1

Téma: Jak dělat groove zároveň s klikem?

Občas hraju s metronomem..je to lepší než vymejšlet nějaký kraviny,který sedí akorát mý osobě,páč s rytmem je to o dost lepší. Problém je,že tam nějak nemůžu dostat ten parametr rychlost kliku versus rychlost hry.. nebo říkejte tomu tempo. Prostě to,co jede smile

Přemejšlel sem,co by mi mohlo pomoct,tak esi byste měli nějaký nahrávky,který jsou dost o rytmu a kliku (různě rychlý,rytmicky nápaditý),tak sem s nimi.. anebo teoreticky,abych měl jakous takous představu

0 xLajků:

2

Re: Jak dělat groove zároveň s klikem?

Vůbec jsem nepochopil, co chceš říct... ale právě jsem vstával, tak je tomožná tím.

Fender P-bass s hromadou páček, kytarovým snímačem a tremolem, SG Les Paul 100, line6 pod hd 500X, Andy's drive, MXR dyna comp, Strymon DECO, Way Huge Pork Loin, TC 3rd Dimension Chorus
0 xLajků:

3

Re: Jak dělat groove zároveň s klikem?

Já vím smile mám s tím problémy... že nedokážu skloubit rychlost kliku a rychlost hry..

0 xLajků:

4

Re: Jak dělat groove zároveň s klikem?

tak si ten klik dej pomaleji, ne? smile
neboj hrat jednoduseji... fakt nevim.
na co ze se to vlastne ptas?

still got the blues... for RnR smile
Jsem  TU
https://stepanaxman.com/
0 xLajků:

5 Naposledy upravil: Lukáš (25. 10. 2008 12.11:57)

Re: Jak dělat groove zároveň s klikem?

Prostě neumím změnit tempo hry,když se změní klik.. třeba z 60 na 70 BPM. (edit: nebo mi to aspoň tak připadá..)

Jo a mimochodem,jak to stavíte? Pustíte si klik jenom jeden stejnej a jedete furt na něj anebo si dáte třeba čtyři a jinej zvuk na první dobu?

0 xLajků:

6

Re: Jak dělat groove zároveň s klikem?

Nevim no, ale fakt nemam sajn o cem je rec :-)

Gallien Krueger 700 RB-II, box 410 RBX
0 xLajků:

7 Naposledy upravil: Lukáš (25. 10. 2008 13.53:33)

Re: Jak dělat groove zároveň s klikem?

Lukáš napsal:

Prostě neumím změnit tempo hry,když se změní klik.. třeba z 60 na 70 BPM. (edit: nebo mi to aspoň tak připadá..)

.. big_smile teďka fakt nevim,esi to blbě vysvětluju anebo tady nikdo nehraje s metronomem a nestřídá tempa anebo to jedinej já neumím..počkám,kdo počká,ten se dočká

0 xLajků:

8

Re: Jak dělat groove zároveň s klikem?

No stále nechápu, na cvo se ptáš... :-)

Fender P-bass s hromadou páček, kytarovým snímačem a tremolem, SG Les Paul 100, line6 pod hd 500X, Andy's drive, MXR dyna comp, Strymon DECO, Way Huge Pork Loin, TC 3rd Dimension Chorus
0 xLajků:

9

Re: Jak dělat groove zároveň s klikem?

Cvičíš s metronomem nějaký nápady,co tě napadaj? Zkoušíš měnit tempo na metronomu nebo všechny nápady improvizuješ v jednom tempu? Zdá se ti,že dokážeš rytmicky zahrát změnu toho tempa v tý skladbě tak,že to pozná posluchač?

0 xLajků:

10

Re: Jak dělat groove zároveň s klikem?

Lukáš: Jo, zvyšuju tempo, snižuju tempo, linka je stejná. Takhle se totiž doopravdy cvičit má, dokud nezahraješ v pomalém tempu čistě něco, co rychleji zahraješ, znamená to, že tou rychlostí něco ošidíš = většinou to není dobře. Nejtěžší je hrát pomalu a přesně, v rychlosti se to ztratí. (Bavíme se ale v běžných bpm... kecy typu - tak to zkus ve 230, neberu.)

Handmade Fretless 4 str. Jazz Bass, DIY úpravy
Kurzweil SP2X - stage piano(moje malá 30ti kilová láska)
Genius Karaoke set - na cvičení na doma.
Apec - linka.
0 xLajků:

11 Naposledy upravil: Lukáš (25. 10. 2008 14.20:08)

Re: Jak dělat groove zároveň s klikem?

Kondor napsal:

Jo, zvyšuju tempo, snižuju tempo, linka je stejná. Takhle se totiž doopravdy cvičit má, dokud nezahraješ v pomalém tempu čistě něco, co rychleji zahraješ, znamená to, že tou rychlostí něco ošidíš = většinou to není dobře. Nejtěžší je hrát pomalu a přesně, v rychlosti se to ztratí. (Bavíme se ale v běžných bpm... kecy typu - tak to zkus ve 230, neberu.)

Jo jasně... tak to šidím asi skoro furt big_smile musím s tím něco udělat.. hele a jak poznáš že to hraješ dobře v tom tempu u složitějších věcí? teďka se nebavim o rychlosti

0 xLajků:

12

Re: Jak dělat groove zároveň s klikem?

Kondor napsal:

Lukáš: Nejtěžší je hrát pomalu a přesně, v rychlosti se to ztratí.

ano ano ano

0 xLajků:

13

Re: Jak dělat groove zároveň s klikem?

Kondor napsal:

Nejtěžší je hrát pomalu a přesně, v rychlosti se to ztratí.

Pod to se klidně podepíšu.
simon

Kopie Peavey Fokus, snímače PJ Bartolini v dřevěných HB custom pouzdrech by Spider.
CORT SJB6FX FL link
BN112H - kombo mosfet 200W, 1x12" neodym + piezo link
0 xLajků:

14

Re: Jak dělat groove zároveň s klikem?

Lukáš
když cvičím nějaké cvičení tak si dám nejprv pomalé tempo a jedu to v 8minách, pak trioly (pokud to cvičení umožňuje) a pak 16ky ....pak si zvýším tempo a jedu zase. Když přecházíš z jednoho tempa do jiného např z 8min do triol tak je důležité nasadit hned ze začátku přesně a ne to až po pár taktech poupravovat aby to sedělo.

K tomu zvuku metronomu. Většinou si dávám jen decentní cik cik cik cik.... (hlavně protože cik cik je pro hlavu šetrnější než poslouchat buch duc bum...to y mi pukla hlava), ale je dobré to trochu občas i obměnit např nějaký bicí patern. Hlavně u triol se musíš více orientovat a můžeš se snáze ztratit pokud nejedeš přesně....jinak řečeno, pokud nejedeš přesně pak to poznáš a si mimo..což je dobře že to poznáš smile .
No a když sem chtěl zavalit něco rychle tak sem si dal fast tempo bicích a když ti tam cvaká 16ková hitka...tak tě to tlačí smile    jenomže myslím i díky tomu sem si trochu pokundil ruku, která není ještě pořád uplně OK.

U toho cvičení je důležíté si to nezjednodušovat smile .

NEUSER Courage-fretless 6str (1991) ,   FENDER American Standard Jazz Bass (2012),  CORT A5 - EMG pickups,      Dundeeho - Jazz Bass smile
David Eden WTX-260  ,   SWR Goliath 2x10 (x2),  HOCKE BN110
0 xLajků:

15

Re: Jak dělat groove zároveň s klikem?

Důraz na první dobu používám, když cvičím nějaké rychlejší věci, kde hrozí, že se ztratím smile
Jinak nejčastěji cvičím tak, že mám zapnutou jenom první dobu, nejlíp v nějakém pomalém tempu, a snažím se hrát tak, abych se po taktu do té první zase trefil. Anebo naopak - pouštím si jenom druhou a čtvrtou.

A=A
0 xLajků:

16

Re: Jak dělat groove zároveň s klikem?

Lukáš: Jak to poznám? To poznáš, protože najednou jsi mimo klik, a pokud nejsi mimo klik, tak ti prostě najednou začne znít divně, prostě když něco natáhneš, tak ti někde neopak bude chybět. Jink už fakt nevím:)

Handmade Fretless 4 str. Jazz Bass, DIY úpravy
Kurzweil SP2X - stage piano(moje malá 30ti kilová láska)
Genius Karaoke set - na cvičení na doma.
Apec - linka.
0 xLajků:

17

Re: Jak dělat groove zároveň s klikem?

Díky všem za rady.. Dunde.e: Tak s těma klikama sem taky párkrát cvičil.. něco bylo jednodušší,něco složitější.. zkoušel sem mít třeba půlový noty (takto rozdělenej na poloviny) a do toho hrát přesně trioly.. to fakt nešlo lol ale jo,takovýhle cvičení jsou taky cesta.. od jednoduššího..když mě ty jednodušší cvičení nebaví (nebo prostě tyhle cvičení),ale pak tím zanedbávám ostatní věci.
S tou první dobou je to určitě těžší,ale budu to taky zkoušet,páč v reálu ti taky nikdo pípáním neoznamuje,že ti končí takt smile a nutí tě to počítat samotnýho

Kondor napsal:

To poznáš, protože najednou jsi mimo klik, a pokud nejsi mimo klik, tak ti prostě najednou začne znít divně, prostě když něco natáhneš, tak ti někde neopak bude chybět. Jink už fakt nevím

No a to je právě ono.. když hraješ složitější věci,tak to moc poznat nejde.. je to dost relativní a pak se dycky ptám sám sebe,esi to bylo v poho anebo ne

0 xLajků:

18

Re: Jak dělat groove zároveň s klikem?

Lukáš napsal:

Prostě neumím změnit tempo hry,když se změní klik.. třeba z 60 na 70 BPM. (edit: nebo mi to aspoň tak připadá..)

Jo a mimochodem,jak to stavíte? Pustíte si klik jenom jeden stejnej a jedete furt na něj anebo si dáte třeba čtyři a jinej zvuk na první dobu?

Já začal cvičit s klikem asi tak před půl rokem a nestačil jsem se divit, jak nepřesně jsem schopný hrát. A to jsem zkoušel i opravdu jednoduché věci, které jsem měl "zmáknuté". Dost jsem se na to ptal lidí, co hrajou déle než já, a jejich rady jsem si sesumíroval do takového obecného postupu pro hraní s klikem:
Ať už chci hrát můj nebo cizí nápad, popř. nějaké technické cvičení, vždycky začnu hooooodně pomalu. Tzn. například skladbu, která má být třeba 150bpm, se začínám učit od 80. Dřív než začnu hrát jakékoli noty, pustím ten klik na těch 80bpm, basu hodě zesílím a po chvlice pouhého poslouchání začnu na (levou rukou) zltumené struny bouchat všemi prsty (pravé ruky) jak na bubínek. Snažím se kopírovat údery kliku. Tu basu mám zesílenou tak, aby bouchnutí prsty bylo hlasitější než klik. Když bouchám přesně, klik neslyším. Když jsem jen trošičku mimo, klik slyším. Když se do toho dostanu, zkouším třeba bouchat 2x rychleji než klik, nebo na druhou jak ve ska, atd.
Když už mi to začne jít (nebo mě to přestane bavit :-) ) zapojím prsty pravé ruky. Levou rukou pořád držím krk basy a tlumím struny. Prsty pravé ruky brnkám asi takto:
G: --x--x--------------------------------------------------------------------------------x--x-----------------
D: ------------x--x-----------------------------------------------------------x--x----------------------------
A: -----------------------x--x-------------------------------------x--x---------------------------------------
E: ----------------------------------x--x---------------x--x--------------------------------------------------
B: ---------------------------------------------x--x-----------------------------------------------------------

Hlasitost basy vs. hlasitost kliku splňuje stejnou podmínku jak u "bubnování". Stejně tak to potom zkouším 2x rychleji, v triolách, na druhou a tak podobně.
No a když hraju přesně (neslyším klik), začnu se učit skladbu v tempu 80bpm.
Celá ta procedura nemusí trvat déle jak 2-4min, záleží na přesnosti. Jde o dostání se do tempa.
Až se skladbu naučím při 80bpm, zrychlím klik o 10-20bpm a jedu to celé od začátku. Takto zvyšuju rychlost a zastavím se tak o 20-30bpm víc, než se má skladba hrát. V našem případě tedy na 170-180bpm. To proto, že se mi stávalo, že bubeník, který nehrál s klikem, třeba klepnul tempo moc rychle a já se s ním pak celou písničku honil a ještě jsem se u toho strašně nadřel. Prostě si udělám takovou rezervu. Když si myslím, že skladbu umím, tak si ji celou přehraju v 80bpm, pak třeba 105bpm, potom 90bpm, 140bpm, 130, 170, 150, 100, 120, 80. Třeba. Prostě schválně tak skáču z jedné rychlosti na druhou, abych zjistil jak mi to na začátku daného tempa zase nejde...
Aspoň občasné dodržování tohoto postupu mělo na přesnost mého hraní obrovský efekt. Ze začátku jsem skoro nepoznal rozdíl mezi 80 a 90bpm, což mi teď přijde skoro nepochoppitelné. A taky se na nové tempo mnohem rychleji adaptuju. Samozřejmě je to otrava to takhle cvičit, takže občas cvičím jen něco z toho, co jsem výše napsal. Ale je fajn celou tou procedúrou projít. To jsem se rozepsal :-)
Jinak na první době kliku mám jiný zvuk než na ostatní doby, ale tj. detail...

_@_//
0 xLajků:

19

Re: Jak dělat groove zároveň s klikem?

Si pouštím z kompu různé samply bicích v různých rychlostech /hiphop, drumnbass, rnb, funk/ a zkouším na to něco vymyslet a naroubovat - basové i zpěvové linky. Fajn držet se kopáku, ten je občas hodně inspirující. Jinak klasika nejdřív figuru hrát pomalu a pak zrychlovat až do bezvědomí. Akorát některé věci jsou mnohem mazáčtější v pomalém tempu.

jazz bass + atk + red ripper + qtron + ampeg

www.sufunkygang.cz
0 xLajků:

20

Re: Jak dělat groove zároveň s klikem?

kubass: Fajn,díky za tak dlouhej a užitečnej příspěvek smile zní to docela užitečně,když sem se učil ještě nějaký partitury,tak sem taky začínal na menších rychlostech - to člověk hnedka poznal i nepatrnej rozdíl mezi 10 BPM.. podle toho,co píšeš,je to ale docela běh na dlouhou trať,ale to už tak bejvá..

kubass napsal:

Jinak na první době kliku mám jiný zvuk než na ostatní doby, ale tj. detail...

akorát s tímhle nesouhlasím,zkus si nstavit zvuk stejnej,ať zkusíš zas něco jinýho.. sakra,co tady vůbec radím,když rytmy moc nezvládám big_smile

0 xLajků:

21

Re: Jak dělat groove zároveň s klikem?

já bych řek že jinej zvuk na první je hodně užitečná věc třebakdyž do toho pak člověk něco jamuje, tak aby neposral takt, já s tim docela bojuju.....

0 xLajků:

22

Re: Jak dělat groove zároveň s klikem?

dělat kliky zároveň s groove? to fakt nevím, zkoušel jsem jen dřepy a je to docela pakárna..ale možná po usilovném cvičení by to mělo u diváků ohlas!

baskytaristi jako ublížení neumětelové většinou bez špetky smyslu pro humor libujících si v kvalitních aparátech s vymydlenými strunami a nechutně barevnými nástroji
0 xLajků:

23

Re: Jak dělat groove zároveň s klikem?

chroustjazz napsal:

dělat kliky zároveň s groove? to fakt nevím, zkoušel jsem jen dřepy a je to docela pakárna..ale možná po usilovném cvičení by to mělo u diváků ohlas!

big_smile big_smile big_smile hahahaha... tak takovou kapelu bych chtěl na živo vidět big_smile

Fender P-bass s hromadou páček, kytarovým snímačem a tremolem, SG Les Paul 100, line6 pod hd 500X, Andy's drive, MXR dyna comp, Strymon DECO, Way Huge Pork Loin, TC 3rd Dimension Chorus
0 xLajků:

24

Re: Jak dělat groove zároveň s klikem?

tao-kan napsal:
chroustjazz napsal:

dělat kliky zároveň s groove? to fakt nevím, zkoušel jsem jen dřepy a je to docela pakárna..ale možná po usilovném cvičení by to mělo u diváků ohlas!

big_smile big_smile big_smile hahahaha... tak takovou kapelu bych chtěl na živo vidět big_smile

smile mno a eště kdyby to byli Maxim Turbulenc, třeba...

educated in shopping and wasting time
blankly staring at the screens
am i already clever enough?

Duplo domeček fanclub #1
0 xLajků:

25

Re: Jak dělat groove zároveň s klikem?

girzi napsal:

já bych řek že jinej zvuk na první je hodně užitečná věc třebakdyž do toho pak člověk něco jamuje, tak aby neposral takt, já s tim docela bojuju.....

Přesně tak,je to úplně jiná dimenze,která ti umožní přecházet si po těch rytmech,když teda nezapomeneš trochu počítat,v kolikátým taktu jsi,aby jsi moc nepřetáhl nebo se dobře trefil.. třeba když ti dojde nápad,tak to pak nějak zahraješ do outu nějakým frázováním a po 8mi klikách se zas chytneš. Ale to se povede v 1 ze 100 pokusů big_smile

0 xLajků: