201

Re: výměna nultého pražce

Lukáš napsal:

Po výměně nulťáku za nový se mi na base prodloužil sustain minimálně o čtvrtinu (dal jsem tenkrát na radu Daliho a dobře jsem udělal), nejvíc to ale bylo samozřejmě znát na prázdných strunách.

Podle mě je ten strašně dlouhej sustain po výměně nulťáku z mnoha procent jen takový placebo. Na prázdných strunách,...budiš ti dopřáno toho pocitu, ale na tónech hraných pak na krku nemá podle mě na sustain výmena nulťáku žádný vliv. Alespoň ne žádný slyšitelný. Tam jde hlavně o to, že při výměně nulťáku se sundaj struny,...a i ohraný struny, když se povolí či sundají a znova natahnou hrajou líp. Hlavně díky tomu, že vytlačený drážky od pražců na struných se napasujou jinam a pak ty struny líp hrajou,....a ty lidi pak podlehnou pocitu, že to tak hraje najednou díky tomu vyměněnýmu nulťáku. wink

0 xLajků:

202

Re: výměna nultého pražce

Atvečko napsal:

Skutečný vliv nultáku na zvuk a hratelnost nástroje je nulový, všechno je to jenom placebo.... přirovnal bych to ke koncovce výfuku z nerezu. Je to hezký a tím to tak nějak končí.

Navíc, čím kvalitnější (tvrdší) ořech tím víc parazitního pazvuku přenese do krku a tím pádem i do celkového zvuku. Hráči, kteří prakticky nehrají na prázdné struny a těsně za ořechem mají tlumící pásek dobře vedi, proč to dělají.

Souhlas! sunglasses

0 xLajků:

203 Naposledy upravil: Lukáš (14. 12. 2018 20.54:56)

Re: výměna nultého pražce

Matej napsal:

vytlačený drážky od pražců na struných se napasujou jinam a pak ty struny líp hrajou,....a ty lidi pak podlehnou pocitu, že to tak hraje najednou díky tomu vyměněnýmu nulťáku

 Měl jsem bezpražcovku.... smile A sustain o něco delší neznamená "strašně dlouhej". Pěkný večer.

0 xLajků:

204 Naposledy upravil: Matej (15. 12. 2018 00.44:20)

Re: výměna nultého pražce

Lukáš napsal:
Matej napsal:

vytlačený drážky od pražců na struných se napasujou jinam a pak ty struny líp hrajou,....a ty lidi pak podlehnou pocitu, že to tak hraje najednou díky tomu vyměněnýmu nulťáku

 Měl jsem bezpražcovku.... smile A sustain o něco delší neznamená "strašně dlouhej". Pěkný večer.

Taky mám bezpražcovku,...a taky jsem na ní měnil nulťák i kobylu. Ale žádnej znatelnej rozdíl se nekonal. wink Jediný čemu věřím, že o něco může nakopnout sustain jsou struny krz tělo. Ale spíše bych řekl, že to zvukově zpevní tón. Ale je to jedno,...nechci nikomu brát tu iluzi. smirk

0 xLajků:

205

Re: výměna nultého pražce

Struny skrz jsou spís o změně v attacku než o sustainu - prodlouží se tětiva (změkčí) a posune se místo záběru prstů. Je to pak podobné jako na delší menzuře.

Na dlouhý sustain nejlíp tvrdý průběžný krk s karbonem nebo titanem uvnitř. 

Fender PB US, JB MIM, JB MIM FL, MarleauxDiva fy Růžička, Spector Legend Classic 6, Palatino, Ibanez SRH500FL;
TCE250BH+Soundelirium 12UL, Hocke BT70+BN112M, Peavey/EVM15L+Peavey Mark III, Hocke BT120+Hocke B115, Hocke BN210, AldaxSPM250, Samson C-valve preamp...
0 xLajků:

206

Re: výměna nultého pražce

Matej napsal:

Ale žádnej znatelnej rozdíl se nekonal. 

Nultý pražec se na výsledném kmitání struny nad snímačem pozitivně projeví tím, že lépe/hůře přenese podélné kmity struny. Příčné díky dvěma uzlum (dva pražce pod prstem) nemají žádnou šanci. Problém je v tom, že zhruba o řád vyšší je příčné kmitání struny mezi pražcem nad prstem a ořechem, které je ale logicky se základním tonem naprosto disharmonické, resp je až na výjimky je na frekvencích mimo běžnou stupnici, takže jde vlastně o pazvuky. 

Další možný vliv je, že tvrdší pražec vytvoří takzvaně "pevnější ton" protože bude méně tlumit strunu.  To jistě vytvoří, ovšem je třeba si uvědomit že v cestě mezi kmitající částí struny a nulákem je PRST a ten je zcela jistě o mnoho a mnoho měkčí a víc tlumící než sebeměkčí plast nuláku...

Nicméně jsem připraven na dalši disputaci.... :-)

 

JB Vintera 70, JB 60 MiM, PB MiM, Sandberg Electra PB, Cort A4 OPN, JB SQVM70, JB SQVM FL, Jaguar Bass SQCV , PB (skládačka), Hofner 500/1 1965
Trace Elliot Transit -> Trace Elliot ELF -> 2x110, 210, 115, HA3500, Roland Cube 30
Shure 58A beta -> TC Helicon Harmony Singer
0 xLajků:

207

Re: výměna nultého pražce

MartinXC napsal:

Na dlouhý sustain nejlíp tvrdý průběžný krk s karbonem nebo titanem uvnitř. 

Mohu zeptat, proč zrovna titan? 

0 xLajků:

208

Re: výměna nultého pražce

José napsal:
MartinXC napsal:

Na dlouhý sustain nejlíp tvrdý průběžný krk s karbonem nebo titanem uvnitř. 

Mohu zeptat, proč zrovna titan? 

Myslím tím krk s výztuhami, které zlepší přenos podélných vibrací. Dražsí basy a zakázkové nástroje tohle v krku mívají. Občas se používá místo karbonových tyčí titan. Je maličko lehčí ale dražší. Asi líp přenáší vyšší kmitočty. 

Fender PB US, JB MIM, JB MIM FL, MarleauxDiva fy Růžička, Spector Legend Classic 6, Palatino, Ibanez SRH500FL;
TCE250BH+Soundelirium 12UL, Hocke BT70+BN112M, Peavey/EVM15L+Peavey Mark III, Hocke BT120+Hocke B115, Hocke BN210, AldaxSPM250, Samson C-valve preamp...
0 xLajků:

209

Re: výměna nultého pražce

výztuha z titanu nebo karbonu se nedává kvuli přenosu vibrací, ale kvuli tomu že krk je lehčí a kytara nepadá na hlavu....

JB Vintera 70, JB 60 MiM, PB MiM, Sandberg Electra PB, Cort A4 OPN, JB SQVM70, JB SQVM FL, Jaguar Bass SQCV , PB (skládačka), Hofner 500/1 1965
Trace Elliot Transit -> Trace Elliot ELF -> 2x110, 210, 115, HA3500, Roland Cube 30
Shure 58A beta -> TC Helicon Harmony Singer
0 xLajků:

210

Re: výměna nultého pražce

Atvečko napsal:

karbonu se nedává kvuli přenosu vibrací, ale kvuli tomu že krk je lehčí a kytara nepadá na hlavu....

 hlavne preto aby krk lepsie odolaval vplyvu vlhkosi, zmeny teploty a drzal si rovny tvar 

pkGuitars .1               Tokai Hardpuncher ´21              
pkGuitars .2 V            Yamaha BBP35 '22              Dolphin fretless 4
Gallien Krueger MB150s, GK RB700-II & GK SBX410 & Boss GT10, Zoom B3
                                                 Flatwound Club #7
0 xLajků:

211

Re: výměna nultého pražce

Atvečko napsal:

výztuha z titanu nebo karbonu se nedává kvuli přenosu vibrací, ale kvuli tomu že krk je lehčí a kytara nepadá na hlavu....

Váha je jediný argument, který mne napadl, ale na to mi to přijde docela jako drahá sranda. Má pocit, že z titanu (resp. Ti-6Al-4V) se dělá spousta věcí jen proto, že to dobře zní a dává to pocit exkluzivity. Důvody proč se používá ve špičkových aplikacích jsou dva poměr pevnost/váha a korozní odolnost. Ani jeden neshledávám jako pro výztuhy potřebný.

@FunkyMonk Vím, proč se dávají do krku výztuhy. big_smile

0 xLajků:

212

Re: výměna nultého pražce

FunkyMonk napsal:
 hlavne preto aby krk lepsie odolaval vplyvu vlhkosi, zmeny teploty a drzal si rovny tvar 
a nebo tak :-)    Součinitel teplotní roztažnosti titanu a karbonu je zhruba stejnej a roven 2/3 roztažnosti oceli.

JB Vintera 70, JB 60 MiM, PB MiM, Sandberg Electra PB, Cort A4 OPN, JB SQVM70, JB SQVM FL, Jaguar Bass SQCV , PB (skládačka), Hofner 500/1 1965
Trace Elliot Transit -> Trace Elliot ELF -> 2x110, 210, 115, HA3500, Roland Cube 30
Shure 58A beta -> TC Helicon Harmony Singer
0 xLajků:

213

Re: výměna nultého pražce

FunkyMonk napsal:
Atvečko napsal:

karbonu se nedává kvuli přenosu vibrací, ale kvuli tomu že krk je lehčí a kytara nepadá na hlavu....

 hlavne preto aby krk lepsie odolaval vplyvu vlhkosi, zmeny teploty a drzal si rovny tvar 

No, mám basu od Honzy Růžčky se 2ma karbonovýma výztuhama a

1) na hlavu lehce padá, ale víc než např FJB Mexiko

2) krk se jí vlhkem a teplotou kroutí jako jiným basám bez karbonu (a to mají třeba 2 šroubové výztuhy)

3) ale má superdlouhý sustain jako jsem ještě nikde nepotkal krom bas od právě Růženy, který dává 2 dlouhé kusy karbonu pod hmatník. 

Proto ten nejvýznamější dopad co vnímám, je sustain. 

Btw proč výrobci necpou pod hmatník třeba hliník? Taky lehký a vhodný profil bude stejně tuhý jako karbon... Podle mě - hlína nemá vhodné akustické vlastnosti. 

Fender PB US, JB MIM, JB MIM FL, MarleauxDiva fy Růžička, Spector Legend Classic 6, Palatino, Ibanez SRH500FL;
TCE250BH+Soundelirium 12UL, Hocke BT70+BN112M, Peavey/EVM15L+Peavey Mark III, Hocke BT120+Hocke B115, Hocke BN210, AldaxSPM250, Samson C-valve preamp...
0 xLajků:

214

Re: výměna nultého pražce

MartinXC napsal:

Btw proč výrobci necpou pod hmatník třeba hliník

 protože hliník "teče" to už spíš nejaká hořčíková slitina

JB Vintera 70, JB 60 MiM, PB MiM, Sandberg Electra PB, Cort A4 OPN, JB SQVM70, JB SQVM FL, Jaguar Bass SQCV , PB (skládačka), Hofner 500/1 1965
Trace Elliot Transit -> Trace Elliot ELF -> 2x110, 210, 115, HA3500, Roland Cube 30
Shure 58A beta -> TC Helicon Harmony Singer
0 xLajků:

215

Re: výměna nultého pražce

Atvečko napsal:
a nebo tak :-)    Součinitel teplotní roztažnosti titanu a karbonu je zhruba stejnej a roven 2/3 roztažnosti oceli.

No to je dost odvážné tvrzení, ocelí je tolik a v případě vysoce legovaných to může lítat o sto procent (austentické korozivzdorné klidně dvojnásobek toho co feritické, které jsou na tom stejně jako ten “titan”). Karbon (co vím, ale s ním nedělám) má tak nastavitelné parametry, že tam si člověk může navymýšlet cokoliv. A teda smysl mého údivu, spočíval v tom, abychom tak často neskákali na marketingovou vějičku, které se říká “titan”.

0 xLajků:

216

Re: výměna nultého pražce

MartinXC napsal:

Btw proč výrobci necpou pod hmatník třeba hliník?

 Ale cpou smile viz. legendární kytary a basy Travis Bean, sedmdesátkový Kramery a dnes EGC (defakto kopie Travisů). Akorát, že je to spíš butiková záležitost. Ty nástroje jsou drahý a specifický. A jsou vyhlášený neskutečným sustainem. Takže věřím tomu, že ty karbonový výztuhy udělají podobnou službu, ale levněji.

Jinak podle mýho na sustain celkem zásadní vliv spoj krku a těla (šroubovaný vs. průchozí/lepený). A v jednom rozhovoru s majitelem Sandbergu jsem řetl, že hodně dělá hmota krku. Např. 6-ti strunný nástroje mají prý výrazně delší sustain oproti klasickým 4 strunným basám.

Fender JB62RI CIJ 97´ (fretless) -> Feedbacker (send) -> Distortion -> Fuzz -> Freeze -> Delay - > Reverb -> Feedbacker (return) -> Preamp/DI  = BLACKNOISE/DRONE
Flatwound Club #2
0 xLajků:

217

Re: výměna nultého pražce

Hastur napsal:

A v jednom rozhovoru s majitelem Sandbergu jsem řetl, že hodně dělá hmota krku.

To už jsem taky párkrát zaregistroval. A to může být jeden z důvodů, proč preclík hraje dost jinak než jazzbass (na krkový snímač) - v jednom případě je krk solidní poleno, ve druhém nateklá špejle.

A taky se tak dá továrně ubrat na zvuku kytary - vzpomínám na svého prvního preclíka Squiera Affinity, který měl teňoučký krk (a i podle toho hrál).

Nějaký Fendery...
Nějakej pedalboard s hromadou českých (i nečeských) výrobků, Hocke Blues 18 + 10/12" bedna (CZ/CZ)
Profil
0 xLajků:

218

Re: výměna nultého pražce

Nechal jsem vyměnit v Janeku v Brně ořech za kostěný. Nečekal jsem od toho moc, i p. Černoch, který to dělal, se tak nějak vyjadřoval, že to poznat nijak není.

Nicméně na první hraní je naprosto zřetelné prodloužení sustainu a docela dost nárůst výšek. To druhé jsem teda úplně nepotřeboval.

Co je poněkud subjektivnější je jakoby rychlejší attack, konkrétnost tónu, lepší rezonování struny.

Jako chtěl jsem base dopřát lepší materiál než kus plastu a teda můžu říct, že ta změna tam je a ne že ne. V kontextu kapely a tak je ale asi samozřejmě zanedbatelná...

"Prsotě brumíl"
Prof. II
0 xLajků:

219

Re: výměna nultého pražce

Kiwi napsal:

Nicméně na první hraní je naprosto zřetelné prodloužení sustainu a docela dost nárůst výšek

Mluvíš teda o tónu na prádný struně, žejo.... protože jinde je to čistokrevný placebo :-)

JB Vintera 70, JB 60 MiM, PB MiM, Sandberg Electra PB, Cort A4 OPN, JB SQVM70, JB SQVM FL, Jaguar Bass SQCV , PB (skládačka), Hofner 500/1 1965
Trace Elliot Transit -> Trace Elliot ELF -> 2x110, 210, 115, HA3500, Roland Cube 30
Shure 58A beta -> TC Helicon Harmony Singer
0 xLajků:

220

Re: výměna nultého pražce

Atvečko napsal:
Kiwi napsal:

Nicméně na první hraní je naprosto zřetelné prodloužení sustainu a docela dost nárůst výšek

Mluvíš teda o tónu na prádný struně, žejo.... protože jinde je to čistokrevný placebo :-)

Sustain určitě jsem myslel na prázdné struně. Výšky se mi zdají i při normálním hraní. Čím to je nevím, ani to nějak nevítám. Ale jako lékárník nepodceňuji sílu placeba big_smile

"Prsotě brumíl"
Prof. II
1 xLajků:

221

Re: výměna nultého pražce

Kiwi napsal:

Výšky se mi zdají i při normálním hraní.

Tam si myslím, že to je bud novejma strunama a nebo (pokud zustaly starý) už i tady propíraným jevem oživení starejch strun po povolení, propleskání a natažení :-)    

JB Vintera 70, JB 60 MiM, PB MiM, Sandberg Electra PB, Cort A4 OPN, JB SQVM70, JB SQVM FL, Jaguar Bass SQCV , PB (skládačka), Hofner 500/1 1965
Trace Elliot Transit -> Trace Elliot ELF -> 2x110, 210, 115, HA3500, Roland Cube 30
Shure 58A beta -> TC Helicon Harmony Singer
0 xLajků:

222

Re: výměna nultého pražce

Atvečko napsal:

Mluvíš teda o tónu na prádný struně, žejo.... protože jinde je to čistokrevný placebo :-)

Nevěřící Tomáš smile Už jsi to "placebo" na nějaké baskytaře odzkoušel??? 

Nějaký Fendery...
Nějakej pedalboard s hromadou českých (i nečeských) výrobků, Hocke Blues 18 + 10/12" bedna (CZ/CZ)
Profil
0 xLajků:

223 Naposledy upravil: Atvečko (21. 07. 2021 14.45:34)

Re: výměna nultého pražce

D.a.l.i napsal:

baskytaře odzkoušel

Jako kost místo plastu ?  Jo, nulovej efekt.  Ne že bych chtěl, ale praskl mi ořech, když jsem ho brusil a nic jinýho než kost drahou jako sviňa jsem už narychlo nesehnal.

Jak už jsem psal několikrát, příčný kmity se při hraní v polohách dál logicky nepřenesou a podélný kmity struny do nástroje teoreticky přenést může cokoliv ale spíš se tak neděje. Ale samožrejmě nelze zapomenout na transpoder kontinua :-)

 

 

JB Vintera 70, JB 60 MiM, PB MiM, Sandberg Electra PB, Cort A4 OPN, JB SQVM70, JB SQVM FL, Jaguar Bass SQCV , PB (skládačka), Hofner 500/1 1965
Trace Elliot Transit -> Trace Elliot ELF -> 2x110, 210, 115, HA3500, Roland Cube 30
Shure 58A beta -> TC Helicon Harmony Singer
0 xLajků:

224

Re: výměna nultého pražce

Atvečko napsal:
 

Tam si myslím, že to je bud novejma strunama a nebo (pokud zustaly starý) už i tady propíraným jevem oživení starejch strun po povolení, propleskání a natažení :-)    

Jako že bych se zapomněl zmínit, že jsem tam dal nový struny a podivoval se nad příbytkem výšek. Až za takovýho vocasa mě máš jo? smile Nicméně jestli do toho vstupuje faktor toho co píšeš, nevím. Na base se změnil ořech, jinak je tam vše při starým. Zvuk se nějak změnil. smile

"Prsotě brumíl"
Prof. II
0 xLajků:

225

Re: výměna nultého pražce

Pozor pozor, víš jak to tady je s různejma flákancema, hlavně neřikej, že si mezi tim prodělal nějaký očkování, nebo to bude tim. Víš, jak to teďka sem tam tady s těma právo na názorama je.

Profil
PB´s: Vebr CS Kent Armstrong, Ibanez BL700NT, SQ PJ DiMarzio, SQ PB 20th SPB3, Yamaha BB 800 FL, SX PJ DiMarzio FL.
Gear:The 14,5 & 15 & SWR SM-400,
Band: Zavírej Studio: Vehementně a stále.
0 xLajků:

226

Re: výměna nultého pražce

Atvečko napsal:

Jak už jsem psal několikrát, příčný kmity se při hraní v polohách dál logicky nepřenesou a podélný kmity struny do nástroje teoreticky přenést může cokoliv ale spíš se tak neděje. Ale samožrejmě nelze zapomenout na transpoder kontinua :-)

Do nástroje se přenáší energie struny a je poznat, jestli místa, která spojují nástroj se strunou, jsou "měkká" (plast) nebo "tvrdá" (kost, mosaz). Tedy jak moc energii struny tlumí. A je zcela fuk, jestli ta struna tam slyšitelně kmitá či nikoliv.

Věř nevěř, na akustické kytaře je poznat, jestli vyměníš plastové kolíčky na kobylce za kostěné, ačkoliv to vypadá až bláznivě a zdánlivě to nemá logiku (kostěný pražec na akustice mám už dávno vyměněný za původní plast). Stejně tak bylo na jiné kytaře poznat, když jsem vyměnil string retainer s plastovou podložkou za celokovový Gotoh.

Za mě je důležitost vlivu kvalitního hardware na celkový zvuk docela významná a levnější kytaru lze znatelně posunout kupředu mj. kvalitním hardwarem (ponechávám stranou finanční rentabilitu celé operace).

K tomuto závěru jsem dospěl během posledního roku, kdy jsem si hrál se starým japonským Squierem z 80. let, který byl osazen nejshitovějším hardwarem, který šel tehdy sehnat smile A postupně jsem ten hardware obměnil (kobyla s tremolo blokem, pružinky tremola (!!!), ladící mechaniky, kdysi dávno ten string retainer).

Nějaký Fendery...
Nějakej pedalboard s hromadou českých (i nečeských) výrobků, Hocke Blues 18 + 10/12" bedna (CZ/CZ)
Profil
0 xLajků:

227

Re: výměna nultého pražce

Pokud na baskytaře vyměníš ořech za špejli od zmrzliny, nepoznáš při hraní v polohách ani prd :-)   

Ty kolíčky na akustice, pokud jsou výrazně tvrdší než, ty předchozí, samozřejmě nepopiratelnou logiku mají .... jenom je škoda, že struny se pak opřou o dřevěný tělo kobylky, který je brutálně měkčí než ten nejhorší plast od číňana a tak to celou tu teotii pošle do řitě....... A ještě zábavnejší by bylo, kdyby ty kosti byly nějak opravdu výrazně tvrdší než plast. Jenže ony taky být nemusí a často ani nejsou.  Ale v kavárně líp zní "Mám kobylku a ořech z kosti bizona z permafrostu"  než "mám to z polyamidu od číňana"   A co líp vypadá, to líp hraje, to je jasný, to dá rozum  :-)

Ale výše citované vyjádření pana Černocha je takový závan naděje... smile 

JB Vintera 70, JB 60 MiM, PB MiM, Sandberg Electra PB, Cort A4 OPN, JB SQVM70, JB SQVM FL, Jaguar Bass SQCV , PB (skládačka), Hofner 500/1 1965
Trace Elliot Transit -> Trace Elliot ELF -> 2x110, 210, 115, HA3500, Roland Cube 30
Shure 58A beta -> TC Helicon Harmony Singer
0 xLajků:

228

Re: výměna nultého pražce

Atvečko napsal:

jenom je škoda, že struny se pak opřou o dřevěný tělo kobylky, který je...

 ...součást nástroje

Nějaký Fendery...
Nějakej pedalboard s hromadou českých (i nečeských) výrobků, Hocke Blues 18 + 10/12" bedna (CZ/CZ)
Profil
0 xLajků:

229 Naposledy upravil: Atvečko (22. 07. 2021 00.01:10)

Re: výměna nultého pražce

D.a.l.i napsal:

 ...součást nástroje

Nepsal jsi nahodou , že všechno co přijde do přímýho styku se strunou musí bejt z maximálne tvrdýho materiálu .... a najednou to neplatí ?  Záhada :-)   Ale zkus mi to teda vysvětlit. Jak je možný že ořech musi bejt super tvrdej, protože se o něj přímo opírá struna, jinak je zvuk uplne naprd, ale kobylka, o kterou se uplně stejně opíra struna na druhý straně bejt z tvrdýho  materiálu nemusí. Jakej je teda přesně mezi tou kobylkou a nulákem rozdíl, zkus to mi to nějak vysvětlit  Klidne ti to nakreslím abys viděl,  že v tomhle případě má hrana kobylky a  ořech uplne stejnej vliv na strunu , úpně přesne zrcdlově.   A na jedný jedný straně je zásaní rozdíl mezi tvrdým plastem a stejne tvrdou kostí a na druhý straně měkký dřevo a žádnej vliv to nemá...  pecka.

 

JB Vintera 70, JB 60 MiM, PB MiM, Sandberg Electra PB, Cort A4 OPN, JB SQVM70, JB SQVM FL, Jaguar Bass SQCV , PB (skládačka), Hofner 500/1 1965
Trace Elliot Transit -> Trace Elliot ELF -> 2x110, 210, 115, HA3500, Roland Cube 30
Shure 58A beta -> TC Helicon Harmony Singer
0 xLajků:

230

Re: výměna nultého pražce

Atvečko napsal:

Nepsal jsi nahodou , že všechno co přijde do přímýho styku se strunou musí bejt z maximálne tvrdýho materiálu ....

 Přečti si pořádně mou větu v předchozím příspěvku. Psal jsem, že u čehokoliv mezi strunou a nástrojem, je podstatné, jaké má vlastnosti.

Nějaký Fendery...
Nějakej pedalboard s hromadou českých (i nečeských) výrobků, Hocke Blues 18 + 10/12" bedna (CZ/CZ)
Profil
0 xLajků:

231 Naposledy upravil: Péčko (22. 07. 2021 11.56:13)

Re: výměna nultého pražce

Jsme tuhle seděli s kytaristou na zkušebně nad boost krabičkou a slintali, jak se po sešlápnutí zvuk rozšíří, otevře, získá na bohatosti a vůbec. A po deseti minutách jsme zjistili, že kabely vedou napřímo do zesilovače, nikoli přes krabičku. Zapoměli jsme ji úplně odrátovat, takže se jen rozsvěcela a zhasínala, jak jsme na ni šlapali a zase vypínali. Ale klucí, přísahám, že ten zvuk se fakt slyšitelně měnil! blush

Klapuch mi taky vyměnil plast za kost, ale nic jsem nepoznal. Až když jsem si přečetl seznam prací na base, jsem to uslyšel.

Ale třeba výměna obyč kobyly za Badass mi opravdu přijde jako byste basu prohnali přes maximizer. 

 A jak říkal kamarád, všechno, co zlepší zvuk, (i kdyby se ti to jen zdálo, a nikdo jiný to tam nepočul) je třeba použít.

jazz bass + atk + red ripper + qtron + ampeg

www.sufunkygang.cz
0 xLajků:

232

Re: výměna nultého pražce

Ok, tak to zkusíme jinak.

https://baskytara.com/img/m/2116/t/p1fb6r0l6n2ih13oj1qnr5rfnmc5.jpg

Tohle je mechanický ekvivalent struny na akustický kytaře, oholený na dřeň. Všechny podpěrný body jsou ukotvený k věci který ty říkáš "nástroj"  OK. 

A ted mi vysvětli, proč  tak strašně moc záleží na nepatrný změně tvrdosti podpěry A ,   zatímco u podpěry B  je to úplně jedno a může bejt klidně z bláta... Pro jistotu legenda zleva   Ukotvení struny-mechanika,  ořech, pražec, kobylka, dřevěná hrana kobykly,  ukotvení struny kolíkem.

Mimochodem ten kolík strunu drží jen z části, síla je tam rovnoměrně (1:1)  rozložená mezi tvrdej kolík (na kterým opět strašně záleží, plastovej uplně v háji, kost grandiozní)  a měkkou ozvučnou desku....  a ani trochu to neni divný.

https://baskytara.com/img/m/2116/t/p1fb6sb6f7n2u1sdr101315au12dn7.jpg

Ve skutečnosti je to jinak, ani uchycení struny v kobylce, ani opření struny o zlom na kobylce a tím méně ořech na zvuk nemá podstatnej vliv.  Můžeš 100x říkat, že to slyšíš - slyšíš prd, protože nikdy nemáš přímý strovnáni. Vždycky je to jen o pocit... a ten je nakonec na tom všem nejduležitější. Já mám taky pocit, že basy v sunburstu hrajou líp než černý, co naděláš.

Konec fyzikálního okénka smile

 

JB Vintera 70, JB 60 MiM, PB MiM, Sandberg Electra PB, Cort A4 OPN, JB SQVM70, JB SQVM FL, Jaguar Bass SQCV , PB (skládačka), Hofner 500/1 1965
Trace Elliot Transit -> Trace Elliot ELF -> 2x110, 210, 115, HA3500, Roland Cube 30
Shure 58A beta -> TC Helicon Harmony Singer
0 xLajků:

233

Re: výměna nultého pražce

Atvečko napsal:

A ted mi vysvětli, proč tak strašně moc záleží na nepatrný změně tvrdosti podpěry A , zatímco u podpěry B je to úplně jedno a může bejt klidně z bláta... Pro jistotu legenda zleva Ukotvení struny-mechanika, ořech, pražec, kobylka, dřevěná hrana kobykly, ukotvení struny kolíkem.

Podstatou barvy zvuku nástroje je to, jak nástroj tlumí které frekvence (resp. alikvoty) struny - kmitání struny je vlastně neustálý "koloběh" struna - nástroj, dokud se energie struny zcela nepohltí. Tzn. nemá smysl řešit "měkké" dřevo kobylky či ozvučné desky - to je totiž to, co ten zvuk nástroje dělá (a proto se akustické kytary nedělají z kovu, ačkoliv by tlumení bylo zcela minimální, ale zvuk škaredý).

Podpěrné body (ať máme stejnou terminologii) energii struny tlumí více (měkčí materiál) či méně (tvrdší materiál) - a to tlumení je různé na různých frekvencích.

Rozdíl tvrdosti plast vs. kost je za mě docela významný. Vliv na zvuk má i to, jak daný plast/kost (resp. podpěrný bod) zvoní při poklepání třeba šroubovákem. Pokud je zvuk tupý, bez výšek, bude více tlumit vyšší frekvence. Pokud je zvonivý a jasný, bude vyšší frekvence přenášet lépe (tlumit méně).

Bylo pro mě na základě doporučení Standy Jurči překvapením zkusit na 2 stratech prohazovat pružiny tremola - jedny na poklep hezky zvonily, druhé měly naprosto tupý zvuk - a bylo to slyšet zřetelně ve zvuku, zkoušel jsem to prohodit několikrát (a výsledkem bylo, že jsem jedny pružiny hodil do koše a koupil nové).

Z mého pozorování kostěný nultý pražec či kolíčky přidají (tedy méně tlumí) hlavně vyšší frekvence, na spodních to může udělat lehce lepší čitelnost, ale zásadně to basy/nižší středy nepřidá.

Dalibor Klapuch rozdíl plast/kost připodobnil jízdě na podhuštěných/správně nahuštěných gumách. Za mě docela trefné přirovnání.

Nějaký Fendery...
Nějakej pedalboard s hromadou českých (i nečeských) výrobků, Hocke Blues 18 + 10/12" bedna (CZ/CZ)
Profil
0 xLajků:

234 Naposledy upravil: joko (22. 07. 2021 15.24:33)

Re: výměna nultého pražce

Péčko napsal:

Ale třeba výměna obyč kobyly za Badass mi opravdu přijde jako byste basu prohnali přes maximizer.

 

Na tohle téma tu byla někde ukázka: ohnutej plech x Badass x Babicz a rozdíl by nepoznal jenom hluchej.

 

Péčko napsal:

A jak říkal kamarád, všechno, co zlepší zvuk, (i kdyby se ti to jen zdálo, a nikdo jiný to tam nepočul) je třeba použít.

 

To je naprostá pravda - všechno co vám, třeba jen subjektivně, zlepšuje zvuk, vám zvyšuje herní komfort - víc si to užíváte, a to přeci každý chce :-)

DRŽ HUDBU!
0 xLajků:

235

Re: výměna nultého pražce

joko napsal:
Péčko napsal:

A jak říkal kamarád, všechno, co zlepší zvuk, (i kdyby se ti to jen zdálo, a nikdo jiný to tam nepočul) je třeba použít.

 To je naprostá pravda - všechno co vám subjektivně zlepšuje zvuk, vám zvyšuje herní komfort - víc si to užíváte, a to přeci každej chce :-)

To má recht, i když, orgasmus dokáže nasimulovat kde kdo, ale předstírat erekci, to chce pořádný koule.

Profil
PB´s: Vebr CS Kent Armstrong, Ibanez BL700NT, SQ PJ DiMarzio, SQ PB 20th SPB3, Yamaha BB 800 FL, SX PJ DiMarzio FL.
Gear:The 14,5 & 15 & SWR SM-400,
Band: Zavírej Studio: Vehementně a stále.
0 xLajků:

236

Re: výměna nultého pražce

Pro pochopení funkce jednotlivých částí nástroje doporučuju nějakou podrobnější knihu k tématu, např.

Pak je otázka vhodných materiálů, tvarů, rozměrů atd. mnohem jasnější. Ač to není vidět, nekmitá jen struna mezi pražcem nebo špejlí od nanuka a kamenem kobylky... Na elektrice, navíc s pražcema a v bordelu kapely, se dá asi lecos zjednodušit, ale princip zůstává. Ořech vliv na chování struny má, tak to prostě je.

0 xLajků:

237

Re: výměna nultého pražce

Struna která nekmitá, nevydává zvuk a nemůže ho nikam přenášet. Mezi prstem mačkajícím strunu na poloze a ořechem struna příčně v tonu v žádným případě nekmitá, takže na tvorbě tonu se nijak nemůže podílet a to ani v harmonických (maximálně v disharmonických). Vliv ořechu na ton může být jedine a pouze v tlumení podelných kmitů a já se domnívám že jeho projev je při použití materiálu o kterých tu je řeč zanedbatelný a neslyšitelný.

Ale přejděme k činum - jsem ochotný si dát tu práci s tím že nahraju zvuk stejné akustická kytary se stejnými strunami kondezátorovým studiákem, kde bude ořech z gumy, smrku, kosti a oceli. A pokud bude tvuj odhad lepší než statistická chyba, uznám že se mýlím  :-)   Sám si vyber jestli chceš jeden ton, nebo akord.

JB Vintera 70, JB 60 MiM, PB MiM, Sandberg Electra PB, Cort A4 OPN, JB SQVM70, JB SQVM FL, Jaguar Bass SQCV , PB (skládačka), Hofner 500/1 1965
Trace Elliot Transit -> Trace Elliot ELF -> 2x110, 210, 115, HA3500, Roland Cube 30
Shure 58A beta -> TC Helicon Harmony Singer
0 xLajků:

238 Naposledy upravil: joko (23. 07. 2021 01.54:37)

Re: výměna nultého pražce

Hele, pro začátek si zkus zahrát na basu s tlumítkem který se dává za nultej pražec a pak bez něj. Hraj třeba na pátém pražci, to je jedno, ale v poloze -  né na prázdné struně - a ten rozdíl tam prostě je. Ta část struny, která je zdánlivě v klidu se prostě na tom zvuku kupodivu podílí. Nejsem si ale jistej, že by to poznali i posluchači pod podiem, tam do toho ještě vstoupí zvukař a všechno ještě upraví podle svýho...

DRŽ HUDBU!
0 xLajků:

239

Re: výměna nultého pražce

To je vcelku jasné - snadný důkaz jsou flažolety - když druhý konec struny zatlumíš, žádný flažolet se nekoná. Když opřeš strunu rúzným podkladem (dřevo, plast, mosaz, plast, guma), barva flažoletú se trochu změní. 
Tzn na stejných polohách jsou tyto harmonické taky i při zmáčknuté struně (velká3 nebo 6, 4, 5, ...)
Tvrdší nulák vytáhne tyhle harmonické víc dopředu. 

Fender PB US, JB MIM, JB MIM FL, MarleauxDiva fy Růžička, Spector Legend Classic 6, Palatino, Ibanez SRH500FL;
TCE250BH+Soundelirium 12UL, Hocke BT70+BN112M, Peavey/EVM15L+Peavey Mark III, Hocke BT120+Hocke B115, Hocke BN210, AldaxSPM250, Samson C-valve preamp...
0 xLajků:

240

Re: výměna nultého pražce

MartinXC napsal:

snadný důkaz jsou flažolety - když druhý konec struny zatlumíš, žádný flažolet se nekoná

To je něco jiného. Flažolet vznikne lehkým přiložením prstu, a při brnknutí i po uvolnění prstu kmitá celá struna.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

241 Naposledy upravil: MartinXC (23. 07. 2021 08.30:05)

Re: výměna nultého pražce

Aidamos napsal:
MartinXC napsal:

snadný důkaz jsou flažolety - když druhý konec struny zatlumíš, žádný flažolet se nekoná

To je něco jiného. Flažolet vznikne lehkým přiložením prstu, a při brnknutí i po uvolnění prstu kmitá celá struna.

Na fl dělám flažoletové skluzy tak, že dohmátnu a jedu kam potřebuju tzn držím na hmatníku.

Takže s tebou nesouhlasím. Vyzkoušej si na pražcovce zahrát třeba kvartu a zkus jestli zbytek struny nad prstem kmitá nebo ne. Přes strunu i krk se harmonické shora dostanou do výsledného zvuku. 

Fender PB US, JB MIM, JB MIM FL, MarleauxDiva fy Růžička, Spector Legend Classic 6, Palatino, Ibanez SRH500FL;
TCE250BH+Soundelirium 12UL, Hocke BT70+BN112M, Peavey/EVM15L+Peavey Mark III, Hocke BT120+Hocke B115, Hocke BN210, AldaxSPM250, Samson C-valve preamp...
0 xLajků:

242 Naposledy upravil: José (23. 07. 2021 09.52:12)

Re: výměna nultého pražce

Tady se přípojím k oponentů fyziky big_smile (respektive je v okénku něco zanedbaného), a oponuju to, že to, co se děje mimo „aktivní“ část struny, se neprojevuje a to třeba příkladem všech hájgájn kytaristů, kteří při nahrávaní musí tlumit harfičky mezi ořechem a ladícím kolíkem, páč jsou ve zvuku prostě slyšet. 

Teď k mý představě vysvětlení -> brknutím na strunu v ní vytvoříš vždycky oba typy kmitů - podélné třeba jen elastickou deformací kovového jádra a to se šíří praktciky celou strunou bez ohledu, kde je zmáčklá. Vzhledem k tomu že ocel je polykrystalický materiál, dochazí k nárazu na nekoherentí hranice zrn a zde  k rozptylu - z části podélného vlnění se stává příčné. Samozřejmě všechno tohle tvoří parazitní rezonátory a logicky výsledné spektrum vzniká superpozicí těhle parazitních a toho hlavního drnkané části struny. Takže za mně je tuhostí materiálu ořechu (tvrdostí nevim, co bych ovlivňoval) možné ovlivnit výsledné spektrum. Jestli zásadně slyšitelně, to nevím.    

 

0 xLajků:

243

Re: výměna nultého pražce

Jsem rád, že se to tu trochu rozproudilo jako za starých časů (Kubši, kde je ti konec?) big_smile Je potřeba si uvědomit, že ten rozdíl ve zvuku není totální nebe a dudy, jiná basa. Ale najednou je tam slyšet něco jinak. Nestudoval jsem dopředu jak by se "teoreticky" měl zvuk změnit. Ale můj pocit z nárůstu výšek se shoduje se vším co se píše výše (resp. od zastánců změny big_smile ). A určitě se shodneme všichni, že v nějakém kontextu kapely či náhravky to vůbec žádný smysl samozřejmě nemá. 

Obecně lze ale nalézt i v rozhovorech od kytarářů, že dávají přednost kosti. Ti tomu taky nerozumí a neví proč tu přednost tomu dávají?

"Prsotě brumíl"
Prof. II
0 xLajků:

244 Naposledy upravil: Aidamos (23. 07. 2021 10.55:24)

Re: výměna nultého pražce

MartinXC napsal:

Takže s tebou nesouhlasím.

To nevím v čem. Mně šlo čistě jen o ten flažolet, který jsi zmínil, tedy o tu skutečnost, že:

Aidamos napsal:

při brnknutí i po uvolnění prstu kmitá celá struna

Řešíme tu, zda výměna nultého pražce má význam na zvuk, a když Atvečko tvrdí, že to má význam jen při prázdných strunách, tedy kdy kmitá celá struna, pak řešit flažolet je ireleventní, protože tam vždycky kmitá celá struna od kobylky k ořechu. Proto jsem psal, že:

Aidamos napsal:

To je něco jiného.

A je jedno, jestli u flažoletu prst na struně po brnknutí stále lehce držíš nebo ten prst uvolníš. Když držíš prst přesně, pak je v uzlu kmitny, a ten se nehýbá.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1fb9ciufeoe4oqc1flj1pcv16t53.jpg

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

245

Re: výměna nultého pražce

Taky se přikládám k zastáncům, že provedení ořechu má vliv na zvuk i při hraní v polohách. Podle mého, zde opomíjíme totiž jednu zásadní věc. On to nakousl už Dali:

D.a.l.i napsal:

neustálý "koloběh" struna - nástroj

 Celou dobu se tady řeší kmitání, resp. nekmitání struny mezi prstem a ořechem, ale nikdo nezmínil, že kmitá nástroj a krk kmitá vesele dál až k ladícím mechanikám bez ohledu na to, na kterém pražci jsem zrovna zmáčkli strunu. Ta energie v téhle části krku se zase musí vracet do struny právě přes ořech a ladící mechaniky a pak opět do nástroje. Tím bude "dobarvovat" zvuk. A je celkem logický, že čím bude ořech lépe rezonovat, tím ten přenost bude výraznější. 

Fender JB62RI CIJ 97´ (fretless) -> Feedbacker (send) -> Distortion -> Fuzz -> Freeze -> Delay - > Reverb -> Feedbacker (return) -> Preamp/DI  = BLACKNOISE/DRONE
Flatwound Club #2
0 xLajků:

246 Naposledy upravil: Aidamos (23. 07. 2021 11.31:44)

Re: výměna nultého pražce

Hastur napsal:

kmitá nástroj a krk kmitá vesele dál až k ladícím mechanikám bez ohledu na to, na kterém pražci jsem zrovna zmáčkli strunu. Ta energie v téhle části krku se zase musí vracet do struny právě přes ořech a ladící mechaniky a pak opět do nástroje

Souhlasím. Jsem rozhodně pro, mít ořech a kobylku z nejlepších možných materiálů. Jsem pro kost, líbí se mi mosaz/bronz, zrovna mám u kytaráře akustickou kytaru na výměnu ořechu a plátku v kobylce. Chtěl jsem top materiál, vsadil jsem na TUSQ od Graphtechu. Pak dám vědět, jestli budu mít pocit rozdílu. Teď jsem si udělal zkušební nahrávku s basou. Narval jsem měkkou špejli takhle aby na ní seděly struny.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1fb9e1r3s26uoj6ho31oq01fs83.jpg

Na prázdné struny očekávatelně totálně tupý zvuk. Ale udělaj jsem nahrávku všech strun na pátém pražci. Co je se špejlí a co je bez?

EDIT: ještě ma napadla jedna věc. Souhlasím s tím, že tvrdý ořech bude přenášet lépe vibrace zpět do strun a do nástroje. Ale taky to znamená, že lépe bude rozeznívat nehrané struny, tedy je to náročnější na hráče a správné tlumení strun. S tím jsem měl právě problém na jednom Vlčkovi s mosazným nulákem.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

247

Re: výměna nultého pražce

První je se špejlí, druhá bez.

Warwick Corvette Standard (BEAD) + Eden Nemesis NA650 + Hocke 4x10 + Hocke 1x15 + Darkglass B7K Ultra
Warwick Thumb BO 5 broadneck + TC Electronic BG 250-210 + TC Electronic Spectracomp
https://www.youtube.com/user/Tekysss/
https://bandzone.cz/neverforget
https://bandzone.cz/doubledecker
0 xLajků:

248

Re: výměna nultého pražce

Taky myslím, že první je se špejlí a druhá bez

Fender JB62RI CIJ 97´ (fretless) -> Feedbacker (send) -> Distortion -> Fuzz -> Freeze -> Delay - > Reverb -> Feedbacker (return) -> Preamp/DI  = BLACKNOISE/DRONE
Flatwound Club #2
0 xLajků:

249

Re: výměna nultého pražce

Aidamos napsal:

Na prázdné struny očekávatelně totálně tupý zvuk. Ale udělaj jsem nahrávku všech strun na pátém pražci. Co je se špejlí a co je bez?

 Logisticky (pokud jsi nestříhal smile) první se špejlí, druhá bez - protože špejli rychle vytáhneš, ale zdaleka tak rychle ji nenasadíš smile smile

Zvukově tipuju taky první špejle, ten rozdíl ve zvuku je dost znatelný.

Nějaký Fendery...
Nějakej pedalboard s hromadou českých (i nečeských) výrobků, Hocke Blues 18 + 10/12" bedna (CZ/CZ)
Profil
0 xLajků:

250 Naposledy upravil: Aidamos (23. 07. 2021 13.44:28)

Re: výměna nultého pražce

D.a.l.i napsal:

pokud jsi nestříhal

Samozřejmě stříhal. Jednak by bylo slyšet, jak tu špejli vytahuju nebo jak ji tam rvu, a druhak nejsem ani těch pět blbejch tónů schopen nahrát napoprvé joy - abych to upřesnil, snažil jsem se o stejnou polohu ruky a stejnou sílu brnknutí, aby to bylo víc vypovídající/porovnatelné.

D.a.l.i napsal:

Zvukově tipuju taky první špejle, ten rozdíl ve zvuku je dost znatelný.

Ano, je to tak. Já jsem po těch letech už trochu hluchej, takže ten rozdíl mi nepřijde moc znatelný, možná je bez špejle (tedy s tvrdším nulákem) pocitově trochu zvonivější, ale asi se můžeme shodnout na tom, že rozdíl tam je.

Mimochodem, jaký byste viděli vliv ořechu v kombinaci s opravdovým nultým pražcem, jako to dělá MTD nebo Sandberg?

http://baskytara.com/img/m/2556/t/p17rg4i4lto0r1fnqnar1goqsr5c.jpg

http://baskytara.com/img/m/2556/t/p19dktot1rm27n2n13tb15n010hk8.jpg

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

251

Re: výměna nultého pražce

Nevím jaký má ještě vliv ten ořech ale můj Sandberg s tím pravým nulákem je hodně rezonantní nástroj ... ta basa i na sucho opravdu hodně vybruje ...

Basy: Jazzbas 5 - Marcus Miller V5 passive, Jazzbas 4 - Sandberg California TT4 - passive,  Jazzbas 6 - Pele custom,
Nahlas: EBS Reidmar 500 + 2x EBS Classic Line CL112
Komorně: Phil Jones BG100 bass cub
InEar:  Line6 Helix HX Stomp, Fender Downtown Express
0 xLajků:

252 Naposledy upravil: Lukáš (23. 07. 2021 17.32:04)

Re: výměna nultého pražce

Aidamos napsal:

Ale udělal jsem nahrávku všech strun na pátém pražci. Co je se špejlí a co je bez? EDIT: ještě ma napadla jedna věc. Souhlasím s tím, že tvrdý ořech bude přenášet lépe vibrace zpět do strun a do nástroje. Ale taky to znamená, že lépe bude rozeznívat nehrané struny, tedy je to náročnější na hráče a správné tlumení strun. S tím jsem měl právě problém na jednom Vlčkovi s mosazným nulákem.

Skvělý, díky za nahrávky a rozstřelení diskuze jasným důkazem! Jsem rád, že se tu na fóru nejenom plká, ale taky přemýšlí a koná smile. Rozdíl mi pro srovnání s/ bez připadá jasně zřetelný. Nejenom že nástrojem se přenáší vibrace do něj a zpátky, ale taky se takto netvoří jenom a výhradně harmonické frekvence. Viz například to, že když si uděláte nahrávku konkrétního tónu o určité frekvenci a odfiltrujete nějakou frekvenci nižší než základní, výsledný zvuk se změní. Ono totiž kdyby byl "svět kmitů" tvořenej jenom Fourierovými řadami a jejich příp. transformací, to by byla dost nuda big_smile!

0 xLajků:

253

Re: výměna nultého pražce

Lukáš napsal:

odfiltrujete nějakou frekvenci nižší než základní

Myslíš "vyšší", předpokládám...

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

254 Naposledy upravil: Lukáš (23. 07. 2021 19.41:22)

Re: výměna nultého pražce

Ne, myslím filtraci nižších frekvencí než základní. Ono to totiž řízne ten spodek a znát je to taky, kdysi se to řešilo zde: https://baskytara.com/topic3287-jak-je-to-s-tema-kmitoctama.html ale nechci tu offtopicovat - jen jsem si na ten thread vzpomněl v souvislosti s tímto.

0 xLajků:

255

Re: výměna nultého pražce

Lukáš napsal:

Viz například to, že když si uděláte nahrávku konkrétního tónu o určité frekvenci a odfiltrujete nějakou frekvenci nižší než základní, výsledný zvuk se změní.

To je ale jasný,  jen ten zvuk nevydává ta struna, ale něco jinýho, ale možný to samozřejmě je. 

škoda že jsem zrovna na chatě  a nemůžu udělat ty pokusy, at už budu v disputaci poražený nebo ne :-)

JB Vintera 70, JB 60 MiM, PB MiM, Sandberg Electra PB, Cort A4 OPN, JB SQVM70, JB SQVM FL, Jaguar Bass SQCV , PB (skládačka), Hofner 500/1 1965
Trace Elliot Transit -> Trace Elliot ELF -> 2x110, 210, 115, HA3500, Roland Cube 30
Shure 58A beta -> TC Helicon Harmony Singer
0 xLajků:

256

Re: výměna nultého pražce

Někdo z bližšího i vzdálenějšího okolí Lbc, kdo by uměl hezky vyměnit nultý pražec, včetně spravnýho vyhloubení drážek? Díky.

0 xLajků:

257

Re: výměna nultého pražce

Chtěl jsem si to provést sám - podle struny šmirglem - ručně a potom jen vsadit. Jsem naivní?

0 xLajků:

258

Re: výměna nultého pražce

bob parky napsal:

Chtěl jsem si to provést sám - podle struny šmirglem - ručně a potom jen vsadit. Jsem naivní?

Uplne smile U kytara to jde trochu ojebat pomoci trojuhelnikoveho pilniku a potom dotvorit spravnym jehlovym, ale kvalita vysledku je znacne variabilni. U baskytary je problem, ze ty struny uz jsou fakt tlusty (kuprikladu H struna ma prumer 3.3mm, E struna 2.66). Je potreba aby fakt sedeli, takze specialni pilniky. Ty jsou pomerne draha sranda. A i s nima je to peklo, bere se celkem dost materialu, nez to clovek dostane do ruky taky trva. Prvni nultak jsem delal 4x, ted to klapne s trochou stesti na poprve, ale ze by to byla moje oblibena prace to se rict neda big_smile

0 xLajků:

259

Re: výměna nultého pražce

No tak dobrý ... joy .... to bude teda asi mnohem levnější to někomu dát. Dík.

0 xLajků:

260

Re: výměna nultého pražce

polygon napsal:

Uplne U kytara to jde trochu ojebat pomoci trojuhelnikoveho pilniku a potom dotvorit spravnym jehlovym, ale kvalita vysledku je znacne variabilni. U baskytary je problem, ze ty struny uz jsou fakt tlusty (kuprikladu H struna ma prumer 3.3mm, E struna 2.66). Je potreba aby fakt sedeli, takze specialni pilniky. Ty jsou pomerne draha sranda. A i s nima je to peklo, bere se celkem dost materialu, nez to clovek dostane do ruky taky trva. Prvni nultak jsem delal 4x, ted to klapne s trochou stesti na poprve, ale ze by to byla moje oblibena prace to se rict neda

 Tak zalezi z ceho se to vyrabi z kovu to verim bude opruz z plastu nebo dreva to docela jde .. smile  a sadu pilnicku sem doma v naradi nasel smile 

...nemit hlavu... nevadi
...nemit marka..vadi
0 xLajků:

261

Re: výměna nultého pražce

Tak to nebylo nutný smile. Už jsem byl rozhodnutej to nedělat, ale tohle zase vypadá, že by to mohlo jít. Stejně jsem jeden polotovar koupil tak ho zkusím zničit. Mám koupenou tu fendráckou kost na precla a mám precla MIJ. Je tam zatím kost, ale štípla se u Éčka, když sem tam dal Elixíry 0.50. Vůbec to nevadí - ten uštíplý "venkovní" kraj

Nevíte, jestli je tam ten nulťák jenom vloženej, fixlej nebo celkově vlepenej?

0 xLajků:

262

Re: výměna nultého pražce

Z praktickych duvodu se lepi na kapku bud lepidla na drevo nebo vterinaku. Jen kvuli tomu aby ti drzel na miste kdyz drzis struny. Vyndas ho tak ze do mezery strcis tenoucky plochy sroubovacek a trochu do nej klepnes.

0 xLajků:

263

Re: výměna nultého pražce

Taky mne to čeká, jsem zvědavý, jak se s tím poperu... Půjdu si pro

Graphtech PT-1238-60 TUSQ XL Černá - Muziker

a budu koumat...

Seš fosil a kryptofašista! ( RED DWARF )
...Fossil forever!!!
0 xLajků:

264

Re: výměna nultého pražce

Martˇan napsal:

  ty gibsonacky jsou lehci...  

bob parky napsal:

endráckou kost na precla a mám precla MIJ. Je tam zatím kost, ale štípla se u Éčka, když sem tam dal Elixíry 0.50. Vůbec to nevadí - ten uštíplý "venkovní" kraj Nevíte, jestli je tam ten nulťák jenom vloženej, fixlej nebo celkově vlepenej?

 u tech fendrackejch hrozi ze by se privylomil kus hmatniku, a parkrat se mi hlavne kostenej nulak zlomil/rozpad pri vyndavani .. 

polygon napsal:

Vyndas ho tak ze do mezery strcis tenoucky plochy sroubovacek a trochu do nej klepnes.

 Ja vetsinou odskabnu pripadnej lak a pak to pomoci staryho mosaznyho nulaku jako perliku vyklepu opatrne ze strany kladivkem ...

...nemit hlavu... nevadi
...nemit marka..vadi
0 xLajků:

265

Re: výměna nultého pražce

Je to má 1. volba, zatím, uvidí se. Navíc Ibanez 38mm a z EADG na HEAD 60-80-107-145,,, Bude sranda.

Seš fosil a kryptofašista! ( RED DWARF )
...Fossil forever!!!
0 xLajků:

266

Re: výměna nultého pražce

Martˇan napsal:

Je to má 1. volba, zatím, uvidí se. Navíc Ibanez 38mm a z EADG na HEAD 60-80-107-145,,, Bude sranda.

Trochu z jineho soudku, kde si sehnal Hacko 145?

Fender JB62RI CIJ 97´ (fretless) -> Feedbacker (send) -> Distortion -> Fuzz -> Freeze -> Delay - > Reverb -> Feedbacker (return) -> Preamp/DI  = BLACKNOISE/DRONE
Flatwound Club #2
0 xLajků:

267

Re: výměna nultého pražce

Hastur napsal:
Martˇan napsal:

Je to má 1. volba, zatím, uvidí se. Navíc Ibanez 38mm a z EADG na HEAD 60-80-107-145,,, Bude sranda.

Trochu z jineho soudku, kde si sehnal Hacko 145?

Jj, zvlášť jestli je to to DR DDT - na stránkách DR píšou, že ho vyrábí, ale v Evropě ho nikde nemají...

DRŽ HUDBU!
0 xLajků:

268

Re: výměna nultého pražce

Hastur napsal:
Martˇan napsal:

Je to má 1. volba, zatím, uvidí se. Navíc Ibanez 38mm a z EADG na HEAD 60-80-107-145,,, Bude sranda.

Trochu z jineho soudku, kde si sehnal Hacko 145?

Normálně na Kytarách. Mám rád obyč. Daddario BT. Mají 220BT, 170BT a 160BT. Stačil mail a poslali mi tahy koupitelných a sedících strun k sadám: XLB135, XLB145 a XLB160. Všechny volně koupíš.

Seš fosil a kryptofašista! ( RED DWARF )
...Fossil forever!!!
0 xLajků:

269

Re: výměna nultého pražce

Martˇan napsal:

Normálně na Kytarách. Mám rád obyč. Daddario BT. Mají 220BT, 170BT a 160BT. Stačil mail a poslali mi tahy koupitelných a sedících strun k sadám: XLB135, XLB145 a XLB160. Všechny volně koupíš.

 Super, díky za zprávu. To by mohlo vyřešit můj odvěký problém s tím, že všechny struny H jsou jak guma od tepláků.

Fender JB62RI CIJ 97´ (fretless) -> Feedbacker (send) -> Distortion -> Fuzz -> Freeze -> Delay - > Reverb -> Feedbacker (return) -> Preamp/DI  = BLACKNOISE/DRONE
Flatwound Club #2
0 xLajků:

270

Re: výměna nultého pražce

Rádo se stalo. Pozor, existují ve verzi normal i tapered!

Seš fosil a kryptofašista! ( RED DWARF )
...Fossil forever!!!
0 xLajků:

271

Re: výměna nultého pražce

A za mě ber tapered, lip intonuje.

0 xLajků: