201

Re: Jak teda s tim trsátkem?

No taky bych to nejradši hrál prstama, asi se podivám na tu Websterovu techniku, dvouma prstama to fakt nedávám...  Jinak já trsátko držim mezi bříškama palce a ukazováčku, takže jsem přišel na to, že dělám jinej pohyb než při správnym držení....

Squier by Fender Vintage Modified Precision Bass + Fender snímač
Squier Deluxe Jazz Active V
Hocke BG210H
Profil
0 xLajků:

202

Re: Jak teda s tim trsátkem?

Já jsem prase já pořádně nevím v jakejch tempech to máme big_smile Ale nic hroznýho...to co máme nahrátý, to je vůbec pomalý. Jako třeba právě brainy a ty Ultex od Dunlopa ani tak nekloužou, já jen neumím zkoordinovat ty pohyby a vzhledem k tomu podladění mi to pak děsně tříská...pro mě je hraní trsátkem asi jako kdybych měl hrát a zpívat big_smile. Já i maidenovskýho koníčka vlastně hraju spíš dvouma prstama. Ale websterova technika se mi moc líbí.
Jako líbí se mi to  trsátko, nic proti tomu nemám ale měl bych se učit jiný věci. smile

Spector Rebop 4, Kodiac 100W celoflaška + box JanecOrange 2*12
0 xLajků:

203

Re: Jak teda s tim trsátkem?

Jo v týhle kapele (Analgezie) to ještě prstama zvládám, ale zapojil jsem se do dalšího projektu a tam už to nedávám...

Squier by Fender Vintage Modified Precision Bass + Fender snímač
Squier Deluxe Jazz Active V
Hocke BG210H
Profil
0 xLajků:

204

Re: Jak teda s tim trsátkem?

Pan Filuta napsal:

No mam dost tvrdý 2mm....pak jsem zkoušel ještě 0.88 a to bylo moc měkký, já vždycky hrál jen prstama, takže toho doma moc nemam, ale šestnáctiny v tempu 140 prstama nedávám hmm Asi nakoupim trsátka a budu zkoušet..

Ja to teda kombinuju hraju jak prstama tak trsatkem a kombinuju to spis kvuli zvuku protoze to co hrajem tak zahrajou v vsechno jak prstama tak trsatkem a co se mi nejvic hodi na jak u nas rikame "hoblovani" je trsatko okolo 1 mm pevne drzet a brutalne nahoru a dolu smile)

Ampeg SVT-7 PRO
Hocke  B410 HD (8 Ohm)
Ibanez SDGR 305 DX
Eden RS 115C 320W
http://bandzone.cz/morfium
0 xLajků:

205

Re: Jak teda s tim trsátkem?

Ještě před 3 měsíci jsem si nedokázal život bez trsátka představit. Zblbnul jsem a po 13 letech hraní na basu, jsem se přihlásil k učiteli baskytary. Mazec. To se tak stává, když člověk bilancuje hraní a dostane se na svůj dosavadní zenit, kdy už nic převratnýho ze sebe nevyplodí. Hodně teda teorie přišlo, znovu roztahuji prsty na kytarový způsob hraní na basu, což je ve spodních linkách docela mazec. To by člověk neřekl co má zlozvyků, co ho brzdí jak v rychlosti tak zvuku. Hned ze začátku mi zavrhl hru trsátkem. Takže jsem prakticky začal od začátku, od stupnic s 30 variantama pěkně skoro přes celej hmatník.  smile všemožné rozklady. Prsty na pravačce sice ještě nezvládají rychlosti co jsem jel s trsátkem, ale prý se na to brzy dostanu. vše jedu na metronom. Jinak co se týká trsátka, ještě ho u hraní na podiu používám na rychlejší party. Ale do budoucna bych do chtěl odložit. na druhou stranu je pravda, že zvuk trsátka se nahradit nedá. Jinak trsátko používám Dunlop 1,14 a 1,05. Které zrovna najdu ve  futrálu. Držím ho dvěmi prsty (palec, ukazováček) a pohyb je z uvolněného zápěstí. smile

0 xLajků:

206

Re: Jak teda s tim trsátkem?

Dragunov napsal:

Mě kloužou skoro všechny a nejde mi to

dunlop robia trsatka s extra gripom, tie ti určite kĺzať nebudú, prípadne ibanez robí s prilepeným šmirglom, ale ten sa po čase opotrebuje.. ale funguje to spoľahlivo wink

pkGuitars .1               Tokai Hardpuncher ´21              
pkGuitars .2 V            Yamaha BBP35 '22              Dolphin fretless 4
Gallien Krueger MB150s, GK RB700-II & GK SBX410 & Boss GT10, Zoom B3
                                                 Flatwound Club #7
0 xLajků:

207

Re: Jak teda s tim trsátkem?

tony.xxx napsal:

Zblbnul jsem a po 13 letech hraní na basu, jsem se přihlásil k učiteli baskytary.

nice smile taky bych to nekdy zkusil mit vic casu .. ale teda radsi nakou ucitelku smile

...nemit hlavu... nevadi
...nemit marka..vadi
0 xLajků:

208

Re: Jak teda s tim trsátkem?

m3 napsal:
tony.xxx napsal:

Zblbnul jsem a po 13 letech hraní na basu, jsem se přihlásil k učiteli baskytary.

nice smile taky bych to nekdy zkusil mit vic casu .. ale teda radsi nakou ucitelku smile

No s učitelkou bych se nic nenaučil smile teda kdyby byla k světu smile
No ja jsem taky totál vytíženej - z práce jezdím  pozdě neustále někde na služebce, malé děcko doma, rekonstrukce baráku. ve 4:30 vstávám smile Většinou začínám zkoušet kolem 22 až 23 hod. smile a víkendy - pátky a soboty hrajem .. kor teďka v plesovce.
Holt za svobodna jsem míval více času na cvičení smile

0 xLajků:

209

Re: Jak teda s tim trsátkem?

tony.xxx napsal:

Zblbnul jsem a po 13 letech hraní na basu, jsem se přihlásil k učiteli baskytary.

ku mne sa teraz prihlásil asi 65 ročný pán ........ nikdy není neskoro wink

pkGuitars .1               Tokai Hardpuncher ´21              
pkGuitars .2 V            Yamaha BBP35 '22              Dolphin fretless 4
Gallien Krueger MB150s, GK RB700-II & GK SBX410 & Boss GT10, Zoom B3
                                                 Flatwound Club #7
0 xLajků:

210

Re: Jak teda s tim trsátkem?

tony.xxx napsal:

......ve 4:30 vstávám smile

...tak to by mě po tejdnu vomejvali. :rolleyes Vstávám lehce před sedmou a i tak je to docela prekérní,...jestli mě pánbů za něco trestá, tak to raním vstáváním. hmm Vstávat denně v půl pátý,...tak to pro mě ztrácí život smysl. To ti tedy fakt nezávidím,... sad

0 xLajků:

211

Re: Jak teda s tim trsátkem?

FunkyMonk napsal:
tony.xxx napsal:

Zblbnul jsem a po 13 letech hraní na basu, jsem se přihlásil k učiteli baskytary.

ku mne sa teraz prihlásil asi 65 ročný pán ........ nikdy není neskoro wink

...jako že tě bude učit, nebo ty jeho? smile

0 xLajků:

212

Re: Jak teda s tim trsátkem?

Matej napsal:

...jako že tě bude učit, nebo ty jeho?

ja jeho smile ...vravel že chce s nejakými jeho kamošmi zahrať nejaké Beatles, Rolling S., atď tak sa teda rovno zameriame na pesničky a uvidíme ako to pôjde....  ale ak tak, ako jeho synovcovi ktorého učím gitaru, tak to bude "ťažké" smile

pkGuitars .1               Tokai Hardpuncher ´21              
pkGuitars .2 V            Yamaha BBP35 '22              Dolphin fretless 4
Gallien Krueger MB150s, GK RB700-II & GK SBX410 & Boss GT10, Zoom B3
                                                 Flatwound Club #7
0 xLajků:

213

Re: Jak teda s tim trsátkem?

FunkyMonk napsal:
tony.xxx napsal:

Zblbnul jsem a po 13 letech hraní na basu, jsem se přihlásil k učiteli baskytary.

ku mne sa teraz prihlásil asi 65 ročný pán ........ nikdy není neskoro wink

v 65 letech už se asi na to vykašlu smile

0 xLajků:

214

Re: Jak teda s tim trsátkem?

Matej napsal:
tony.xxx napsal:

......ve 4:30 vstávám smile

...tak to by mě po tejdnu vomejvali. :rolleyes Vstávám lehce před sedmou a i tak je to docela prekérní,...jestli mě pánbů za něco trestá, tak to raním vstáváním. hmm Vstávat denně v půl pátý,...tak to pro mě ztrácí život smysl. To ti tedy fakt nezávidím,... sad

No nejhorší je to po víkendu, když se hraje pátek a sobota ... to toho moc nenaspím... největší krize je většinou pak úterý smile to znamená dnes smile

0 xLajků:

215

Re: Jak teda s tim trsátkem?

tony.xxx napsal:

v 65 letech už se asi na to vykašlu

65 je moc nízky vek aby si sa na čokoľvek vykašlal wink či chceš rozbiehať naplno kariéru nespokojného dôchodcu ? big_smile

pkGuitars .1               Tokai Hardpuncher ´21              
pkGuitars .2 V            Yamaha BBP35 '22              Dolphin fretless 4
Gallien Krueger MB150s, GK RB700-II & GK SBX410 & Boss GT10, Zoom B3
                                                 Flatwound Club #7
0 xLajků:

216

Re: Jak teda s tim trsátkem?

m3 napsal:
tony.xxx napsal:

Zblbnul jsem a po 13 letech hraní na basu, jsem se přihlásil k učiteli baskytary.

nice smile taky bych to nekdy zkusil mit vic casu .. ale teda radsi nakou ucitelku smile

Já to mám obráceně. Po 17ti letech hraní na basu mám dvě studentky wink

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

217 Naposledy upravil: Matej (22. 01. 2013 15.10:39)

Re: Jak teda s tim trsátkem?

Aidamos napsal:

Já to mám obráceně. Po 17ti letech hraní na basu mám dvě studentky wink

...a má to něco společnýho s hraním? big_smile

0 xLajků:

218

Re: Jak teda s tim trsátkem?

Matej napsal:
Aidamos napsal:

Já to mám obráceně. Po 17ti letech hraní na basu mám dvě studentky wink

...a má to něco společnýho s hraním? big_smile

Bohužel (bohudík) jen s hraním wink

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

219

Re: Jak teda s tim trsátkem?

Aidamos napsal:

Bohužel (bohudík) jen s hraním wink

mas fotky bylo jim 18 big_smile ??

...nemit hlavu... nevadi
...nemit marka..vadi
0 xLajků:

220

Re: Jak teda s tim trsátkem?

m3 napsal:
Aidamos napsal:

Bohužel (bohudík) jen s hraním wink

mas fotky bylo jim 18 big_smile ??

Fotky nemám a bylo wink

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

221

Re: Jak teda s tim trsátkem?

m3 napsal:
Aidamos napsal:

Bohužel (bohudík) jen s hraním wink

mas fotky bylo jim 18 big_smile ??

...Aidam sem už ty fotky jednou dával,..si neviděl? big_smile

http://www.mojemoto.hu.cz/Vag%edna%2001 … a%2001.jpg
http://www.mojemoto.hu.cz/Vag%edna%2001 … a%2002.jpg

D.a.l.i: Nechť si ctěný zájemce klikne... měl by mít 18+

0 xLajků:

222

Re: Jak teda s tim trsátkem?

Aidamos napsal:

Po 17ti letech hraní na basu mám dvě studentky wink

To se tak někdo má, já mám akorát jednoho pubertálního flinka. hmm

DRŽ HUDBU!
0 xLajků:

223

Re: Jak teda s tim trsátkem?

joko napsal:

To se tak někdo má, já mám akorát jednoho pubertálního flinka. hmm

...foto kdyžtak není potřeba. lol

D.A.L.I.: ...omlouvám se,..sem si neuvědomil a chtěl udělat trochu legraci. roll

0 xLajků:

224

Re: Jak teda s tim trsátkem?

Jůů, trsátkový téma! A to jsem si myslel, že o trsátku se ve spojení s basou může veřejně psát jen potmě a pod dekou. :-)) No dobře, kecám, víc mě překvapilo, že ještě někdo další zkoušel hrát dunlopem trojkou...taky jsem ho měl, krasavce:

http://files.rod-webdesign.cz/pick-3mm.jpg

Hrál jsem s ním málo, cokoliv rychlejšího než středně rychlý se s tím nedalo (zase kecám: bylo to rukama), ale když jsem ho někdy před deseti lety objevil, tak jsem si ho koupit prostě musel. Tehdy jsem nejvíc hrál jeho štíhlejším bráchou - to stejný ve 2mm - no, taky slušná fošna. Mladej kluk - přece logicky čím tvrdší trsátko, tím tvrdší muzika a čím tvrdší muzika, tím víc roztrhanejch rodidel (nespojovat s nickem! :-p ).

A je to tak osm-devět let zpátky, co jsem s trojkou hrál naposledy, takže moc hraní si neužil. :-D Někdy dva-tři roky zpátky byl po koncertě věnován fanynce, bo se jí ze sbírky nejvíc líbil...asi mi ani nechybí (myslím trsátko, fanynka ano!).

Když jsem po pauze začal kolem roku 2009 zase hrát, vyzkoušel jsem miliardu různých trsátek a nakonec nejvíc (95%) používám George Dennis 1.20 (hnědý) a na vyloženě rychlý vály á la Metalománie to stejný ve verzi 0.88 (taky hnědý, ale jinak hnědý...). Pokud teda stihnu vyměnit. :-D Když ne, i "jednadvojkou" se dá, jen je to míň pohodlný. Ale po půlnoci se dá zvládnout všechno...

m2s: bandzone | fb
0 xLajků:

225

Re: Jak teda s tim trsátkem?

Já za tu dobu co hraju tak kupuju jen a nemůžu si je vynachválit, jsou levný, nekloužou, super ohebný.
http://www.dv247.com/assets/products/35055_l.jpg

0 xLajků:

226 Naposledy upravil: kubo (10. 02. 2013 02.12:31)

Re: Jak teda s tim trsátkem?

hmm smile ja som najprv používal .73 tortex, potom so okúsil .100, potom som sa dostal ku .114 a s ním hrám stále. Sedí mi najviac zatiaľ. 73 je príliš ohybná. Chem skúsiť aj tvrdšie. smile Mám oveľa radšej ostrý zvuk brnkátka jak gulaté basové prsty alebo jak by som to povedal smile

Lord Alex
Fender Precision Bass USA, Epiphone Thunderbird VINTAGE PRO
Ampeg SVT-VR + SVT810E USA
GK 700RB mkII + Ashdown MAG410
0 xLajků:

227

Re: Jak teda s tim trsátkem?

kubanez napsal:

.100, potom som sa dostal ku .114

nema to bejt 1.00 a 1.14 ?? smile

jako mel sem v ruce 36ku ale ze by bylo neco este 3x tenci to uz se vohne dtiv o vzduch nez o strunu.. smile

...nemit hlavu... nevadi
...nemit marka..vadi
0 xLajků:

228

Re: Jak teda s tim trsátkem?

nj smile pomylil som si to so strunami smile
a uplne najhorsie trsatko jake som kedy drzal v ruke bolo take fialove priesvite znacky musedo bola to 0.73 a hralo s sa s tym fakt otrasne big_smile

Lord Alex
Fender Precision Bass USA, Epiphone Thunderbird VINTAGE PRO
Ampeg SVT-VR + SVT810E USA
GK 700RB mkII + Ashdown MAG410
0 xLajků:

229

Re: Jak teda s tim trsátkem?

dnes som sa dostal ku tomuto
http://www.muziker.sk/gitary/trsatka/ex … p-Standard
zatiaľ naj trsátko, málo sa šmýka vyhovuje mi aj hrúbka

Lord Alex
Fender Precision Bass USA, Epiphone Thunderbird VINTAGE PRO
Ampeg SVT-VR + SVT810E USA
GK 700RB mkII + Ashdown MAG410
0 xLajků:

230

Re: Jak teda s tim trsátkem?

maxgrip je super.

0 xLajků:

231

Re: Jak teda s tim trsátkem?

kubanez napsal:

dnes som sa dostal ku tomuto
http://www.muziker.sk/gitary/trsatka/ex … p-Standard
zatiaľ naj trsátko, málo sa šmýka vyhovuje mi aj hrúbka

jouu, ja používam jednotku... hra to super, v žiadnom prípade sa nešmýka, takže ak ma s týmto niekto problém, toto je najlepšie riešenie smile

pkGuitars .1               Tokai Hardpuncher ´21              
pkGuitars .2 V            Yamaha BBP35 '22              Dolphin fretless 4
Gallien Krueger MB150s, GK RB700-II & GK SBX410 & Boss GT10, Zoom B3
                                                 Flatwound Club #7
0 xLajků:

232

Re: Jak teda s tim trsátkem?

Škoda že je toho Maxgrip takovej skok v tloušťkách a není nic mezi 1,14 a 1,5.
Mě totiž vyhovuje cca 1,2 - 1,3 podle materiálu. Takže Maxgrip není pro mě i když jsem ho zkoušel a fakt sedí.
Ale naštěstí Brain sedí taky velice dobře, rozhodně o dost líp než George Denis a Dunlop nylon.
Momentálně drtím tímhle a ta špička je fakt dobrá!
http://www.rockster.cz/img/big/86665-george-dennis-sharp-1-30-1ks.jpg

0 xLajků:

233

Re: Jak teda s tim trsátkem?

flachby napsal:

Helejd tak si kup plech pres kobylu, viz thread o krytech snimacu a muzes si oprit ruku vo nej. Nozna to bude chtit dat basu trochu (aj... pst, ja to nerekl... smile) ale treba by to mohlo pomoct.

tady je jedna dobra ukazka stylu hrani trsátkem- chris squire - ma basu trochu výše než ty a opírá si ruku těsně nad zápěstím buď o kobylku nebo o ten plech , co ma na tom Rickenbackeru, každopádně má volný zápěstí..
http://www.youtube.com/watch?v=f09Arbuk5y8

0 xLajků:

234

Re: Jak teda s tim trsátkem?

Trsátko? Jedine takhttp://i.imgur.com/wrgz5n9.jpg

Music Man Club #13
Sterling by Music Man Ray34CA, Fender Rumble 500c
0 xLajků:

235

Re: Jak teda s tim trsátkem?

LkS napsal:

Trsátko? Jedine tak

Inspiroval jsem Tě? smile  http://baskytara.com/post318366.html#p318366

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

236

Re: Jak teda s tim trsátkem?

Aidamos napsal:

Inspiroval jsem Tě? smile

Ó áno

Music Man Club #13
Sterling by Music Man Ray34CA, Fender Rumble 500c
0 xLajků:

237 Naposledy upravil: Aidamos (09. 04. 2013 19.12:02)

Re: Jak teda s tim trsátkem?

LkS napsal:
Aidamos napsal:

Inspiroval jsem Tě? smile

Ó áno

Tak aspoň že tak. Já teda (abych nebyl OT) začal před třemi týdny hrát na Precla trsátkem, a moc si to užívám. Ten Precision si o to vysloveně říká. Ale StingRaye jedině prsty.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

238

Re: Jak teda s tim trsátkem?

Aidamos napsal:

Ten Precision si o to vysloveně říká.

celkovo, mne sa hrá na basy s PB alebo PB + JB snímačom lepšie trsatkami ,, aj na Ibanezke mám toto zloženie snímačov a je to moj brnkátkový nástroj smile

pkGuitars .1               Tokai Hardpuncher ´21              
pkGuitars .2 V            Yamaha BBP35 '22              Dolphin fretless 4
Gallien Krueger MB150s, GK RB700-II & GK SBX410 & Boss GT10, Zoom B3
                                                 Flatwound Club #7
0 xLajků:

239 Naposledy upravil: norrsken (24. 01. 2021 19.06:05)

Re: Jak teda s tim trsátkem?

Zkusím oživit prastaré téma.

Zkouším školní klasiku:

https://www.youtube.com/watch?v=LQANg6fX2kg

Při normální uvolněné poloze zápěstí špička trsátka nejde přes strunu kolmo a tedy nejkratší cestou, ale zešikma. (Řečí fyzika rovina trsátka není rovnoběžná se strunou, ale svírá s ní určitý úhel.) Tím ale trsátko škrkne o opředení struny. Možná je to normální, nevím. Při vyjetém zesilovači se to nejspíš ztratí. Každopádně pro odstranění toho pazvuku bych musel zápěstí zkroutit nahoru, aby šlo trsátko kolmo a neškrkalo. Co na to trsátkoví profíci?

Elbas: SX Vintage Jazz Bass 75
Kombo: Hemmagjord SVEA ÅNGA 25 WATT, linearkanal med bas- och diskantkorrektioner, distorsionkanal, kanalblandning
Effektpedal: ZOOM B2
* * *
Sverige. Det vackraste landet i Europa.
0 xLajků:

240

Re: Jak teda s tim trsátkem?

Trsátkem teď také hraju několik skladeb z repertoaru i když je zvládám uhrát i prstama, tak ale schválně kvůlli zvuku ... Co se týče tvrdosti trsátka, tak jsem vypozoroval následující už na kytaře... abych hrál rytmicky přesně tak to chce tvrdé trsátko, u mě konkrétně to je Jum Dunlop Big Stubby 2.0mm https://www.jimdunlop.com/big-stubby-pick-2-00mm/

Basy: Jazzbas 5 - Marcus Miller V5 passive, Jazzbas 4 - Sandberg California TT4 - passive,  Jazzbas 6 - Pele custom,
Nahlas: EBS Reidmar 500 + 2x EBS Classic Line CL112
Komorně: Phil Jones BG100 bass cub
InEar:  Line6 Helix HX Stomp, Fender Downtown Express
0 xLajků:

241

Re: Jak teda s tim trsátkem?

sigi napsal:

tak ale schválně kvůlli zvuku

 tiez to mam takto, hram s nim (aj ked v poslednej dobe nie, to sa musi zmenit smile ) kvoli tomu atacku a niektore veci si to priam pytaju ... 
Sranda ako doma hram vacsinou fingerstyle, alebo tapping... ale s kapelou mi casto ruky skzaju do slapu a k brnkatku smile 

pkGuitars .1               Tokai Hardpuncher ´21              
pkGuitars .2 V            Yamaha BBP35 '22              Dolphin fretless 4
Gallien Krueger MB150s, GK RB700-II & GK SBX410 & Boss GT10, Zoom B3
                                                 Flatwound Club #7
0 xLajků:

242

Re: Jak teda s tim trsátkem?

Přesně tak jak popisujes používá brácha trsátko na kytaru, co říká tak jediný rozumný způsob jak hrát rychle, přesně a kontrolovatelne.

Jinak já trsátko špatný. Doma občas, ale když jsem si ho vzal na koncert tak jsem ho většinou ztratil než jsem ho stihl použít

0 xLajků:

243

Re: Jak teda s tim trsátkem?

norrsken napsal:

Při normální uvolněné poloze zápěstí špička trsátka nejde přes strunu kolmo

Buď hraješ se stopořenou kytarou jako Bill Wyman (ale i ten hrál trsátkem) a nebo máš špatně nastavenej řemen (myšleno pro hru trsátkem). Pokud ti to dělá i v sedě, je to chyba pravý ruky. Každopádně trsátko šikmo ke strunám, jak jsi správné poznamenal, není dobře.

JB Vintera 70, JB 60 MiM, PB MiM, Sandberg Electra PB, Cort A4 OPN, JB SQVM70, JB SQVM FL, Jaguar Bass SQCV , PB (skládačka), Hofner 500/1 1965
Trace Elliot Transit -> Trace Elliot ELF -> 2x110, 210, 115, HA3500, Roland Cube 30
Shure 58A beta -> TC Helicon Harmony Singer
0 xLajků:

244

Re: Jak teda s tim trsátkem?

https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=5Yt3IDM_Gxw 
toto je to spravne rockove trsatko smile 

pkGuitars .1               Tokai Hardpuncher ´21              
pkGuitars .2 V            Yamaha BBP35 '22              Dolphin fretless 4
Gallien Krueger MB150s, GK RB700-II & GK SBX410 & Boss GT10, Zoom B3
                                                 Flatwound Club #7
0 xLajků:

245

Re: Jak teda s tim trsátkem?

Hraní trsátkem na basu je především úplně jiná technika, než hraní prsty. Není to náhrada s jiným zvukem, je to úplně jiné. Zásadní je naučit se tlumit pravou rukou (hranou malíčku a dlaně). To tě pak navede samo ke spoustě dalších věcí. Samozřejmě je dobré mít basu víš, asi tak ve výšce, kde je, když sedíš.

Moje osobní zkušenost je, že nejlépe funguje tlustší trsátko a bez špičky. Šikmé hraní, jak bylo psáno výše, je trochu zvukově bordel a podle mě brání uvolněnosti pravé ruky a přesnosti hraní.

Fender P-bass s hromadou páček, kytarovým snímačem a tremolem, SG Les Paul 100, line6 pod hd 500X, Andy's drive, MXR dyna comp, Strymon DECO, Way Huge Pork Loin, TC 3rd Dimension Chorus
0 xLajků:

246

Re: Jak teda s tim trsátkem?

No, já teda hraju trsátkem v 80 % skladeb, ale basu mám normálně rockově na gulách a že by mi to dělalo nějakej zvukovej bordel od omotu strun teda vůbec nepozoruju. Ale je fakt, že trsátko držím víc zpříma a hraju víc celou rukou, o dost jinak než třeba při hře na kytaru. Trsátko kolem 0,8-1,0 mm a raději špičatý, s oblejma necítím tak přesně strunu pod rukou.

Tlumím hlavně levou rukou. Pravou taky, ale spíš jen na doplnění. Někdo by asi řekl, že mám dost prasostyl, a měl by pravdu, ale funguje to.

A třeba takovej Krist Novoselic míval basu až na kolenou, trsátkem hrál, řekl bych, obstojně a zvuk taky nebyl nějakej děs.

Asi dost záleží, kam se člověk ubírá. Jestli směr Nirvana, nebo třeba Bobby Vega...

Zabij hlavu a tělo umře taky...
0 xLajků:

247 Naposledy upravil: José (25. 01. 2021 09.43:17)

Re: Jak teda s tim trsátkem?

Plnej souhlas, jinak hrajou právě Novoselic nebo Dirnt,Chancellor, kde energie vychází z celého předloktí (tak jsem hrával s klasickou basou), jinak Mat Freeman a třeba Lemmy - basa nízko, hrajou zápěstím blíže u krku (tak jsem se nikdy nenaučil uspokojivě tlumit); no a pak basa poměrně vysoko a zas zápěstí a tlumení dlaní aka zmíněný Bobby Vega (takhle teď hraju na tu svoji krátkometrážní). Tenhle styl má tu výhodu, že můžeš trsátko vybírat podle kýženého zvuku a ne podle toho jestli to tím vůbec zahrát jde. (Jěště že RATM zpopularizovali nástroje posazené vysoko i v ne úplně měkké hudbě...)

0 xLajků:

248 Naposledy upravil: Faky77 (25. 01. 2021 09.52:16)

Re: Jak teda s tim trsátkem?

S tym 2mm Big Stubby by som nezahral ani prd. U mna 0,88 - 1mm Dunlop vitazia. 

Nirvanu nemam nejak nakukanu ale minule som videl nejaky rozhovor s Novoselicom a prekvapila ma fotka kde je vidiet, ze to brnkatko drzi vcelku netypicky - prostrednikom a palcom:

https://baskytara.com/img/m/2185/t/p1essbkf8dnsf1h3l94a1cv43fh3.png

Freeman je pre mna velky kral - ten ma zmaknute jak trsatko tak aj prsty a vzdy mu to hra vyborne. Neviem ci nepouziva zlte Dunlop Tortex ktore maju 0,73 co je dost makke.  Mike Dirnt ma doslova prekvapil tym, ze udajne hra s velmi tenkymi trsatkami - 0,6mm. 

https://baskytara.com/img/m/2185/t/p1essbos6210sn1viqam8fi81a803.png

ked na to pozeram tak sa tiez neserie s hranim kolmo. Suma sumarum, kazdy nech si hra ako chce big_smile

 

 

0 xLajků:

249

Re: Jak teda s tim trsátkem?

Když jsem byl loni nebo na Riverside v Akropoli, tak Mariusz Duda hraje hlavně trsátkem ale v rámci jedné písničky hraje i prstama a měl na to udělaný popruh na basu, že si to mohl zkratit a pak ryhle prodloužit ...  Takže při trsátku měl basu dole a pro prsty výš ...

Basy: Jazzbas 5 - Marcus Miller V5 passive, Jazzbas 4 - Sandberg California TT4 - passive,  Jazzbas 6 - Pele custom,
Nahlas: EBS Reidmar 500 + 2x EBS Classic Line CL112
Komorně: Phil Jones BG100 bass cub
InEar:  Line6 Helix HX Stomp, Fender Downtown Express
0 xLajků:

250

Re: Jak teda s tim trsátkem?

sigi napsal:

Takže při trsátku měl basu dole a pro prsty výš ...

ja teda musim mit basu na trsatko vis nez na prsty big_smile tema prstama dosahnu pohodlneji dal .. smile
one je dostotazka uchopu trsatka na basu ho spis drzim jak na sola na kytare vicemene mezi spickama palce a ukazovaku a beglajt na kytaru spis mezi stranama prvnich clanku ... to se lip macha ale neda se moc tlumit malikovou hranou zase se da tlumit palcovou .. smile to jsou ty (zlo)zvyky z hrani offbeatu ve ska big_smile

...nemit hlavu... nevadi
...nemit marka..vadi
0 xLajků:

251

Re: Jak teda s tim trsátkem?

Trsatko 0.88, basa na gulach jak tady zaznelo znacka ideal. Jedine co mne rozhazuje je stridani prstu a trsatka kdyz si pro neho musim sahnout do zubu, jako strcit trsatko do pusy a prejit na prsty cajk, ale pak nacasovat bezproblemovy prechod pro trsatko byva castokrat...ehm.. kostrbate

The Jack, The  Pearl, Palatino EUB, Cort GBMP3,  GK 200RB 1981, Ampeg B200R 2008, Peavey Centurion III 1978, Peavey 118 1978, MB PH 112, EBS MBII
0 xLajků:

252

Re: Jak teda s tim trsátkem?

Faky77 napsal:

U mna 0,88 - 1mm Dunlop vitazia.

 Mám to stejně. Asi před rokem jsem přešel od 0.88 k 1.00. A pak že věkem se měkne big_smile

0 xLajků:

253

Re: Jak teda s tim trsátkem?

Nebo k stáru třeba si vypomáhat tvrdšími pomůckami, ho ho! My to umíme i s měkýšema, Dunlop Derlin 0,71, Dunlop Gel Medium a nej nej Dunlop Ultex Sharp 0,73. A musím říct, že se k trsátku vracím čím dál víc, snímač u krku, zatlumení v pravačce a trsátko je nejvíc sexy zvuk.

jazz bass + atk + red ripper + qtron + ampeg

www.sufunkygang.cz
0 xLajků:

254

Re: Jak teda s tim trsátkem?

Zdarec vespolek. 

Si vzpomínám jak jsem na srazu ve Chřibech zkoušel Sandberga Toma Kedziora a jako zarytý špetkař, hrábnul jsem do strun trsátkem a Tom na mně zíral, že jsem první kdo na jeho basu stáhnul trsátkem. Sem se v tu chvíli i trochu lekl, ale jrl jsem dál

PROFÜL
AVBS5 ´99/00 & EBS HD350+Genz Benz GB212T+115 Emi Gamma+Warwick WCA 211Pro(2x CELESTION BN10-200S)
♫♪♫♪ tak tohle je pro mě španělská vesnice
0 xLajků:

255

Re: Jak teda s tim trsátkem?

Dlhsiu dobu som v ramci zabavy patral po 'dokonalom' trsatku. Dunlop .88 su zatial pre mna zlaty gral ale kedze tu viaceri preferujete rozne materialy a hrubky trsatka, chcel by som sa podelit o dalsich 3 vyrobcov ktori ma velmi zaujali, ich trsatka mam vcelku rad a za istych okolnosti ich aj pouzivam. Vsetky tieto trsatka su sice drahsie, no podla mna rozhodne stoja za vyskusanie. Zaujimave budu mozno aj pre tych clenov fora co hraju aj na gitaru.

1, Coarse picks http://www.coarsepicks.com/

- trsatka sa dodavaju 'len' v ciernej farbe a 'len' v hrubke .88mm, maju neskutocne dobry grip ktory je doslova ako smirkovy papier. Bonusom je netradicny tvar ktory z 1 trsatka vytvara 2 a hrac si moze vybrat alebo pootocenim v ruke zmenit drsnu stranu na hladku resp naopak

2, Morgan picks  https://www.facebook.com/Morganpicksdk/  https://www.instagram.com/morgan_makes_stuff/

- chlapik z Danska milujuci metal sa venuje roznym handmade srandickam, medzi inymi vyraba aj spickove trsatka vychadzajuce zo slavneho Jazz III tvaru v roznych velkostiach. Ja som vyskusal model TRI3 ktore su biele a vo tme svietia a myslim este model Defecto. Premiove materialy, vydrz, skvely grip! 

3, Rombo picks https://rombopicks.com/  https://www.instagram.com/rombopicks/

- vyskusal som Diamond a Origami - skvele materialy, paradna vydrz a opat dokonaly grip! Dizajnova lahodka, clovek chyti to trsatko a doslova citi ze je za nim erudovany vyvoj. Tesim sa na nove modely ktore uz maju svoju kickstarter kampan. Prijemny bonus - robia aj lacne strap locky ktore si nevyzaduju laborovanie so zmenou vrutu a inymi nezmyslami, nepasujucimi protikusmi atd. Jednoduche, ucinne a lacne riesenie https://rombopicks.com/collections/guitar-accessories/products/guitar-strap-holder-rombo

https://baskytara.com/img/m/2185/t/p1f06ek7rq19jhpdn8uhp1hbu3.jpeg

 

 

 

 

 

 

 

0 xLajků:

256

Re: Jak teda s tim trsátkem?

Faky77 napsal:

Jednoduche, ucinne a lacne riesenie ">https://rombopicks.com/collections/guit … -rombo


  To je dobrý. Pro mě asi top.

Profil
PB´s: Vebr CS Kent Armstrong, Ibanez BL700NT, SQ PJ DiMarzio, SQ PB 20th SPB3, Yamaha BB 800 FL, SX PJ DiMarzio FL.
Gear:The 14,5 & 15 & SWR SM-400,
Band: Zavírej Studio: Vehementně a stále.
0 xLajků:

257

Re: Jak teda s tim trsátkem?

Faky77 napsal:

1, Coarse picks

2, Morgan picks

3, Rombo picks

 Pěkný kousky. A kde jsi je kupoval?

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

258

Re: Jak teda s tim trsátkem?

 Priamo od vyrobcov. Teraz akurat citam, ze Morgan sa vyrobe uz nevenuje kvoli novej praci a rodine. Skoda, snad niekedy v buducnosti.

0 xLajků: