1 Naposledy upravil: Aidamos (16. 03. 2022 13.56:12)

Téma: Darkglass Harmonic Booster 2.0

Darkglass Harmonic Booster 2.0

Rok výroby: 2020
Země původu: Finsko
Cena: 5.200,- Kč

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1f7ofo6d21nll386k5b1kua1lgl3.jpg

Úvod

Poslední dobou jsem hodně kroutil s aktivní elektronikou na baskytaře Music Man StingRay a lovil zvuk, a zjistil jsem jednu věc, kterou jsem samozřejmě věděl, ale došlo mi až teď, jak velký to má význam. Používám dynamické efekty typu autowah a podobně. Tyto efekty logicky reaguji na dynamiku, čili čím víc do toho praštím, tím to víc kvákne, řečeno jednoduše. Nastavení korekcí na baskytaře samozřejmě mění i výstupní signál a tedy i ovlivňuje to, jak se efekt chová. Kompresor, který by v tomto ohledu pomohl, se ovšem dává vždy až za tyto dynamické efekty, tedy zachtělo se mi nějakého nakopávadla, protože jsem začal používat na base jiné nastavení korekcí s menším výstupním signálem. Než jsem si uvědomil, že takové nakopávadlo v zásadě už mám, a zrovna ho tedy zbytečně prodávám, pořídil jsem si drahý předmět této recenze, nicméně už teď předesílám, že nelituji ani koruny.

Popis, parametry, konstrukce

Jedná se o čistý předzesilovač s volitelným zesílením vyšších harmonických frekvencí. Šasi krabičky je hliníkový odlitek, nožní spínač je kovový, čtyři velké a dva malé otočné ovladače jsou pak plastové.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1f7ofo6d2l4p1ko1q8uusuat54.jpg

Nástrojový vstup je na pravém boku, a hned těsně vedle něj je zdířka na 9V napájení, což je tedy opravdu dosti dementní umístění. Proč není v čele krabičky, nebo prostě někde dál od nástrojového vstupu, kde by si tolik nepřekážel s nástrojovým kabelem? Odběr má krabička 30 mA.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1f7ofo6d379m1485apohe41ubn6.jpg

Výstup je na boku levém. Všimli jste si, jaké jsou masívní plastové matice těchto jacků? Upřímně řečeno, nejraději bych tam viděl kovové jako např. na Microtubes X Ultra a podobně.

Otočných ovládacích prvků je šest. Čtyři velké, dva malé.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1f7ofo6d2jtbd71o3n18821gic5.jpg

Všechny, kromě ovladačů CHARACTER a MID FREQ, mají rozsah ±20 dB, a to včetně ovladače VOLUME. Malými kloboučky jsou reprezentovány basy na 80 Hz a výšky na 5 kHz. Středy jsou semi-parametrické s volbou frekvence od 250 Hz do 2,5 kHz. Posledním ovladačem je CHARACTER. Tento ovladač funguje v rozsahu 0 – 100%. Otočený zcela vlevo nijak nemění charakter nástroje, naopak s otáčením doprava přidává charakter konstrukce elektrických obvodů krabičky, je to jakýsi blend.

Stav zapnutí preampu signalizuje oslňující bílá LEDka. I poloviční jas by byl až dost. A ještě jedna věc mi trochu vadí. Krabička si nepamatuje poslední stav, a po připojení k napájení je vždy ve vypnutém stavu.

Zvuk

Zvuk krabičky je takový, jak bylo slíbeno. Čisté zesílení. Korekce basů a výšek jsou zvoleny citlivě, korekcemi středů člověk může posílit žádoucí nebo naopak vyříznout nežádoucí frekvence, šum obvodů je velice nízký. Jak bylo řečeno výše, ovladač CHARACTER vnáší do zvuku charakter samotné krabičky, přidává vyšší harmonické frekvence, krásně projasňuje zvuk, ale pozor, při vyšším poměru trochu žere nižší středy až basy. Je to příjemný prvek, ale nesmí se to s ním přehnat. Záleží na tom, jak člověk krabičku hodlá používat. Zda ji bude spínat třeba jen na sóla, nebo ji mít zapnutou permanentně jako součást svého zvuku. Zvukové ukázky jsem nedělal, je to v zásadě ekvalizér, ač se zajímavou funkcí zvýraznění vyšších harmonických frekvencí. Myslím, že pro představu úplně stačí tato oficiální videa:

https://www.youtube.com/watch?v=jRV0vVHN4IA

https://www.youtube.com/watch?v=A0deerNRYSA

Zvuk - doplnění

Nakonec jsem zvukvou ukázku udělal. První část je jen baskytara Fender American Professional II Precision Bass V prohnaná kompresorem TC Electronic SpectraComp a následně preampem Darkglass Microtubes X Ultra se zepnutou simulací aparátu. Druhá část je to samé, ale už byl předřazen Darkglass Harmonic Booster s nastavenou ekvalizací, ale s nevyužitým ovladačem CHARACTER, který byl tedy stažen zcela vlevo. A v poslední části je to samé jako ve druhé, ale ovladač CHARACTER byl nastaven na cca 75%.

Ukázka

Hodnocení

Kvalitní výrobek, jak se na současný hype okolo krabiček od firmy Darkglass sluší a patří, skvělý vzhled a fantastický zvuk, jo, i s přihlédnutím k těm plastovým maticím jackových zásuvek a idiotsky umístěné zdířky napájení. Já jsem ho nakonec použil i s aktivním nástrojem v zásadě jako externí aktivní elektroniku, a korekce na baskytaře jsem vyřadil. A jelikož se mi blíží i pasívní nástroj, tím spíš jsem rád, že vlastním takovou parádní krabičku, která hned na začátku řetězce skvěle nakopne a projasní zvuk. Mám od Darkglassu koncový preamp/zkreslení/simulaci reproboxu v podání krabičky Microtubes X Ultra, skoro jsem v pokušení koupit si i ten jejich kompresor Hyper Luminal.

Stránky výrobce: https://www.darkglass.com/creations/harmonic-booster/

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

2 Naposledy upravil: Matej (09. 06. 2021 15.09:16)

Re: Darkglass Harmonic Booster 2.0

Díyk za recenzi Adame. Já jí koupil nedávno za 3900,- v nějaké slevě. wink Teď o víkendu jí chci prubnout prvně na živo. sunglasses

0 xLajků:

3

Re: Darkglass Harmonic Booster 2.0

Matej napsal:

Já jí koupil nedávno za 3900,- v nějaké slevě.

Já zase tady od Faky77 za prakticky stejný peníz.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

4

Re: Darkglass Harmonic Booster 2.0

Doplnil jsem do recenze zvukovou ukázku.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků: