1 Naposledy upravil: Aidamos (04. 12. 2017 20.36:43)

Téma: Lakland 44-64 Bob Glaub

Lakland 44-64 Bob Glaub (2006)

Rok výroby: 2006
Země původu: U.S.A.
Cena nového kusu např. na BassCentral je 3200 $

Popis, konstrukce, parametry

Jedná se o baskytaru typu Precision, jejíž verze firmy Fender ze šedesátých let stála předlohou právě tomuto signovanému kousku pro Boba Glauba. Tělo je z olše v neprůhledném smetanovém lesklém laku, který hezky doplňuje pickgurd z eloxovaného hliníku v provedení Anodized Gold.

http://baskytara.com/img/m/2556/t/p19bqbjegr1bkd1dvj140vq084ko3.jpg
http://baskytara.com/img/m/2556/t/p19bqbjegsk4qhc9rj25451i1b4.jpg

Šroubovaný javorový krk je proveden v řezu typu Quarter-Sawn (vysvětlení) s ceněným brazilským palisandrem na hmatníku, který zdobí očkovaným javorem vykládané kulaté polohové značky, na jeho ploše i na jeho boku. Šířka krku činí 44,45 mm a ne každému tento velký rozměr asi bude vyhovovat. Šířka krku mě osobně problém nedělá, ale vadí mi profil velmi mělkého C, krk je na můj vkus moc plochý. Srovnal bych jej s krkem baskytary Fender Precision Bass z roku 1961, který vlastní jak jinak než Daviďák, a který o něm napsal velmi poutavou recenzi. Zmiňované použití předlohy se tedy potvrzuje.

http://baskytara.com/img/m/2556/t/p19bqbjegt1scla861g0318cjcpr7.jpg

Ladící mechaniky jsou od firmy Hipshot a jsou reverzní, tedy mají opačný směr otáčení než je dnes obvyklé na drtivé většině baskytar.

http://baskytara.com/img/m/2556/t/p19bqbjegt4j41qtjg2k1rcb1pvq5.jpg

Výztuha krku je přístupná v jeho patce. Můžete si na fotce všimnout, že není moc místa mezi strunami a pickguardem, což ne každému musí vyhovovat na hraní slapem, ovšem někdo to tak vysloveně vyžaduje, že Tome? Nicméně u typu baskytary Precision se pravděpodobně o častém hraní touto technikou snad ani neuvažuje.

http://baskytara.com/img/m/2556/t/p19bqbjegtem94ri34mp22jk48.jpg

Kobylka je obvyklá charakteristická oválná s logem Lakland a s drážkami krajních červíků pro stranovou fixaci, kterážto navíc umožňuje protažení strun skrz tělo. Baskytara je osazena děleným snímačem snažícím se opět přiblížit zvuku Precisionu šedesátých let, což se myslím velmi podařilo, jak si můžete poslechnout níže ve zvukových ukázkách. Elektronika je pasívní v klasickém provedení hlasitost doplněná tónovou clonou.

http://baskytara.com/img/m/2556/t/p19bqbjegt1ham1o233681ldg4l16.jpg

Zpracování je perfektní, jak je ostatně u Laklandu nebojím se říci pravidlem. Basa váží pouhých 3,8 kg a na popruhu se mírně převažuje, prostě padá trochu na hlavu jako i naprostá většina baskytar Precision od firmy Fender, se kterými jsem se měl možnost prožít osobní zkušenost.

Zvuk

Zvuk je opravdu typický Precision, to se Laklandu povedlo řekl bych dokonale, a není k tomu asi potřeba nic dodávat, další už budou vypovídat následující nahrávky, které si můžete i porovnat se zde již zmiňovanou originální baskytarou Fender Precision Bass z roku 1961, ke které jsem taky něco napsal a nahrál ukázky ZDE.

Následující ukázky jsou nahrány rovnou do zvukovky, jednotlivé nahrávky jsou normalizovány. Tónová clona plně otevřená. Použité struny jsou nějaké klasické roundwoudy z ocelovým opředením.

Hráno mezi krkem a snímačem
Hráno nad snímačem
Hráno mezi snímačem a kobylkou
Hráno slapem

Jestli jste si porovnali ukázky s nahrávkami odkazovaného předlohového nástroje, nemohli jste si nepovšimnout blízké zvukové podobnosti i přes skutečnost, že odkazovaná baskytara byla opatřena hlazenými strunami.

Hodnocení

Nástroj je perfektně zpracovaný, záměr přiblížit vzhledem, pocitově i zvukově 50 let staré předloze se vydařil. Ovšem když pominu to, že se jedná o signovaný nástroj přímo dle požadavků jmenovaného Boba Glauba, tak trochu přemýšlím, jaká je cílová skupina tohoto nástroje. Kdo chce Fender, koupí si spíš asi Fender, včetně toho, že může sáhnout například přímo po modelu Fender American Vintage '63 Precision Bass. Samozřejmě onou cílovou skupinou může být někdo, kdo vyžaduje prémiové zpracování (neříkám, že to Fender nemá), plus nějaké luxusní prvky třeba v podobě javorových orientačních značek nebo brazilského palisandru na hmatníku, nemluvě o hliníkovém pickuardu, a navíc je ochoten si za toto všechno připlatit nemalou částku, čímž vůbec nechci naznačovat, že by se jednalo o nástroj pro snoby, na to tu jsou jiné značky. Já osobně bych dal v tomto případě asi přednost tomu Fenderu.

Poznámky

Stránky současného modelu jsou zde: http://www.lakland.com/44-64.htm
Galerie Daviďákových podzimních velmi podařených fotek je zde: http://gdavidak.rajce.idnes.cz/Lakland_US_Bob_Glaub/

Lakland 44-64 Bob Glaub (2005)

Rok výroby: 2005
Země původu: U.S.A.

http://baskytara.com/img/m/2556/t/p1bvde5nn7nso1gje16ne42h1ot43.jpg
http://baskytara.com/img/m/2556/t/p1bvde5nn7bj21vnimbe11g911rm4.jpg

Popis

Další kousek z Daviďákovy stáje. Tentokrát o rok starší než předcházející výše popisovaný kus a navíc s tělem z bahenního jasanu krytého transparentním smetanovým lakem v lesku. Pickguard je v provedení brown shell a podle mě k base krásně sedí. Snímač je od firmy Lindy Fralin.

http://baskytara.com/img/m/2556/t/p1bvde5nn8691gud14v21j9t105g5.jpg
http://baskytara.com/img/m/2556/t/p1bvde5nn8fr917aqc6u15cn9or6.jpg

Mechaniky jsou opět reverzní Hipshot.

http://baskytara.com/img/m/2556/t/p1bvde5nn9152o44j1n7t1j5q1ve67.jpg
http://baskytara.com/img/m/2556/t/p1bvde5nn91r4fgtp23h1l7114cd8.jpg

Krk má opět značnou šířku 44,45 mm a mělký profil. Jsem zvyklý na krk ala násada od krumpáče, který mi sedí líp do ruky, ale celkem jsem se i s tímto až překvapivě rychle sžil. Je tedy pravda, že rozteče strun pro levou ruku jsou výrazně větší, než na co jsem v poslední době zvyklý. Mám stejně široký krk, zato ale na něm pět strun. Hmatník je opět výstavní kus brazilského palisandru s orientačními značkami z očkovaného javoru. Pražce jsou nízké a dohmat je rovněž možno nastavit na velice nízký a to bez drnčení. Paráda! Takhle nízký bezproblémový dohmat se hned tak nevidí.

http://baskytara.com/img/m/2556/t/p1bvde5nna18sabm913u1dfk1gmr9.jpg

Baskytara váží 3,9 kg a na popruhu malinko přepadává na hlavu, ale není to nějak obtěžující, skoro o tom nevím, vzal bych to na milost, a to jsem v tomto ohledu dosti nesmlouvavý.

Zvuk

Na baskytaře jsou nataženy hlazené struny Ernie Ball Slinky Cobalt Flatwound 2814 ve výborném stavu (klasicky samozřejmě tupější Áčko, viz recenze). Zvuk je neuvěřitelný. Jedním slovem neuvěřitelný. Prostě neuvěřitelně skvělý. Alespoň pro mé uši. Už jen když jsem si doma basu prohnal VéTéčkem (recenze) do sluchátek, nevěřil jsem svým uším a basu jsem z ruky nepustil snad dvě hodiny, což se mi nestává. Strašlivě mě bavila. I na slap. Naprosto dokonalý zvuk jasanového Precisionu, který tak miluju. Perfektní struna E. Pojďme na ukázky. Ty jsou vyvedeny rovnou do zvukové karty a ponechány bez jakýchkoli dodatečných zásahů, jen normalizovány.

Nejprve "povinné" nahrávky.

Hráno mezi krkem a snímačem
Hráno nad snímačem
Hráno mezi snímačem a kobylkou

Bonusová ukázka hraná ve stejném pořadí poloh jako výše.

Neodolal jsem a nahrál jsem pro lepší představu i ukázku prohnanou kompresorem a VéTéčkem, protože předchozí nahrávky nejsou zrovna reprezentativním vzorkem toho, jak baskytara hraje přes aparát. Na konci jsou ještě dva vzorky slapem.

Ukázka

Hodnocení

Za mě nejlepší basa typu Precision, jakou jsem měl možnost zkusit, a že jsem jich díky Daviďákovi už měl pěknou řádku exkluzivních kousků. Tenhle je pro mě naprostý top. Perfektní zpracování, skvělý zvuk, báječná hratelnost, bezproblémové seřízení. Konkrétně tento kus s těmito strunami je značně agresívní, výtečně na něm zní zkreslení. Díky nízkému dohmatu (dosažitelného bez drnčení) nádherně křoupe, když se za struny trochu vezme. Steve Harris z Iron Maiden by byl jistě nadšen. Na druhou stranu lze zvuk umravnit zařazením tónové clony, případně jinými strunami, ale mám za to, že by to byla snad až příliš velká škoda. Ta basa je prostě zlobivá tím správným způsobem. Nechte ji řádit!

Aidamos napsal:

Trochu přemýšlím, jaká je cílová skupina tohoto nástroje... Já osobně bych dal v tomto případě asi přednost tomu Fenderu

David mě zásobuje jedním Laklandem za druhým, takže otáčím. Lakland rulezz big_smile

Lakland 44-64 Bob Glaub (2010)

Rok výroby: 2005
Země původu: U.S.A.

http://baskytara.com/img/m/2556/t/p1c0hb72sk1e0t1a6t1lf06apt214.jpg
http://baskytara.com/img/m/2556/t/p1c0hb72slo7jieev7f1h8164o5.jpg

Popis

A pokračujeme v krasojízdě. Třetí kousek je stejně jako první s tělem z olše v metalické barvě Candy Apple Red a snímač je Lakland/Hanson, jinak všechny parametry shodné.

http://baskytara.com/img/m/2556/t/p1c0hb72smtbe1p398bi1n0ir296.jpg

Basa váží 3,8 kg a opět nepatrně přepadává na hlavu, ale skoro neznatelně.

Zvuk

Ukázky jsou opět vyvedeny rovnou do zvukové karty a ponechány bez jakýchkoli dodatečných zásahů, jen normalizovány. Použité struny jsou niklové roundwound D'Addario 50-105 v dobrém stavu.

Povinné ukázky

Hráno mezi krkem a snímačem
Hráno nad snímačem
Hráno mezi snímačem a kobylkou

Bonusová ukázka hraná ve stejném pořadí poloh jako výše.

Opět jsem nahrál pro srovnání s jasanovým kouskem i ukázku prohnanou kompresorem a VéTéčkem a nakonec zařadil i slapovou techniku.

Ukázka

Na baskytaru jsem natáhl hlazené struny La Bella 760FS (recenze) a nahrál s nimi stejné ukázky.

Hráno mezi krkem a snímačem
Hráno nad snímačem
Hráno mezi snímačem a kobylkou
Bonusová ukázka hraná ve stejném pořadí poloh jako výše.
Přes VéTéčko

Hodnocení

Zpracování je, jako již u Laklandu tradičně, prostě perfektní Jak slyšíte, zvuk je klasický olšový Precision, já tedy preferuji jasan, jasan? Jinak podle mě více tomuto nástroji sedí hlazenky. Protáhl jsem ho bluesovou kapelou, kde krásně plnil funkci tmeliče zvuku, ale s overdrivem umí i s vintage hlazenkami zazlobit. S roundwound strunami se prosadí i  v rockové kapele, ovšem není ani zdaleka tak agresívní jako předchozí jasanový kousek, každopádně záleží na konkrétním hráči, co preferuje.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1

Share

2

Re: Lakland 44-64 Bob Glaub

Aidamos napsal:

ovšem někdo to tak vysloveně vyžaduje, že Tome? Nicméně u typu baskytary Precision se pravděpodobně o častém hraní touto technikou snad ani neuvažuje.

Klidně na to odslapuju půlku koncertu : )) 

Jinak, Adame, dík za tvoji super recenzní práci a za to, že obětuješ svůj osobní čas pro druhé. I díky tomu má tohle fórum smysl a užitek.

http://bandzone.cz/tomaskedzior -  
LIVE:    11/4 Jamiroquai Tribute Band - Brno, Alterna/A2, 21h

Share

3

Re: Lakland 44-64 Bob Glaub

No vida, a přitom tenhle chlapík z Chicaga je teď můj nástroj no.1, fungující za všech situací se všema kapelama.

S preclama a jejich hodnocením je to ošemetný, všechny hrajou tak nějak stejně a málokdy udělaj dojem "safra to se to slapuje, hmm a to Ečko zabíjí, uplnej Marcus Miller a Flea dokupy". Já už jich zkusil poměrně hodně, starý mladý levný drahý, a tady jsem zakotvil. Vyhovujou mi krky alá pre-CBS Fender, tedy široký a plošší, což je případ týhle signatury - hratelnost je opravdu vynikající a v kombinaci s tenkejma vintage pražcema je to opravdu příjemná záležitost. Ale jak řikám, ty precly chce prohnat polníma podmínkama, kde svojí funkci plněj líp než na sluchátka u kompu.

Adam nahodil otázku, proč si vlastně pořídit Lakland a ne Fender American Vintage. Přiznám se, že tuhle serii nemám moc rád. Resp. po několika zkušenostech jsem v AV ztratil důvěru, osobně jsem se setkal s několika nástrojema, který měly velký problémy s krkama, resp s výztuhou, která byla nadoraz a dál prostě nešla. A dohánět nedostatečný předpětí krku měkkejma strunama, to fakt ne e, určitě ne s cenovkou nástroje takhle vysoko. Adekvátní porovnání je spíš s CS.

Dalším důvodem je krk jako takovej. Kdo měl v ruce US Lakland, tak potvrdí, že povrchovka krku a celý jeho zpracování je jedno z nejlepších v oboru. Nemluvim jen o značkách z očkovanýho javoru, quartersawn řezu dřeva, grafitovejch výztuhách, ale hlavně o voskovanym povrchu, kterej je srovnatelnej (z nástrojů, který jsem měl v ruce) snad jen s 50 let ohrávanou 61kou preclem. Ve prospěch Laklandu hovoří i příjemně umístěnej šroub výztuhy, i když já jsem u Laklandů nikdy výztuhu nenastavoval, ty krky jsou fakt stabilní.

No a pak tu jsou výhody volby - Lakland dělá svoje modely v pětistrunnym provedení (to nedlá Fender ani u CS RI modelů), varianty snímačů, precly s úzkym jazz krkem, 35 menzuru atd.

Podtrženo sečteno, pro mě je Lakland dlouhodobě nejlepší pasivní alternativa k Fenderu, která mě ještě nikdy nezklamala. Samozřejmě, nikdy to nebude Fender, ale třeba Geezerovi to taky neva smile

http://www.fullthrottlerock.net/geezerbutleremg2014_638_0.jpg

LĀKLAND

Share

4

Re: Lakland 44-64 Bob Glaub

davidak napsal:

třeba Geezerovi to taky neva

vidis ten vyraz? vidis? jak mu bezi hlavou...za mno bedna s krizem, v ruce ňakej divnej Fendr...sakra dal bych si pivo.... big_smile

The Jack, The  Pearl, Palatino EUB,  GK 200RB 1981, Peavey Centurion III 1978, Peavey 118 1978, MB PH 112, EBS MBII

Share

5

Re: Lakland 44-64 Bob Glaub

davidak napsal:

osobně jsem se setkal s několika nástrojema, který měly velký problémy s krkama, resp s výztuhou, která byla nadoraz a dál prostě nešla

Tak to je zlý, to je zlý, já si bloud myslel, že tohle se děje tak maximálně na mexický produkci, tam s tím mám osobní zkušenost taky.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1

Share

6

Re: Lakland 44-64 Bob Glaub

davidak napsal:

Já už jich zkusil poměrně hodně, starý mladý levný drahý,

hele mel ty si nekdy GLko?? nejak si zadne nevybavuju ...

...nemit hlavu... nevadi
...nemit marka..vadi

Share

7 Naposledy upravil: Aidamos (21. 11. 2017 21.00:28)

Re: Lakland 44-64 Bob Glaub

Lakland 44-64 Bob Glaub (2005)

Přesunuto nahoru do hlavního příspěvku vlákna.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1

Share

8

Re: Lakland 44-64 Bob Glaub

Diky za dalsi super recenzi, sam bych to nenapsal lip smile mam ty Laklandy zkratka rad a bavi me je zkouset. A neni to zkouseni typu “spatnej dobrej” ale kazdej kus, byt stejnyho modelu, ma vzdycky neco trosku jinak, viz Adamovy recenze. Kazdopadne jsem jeste nemel v ruce US Lakland, kterej by me necim zklamal. No nemuzu jinak nez doporucit.

LĀKLAND

Share

9

Re: Lakland 44-64 Bob Glaub

davidak napsal:

Kazdopadne jsem jeste nemel v ruce US Lakland, kterej by me necim zklamal.

To se ale myslím bavíme o cenové kategorii Fender CS. A tam tě někdy něco zklamalo?

Lakland Skyline Darryl Jones 5, RBass SC-5, bezpražec Ibanez Musician Bass 1983, Squier stratocaster - japonka z 80. let
Smrčka OD Station, EHX Black Finger, Zoom MS-60B, Ashdown CTM-15 + Soundelirim 10.31
Profil

Share

10

Re: Lakland 44-64 Bob Glaub

D.a.l.i napsal:
davidak napsal:

Kazdopadne jsem jeste nemel v ruce US Lakland, kterej by me necim zklamal.

To se ale myslím bavíme o cenové kategorii Fender CS. A tam tě někdy něco zklamalo?

Zklamalo.. osklivy drevo, vule mezi krkem a telem, spatna seriditelnost, nebo zkratka jen chybejici osobitost. Samozrejme je to vec vkusu. Nejvetsi vyhodu Laklandu ovsem vidim v tom, ze kdyz by mi ho nekdo sebral (nebo ho prodam smile ) tak mam.jistotu, ze ten dalsi bude adekvatne dobrej, tedy v jejich konzistenci. Aleapon v tech, ktery jsem mel.

LĀKLAND

Share

11

Re: Lakland 44-64 Bob Glaub

Lakland 44-64 Bob Glaub (2010)

Rok výroby: 2005
Země původu: U.S.A.

http://baskytara.com/img/m/2556/t/p1c0hb72sk1e0t1a6t1lf06apt214.jpg
http://baskytara.com/img/m/2556/t/p1c0hb72slo7jieev7f1h8164o5.jpg

Popis

A pokračujeme v krasojízdě. Třetí kousek je stejně jako první s tělem z olše v metalické barvě Candy Apple Red a snímač je Lakland/Hanson, jinak všechny parametry shodné.

http://baskytara.com/img/m/2556/t/p1c0hb72smtbe1p398bi1n0ir296.jpg

Basa váží 3,8 kg a opět nepatrně přepadává na hlavu, ale skoro neznatelně.

Zvuk

Ukázky jsou opět vyvedeny rovnou do zvukové karty a ponechány bez jakýchkoli dodatečných zásahů, jen normalizovány. Použité struny jsou niklové roundwound D'Addario 50-105 v dobrém stavu.

Povinné ukázky

Hráno mezi krkem a snímačem
Hráno nad snímačem
Hráno mezi snímačem a kobylkou

Bonusová ukázka hraná ve stejném pořadí poloh jako výše.

Opět jsem nahrál pro srovnání s jasanovým kouskem i ukázku prohnanou kompresorem a VéTéčkem a nakonec zařadil i slapovou techniku.

Ukázka

Na baskytaru jsem natáhl hlazené struny La Bella 760FS (recenze) a nahrál s nimi stejné ukázky.

Hráno mezi krkem a snímačem
Hráno nad snímačem
Hráno mezi snímačem a kobylkou
Bonusová ukázka hraná ve stejném pořadí poloh jako výše.
Přes VéTéčko

Hodnocení

Zpracování je, jako již u Laklandu tradičně, prostě perfektní Jak slyšíte, zvuk je klasický olšový Precision, já tedy preferuji jasan, jasan? Jinak podle mě více tomuto nástroji sedí hlazenky. Protáhl jsem ho bluesovou kapelou, kde krásně plnil funkci tmeliče zvuku, ale s overdrivem umí i s vintage hlazenkami zazlobit. S roundwound strunami se prosadí i  v rockové kapele, ovšem není ani zdaleka tak agresívní jako předchozí jasanový kousek, každopádně záleží na konkrétním hráči, co preferuje.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1

Share

12

Re: Lakland 44-64 Bob Glaub

Našel jsem ho na bazaru? GAS? :-)

Share

13

Re: Lakland 44-64 Bob Glaub

df napsal:

Našel jsem ho na bazaru? GAS? :-)

Mno.. sesly se mi doma 3 US Lakland precly, taze ano, GAS smile

LĀKLAND

Share