1

Téma: Dotaz - První basa

Mam v planu si koupit svoji prvni basu. Po nekolika dnech hledani jsem narazil na tehnle Harley Benton Set.

Je to dobra basa pro uplne zacatecnika ohledne strunnych nastroju? Bude mi domu stacit 20w amplifier? A jeste mam posledni otazku, jestli nemate nekdo nejake oblibeny youtube videa pro zacatek hrani na basu.

0 xLajků:

2

Re: Dotaz - První basa

Stona napsal:

Je to dobra basa pro uplne zacatecnika ohledne strunnych nastroju?

 Je to shit, jak basa, tak kombo, nicméně někde jsem viděl video s touhle basou a nebylo to špatný. HB umí překvapit.

Stona napsal:

Bude mi domu stacit 20w amplifier?

Ano. A třeba i do hospody na takové to békání u stolu s akustickými kytarami. Do kapely a na pódium už je to slabý.

Stona napsal:

nemate nekdo nejake oblibeny youtube videa pro začátek hrani na basu

Tady jsou toho mraky: https://baskytara.com/viewtopic.php?id=9259 - ale i tak doporučím najít si učitele, ať nemusíš sám vynalézat kolo a objevovat Ameriku, zvlášť teda, jestli jsi do teď na nic nehrál.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

3

Re: Dotaz - První basa

Zamysli se nad tím, jestli potřebuješ takhle malý a slabý kombo, jestli by ti lepší službu neudělala sluchátka buď do zvukovky nebo nějakýho "cvičítka". Na živý hraní by ti pak stejně asi nebylo k ničemu.

Kytara to moc dobrá neni, ale zase za ty prachy. Ale o dost lepší jsou serie Vintage a Gotoh.

Souhlas s Aidamosem, zatímco na kytaru se pár akordů na Dajánu  naučí každej, aniž by k tomu potřeboval nějakou teorii, u basy je to trochu potřeba a učitel je dobrá cesta. Na druhou stranu v liduškách říkaj, že na housle se lidi učí celej život, na piano celý dětství a basu na počkání :-)

JB Vintera 70, JB 60 MiM, PB MiM, Sandberg Electra PB, Cort A4 OPN, JB SQVM70, JB SQVM FL, Jaguar Bass SQCV , PB (skládačka), Hofner 500/1 1965
Trace Elliot Transit -> Trace Elliot ELF -> 2x110, 210, 115, HA3500, Roland Cube 30
Shure 58A beta -> TC Helicon Harmony Singer
0 xLajků:

4

Re: Dotaz - První basa

Tady je ta basa pěkně ukázaná, a za mě v pohodě:

https://www.youtube.com/watch?v=MeS24D4NNXI

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

5

Re: Dotaz - První basa

Trocha nápovědy třeba zde:

(97) "Levné" baskytary v kategorii 4.500 - 5.500 Kč. - YouTube

Pokud máš kratší prsty a obecně menší ruku je basa typu Precision (jak máš v odkazu) trochu hroší v tom, že má širší krk. Než třeba Jazz Bass a úplným začátečníkům to učení ztěžuje. Thoman nabízí stejné sety i s jiními typy. Mrkni na to. Ale obecně platí že Harley Benton je sice to nejlevnější, ale ne zas tak špatné a pro začátek dostačující. Určitě tam dej jiné struny, ty dodávané s basou stojí za prd. Postupem se člověk rozkouká, pochopí co má jaký zvuk, co se mu líbí, co mu vyhovuje. A když tě to bude bavit, pořídíš si další basu už s přesnými požadavky. Netknutému začátečníkovi to chvíli trvá, než se v tom všem zorientuje. Ideální je najít nějakého basáka kolem a zklusit si s ním pokecat, zkusit jeho basu. Poslouchat. Zkus to i klidně zde, napiš od kud jsi třeba se někdo blízko tebe najde... 

Tokai JB45, Harley Benton MJ-4EB, Ferda Preclů, Hocke BT130, GK NEO 121, 4X10 bastl s Celesťáky, ňáký krabičky, spousta blbejch nápadů
0 xLajků:

6 Naposledy upravil: ekral (22. 03. 2023 16.50:03)

Re: Dotaz - První basa

Počítej jenom v rozpočtu s tím, že ty levnější baskytary budou potřebovat zkontrolovat, seřídit a možná i něco opravit. Já jsem si pořídil Squier Affinity Precission, protože byla v barvě co se mi líbi, podle mně se ta řada Affinity proti předchozí generaci hodně zlepšila. Ale počítej, že jsem musel opravit jeden protáčející knoflík, utáhnout matici u jacku, nastavit výšku snímačů u kterých byly šrouby jak z másla a hned se rožvýkaly, takže jsem musel koupit nové, musel jsem si pohrát si kobylkou a pořád to ještě není stoprocentní. Ale zase to hraje podle mně dobře, krk je v pohodě, snímače nebrumí v žádné konfiguraci a mají silný výstup a basa vypadá hezky. Osobně bych ji klidně začátečníkovi doporučil, ale jenom po kontrole a seřízením od profíka, což jsem měl asi udělat i já big_smile.

Taky ale počítej, že když si objednáš basu od Thomana, tak kdyby byla špatná, tak budeš muset řešit reklamaci poštou a to je myslím u Thomana zadarmo, ale přece jenom je to velký balík a můžou s tím být problémy. Osobně bych si ji nechal poslat někam do obchodu, kde si ji můžeš na místě prohlédnout a vyzkoušet a nechat si ji přímo seřídit (myslím, že kytary.cz to slibují zdarma). A pak bych s ní šel hned ještě za kytarářem a nechal tam dát nové struny a pořádně seřídit ještě jednou. Není nic horšího pro začátečníka než hrát na špatně seřízený nástroj.

Jako kombo bych osobně doporučil Hocke BN100, ale chápu, že je to už mimo rozpočet, já jenom že jsem ho neměl prodávat, má pasivní chlazení, je analogové, přišlo mi úplně nezničitelné, relativně lehké, jednoduché na ovládání a stoprocentně stačilo s rezervou na hraní do hospody.

Ještě co se týká kvality, tak všechno od Yamahy mně přišlo o několik řádů líp udělané než ostatní za stejnou cenu, jenom prostě Fender zní tak jak čekáš že bude znít Fender - tím myslím, že zní dobře.

0 xLajků:

7

Re: Dotaz - První basa

Ale ještě k tomu setu, ta basa HB PB-20 může být OK, klidně bych ji zkusil. Ale počítal bych s tím, že bude možná potřeba něco opravit nebo dodělat. To kombo bych ale nebral, podle mně to nebude hrát dobře. Vzal bych jenom tu basu.

0 xLajků:

8

Re: Dotaz - První basa

K Thomannovi - to je snad jediný shop, kde nejenže není problém kupovat a vracet, ale jde to naprosto hladce a dokonce i po skoro měsíci zkoušení. Osobně jsem takhle zkusil a vrátil 3 basy, 3 boxy a zesilovačů nepočítaně. A nebyly to low-endy. Jediné minus jsou peníze v oběhu. 
Dokonce mě občas napadá dábelský plán: pučit si prachy v bance, nechat si poslat apec před akcí, odehrát a pak zase vrátit apec i prachy ;-D

 

 

Fender PB US, JB MIM, JB MIM FL, MarleauxDiva fy Růžička, Spector Legend Classic 6, Palatino, Ibanez SRH500FL;
TCE250BH+Soundelirium 12UL, Hocke BT70+BN112M, Peavey/EVM15L+Peavey Mark III, Hocke BT120+Hocke B115, Hocke BN210, AldaxSPM250, Samson C-valve preamp...
0 xLajků:

9

Re: Dotaz - První basa

MartinXC napsal:

K Thomannovi - to je snad jediný shop, kde nejenže není problém kupovat a vracet, ale jde to naprosto hladce a dokonce i po skoro měsíci zkoušení. Osobně jsem takhle zkusil a vrátil 3 basy, 3 boxy a zesilovačů nepočítaně. A nebyly to low-endy. Jediné minus jsou peníze v oběhu. 
Dokonce mě občas napadá dábelský plán: pučit si prachy v bance, nechat si poslat apec před akcí, odehrát a pak zase vrátit apec i prachy ;-D

To zní dobře. To si snad tu HB PB-20 objednam taky.

0 xLajků:

10

Re: Dotaz - První basa

MartinXC napsal:

Jediné minus jsou peníze v oběhu.

Dnes už jsou platby v korunách tuším, ale donedávna to bylo tak, že se účtovalo v ojrech a dle aktuálního kurzu. Takže se mi stalo, že jsem objednal věc za asi 12 tisíc, pak jí vrátil, a za těch pár dní se hnul kurz natolik, že jsem na tom tratil třl stovky.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

11

Re: Dotaz - První basa

MartinXC napsal:

Dokonce mě občas napadá dábelský plán: pučit si prachy v bance, nechat si poslat apec před akcí, odehrát a pak zase vrátit apec i prachy ;-D

 Nejsi první, koho to napadlo, jsou i tací, kteří to realizovali... A "koupili" si takhle třeba činely do studia...

Basa prudí muziku smile
0 xLajků:

12

Re: Dotaz - První basa

el BassTardo napsal:

jsou i tací, kteří to realizovali... A "koupili" si takhle třeba činely do studia...

Mně, jakožto starému poctivci, to přijde jako hajzlovina. Taky jsem už něco vrátil, ale jen kvůli tomu, že to nefungovalo nebo nesplnilo očekávání, eventuálně jsem se přehlédl a vzal špatný/nekompatibilní typ výrobku, na což je ta ochranná lhůta určená. Ale vzít to takhle cíleně, jako že si koupím třeba foťák, nafotím s ním dovolenou nebo zakázku, a pak ho vrátím do e-shopu, to by mě ani nenapadlo.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

13

Re: Dotaz - První basa

Tohle je trochu svinarna. Do studia clovek sezene po znamych jen to hvizdne.

Ja teda tohle "testovani" vyuzil presne dvakrat. Jednou kdyz jsem porizoval kompresor, a ted kdyz bracha shanel zkresleni. Proste fakt sorry, ale sehnat kram, kde maji tech 8 co si vyhlidnes proste nesezenes. A hlavne si to chces projet A/B, skrz svuj aparat. A na to nikdo neni zvedavej.

0 xLajků:

14

Re: Dotaz - První basa

Ani mne sa to nepaci. Som rad ze to funguje vtedy ked potrebujem, ale ked to zatrhnu, tak budem nadavat na tych co ten princip zneuzivali.

Neuser Courage / Cort B4FL fretless (Kent Armstrong) --> ladička D`addario/Planet Waves --> SpectraComp --> HOF mini --> BBE maximizer --> Mesa Subway DI-preamp --> Barefaced FR800     ...TC electronic BH250, Zoom MS-60B ...
0 xLajků:

15

Re: Dotaz - První basa

yuro22 napsal:

ked to zatrhnu, tak budem nadavat na tych co ten princip zneuzivali

 14 dní je ze zákona, to nikdo nezruší. Prodejci sami dávají i víc, páč se jim to asi i tak vyplatí.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

16

Re: Dotaz - První basa

Já to řeším, jen když si potřebuju vybrat a daná věc není v showroomu.  Koupil jsem například dva zesilovače , Sony a Denon, oba jsem vyzkoušel a Denon vrátil. Ono to totiž ani jinak nejde. 

JB Vintera 70, JB 60 MiM, PB MiM, Sandberg Electra PB, Cort A4 OPN, JB SQVM70, JB SQVM FL, Jaguar Bass SQCV , PB (skládačka), Hofner 500/1 1965
Trace Elliot Transit -> Trace Elliot ELF -> 2x110, 210, 115, HA3500, Roland Cube 30
Shure 58A beta -> TC Helicon Harmony Singer
0 xLajků: