. Já osobně se svým hlavním bojovym nástrojem hraju přesně tak jako ty, ještě si dokonce přidám trochu v basech, ale to je tím, ze můj nástroj má premiru stredu, a ještě trochu víc kolem 1kHz, takže ubrat je trochu vhodné.

A teď to nejzásadnější, linkový výstup. Pokud jsem mistra pochopil, tak by měl být z řešen jako odbočka z výstupního trafa. Což má své plusy (bere v potaz kazdou lampu co tam je) ale taky svoje mínusy (citlivé na přidání hlasitosti a gainu). Nic méně jde to řešit. Pokud říkáš, ze zvuk máš na pódiu ok a nejeví ty nešvary z PA, tak to není tím, ze mas něco blbě, ale tím, ze zvukař byl troglodyt. Je pravda, ze výstup je silnější a zvukaře je dobré na to upozornit. Některé pulty mají možnost ručního padu o 20db, některé mají potaky že do půlky se gain chová na linkové úrovni, od půlky na mikrofoni úrovni, a někde funguje zvláštně. Osobně jsem mel taky s jedním pultem problém, ze to prebudilo předzesilovač, i když byl defakto stažen. Vyřešili jsme to vložením aktivního di boxu a nastavením vysokého útlumu. Ale neptej se co to bylo, musel bych zjistit.

Každopádně postup bych volil takový, ze zvukaři hlásit silný výstup. Když bude problém tak tam zkusit vložit di box s útlumem. Nakonec sejmout mikrofonem. Ale to je specialne na menším pódiu zdroj dalších problémů. Ale pokud máš poladeny gear na pódiu tak proč to nezkusit. Kopakovy AKG na půjčení seženeš, nástrojový Shure taky není úplná tragedie, tu ale chce vhodné zkombinovat s linkou.

0 xLajků:

104

Re: Snímání baskytary do PA

Ještě dodám jedna věc. Když budeš prostě řešit takovouhle prekerku a potřebuješ to řešit rychle, nebo není vůle, tak si nech dát před vstup do hlavy DI box. Zvukař dostane nějaký rozumný signál. A ty si z odbočky na něm vezmu signál do hlavy a budeš mít svoji pohodu. Někdo může namítnout, ze tím přijde o svůj zvuk. Ale když je problém tohoto typu, tak výsledek bude rozhodně lepší. A já třeba pokud je na pódiu horší akustika, ze tam musím dodat čarovat s EQ tak to raději takhle dělám, protože vím, ze to co mám na pódiu tak fakt není vhodné k dalšímu zpracování.

0 xLajků:

105 Naposledy upravil: Basomatér (20. 06. 2022 06.21:11)

Re: Snímání baskytary do PA

Nedodal jsem to důležité. Po krátké diskusi se zvukařem, jsem nejdřív vypnul ten svůj Compresor (v domění že on ho má ve svých hejbaltech - mimochodem pak nám tvrdil že mu compressor právě oděšel a byl to ten problém v bordelu na pódiu ???? ) A předzesilovač stáhnul na 12hodin - s tím že ostatní EQ jsem si nechal tak jak byl tedy 13/11/13  - a takhle jsem to odehrál. Jen jsem už neměl odvahu si přidat, tak abych se na pódiu slyšel, protože ještě před tím měnil 3 kabely (u bicích, k sólové kytaře a zpěvákovi) aby nakonec sebral mikrofon druhému kytaristovi na doprovodné zpěvy a dal ho zpěvákovi. ( tedy po domluvě) Takže doprovodný zpěv byl ve 2 místo ve 3 lidech.   

Signál z basy leze +- normální, možná trošku nadstandard, určitě nic abnormálního.

Až jsme dohráli šel jsem za zvukařem a ten mi ukazoval že Gain měl na mixu stažený úplně na 0 - a přesto to dělalo ten bordel.... ale pravda je, že ve svém zoufalství jsem do toho místy (v silných pasážích kde jednou ty 3 kytary) fakt řezal.  

Poťák presence mám stažený na 0 - ten dělá se zvukem opravdu velké "vylomeniny"  

 

"tak si nech dát před vstup do hlavy DI box. Zvukař dostane nějaký rozumný signál. A ty si z odbočky na něm vezmu signál do hlavy a budeš mít svoji pohodu."

No to pak nemusím mít lampu a hrát téměř na cokoli cry 

 

A na závěr dotaz nevzdělance. Fender Tone Stack, tím je myšleno co? 

Tokai JB45, Ferda Preclů, Hocke BT130, SECO BG600 home-upgrade, ňáký krabičky
0 xLajků:

106

Re: Snímání baskytary do PA

Ještě přidám jednu věc, která může částečně pomoct. Píšeš, že jsi kvůli neodstatku místa měl bednu pod zadkem - mě se osvědčilo dá bednu na židli, nebo cokoliv, co je po ruce. 

Já už vozím jenom malé kombo (Hocke 150) a k němu mám stojan, tak abych mohl reproduktor směrovat přímo na sebe a tím omezil celkový hluk na podiu a soušasně se dobře slyšel.

FGN JMJ5-ASH-M SBB Surreal Blue Burst, Squier Classic Vibe '70s Jazz Bass V, Hocke 210, Line6 Relay G30, EBS Microbass 3,
Momentálně v kapele "Není zač!" http://www.nenizac.net/
0 xLajků:

107 Naposledy upravil: Basomatér (20. 06. 2022 06.50:12)

Re: Snímání baskytary do PA

Dzzerza napsal:

k němu mám stojan, tak abych mohl reproduktor směrovat přímo na sebe a tím omezil celkový hluk na podiu a soušasně se dobře slyšel.

To byla jedna z věcí co mě po tom napadla, protože naklopit bednu se zeslákem je trochu nebezpečný innocent Abych ji pak zavrhnul a hledal problém ve své neznalosti. Ale evidentně s tím budu muset něco udělat... 

Tokai JB45, Ferda Preclů, Hocke BT130, SECO BG600 home-upgrade, ňáký krabičky
0 xLajků:

108

Re: Snímání baskytary do PA

Jestli mel na pultu stazeny gain tak to je presne co rikam, musi se jeste pridat utlum. Takze to co kreslilo byl jeho pult.

S tim DI boxem jsem to myslel jako fakt nouzovku. Uznej, ze by to bylo v tomhle pripade lepsi. Oni upřímně nikoho nase lampa vubec nezajima joy

 

0 xLajků:

109

Re: Snímání baskytary do PA

Basomatér napsal:

A na závěr dotaz nevzdělance. Fender Tone Stack, tím je myšleno co? 

 Doufám, že to popíšu správně (takže mě erudovanější prosím případně opravte). Fender tone stack je označení způsobu zapojení a nastavení korekcí. Specifikem tohoto zapojení je, že basy a výšky jsou boost only - tedy že je pouze přidáváš, ale středy jsou cut only - takže pouze ubíráš. V zásadě to znamená, že při nastavení všech poťáků na 12h nemáš "rovný" zvuk, ale už lehký véčko. Pro rovný zvuk je třeba mít jak psal Polygon stažené basy a výšky, no a středy mít vytažený na maximum.

Fender JB62RI CIJ 97´ (fretless + LaBella tapewound) -> Audioevent Fatal Audio Destruction -> EQD Tentacle (Lovecraft clone) -> Zvex Woolly Mammoth -> EHX Freeze -> Two Notes Le Bass ->  Defects FX Atmosphere = BLACKNOISE/DRONE
Flatwound Club #2
0 xLajků:

110

Re: Snímání baskytary do PA

No jestli to běhá takhle, tak nejjednoduší by mi přišlo, kdyby do toho DI výstupu zabudoval útlumovej člen -> ty by nemuselo být (dle mých slabých elektrozkušeností) nějak zásadně problématické, ne?

Respektive, pak jsou možnosti XLR-XLR útlumového členu, které by mohly snad fungovat -> třeba https://www.thomann.de/cz/jts_ma_123.htm

mají tam pozitivní ohlasy na použití jak s linkovou, tak mikrofonní úrovní.

Ale nejlepší to bude jistě konzultovat s Hockem.  

0 xLajků:

111 Naposledy upravil: Basomatér (20. 06. 2022 13.08:10)

Re: Snímání baskytary do PA

 Jedna z věcí která mě vedla k Hockeho zesilovači byla, že sám o sobě vlastně "nekreslí", ale dobře reaguje na dinamiku hry jako takové. Na to aby začal kreslit se musí vykroutit až kamsi do totálních extrémů. Právě proto nastalo to moje zděší ze zvuku který z PA lezl. V každém případě díky za inspirace - mít v zásobě těch opatření víc, není nikdy ke škodě. Obzválšť díky za výborný pokec s Polygonem! 

Tokai JB45, Ferda Preclů, Hocke BT130, SECO BG600 home-upgrade, ňáký krabičky
0 xLajků:

112

Re: Snímání baskytary do PA

Při hraní na PA si na preampu udělám zvuk, co chci, aby lezl do lidí a na aparátu pak takovej, abych se dobře slyšel na podiu ( většinou přidat středy a ubrat basy)  do PA posílám linku z preampu. Když mi na tom moc nezáleží tak aparát ani neberu  a nechám si basu poslat do svýho odposlechu.  Ostatní at si řeknou kolik basy o odposlechu chtějí. Nikdy nezvučím podium ze svýho aparátu, páč by to dělalo bordel. (platí pro větší PA). Na malej PA s málo odposlechovými cestami stavím jednu bednu (tu dolní) směrem ke kapele (k bubeníkovi) a tu horní na sebe nebo celej aparát šikmo. Ale nikdy ne na podlahu, to je základ. To jsem delal jako mladej a furt jsem nadával, že se neslyším :-)

https://baskytara.com/img/m/2116/t/p19pnke2fp34m151r1lmflh71qeqb.jpg

JB MiM, PB MiM, Sandberg Electra PB, Cort A4 OPN, JB SQVM70, JB SQVM FL, PB (skládačka), SQ VM VI, Hofner 500/1 1965
Trace Elliot Transit -> Trace Elliot ELF -> 2x110, 210, 115, HA3500, Roland Cube 30
Shure 58A beta -> TC Helicon Harmony Singer
0 xLajků:

113

Re: Snímání baskytary do PA

Basomatér napsal:

mimochodem pak nám tvrdil že mu compressor právě oděšel a byl to ten problém v bordelu na pódiu ????

 "ještě včera to fungovalo..." smile)

Hele, sice máš ten gain fakt votavenej, ale to nebude ten problém. Píšeš, že mikrofony na podiu chytaly vazbu, tak to opravdu není problém nastavení tvýho zvuku, ale prostě jsi potkal zvukaře, který neumí svoji práci. Vazba ze zpěvovách mikrofonů, i kdyby na podiu řvali vorvani, to je problém jen a jen zvukaře. Buďto není úplně zkušený a znalý svojí práce (což je ta lepší varianta a pokud nemá v hlavě nasráno, doučí se to) anebo je to lempl, který na muzikanty sere a dělá to tak nějak po svým.

Takže za mně jednoznačně problém na straně zvukaře, i kdybys hrál permanentně ve vazbě na svým aparátu, musí si vědět rady a nazvučit to. Tenhle očividně nevěděl nebo nechtěl...

A btw, kde se ti to stalo?

Basa prudí muziku smile
0 xLajků:

114

Re: Snímání baskytary do PA

Atvečko napsal:

To jsem delal jako mladej a furt jsem nadával, že se neslyším :-)

Mlád už nejsem dlouho, leč nezkušený jsu fest... 

Tokai JB45, Ferda Preclů, Hocke BT130, SECO BG600 home-upgrade, ňáký krabičky
0 xLajků:

115

Re: Snímání baskytary do PA

el BassTardo napsal:
A btw, kde se ti to stalo?

Pustiměř u Vyškova, sobota. Následně tam hrálo Jednou týdně, Nšoči a Jolly Joker 

Pódimu je dřevěný altánek s plechovou střechou, pod tou byla sice natažená jakási akustická útlumová plachta, na podlaze zámkovka. No suprer prostředí samo o sobě... 

Tokai JB45, Ferda Preclů, Hocke BT130, SECO BG600 home-upgrade, ňáký krabičky
0 xLajků:

116

Re: Snímání baskytary do PA

A ja si rikal smile Ja tam hral se Nsoci /svet je malej a o nahody v neni nouze /a i se mnou mel pri zvuceni z D.I. problem ...Prej STRASNE silnej signal mi z troho leze rikal big_smile hral jsem poprve na svyho kolibrika Ibanez Promethean 3110 a to jsem na DI mel nastaveny -20db /je tam jezdec 0 nebo -20db/ tak k tomu jeste pridal mikrak a obcas jsem z PA slysel nakreslenou basu... Jollici houkali na zvukovce fest hmm Takze jestli 3 kapely ze 4 mely problemy se zvukem /zvukovku Jednou Tydne jsem nestih/,tak asi vime kde je pejsek zakopany.

Squier VM Precision V , OLP Tony Levin 5str. , OLP MM3 5str. , MTD Beast MM+J 5str. , Cort GB75 , Yamaha BB 300 84´MIJ , Jolana Altro Bass , Taurus BL-1010 2x10 kombo, IBZ Promethean 3110U, Ashdown RM220, Yamaha BB210T, EDEN WTDi , Zoom B1ON
Hraju - NŠOČI , NoName tribute
0 xLajků:

117

Re: Snímání baskytary do PA

ondrax napsal:

A ja si rikal smile Ja tam hral se Nsoci /svet je malej a o nahody v neni nouze /a i se mnou mel pri zvuceni z D.I. problem ...Prej STRASNE silnej signal mi z troho leze rikal big_smile hral jsem poprve na svyho kolibrika Ibanez Promethean 3110 a to jsem na DI mel nastaveny -20db /je tam jezdec 0 nebo -20db/ tak k tomu jeste pridal mikrak a obcas jsem z PA slysel nakreslenou basu... Jollici houkali na zvukovce fest hmm Takze jestli 3 kapely ze 4 mely problemy se zvukem /zvukovku Jednou Tydne jsem nestih/,tak asi vime kde je pejsek zakopany.

Takže DI box by nezachráli ani mě, nejspíš sweat_smile Když jsem viděl jak si neseš toho prďouska Promethana, říkal jsem si proč se táhám s takovou harmarou? joy Evidentně to stačí... 

Jednou týdně pro změnu řešili odposlechy, zpěvák neslyšel, asi 3x to zmiňoval, až nad tím mávnul rukou a vzdal to. Ti byli doma tak asi jsou na tu plechbudku nějak zvyklí... 

Mimochodem Vás jsem poslouchal celkem důkladně a první 3 písničky byly zvukově takový nijaký, pak už zvuk srovnal a bylo to slušný. Tedy na place. Jinak zahraný jste to měli sqěle (tiše jsem slintal co se dá na basu zahrát), zpěv a ukecanost vašeho lídra už byli poněkud průměrné.... 

Tokai JB45, Ferda Preclů, Hocke BT130, SECO BG600 home-upgrade, ňáký krabičky
0 xLajků:

118

Re: Snímání baskytary do PA

Diky za pochvalu a ze ses nestavil na pokec ...? Prometheana jsem vytah na hru poprve vubec/ kvuli mistu v aute - nakonec by se vesla i vetsi varianta,bici vezl technik xtra / a byl jsem spokojenej zvukar nezvukar.

Co se tyce lidra-nekdy je jak maly decko-u neho je strasne moc promennych-alkohol /Becher nebo slivovica/,jestlisi zahuli ,jeho dosavadni zivotni styl a vek

a v sobotu jsme ho vyzvedavali uz pod vlivem hmm

Squier VM Precision V , OLP Tony Levin 5str. , OLP MM3 5str. , MTD Beast MM+J 5str. , Cort GB75 , Yamaha BB 300 84´MIJ , Jolana Altro Bass , Taurus BL-1010 2x10 kombo, IBZ Promethean 3110U, Ashdown RM220, Yamaha BB210T, EDEN WTDi , Zoom B1ON
Hraju - NŠOČI , NoName tribute
0 xLajků:

119

Re: Snímání baskytary do PA

Basomatér napsal:

A na závěr dotaz nevzdělance. Fender Tone Stack, tím je myšleno co? 

Prostě typ ekvalizéru, ať to zbytečně nerozpatláváme v tomto tématu .Důelžité je uvědomit, že nemůžeš dát vše na 12h a od toho se odpíchnout, flat je to cca 0-full-0 (podle některých zdrojů 1-full-1). Lze si nainstalovat Tone Stack Calculator a tam si s tím vyhrát abys viděl jak se to chová.

Jinak odkaz zde:

http://pickroar.com/1003/the-tone-stack-explained-in-english-for-humans/

 

"Prsotě brumíl"
Club Trace Elliot #13
Prof. II
0 xLajků:

120

Re: Snímání baskytary do PA

Nevím jestli se to týká všech aparátů Hocke, ale u toho mého mi mistr při nákupu dal tuto informaci:

U těch korekcí (pasivní ala FENDER) je rovný průběh teoreticky při Treble "0", Mid "5" a Bass "0".

 

Prakticky je potřeba něco málo výšek - cca "1", Mid "5" a něco málo basů - cca "3-4".

FGN JMJ5-ASH-M SBB Surreal Blue Burst, Squier Classic Vibe '70s Jazz Bass V, Hocke 210, Line6 Relay G30, EBS Microbass 3,
Momentálně v kapele "Není zač!" http://www.nenizac.net/
0 xLajků:

121

Re: Snímání baskytary do PA

ondrax napsal:

Diky za pochvalu a ze ses nestavil na pokec ...?

Přiznám se, že tady na fóru tě vnímám a píšeš tu celkem dost. Jen jsem si tě nedal do souvislosi se Nšoči. Zas takový přehled o místňácích nemám. Škoda to bych celekem rád pokecal, no kdyby byly dole pod zády ryby.... 

Tokai JB45, Ferda Preclů, Hocke BT130, SECO BG600 home-upgrade, ňáký krabičky
0 xLajků:

122

Re: Snímání baskytary do PA

Basomatér napsal:

... včera jsem měl čest hrát jakože na velkým PA. ...

Hele, tak to jsem vytušil dobře že nemám zkoušet volat - motal jsem se na kole v tvých končinách a v Klepačově mě napadlo že ti třeba brnknu jestli nejsi v tom hicu někde poblíž na pivko :-)

 

Zážitek s PA ber s rezervou, jakmile tě zvučí zvukař pře PA tak:

1) zapomeň, že budeš z PA znít stejně jako z aparátu

2) zapomeň že lampovým zvukem oblažíš spoluhráče - ti by tě měli dostat z odposlechu a to tak, aby ti rozuměli a ne slyšeli jemné nuance lampového zvuku :-)

3) zvykni si, že si svůj vymazlený zvuk vůbec neužiješ (na to jsou nejlepší malé kluby)

4) nediv se, že jsi (nejen ty) u zvukaře za blbce

Na podiu je lepší mít apec co je průrazný, nebasuje pod 80Hz, tlačí zvuk tak kolem 200-600Hz - tam pronikneš všude. Zvukařovi pak poslat plný zvuk bez korekcí, s tím si vyhraje nejlíp. A chápu, že basákovy vlající nohavice přivádí zvukaře k nepříčetnosti...

 

Jednou jsem se dostal na podium k JethroTullům (na Vodové) - líbí se mi jak David Goodier basu vede - měl tam Markbasse 104HF a Littlemarka Tube a tak jsem koukal jak to má na něm nakroucené ... středy nahoru a basy pryč. Když začali hrát tak jsem to chvilku poslouchal u podia a byl jsem znechucený takovým skoro plechovým zvukem jako z přenosného sterea... Ale asi to tak vyjde nejlíp - sebe slyší, ostatní neruší a celkový zvuk postaví až zvukař.

Na druhou stranu když tu hrál Avishai Cohen v Bobycentru, měl ke kontrabasu za sebou flaškového Ampega a 810 Heritage (zavřený) box - a PA jej jen trochu dozvučovalo a zvuk byl neskutečně dobrý.

 

Osobně vidím požadavky na apec do studia, pak do zkušebny a do klubu, a pak na podium za PA jako trochu rozbíhavé (a taky na doma - tam ty ústrky může basák konečně kompenzovat po svém :-) - z toho pohledu jsou in eary hodně univerzální. Ale to je už mimo mě, já jsem staromilec a aparáty co si oprašuju doma jsou pro potěchu ucha basákova (a sousedů :-D )

Fender PB US, JB MIM, JB MIM FL, MarleauxDiva fy Růžička, Spector Legend Classic 6, Palatino;
TCE250BH+Hocke BN112HM+BN112M, Peavey/EVM15L+Peavey Mark III, Hocke BT120+Hocke B115, Hocke BN210, AldaxSPM250, Samson C-valve preamp
0 xLajků:

123 Naposledy upravil: Matej (20. 06. 2022 22.31:44)

Re: Snímání baskytary do PA

MartinXC napsal:

Zážitek s PA ber s rezervou, jakmile tě zvučí zvukař pře PA tak:

1) zapomeň, že budeš z PA znít stejně jako z aparátu

2) zapomeň že lampovým zvukem oblažíš spoluhráče - ti by tě měli dostat z odposlechu a to tak, aby ti rozuměli a ne slyšeli jemné nuance lampového zvuku :-)

3) zvykni si, že si svůj vymazlený zvuk vůbec neužiješ (na to jsou nejlepší malé kluby)

4) nediv se, že jsi (nejen ty) u zvukaře za blbce

Na podiu je lepší mít apec co je průrazný, nebasuje pod 80Hz, tlačí zvuk tak kolem 200-600Hz - tam pronikneš všude. Zvukařovi pak poslat plný zvuk bez korekcí, s tím si vyhraje nejlíp. A chápu, že basákovy vlající nohavice přivádí zvukaře k nepříčetnosti...

To souhlasím. Už před nějakou dobou jsem přestal zvuk na pódiu nějak zásadně řešit. Používám-i na velký pódia tenhle aparátek (viz foto). Žádná dřina (2x10 neodymy) a i na velkým pódiu hraju na zesíku volume tak na 3-jku. Ale přikrmuju ho lehce z preampu a kompresoru. sunglasses Zesík používám úplně obyčejnej HA 3500 s ekvalizerem vytaženým na středech. Právě aby mi to na pódiu hrálo spíše ve středních, pro mě dobře čitelných frekvencích.  V racku mám Korg ladičku (super viditelná-spolehlivá-i při hraných dlouhých tónech na ní jen juknu), bass preamp (rackovej SansAmp Tech 21), kompresor-Symetrix 501 (nejlepší s čím jsem se na basu setkal), a zesík. Zvukařovi posílám linku z kompresoru, občas když je čas, natahnem i basovej mikrák k bedně. Jakej zvuk mi dělá do PA jsme se zvukařem dost řešili,...jak hraju na vysílačku, tak to s ním v pohodě proberu od mixu-a on už ví co přesně tam chci a jak se to má pojit s celkovým zvukem. Převážně mě přestalo zajímat, jestli mi to na pódiu hraje "vymazleně" a začalo mě zajímat, co posílám našemu zvukaři a jak to pak má hrát a hraje v PA. wink A jak už to tu někdo psal,...i v malých klubech a na malých pódiích zásadně nezvučím basu z aparátu z pódia. wink Mám ale jeden zlozvyk,...potřebuju-ikdyž hraju na In-Ear, tak do odposlechu na zemi poslat kopák. Prostě sem si na to tak navykl, že ho musím dosllova cejtit,...a pak se mi strašně dobře hraje a vychutnávám si fakt každej tón s kopákem-s bubeníkem. sunglasses Jo,...a bendu dávám vždy takhle na štorc-viz poslední foto. Ty nožičky toho racku přesně zapadají přes hrany té bednu, tak je to takový dobře stabilní. wink

https://baskytara.com/img/m/355/t/p1g61e560i1781n0o1ga47891k073.jpg https://baskytara.com/img/m/355/t/p1g61e5cr1r7n55bueiej512lt5.jpg https://baskytara.com/img/m/355/t/p1g61f0lr3137f16ves801olhg8c3.jpg

0 xLajků:

124

Re: Snímání baskytary do PA

To jsi mi Martine připomněl teď na jaře když jsem byl na Wootenovi. Za sebou měl 1x15, 4x10 a na tom kilowat zesilovač. Hulil to jak prase, přesně jak píšeš ten druhý případ. A bylo to dobrý.

Já osobně si myslím, ze v tomhle asi neexistuje jediná správná cesta. Každý si musí najít tu svoji. A když výsledek bude dobrý, tak ať si reprak pridela klidně na záda když mu to vyhovuje :-D

0 xLajků:

125

Re: Snímání baskytary do PA

Matěji, s tím kopakem to znám dělám to taky. Je to příjemný, není třeba moc. Hlavně bez toho je to s naším bubeníkem těžký má v pravém koleni trochu revma a po hodině hraní začne ubírat :-)

0 xLajků:

126

Re: Snímání baskytary do PA

polygon napsal:

Matěji, s tím kopakem to znám dělám to taky. Je to příjemný, není třeba moc. Hlavně bez toho je to s naším bubeníkem těžký má v pravém koleni trochu revma a po hodině hraní začne ubírat :-)

Náš bubeník,..ač se to nezdá má dost razantní kopák a hlavně je přesnej.Tak taky proto mě to baví. wink

0 xLajků:

127

Re: Snímání baskytary do PA

polygon napsal:

Já osobně si myslím, ze v tomhle asi neexistuje jediná správná cesta. Každý si musí najít tu svoji. A když výsledek bude dobrý, tak ať si reprak pridela klidně na záda když mu to vyhovuje :-D

Jojo,...to souhlasím. wink Já jak se tu o tom povídá, tak jsem chtěl nastínit, jak to mám já. sunglasses

0 xLajků:

128 Naposledy upravil: m3 (22. 06. 2022 00.23:23)

Re: Snímání baskytary do PA

Basomatér napsal:

Mám Hockeho lampu 130

hele necet sem to tu cele, tak nevim jestli se neopakuju po nekom.. ale to mas tu hlavu co ma ted na strankach?

https://www.hocke.eu/bt130/

tam by mel byt cudl na regulaci urovne vystupu .. takze by melo stacit to stahnout tam .. a gain si nastavit dle libosti..
a jestli mas neco starsiho bez tak by asi nebyl problem domluvit se s mistrem konstukterem na dodelani smile

...nemit hlavu... nevadi
...nemit marka..vadi
0 xLajků:

129 Naposledy upravil: Basomatér (22. 06. 2022 14.12:24)

Re: Snímání baskytary do PA

m3 napsal:
Basomatér napsal:

Mám Hockeho lampu 130

hele necet sem to tu cele, tak nevim jestli se neopakuju po nekom.. ale to mas tu hlavu co ma ted na strankach?

https://www.hocke.eu/bt130/

tam by mel byt cudl na regulaci urovne vystupu .. takze by melo stacit to stahnout tam .. a gain si nastavit dle libosti..
a jestli mas neco starsiho bez tak by asi nebyl problem domluvit se s mistrem konstukterem na dodelani smile

Hmmm, mám starší bez možnosti regulace. Ale tohle je určitě dobrý řešení, možná to nejednodušší ze všech! Asi budu muset naplánovat cestu do Pardubic.... 

Tak u mistra domluveno. Dodělá mi tam regulaci. Ale už v základu je tam -10dB na tvrdo. 

Tokai JB45, Ferda Preclů, Hocke BT130, SECO BG600 home-upgrade, ňáký krabičky
0 xLajků: