1 Naposledy upravil: Aidamos (11. 03. 2024 14.28:43)

Téma: Zoom MultiStomp MS60-B

Zoom MultiStomp MS-60B

Výroba od roku 2013
Země původu: Čína
Cena: 3.200,- Kč

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1e75bigja1eu817lntu7m7k1tgnt.jpg

Popis, parametry, konstrukce

Jedná se o kompaktní multiefekt japonské firmy Zoom. Před časem jsem recenzoval většího bratříčka B3. V tomto je stlačeno skoro všechno, ale samozřejmě se s tím pojí jistá omezení.

Tělo pedálu je kovové a je vyvedeno ve vínové metalíze. Nožní spínač je kovový, ostatní ovladače jsou z černého plastu.

Na pravém boku je vstup, na boku levém jsou pak dva výstupy pro stereo použití. V případě mono použití je k dispozici označený levý kanál.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1e75bigjajo31v8ukpqf464lju.jpg

Multiefekt obsahuje z výroby 6 basových aparátů a 52 dalších efektů. Ovšem po aktualizaci firmwaru, kterou jsem provedl, je k dispozici 12 aparátů a dokonce 132 efektů. Seznam všech naleznete v tabulce. Současně lze použít ale jen 4 efekty a jen jeden jediný je spínatelný během hry nožním spínačem. Pro ukládání je pak k dispozici 50 pozic, kdy 30 je už z výroby přednastaveno.

Efekt je možno napájet několika způsoby. Prvním jsou dvě AA 1,5V tužkové baterie. Pro ně je na spodku efektu kapsa s dvířky. Na baterie by měl efekt vydržet fungovat až 7 hodin.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1e75bigjajq5k7itf31nps19b5v.jpg

V čele krabičky je pak zásuvka na 9V adaptér, který jinak není součástí balení.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1e75bigjb183od061ia0132io1i10.jpg

Vedle něj je zásuvka na USB kabel, kterým je možno efekt také napájet, jinak ale slouží jen pro aktualizaci firmwaru. Nemá funkci zvukové karty a není k pedálu k dispozici žádný obslužný software, jako je tomu u většího bratříčka B3. Stejně tak standardně není žádný z výstupů určen pro sluchátka, nicméně s takovouto spojkou a dalšími dvěma redukcemi jsem byl úspěšný, zvuk do sluchátek je naprosto v pohodě.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1e75bigjb1drbt09mnej4joca11.jpg

Horní část pedálu zabírá monochromatický bíle podsvícený displej. Jeho jas a kontrast je možno regulovat v nastavení.

Dlouhým sešlápnutím nožního spínače se zapne ladička. U ladičky je možno nastavit kalibraci a kromě chromatického režimu je možné v režimu baskytary nastavit podladění o tři půltóny. Dále je možné nastavit ladičce vlastnost, zda má během ladění průchozí zvuk mutovat nebo ne. Ladička je bezproblémově použitelná.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1e75bigjb1rkdvn7nki87q3gr12.jpg

Na sešikmené ploše pod displejem se nachází tři hybridní ovladače. Jsou nejen otočné, ale i stisknutelné. Po stisku levého ovladače se zobrazí menu základních operací a nastavení. V seznamu se pohybujete otáčením ovladačem, stiskem pak danou operaci zvolíte.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1e75bigjb1dea2bodvabee1h2313.jpg

Máte možnost vymazat efekt z jedné ze čtyř pozic, volba EFFECT CHAIN umožňuje měnit pořadí zvolených efektů. Dále je tam globální nastavení SETTINGS a informace o verzi softwaru. V nastavení efektu můžete povolit či zakázat automatické ukládání. Výchozí je automatické, a to mi i vyhovuje. Z tohoto menu odcházíte stiskem prostředního ovladače, kterému odpovídá i popisek na displeji.

Ale jinak se prostřední tlačítko ve výchozím stavu používá pro listování mezi jednotlivými uloženými předvolbami. Předvolby si můžete samozřejmě i přejmenovat.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1e75bigjb1g7hoiqtbm13topu114.jpg

Zajímavá je v tomto menu funkcionalita pravého ovladače, ke kterému přísluší popisek A/B. Jím můžete vybrat dvě a více kompletních sady efektů, mezi kterými se pak v cyklu přepínáte nožním spínačem. Cyklujete pak ABABA nebo třeba ABCABCABCA a tak dále.

Výchozí obrazovka zobrazuje zvolený efekt/aparát.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1e75bigjc81gubp1sa3144u180u15.jpg

Otočné ovladače pak sedí k popiskům ovladačů na displeji. V zobrazeném případě jsou to basy, středy a výšky, což rozhodně není vše, co lze nastavit. Stiskem pravého ovladače se dostanete do zobrazení karet.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1e75bigjclg71uaj1ek6b518mh16.jpg

Parametry nastavujete kroucením ovladači, dalším stiskem pravého ovladače se přepnete na druhou a třeba i třetí kartu.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1e75bigjc1hhhni610fnv1btk317.jpg

Na třetí kartě u aparátu lze zvolit k danému zesilovači i box nebo zvolit i žádný (OFF).

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1e75bigjc1t0117h21o901m1hogq18.jpg

Kolem nožního spínače jsou 4 dílky kruhu tvořící 4 ovladače. Levý a pravý volí jednu ze čtyř pozic pro efekty, při přepnutí se vždy na displeji zobrazí i číslo pozice, horní a dolní listuje v nabídce efektů. Dlouhé podržení horního nebo dolního tlačítka vás přemístí do nabídky efektů dle typu.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1e75bigjc1j9l1k4u1d7lfrl12i019.jpg

Dlouhé podržení levého nebo pravého tlačítka vám umožňuje přidat další efekt vlevo nebo vpravo od zvoleného efektu, je-li v tom směru nevyužitá pozice.

Ještě dodám, že v manuálu je popsané používání spínače v režimu TAP pro nastavení rychlosti efektu typu delay.

Až na nějaké drobnosti je ovládání multiefektu naprosto intuitivní a logické, manuál jsem pro základní věci vůbec nepotřeboval.

Zvuk

Simulace aparátů jsou poměrně použitelné, já osobně jsem si oblíbil simulaci Hartke HA3500 i díky skvěle použitelnému kompresoru, čímž člověk ušetří jednu pozici. Zkreslení jsou rovněž použitelná od jemného overdrivu přes distortion až po fuzz. Když si člověk pohraje s nastavením, dobrého zvuku dosáhne. Některé další efekty jsou příjemné a některé působí trochu chemicky. Obecně je kvalita efektů dobrá. Našel jsem pěkný chorus a hodně skvělý synth, trochu mě zklamaly autowahy, ale s trochou trpělivosti bych si asi i tam svůj zvuk našel. I to zkreslení se simulací Boss ODB-3  se mi jeví použitelné.

Hodnocení

Bytelná konstrukce, intuitivní ovládání, dobrý zvuk. Pro koho je tento pidimultiefekt určen? V zásadě bych viděl minimálně dva způsoby použití.

První by bylo pro někoho, kdo nemá moc místa v pedalboardu nebo nechce utrácet, ale občas by rád použil nějaký ten efektík na ozvláštnění skladby. Lze pak nastavit čtyři různé efekty, jen je nutno si před písničkou zvolit, který v ní použiju. Není možno přepínat mezi efekty během skladby, aniž by se člověk nemusel sehnout k efektu a ručně změnit pozici, aby ji pak mohl spínat nožním přepínačem. Leda si nastavit funkcí A/B více kompletních předvoleb a cyklovat mezi nimi, ale nepřijde mi to moc použitelné, protože v každé písničce se efekty nebudou asi zapínat a vypínat ve stejném pořadí, tedy ABCABC, ale třeba ABABCBAC, což neuděláte.

Druhý způsob použití bych viděl pro někoho, kdo chce mít svůj zvuk s sebou v maximálně kompaktním provedení a zároveň nepotřebuje efekty nebo jen výjimečně. Nastaví si kompresor a preamp (aparát + box), které bude mít zapnuté pořád, a na spínatelnou pozici si dá např. zkreslení nebo třeba ekvalizér nebo jiný efekt, který používá často. Zároveň má k dispozici i ladičku. Zde se asi vhodněji nabízí použití cyklovače A/B, ale opravdu jen s cyklováním ABABA, kdy na předvolbě A bude třeba nějaký aparát na čistý zvuk, ale v předvolbě B pro zkreslený zvuk bude nejen zkreslovací krabička, ale třeba jiný aparát než v předvolbě A, a ještě třeba ekvalizér nebo jinak nastavený kompresor.

Pravda, jsou dneska na trhu preampy, které kromě základní ekvalizace obsahují zkreslení, kompresor i ladičku, třeba Gallien-Krueger Plex, Trace Elliot Transit-B, Tech 21 Bass Fly Rig nebo EBS Microbass 3, ale jednak jsou podstatně dražší než tento Zoom, a také ne každému bude jejich zvuk sedět.

Poznámka

Nakonec jsem si pořídil MS-60B taky, píšu o tom níže v diskuzi, a je tam i zvuková ukázka.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

2

Re: Zoom MultiStomp MS60-B

Dík za recenzi, jsem dlouholetý uživatel kytarového bratříčka Ms-50g a tam funkce A/B se nazastaví u dvou písmen, já jsem používal čtyři ale mám pocit, že jde i víc. Taky tam lze dát až 6 efektů za sebou, jen některé jsou výpočetně náročnější, takže se člověk dostatne na procesorové omezení (typicky ampsimy a reverby), divné, že je to tady jinak. Rovněž jsou k dispozici neofiko editory a firmware, které umožňují správu patchů/dokonce změnu multiefektu v rámci rodiny generace (např z Ms-50g na Ms-60b apod). Lze tedy nastavit na používání jako tradiční bankový multiefekt pomocí A/B/X. voleb a kopírování bank, rovněž umožňují dokonce MIDI řízení. Nevím, že by si s nějakou hračkou hudební komunita vyhrála tolk jako s těmahle zoomama.

0 xLajků:

3 Naposledy upravil: Aidamos (30. 04. 2020 12.38:11)

Re: Zoom MultiStomp MS60-B

José napsal:

sem dlouholetý uživatel kytarového bratříčka Ms-50g a tam funkce A/B se nazastaví u dvou písmen, já jsem používal čtyři ale mám pocit, že jde i víc

Tyjo, tak to mě ani nějak nenapadlo zkusit. Jen jsem v manuálu hledal, co to A/B dělá a vyzkoušel s A a B, nějak mě nenapadlo to dát na třetí presset, ale jde to, vidím v manuálu i C. Doplním do recenze, dík za upozornění, ale stejně se mi to nezdá reálně moc použitelné.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

4

Re: Zoom MultiStomp MS60-B

Shodou okolností jsme tuhle krabičku měl, ale jak píše Adam, použití více efektů při živém hraní je velmi komplikované. Ještě tak doma u počítače, ale na podiu aby se člověk pořád ohýbal.

Jinými slovy, chvíli jsem to s touhle krabičkou zkoušel ale existence pouze jednoho nožního přepínače byla pro mě natolik limitující, že jsem prodal a pořídil většího sourozence B3N. 

Tam je teda dost nedotažený ovládací SW pro Windows, ale s neoficiálním SW ToneLib, už je to pohoda.

Mimochodem ToneLib umí pohodlně editovat i MS60-B:https://tonelib.net/tonelib-zoom-supported-devices/

Squier Vintage Modified Jazz Bass® '70s, Sterling by MusicMan Ray34, ZOOM B2 Four
Momentálně v kapele "Není zač!" http://www.nenizac.net/
0 xLajků:

5

Re: Zoom MultiStomp MS60-B

S tím softem trochu jo. Doplněné o midi řízení: přepínání čeho chceš úplně v pohodě. Jinak +- ty samé efekty má B1On, který má výrazně lepší ovládání (zas plastový design a stereo výstup pomocí TRS). Další výhoda: napájet jdou oba i jen po USB, když je to jedinný efekt člověk nemusí řešit prodlužky, ale vezme  k tomu powerbanku. Zásadní nevýhoda občas samotný efekt generuje slabý vysokofrekvenčí pískot.

0 xLajků:

6

Re: Zoom MultiStomp MS60-B

José napsal:

Zásadní nevýhoda občas samotný efekt generuje slabý vysokofrekvenčí pískot.

To mi dělal tenhle Zoom taky při připojení pomocí USB kabelu k počítači. Ale dělají i to i jiné efekty, např Darkglass Alpha Omega Ultra, takže to beru spíš jako vlastnost a ne chybu.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

7

Re: Zoom MultiStomp MS60-B

José napsal:

vysokofrekvenčí pískot

robilo mi to len pri napajani z USB, s normalnym adapterom to bolo v pohode.
Inak bezne som pouzival 2-3 presety, to sa da aj za jazdy ABCABCABC...

To pouzitie na sluchatka ma nenapadlo, dik za tip. Mozno by to zvladlo vyuzitie aj ako samostatny preamp, rovno do aktivnej bedni, pricom druhy vystup do PA/zvukarovi.

Aidamos napsal:

Našel jsem pěkný chorus

 ktory pls?

Neuser Courage / Cort B4FL fretless (Kent Armstrong) --> ladička D`addario/Planet Waves --> SpectraComp --> HOF mini --> BBE maximizer --> Mesa Subway DI-preamp --> Barefaced FR800     ...TC electronic BH250, Zoom MS-60B ...
0 xLajků:

8

Re: Zoom MultiStomp MS60-B

yuro22 napsal:

ktory pls?

Ten StreoChorus nebo jak se to jmenuje. Ten mi přišel takovej přirozenej.

yuro22 napsal:

Mozno by to zvladlo vyuzitie aj ako samostatny preamp, rovno do aktivnej bedni, pricom druhy vystup do PA/zvukarovi.

Bacha ale na stereo efekty, jako je právě ten chorus nebo mě napadá nějaký ping-pong delay.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

9

Re: Zoom MultiStomp MS60-B

Doplnil jsem do sekce Zvuk ještě nějaké zvukové ukázky...

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

10

Re: Zoom MultiStomp MS60-B

Jste prosím někdo aktuáně majtelem této krabičky?

Řeším jednu věc a zatím jsem si s ní neporadil a manuál v tomto bodě mlčí.

Co řeším: když si nadefinuji vlastní patch, skládající se z více než jednoho efektu (např. oktaver + flanger) a sešlápnu pedál, pak se mi zapíná a vypíná pouze ten efekt, která je zobrazený na displeji. Ten který je "za rohem" zůstává nezměnený. Otázka tedy zní, jak zapínat a vypínat pedálem patch jako jeden celek?

děkuji

Squier Vintage Modified Jazz Bass® '70s, Sterling by MusicMan Ray34, ZOOM B2 Four
Momentálně v kapele "Není zač!" http://www.nenizac.net/
0 xLajků:

11 Naposledy upravil: José (09. 03. 2021 13.22:03)

Re: Zoom MultiStomp MS60-B

Mám MS-50G ale předpokládám že je to to samý -> na přepínání patchů musíš jít do volby jejich seznamu (tuším, že prostřední enkoder - stisk) a danému patchi přiřadíš písmeno (stisk pravého enkoderu), když máš takhle např. tři patche označené A/B/C a jseš v tomhle preset modu, pak stisknutím footswitche přepínáš překvapivě v pořadí -[A-B-C]-

Samozřejmě, máš k dispozici celou abecedu, takže patchů můžeš mít za sebou až 26.

0 xLajků:

12

Re: Zoom MultiStomp MS60-B

José napsal:

Mám MS-50G ale předpokládám že je to to samý -> na přepínání patchů musíš jít do volby jejich seznamu (tuším, že prostřední enkoder - stisk) a danému patchi přiřadíš písmeno (stisk pravého enkoderu), když máš takhle např. tři patche označené A/B/C a jseš v tomhle preset modu, pak stisknutím footswitche přepínáš překvapivě v pořadí -[A-B-C]-

Samozřejmě, máš k dispozici celou abecedu, takže patchů můžeš mít za sebou až 26.

Díky, ale to asi neřeší můj problém. To listování mezi patchi A/B/C jsem asi pochopil, ale já mám v plánu to používat trochu jinak.

V jedné písni chci používat např. zvuk okatveru+flangeru, ale pouze do refrenů. Tzn. potřebuji tento "složený" zvuk opakovaně zapnout a vypnout.

V jiné písni budu do slok používat např. vibráto + hall.

To že se mezi písničkami budu muset ohnout a v seznamu patchů (pomocí prostředího ovladače) nalistovat patch pro konkrétní píseň, s tím počítám.
Ale potřebuju sešlápnutím pedálu zapnout a vypnout vcelý patch a ne pouze jeho jednotlivé části.

Pokud by to nešlo, musel bych v každém pacthu použít pouze jeden efekt, ale přijde mi to škoda.

Squier Vintage Modified Jazz Bass® '70s, Sterling by MusicMan Ray34, ZOOM B2 Four
Momentálně v kapele "Není zač!" http://www.nenizac.net/
0 xLajků:

13

Re: Zoom MultiStomp MS60-B

Můžeš si udělat patch, který "nic se zvukem nedělá" a přepnutím na tento patch (třeba B) "vypneš" najednou celý patch A. Protože se přepneš z A, který něco dělá, na B, který nedělá nic. A tak pořád dokola.

0 xLajků:

14

Re: Zoom MultiStomp MS60-B

eosine napsal:

Můžeš si udělat patch, který "nic se zvukem nedělá" a přepnutím na tento patch (třeba B) "vypneš" najednou celý patch A. Protože se přepneš z A, který něco dělá, na B, který nedělá nic. A tak pořád dokola.

To mě napadlo taky, ale to bych znamenalo, pužívat jenom jeden efektovaný zvuk pro celý playlist.
Ale když v jedné písni do tří slok chci použít jeden patch a do jiné písně jiný, zabral bych tím strašně moc pozic a asi bych se ani nevešel,

Nemluvě o tom, že občas se písně v playlisti přehazují.

Byl jsem na Zoom B3N zvyklý, že pedál vypíná celý pacth a ne jen jeho část.

Já myslím, že někde dělám chybu, ale nemůžu přijít na to, kde K

Squier Vintage Modified Jazz Bass® '70s, Sterling by MusicMan Ray34, ZOOM B2 Four
Momentálně v kapele "Není zač!" http://www.nenizac.net/
0 xLajků:

15 Naposledy upravil: Aidamos (09. 03. 2021 18.54:55)

Re: Zoom MultiStomp MS60-B

Dzzerza napsal:

V jedné písni chci používat např. zvuk okatveru+flangeru, ale pouze do refrenů. Tzn. potřebuji tento "složený" zvuk opakovaně zapnout a vypnout. V jiné písni budu do slok používat např. vibráto + hall. To že se mezi písničkami budu muset ohnout a v seznamu patchů (pomocí prostředího ovladače) nalistovat patch pro konkrétní píseň, s tím počítám. Ale potřebuju sešlápnutím pedálu zapnout a vypnout vcelý patch a ne pouze jeho jednotlivé části.

Toto nelze. Leda jak píšu v recenzi:

Aidamos napsal:

Zajímavá je v tomto menu funkcionalita pravého ovladače, ke kterému přísluší popisek A/B. Jím můžete vybrat dvě a více kompletních sady efektů, mezi kterými se pak v cyklu přepínáte nožním spínačem. Cyklujete pak ABABA nebo třeba ABCABCABCA a tak dále.

Což by vyhovovalo jen v případě, že bys potřeboval bypass + stále stejný setup. Jenže Ty, podle toho, co píšeš, potřebuješ bypass + pokaždé jiný setup.

Napadá mě jediné. Hodit MS60-B do efektové smyčky, mít ho zapnutý na dané kombinaci efektů a spínat ho efektovou smyčkou. Jako spínač efektové smyčky použít třeba jedno z tohoto: https://smrckaeffects.com/true-bypass-box/ - klidně ten nejmenší MICRO TB Box.

 https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1f0bo5bhb1n6f1mvr119tl9drli3.jpg

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

16

Re: Zoom MultiStomp MS60-B

Díky Adame, ale nepotěšil jsi mě.

Po pravdě způsob ovládání nechápu, při živém hraní je vlastně nepoužitelný. 

Jinými slovy - budu si muset vystačit vždy jen s jedním efektem v patchi. Což jsem myslel, že oproti Line6 M5 nebudu muset.

Squier Vintage Modified Jazz Bass® '70s, Sterling by MusicMan Ray34, ZOOM B2 Four
Momentálně v kapele "Není zač!" http://www.nenizac.net/
0 xLajků:

17

Re: Zoom MultiStomp MS60-B

A v MS-60B není efekt line selector, který když aktivuješ, tak to z něj jde rovnou na výstup? Takže vypínáš a zapínáš line selector, čímž zapínáš a vypínáš až tedy 5 bloků za ním..

Jinak mi přijde že těch šestadvacet patchů i když bude každý druhý třeba prázdný stačí, ne? 

Za mne je to holt daň za multiefekt efekt se standardní velikostí a tedy jedním fujsvičem a tedy logicky docela náročnou logikou ovládání.

0 xLajků:

18 Naposledy upravil: yuro22 (09. 03. 2021 19.13:09)

Re: Zoom MultiStomp MS60-B

ano, ma to line selector:

https://baskytara.com/img/m/286/t/p1f0c2obpm19ce1t161cr91ompjd13.png

 edit: inak ja to pouzivam systemom A-B-C-A-B-C...  plne to vyhovuje na vsetko. Presety su niekedy skoro rovnake, napr. len s pridanim chorusu a hallu oproti inemu, v ktorom je len compressor a na konci nejaka simulacia amp+cab. Neprepinam casto, a medzi skladbami nie je problem slapnut dva krat.

Neuser Courage / Cort B4FL fretless (Kent Armstrong) --> ladička D`addario/Planet Waves --> SpectraComp --> HOF mini --> BBE maximizer --> Mesa Subway DI-preamp --> Barefaced FR800     ...TC electronic BH250, Zoom MS-60B ...
0 xLajků:

19

Re: Zoom MultiStomp MS60-B

Ten line selector mě nenapadnul. Děkuji, to by moho fungovat, Zkusím to zapracovat.

Mám na to desktopový ToneLib editor a v něm by to mělo jít snadno naklikat.

Děkuji, děkuji. Tady se člověk vždycky dozví co potřebuje.

Squier Vintage Modified Jazz Bass® '70s, Sterling by MusicMan Ray34, ZOOM B2 Four
Momentálně v kapele "Není zač!" http://www.nenizac.net/
0 xLajků:

20

Re: Zoom MultiStomp MS60-B

Joooo. Funguje.

Pánové, jestli vám mám někam poslat flašku, dejte mi adresu. :-) Služebníček.

Squier Vintage Modified Jazz Bass® '70s, Sterling by MusicMan Ray34, ZOOM B2 Four
Momentálně v kapele "Není zač!" http://www.nenizac.net/
0 xLajků:

21

Re: Zoom MultiStomp MS60-B

Dzzerza napsal:

Joooo. Funguje.

Paráda! Efektová smyčka mě napadla hned, ale že ji to má vlastně přímo v sobě v podobě line selectoru, to mě teda nenapadlo.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

22

Re: Zoom MultiStomp MS60-B

Teď už jenom zamrzí, že MS60 má o poznání horší oktaver než B3N (jsem čekal, že efekty budou víceméně stejný).

Ale jinak já má vyřešeno.

Squier Vintage Modified Jazz Bass® '70s, Sterling by MusicMan Ray34, ZOOM B2 Four
Momentálně v kapele "Není zač!" http://www.nenizac.net/
0 xLajků:

23

Re: Zoom MultiStomp MS60-B

Tak jsem si pořídil Zoom MS-60B. Co mě k tomu vedlo? Občas zaskakuju v zábavové kapele, a je otravné tam tahat můj drahý, a hlavně poměrně rozlehlý pedalboard, a navíc na něj velice často není ani místo. Koukal jsem tedy, co je na trhu, a co by se mi tak líbilo. Se zábavovkou 95% času potřebuju jen čistý zvuk, tedy preamp + kompresor a ladičku, na zbytek se hodí zkreslení, ale to spíš výjimečně. Tedy to směřovalo na nějaký multiefekt, spíš menšího formátu. Upřímně řečeno, nejvíc by se mi líbilo asi Hotone Ampero, to je parádně vybavený multiefekt za rozumnou cenu, ale i tak ta cena je vyšší, než kolik jsem byl ochoten v současné situaci a vzhledem k zamýšlenému použití dát. Podobně na ceně, a vlastně i na nepříliš pro mě oblíbeném zvuku, ztroskotal Gallien-Krueger Plex a EBS MicroBass 3. Stejně tak Trace Elliot Transit-B a Tech 21 Bass Fly Rig, ač u posledního jmenovaného by mě jinak zajímala nová verze 2, kam se to posunulo. Ale pořád to všechno jmenované hoří na ceně okolo deseti tisíc, což jsem odmítl dát za zařízení, které výhledově použiju pětkrát od roka, což by se mi na honorářích za ten rok snad ani nevrátilo. Na druhou stranu, nechtěl jsem ani levnou plastovou křapku typu Zoom B1 Four, Takže když jsem vyloučil z různých důvodů jmenovaný a nejmenovaný zbytek vhodných zařízení, tak mi z toho vyšel právě Zoom MS-60B, navíc byl zrovna na Kytary.cz v akci, a ještě k tomu předvánoční sleva na vše, takže bylo rozhodnuto. Dobře jsem udělal.

Na doporučení výše v diskuzi jsem si stáhnul neoficiální aplikaci ToneLib Zoom, a musím tvůrce pochválit, funguje perfektně, je přehledná a intuitivní.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1gm6glvvcgeo857gn12i412l83.jpg

Kromě pohodlného nastavování efektů umožňuje zálohovat presety do počítače, a po vytvoření účtu je i sdílet. Trochu nechápu, proč oficiální aplikaci k MS-60B neposkytuje rovnou firma Zoom, když jinak ji má i pro ty nejlevnější plastové křapky. Můj zvuk mám postavený na zařízeních Darkglass Harmonic Booster a Darkglass Microtubes X Ultra, jejichž simulace MS-60B neobsahuje, nicméně i tak jsem se zvukově mému ideálu zkusil přiblížit. Objevil jsem bezvadnou simulaci preampu Avalon, kterou jsem doplnil o zesilovač Hartke HA3500, ve kterém jsem využil i vestavěný kompresor, který je prostě perfektně použitelný, a jen lehce přimíchal simulaci Hartke boxu 4x10". O dost větší byl opruz se zkresleným zvukem, s tím jsem se mořil tři dny, než jsem ho vyladil co nejpodobněji k mému ideálu. Pro něj jsem postavil celý patch (sadu efektů) a musel jsem využít i frekvenční analýzu v DAW, jinak bych z toho zešedivěl. Zatímco na Darkglass Microtubes X Ultra je namíchat skvělý zvuk bezproblémově, tak jen přiblížit se k jeho charakteru je prakticky nemožné. Jak můžete vidět na snímku aplikace výše, použil jsem pro zkreslení Bass OD, což je vlastně Boss Bass OverDrive ODB-3, což je z toho, co znám, nejblíže mému požadovanému charakteru zkreslení. Gain, čili míru zkreslení, jsem nastavil ne moc vysoko, naopak Tone jsem dal spíš k vyšším frekvencím, a díky tomu, že u zkreslení požaduju značnou porci původního čistého basového signálu, tak i Balancí jsem zkreslenou část přidal k čistému zvuku jen poměrně málo. Pak už to bylo hodně o sluchovém porovnávání, vizuálnímu sledování podobnosti frekvenční křivky a hraní si se sedmipásovým ekvalizérem, parametrickým ekvalizérem a simulací aparátu, přičemž jsem opět použil aparát Hartke včetně kompresoru. Jak se mi přiblížení mému zvuku povedlo si můžete poslechnout v ukázce níže. Nejprve je tam jen baskytara Fender American Professional II Precision Bass V rovnou do zvukové karty, pak můj čistý zvuk pomocí jmenovaných Darkglassů, čistý zvuk vytvořený v Zoom MS-60B, dále zkreslení pomocí Darkglassů a nakonec zkreslený zvuk pomocí Zoom MS-60B, kterým jsem se snažil k tomu Xkovému zkreslení přiblížit. Není to dokonalé, a nikdy nebude, ale i tak jsem spokojen. A to spokojen natolik, že jsem doma zabalil můj pedalboard, o který tu žena zakopává a nadává, tenhle prcek mi stačí i na to cvičení doma.

Ukázka

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

24

Re: Zoom MultiStomp MS60-B

Od minulého roka na malé akcie už beriem len MS60-B, namiesto celého pedalboardu aj aparátu.
BTW, do malých miestností stojí za vyskúšanie simulácia preampu Fishman Pro, volá sa "AC Bs Pre", má funkciu "Depth", 
ktorá funguje ako skokový HPF (0-10, niekde mám poznačené aj frekvencie, ak by bol záujem môžem skúsiť vyhrabať)

Neuser Courage / Cort B4FL fretless (Kent Armstrong) --> ladička D`addario/Planet Waves --> SpectraComp --> HOF mini --> BBE maximizer --> Mesa Subway DI-preamp --> Barefaced FR800     ...TC electronic BH250, Zoom MS-60B ...
0 xLajků:

25

Re: Zoom MultiStomp MS60-B

yuro22 napsal:

"AC Bs Pre", má funkciu "Depth", ktorá funguje ako skokový HPF

Díky za tip, určitě vyzkouším. On je tam i dvoupásmový parametrický ekvalizér s názvem "Ba PEQ", má kromě frekvence a úrovně i parametr Q, takže taky svým způsobem umí fungovat jako HPF a LPF, ale tím Q to bere na obě strany, takže úplně typický průběh LPF a HPF to bohužel nemá. Na čistém zvuku jsem ho použil na zvýraznění středových frekvencí pro lepší srozumitelnost basy, na zkresleném zvuku už jsem ho cíleně použil jako LPF pro uříznutí hnusných, bzučivých, vysokých frekvencí, ale chce si to právě pohrát s Q a frekvencí, aby to postihlo zamýšlené frekvence.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

26

Re: Zoom MultiStomp MS60-B

Aidamos napsal:
yuro22 napsal:

"AC Bs Pre", má funkciu "Depth", ktorá funguje ako skokový HPF

Díky za tip, určitě vyzkouším.

Tak jsem vyzkoušel na aktivním PA boxu, který používám jako aparát, anžto klasický aparát nevlastním a s hlavní kapelou jedu jen přes in-ear, a je to fakt pecka. Opravdu ten Depth alias HPF pěkně funguje, a basy lze vrátit dalším ovladačem, páč to je prostě vícepásmový ekvalizér, tedy nejhlubší basy hltící repráky pryč, ale zvuk stále dostatečně basový. Nakonec na zkresleném kanálu jsem vyhodil "Ba PEQ" a stejného efektu dosáhnul právě pomocí "AC Bs Pre".

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

27 Naposledy upravil: dulla (18. 02. 2023 09.29:37)

Re: Zoom MultiStomp MS60-B

mám Zoom MS60-B...poprosím majiteľov-neviete ako vypnúť podsvietenie displeja?

Väčšinou ho napájam zdrojom-tam podsvietenie nevadí.Ale pri občasnom používaní na baterky,podsvietenie zbytočne "žerie" baterky.

V manuáli som hľadal ale nič také som nenašiel.

Dik za info.

Fender Japan '51 Reissue Precision,Squier Jazz Bass VM 60s,HARTKE KB12,Markbass Micromark 801
0 xLajků:

28 Naposledy upravil: Aidamos (18. 02. 2023 10.01:20)

Re: Zoom MultiStomp MS60-B

dulla napsal:

neviete ako vypnúť podsvietenie displeja?

Vlezeš do efektu, zmáčkneš levé kroutítko s ozubeným kolečkem SETTINGS/LCD BACKLITE a tam si nastavíš buď OFF nebo vypínání třeba po 15 sekundách, páč jinak na tom displeji není nic moc vidět.

dulla napsal:

V manuáli som hľadal ale nič také som nenašiel.

Strana 21: https://zoomcorp.com/media/documents/MS-60B_operationManual_English.pdf

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

29

Re: Zoom MultiStomp MS60-B

 Díky,už to mám...asi som ten manuál študoval laxne :-(

Fender Japan '51 Reissue Precision,Squier Jazz Bass VM 60s,HARTKE KB12,Markbass Micromark 801
0 xLajků:

30

Re: Zoom MultiStomp MS60-B

podla mna to baterky zere moc, lepsie napajat adapterom, funguje mi aj ten najobycajnejsi univerzalny

Neuser Courage / Cort B4FL fretless (Kent Armstrong) --> ladička D`addario/Planet Waves --> SpectraComp --> HOF mini --> BBE maximizer --> Mesa Subway DI-preamp --> Barefaced FR800     ...TC electronic BH250, Zoom MS-60B ...
0 xLajků:

31 Naposledy upravil: dulla (21. 02. 2023 00.56:03)

Re: Zoom MultiStomp MS60-B

yuro22 napsal:

podla mna to baterky zere moc, lepsie napajat adapterom, funguje mi aj ten najobycajnejsi univerzalny

Ja mám väčšinou Zoom MS60-B v pedalboarde(len ako ladičku,HPF/LPF filter a občas modulačné efekty).Tam je napájaný zdrojom a potrebujem aby displej svietil furt.

Potom ho v inej kapele používam samostatne a na baterky(táboráky-country kapela,krátkodobé skúšky).Tam je trvale zapnutý len jeden preset a displej nechcem aby svietil kôli spotrebe.Kôli ladičke ho chem mať pri nohe.Stačí mi,aby vydržali baterky 3-4 hodiny-čo pri zhasnutom displaji nebude asi problém.Ďalší káblik od 9V adaptéra sa len motá pod nohami a ešte treba ťahať k tomu adaptéru 230V :-)

Doteraz som to riešil cez Powerbank + ENGL Powertap Portable,lebo baterky pri trvale zapnutom dispeji nevydržali dlho...

 

 

Fender Japan '51 Reissue Precision,Squier Jazz Bass VM 60s,HARTKE KB12,Markbass Micromark 801
0 xLajků: