1 Naposledy upravil: Aidamos (12. 07. 2021 11.29:14)

Téma: BOSS Chromatic Tuner TU-3s

BOSS Chromatic Tuner TU-3s

Rok výroby: 2018
Země původu: Taiwan
Cena: 2.600,- Kč

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1d1ls0q681pe51fkr1l78ljbc1v4.jpg

Úvod

Celkem dvanáct let jsem používal pedálovou ladičku Boss TU-2 (recenze), pak jsem během čtyř let protočil 3 různé další ladičky a nakonec jsem se nyní vrátil takříkajíc na místo činu a pořídil si nástupce legendy, tedy Boss TU-3s, čili v mnohém se tato recenze bude opakovat. Důvodem pro změnu byl hlavně ten fakt, že můj dosavadní, jinak výtečný, Korg Pitchblack Custom (recenze) při ladění mutuje zvuk, což ne vždy potřebuju, a navíc mutování provádím jiným způsobem, a to přímo na in-ear odposlechovém systému POSSE (recenze). No a důvodem tehdejšího prodeje Boss TU-2 byla touha po změně (prostě GAS) a částečně i její špatná viditelnost na ostrém slunci, což by mělo u nového modelu odpadnou, jak se dočtete i v této recenzi.

Popis, konstrukce, parametry

Jedná se o univerzální chromatickou ladičku (jak pro kytaru, tak baskytaru či další nástroje) ve formátu skoro standardního efektového pedálu, což by bylo zcela platné v případě základního typ TU-3 (viz obrázek níže), ale u této ladičky je dodatkové označení TU-3s, kde to "s" znamená "small" a pedál úplně chybí. Schválně si oba modely porovnejte.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1d1ls0q681srecc71pqvjiq12353.jpg

Tělo ladičky je celokovové a je vyvedeno v bílé barvě, přičemž na jeho spodku není gumová protiskluzová plocha jako u základního modelu TU-3, ale jen holý černě lakovaný plech. Ladička je zamýšlena opravdu pro umístění do pedalboardu, takže je toto provedení velice vhodné, čili jsem na spodek nalepil velcro (suchý zip) s háčky. Jinak součástí balení je i přesně tvarovaná samolepící gumová destička, kupodivu stejně tvarované velcro už ne. Škoda.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1d1ls0q68183j1n8nu8g1outivr8.jpg

Stupnice ladičky je tvořena jednou centrální variabilní (zelená/červená) a dvaceti červenými LEDkami a je dále doplněna dvěma žlutě podsvícenými šipkami potřebného směru ladění a červenou středovou LEDkou CHECK stavu zapnutí ladičky. Laděný tón zobrazuje podsvícený display se sedmi segmenty doplněný světelným bodem znázorňujícím případné zvýšení tónu o půltón se symbolem #. Ladička umožňuje ladit jak v chromatickém módu, tak ve speciálních módech určených zvlášť pro kytaru a baskytaru včetně možnosti snížení ladění až o šest půltónů a s možností kalibrace ladění v rozsahu komorního A od 436 do 445 Hz (výchozí nastaveno na 440 Hz). Tyto funkce zajišťují dvě černá plastová tlačítka označená MODE a STREAM/CENT.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1d1ls0q68uuf1a70s6410ur1nd37.jpg

Další podstatný rozdíl mezi TU-3 a TU-3s je v tom, že na TU-3 je rovina stupnice rovnoběžná se základnou (podlahou), ale TU-3s má display dosti nakloněný směrem k hráči, což velice chválím. Za mě by to naklonění mohlo být ještě větší, ale i tak je to super!

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1d1ls0q681d561r8fq1h1gt9174n5.jpg

Ladička obsahuje pro 9V napájení jeden vstup, a navíc i jeden výstup pro možnost odběru proudu do další krabičky bez nutnosti zapojení dalšího adaptéru. K ladičce je dokonce přiložen rozbočovací napájecí kabel. Chválím.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1d1ls0q681uho1vlriq3ljh13176.jpg

Na pravém boku ladičky je nápisem INPUT označený vstup, na levém je pak nápisem OUTPUT označený výstup. Základní model TU-3 má výstupy dva. OUTPUT a BYPASS. Připojení výstupního kabelu samozřejmě není nezbytně nutné (chcete-li např. připojit ladičku na speciální výstup z aparátu, preampu a podobně), ale v případě připojení kabelu do výstupu označeného jako OUTPUT dojde po sešlápnutí pedálu modelu TU-3 k zamutování zvuku, a tedy svým ladění na pódiu mezi písničkami nikoho neobtěžujete. Připojením výstupního kabelu k výstupu označenému jako BYPASS k vypnutí průchozího zvuku logicky nedochází. Ladička TU-3s má jen jeden výstup označený jako OUTPUT, ale funguje vlastně jako výstup BYPASS u základního modelu TU-3, a tedy nikdy zvuk nemutuje, ladička je neustále v režimu ladění. Toto mi vyhovuje, mutování provádím jiným způsobem, jak jsem psal výše.

Ovládání

Ovládání je jednoduché a poměrně intuitivní. Většina uživatelů asi ani všechny možnosti nevyužije, prostě jen ladičku zapne, ale je dobré, že existují. Pravým tlačítkem označeným MODE volíme mezi módem chromatickým nebo laděním baskytary či kytary včetně podladění o půltón či o celý jeden tón v módu chromatickém, případě až o tři půltóny v módu baskytary a dokonce až o šest půltónů v módu kytary. Při chromatickém ladění se na displeji objevují tóny, při ladění v ostatních režimech se zobrazují čísla odpovídající jednotlivým strunám. Nutno dodat, že v případě baskytary jsou podporovány i pětistrunné modely. Ladička ladí v rozsahu od 16,35 do 4186 Hz. Po stisku levého tlačítka STREAM/CENT se ladička přepne do stroboskopického režimu, kdy velikost odchylky od na displeji zobrazovaného tónu je dána rychlostí a směrem pohybu blikání diodové stupnice. Smyslem je dosáhnout zastavení světelného hada a to tak, že točíme listem ladícího mechanismu v opačném směru, než nám běží světelný hádek. Je to vizuálně velmi efektní, ale nějak jsem si na tento způsob ladění nezvykl, nepoužívám ho. Současným stiskem tlačítek MODE a STREAM/CENT můžete změnit ladění ve výše uvedeném rozsahu, a to jednotlivými stisky tlačítek MODE (nahoru) a STREAM/CENT (dolů). Nastavená kalibraci ladění se oproti předchozímu modelu TU-2 uloží automaticky do paměti přístroje, u TU-2 se to uložení dělalo poměrně komplikovaným postupem. Stejně tak si ladička pamatuje i nastavený režim (normální/stroboskopický) a mód ladění (chromatický/nástrojový).

Ladička má úžasné rozlišení v jednadvaceti segmentech zobrazení laděného tónu, ale vlastně je jich prakticky dvakrát tolik, protože v mezikrocích svítí vždy dvě sousedící LEDky najednou.

Ladičce TU-2 jsem vyčítal špatnou viditelnost při vysokém osvětlení, napři na ostrém slunci. To by typ TU-3s (a samozřejmě i TU-3) měl odbourat, tlačítko STREAM/CENT je doplněno o nápis ☼ (PRESS & HOLD), kdy se dlouhým stiskem tohoto tlačítka rozsvítí celá stupnice a při trvání stisku její jas značně zintenzivní. Bohužel, toto nastavení si ladička nepamatuje a nelze jej ani nijak uložit, možná je to kvůli tomu aby se tolik neopotřebovávaly LEDky a člověk to použil opravdu jen v případě potřeby. Základní jas opravu v běžných případech naprosto postačuje.

Hodnocení

Už ladička TU-2 byla skvělá, jinak bych ji sotva používal dvanáct let. TU-3s je ale významným upgradem, co se týče rozlišení a jasu displaye. Je rychlá a přesná. Oceňuji malou velikost, snadnou integrovatelnost do pedalboardu a její přehlednost díky naklopení displayové strany. Viditelnost na slunci ještě v budoucnu ověřím a dopíšu sem, ale předpokládám, že mé očekávání splní. Vytkl bych snad jen nemožnost uložit vyšší jas jako výchozí, ale ten nižší (standardní) je za běžných podmínek naprosto dostatečný.

Poznámka

Co moc nechápu, je fakt, že tato v zásadě konstrukčně jednodušší a menší varianta TU-3s, a v zásadě i funkčně omezená, je významně draží, než větší a konstrukčně složitější typ s pohyblivým pedálem a dvěma výstupy. TU-3s stojí v současnosti 2600 Kč, kdežto TU-3 jen 1960 Kč, což je přesně 75% ceny TU-3s, nebo chcete-li, tak TU-3s je o celou 1/3 dražší než TU-3. Čekal bych ty ceny stejné nebo logicky vzato spíš úplně opačně nastavené. Ale když tak o tom přemýšlím, tak všechny krabičky Boss s pohyblivým pedálem jsou stejné a lze je tedy odlévat v současných formách. Kvůli TU-3s museli investovat do úplně nové formy, což se možná promítlo právě do její ceny, protože jistě těchto ladiček vyrábějí řádově méně než ostatních jejich standardních krabiček.

Ukázkové video: https://www.youtube.com/watch?v=u9K9PLm2sf0&hd=1

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

2

Re: BOSS Chromatic Tuner TU-3s

Aidamos napsal:

Ladičce TU-2 jsem vyčítal špatnou viditelnost při vysokém osvětlení, napři na ostrém slunci. To by typ TU-3s (a samozřejmě i TU-3) měl odbourat, tlačítko STREAM/CENT je doplněno o nápis ☼(PRESS & HOLD), kdy se dlouhým stiskem tohoto tlačítka rozsvítí celá stupnice a při trvání stisku její jas značně zintenzivní.

Tak čerstvá zkušenost na ostrém slunci. Dá se to přežít i se standardním jasem, ale ten zvýšený je rozhodně lepší.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků: