1 Naposledy upravil: Aidamos (01. 12. 2021 14.12:20)

Téma: Fender Custom Shop 1955 Precision Bass Vintage Blonde Relic

Fender Custom Shop 1955 Precision Bass Vintage Blonde Relic

Rok výroby: 2008
Země původu: U.S.A.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1flr1088q71heq01c57mal1hml3.jpg https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1flr1088qmo5142iavc1vq510fd4.jpg

Popis, parametry, konstrukce

Několik podobných kousků už jsem v ruce měl (např. ZDE a ZDE), tenhle je v mnohém výjimečný, hlavně tím, že mě fakt neuvěřitelně bavil a sednul mi do ruky. Tělo je z lehkého bahenního jasanu v průsvitném nitrolaku v provedení Vintage Blond a s uvěřitelným relicem, tedy umělým zestařením. Lak je krásně popraskaný, porýpaný, prodřený, a všechno to vypadá dokonale autenticky. Oproti původnímu typu baskytary Precision z roku 1951 má padesát pětka na těle zkosení na pravou ruku a i vzadu vybrání těla.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1flr1088q16ao1c6hcbl1a4416s05.jpg https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1flr1088r6f0r0c429v6a1nn8a.jpg https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1flr1088rd3g34g1ka51t6d1bpu6.jpg

Šroubovaný krk z javoru má profil měkkého V, a až překvapivě skvěle mi padne do ruky. Profil V je cítit nejvíc blízko hlavy a směrem od ní se pomalu ztrácí, až někde kolem sedmého pražce vymizí docela a přejde v klasické C. Krk je lakovaný, neobroušený, jak je u Custom Shopu téměř pravidlem, a jsem tomu rád. Šířka krku na ořechu (nultém pražci) je 44,45 mm. Dvacet tenkých, nízkých pražců je natlučeno rovnou do krku, hmatník je tedy z toho samého kusu javoru jako samotný krk, z toho důvodu je na zadní straně tzv. skunk strip z palisandru. Původní těžké Kluson mechaniky vyměnil Daviďák, kterému děkuji za zápůjčku, za velmi lehké mechaniky Res-o-lite od firmy Gotoh, což udělal jedině dobře. Kromě toho, že lehké mechaniky, které jinak vypadají naprosto totožně jako originální, přispívají k lepšímu vyvážení baskytary na popruhu, tak navíc mají "normální" chod. Původní mechaniky jsou reverzní, mají tedy opačný směr otáčení než je dnes standardem. Tvar hlavy je ala Telecaster.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1flr1088r1kcfg44cd210eo127p7.jpg https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1flr1088r15fk170e11vv14gd1bvu8.jpg

Baskytara váží fantastických 3,3 kg, ale s původními mechanikami to je dle mých zkušeností totální brutus v přepadávání na hlavu. S těmito mechanikami je to stále ještě přepadávání poměrně výrazné, ale díky nízké celkové hmotnosti se s tím dá existovat, a navíc opět proběhl test s mými vysílačkami (nástrojovou a in-ear) zavěšenými na popruh, a přepadávání je pryč, takže za mě velká spokojenost.

Instalovaný pickguard je smetanový, pěkně ladí k tělu. Snímač je jednocívkový. Přístup k výztuze krku je v jeho patce, je pravda, že je nutno sejmout minimálně pickguard, eventuálně celý krku, aby se k tomu člověk šroubovákem dostal, být to moje basa, asi bych ten zářez do pickguardu udělal, páč tohle je opruz.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1flr1088rf6k1n1qir115ure3b.jpg

Ovládání je tradičně reprezentováno hlasitostí a tónovou clonou. Kobylka je jen se dvěma kameny, ladění oktáv je vždycky tak trochu o kompromisu, ale problém v tom nevidím. Kobylka umožňuje jen protažení strun skrz tělo.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1flr1088r1jl543ee1p1fiktje9.jpg

Zvuk

Na baskytaře jsou nataženy ocelové, hlazené struny La Bella Deep Talkin' Bass 760FS v dosti usazeném stavu. Až se mi zastesklo po mém někdejším Bóbikovi. Zvuk je s těmito strunami opravdu hodně vintage a svádí ke dvěma herním stylům. Buď hrát prsty blízko krku nebo naopak trsátkem se zatlumením hranou ruky u kobylky, oba zvuky naprosto luxusní a baví mě. S čerstvými roundwound strunami by to samozřejmě bylo něco úplně jiného, nejspíše neukočírovatelná agresívní bestie, co mám tak zkušenosti. Není-li uvedeno jinak, tak nahrávky jako vždy rovnou do zvukovky, s plně otevřenou tónovou clonou a jen normalizovány.

"Povinné" nahrávky

Hráno mezi krytem a krkem
Hráno mezi krytem a kobylkou

Bonusové nahrávky ve stejném pořadí

Ukázka 1
Ukázka 2

Ukázka přes Darkglass Harmonic Booster, TC Electronic SpetraComp a Darkglass Microtubes X Ultra se zapnutou simulací aparátu. V ukázce je použita i hra trsátkem, jak se zatlumením, tak bez, zkreslení a dokonce i slap, přestože slap s těmito strunami je to takový trochu zvláštní, jiný, nevšední, ale nevím, jak moc v reálu použitelný.

Užít si zvuku můžete u prakticky totožného kusu, který jsem objevil na YouTube:

https://www.youtube.com/watch?v=_SpJPYL_ogA

Nevím, jestli jste si při poslechu ukázek nahraných rovnou do zvukovky všimli jedné věci. Já si totiž nejprve zapojil basu skrz můj pedalboard, a tedy přes kompresor a oba Darkglassy, rovnou do uší a děsně si to užíval, a lebedil si ze zvuku. Ale při zapojení kabelem rovnou do zvukovky vyvstal okamžitě jeden problém daný konstrukcí snímače a zejména tím, že není zařazen kompresor. Oproti E a G jsou struny A a D znatelně slabší. Jak struny kopírují rádius hmatníku, tak snímač toto postihnout nemůže a od strun A a D je prostě nejdál. Divím se, že jsem si toho nevšiml u předchozích kusů. Už se ale vůbec nedivím tomu, že Leo Fender modnul Precision na dělený snímač, čímž zabil dvě mouchy jednou ranou. Zbavil se brumu a nakloněním jednotlivých polovin snímače vyrovnal hlasitostní rozdíly mezi strunami. Mimochodem ten brum se u tohoto typu singlu moc neprojevuje, jak jsem se měl možnost přesvědčit i u všech dříve testovaných kousků.

Hodnocení

Skvělá baskytara vintage vzhledu a zvuku. Zpracování v rámci koncepce dokonalé, relic neuvěřitelně uvěřitelný. Nemyslel jsem si, že by mi seděl "V" profil krku, ale je nečekaně pohodlný. Dokonce je tohle snad první basa, u které mi nepřekáží blatník přes snímač. A stejně tak mi nevadí rozdílná hlasitost strun daná lineární konstrukcí snímače, protože bez kompresu stejně nedám ani tón, a tedy tu hlasitost kompresor krásně srovná, a i ostatní výtky, které jsem snad měl, bych ani za výtky nepovažoval, jsou dány šestašedesát let starou koncepcí a jejím dodržením.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

2

Re: Fender Custom Shop 1955 Precision Bass Vintage Blonde Relic

Aidamos napsal:

Oproti E a G jsou struny A a D znatelně slabší. Jak struny kopírují rádius hmatníku, tak snímač toto postihnout nemůže a od strun A a D je prostě nejdál.

Já myslel, že k vyrování tohohle právě slouží různé výšky magnetů snímače, ne? Což se dívám, tenhle model nemá. Na mé 51RI CIJ to tak je a u spousta výrobců tohoto snímače to tak má. Možná sis toho nevšiml an těch ostatních, protože to měli také?

"Prsotě brumíl"
Prof. II
0 xLajků:

3 Naposledy upravil: Aidamos (01. 12. 2021 15.23:38)

Re: Fender Custom Shop 1955 Precision Bass Vintage Blonde Relic

Kiwi napsal:

Já myslel, že k vyrování tohohle právě slouží různé výšky magnetů snímače, ne?

Ano, někteří výrobci to tak mají, a dokonce na jedné z těch odkazovaných bas v tomhle pouzdře byly i vlastně dělené cívky, tedy cosi ala současný Precision. Viz zde: https://baskytara.com/topic15310

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1flr61alr48j1mqebdi1qat5oe3.jpg

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

4

Re: Fender Custom Shop 1955 Precision Bass Vintage Blonde Relic

Krasa, toto som nemal radsej vidiet sad

0 xLajků: