1 Naposledy upravil: Aidamos (13. 05. 2015 13.42:12)

Téma: BOSS Bass Limiter Enhancer LMB-3

BOSS Bass Limiter Enhancer LMB-3

Rok výroby 2003
Země původu: Taiwan
Cena: 3.200,- Kč

http://baskytara.com/img/m/2556/t/p17rg90d261cig1g53jekfl01r103.jpg

Popis, konstrukce, parametry

Jedná se o kompresor pro baskytaru ve formátu standardního kompaktního efektového pedálu. Termín Limiter v názvu pedálu je trochu zavádějící, protože limiter je pouze krajní hodnota nastavení kompresoru. Jedná se tedy skutečně v první řadě o kompresor. Tělo přístroje včetně pohyblivé části pedálu je celokovové a je vyvedeno v bleděmodré barvě a na jeho spodku je gumová protiskluzová plocha. Kompresor obsahuje 4 ovládací prvky - potenciometry s černými plastovými kloboučky. Zleva doprava je to LEVEL, tedy nastavení úrovně hlasitosti, pak je to ENHANCE, jakési nastavení rozšíření zvukového pásma (přidává vyšší harmonické složky) a konečně dva kompresní členy a to RATIO, čili kompresní poměr a THSHD (THRESHOLD), tedy práh komprese. Vstup do přístroje je reprezentován jedním vstupem INPUT na pravé straně pedálu a jedním výstupem OUTPUT na straně levé. V čele krabičky září červená LEDka indikující zapnutí efektu a stav nabití baterie. Nesvítí-li, nebo svítí-li málo je baterie vybitá případně skoro vybitá. Krabičku je možno napájet 9V baterií, která se ukrývá pod pohyblivou částí pedálu a je přístupná po vyšroubování šroubu s černou plastovou vroubkovanou hlavou, ale já doporučuji externí AC/DC adaptér, protože se mi zdá, že při pohonu na baterii nemá efekt takovou sílu, a kromě toho je to docela žrout šťávy, zvláště pakliže ho máte stále zapnutý jako já. Dalším důvodem proč přejít na adaptér je to, že alkalické 9V baterie nejsou zrovna levnou záležitostí. Zkrátka se to vyplatí jak finančně tak zvukově. Jinak odběr proudu baterie probíhá od okamžiku zasunutí nástrojového kabelu do vstupu kompresoru. Bez baterie nebo připojeného externího zdroje kompresor nebude fungovat, a tedy  ani přístrojem nebude procházet žádný signál. Odběr proudu je samozřejmě v případě připojení kabelu a vypnutí kompresoru minimální, ale doporučuje se po ukončení používání vstupní kabel z přístroje odpojit.

Ovládání

Ovládání je jednoduché a dobře popsané v manuálu. Pro správné použití to ale chce pochopit funkci kompresoru. Kompresor vyrovnává dynamiku hraných tónů a celkově zvuk zhutňuje. Zároveň ovšem i zesiluje slabé tóny. Kdo se chce dozvědět více z teorie kompresoru a limiteru, odkazuji ho na stránku:
http://en.wikipedia.org/wiki/Dynamic_range_compression

Nastavovat jednotlivé prvky by se mělo zprava doleva. Takže nejprve je třeba nastavit THRESHOLD, práh kdy komprese začíná pracovat, pak kompresní poměr RATIO (1:1 = žádná komprese, v polovině rozsahu je hodnota kompresního poměru 2:1 a krajní hodnota ∞:1 = limiter). Potenciometr ENHANCE dodává zvuku ostrost, vzletnost ve výškách, perkusivnost tónů, ale i šum, takže s ním opatrně! Hodně ale pomůže zjasnit pasivní nástroje nebo oživit staré struny. Úroveň hlasitosti LEVEL by měla být nastavena tak, že nebude hlasitostní rozdíl mezi zapnutým a vypnutým efektem, tedy alespoň při běžné, středně dynamické hře prsty nebo trsátkem.

Zvuk

Kompresor dodá zvuku průraznost a čitelnost, zároveň utlumí nežádoucí hlasitostní špičky například při slapu a rozjasní zvuk a dle nastavení i prodlouží sustain. Úroveň šumu zařízení je přijatelná. Nejvíce se mi osvědčilo nastavení kompresního poměru RATIO na polovinu rozsahu, tedy 2:1 a THSHD na 1/3 rozsahu. ENHANCE nastavuji také na 1/4 až 1/3 rozsahu, za polovinou již významně vzroste šum. Nastavení LEVELu bude pro každé nastavení kompresoru a nástroje individuální, takže zde bezpředmětné.

Spolehlivost, životnost

S přístrojem nejsou žádné problémy. Vše funguje bezchybně jak má bez jakýchkoli kompromisů. Značka BOSS je toho více než zárukou.

Hodnocení

Krabička, kterou prostě musíte mít (nebo podobnou). Bytelná konstrukce, jednoduché ovládání, bezvadná funkce. Jedná se o vysoce návykovou záležitost. Nevypínám. Co dodat? 10 bodů z 10-ti. Další informace na http://www.bossus.com

Oficiální ukázkové video: http://www.youtube.com/watch?v=hWmk-PIy4xg

Poznámka po recenzi

Když jsem si pořídil nový lampový kompresor Electro-Harmonix Black Finger (recenze), měl jsem stále Boss v řetězci jako záložní kompresor a zjistil jsem, že ve vypnutém stavu trochu žere signál, což je na jednu stranu věc nepříjemná, ale jelikož jsem mívám kompresor zapnutý 100% času, tak vlastně ani nevadí. Stále si stojím za hodnocením, že se jedná o výborný kompresor.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1
0 xLajků:

2 Naposledy upravil: paknorw (11. 01. 2014 18.25:04)

Re: BOSS Bass Limiter Enhancer LMB-3

Mám ho doma, fakt šikovná krabička. Na moje požadavky až moc, takže:
Pokud se někomu z vás doma válí starý černozlatý bass limiter LM-2B, nemáte pro něho použití a chtěli byste tenhle, protože má větší možnosti nastavení (a to jednoznačně má, akorát já je nepotřebuju) tak rád vyměním. Dám nový LMB-3 v záruce (listopad 2013) za starý (klidně i 20 let) LM-2B. Platí stále smile Prodávat to nebudu, protože se to šikne, používám v nastavení natvrdo na limiter, kompresní možnosti nevyužívám. Používám k omezení špiček abych nepřebuzoval hospodské minikombíčko IBZ10B. Tahle kombinace hraje na pařby skvěle, ale stejnou službu mi udělá i ten starý LM-2B.
Kupoval jsem to hlavně proto, abych basu dostal rozumně do linky, a opět zjišťuju, že PRO MNĚ OSOBNĚ ten starý LM-2B úplně stačí.

Neberte drogy.
Neberte drogy!
NIKDY NIKOMU neberte drogy...
0 xLajků:

3

Re: BOSS Bass Limiter Enhancer LMB-3

Ješte je k mání ten lm3b? Dik

0 xLajků:

4

Re: BOSS Bass Limiter Enhancer LMB-3

moj napsal:

Ješte je k mání ten lm3b? Dik

Tohle je recenze, ne inzerát smile

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1
0 xLajků:

5

Re: BOSS Bass Limiter Enhancer LMB-3

Aidamos napsal:
moj napsal:

Ješte je k mání ten lm3b? Dik

Tohle je recenze, ne inzerát smile

.... lol lol

0 xLajků:

6

Re: BOSS Bass Limiter Enhancer LMB-3

....ale, je teď na bazaru za patnáct stovek. smile

0 xLajků: