1

Téma: Ladění v oktávách

Zkoušel jsem na svojí base seřídit ladění v oktávách, ale ať jsem šteloval jak to šlo pořád to neladilo. Ať byly kámen kdekoliv, rozladění bylo pořád stejné, čím to????

0 xLajků:

2

Re: Ladění v oktávách

stary struny??.

Komba, basy, hlavy, kytary a tak.
0 xLajků:

3

Re: Ladění v oktávách

strunami to muze byt, ale na novem nastroji???

0 xLajků:

4

Re: Ladění v oktávách

Nemáš třeba moc vysoko struny nebo špatně seřízenej krk?

Yamaha TRB5, Jazz Bass Fretless, Acoustic 220 + PA3115P, Eden WTX-260 + Eden D210XLT
0 xLajků:

5

Re: Ladění v oktávách

Moment, pokud mas kamen na strune v jedne krajni poloze a pak v druhe krajni poloze, tak NEMUZE byt struna porad stejne rozladena....
V prvni rade zkontroluj prohnuti krku (mrkni do clanku na tomto webu, popr. zagoogluj) - pokud je prohnuty moc, je mozne, ze se nedari sestelovat nastroj.
Pak by to melo jit.
Pokud je problem, doporucuji obratit se na prodejnu s tim, ze ze sebe udelas neznaleho cloveka (ten nastroj ne a ne ladit) nebo proste poprosis o sestelovani... Na dalku se radi blbe.

Nějaký Fendery...
Nějakej pedalboard s hromadou českých (i nečeských) výrobků, Hocke Blues 18 + 10/12" bedna (CZ/CZ)
Profil
0 xLajků:

6

Re: Ladění v oktávách

Juhuuu: máš pravdu. Když jsem ladil tu svojí (kytaru) tak áčko ne a ne naladit a všechny ostaní byly v pohodě. Dal jsem nový struny a všechno bylo v pořádku.

Schecter PJ (USA), Maya JB (JAPko)
Markbass SA 450, Markbass Standard 104HF
Roland Cube 30B, DBX 160X, Sabine RT-7000
0 xLajků:

7

Re: Ladění v oktávách

tom: ja vim, ze kdyz ladim stolety struny na KYTARE, tak tenky e, nikdy za boha nenaladim... jako v oktave.....

Komba, basy, hlavy, kytary a tak.
0 xLajků:

8

Re: Ladění v oktávách

špatným krkem to nebude, nejde naladit jenom Géčko.

0 xLajků:

9

Re: Ladění v oktávách

Dehet: Ad struny - na novy nastroj se davaji levne prepravni struny, ktere maji v podstate jediny ukol - udrzet krk v napeti. Vzhledem k tomu, ze mohou byt natazeny treba rok, bude jejich levne jadro hezky vytahane a ladeni muze byt v coudu. Opravdu stoji za to investovat aspon ty 300 do Warwicku, bude to rozdil.
Druha vec - gecko - je podladene nebo nadladene? Resp. v obou extremnich polohach kamene je struna vzdy podladena nebo nadladena? A o kolik?

Nějaký Fendery...
Nějakej pedalboard s hromadou českých (i nečeských) výrobků, Hocke Blues 18 + 10/12" bedna (CZ/CZ)
Profil
0 xLajků:

10

Re: Ladění v oktávách

Je vždy nadladěná, v extrémní poloze u kobylky o 10 centů. V extrémní poloze od kobylky o 30 - 40 centů.

0 xLajků:

11 Naposledy upravil: Tom (08. 12. 2005 11.54:18)

Re: Ladění v oktávách

Dehet: myslel jsem ladění v oktávách, ale to jsem nenapsal. Můj konkrétní případ je jazz bass od focusu. Přesně tak jak říká D.a.l.i. Novej nástroj s novejma strunama ještě nic neznamená (ty co tam dává focus opravdu stojej za to) a zachránili to červený warwicky. A kromě ladění se tim o dost zlepšil zvuk, řekl bych tak o 100% smile

Schecter PJ (USA), Maya JB (JAPko)
Markbass SA 450, Markbass Standard 104HF
Roland Cube 30B, DBX 160X, Sabine RT-7000
0 xLajků:

12

Re: Ladění v oktávách

ok ok, dík za rady red label je jasná volba - mimo jiné 40ky.

0 xLajků:

13

Re: Ladění v oktávách

dehet: dej vědět jak si dopadl

Schecter PJ (USA), Maya JB (JAPko)
Markbass SA 450, Markbass Standard 104HF
Roland Cube 30B, DBX 160X, Sabine RT-7000
0 xLajků:

14

Re: Ladění v oktávách

Dehet: Jenze pokud by to nepomohlo, tak bych uvazoval o blbe usazene kobyle... Zkus zmerit vzdalenost 0.prazec - 12. prazec a porovnat to se vzdalenosti 12. prazec - kameny na kobylce.

Navic je hodne zajimave, ze to dela jen gecko, protoze dalsi struny se obecne nadladuji vice a tim padem by mel byt problem spis s eckem...

Tzn. bud je to strunama nebo mas anomalii... Mimochodem, nemas to gecko moc vysoko?

Nějaký Fendery...
Nějakej pedalboard s hromadou českých (i nečeských) výrobků, Hocke Blues 18 + 10/12" bedna (CZ/CZ)
Profil
0 xLajků:

15

Re: Ladění v oktávách

Ty struny sou fakt dost podivne, nicmene se to podarilo seridit, vse funguje a po vymene strun to bude beztak jeste lepsi.

0 xLajků:

16 Naposledy upravil: Lukáš (16. 07. 2013 20.55:50)

Re: Ladění v oktávách

Mám problém s neladěním na umělých flažoletech na 4. a 9. "pražci" na g struně, všude jinde to ladění celkem v pohodě. Setkali jste se s tím někdo? Možná to může být staršími strunami - 1,5 měsíce - doufám, že s novými se to vyřeší samo. Zatím to řeším tak, že při hraní flažoletu ho přimačkávám k hmatníku a tak to vytáhnu někde okolo správného tónu...

0 xLajků:

17

Re: Ladění v oktávách

Lukáš napsal:

Mám problém s neladěním na umělých flažoletech na 4. a 9. "pražci" na g struně, všude jinde to ladění celkem v pohodě.

btw slysi to este nekdo krom tebe ? smile

...nemit hlavu... nevadi
...nemit marka..vadi
0 xLajků:

18

Re: Ladění v oktávách

m3 napsal:

btw slysi to este nekdo krom tebe ?

To nevím, ale pravděpodobně asi neuslyší. Takže je to možná vyřešeno big_smile, jenom jsem prostě zvídavý a zajímalo by mě, jak je to možný, když je to jinak všude OK.

0 xLajků:

19

Re: Ladění v oktávách

Dnes jsem si musel poladit oktávy, struny už jsou trochu jeté, tak se to rozjelo, ale pořád zvukově OK, tak se mi je nechtělo měnit. Otázka pro teoretiky :-) 

S novými strunami mám v podstatě vždy polohu kamenů na kobylce cca jako na znázornění níže - tuším, že to souvisí s tloušťkou struny, každopádně to "stoupá" vyrovnaně

G----------

-D---------

--A--------

---E-------

 

U starých strun často nějaká "ujede", a abych měl naladěné oktávy, tak poloha kamenů vypadá třeba takto:

G----------

------D----

--A--------

---E-------

 

Naladit si to samozřejmě umím, vím že se to děje, ale nevím proč se to děje a co to způsobuje. Máte někdo vysvětlení, co se stalo se strunou D v tomto modelovém případu? Díky :-) 

"Dávej pozor," varovali ji. "S kýmkoliv z nich bys přivedla na svět děti s prasečím ocasem."
Soundelirium Club #4
Flatwound Club #6
JB, PB, G&L, bezpražce, nějaké ty basy...
Fender TBP1 -> Warwick Hellborg SP 250 -> Hellborg Club & Lo Cab, Soundelirium HPF v2 & The Germ, spousta krabiček
0 xLajků:

20

Re: Ladění v oktávách

V prvni rade zalezi na samotnych strunach. Nekdy se mi stane, ze i u nove sady mam kameny na G a D temer vyrovnane, dokonce D je o chloupek pred G.

Co se po case muze stat. Mirne povolene vinuti opletu, unava materialu. Ohrane struny (mrkni jestli tam nemas zaseky od prazcu). Co taham struny Sadowsky, tak mam furt problem s tim, ze struny maji zvuk dobry, ale mam je vymlaceny od prazcu, takze nejdou doladit v oktavach (resp. jdou ale uz neladim v nizsich pozicich). U kytar s Floyd rosem a zamkama misto orechu se zase omelou v tech celistech na obou stranach (teda kdyz je tremolo kvalitni, u lacine kopie FR se omelou ty celisti big_smile).

Jinak dulezite je nesoustredit se jen na oktavy. Kdyz ladim oktavy musim si po jejich naladeni take zkontrolovat ladeni v polohach (3, 5, 7, 9, pripadne i vyse). Je to dost o kompromisu (ostatne jako cele ladeni na kytare/base). A to se nebavim o H strune. Tam to dost casto ani nejde doladit po celem hmatniku, protoze je to drat jako prase. Proto byly vymysleny tapered struny.

Dulezite je taky mit presne definovane kontaktni body. Po natazeni, serizeni a pribliznym doladeni oktav struny na kobylce a nultem prazci "zalomit" tlakem prstu. Pak uz jen kosmeticke upravy intonace. A je taky vhodne u vetsiny seriovych nastroj prepilovat nulty prazec. Drazky v nem by nemeli jit vodorovne s hmatnikem ale meli by jit v uhlu vetsim nez svira struna za nultym prazcem s rovinou hmatniku. Aby na nultaku nelezeli po cele jeho tloustce ale jen na predni hrane (u hmatniku). U nultych prazcu ala Fender to neni uplne zasadni, ty jsou dost tenke. Problemy to muze delat u sirsich nultaku a jeste vetsi pakarnu to dela u kytar, kde nevedou struny v jedne linii (Les Paul), kde se v tom ohybu struny kousou pri vytahovani strun. Tohle se nas nastesti moc netyka (Billy Sheehan mi snad promine big_smile).

0 xLajků:

21 Naposledy upravil: Atvečko (27. 04. 2023 09.38:00)

Re: Ladění v oktávách

Souvisí to hlavně s vytaháním jádra struny. Posouvání  ladění v oktávě je způsoný tím, že struna jinak reaguje na změnu napěti při domáčknutí k pražci, čím vyšší dohmat tím je to problematičtější. Samozřejme flažolet bude mít oktávu vždycky v polovině délky struny, to je fyzika :-)

JB Vintera 70, JB 60 MiM, PB MiM, Sandberg Electra PB, Cort A4 OPN, JB SQVM70, JB SQVM FL, Jaguar Bass SQCV , PB (skládačka), Hofner 500/1 1965
Trace Elliot Transit -> Trace Elliot ELF -> 2x110, 210, 115, HA3500, Roland Cube 30
Shure 58A beta -> TC Helicon Harmony Singer
0 xLajků:

22

Re: Ladění v oktávách

Atvečko napsal:

čím vyšší dohmat tím je to problematičtější

 Tak to vysvětluje proč je to u mě tak markantní :-) Jak za to hodně beru, potřebuju mít struny dostatečně vysoko :-) 

polygon napsal:

Nekdy se mi stane, ze i u nove sady mam kameny na G a D temer vyrovnane, dokonce D je o chloupek pred G

 Jj, občas se stane.

 

Díky.

"Dávej pozor," varovali ji. "S kýmkoliv z nich bys přivedla na svět děti s prasečím ocasem."
Soundelirium Club #4
Flatwound Club #6
JB, PB, G&L, bezpražce, nějaké ty basy...
Fender TBP1 -> Warwick Hellborg SP 250 -> Hellborg Club & Lo Cab, Soundelirium HPF v2 & The Germ, spousta krabiček
0 xLajků:

23 Naposledy upravil: Lukáš (27. 04. 2023 12.22:17)

Re: Ladění v oktávách

Atvečko napsal:

Posouvání ladění v oktávě je způsoný tím, že struna jinak reaguje na změnu napěti při domáčknutí k pražci, čím vyšší dohmat tím je to problematičtější.

Jojo. Mě takhle neladily struny na kytaře v nižších polohách (do cca. 5 pražce) a stále jsem netušil, čím je to způsobené, až mě to "naučilo" nastavovat rovnoměrný průhyb krku výztuhou smile (ano, opravdu to bylo tím).

0 xLajků: