1 Naposledy upravil: Aidamos (17. 01. 2022 08.22:23)

Téma: Atomic Bass Box

Atomic Bass Box

Rok výroby: 2021
Země původu: Čína
Cena: 8.800 Kč
Koupeno: Andertons UK

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1fph3gtfvhna1p2s1908mu11ke63.jpg

Popis, parametry, konstrukce

Jedná se o baskytarový předzesilovač s kompresorem, zkreslením a simulací aparátů. Firma Atomic je v našich končinách málo známá, když pomineme naopak rakouského slavného výrobce lyží, tato audio firma je totiž z USA. Já o ní do teď vůbec neslyšel. Šasi pedálu je z kovového odlitku v matné stříbřité povrchově úpravě. Moc příjemný povrch to je. Na horní straně je nalepené tenká destička nejspíše z broušeného černě eloxovaného hliníku s bílými popisky a další grafikou. Nožní spínače jsou kovové, stejně tak čtyři třípolohové páčkové přepínače, kloboučky osmi ovládacích prvků jsou plastové, se zahloubenou bíle vyplněnou ryskou. Jackové vstupy a výstupy jsou také kovové. Vstupy a výstupy začnu. Na pravém boku je vstup (input) pro nástroj a také neovlivněný výstup (direct out). A ještě je tam přepínač vstupní citlivosti (hi/lo sens).

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1fph3gtg0lji1huv2honqe112t4.jpg

Na levém boku je XLR DI výstup do mixu/zvukové katry (xlr out) a také jackový výstup (out) např. do aparátu. Do každého z těchto dvou výstupů lze poslat jiný zvuk, ale o tom až dále. Přepínač (ground) odpojuje zem u XLR výstupu.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1fph3gtg01g8b1mef1am51f661lcv5.jpg

V čele krabičky je zleva doprava: 3,5 mm jackový vstup (aux in) na nějaký přehrávač, např. mobil, tablet, počítač apod., dále Mini USB zásuvka na propojení s počítačem, a pak je tam zdířka napájení. 9V adaptér je sice součástí dodávky, leč pedál byl koupen ve Velké Británii, takže zdroj má nekompatibilní vidlici. Preamp každopádně vyžaduje minimálně 200 mA, ale to je zase jen papírový údaj výrobce, připojil jsem ho na chvíli na zkoušku na svůj multizdroj, který dává max. 150 mA, a preamp bez problémů fungoval. Zcela vpravo je sluchátková zásuvka (phones), opět na malý jack.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1fph3gtg0o2l1oko1alfag36gq6.jpg

Na spodku krabičky je rozměrná pryžová protiskluzová plocha.

A jdeme na ovladače. Pravý nožní spínač (bypass) aktivuje pedál jako takový. Přísluší k němu pravá LEDka, která standardně svítí žlutě. Levý přepínač (boost) aktivuje zkreslení. K němu se vztahuje levá LEDka, která svítí červeně.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1fph3gtg0c2317th1f6c1mgc19067.jpg

Dále budu pokračovat spodní řadou ovladačů, tedy ekvalizační sekcí. Basy (bass) na 80 Hz a výšky (treble) na 850 Hz jsou jasné, ač tedy musím říct, že na můj vkus jsou výšky posazeny dost nízko, ale fungují dobře, každopádně zajímavé jsou ovladače středů. Ty totiž fungují ve třech režimech podle polohy přepínače.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1fph3gtg01kptcj8bdvi7j4138.jpg

Při volbě horní polohy přepínače (eq mode) fungují ovladače jako nízké středy (lo mids) na 150 Hz a vyšší středy (hi mids) na 400 Hz. V prostřední poloze mají ovladače funkci množství středů (mids) a jejich frekvenci (freq), která se pohybuje od 40 Hz do 4 kHz, tedy níž než ovladač basů a podstatně výše než ovladač výšek. A ve spodní pozici je tam pak ovladač frekvence (freq) na centrální hodnotě 254 Hz a parametr strmosti (q) v rozsahu 0,33 až 3. Nejvíc jsem si rozuměl s klasickými nižšími a vyššími středy. Jinak výrobce nikde neuvádí velikost zdvihu a útlumu v dB, ale není nesmyslně velký, a na druhou stranu je naprosto dostatečný.

První řada ovladačů začíná prvkem ovládajícím zkreslení (boost) a k němu příslušejícím přepínači. Otočný prvek přizpůsobuje množství gainu zvolenému módu. Spodní poloha (fet) simuluje zkreslení FET tranzistorem, prostřední (tube) simuluje lampové zkreslení saturovaných elektronek, horní poloha (od) je pak modernější overdrive zasahující hlavně vyšší frekvence.

Následují dva ovladače kompresoru. Opět jsou funkčně rozdělené do tří režimů funkcionality, a podotýkám, že vždy funguje jen jedna, není to tak, že přepínačem (dyna mode) se pohybujete po jednotlivých parametrech kompresoru. V horní poloze přepínače funguje pravý ovladač (comp) jako threshold, tedy práh, kdy začne komprese zabírat, levý prvek (ratio) nastavuje kompresní poměr od 1:1 do 5:1, tedy otočený úplně proti směru hodinových ručiček není komprese žádná. Rychlost nástupu komprese (attack) je pevně nastavená na hodnotu 3 ms, stejně tak uvolnění (release) je nastavené pevně na 80 ms. Celková hlasitost na výstupu kompresoru je řízena automaticky. V okamžiku, kdy kompresor zareaguje na vstupní signál, pravá žlutá LEDka na pedálu zčervená.

V prostřední poloze přepínače levý ovladač (limit) nastavuje úroveň limitace (kompresní poměr ∞:1), pravý ovladač (knee) pak zaoblení kompresní křivky, koleno, v hodnotách 0 až 100%. Limiter nemá nastavený attack ani release, prostě nic nepřeleze nastavenou hodnotu.

Třetí mód s přepínačem dole ustanovuje pravý ovladač (level) jako drive, míru zkreslení, funguje to nyní jako "soft-clipping leveler", těžko se to překládá do češtiny, levý ovladač (attack) pak styl limitace od měkkého po tvrdý. Klasický parametr kompresoru attack, tedy rychlost nástupu reakce, je pak nastaven napevno na 10 ms a rychlost uvolnění (release) na 100 ms.

Poslední otočný ovladač (level) nastavuje celkovou hlasitost výstupu. No, a pak je tam ještě jeden třípolohový přepínač (amp/cab mode). Na každé pozici může být uložená jiná simulace aparátu. Toto se nastavuje v softwaru Atomic Bass Box Editor.

Software

Software je zdarma stažitelný z firemních stránek, neinstaluje se, jen se spustí. Vypadá takto:

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1fph3gtg0lbi13ae7v093smcm9.jpg

V horní části je schéma efektového řetězce. Jak můžete vidět, první je sekce boost, tedy zkreslení, pak až je kompresor a až po kompresoru je ekvalizační sekce. Škoda, že nelze kompresor umístit před zkreslení. Dále je ve schématu vidět bod blend, díky kterému nelze než konstatovat, že fyzickému pedálu cosi chybí, a tedy tento doplňkový software je téměř nezbytný. Blend, čili poměr čistého a efektovaného signálu, je nastavitelný jen virtuálním "otočným" ovladačem blend. Stejně tak se tady i dalším podobným ovladačem nastavuje úroveň zesílení zkresleného kanálu (boost level). Dále následuje blok zesilovače (amp) a pak blok reproboxu (cab). Zesilovače a boxy se nastavují ve třech řádcích roletek dole. V zesilovačích je na výběr pět položek.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1fph3gtg1cr41psq2dr1it1hpa.jpg

NONE – žádný zesilovač, tedy charakterově neovlivněný zvuk. Kromě případu, že by člověk nechtěl používat žádnou simulaci aparátu se uplatní zvláště tehdy, když si člověk v boxech zvolí vlastní IR (impulse response) vzorek simulace, kde bývá zahrnut nejen reprobox, ale právě i zesilovač a samozřejmě i mikrofon.

DI – simulace DI boxu s lehkým ovlivněním charakteru zvuku.

SOLID STATE – simulace tranzistorového zesilovače, není bohužel uvedeno, jakým modelem je to inspirováno.

TUBE AMP – lampový zesilovač obecného charakteru, opět není uvedeno, co stálo předlohou.

SVT – zde je jediná zřejmá simulace zesilovače, a to od firmy Ampeg.

Podobná situace je u výběru reproboxů.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1fph3gtg1eq41lp3lcp41roc5b.jpg

From File – vlastní impulzní vzorek.

BYPASS – simulace vypnutá.

1x12, 1x15, 2x15, 4x10 – jasné simulace boxů v uvedených konfiguracích. Víme, jak moc jsou různé reproduktory stejného průměru charakterově rozdílné, ale ani zde není uveden původce simulace.

8x10 Boogie – evidentní simulace aparátu MESA/Boogie.

8x10 SVT – a opět klasický Ampeg.

Další, co lze zvolit, je to, co ovládá celková hlasitost (level knob). Výchozí je OUT+XLR, tedy oba výstupy, nebo jen OUT, tedy jackový výstup na aparát, pakliže si člověk tuto hlasitost chce řídit na preampu, ale už nechce, aby to ovlivňovalo hlasitost ke zvukaři z XLR. Úroveň XLR pak lze nastavit v políčku xlr trim v hodnotách od -24 dB do +12 dB. Toto nastavení úrovně mimochodem funguje i při volbě OUT+XLR. A jinak pozor, sluchátkový výstup je funkčně spojený s XLR, tedy při volbě OUT nelze regulovat hlasitost sluchátek jinak, než pomocí hodnot v políčku xlr trim.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1fph3gtg11m641e8se4qfhtrq7c.jpg

Bylo zmíněno propojení XLR a sluchátkového výstupu. Jak jste si mohli všimnout ve schématu zvukového řetězce, XLR bere zvuk až za simulacemi zesilovače a boxu, ovšem jackový výstup (out) bere zvuk ještě před nimi. I toto lze v případě potřeby přenastavit. Já dříve, když jsem používal ještě aparát, i tak jsem do něj posílal zvuk včetně simulace. Tady to lze definovat v roletce out tap.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1fph3gtg130pddv1ab8loj1tj9d.jpg

BLEND je výchozí, bere zvuk před simulacemi aparátu. AMP vezme zvuk za zesilovačem, CAB až za zesilovačem a reproboxem. Podobně lze nastavit i XLR výstup v roletce xlr tap.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1fph3gtg1gkb1t8c1prnfgt2cve.jpg

INPUT – úplně vynechá preamp, bere neovlivněný zvuk baskytary, GAIN – bere zvuk za sekcí BOOST, DYNA – projeví se vliv zkreslení a kompresoru, EQ – projeví se vliv zkreslení, kompresoru a ekvalizační sekce, BLEND – k dříve jmenovanému přidá původní zvuk baskytary, atd., myslím, že je to z obrázku jasné.

V levém horním rohu aplikace je MENU, nabídka voleb.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1fph3gtg11vauqhm1jq91vse1e90f.jpg

Je tam možno zálohovat a obnovit nastavení pedálu, aktualizovat firmware, poslední volba aktualizace firmwaru ze souboru se používá k uvedení pedálu do továrního nastavení souborem stažitelným z webu výrobce. Jinak samotná aktualizace firmwaru je jednoduchá, jen se zvolí Update Firmware a už to běží.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1fph3gtg212k41jpm1jiii6b1gfjg.jpg

Po aktualizaci si to řekne o vypojení a nové zapojení napájení, tedy o restart, a je hotovo.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1fph3gtg2451k8q16sisrk1qh3h.jpg

Zvuk

Než jsem si pořádně osahal všechny prvky, dost jsem se zvukem bojoval. Čistý zvuk jsem nastavil celkem bezproblémově, stejně tak kompresor. V ekvalizační sekci jsem nechal přepínač v horní poloze, tedy jsem si vybral klasický čtyřpásmový ekvalizér. Stejně tak u kompresoru jsem využil horní polohu s prahem komprese a kompresním poměrem, kompresor funguje skvěle. Co se týká simulací, zkusil jsem nahrát i vlastní impulsní odezvy, ale nakonec jsem si nejvíce oblíbil obecný lampová zesilovač (TUBE AMP) a k němu osmidesítkový box Ampeg (8x10 SVT). A pak začal boj se zkreslením. Typ FET je hodně hutný, monstrózní, nehodil se mi. TUBE je lampově chrchlavý, taky se mi moc nelíbil. Zato typ OD, to jsem byl hned doma. Hned tedy ne, musel jsem dost snížit softwarově parametr blend, tedy mix čistého a zkresleného zvuku. Otočný fyzický ovladač BOOST funguje zajímavě. Čekal jsem, že jak budu od nejnižších hodnot přidávat, tak bude růst zkreslení v celém spektru. Neděje se tak, ovšem k mé spokojenosti, musím říct. Jak člověk přidává, tak se zkreslují čím dál vyšší frekvence a zkreslení z těch nižších mizí, alespoň tedy u typu OD, takže při otočení úplně vpravo už je zkreslení v tak vysokých frekvencích, že se na zvuku baskytary téměř neprojevuje. Hodně mi to připomíná chování mého milovaného Darkglass Microtubes X Ultra. Našel jsem si tedy i zde zkreslení, se kterým jsem velmi spokojen. Zjistil jsem ještě jednu věc, která ovlivňuje zkreslený kanál, a tou je kompresor, respektive míra komprese. Když jsem chtěl zkreslený kanál o něco hlasitější, než čistý, musel jsem míru komprese omezit, zkrátka komprimovat míň, abych tu hlasitost dostal. Softwarový prvek boost level jsem i tak měl naplno.

Udělal jsem i nahrávku "mého" zvuku. Použil jsou baskytaru Fender American Porfessional II Precision Bass V s roundwound niklovými strunami ještě v slušném stavu. V první části je samotný zvuk baskytary rovnou do zvukové karty, pak čistý zvuk s aplikovaným vestavěným kompresorem a simulací aparátu, a nakonec ukázka mého zkreslení.

Ukázka

Zkreslení lze udělat roztodivné až úplně hnusné, ale to platí i o spoustě dalších podobných zařízení. Ze začátku jsem nabyl skoro přesvědčení, že z toho prostě mnou požadovaný zvuk nedostanu, podobně jako u několika předešlých mnou testovaných preampů, ale povedlo se. Abyste věděli, o jakém charakteru zkreslení mluvím, tak jsem pro porovnání udělal nahrávku i se zmíněným Darkglass Microtubes X Ultra. Nejprve čistý zvuk, pak zkreslení. První je vždycky Atomic, druhý pak Darkglass.

Ukázka Atomic vs. Darkglass

Hodnocení

Perfektní zpracování, nenalézám, co vytknout, snad jen jednu věc, a to uspořádání ovládacích prvků. Jsou dost blízko vedle sebe, a díky tomu se i nepohodlně přepínají páčky. LEDKy mohly být blíž u spínačů a dvě řady s kloboučky o něco dál od sebe. Jinak design mi hodně připomíná Darkglass Microtubes B7K Ultra, tedy zde invence minimální, ale hezká krabička to je. Invence se ukrývá uvnitř – tři přepínatelné simulace, nastavení výstupního bodu řetězce, nastavení úrovně signálu XLR atd. Snad už mi tam chybí jen šumová brána, ale tu nemám ani na Xsku, takže to není žádná velká výtka. Zvuk výborný, tři značně variabilní typy zkreslení, variabilní zvuky díky volitelným simulacím a způsobu zacházení se středovými frekvencemi a kompresorem. Kompresor vůbec musím pochválit, funguje skvěle. A ještě jedna drobnost se mi líbí hodně, a to plynulé doznívání zkreslení. Když ho totiž vypnete, nezmizí skokově, ale vymizí během cca půl sekundy, tedy rychle, ale hladce. Bohužel má tato krabička u nás velice špatnou až žádnou dostupnost.

Webové stránky: https://atomicamps.com/bass-box/

Další zvukové ukázky např. zde:

https://www.youtube.com/watch?v=2nYCNmlQEsU

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků: