1 Naposledy upravil: Aidamos (08. 04. 2023 12.03:05)

Téma: Ernie Ball Music Man Sabre 1991 a 1988

Ernie Ball Music Man Sabre 1991

Rok výroby: 1991
Země původu: U.S.A.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1gtg8dnv0165s1t2316nltbl1gvp3.jpg https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1gtg8dnv0s4q192i1ab91c85bti4.jpg

Popis, konstrukce, parametry

Opět musím Daviďákovi poděkovat za zapůjčení basičky na testování a dovolím si použít i některé jeho "travnaté" fotky. Jedná se o čtyřstrunnou baskytaru Ernie Ball Music Man Sabre se dvěma dvoucívkovými snímači a s třípásmovou aktivní elektronikou. Je z roku 1991, tedy jedná se o jeden z posledních starých kousků (dnes se vyrábí v reedici v řadě Classic). Tyto baskytary se vyráběly od roku 1978 do roku 1991 a údajně nebyly moc úspěšné, netuším proč, každopádně dnes jsou dosti ceněné, a jak se dozvíte dále, právem.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1gtg8dnv018lq1hnj5o516eal7p5.jpg https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1gtg8dnv1g67ci1kjr1pc61srk6.jpg

Tělo nástroje v transparentní barvě s názvem "teal" je z jasanu, krk z očkovaného javoru, hmatník z moc pěkného červeného palisandru s bílými orientačními značkami.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1gtg8dnv1o7a18511hkl10mvqug8.jpg https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1gtg8dnv11enqq9n192mlrafo49.jpg

Menzura je standardních 34", počet pražců 21. Šířka krku na ořechu (nultém pražci) je 41,3 mm, rozteč strun na kobylce 19 mm. Ořech z bílého plastu je zasazený do drážky v hmatníku a postrádá kompenzaci, která přišla až s novějšími modely. Ladící mechaniky s vyraženým logem Music Man jsou otevřené a na hlavě jsou umístěny v pro Music Man typickém rozmístění 3+1. Hmotnost nástroje činí 4,4 kg. Na popruhu nástroj na těle sedí perfektně a nepřevažuje se.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1gtg8dnv1kkul0vrbjg68107ga.jpg https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1gtg8dnv1k4j1fcqodl1g91nrqb.jpg

Snímače jsou skoro klasické musicmanovské humbuckery s AlNiCo magnety, ovšem zde bez viditelných pólových nástavců, a navíc s malinko menšími černými plastovými pouzdry oproti modelu StingRay. Obě cívky obou snímačů jsou zapojeny klasicky paralelně. K snímačům mám dvě poznámky. První je ta, že jsem viděl i modely Sabre s viditelnými pólovými nástavci (např. ty z pre-Ernie Ball éry), a druhá je pro mě nová informace, že nové modely MusicMan Sabre z řady Classic mají kobylkový snímač typicky osmipólový, ovšem krkový šestnáctipólový. Jak je to na tomto starém modelu si netroufám říct. Jestli to Daviďák někde vyšpiónuje, recenzi doplním. Pickguard je černý třívrstvý.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1gtg8dnv11ogj3mecu1181m1u9f7.jpg

Aktivní elektronika je třípásmová, tedy ovládací potenciometry jsou basy, středy a výšky aretované ve stření poloze doplněné pak samozřejmě hlasitostí a také nožovým přepínačem snímačů. Potenciometry mají chromované kloboučky aretované červíky. Kapsa na 9V baterii je umístěna na zadní straně těla a je plechová a na šroubky, tedy se při výměně baterie bez šroubováku neobejdete. Zásuvka na jack umístěna boku těla, na chromovaném controlplatu na ní už nezbylo místo.

Kobylka je masivní, neumožňuje protažení strun skrz tělo, zato má tlumítka. Ty můžete ke strunám přiblížit jednotlivě vytočením šroubů s vroubkovanou hlavou. Tato operace je náročná na čas a na sílu hráče. Mezi písničkami bych to nezkoušel, leda by zpěvák vykládal nějakou dlouhou židovskou anekdotu. Počítá se spíš s tím, že člověk stabilně hraje s tlumítky nebo bez, i když ono by asi nemuselo být nutné oddalovat tlumítka příliš, protože takto blízko kamenů kobylky struna stejně velký rozkmit nemá.

Zvuk

Baskytara hraje fantasticky. Pevný tón na všech strunách při všech pěti zapojeních. Dokonce mám pocit, že při zapojení snímačů v druhé poloze přepínače směrem od kobylky je tohle Sabre víc Music Man než můj StingRay. Aktivní elektronika je účinná a kupodivu mě baví a nevadí mi. Jiné třípásmovky na baskytarách StingRay mě moc nevoněly, dvoupásmo u mě vede. V tomto případě ale udělám výjimku. Práce se středy se mi líbila, ač jsem je stejně nechal nakonec ve střední poloze. Nicméně jejich přidáním basa nic neztratila, zvuk se mi i tak líbil. Nahrál jsem ukázky. Nahráno je to rovnou do zvukovky. Natáhl jsem úplně nové struny Elixir Nanoweb .045-.100. Nahrávky jsem normalizoval jako jeden celek, aby vynikla případná různá hlasitost jednotlivých zapojení. Zapojení cívek snímačů jsou stejná jako zapojení současných Sabre Classic, ale jsou jinak umístěny jednotlivé polohy na nožovém přepínači, tedy přikládám schéma. Nahrávky jednotlivých poloh přepínače jsou číslovány od kobylky směrem ke krku. Aktivní elektronika byla nastavena: basy a výšky skoro naplno, středy ve střední poloze.

http://baskytara.com/img/m/2556/t/p17vrqgr9c1tsg10ek1dld7h1mau3.jpg

Poloha 1 - cívka 3 – tedy zvuk ala Precision.

Poloha 2 - cívka 1&2&3 – tenhle zvuk se mi líbil nejvíc, přišel mi prakticky stejný jako zvuk mého jednosnímačového StingRaye. Testoval a nahrával jsem to ještě v době kdy jsem přesné zapojení jednotlivých poloh nožového přepínače neznal a tohle jsem považoval za zapojení pouze kobylkového humbuckeru v paralelním módu, a ejhle, je to jinak. Mému uchu toto zapojení každopádně hraje nejlépe, nejprůrazněji a nejagresivněji jak na prsty, tak na slap.

Poloha 3 - cívka 1&2 – toto by měl být klasický zvuk ala StingRay, ale musím přiznat, ač jen s největším sebezapřením, že předchozí poloha se mi líbila víc, a to dokonce i víc než můj StingRay. Vy, co mě znáte, víte, že tohle přiznání už u mě dost znamená.

Poloha 4 - cívka 1&2&3&4 – řekl bych, že do tohohle zvuku už přespříliš zasahuje krkový snímač. Tenhle zvuk je takový trochu neurčitý. Ani Music Man ani Jazz Bass. Kdyby byla z každého humbuckeru zapojena jen jedna cívka, mohlo to mít jiný charakter.

Poloha 5 - cívka 3&4 – trochu jiný Precision, s více výškami.

Nahrál jsem i můj neumělý slap postupně s polohami 1 až 5.

Abych ukázal, jak baskytara hraje přes aparát, protáhl jsem ji přes Darkglass Microtubes X Ultra se zapnutou simulací aparátu. Hráno na kobylkový snímač.

Ukázka se simulací aparátu

Spolehlivost, životnost

Výborné zpracování pomohlo k bezproblémovému používání již po dobu více jak 22 let. Dokonce i pražce jsou v perfektním stavu, nebyla-li baskytara samozřejmě již přepražcována, ale nemám ten pocit. Trochu jsou vychozené potenciometry elektroniky, ale nechrastí, takže je vše v pořádku. Ladící mechaniky jsou rovněž bez jediného problému.

Hodnocení

Vynikající nástroj prověřený časem. Nakroutit na něm typický zvuk Music Manu není sebemenší problém. Basa se krásně prosadí v kapele, je příjemně hratelná a bezproblémově seřiditelná.

Mimochodem, reálná barva vypadá opravdu takto.

http://baskytara.com/img/m/2556/p17vn1pvji7n72ut1hle1nokl3g3.jpg

Ernie Ball Music Man Sabre 1988

Rok výroby: 1988
Země původu: U.S.A.

Daviďák mi chystá děsný duševní muka, asi ho nebudu mít rád big_smile Na zápůjčku se mi dostal jeho nový úlovek o tři roky starší než výše testovaný kousek.

http://baskytara.com/img/m/2556/t/p18qdorc7ssu51ke1q681bd51atr3.jpg

Jedná se naprosto o totožný nástroj ve stejné konfiguraci, jen jiné barvě, tak jen pár slov. Barva je bez metalického efektu, dnes se vyrábí Sabre v podobné, možná i stejné barvě pojmenované Classic Red.

http://baskytara.com/img/m/2556/t/p1ank9u7mj192qlb744a19s81d3c3.jpg

Baskytara je v poměrně hodně jetém stavu s výrazným přirozeným relickem zvláště na zadní straně.

http://baskytara.com/img/m/2556/t/p1ank9u7ml1k021e4jn801tg5asb4.jpg

Původní majitel takový nádherný nástroj vůbec nešetřil a choval se k němu na můj vkus až barbarsky. Kdo ví proč to hovado prořezalo kryt snímače skrz.

http://baskytara.com/img/m/2556/t/p1ank9u7mlvleui4cdk1a8l1ali5.jpg

Ze vzhledu méně, ale ze zvuku baskytary, stejně jako z její mladší sestřičky, jsem byl naprosto uchvácen a nemohl jsem se od ní odtrhnout, přestože mě na testování čekaly ještě další dva velmi zajímavé kousky, prostě jsem ji nedokázal odložit. Na rozdíl od předchůdkyně mě na téhle base bavily i jiné polohy než jen druhá a třetí, přičemž zapojení je stejné jako výše. Dokonce na prstové hraní se mně třetí poloha (klasický StingRay zvuk) líbila víc než druhá, předtím jsem to měl obráceně. Na slap u mě druhá poloha vede stále. Udělal jsem pro porovnání i stejné ukázky rovnou do zvukovky se stejně nastavenými korekcemi na nástroji, tedy basy a výšky skoro naplno, středy ve střední poloze.

Poloha 1
Poloha 2
Poloha 3
Poloha 4
Poloha 5
Slap postupně s polohami 1 až 5

Jak tak poslouchám a porovnávám ty dvě sady nahrávek. Tak tento červený kousek je o hodně zvonivější a jeho zvuk se mi líbí daleko víc, a to jsem byl nadšený i z teal varianty. Samozřejmě vliv budou mít i struny, případně setup.

Další Daviďákovy fotky ZDE.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

2

Re: Ernie Ball Music Man Sabre 1991 a 1988

parada

0 xLajků:

3

Re: Ernie Ball Music Man Sabre 1991 a 1988

Mam rad jednoduchost, ale tohle je naprosto nadherna a skvele znejici basa.

"Prsotě brumíl"
Prof. II
0 xLajků:

4

Re: Ernie Ball Music Man Sabre 1991 a 1988

krása, ta ,,poloha 2,, zní naprosto skvěle... takhle nějak podle mě zní ideální musicman smile

OLP mm3, Fade jazz bass, Gallien Krueger 1001 RB-II, Gallien Krueger 410 RBH
0 xLajků:

5

Re: Ernie Ball Music Man Sabre 1991 a 1988

super recenze... pro me urcite poloha 2, resp. 4 - ma jeste vic masa, ja to tak mam v parallelu na G&L smile

Fender Precision 1975 / Fender Tony Franklin Precision
Ampeg SVT-CL ---> Ampeg SVT-410HLF
0 xLajků:

6

Re: Ernie Ball Music Man Sabre 1991 a 1988

Děkuju Adamovi za moc pěknou recenzi a údržbu.

Basa je to fakt super. Uplně stejný jako Sray to není, řek bych že Sabre je malinko kultivovanější, ale může to bejt tim, že jsem porovnánval dva různý hmatníky. Každopádně na Sabre je dobrý, že ten všudeprolejzající a křičící Sray charakter de jednoduchym posunutím páčky pěkně zkrotit.

Osobně MM z tohodle období moc doporučuju - v podstatě se jedná o to, čemu se dneska řiká Classic, akorát většinou už s patinou, pěný krky, dřeva (byť v tomhle období se používal i topol a olše, ale já v tom u MM zvukově moc nevidim rozdíl) a rozumnější ceny.

0 xLajků:

7

Re: Ernie Ball Music Man Sabre 1991 a 1988

OK smile Tak to sem rad smile  takle si zapojim toho hh suba smile krkac s rozepinanim na sigl jenom sem nevedel jestli 3ku nebo 4ku... smile

...nemit hlavu... nevadi
...nemit marka..vadi
0 xLajků:

8 Naposledy upravil: m3 (13. 08. 2013 02.18:17)

Re: Ernie Ball Music Man Sabre 1991 a 1988

btw koulal si na streva ? pripadne pan vlastnik ?? aha koukam ze jo a taky je to jak na moji savli ze volume je vrazenej na tistak.. teda u mne jen draty ne takle na tvrdo .. ale stejne se mi v tom nechce stourat rika sem si ze bych jeden swich obetoval na bypas aktivu big_smile .. ale tim bych pak pridel o moznost volumu v pasivu .. ikdyz to by se dalo prezit asi ., moc sem nepochopil zapojeni jacku mam tam tu plastovou sachnu a nevim co je co sou tam 4 draty a pride mi ze tam de signal, - , + od baterky, a + na aktivku.. to sem taky este nevidel... yikes je to vubecmozny ?
mno asi jo viz obrazek z talkbassu http://hdmuse.com/Sabre_pre9.jpg
hmm a nasel sem diskuzi na MM-foru big_smile kde se davidak pidi po bright switchy smile a ja vcera v noci dumal co je kua ten zlutej drat a proc neni nikam zapojenej big_smile je tam misto toho ten rozepinac kobylkace...
Jenom je otazka jestli to nemuze delat nejakou neplechu kdyz to neni nikam zapojeny?? a cumi to jen tak do prostoru?? btw Davidaku vyresil si to nakonec nejak ?? a ten cernej drat z toho vede kam ?  na zem resp plast potaku?
ja semho zkousel spojit se zemema ale neprislo mi ze by to neco tropilo.. otazka no´2  je jestli to de na zem tak jestli je to takle rozepnuty nebo zapnuty ..

mno asi to bude + ty cervene draty tady ma nekdo klasickou samici a spojeny ty 2 cerveny draty ..
http://www.talkbass.com/forum/attachment.php?attachmentid=192646&d=1293255850
http://www.talkbass.com/forum/attachment.php?attachmentid=192618&d=1293222250
http://www.talkbass.com/forum/attachment.php?attachmentid=182073&d=1285339651
ha tady schema .. takze volume je fakt na konci .. tak by to asi nemel bejt problem bypassnout .. z prepinace snimacu na on-on switch nahoru drat zpatky na vtup do aktivky a nadruhou stranu "drat" co de na volume a a prostredni pin pak pak ten samotnej volume pot a na spodni piny spojit..
mno kouknu na to big_smile ale toho dratovani krizem krazem.. btw delaj se veliky push-pully?? to sem asi nevidel, ale to by se tam hodilo dokonale mno prinejhorsim malej no big_smile  dat ho tam misto volumu a veskery dratovani by bylo na pekne u sebe ... jenom nevim jestli se mi chce takle laskovat s drahym vintage nastrojem big_smile .. a ty vely potaky a oldschool aktivky vypadaj krasne big_smile

tak tady este tema s peknejma fotkama na talkbassu...  pro pripadny zajemce..
http://www.talkbass.com/forum/f38/music … ed-697137/

tak du spat asi uz sem zjistil vse na co sem se ptal big_smile

...nemit hlavu... nevadi
...nemit marka..vadi
0 xLajků:

9

Re: Ernie Ball Music Man Sabre 1991 a 1988

teda shrnuti:

1. zlutej drat Brightswitche nikam -> vypnuto a zapinat to prej nema cenu viz davidakuv dotaz na EB foru
2. cervenej drat bude + ale spina se ne primo prez hlavicku jacka ale ale pomosi odizolovanyho spinace  jak je videt z fota http://hdmuse.com/Sabre_pre1.jpg
3. co myslite o tom aktiv/pasiv spinaci?
   a) push-pul
   b) ozelet rozepinani jednoho snimace (kobylkace?)->  HB/SC/serial + HB
   c) rozepinat oba simultane (JB vs 2HB)
   d) nechat to bejt
4. necpat to sem a udelat tema Zapojeni MM sabre... big_smile

...nemit hlavu... nevadi
...nemit marka..vadi
0 xLajků:

10 Naposledy upravil: m3 (13. 08. 2013 17.15:24)

Re: Ernie Ball Music Man Sabre 1991 a 1988

http://baskytara.com/img/m/433/t/p181s40n7m1n4c1d3n1a7r1roc1dvp3.gif
hmm tak sem asi vymyslel rozumne zapojeni s usetrenim jednoho on-on-on prepinace smile na ktery puzu udelat aktiv pasiv ...
ted este vymyslet ktery civky do SS a ktery SH ..
jinak je to vpodstate ala ten davidakuv EB sabre ..

grrr kua mam to blbe hmm

...nemit hlavu... nevadi
...nemit marka..vadi
0 xLajků:

11

Re: Ernie Ball Music Man Sabre 1991 a 1988

http://baskytara.com/img/m/433/t/p181s8jv90137c1ats1p8gvfs19cb4.jpg

tak takle by to melo byt ok .. jenom kua kde poznam jakej se to prepinac big_smile je to na nich nekde napsany.. aby to nebyl ten zdcadlovej ...

...nemit hlavu... nevadi
...nemit marka..vadi
0 xLajků:

12

Re: Ernie Ball Music Man Sabre 1991 a 1988

http://baskytara.com/img/m/433/t/p181snihu71j2a5ocv391ifn1klm3.jpg
tak este jedna varianta .. a to sice udelat kazdej prepinac pro jeden snimac .. HB/SC/off .. smile to je mozna vubec nejjednodussi a nejlepsi .. tim mi pribude moznost nHB-bSC teda neco ala PJ smile

...nemit hlavu... nevadi
...nemit marka..vadi
0 xLajků:

13

Re: Ernie Ball Music Man Sabre 1991 a 1988

Protože mám tuhle vynikající basu od Davida mometálně půjčenou, snažím se na ní hrát jak to jen jde, všechny poslední kapelní zkoušky jsem odehrál se sabre. Tedy pár poznatků z mého pohledu.

Technicky to Adam popsal dokonale, není co dodat. První co mě na téhle base dostalo byl pocit jistoty big_smile Ne, že by nabízela výhodnou úrokovou sazbu, ale jde o jistotu s jakou z ní leze tón. Mám jistotu, že kdykoliv projede kapelou jako šavle ...třeba břichem smile. Tón je opravdu sebejistý, rozhodný a pevný, s bleskovým attackem. Zvláště E a A je prostě hromobití. Není mi jasný, jak to Adam přežil s basovým EQ naplno, já to dávám spíš narovno, nebo lehce ubírám. Basa krásně reaguje na styl hry. Při hlazení bříšky je sametově temná, při drsném záběru zaštěká jako vlčák. Sluší jí obojí. Nejlépe mi taky sedí poloha přepínače v druhé poloze odspoda kobylkový HB + single cívka krkového blíže ke kobyle), přijde mi taková univerzální. Zní dobře na prsty, na slap je excelentní. Naopak s čím trošku válčím jsou středy, občas se mi stává, že tam přeznívá nespecifikované cosi, zatím jsem nezjistil co s tím

Co mi příjde hodně důležité, je že basa sedí, jak ji na ramena posadím, v porovnání s mojí běžnou basou je relativně lehká a naše 4-5tihodinové zkoušky s ní bez problémů ustojím.

AccugrooveFanclub #1
0 xLajků:

14

Re: Ernie Ball Music Man Sabre 1991 a 1988

spider napsal:

Není mi jasný, jak to Adam přežil s basovým EQ naplno

Aidamos napsal:

basy a výšky skoro naplno, středy ve střední poloze

Prostě to tak mám rád.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

15

Re: Ernie Ball Music Man Sabre 1991 a 1988

Doplnil jsem recenzi o další kousek, tak NAHORU.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

16 Naposledy upravil: m3 (15. 06. 2014 15.21:00)

Re: Ernie Ball Music Man Sabre 1991 a 1988

Aidamos napsal:

Kdo ví proč to hovado prořezalo kryt snímače skrz.

no krotil bych se .. vypada to spis na opotrebeni a este spis nehodu .. a to pizlani big_smile je zrejme oprava big_smile

...nemit hlavu... nevadi
...nemit marka..vadi
0 xLajků:

17 Naposledy upravil: Aidamos (15. 06. 2014 15.36:19)

Re: Ernie Ball Music Man Sabre 1991 a 1988

m3 napsal:

to pizlani big_smile je zrejme oprava big_smile

Pižlání a tedy oprava na obou snímačích? Mně spíš připadá, že to vypižlal kvůli opření paznehtu.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

18 Naposledy upravil: m3 (15. 06. 2014 15.52:40)

Re: Ernie Ball Music Man Sabre 1991 a 1988

Aidamos napsal:

Pižlání a tedy oprava na obou snímačích?

nafocenej je jeden big_smile ..  jak to mame tusit..
pockej koukam na davidakojc fotky a je to jen na jednom snimaci .. mne to pride spis jak by mu tam spadla pajecka nebo skapla pajka nebo si to vzal do parady Phoebein  bratr ... proste neco co to pretavilo tak to pak zkusisl upizlat aby to pasovalo... ale cert vi...  pekelniku vyjadris se k tomu ? big_smile

...nemit hlavu... nevadi
...nemit marka..vadi
0 xLajků:

19 Naposledy upravil: Aidamos (15. 06. 2014 15.56:33)

Re: Ernie Ball Music Man Sabre 1991 a 1988

m3 napsal:

pockej koukam na davidakojc fotky a je to jen na jednom snimaci

Takhle moc je to jen na jednom, ale nějak opižlávanej je i ten druhej. OK, připouštím, že mohlo dojít i k nějaké nehodě, tak trošku to v reálu vypadá jako od něčeho horkého (ta pájka) a následně zabroušeno, napadlo mě to i samotného, ale i tak trvám na hovadskosti předchozího majitele, páč ten nástroj fakt dostal zabrat.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

20 Naposledy upravil: Aidamos (09. 04. 2023 08.20:22)

Re: Ernie Ball Music Man Sabre 1991 a 1988

První basu mám na zápůjčku doma, tak jsem udělal do recenze nahoře nové fotky a jednu novou nahrávku s využitím simulace aparátu.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků: