1 Naposledy upravil: Pavel Lasnovský (14. 04. 2012 08.00:50)

Téma: Hughes & Kettner BK300 (kombo ze série bass kick)

Hughes & Kettner BK300, made in Germany, rokem výroby si nejsem jistý, řekl bych po roce 2000

http://ulozna.soulslavers.com/soubory/pavel_lasnovsky-140412-080041-hk_bk300.jpg

Nástroj, se kterým na to hraju: pětistrunná aktivní Ibanez SR 505 QM, made in Indonesia, dotažená z USA

Kapela, ve které jsem na to hrál: overhype (nu-metal/rapcore - tzn tvrdší hudba)

Co to umí a čím se na tom dá kroutit a mačkat?:
Výkon: 300W
Kanály: 1
Reproduktor: 1x 15" Eminence Bass (4 Ohm) + Leson ceramic tweeter (4 Ohm)
Ekvalizace: basy, nižší a vyšší středy, výšky
Sériový výstup do externího reproboxu (4 - 8 Ohm)
Compressor
Funkce Punch (zabudovaný efekt spínatelný tlačítkem, k jehož spuštění je možno dokoupit footswitch; dodává tomuto tranzistorovýmu repráku jakoby zvuk lampy, tvrdost...i když lampa je prostě lampa)
Efektová smyčka (sériová)
Výstup na sluchátka
Balanced Line Out
Rozměry: 61.1 x 62.5 x 38.5 cm
Hmotnost: 36 Kg

Kombo jsem pořídil nové v roce 2006 za 19 tisíc. Dnes ho není problém sehnat za 14, nicméně s tehdejším sortimentem a tehdejšími cenami si člověk moc vyskakovat nemohl a proto jsem se na radu zkušeného basisty rozhodl tehdy jako začátečník pořídit tohle. Hrál jsem tehdy a vlastně i nadále hraji tvrdší hudbu ve stylu Limp Bizkit apod.
Od té doby jsem s touto aparaturou odehrál okolo 150 koncertů po klubech i festivalech, stovky hodin ve zkušebně a kombo se mnou zvládlo natočit i celou desku ve studiu. Za tu dobu se mi nestala sebemenší porucha ani jakékoliv mechanické poškození. Vše stále funguje a drží tak, jak tehdy v obchodě. V tomto ohledu jsem spokojen na 100%.
Kombo má výkon 300W a zvuk nám vyluzuje patnáctka s vypínatelnou hornou. přední panel je poměrně přehledně uspořádanej a jsou na něm dva inputy (passive a active), zapínání horny, zapínání efektu punch, gain, master, poťák na kompesor, výstup na sluchátka a čtyřpásmový ekvalizér (bas, midbas, midhigh, high).
Čím víc jsem nasbíral zkušeností s ostatními aparaturami, jak drahými, tak levnými, tím více jsem si začal vážit toho, co jsem si pořídil já sám. Toto kombo na první pohled působí poměrně laciným dojmem, navíc je spousta basáků odpůrců aparatur, které mají pouze reproduktor 15 palců - bývá zvykem, že patnáctka umí pořádně zatřepat nohavicemi, ale jakmile je potřeba dostat z ní trochu konkrétnější a čitelnější zvuk, bývá to problém. Ne u tohoto modelu. Němečtí inženýři v tomto případě tento reprák nakombinovali s naprosto ideálním ekvalizérem a funkcemi, že se zdá, že je na tom možný nakroutit skoro všechno. Konkrétnosti tónů zde přidává poměrně kvalitní horna. To je vlastně jedna z velkých předností celého komba! Ať na něm nakroutím jakoukoliv ekvalizaci, jakýkoliv gain i volume, aparatura stále zvládá a vše, co na ní nakroutíme, je v její moci. Znám přesně případy, kdy má kombo plácnu třeba 500W, ale reálně z něj ve finále kvalitně využiju tak dvě třetiny a ve chvíli, kdy je třeba na větším pódiu potřeba přidat, aparatura nezvládá a kvalita zvuku jde do háje. tak stejně ekvalizace. Na co mi je vykroutit poťák s nápisem "bass" na plno, když to reproduktor nezvládá? V tomto ohledu mi BK300 připadá ohromně precizní a s rozumem vyvinutá záležitost, což prostě němcům nemůžu upřít. Vyzkoušel jsem také spoustu jiných věcí, samozřejmě, ale máloco mě opravdu nadchlo a pokud přecejen, bylo to cenově několikanásobně jinde. Kombo jsem za tu dobu několikrát zase naopak zapůjčil já a vyslechl si i názory ostaních basáků. Pochválil mi jej jak kolega hrající funky a jazz, tak kolega basák z metalové legendy Root...Také jsem velice spokojen i s menší velikostí a vahou apecu, který jsem byl schopen převézt i puntem naprosto bez problémů - skladnost je, řekl bych, pro nás všechny, kteří hudbou nevyděláváme těžký prachy a nemáme kolem sebe desítky bedňáků, taky podstatným faktorem.

Když zkrátka uvážím cenu 14 tisíc, výkon 300W, výrobu v Německu (žádná čína apod) a zvukové možnosti, nemůžu si stěžovat a v tomto ohledu jsem vzhledem ke svým zkušenostem schopen ohodnotit aparaturu číslem 95%. Začátečníkovi i pokročilému basákovi, který nepotřebuje kilowaty výkonu a hledá kvalitní výrobek s dobrým zvukem za super peníz na hraní po klubech a menších festivalech bych asi nedoporučil nic jiného.

S čím mám zkušenost horší. Můj kamarád si donesl kvalitní legendární pasivní baskytaru Fender Prec. Bass a po jejím zapojení do tohoto komba jsme prostě nebyli schopní nakroutit vyloženě pěkný zvuk a v tuto chvíli kombo hrálo mizerně. Přičemž naopak já zapojený se svojí Ibanez do jeho lampového Ampega jsem na tom byl dost podobně...tak stejně jsem kdysi na pódiu hrál na kombo Marshall a po koncertě za mnou přiběhl jeho majitel co to mám za nástroj, že to takhle pěkně ještě hrát neslyšel... zkrátka celá tato věda o zvuku má víc stránek. Není pravidlem, že kvalitní nástroj musí hrát dobře na každé, třeba i kvalitní a drahé aparatuře. Všechno je to o správné kombinaci jednotlivých komponentů včetně kabelů a já mám dojem, že jsem se trefil docela slušně za luxusní peníze.

informace o výrobku i s fotkou http://www.audiotek.cz/product-30586-hu … ick-bk-300

na bandzone k poslechu CD "Misstake" kapely overhype - celá tato deska je natáčena na toto kombo s tou mojí ibanezkou http://www.bandzone.cz/overhype

Bands: Rattle Bucket (8/2012), overhype (od 2004 zakladatel, do 3/2012), Crash Road (7/2011)
Stuff: Ibanez SR505BM + Glockenklang Soul head + homemade 2x10 BEYMA box 500W
0 xLajků:

2

Re: Hughes & Kettner BK300 (kombo ze série bass kick)

Pekne popsane a rozhodne souhlasim - tyhle komba jsou vyborny!

Ten rozdil mezi F PB a Ibanez byl v tomto pripade v aktivni/pasivni elektrice...

Fender preclik ma rad, kdyz se mu trosku prikouri a ztlusti na gainu a ten HK nema az tak akcni.
Proto ten zvuk slo hur nastavit (ja mam za timto oucelem kompresor, o krabce premyslim).

Naopak celoflaska ma zase radeji pasivni basy, proto byl s Ibanou problem opacneho charakteru smile

Kazdopadne HK Basskick je opravdu paradni kombo, jedno z nejlepsich na co jsem hral v pomeru cena/uzitek.

still got the blues... for RnR smile
Jsem  TU
https://stepanaxman.com/
0 xLajků:

3

Re: Hughes & Kettner BK300 (kombo ze série bass kick)

Mám stejný poznatky jako Pavel. Měl jsem Basskick 313 (koupen cca 1996) - byla to verze obalená semišovým kobercem a zvukově to byla prda. Hrál jsem přes něj na Zona a bylo to skvělý. Tu stejnou basu (aktiv) jsem vrazil do Ampega a ti dva si vůbec nerozuměli, stejně jsem dopadl se starým Fenderem Bassmanem. Moderní basa si prostě se starejma cajkama nerozuměla. S Hartkem, Carvinem, Tracem, Marshallem to hrálo jako prase. Kombo jsem dal pryč, protože mi po letech přišlo málo hlasitý, to byla jediná výtka, kterou bych měl. Ale to nebyla chyba komba, na svoje litry hrálo dobře.

Zon Club #001 Soundelirium Club #1
"Politici jsou buď neschopní nebo zkorumpovaní. Někdy stihnou za jeden den oboje" W. Allen.
0 xLajků:

4 Naposledy upravil: pepaol (13. 04. 2012 08.12:46)

Re: Hughes & Kettner BK300 (kombo ze série bass kick)

Štěpán Axman napsal:

Kazdopadne HK Basskick je opravdu paradni kombo, jedno z nejlepsich na co jsem hral v pomeru cena/uzitek.

Asi jo. Ale. Měl jsem možnost v MusicData v Meziříčí vyzkoušet vedle Basskick i Quantum QC412, 421 a 415. Basskick je proti tomu o ničem. Jenže, kolik stálo Quantum ? Oproti Basskick jednou tolik.
http://www.music-store.cz/testy2.asp?ID=631

Jetá QC421 se pohybuje od 14 - 16.000 Kč. Zde borec zkouší prodat za 18.000,-
http://hudebnibazar.cz/inzerat.php?ID=6 … rder=datum

Nejlepší barvu má QC412. Repro však směruje. Optimální je QC421. 400W ve 29 kg !!!
http://basy.wz.cz/komba/QC421/Hughes_Ke … _combo.htm

Brnkám v DreamFloyd a Elán CZ
0 xLajků:

5

Re: Hughes & Kettner BK300 (kombo ze série bass kick)

Nevim, hral jsem v kapele jak HK basskick 1x15 tak Quantum 1x15 i 2x10 a ten Basskick 1x15 byl pro me nejlepsi.
Tlakem i objemem zvuku.

Quantum ma dobrej zesak ale ty komba jak jsou lehceny, tak nemaji ten spravnej stavnatej a uzemnenej spodek.

still got the blues... for RnR smile
Jsem  TU
https://stepanaxman.com/
0 xLajků:

6

Re: Hughes & Kettner BK300 (kombo ze série bass kick)

tohle kombo hraje parádně...  wink

0 xLajků:

7

Re: Hughes & Kettner BK300 (kombo ze série bass kick)

Fakt parádní kombo. Někdy v šestadevadesátém to byl první pořádný (půjčený) aparát, na který jsem hrál, a doteď vzpomínám.

"Dávej pozor," varovali ji. "S kýmkoliv z nich bys přivedla na svět děti s prasečím ocasem."
Soundelirium Club #4
Flatwound Club #6
JB, PB, G&L, bezpražce, nějaké ty basy...
Fender TBP1 -> Warwick Hellborg SP 250 -> Hellborg Club & Lo Cab, Soundelirium HPF v2 & The Germ, spousta krabiček
0 xLajků:

8

Re: Hughes & Kettner BK300 (kombo ze série bass kick)

musím jen souhlasit smile krásné kombíčko za oravdu super cenu z bazaru se dá sehnat i 9tisíc což je opravdu lidová cena  jen sem ještě nepřišel jaký externí box se k tomuhle kombičku hodí nemáte stím někdo skušenost ?

hard and heavy is my life

předem sory za všecky hrubky (npř mislel)
sem totiš dizlektik dizortografik a dis kalkulik tak si toho prostě nevšimejte
0 xLajků:

9

Re: Hughes & Kettner BK300 (kombo ze série bass kick)

Pokud dobře vím, sama firma H&K k tomu nic přesně na míru nevyrábí. Výstup na externí box je 4ohm-8ohm. Mám pouze zkušenost se zapojením jakéhosi podomácku vyrobeného boxu s 16ohmy a to dle očekávání a pravidel fyziky brutálně celé sestavě srazilo výkon. V každém případě kromě tohoto komba hraju ještě na sestavu hlava Peavy plus box Hartke AK410 a v nejbližší době se chystám zkusit ten box zkombinovat s kombem. Tento čtyřdesítkovej reprák má výkon 500W a 8ohmů tak by to podle mě mohlo hrát solidně. Bohužel ho mám ale v jiné zkušebně než kombo takže to k sobě nejdřív musím dovézt. O zkušenost se tady podělím

Bands: Rattle Bucket (8/2012), overhype (od 2004 zakladatel, do 3/2012), Crash Road (7/2011)
Stuff: Ibanez SR505BM + Glockenklang Soul head + homemade 2x10 BEYMA box 500W
0 xLajků: