1

Téma: Hudební SW, vše v jednom!!!!!

Ahoj lidi,
používáte PC a tudíž i různé hudební prográmy, aplikace, softwarové studia atd... Hodně by mě zajmalo, které považujete za nejlepší a nejpoužívanější? Bylo by fajn, to v tomhle téma sjednotit a ujasnit si situaci. Nechci moc předbíhat, ale můžete se klidně rozepsat i o věcech, které vám tam či jinde schází. Klidně i to co by jste si nejraději pro svůj hudební SW vysnily. Diky za věcné odpovědi a dizkuzi (nebude nazmar!). Petr Sv.etr.

LINE6 Variax Bass 700, G.W. LYON by Washburn, CRATE BT220....a tak normalní vybavení....
0 xLajků:

2

Re: Hudební SW, vše v jednom!!!!!

Habi díky za odpověď, všechny zmíněné SW projedu, čeknu. Dělám takovou analýzu takže pokud máš ještě něco, nebo někdo jiný zkušenost, napište sem! Budu vděčný. A jak píšu, klidně pište i kritiku. Dík

LINE6 Variax Bass 700, G.W. LYON by Washburn, CRATE BT220....a tak normalní vybavení....
0 xLajků:

3

Re: Hudební SW, vše v jednom!!!!!

Já se zatím spíš rozhlížím, protože toho doma stejně moc nekutím, jenom občas, nárazově a podle nálady. Akorát se dobrovolně omezuju na Linux, čímž si trošku komplikuju použití takových těch dražších a "profi" softů. Kytarista z jedný kapely si pořád snaží prosadit Sonar Cakewalk, ale to bych asi musela kupovat nebo pirátit jak tohle, tak Windows, a to se mi moc nechce.

Linuxové programy si zatím osahávám, momentálně jsem zjistila, že TuxGuitar je už vcelku použitelný (umí různé ty tabovací formáty jako Guitar Pro, Power Tab a podobně).

Podvojné účetnictví se v Římě příliš neprosadilo. Málokdo byl totiž ochotný se smířit s tím, že MD=D.
0 xLajků:

4

Re: Hudební SW, vše v jednom!!!!!

Ja pouzival CoolEdit. Staci to. Ucho mam cviceny myslim docela dobre (devet let odposlechu). Ale s rytmem to je horsi a bojuju s tim, najit SW metronom, u keryho bych nemel pocit, ze vobcas quli praci kompu ujede (na dobrym kompu). Chyba bude urcite i ve me, ale neco mi rika, ze nejenom. A cim castejc s metronomem hraju, tim mam vetsi pocit, jak du mimo. A to peskuju kamarady muzikanty, jak dou mimo (zacatecnici, lehce pokrocili). Stydim se.

Basy: Aria STB (JB), Carvin XB75 custom, Hohner B2A
Komba: Carvin R600 , Marshall B25 MKII, Yamaha AA5
Ostatní: Line 6 Bass Pod XT Live, Ditto Stereo Looper (TC)
0 xLajků:

5

Re: Hudební SW, vše v jednom!!!!!

Donedávna jsem na multi-tracky používal jen Audacity, ale k nové zvukovce (E-MU Tracker Pre) byly přibalené ruzné SWs (Cubase LE, Cakewalk Sonar 6 LE apod.). Právě Sonar se mi celkem zalíbil, pod ním nechávám podle potřeby běžet pluginy např. Ampeg SVX, Amplitube, SFX Machine apod.
Byl tam přibalený i Melodyne, což je hodně zajímavý editační SW. Pokud i zpíváte, tak je to 100% i pro vás smile Samozřejmě i s nahrávkou basy jdou dělat dodatečně kouzla - například u bezpražce opravit intonaci smile nebo si celkově pohrát s dynamikou. Podívejte se na videa:

http://www.celemony.com/cms/index.php?id=256&L=0

Doporučuji hlavně to o Melodyne Studio.

0 xLajků:

6 Naposledy upravil: subroofer (06. 08. 2008 13.27:40)

Re: Hudební SW, vše v jednom!!!!!

MULTITRACKERY:
Pod Win je určitě potřeba vyzkoušet CUBASE nebo NUENDO os Steinberga, dále Cakewalk a jejich SONARy. Zejména těmhle dvěma konkuruje SAMPLITUDE a na CPU nenáročný a mrňavý REAPER. U kolegů na MAC OS je jasně nejlepší LOGIC. PRO TOOLS je kapitola sama pro sebe.

SEKVENCERY, MIDI editace...:
Stejné jako Multitrackery (každej ho má v sobě), přidal bych sem FL STUDIO FRUITY LOOPS od Image Line, které hojně používám a jež ve své 8 XXL verzi nabízí obrovské možnosti.
Práce s MIDI je v elektronické ale i jiné hudbě nevyhnutelná (pro toho, kdo z kláves netočí přímo do WAVu). Pro začátečníky by mohla být cená rada týkající se kvantizace (quantize...). Je to jakýsi algoritmus, který dle zvolené šablony upravuje velocity midi not (dynamiku) a tím dosahuje "polidštění". Hodí se zejména pro rytmické patterny.

ZVUKY...:
"Zvuky" je potřeba rozlišit na samply (loopy) a instrumenty...
Samlů je mnoho druhů, některé jsou určeny výhradně pro použití v hostitelském softu (KONTAKT, GIGA, AKAI, ACID...), jiné nemají uzavřenou strukturu (WAV). Samply obecně jsou ale velmi omezené (hlavně pro melodické nástroje - nebudu rozebírat proč (jeden př. za všechny - máte sampl basy "C" a vaše linka je třeba "C - Dis - F - E - C". Céčko bude OK, ale další tóny jsou tvořené pitchshiftingem a samozřejmě ztrácí na kvalitě a přirozeném zvuku...
Proto je běžněší a zvukově kvalitnější používat virtuální instrumenty (sw, který má svou banky a obsahuje vlastní multisamply). Každý multisampl obsahuje většinou sampl každého tónu nebo alespoň některých základních tónů a navíc i další funkce a vychytávky které běžný sampler třeba nemá... Bohatě stačí třeba Hypersonic od Steinberga a máte škálu nepřeberného množství zvuků od bicích, přes elektro a ethno instrumenty až po atmosferické pady, basy, kytary a perkuse...

EFEKTY:
Neméně důležité jsou i efekty a samotný routing efektů, které nám pomáhájí dosáhnout optimálního zvuku.

TVORBA NAHRÁVKY:
Zde bych zmínil maximálně 3 fáze nahrávky - RECORDING - MIXING - MASTERING. Každá z těhto fází vyžaduje trochu jiné efekty nebo jejich zapojení a trochu jiný přístup.

Základní chybou Fáze 1 je fráze "teď to zní blbě, ono se to pak nějak pořeší" - největší nesmysl. Nejlepší variantou je zachytit zvuk tak, aby se nemusel dál nijak zvlášť upravovat.
Fáze 1 je také zpravidla jediná, kterou můžete přímo ovlivnit jako muzikanti, protože je o aranži. Špatnou aranž nahrávky sebelepší mix nevyřeší.
Fáze 2 a 3 jsou velice zdlouhavé a složité a odkazuji na odboprnou literaturu nebo někam na WWW.

Kimi9

0 xLajků:

7 Naposledy upravil: Gimzy (07. 08. 2008 08.23:46)

Re: Hudební SW, vše v jednom!!!!!

Na pecku na nahrávání používám Cubase, na Macu Logic Pro 8. Jinak pro notaci Guitar pro jak na PC tak na Mac. Smyčky na PC i na Mac - Reason 4. Jinak Pro Tools je klasika ale na mě nák moc náročná smile
Jo a plug-iny Ampeg SVX, Amplitube 2 a další hafo.
A místo metronomu ke cvičení používám Groove Agenta

Basy: OLP MM3 Natural, Jolana D-bass se snímači Basslines
Aparat: Mesa BASS 400+ by Rockwell, Gallien-Krueger NEO410, Korg DTR 1000, Behringer BX600
Efekty: MXR Bass D.I.+, Behringer - Bass Chorus, Beta-Aivin - Bass Eq. 3x , Digital Reverb, MultiEffect.
Kabeláž: Planet Waves
Struny: D´Addario (.050-.135) & Ernie Ball (.045-.105)
0 xLajků:

8

Re: Hudební SW, vše v jednom!!!!!

Gimzy: A děláš i nějakou hudbu, nebo jen tak... nic plánovanýho?
Já, že ten Reason sem ani nezmiňoval, protože jeho zvukové výstupy jsou otřesné... prostě barví zvuk a není to dobrý... jakkoli je to funkcemi vymakanej program, má jedno velký MINUS.

0 xLajků:

9

Re: Hudební SW, vše v jednom!!!!!

subroofer napsal:

Gimzy: A děláš i nějakou hudbu, nebo jen tak... nic plánovanýho?

No s Reaonem si spíš hraju, protože fušuju i trochu do hiphopu. Jinak nevim o lepšim samplvacim programu.

Basy: OLP MM3 Natural, Jolana D-bass se snímači Basslines
Aparat: Mesa BASS 400+ by Rockwell, Gallien-Krueger NEO410, Korg DTR 1000, Behringer BX600
Efekty: MXR Bass D.I.+, Behringer - Bass Chorus, Beta-Aivin - Bass Eq. 3x , Digital Reverb, MultiEffect.
Kabeláž: Planet Waves
Struny: D´Addario (.050-.135) & Ernie Ball (.045-.105)
0 xLajků:

10

Re: Hudební SW, vše v jednom!!!!!

Zkus FL Studio. Ti, co to myslí vážně nejen s hudbou ale i se zvuk od Reasonu prchají... Koncepčně je to dobrej SOFT, ale ten patos a zvukové pokřivení je tam nějak cítit.

0 xLajků:

11

Re: Hudební SW, vše v jednom!!!!!

subroofer napsal:

Zkus FL Studio

Promin ale FL studio je fakt špatnej soft... je dost pro děti smile dost mi to připomíná oldschoolovej Ejaj big_smile

Basy: OLP MM3 Natural, Jolana D-bass se snímači Basslines
Aparat: Mesa BASS 400+ by Rockwell, Gallien-Krueger NEO410, Korg DTR 1000, Behringer BX600
Efekty: MXR Bass D.I.+, Behringer - Bass Chorus, Beta-Aivin - Bass Eq. 3x , Digital Reverb, MultiEffect.
Kabeláž: Planet Waves
Struny: D´Addario (.050-.135) & Ernie Ball (.045-.105)
0 xLajků:

12 Naposledy upravil: subroofer (14. 08. 2008 06.04:45)

Re: Hudební SW, vše v jednom!!!!!

Hm, tak jsi ho vubec nepochopil (bez urážky), a podle všeho se neodprostil od vyplňování patternových obdelníčků - to je fakt možná pro děti. Kdyby jsi šel více do hloubky, tak bys asi změnil názor (bez urážky). Nicméně FL je v mnohém vůbec nejdál ze všech sekvencerů, ale nebudem se hádat... Pokud jsi tak pevně přesvědčený o s vé pravdě...:lol:

0 xLajků:

13

Re: Hudební SW, vše v jednom!!!!!

A co Logic na Macu, máte s ním někdo zkušenost?

LINE6 Variax Bass 700, G.W. LYON by Washburn, CRATE BT220....a tak normalní vybavení....
0 xLajků:

14

Re: Hudební SW, vše v jednom!!!!!

Logic je určitě super. Mám rád videa "In studio with...", kde mám možnost vidět jak pracujou přední producenti (vesměs elektronická hudba)... No, a zatím nejvíce z nich jede na MACu s Logicem... Snad by mi nikdo neutrhl hlavu, kdybych si dovolil tvrdit že to, co je Cubase/Nuendo pro PC je Logic pro MAC... Prostě nejvíce užívaný SOFT n aobou platformách...

0 xLajků:

15

Re: Hudební SW, vše v jednom!!!!!

Nevíte o nějakých českých příručkách k FL Studiu, Cubase, Pro Tools?

LINE6 Variax Bass 700, G.W. LYON by Washburn, CRATE BT220....a tak normalní vybavení....
0 xLajků:

16

Re: Hudební SW, vše v jednom!!!!!

České příručky k FL zcela jistě neexistují. K Pro Tools nevím... Co se týče Cubase, měl sem knihu Cubase SX od Roberta Guerrina (neba tak nějak se jmenuje), ale nic mi nedalo tolik, jako video tutorial... Jsou sice buď německy nebo anglicky, ale když vidíš co a jak se dělá, tak je to mnohem rychlejší a exaktnější než nějaká kniha...

0 xLajků: