1 Naposledy upravil: Aidamos (02. 05. 2020 10.30:18)

Téma: Ernie Ball Music Man StingRay 5

Ernie Ball Music Man StingRay 5 PDN 2014 Neptune Blue

Rok výroby: 2014
Země původu: U.S.A.
Koupeno: http://www.rockster.us/
Cena: 80.000,- Kč, koupeno v akci za 52.500,- Kč

http://baskytara.com/img/m/2556/p1bhcr5nmu129uv6m1s4m1qev1204.jpg
http://baskytara.com/img/m/2556/p1bhcr5nmt1gba1c8l5rl17mdi8i3.jpg

Popis, konstrukce, parametry

Nemyslel jsem si, že se to ještě někdy stane, ale pořídil jsem si po sedmi letech opět pětistrunný nástroj. Sice nějaké alternativy zůstávaly v mém hledáčku, ale víceméně mi bylo jasné, že to opět bude Music Man. Zkusil jsem i typ Bongo, ale nakonec vyhrál StingRay. A tím spíš, že je z limitované série PDN (Premier Dealer Network), ze které už mám Sabre (recenze). Ovšem tentokrát je to barva Neptune Blue. Pravda, barva mě na první kontakt s nástrojem v prodejně zklamala. Čekal jsem to, co jsem našel na internetu, jak že by to jako mělo vypadat. Např. tenhle oficiální plakát:

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1e6p1j2am490ie4m0b2lfdhs3.jpg

Nebo schválně koukněte na tyhle fotky, je to prostě mazec: https://reverb.com/au/item/240088-ernie … ptune-blue - skutečnost je ovšem jiná. Ve špatných světelných podmínkách nástroj vypadá prakticky jako černý, zvláště zde v kontrastu s mými dvěma červenými Music Many:

http://baskytara.com/img/m/2556/t/p1bkgs3dhc11b11ivm1tkpnsf1ca49.jpg

Na dobrém světle už je to něco jiného, jak jste si určitě všimli na dvou úvodních fotkách z exteriéru. Detail barevného provedení pak můžete vidět na další fotce.

http://baskytara.com/img/m/2556/p1bhbvsk3ml0s6sv5j51ai18t83.jpg

Je to hluboká modrá opalizující do zelena. Trochu mi připomíná barvu pojmenovanou Teal, která je tedy spíš zelená, ale v určitém světle se jeví až modrá. Koukněte SEM. Každopádně nejpozději teď si říkáte, sakra co je to za dřevo? To přece není typický musicmanovský jasan. Není. Tělo je z afrického mahagonu. Pojal jsem sice zkraje k mahagonu lehkou nedůvěru, ale zvukově, o čemž píšu v kapitole Zvuk, je vše v nejlepším pořádku.

Další výjimečná záležitost na tomto nástroji je krk. Ten je jako tradičně z javoru, a to včetně hmatníku nesoucího 21 jumbo pražců z nerezové oceli, ale tento javor je žíhaný (flame) a navíc "pečený", tzv. "roasted". Ono pečení je speciální teplotní úprava, která, jak jsem vygooglil, se dělá tak, že se ve speciální komoře, kam se vloží dřevo, vytvoří vakuum dokud vlhkost ve dřevu neklesne na 0% a pak se tam to dřevo vystaví tlaku páry o teplotě 230 až 240°C dokud jeho vlhkost nevzroste na 6%. Výhodou takto upraveného dřeva je rozměrová stabilita, odolnost proti vlhkosti a také snížení hmotnosti. Navíc javor krásně zhnědne, našel jsem i termín zkaramelizuje, a asi na tom něco bude, z javoru se přece vyrábí javorový sirup, což? Tuto technologii před pár lety používal třeba i Gibson, který dělal pečené javorové hmatníky v době embarga na dovoz palisandru. Ovšem ta barva byla ještě daleko tmavší, opravdu hodně blízká palisandru (rosewood).

Ten krk je opravdu úžasný, nádherný, skvostný, víc nemám slov, napoví obrázek.

http://baskytara.com/img/m/2556/t/p1bkgs3dhcsfthbg9go118r2a16.jpg

Je to ostatně vůbec ten nejpříjemnější krk do ruky, co jsem měl možnost poznat, s ničím lepším jsem ještě neměl tu čest. Krk je jen olejovaný a voskovaný. Používá se olej na zbraně, ale ne ten na kovové části, jak jsem si nejprve myslel, a což se mi nějak nezdálo, nýbrž ten na ty dřevěné, jako jsou pažby, to už beru. Matným lakem je ošetřena pouze hlava a to z obou stran.

http://baskytara.com/img/m/2556/t/p1bkgs3dhc7r0jke1coibbh95c7.jpg

http://baskytara.com/img/m/2556/t/p1bkgs3dhc13srbfe1814op1ljq8.jpg

Mechaniky jsou klasické otevřené s logem Music Man a pocházejí od firmy Schaller. Šířka krku na ořechu, který je navíc kompenzovaný a zde netradičně v černé barvě, je 44,5 mm, tedy přesně tolik, kolik mají leckteré čtyřstrunné baskytary např. Fender Precision. Kromě povrchu je mi příjemný do ruky i tvarem profilu. Je to prostě macek. Krk je uchycen jako již tradičně přes chromovanou destičku s logem Music Man pomocí šesti vrutů. Krk jsem odmontoval od těla a to jsem se teda fakt vytočil. Pod posledními vruty byl vložen henten onen bazmek.

http://baskytara.com/img/m/2556/t/p1bkgs3dhd8n6hes19hv18le1uemb.jpg

Taková firma jako Music Man, a neumí nastavit úhel frézování kapsy pro uložení krku, nebo co? Fakt nechápu! Psal jsem to i v recenzi na Sabre, že jsem to tam našel, ale tenkrát jsem si myslel, že to tam dal ten matla, od kterého jsem basu koupil. A on to je prosím standard… roll Samozřejmě zpátky už jsem to nedával, k ničemu to tam není potřeba, ač je fakt, že jsem si žádné změny ve zvuku nevšiml, ale prostě to tam nemá co dělat a basta.

Na zadní straně těla je ještě zacvakávací kapsa na 9V baterku. Ta mě potěšila, je to novější typ, kdy se kapsa jen otevře a okamžitě je možno baterii vyndat a nemusí člověk ještě lomcovat s další krytkou. Navíc je blbovzdorná a není do ní možno baterku dát s opačně situovanými póly, jako tomu bylo u staršího typu. Není tomu tak dávno, co tu někdo na fóru psal, že si v Music Manu odpálil aktivku obráceně vloženou baterií. A to je pak průšvih, protože koupit novou originální aktivní elektroniku není snadné. Music Man je samostatně neprodává, vždy jen s výměnou za vadný kus, to samé se snímači.

http://baskytara.com/img/m/2556/t/p1bkgs3dhc1us41o8vp5su5ghqu5.jpg

Jsem rád, že tento kus má jen jeden snímač. V poslední době se přímo roztrhl pytel s produkcí Music Mana s více snímači, ať už v konfiguraci HS nebo HH, evidentně si to zákazníky najde, ale mně stačí ten jeden typický zvuk. Na Sabre mám výběr z pěti dost různých zvuků, ale stejně používám pouze zvuk ala StingRay.

http://baskytara.com/img/m/2556/t/p1bkgs3dhb15kr1s8n1eku1od5vrh3.jpg

Aktivní elektronika je třípásmová, zásuvka na jack je tedy na boku nástroje. Radši mám dvoupásmovou aktivku, ale třípásmová mi nevadí, přišel jsem jí na chuť. Pásma jsou následující: basy na frekvenci 40 Hz, středy na 500 Hz a výšky na 12 kHz. Doplněno je to třípolohovým přepínačem zapojení cívek snímače. S přepínačem ke kobylce jsou cívky zapojeny paralelně, s přepínačem ke krku pak sériově a ve střední poloze je aktivní pouze cívka blíž ke kobylce a ta je v protifázi s parazitní cívkou (phantom coil) pro odstranění brumu. Snímač jsem nevyndával, ale vypadá to nějak takto:

http://baskytara.com/img/m/2556/t/p1bkgs3dhdhpi15841nij1f11oggc.jpg
http://baskytara.com/img/m/2556/t/p1bkgs3dhdjkjng42791cp9pnd.jpg

EDIT: situace se snímačem je jiná, popisuji to níže v diskuzi.

Pickguard je černý třívrstvý, ale budu ho měnit za bílou perleť aby basa trochu vzhledově ožila. Matice výztuhy krku je umístěná v jeho patce, má fungovat i bez povolování strun. Ta moje šla hodně ztěžka. Kvůli tomu jsem sundával krk, matici jsem úplně vyšrouboval a promazal. Nyní chodí o poznání lépe. Kobylka je pro Music Man naprosto typická, poměrně masívní a s kameny z kalené oceli. Postranní masívní šrouby/sloupky jsou zapuštěné hluboko do těla, přenos vibrací je tedy skvělý i bez protažení strun skrz tělo, což ani tato kobylka neumožňuje.

http://baskytara.com/img/m/2556/t/p1bkgs3dhbc5j1r2j1r582rqcqc4.jpg

Nástroj váží 4,5 kg, tedy podobně jako jasanová varianta, a pravda, nepatrně přepadává na hlavu, ale jen opravdu malinko, dá se s tím žít aniž by to člověk vůbec při hraní vnímal.

Baskytara je standardně dodávaná ve špičkovém pevném kufru od firmy SKB.

Zvuk

Ač je tělo z mahagonu a ne pro Music Man z obvyklého jasanu, i tak je zvuk pro Music Man naprosto typický, možná jen nepatrně temnější, což se mi líbí. Zvuk strašlivě tlačí, struna H je naprosto masakrální, hutná, konkrétní, a to prakticky v celém svém rozsahu, čímž mám na mysli, že i od pátého pražce výše hraje dokonce lépe než ty samé tóny na struně E, a to je co říct, přičemž to absolutně není tak, že by zvuk struny E byl nějaký podřadný, to vůbec ne.

Co mě ale překvapilo nejvíce, je to, že basa nemá typického vlka na struně G na pátém nebo sedmém, případně šestém pražci, ani nikde jinde, a to ani v náznaku ne. Neuvěřitelné, ale je to tak. Měl jsem možnost vlastnit nebo testovat spoustu nástrojů, a toho vlka někde měly všechny. Jestli tam byla nějaká výjimka, tak si ji nevybavuji. Ano, vlka měly i ty ultra drahé Laklandy, Sadowsky, Fendery, G&L a i ty Music Many. Jestli někdo neví, co je míněno termínem "vlk", odkážu jej na speciální téma ZDE na fóru.

A teď už zvukové ukázky. Jsou opět nahrány přímo do zvukové karty, jen normalizovány, jinak ponechány bez jakýchkoli úprav. Použité struny jsou niklové Ernie Ball Regular Slinky Bass 5 s typovým označením 2836 o tloušťkách .045"-.065"-.080"-.100"-.130" ve skoro novém stavu.

Nejprve "povinné" ukázky s korekcemi v nulové poloze:

Paralelní zapojení
Singlové zapojení
Sériové zapojení

Následující bonusové ukázky jsou vždy v pořadí zapojení cívek paralelní – singl – sériové – znovu paralelní. To opakování paralelního zapojení jsem na konec bonusových ukázek přidal schválně, aby vynikl rozdíl mezi sériovým a paralelním zapojením. Nejmarkantnější je ten rozdíl právě u slapu. Nicméně používám a používat budu jen klasické paralelní zapojení, protože to je ten správný musicmaní zvuk, co tak miluju.

Ukázka 1 - korekce v nulové poloze
Ukázka 1 - basy přidány na 50%

Ukázka 2 - korekce v nulové poloze
Ukázka 2 - basy přidány na 50%

Slap s přidanými basy na 50%

Ukázka s využitím struny H s přidanými basy na 50%

Hodnocení

Vynikající nástroj z vyšší cenové hladiny. Za cenu mimo akci bych si jej dovolit nemohl, ale takhle jsem vysloveně šťastný. Těší mě ta PDN limitovaná série. Mimochodem tato limitka se dala objednat jen v srpnu 2014, v nabídce byla opravdu jen jeden měsíc, takže takových kousků po světě moc běhat nebude, a v čase budou nabírat na ceně, minimálně rozhodně nebudou ztrácet. Krk je nádherný napohled a naprosto úžasný do ruky. Trochu mě mrzí nevýrazná barva těla ve špatném osvětlení, ale o to větší je pak překvapení ve světle reflektorů. Zvukově je to skvělý nástroj, kapelou krásně prolézá a lze jej dobře seřídit na pohodlnou hru. Trochu mě mrzí i to nepatrné přepadávání na hlavu, ale jak jsem už psal, dá se s tím žít aniž by to člověk nějak dramaticky vnímal, a ono se s tím při tak masívním krku a větší hlavě než má čtyřtrunný model, zde navíc s pěti masívními mechanikami, musí tak trochu počítat, jinak by ta basa musela vážit pět kilo.

Video:

https://www.youtube.com/watch?v=WajbWryh-UU&hd=1

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1
0 xLajků:

2

Re: Ernie Ball Music Man StingRay 5

Adame, ty jedeš teda...."nemyslel jsem si, že se to ještě někdy stane". big_smile  Basa nádherná!  wink S chromovanýma knobama by ještě o trochu vynikla což? smile

0 xLajků:

3

Re: Ernie Ball Music Man StingRay 5

Matej napsal:

S chromovanýma knobama by ještě o trochu vynikla což?

Ty černé knoby se hodí k tomu černému pickguardu, ale uvidím, jak ty černé knoby budou sedět k tomu bílému perleťovému, co mám objednaný u výrobce. Je možné, že tam pak chromované dám.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1
0 xLajků:

4

Re: Ernie Ball Music Man StingRay 5

Aidamos napsal:
Matej napsal:

S chromovanýma knobama by ještě o trochu vynikla což?

Ty černé knoby se hodí k tomu černému pickguardu, ale uvidím, jak ty černé knoby budou sedět k tomu bílému perleťovému, co mám objednaný u výrobce. Je možné, že tam pak chromované dám.

...mě se líbí chromované i na černém picku,..právě mi to ladí k té chrom kobyle a mechanikám,...a taky i ke světlému hmatníku. smile Jinak ten krk to je luxus kurňa. smile

0 xLajků:

5

Re: Ernie Ball Music Man StingRay 5

Matej napsal:

...mě se líbí chromované i na černém picku

Já si právě říkám, jak budou vypadat černé na bílém, jestli ten kontrast nebude moc. Uvidíme smile

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1
0 xLajků:

6 Naposledy upravil: Matej (08. 07. 2017 19.23:50)

Re: Ernie Ball Music Man StingRay 5

Aidamos napsal:
Matej napsal:

...mě se líbí chromované i na černém picku

Já si právě říkám, jak budou vypadat černé na bílém, jestli ten kontrast nebude moc. Uvidíme smile

...jinak to sis fakt udělal radost za těch 52 táců? smile Taky mám ještě na něco cukání,...teď ještě jak jsem měl v prackách nástroje tady v tom kšeftu v Paříži ( https://www.google.cz/maps/uv?hl=cs&amp … 4QoioIeTAK ),...je to asi 150 metrů od mého hotelu-už jsem tam okukoval v loni. Ale Fodera s cenovkou 4 860 euro kterou jsem tam proháněl, to je masakr. big_smile

0 xLajků:

7

Re: Ernie Ball Music Man StingRay 5

Matej napsal:

...jinak to sis fakt udělal radost za těch 52 táců?

Jo. Za limitku super cena. Tolik stály běžné MM pětky v roce 2010, kdy jsem kupoval čtyřku StingRay, páč jsem na pětku neměl. Pravda, mohl jsem teď mít i fungl nový StingRay 5 v celkem pěkném honeyburstu s palisandrovým hmatníkem asi jen za 38, ale prostě jsem se zamiloval do tohohle neptuňáka, tak jsem ho vzal, navíc jsem ho měl možnost před koupí zkusit. A spočítal jsem si, že když prodám to, co v současnosti prodávám, tak se zahojím a ještě mi zbude. Na bazaru se dva nebo tři MM StingRay 5 válely, ale nebyly buď v barvě, kterou bych zkousnul, nebo byly v konfiguraci HH a to já nechci. Spoustu lidí asi z fóra řekne, že jsem blázen, že jsem si za takovou částku koupil basu, navíc novou, že by si nikdy novou basu nekoupili, ale já mám prostě nové nástroje rád. Opečovávám si je, zkrátka nejsem žádným velkým příznivcem relicu. Navíc je to limitka. Tu vždycky zase za těch padesát prodám. Možná ne v ČR, ale ve světě určitě. Házel jsem fotku na Instagram a hned mi jeden psal, že tu basu okamžitě koupí. A když vidím ty ceny "obyčejných" pětek (a nejen pětek) Music Manů v oficiální distribuci: https://www.rockster.cz/Basove-kytary-3 … Man-36885/ - tak tím spíš jsem za tu cenu rád. Mimochodem byla to velká slevová akce přímo z ústředí Ernie Ballu, tedy ne jen Rocksteru a po jejím vypršení vrátili ceny zpátky.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1
0 xLajků:

8 Naposledy upravil: Matej (08. 07. 2017 20.25:37)

Re: Ernie Ball Music Man StingRay 5

Aidamos napsal:

....ale já mám prostě nové nástroje rád. Opečovávám si je,...

...naprosto chápu. smile

0 xLajků:

9

Re: Ernie Ball Music Man StingRay 5

Ahoj Adame!

Děkuju za fantastickou recenzi a za čas, který tomu všemu věnuješ. Ony by se ty 3-4 hodiny, které recenze zabere, daly využít i příjemněji... Díky takovým aktivním lidem fórum stále žije : ))   Tento MM hraje skvěle, taky bych podle ukázek preferoval paralelní nastavení cívek. Háčko hraje velmi pěkně a každý basák ví, že mít nástroj s hrajícím H je výhra pro celou kapelu. Co se týká vlků, pohledej je na D struně kolem čtvrtého až osmého pražce. Já nejsem pětkový hráč, ale všimnul jsem si již na několika pětkách, které jsem měl krátce v ruce, že namísto na obvyklém "géčku" byly vlky právě na déčkové struně. Nicméně je možné, že tato basa se povedla natolik, že nebudou ani tam.

http://bandzone.cz/tomaskedzior -
LIVE:  až ty sračky odejdou, zase budeme moci hrát...   
0 xLajků:

10

Re: Ernie Ball Music Man StingRay 5

t.kedzior napsal:

Děkuju za fantastickou recenzi

Jé, díky cool

t.kedzior napsal:

Tento MM hraje skvěle, taky bych podle ukázek preferoval paralelní nastavení cívek. Háčko hraje velmi pěkně

A přes aparát a zvláště přes můj preamp VT od Tech 21 je to ještě daleko lepší, což samozřejmě řetězec basa - kabel - zvukovka postihnout prostě nemůže.

t.kedzior napsal:

Co se týká vlků, pohledej je na D struně kolem čtvrtého až osmého pražce.

Nejsou tam. Na D ani na žádných jiných strunách. Projížděl jsem je komplet ve všech polohách už když jsem na tuhle anomálii přišel, a teď pro jistotu znovu při Tvém upozornění, jestli jsem náhodou něco nepřeslechl. Je to zkrátka wolf-free bass smile

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1
0 xLajků:

11

Re: Ernie Ball Music Man StingRay 5

V první řadě gratuluji ke špičkovému nástroji. To je takový ten "na celý život", pokud se časem samozřejmě nevrátíš zase ke čtyřce wink (aneb nikdy neříkej nikdy)

Roasted úprava má údajně pár nevýhod, ale obecně za mě je to skvělé řešení, obzvlášť pro krk. A milionkrát víc to platí pro flamed dřevo.
"Flamed" efekt v dřevu vzniká váhou kmene, kdy se ve spodní části stromu dřevo deformuje tím, jak hmota kmene tlačí dolů. Jde v podstatě o poškozené dřevo, které má samozřejmě horší stabilitu než to normální a má vyšší tendenci k deformacím. "Upečením" se výrazně omezí výměna vody ve dřevu a tím se podstatně zvýší stabilita.
Samozřejmě, existuje i řešení nechat dřevo přirozeně "zrát", ono se časem zestabilizuje samo, ale u těch sice krásných, ale defektních je to tak dlouho, že snad ani nemá cenu čekat.
U basy s jejím tahem strun ta stabilita je 666x důležitější.

Když jsem mluvil o těch údajných nevýhodách, některé zlé vintagistické smile jazyky tvrdí, že roastováním se změní charakter zvuku (to nejspíš ano, ale pokud to hraje i potom skvěle, kdo by si stěžoval) a že nástroj nemůže zrát věkem, protože to dřevo je "mrtvé". Jsou i tací, kteří by ti řekli, že jsi si koupil "mrtvolu, která prostě bude hrát jako mrtvola". Toto není třeba snad komentovat.

Mahagonové tělo je fajn. Zvukově je samozřejmě jinde, ale pokud jsi se zvukem spokojený, tak to má svoje výhody. Delší sustain a možnost nižšího dohmatu. Obojí samozřejmě záleží i na milionu dalších faktorů, ale obecně platí, že tvrdší a hustší dřeva rezonují na vyšších frekvencích, tj. pohlcují více výšek a méně basů = méně rezonančních překmitů a delší znění tónu.

Ke dřevu bych i alespoň částečně řadil i absenci vlků. Vlk vznikne "superoscilací" celého nástroje na dané frekvenci - tělo, které má rezonanční frekvenci na daném tónu, svým kmitáním "sežere" velkou většinu energie struny. Tvrdší/těžší dřevo rezonuje hůř na nižších kmitočtech, tj. nežere ani zdaleka tolik.
Pro zajímavost: já jsem zcela bez vlků, můj nástroj je tělo wenge/mahagon/wenge, krk bubinga/wenge, hmatník wenge.

Jednosnímačový nástroj není nic pro mě, ale naprosto chápu ty, co to tak mají.

S novostí nástroje to mám stejně jako ty. Nové je prostě nové a basta. O svoje nástroje se starám jako o princezny a nikdo nikdy u mě neviděl zadní stranu poškrábanou od spony opasku, ťuknutou hlavu apod. Mě teď v hlavě docela ošklivě gasí (od slova GAS) Xotic ( asi nějaký takový lightweight ve white blonde - http://www.bassdirect.co.uk/bass_guitar … londe.html ) a vím, že až mě opustí zbytky zdravého rozumu, vezmu si prostě nový.


Na závěr: poprosím o tvoje pocity z Bonga a porovnání s Rayem - krk, zvuk apod. Mám totiž Bongo v gasových záložkách, nic akutního, ale pošilhávám po něm ( 5 HH ).

0 xLajků:

12

Re: Ernie Ball Music Man StingRay 5

Matej napsal:

Ale Fodera s cenovkou 4 860 euro kterou jsem tam proháněl, to je masakr. big_smile

Podle ceny ta Fodera bude něco z řady NYC (výroba v Japonsku), ne?
Ty americké většinou začínají o cca 700 eur výš, US emperory tak nějak od 8 500 eur výše.
Docela by mě zajímaly rozdíly, Emperor za skoro poloviční cenu zní lákavě. Pro někoho NYC už není "opravdová" Fodera, ale kdo ví, já myslím že to bude pořád skvělý nástroj.

0 xLajků:

13

Re: Ernie Ball Music Man StingRay 5

Lexa napsal:
Matej napsal:

Ale Fodera s cenovkou 4 860 euro kterou jsem tam proháněl, to je masakr. big_smile

Podle ceny ta Fodera bude něco z řady NYC (výroba v Japonsku), ne?

....tak to vůbec netuším. Chtěl jsem jí vyfotit, ale majitel si focení nástrojů v obchodě nepřál. sad

0 xLajků:

14 Naposledy upravil: Aidamos (10. 07. 2017 09.53:10)

Re: Ernie Ball Music Man StingRay 5

Lexa napsal:

V první řadě gratuluji ke špičkovému nástroji. To je takový ten "na celý život", pokud se časem samozřejmě nevrátíš zase ke čtyřce smile (aneb nikdy neříkej nikdy)

No, čtyřku si nechávám. To limitkové Sabre. A pak mám ještě levnějšího Laklanda do druhé kapely, viz můj profil.

Lexa napsal:

nástroj nemůže zrát věkem, protože to dřevo je "mrtvé". Jsou i tací, kteří by ti řekli, že jsi si koupil "mrtvolu, která prostě bude hrát jako mrtvola".

Pak vůbec neví, o čem mluví, zvlášť to o tom zvuku je za mě kardinální blbost. Ony se nástroje staví vždy z vysušeného dřeva, jinak to ani nejde. A to dřevo je už v té době vždycky "mrtvé". Podle mě je jedno, jak se docílilo cílové vlhkosti. Může být možná trochu rozdíl v přirozeném vysoušení a ve vysoušení v sušičkách, ale dneska suší průmyslově všechny velké firmy. Nechat dřevo přirozeně vysychat si může dovolit tak leda zakázkový kytarář, jako třeba Petr Jurkovič (budiž mu země lehká), který říkal, že staví z minimálně deset let přirozeně vysychaného dřeva, viz http://www.music-store.cz/clanky/petr-jurkovic. A u toho pečeného je podle mě fuk, že se cílové vlhkosti docílilo vysušením na nulu a pak vlastně vstříknutí páry pod tlakem. Vypadá to luxusně a hraje to skvěle, není co řešit.

Lexa napsal:

Pro zajímavost: já jsem zcela bez vlků, můj nástroj je tělo wenge/mahagon/wenge, krk bubinga/wenge, hmatník wenge.

To je právě tou kombinací dřev, v tom rozhovoru o tom i Jurkovič mluví. Ovšem Fender, Music Man, Lakland a další staví z jednoho dřeva tělo a z jednoho dřeva krk, navíc ten krk z jednoho kusu (když nepočítám hmatník). Ty vlci jsou prostě dané tou koncepcí. Přispívat k tomu bude i ten šroubovaný krk a kobylka se základnou z jednoho kusu. Už jsem si vzpomněl na tu basu bez vlků, co jsem v poslední době měl k dispozici. Byl to tenhle ultra levný Harley Benton: http://baskytara.com/topic15594 - má krk ze tří kusů, byť jen javoru, ale pokaždé jinak orientovaného, a navíc má samostatnou kobylku pro každou strunu.

Lexa napsal:

Mahagonové tělo je fajn. Zvukově je samozřejmě jinde, ale pokud jsi se zvukem spokojený, tak to má svoje výhody.

Mám možnost porovnávat s jasanovým StingRayem a stejně tak se Sabre a ten zvuk tam prostě je i u toho mahagonu.

Lexa napsal:

poprosím o tvoje pocity z Bonga a porovnání s Rayem - krk, zvuk apod. Mám totiž Bongo v gasových záložkách, nic akutního, ale pošilhávám po něm ( 5 HH )

No vidíš to, Bongo má tělo z lípy, a ten MM zvuk tam je taky. Ona to hodně dělá aktivka a ten snímač. V Rocksteru jsem právě Bongo HH zkoušel, přesně tohle:

http://baskytara.com/img/m/2556/t/p1bkk4f7ch62b5518lfg8b1t643.jpg

Byla to taky PDN limitka a byla levnější než ten můj StingRay, tuším to Bongo bylo za 48 tisíc, chlápek ho koupil den po mě, v poslední den akce. Taky nádherný nástroj, hodně variabilní zvuk nejen díky dvěma snímačům, ale i díky čtyřpásmové aktivce. Ale ten krkovej snímač mi vadil dost při slapu, navíc i díky tomu dvouoktávovému krku jsem musel na slap cpát ruku hodně doprava, takže nic pro mě. Jo a vadil mně moc lehký chod poťáků, mám rád tužší. Jinak krk to mělo stejnej jako StingRay, čili poměrně plný profil, parádní do ruky. Jo, ale kdyby to Bongo mělo jen jeden snímač, možná bych ho vzal a překousnul těch 24 pražců, zvykl bych si.

Lexa napsal:

Xotic ( asi nějaký takový lightweight

Dal bych si bacha aby to díky tomu "lightweight" nepadalo na hlavu wink Tu honbu za co nejlehčím nástrojem moc nechápu. Chápu, že když člověk hraje zábavy, tedy 4+ hodin, tak pak ten trapéz bolí, ale podobně se chová i lehký nástroj překlápivší se na hlavu. Namáhá levý trapéz a furt popruhem tahá za tričko. To by mě vzal vtek to furt levačkou zvedat. Zase se vrátím k tomu Jurkovičovi. Když jsem byl tenkrát u něj v dílně, obdivoval jsem tam jednu kopii právě StingRay pětky. Byla to těžká basa jak prase, z hustého severského jasanu. Ptal jsem se ho na bahenní jasan. Říkal, že z toho nestaví, že to nehraje big_smile Jako víme, že ten bahenní jasan hraje, ale asi ne tak dobře jako ten severský. A vlastně ten bahenní jasan taky nemám moc rád, nelíbí se mi hlavně vzhled, ty široké letokruhy daleko od sebe a pórovitost.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1
0 xLajků:

15

Re: Ernie Ball Music Man StingRay 5

Aidamos napsal:

Podle mě je jedno, jak se docílilo cílové vlhkosti.

Tak úplně pravda to není. Kdybys zkusil postavit krk ze dřeva, které projde standardní průmyslovou rychlosušičkou (ve které se suší např. palubky, parkety apod.), tak se ten krk zkroutí dřív než ho vytvaruješ a v kroucení bude pokračovat pořád dál. Proto se třeba na terasy, kde je potřeba dlouhé rozměry (a obzvlášť blízko třeba bazénu) používají "pečená" dřeva, která se nekroutí a jsou délkově stabilnější.
Při pomalejším sušení dochází k rovnoměrnějšímu vysoušení a vnitřní struktura dřeva se "bortí" rovnoměrněji (to borcení je v uvozovkách, protože jsou to mikrozměny). U levnějších nástrojů se suší rychleji (stojí to jak čas, tak peníze), proto je větší riziko zkroucení krku.
Šokové sušení vakuem a parou funguje jinak, protože projde nulovou vlhkostí, proces "borcení" proběhne najednou a v podstatě se zafixuje tou vysokou teplotou.
Vliv na zvuk to patrně bude mít. Ale jako "mrtvola" to rozhodně hrát nemůže, jenže to některým vintagistům nevysvětlíš, mají jiné ucho než my smrtelníci smile

Aidamos napsal:

jako třeba Petr Jurkovič (budiž mu země lehká)

Petr se mi dlouhá léta staral o celý můj kytarový park, měl jsem od něj i postavené tři nástroje. Leckdo říká, že jsou lepší kytaráři, já s ním byl spokojený. Dřevům opravdu rozuměl a měl krásné zásoby. Nechával je projít mrazem, deštěm... pak pár let pod střechou a bylo to.

Nicméně s tím, že by kombinace dřev zabránila vlků, moc nesouhlasím - z praxe. Za ty dlouhé desítky let hraní mi prošlo rukama spousta nástrojů a pořádné vlky jsem našel i na průběžných krcích z pěti nebo sedmi dílů. Má ho dokonce můj customshopový Parker (kytara), tělo obláčkový mahagon, krk lípa + kompozit.

Jediné, čeho jsem si opravdu všiml, že těžká/tvrdá dřeva míň vlkují. Dává to i racionální smysl.
Když je to dobře udělané, tak proti vlkům prý fungují i vícenásobné výztuhy - asi ano (potlačují vybrané frekvence krku), používá se to, ale nikdy jsem neměl možnost porovnat 1:1.

Aidamos napsal:

tuším to Bongo bylo za 48 tisíc

Kurňa, tak to se trochu střílím do hlavy hmm, to kdybych býval věděl... za tu cenu se pomalu nedá koupit jeté v dobrém stavu.


Aidamos napsal:

Dal bych si bacha aby to díky tomu "lightweight" nepadalo na hlavu

Snad to mají vychytané. Oni ty lightweight začali dělat nedávno, takže na netu je málo zkušeností. Mělo by to mít odlehčené tělo i krk, ultralehké mechaniky.
Mě ani tak nejde o samotnou váhu (ten rozdíl u X lw a X standard je necelého půl kila), ale spíš o tenčí krk. Holt tlusté krátké prsty sad
Ale třeba mě ten Xotic časem přejde úplně.

0 xLajků:

16 Naposledy upravil: Aidamos (10. 07. 2017 09.51:51)

Re: Ernie Ball Music Man StingRay 5

Lexa napsal:
Aidamos napsal:

tuším to Bongo bylo za 48 tisíc

Kurňa, tak to se trochu střílím do hlavy hmm, to kdybych býval věděl... za tu cenu se pomalu nedá koupit jeté v dobrém stavu.

Právě. Jak říkám, i další kousky tam měli za ceny, které byly před sedmi lety, než to šlo tak brutálně nahoru. Odkaz na akci jsem dával na fórum 17.5.2017 a jak tak koukám, taky se mi chce se mlátit do hlavy, protože Kaňour se tam o příspěvek níže zmiňuje, že by z té akce bral StingRay 5 H Sledge Classic, což je taky PDN limitka v nádherné chameleoní metalíze. To jsem ještě o pětce neuvažoval, zbláznil jsem se až za deset dní a to už bylo pozdě, páč bych si ho v nabídce určitě všimnul. Ale vlastně si ani nevybavuju, jestli měl palisandrový nebo javorový hmatník. Ale prostě tu verzi Classic s tlumítky bych bral i radši, zvláště když by byla s javorovým hmatníkem. Samozřejmě jsem náramně šťastnej za to, co mám.

http://baskytara.com/img/m/2556/t/p1bklni72h1mkr2pk1cll1rd811kl3.jpg

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1
0 xLajků:

17

Re: Ernie Ball Music Man StingRay 5

Aidamos napsal:

Ale vlastně si ani nevybavuju, jestli měl palisandrový nebo javorový hmatník.

Palisandr, což je zase příjemnější varianta pro mě smile Taky bych si ho dokázal představit ve svý sbírce. Jediný co mě uklidňuje je drop C ladění ve kterém s kumpánama hrajeme, na to pětka není potřeba.

...ale co až příjde čas na experimenty v drop A??! big_smile

Fender USA Jazz Bass Deluxe 2009 (Kent Armstrong pickups & preamp) ->

Boss TU-2 -> EBS MultiComp -> Darkglass X7 nebo Tech 21 SansAmp Character VT Bass V2 ->

Markbass Little Mark Tube -> Markbass Standard 108HR
0 xLajků:

18

Re: Ernie Ball Music Man StingRay 5

Ad nesehnatelny Bongo:

https://www.bassic.de/kleinanzeigen/mus … -4hh.7701/

LĀKLAND
0 xLajků:

19 Naposledy upravil: Aidamos (21. 05. 2018 10.09:25)

Re: Ernie Ball Music Man StingRay 5

Aidamos napsal:

Pickguard je černý třívrstvý, ale budu ho měnit za bílou perleť

Stalo se. Ale strašně blbě se to fotí. Buď je prokreslený pickguard a basa strašně tmavá, nebo naopak prokreslená basa a pickguard strašně vypálený. Ale tak aspoň pro představu...

http://baskytara.com/img/m/2556/t/p1bmc76eda5knmat1dshc953n94.jpg

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1bmeo4o6d1esf1j0j5t8ri0rnt3.jpg
http://baskytara.com/img/m/2556/t/p1bmc76ed81opi1rjg1g1k1veansf3.jpg

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1ca0o3vs4nk52o119vepcfsar3.jpg

 

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1
0 xLajků:

20

Re: Ernie Ball Music Man StingRay 5

Aidamos napsal:
Aidamos napsal:

Pickguard je černý třívrstvý, ale budu ho měnit za bílou perleť

Stalo se. Ale strašně blbě se to fotí. Buď je prokreslený pickguard a basa strašně tmavá, nebo naopak prokreslená basa a pickguard strašně vypálený. Ale tak aspoň pro představu...

...nádherně prokoukla s tím pickem. smile

0 xLajků:

21

Re: Ernie Ball Music Man StingRay 5

Matej napsal:

...nádherně prokoukla s tím pickem. smile

Že jo? A v reálu je to vůbec žůžo. Jo a rozhodně tam nechám ty černý knoby a černý šroubky na pickguardu. Ten kontrast černá/bílá je super smile

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1
0 xLajků:

22

Re: Ernie Ball Music Man StingRay 5

Aidamos napsal:
Matej napsal:

...nádherně prokoukla s tím pickem. smile

Že jo? A v reálu je to vůbec žůžo. Jo a rozhodně tam nechám ty černý knoby a černý šroubky na pickguardu. Ten kontrast černá/bílá je super smile

...jojo, chromový knoby a bude to fakt lahůdka pro oko. wink

0 xLajků:

23

Re: Ernie Ball Music Man StingRay 5

Aidamos napsal:

Jo a rozhodně tam nechám ty černý knoby

Matej napsal:

...jojo, chromový knoby a bude to fakt lahůdka pro oko.

big_smile  vy ste truhlici smile

...nemit hlavu... nevadi
...nemit marka..vadi
0 xLajků:

24

Re: Ernie Ball Music Man StingRay 5

m3 napsal:
Aidamos napsal:

Jo a rozhodně tam nechám ty černý knoby

Matej napsal:

...jojo, chromový knoby a bude to fakt lahůdka pro oko.

big_smile  vy ste truhlici smile

...počkej, až budeš potřebovat brejle a nebudeš je mít zrovna po ruce. big_smile

0 xLajků:

25

Re: Ernie Ball Music Man StingRay 5

Matej napsal:

...počkej, až budeš potřebovat brejle a nebudeš je mít zrovna po ruce. big_smile

lol lol lol

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1
0 xLajků:

26

Re: Ernie Ball Music Man StingRay 5

Ahoj, Aidamosi kde jsi sehnal ten pickguard? Ptosel jsem snad všechny weby ale nemůžu ho nikde najit tak abych za dopravu vic jak za pick

- MusicMan Stingray 5 H Special Charging Green - Markbass EVO I - Hartke hydrive 112
0 xLajků:

27

Re: Ernie Ball Music Man StingRay 5

julceK napsal:

Aidamosi kde jsi sehnal ten pickguard?

http://pickguards.us/pricemusicman.html

julceK napsal:

abych za dopravu vic jak za pick

No, objednával jsem tam dva pickguardy. Na MM StingRay5 a na Sabre. A s dopravou a clem mě jeden přišel cca na 2.200,- Kč.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1
0 xLajků:

28 Naposledy upravil: Matej (29. 11. 2017 18.07:02)

Re: Ernie Ball Music Man StingRay 5

Aidamos napsal:

A s dopravou a clem mě jeden přišel cca na 2.200,- Kč.

....to je docela dost kurňa. sad

Tak mě napadá, že nějaký výrobce jen picguardů by se u nás v republice myslím docela dobře uživil ne?

0 xLajků:

29

Re: Ernie Ball Music Man StingRay 5

Na mexickej jazzbass jsem kupoval pickguard kupoval za pár šupů z aliexpressu a seděl naprosto přesně. Určitě tam budou mít i na MM.

Gibson EB14 5 string / Vintage fretless -> Zephyr fx Sunn Bro -> Audioevent Fatal Audio Destruction -> Defects fx Atmosphere ->  Ammoon stereo looper -> EHX Freeze -> Darkglass Alpha Omega Ultra = BLACKNOISE/DRONE
Flatwound Club #2
0 xLajků:

30

Re: Ernie Ball Music Man StingRay 5

Aidamos napsal:

S přepínačem ke kobylce jsou cívky zapojeny paralelně, s přepínačem ke krku pak sériově a ve střední poloze je aktivní pouze cívka blíž ke kobylce a ta je v protifázi s parazitní cívkou (phantom coil) pro odstranění brumu. Snímač jsem nevyndával, ale vypadá to nějak takto:

http://baskytara.com/img/m/2556/t/p1bkgs3dhdhpi15841nij1f11oggc.jpg
http://baskytara.com/img/m/2556/t/p1bkgs3dhdjkjng42791cp9pnd.jpg

Tak všechno je jinak. Včera jsem vymontoval snímač a hle, žádná parazitní cívka:

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1dk0erv4r1aho1v5711491hu416jb3.jpg

Takže jsem pátral, a od roku 2016 se to dělá jinak. Sériové a paralelní zapojení zůstává. Místo singlu s parazitní cívkou je tam sériové zapojení se speciálním filtrem.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1dk0es8a512ge13bs73f1pa651g5.jpg

Zvukově to ale ten singl myslím evokuje, takže je to fuk. A je to fuk tím spíš, že hraju stejně prakticky jen na paralelní zapojení.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1
0 xLajků:

31

Re: Ernie Ball Music Man StingRay 5

http://baskytara.com/img/m/2556/t/p1bkgs3dhd8n6hes19hv18le1uemb.jpg

http://baskytara.com/img/m/2556/t/p1bkgs3dhd8n6hes19hv18le1uemb.jpg

Taková firma jako Music Man, a neumí nastavit úhel frézování kapsy pro uložení krku, nebo co? Fakt nechápu! Psal jsem to i v recenzi na Sabre, že jsem to tam našel, ale tenkrát jsem si myslel, že to tam dal ten matla, od kterého jsem basu koupil. A on to je prosím standard… roll Samozřejmě zpátky už jsem to nedával, k ničemu to tam není potřeba, ač je fakt, že jsem si žádné změny ve zvuku nevšiml, ale prostě to tam nemá co dělat. 

Před měsicem jsem si dovezl nový Stingray 5 a protože mi nevyhovovalo původní nastavení a dohmat, tak jsem se pokusil udělat setup sám. Nikdy jsem u žádné basy neměl problém a nejsem úplný amatér, ale ať jsem dělal co jsem dělal, tak Gčko už bylo úplně dole a D a A lehce při razantnější hře zadrnčelo a průhyb krku už lépe nastavit nešel.Jelikož jsem nebyl spokojený, tak jsem kytaru odvezl do Janeka a nechal seřídit kytaru odborníkem. Dnes mi volal a samozřejmě první na co se díval, tak bylo uložení krku a podložka tam samozřejmě byla úplně u paty. Kvůli malému vyhnutí, tam prý musel dát ještě jednu. Ptal jsem se na vliv a zda to nemá horší zvuk a orý ne a důvod té podložky je ten, že na krku jsou různá čísla, razítka a prodtě to není úplně rovné a už z výroby to takhle kompenzují. Prý to bývá i u Fender krků za 100t. Samozřejmě kvůli originalitě krk nebrousil. Jinak tedy ještě lehce sbrousil pražce a je vše ok. Takže i nový nástroj je možná někdy nechat doladit. 

Music Man Club #8
0 xLajků:

32 Naposledy upravil: Aidamos (05. 05. 2020 19.44:21)

Re: Ernie Ball Music Man StingRay 5

dreamy napsal:

Dnes mi volal a samozřejmě první na co se díval, tak bylo uložení krku a podložka tam samozřejmě byla úplně u paty. Kvůli malému vyhnutí, tam prý musel dát ještě jednu.

Upřímně řečeno, nakonec jsem tu podložku dal zpátky před časem taky. Kvůli dohmatu ve vysokých polohách. Sice úplně košer to není, a nejsem z toho nějak nadšený, ale spíš to pomáhá, než aby to něčemu vadilo. Ostatně to by se nedělal třeba Micro-Tilt, to je podobný princip.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1
0 xLajků:

33

Re: Ernie Ball Music Man StingRay 5

Aidamos napsal:
dreamy napsal:

Dnes mi volal a samozřejmě první na co se díval, tak bylo uložení krku a podložka tam samozřejmě byla úplně u paty. Kvůli malému vyhnutí, tam prý musel dát ještě jednu.

Upřímně řečeno, nakonec jsem tu podlaožku dal zpátky před časem taky. Kvůli dohmatu ve vysokých polohách. Sice úplně košer to není, a nejsem z toho nějak nadšený, ale spíš to pomáhá, než aby to něčemu vadilo. Ostatně to by se nedělal třeba Micro-Tilt, to je podobný princip.

Přesně kvůli tomu jsem dával basu seřídit a nebyl jsem se schopen dostat na rozumný dohmat ve vyšších polohách.Myslel jsem že třeba upraví uložení nějakým zásahem větším ale vyřešil to takhle.  Zvukově to prý má zanedbatelný vliv.Takže asi nejde uložení udělat univerzálně a výrobce to kompenzuje  přesně na míru individuálně pro každý nástroj. 

Music Man Club #8
0 xLajků:

34

Re: Ernie Ball Music Man StingRay 5

Pod krk se třeba dává i šmirgl papír, respektive mi to říkal Standa Papež, že to dělá, když má třeba kytara moc "rychlí krk" a potřebuješ to trochu utlumit. Což je někdy taky potřeba ..

Basa: Sandberg California TT4 - Passive, Pele 6 strun, Vintage V965, Fender Precision MIM 
Nahlas: EBS Reidmar 500 + 2x EBS Classic Line CL112
Komorně: Phil Jones BG100 bass cub
InEar:  Fender Downtown Express
0 xLajků:

35 Naposledy upravil: Matej (21. 11. 2019 18.12:06)

Re: Ernie Ball Music Man StingRay 5

sigi napsal:

...když má třeba kytara moc "rychlí krk" a potřebuješ to trochu utlumit. Což je někdy taky potřeba ..

Pod pojmem "rychlý krk" si teda nedokážu vůbec nic představit. Co to jako je?...takovej rychlej krk? grinning myslím, že se to tam dává opravdu a výhradně jen pro to doladění náklonu usazení krku. wink

0 xLajků:

36 Naposledy upravil: Aidamos (21. 11. 2019 19.37:25)

Re: Ernie Ball Music Man StingRay 5

Matej napsal:
sigi napsal:

...když má třeba kytara moc "rychlí krk" a potřebuješ to trochu utlumit. Což je někdy taky potřeba ..

Pod pojmem "rychlý krk" si teda nedokážu vůbec nic představit. Co to jako je?...takovej rychlej krk? grinning myslím, že se to tam dává opravdu a výhradně jen pro to doladění náklonu usazení krku. wink

Podobně. Pod pojmem "rychlý krk" si představím tak maximálně krk nelakovaný, po kterém ruka rychle klouže.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1
0 xLajků: