1 Naposledy upravil: Aidamos (07. 12. 2013 17.43:35)

Téma: Dimavery JB-302

Dimavery JB-302

http://baskytara.com/img/m/2556/t/p18b6fepd719tc1deb149bo081ag93.jpg

Popis

Kamarád si na Aukru koupil další basičku a opět jsem ji obdržel na seřízení a otestování. Jedná se o čtyřstrunnou pasívní baskytaru typu Jazz Bass od firmy Dimavery, která se zaměřuje takřka výhradně na nejlevnější třídu nástrojů. I tento nástroj je ze zmíněné kategorie. Nový model JB-302 stojí okolo čtyř tisíc.

Tělo z lípy kryje černý lesklý lak. Při určitém úhlu pohledu je vidět, že přední a zadní plocha těla není souvislá, ale vyskytují se na ní podlouhlé přechody v laku, jak zřejmě není tělo pod lakem dostatečně precizně opracováno. Tuto nedokonalost v této cenové kategorii celkem blahosklonně přehlížím.

Ač je to basa typu Jazz Bass, javorový krk s palisandrovým hmatníkem má na ořechu (nultém pražci) šířku 42 mm místo obvyklých 38,1 mm. Předchozí majitel (bastlíř) nalakoval krk i s hlavou lesklým černým lakem pravděpodobně ve spreji. Vrstva laku byla tenká a velmi snadno odloupnutelná, prostě diletantství. Po dohodě s kamarádem jsem krk kompletně obrousil, a nemaje kvalitní lak, ani chuť se do lakování pouštět, jsem krk i s hlavou obdařil ochranou pomocí vosku. Kupodivu byl na hmatník použit pořádný kus moc hezkého palisandru. Krk má 21 pražců, přístup k výztuze krku je na hlavě.

Ořech, tedy nultý pražec byl z bílého plastu, přičemž nějaký matla zřejmě již ve výrobě propiloval zářez struny D moc hluboko, takže prázdná hraná struna D prakticky při jakékoli výšce dohmatu drnčela o první pražec. Původní ořech jsem tedy nahradil novým černým.

Hlava nástroje má celkem tradiční tvar a opět se zde projevila nepečlivost při výrobě. Rovina hlavy není totiž rovnoběžná s rovinou hmatníku, ale je nepatrně sklopená na opačnou stranu, než se dělá u typů nástrojů se skloněnou hlavou. Díky tomu prochází struna A ořechem téměř bez zalomení a drnčí a to i při jejím správném navinutí na trnu odshora dolů. Toto jsem vyřešil přidáním malého srážeče "Roller T String Retainer" na struny E a A. Stejným srážečem jsem pak nahradil i původní talířkový srážeč pro struny D a G.

Mechaniky jsou otevřené, mají plynulý chod a ladění drží. Ovšem o kvalitě materiálu si iluze nedělám, už teď je vidět vrypy od strun do navíjecích trnů. Navíjecí trny mají velké průměry, což mám rád. Zmiňovaný bastlíř zřejmě vůbec netušil, že se vodící pouzdra mechanik dají z otvorů v hlavě vyrazit, takže nalakoval hlavu kompletně i s nimi. Nicméně černý lak jsem na těchto pouzdrech nakonec nechal, vypadá to na černé base v kombinací s chromem velice dobře.

Krk je přišroubován k tělu čtyřmi vruty přes chromovanou destičku usazenou ještě v černém plastovém rámečku. Usazení krku nyní není co vytknout, protože jsem celou kapsu v těle vybrousil do hladké roviny wink

Kobylka je z ohnutého plechu a není evidentně z moc kvalitního materiálu. Matla ve fabrice namontoval kobylku zhruba o centimetr blíž ke krku než by měla být, ale kameny už nikdo pořádně neposunul (aby ladily oktávy), až já, takže je vidět jak se stavěcí červíky kamenů provrtaly skrz chrom do materiálu plechu kobylky. Podle barvy to vypadá na měď, mosaz by asi byla víc žlutá, tohle je na první pohled stejná červená jako měď.

Snímače jsou klasické černé s viditelnými pólovými nástavci, prostě typ Jazz Bass.

Elektronika je pasívní v klasické kombinaci hlasitost – hlasitost – tónová clona. Kloboučky potenciometrů jsou plastové ala Fender Jazz Bass, jsou nasunuté na trn potenciometru typu tisícihran, nikoli zajištěné červíkem.

Baskytara váží 4,2 kg a i přes masívní krk přepadává na hlavu jen opravdu nepatrně a na širokém popruhu si toho skoro ani nevšimnete.

Zvuk

Zvuk mě velmi příjemně překvapil. V takový vrčák jsem ani nedoufal. Zvuk je opravdu to, co mi nahrazuje výše zmiňované nedostatky. Změnou poměru hlasitosti jednotlivých snímačů lze dosáhnout spousty barev zvuku a baskytara i dobře reaguje na dynamiku hry.

Na baskytaru jsem natáhl úplně nové struny Warwick Red Label Nickel v tloušťkách .040-.060-.080-.100. Ukázky jsou nahrány rovnou do zvukovky s plně otevřenou tónovou clonou.

Oba snímače
Snímač u krku
Snímač u kobylky
Slap 1
Slap 2

Hodnocení

Vyzdvihl bych v dané třídě nečekaně dobrý zvuk, který vyváží nedokonalosti zpracování. Nástroj je celkem dobře seřiditelný a umožňuje pohodlnou hru.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

2

Re: Dimavery JB-302

Zajímavý,..že to docela hraje. smile

0 xLajků:

3

Re: Dimavery JB-302

Zkus nahrát ukázky po 2 měsících aktivního hraní... Pak se ukáže, co v té base je.

Nějaký Fendery...
Nějakej pedalboard s hromadou českých (i nečeských) výrobků, Hocke Blues 18 + 10/12" bedna (CZ/CZ)
Profil
0 xLajků:

4

Re: Dimavery JB-302

D.a.l.i napsal:

Zkus nahrát ukázky po 2 měsících aktivního hraní... Pak se ukáže, co v té base je.

Ta basa není nová, je dost používaná, spíš víc jak dva roky než dva měsíce.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

5

Re: Dimavery JB-302

Aidamos napsal:
D.a.l.i napsal:

Zkus nahrát ukázky po 2 měsících aktivního hraní... Pak se ukáže, co v té base je.

Ta basa není nová, je dost používaná, spíš víc jak dva roky než dva měsíce.

...a struny jsou hraný?...ono je fakt, že s novýma strunama hraje každá basa dpbře. roll

0 xLajků:

6

Re: Dimavery JB-302

Matej napsal:

...a struny jsou hraný?

Aidamos napsal:

Na baskytaru jsem natáhl úplně nové struny Warwick Red Label Nickel

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

7

Re: Dimavery JB-302

Aidamos napsal:
Matej napsal:

...a struny jsou hraný?

Aidamos napsal:

Na baskytaru jsem natáhl úplně nové struny Warwick Red Label Nickel

...nojo no, s novýma struna to hraje. Chtělo by to slyšet jak píše Dali. smile

0 xLajků:

8

Re: Dimavery JB-302

Matej napsal:

Chtělo by to slyšet jak píše Dali.

Jo takhle on to myslel...

Jako jo, uznávám, že s novejma strunama hraje kdeco, ale ten potenciál se pozná. Je to fakt levná basa s nic moc zpracováním, ale jak píšu, překvapil mě ten zvuk. Hrál jsem na jiné basy s novými strunami, které to tam prostě neměly.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

9

Re: Dimavery JB-302

Aidamos napsal:

Jo takhle on to myslel...

Tak tak smile S jetými strunami někde za polovinou rozumné životnosti smile Nebo nemáš doma nějaké struny v lehce podprůměrném stavu?

Nějaký Fendery...
Nějakej pedalboard s hromadou českých (i nečeských) výrobků, Hocke Blues 18 + 10/12" bedna (CZ/CZ)
Profil
0 xLajků:

10

Re: Dimavery JB-302

D.a.l.i napsal:
Aidamos napsal:

Jo takhle on to myslel...

Tak tak smile S jetými strunami někde za polovinou rozumné životnosti smile Nebo nemáš doma nějaké struny v lehce podprůměrném stavu?

...mám zkušenost, že jetý struny,...když je natahneš na jinej nástroj, hrajou o něco lépe, než ve stavu "ohratelnosti" na původním nástroji. Takže by to asi fakt chtělo slyšet jak to bude hrát po 2 měsících permanentního hraní na této konkrétní base. smile

0 xLajků:

11

Re: Dimavery JB-302

D.a.l.i napsal:

Nebo nemáš doma nějaké struny v lehce podprůměrném stavu?

Mám na MMku, ale zítra tu basu vracím a fakt se mi nechce ještě schopné struny sundávat, dávat je na tu Dimaverku, ze které bych sundal ty úplně nové a pak to zas vracet, fakt ne, promiň. Navíc bych musel velmi pravděpodobně drobně hnout se setupem (jiné struny) a to se mi rozhašit už vůbec nechce když tu basu mám zítra předat. Dík za pochopení.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

12

Re: Dimavery JB-302

Já si pamatuju na dimavery naprosto tragické začištění pražců, kde hranu ukazováčku na levačce jsem měl permanentně rozedranou

AccugrooveFanclub #1
0 xLajků:

13 Naposledy upravil: Aidamos (22. 05. 2014 11.23:09)

Re: Dimavery JB-302

spider napsal:

Já si pamatuju na dimavery naprosto tragické začištění pražců

U téhle je to v naprostém pořádku. Každopádně co jsem měl v poslední době v ruce levné nástroje, tak byly pražce začištěný na všech. Řekl bych, že to byl velký nešvar ještě před několika lety, teď už se začišťovat pražce naučili snad i v Číně.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

14

Re: Dimavery JB-302

Aidamos napsal:

Mám na MMku, ale zítra tu basu vracím a fakt se mi nechce ještě schopné struny sundávat, dávat je na tu Dimaverku, ze které bych sundal ty úplně nové a pak to zas vracet, fakt ne, promiň. Navíc bych musel velmi pravděpodobně drobně hnout se setupem (jiné struny) a to se mi rozhašit už vůbec nechce když tu basu mám zítra předat. Dík za pochopení.

Jasně, to za to v takovém případě nestojí smile Třeba se ti do pazour dostane za nějakou dobu znovu s jetými strunami, tak můžeš nahrávky udělat znovu.

Nějaký Fendery...
Nějakej pedalboard s hromadou českých (i nečeských) výrobků, Hocke Blues 18 + 10/12" bedna (CZ/CZ)
Profil
0 xLajků:

15

Re: Dimavery JB-302

D.a.l.i napsal:

Třeba se ti do pazour dostane za nějakou dobu znovu s jetými strunami

Na to jsem taky myslel. Není problém, ale musím si vzpomenout.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

16

Re: Dimavery JB-302

Aidamos napsal:

Každopádně co jsem měl v poslední době v ruce levné nástroje, tak byly pražce začištěný na všech. Řekla bych, že to byl velký nešvar ještě před několika lety, teď už se začišťovat pražce naučili snad i v Číně.

muj indonezskej skver je treba nemel ... zadna hruza ale pervektni to nebylo...

...nemit hlavu... nevadi
...nemit marka..vadi
0 xLajků: