1 Naposledy upravil: Aidamos (11. 05. 2017 11.24:11)

Téma: Hartke Kickback 10

Hartke Kickback 10

Rok výroby: 2005
Země původu: Korea
Cena: 15 500,- Kč

http://baskytara.com/img/m/2556/t/p17rg8l5s2eilg0d5hpv361lne3.jpg

Popis, konstrukce, parametry

Jedná se o 120 W basové kombo s jedním 10-ti palcovým reproduktorem s charakteristickou hliníkovou membránou. Reproduktor je chráněn masivní mřížkou z děrovaného plechu s logem Hartke. Skříň komba je potažena netkanou textilií podobnou klasicky používanému koberci, rohy z přední strany aparátu jsou chráněny plastovými bytelnými kryty. Kombo umožňuje naklopení, přičemž na obou možných stavěcích plochách jsou 4 gumové nožičky. Ucho na přenášení je plastové s jádrem z plechového pásku a je umístěno na horní stěně komba. Obávám se jen o jeho životnost. Výrobce sice udává váhu 30 lb, což je 13,6 kg, takže nádhera, ale držadlo by mohlo být z tvrdší pryže. Snad výrobce ví co dělá. Při přenášení Vám rozhodně neupadnou ruce a i držadlo je umístěno tak, že se kombo při přenášení nijak nenaklápí a samotné jeho malé rozměry umožňují pohodlnou manipulaci. Prvky ovládacího panelu si popíšeme zleva doprava. Všechny ovládací prvky na černém panelu s bílými popisky mají kloboučky z plastu. Zesilovač komba má jen jeden vstup umístěný zcela vlevo na zesilovači s označením Hartke Systems HS 1200. Je dimenzován jak pro pasivní tak pro aktivní baskytary a vstupní citlivost (gain) je řízena automaticky v udávaném rozsahu 15 V. Prvním potenciometrem je VOLUME, tedy celková hlasitost, poté je umístěn přepínač SHAPE, který zapíná a vypíná tvarový filtr středů jenž ovládáme potenciometrem opět s označením SHAPE. Tento potenciometr umožňuje rozsáhlou změnu zvuku ve středové oblasti. Následuje třípásmová ekvalizační sekce obsahující ve střední poloze aretované potenciometry v následujícím pořadí: LOW (basy na 100 Hz), MID (středy na 300 Hz), HIGH (výšky na 5 kHz). Tyto potenciometry jsou stavitelné v rozsahu +/-15dB. Dále následují dva výstupy. Jednak výstup DIRECT OUT braný před ekvalizérem jako neovlivněný přímý výstup a dále sluchátkový výstup HEADPHONES, přičemž zasunutím sluchátek do zdířky se automaticky odpojí reproduktor komba. A pak už následuje jen síťový kolébkový vypínač označený nápisem POWER nad kterým je indikace zapnutí přístroje červenou LEDkou se štěrbinovým průsvitem. Zadní panel zesilovače obsahuje kromě zásuvky na napájecí šňůru a pojistky i jackový výstup na interní nebo externí reproduktor o impedanci minimálně 8 Ohmů. Nicméně výrobce doporučuje používat interní speciálně pro toto kombo navržený reproduktor. Zbytek zadního panelu zesilovače je vyhrazen pro žebrovaný chladič. Dále je na zadní stěně skříně komba už jen basreflexový nátrubek.

Zvuk

Výrobce udává, že zesilovač komba je vybaven obvodem Transient Attack, který zaručuje, že všechny nuance vaší hry budou reprodukovány spolehlivě. Kombo má na 120 W silný zvuk (o dost silnější jak Behringer Ultrabass BX1200, který jsem také vlastnil). Nebudete mít problém se s ním prosadit i vedle celkem razantního bubeníka, ale je to už trochu na hraně. Na tvrdší (hlasitější) styly je ovšem výkon 120 W spíš nedostatečný (záleží na výkonu a hlasitosti kytarových aparátů). Zvuk je čistý a průrazný, konkrétní, ani stopy po huhlavosti, hlavně díky použitému reproduktoru o průměru 10 palců. Dále se na charakteru zvuku projevuje i vliv hliníkové membrány reproduktoru, kterou poprvé použil právě Larry Hartke. Kombo jsem testoval jak s aktivní tak s pasivní baskytarou. Zvuk je hodně hlasitý už mezi čtvrtinou až polovinou nastavení hlasitosti při korekcích v nulové poloze. Za polovinou rozsahu VOLUME už reproduktor nezvládá reprodukovat hlubší tóny bez slyšitelného zkreslení podobně jako i všechna ostatní komba, se kterými jsem měl tu možnost se setkat. Nevím proč žádný výrobce neumístí do basového komba reproduktor s třeba dvojnásobným výkonem (při stejné impedanci a citlivosti) než jaký je výkon zesilovače? Pak by podle mě byl aparát (reproduktor) schopen využít celého potenciálu zesilovače bez zkreslení. Je to tak schválně aby zesilovač nikdy vlastně nepracoval naplno a nepřehříval se, nebo je to proto aby se taky prodávaly výkonnější (dražší) aparáty? No, každopádně máme k dispozici výstup na externí reprobox a tedy možnost vyzkoušet to. Tu možnost jsem po dobu vlastnění komba neměl. Také při použití pětistrunné baskytary není zvuk při hraní na struně H úplně ideální, ale máte možnost vybrat si z modelů Kickback s reproduktory 12 a 15 palců (při stejném použitém zesilovači), které lépe přenesou hlubší frekvence, ovšem vyšší frekvence přenesou zase hůř a mají i logicky těžší membránu a tedy pomalejší odezvu (např. při slapu). Poznámka: dnes už se ani deseti palcový model nevyrábí, jen 12 a 15.

Spolehlivost, životnost

Všechno funguje tak jak má, tedy žádné problémy. Kombo jsem vlastnil zhruba 3 roky a nyní jej má kamarád basista ze spřátelené kapely a používá ho pořád a také bez jakýchkoli problémů.

Hodnocení

Bytelné 120 W basové kombo neotřelého (často kopírovaného) designu, světoznámé značky a výborného zvuku se svým charakterem. Velkou předností je skladnost a snadná manipulovatelnost (pakliže si ovšem nezakládáte na hradbách dvou patnáctek a čtyř desítek za zády). Nastavení je jednoduché, prostě zapnout a hrát, základní nastavení basy – středy – výšky plus výborný filtr středů, co víc si přát? V jednoduchosti je krása. Zbavil jsem se ho kvůli potřebě přece jen o něco vyššího výkonu a s tím spojené finanční náročnosti. Dnes toho trochu lituji, protože se už nevyrábí a je to tedy taková trochu rarita. Má úžasný design, výborný zvuk a na domácí a hospodské hraní by takový mazlík byl super.

Web výrobce: http://www.samsontech.com/hartke/

Pozn.: Vyráběly se 3 varianty o stejném výkonu 120 W, ale s jinými velikostmi reproduktorů.

http://baskytara.com/img/m/2556/t/p17rg8ohkn1tpaq4kgv1854rqr5.jpg http://baskytara.com/img/m/2556/t/p1bfp5hjm3hbi1a6j1uo939hg53.jpg

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1
0 xLajků:

2 Naposledy upravil: Aidamos (30. 09. 2017 15.14:54)

Re: Hartke Kickback 10

Po sedmi dlouhých letech se mi tohle kombíčko vrátilo od kamaráda, kterému jsem ho tenkrát prodal a dnes jsem ho od něj zase koupil zpět. Letos oslavilo 10 let od zrození a stále je v dobré kondici a navíc úžasně hraje. Úplně jsem zapomněl, jak dobře. Pevný, čistý, konkrétní zvuk, přitom dostatek basů. Nejlepší všechno na rovno a zapnout filtr SHAPE, též v poloze na středu. Výhoda tohohle komba je, že umí hrát i potichounku, čili na doma a do hospody na békání u stolu ideální, přitom to zvládne i komornější žánry s rozumným bubeníkem.

http://baskytara.com/img/m/2556/p19jjk86ug1lorg0t1dd31tgqksh3.jpg

Aidamos napsal:

Ucho na přenášení je plastové s jádrem z plechového pásku a je umístěno na horní stěně komba. Obávám se jen o jeho životnost. Výrobce sice udává váhu 30 lb, což je 13,6 kg, takže nádhera, ale držadlo by mohlo být z tvrdší pryže. Snad výrobce ví co dělá.

No, na jedné straně už je teda držadlo rozervané, tedy měkká pryž se moc neosvědčila. Jinak všechno ostatní naprosto v pořádku. Mimochodem jsem teď kombo i zvážil na digitální váze a zapomeňte na 13,6 kg. Váží 15,1 kg, takže výrobce kecá. Ale i tak je to na přenášení v pohodě.

Aidamos napsal:

Zbavil jsem se ho kvůli potřebě přece jen o něco vyššího výkonu a s tím spojené finanční náročnosti. Dnes toho trochu lituji, protože se už nevyrábí a je to tedy taková trochu rarita.

A proto jsem rád, že ho mám zpátky. Ale Hartke se vytasil s novými KickBack komby s doplňkovým označením KB a s HyDrive reproduktory kombinujícími papírovou a hliníkovou membránu. Vestavěný zesilovač posílil ze 120 W na 500 W ve třídě D, a tedy očekávám, že bude mít i výstup na přídavný externí reprobox, jestli ne, tak to budu považovat za hrubou chybu. Dále viz http://www.samsontech.com/hartke/produc … ck-combos/

Pro srovnání staré kombo KickBack 12 a nové KickBack KB12:

http://baskytara.com/img/m/2556/t/p19jeorqk11uil1sm0mec183g1rq23.jpg

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1
0 xLajků:

3 Naposledy upravil: Aidamos (23. 04. 2015 17.10:34)

Re: Hartke Kickback 10

Aidamos napsal:

Za polovinou rozsahu VOLUME už reproduktor nezvládá reprodukovat hlubší tóny bez slyšitelného zkreslení

Nový poznatek ze včerejška. Vzal jsem si na zkoušku kombíčko na zkoušku a zjistil jsem, že kompresor zvuk krásně učeše, takže se v pohodě dá jít i poměrně daleko za polovinu rozsahu hlasitosti. Rozumím tomu, proč někteří výrobci (např. Warwick) zabudovávají do obvodů zesilovačů nízkovýkonových komb automatický kompressor/limiter.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1
0 xLajků:

4 Naposledy upravil: Aidamos (28. 11. 2017 16.33:39)

Re: Hartke Kickback 10

Aidamos napsal:

Hartke se vytasil s novými KickBack komby s doplňkovým označením KB a s HyDrive reproduktory kombinujícími papírovou a hliníkovou membránu. Vestavěný zesilovač posílil ze 120 W na 500 W ve třídě D, a tedy očekávám, že bude mít i výstup na přídavný externí reprobox, jestli ne, tak to budu považovat za hrubou chybu.

Sice je zde recenze na Hartke Kickback 10, ale jen pro doplnění mé poznámky výše: komba Kickback z nové řady KB se prodávají už i u nás, konkrétně Kickback KB12 za cenu okolo 12 tisíc, což je super. Co už je méně super je to, že výstup na externí reprobox to nemá, respektive má, ale tím se odpojí ten interní. No a udávaný výkon 500 W je jen ve špičce, RMS to má "jen" 250 W. Zato váha KB12 je pouhých 12,8 kg, což je fantastické, protože je to vlastně lehčí než můj Kickback 10, který má 15,1 kg a jen 120 Wattů (zato poctivých). Každopádně bych si na to někde rád zahrál, takhle beru zavděk alespoň Viktorem: http://www.youtube.com/watch?v=-XVOWHkC90g

Vzhled panelu se oproti původnímu konceptu změnil:

http://baskytara.com/img/m/2556/t/p1afbn701t1oacktok518ov4q73.jpg

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1
0 xLajků:

5

Re: Hartke Kickback 10

Sympaticky prcek.

P.k.Guitars no.1                 ¤                             
ĎezZ ◘ Bejšten                 ¤                           

Gallien Krueger RB700-II  &  GK SBX410
0 xLajků:

6 Naposledy upravil: Aidamos (11. 05. 2017 10.22:50)

Re: Hartke Kickback 10

Tak další zkušenost s kombíčkem. Po otestování papírově stejně výkonného komba Roland Cube 120XL (recenze), které jsem ocenil za to, že funguje v celém rozsahu hlasitosti, a hraje i daleko víc nahlas než Hartke Kickback 10, zkusil jsem v Kickbacku vyměnit reproduktor, který jsem považoval za zřejmě poddimenzovaný nebo minimálně s nedostatečnou rezervou. Vedlo mě k tomu i zjištění, že Hartke prodává náhradní 8-ohmové hliníkové 10" reproduktory, ovšem jen ty s výkonem 100 W (viz např. Thomann). Reproduktor v kombu vypadá naprosto stejně, jen mu chybí jakýkoli štítek s označením, přitom by měl mít minimálně těch 120 W jako má zesilovač.

Po konzultaci s Nookem jsem zakoupil reproduktor B&C 10CL51. Ten má výkon 150 W, citlivost 96 dB. Asi ano, pocitově to hrálo více nahlas, ale za půlku hlasitosti jsem s tím zase moc jít nemohl, opět ten reprák chrčel jak prase. Kombo jsem si vzal i na zkoušku s bluesovou kapelou s decentním bubeníkem. Slyšel jsem se, ale zvukově to nebylo ono, na co jsem zvyklý, výkonově prostě na hraně použitelnosti.

Udělal jsem ovšem jiný experiment. Odpojil jsem vnitřní reproduktor komba, což je snadná operace, jelikož je pro připojení reproduktoru na zadním panelu jacková zásuvka, a k zesilovači připojil box Gallien-Krueger 212MBE, tedy 2x12", 600 W, 8 Ohmů, citlivost 100 dB. A to byla naprostá paráda. Pevný, hutný, plastický zvuk, spousta basů. Na to, že ten zesik má jen 120 W, tak to hrálo jak z praku. No ale proč to hlavně píšu. Za půlkou hlasitosti ty repráky už chrčely taky, tedy už při výkonu menším, než je pětina zatížitelnosti boxu, takže si myslím, že prostě už kreslí přímo samotný zesilovač. Ale taky musím říct, že jsem ani tak vysoko s volume lézt nemusel, stačila mi 1/3.

Každopádně to není první zesilovač/kombo, který takto blbě funguje. Vůbec nechápu výrobce, že nedimenzují zesilovač nebo reproduktor tak, aby to pracovalo v plném rozsahu s nějakým přijatelným zkreslením. Umí to komba od Warwicku, ale mají v sobě zabudovaný automatický limiter. Umí to i ten Roland Cube. Já se v tom moc nevyznám, vím, že ten výkon spolu s hlasitostí je daný i právě produkovanou frekvencí, např. když u Hartkeho vezmu při určité nastavené hodnotě volume za strunu E, tak to brutálně kreslí, když hraju při stejném nastavení na struně G, tak ne. Ale jednoduše jsem měl za to, nebo spíš viděl bych ideál v tom, že když pustím papírových 120 W do 600W bedny, tak ten pětinový výkon ta bedna musí bez zaváhání ustát a zvuk být čistý nebo jen s minimálním, prakticky neslyšitelným zkreslením.

Takže konečný verdikt. Do komba jsem vrátil původní hliníkový reprák, sedí mi k tomu tak nějak víc, a dále hodlám kombíčko používat jen doma a do hospody na békání u stolu, ještě tak maximálně do zábavové country kapely, kde občas zaskakuju, tam naprosto postačuje a ještě mi nadávají ať se ztlumím. Ale jinak musím říct, že do velkého boxu ten pouhý 120W zesilovač hraje neskutečně a výkonu je dostatek i s tím nastavením ovladače volume před půlkou, samozřejmě při hraní v nějaké klidnější kapele s rozumným bubeníkem a kytaristy.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1
0 xLajků:

7

Re: Hartke Kickback 10

Aidamos napsal:

Vůbec nechápu výrobce, že nedimenzují zesilovač nebo reproduktor tak, aby to pracovalo v plném rozsahu s nějakým přijatelným zkreslením.

Kdysi mi Hocke říkal, že neplatí, že maximální výkon zesilovače máš na gain + master na maximu, ale podstatně dříve.

Je to asi kvůli plné využitelnosti - se slabším signálem bys nemusel být schopen výkon využít na 100%, proto je to uděláno takto. A díky tomu má člověk pocit, že když má gain naštelovaný na maximum + hlasitost třeba na 11 hodinách, že zesík hraje na 40% výkonu - on ale už jede třeba na 70-80%...

Fender CS Classic, Pedulla MVP Buzz Series II, Fender Precision Sting sign., Squier stratocaster - japonka z 80. let
Smrčka OD Station, EHX Black Finger, Zoom MS-60B, Ashdown CTM-15 + Soundelirium 10.31
Profil
0 xLajků:

8

Re: Hartke Kickback 10

D.a.l.i napsal:

se slabším signálem bys nemusel být schopen výkon využít na 100%, proto je to uděláno takto

Tomu rozumím, ale tohle kombo nemá gain, ten je automatický. Čekal bych, že to bude vyřešeno nějak lépe. Ale možná to tak nějak bude. Když stáhnu volume na base (= slabší signál), můžu jít s volume dál. Takhle to logiku má. Warwick to řeší ještě na konci limitérem, který to prostě nepustí přes určitou úroveň.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1
0 xLajků:

9

Re: Hartke Kickback 10

Zkusil jsi tu basu nejdřív trochu nakomprimovat nebo alespoň "nakopnout" třeba VXL?  Moje zkušenost je s tranzistorovými zesilovači mezi 100-200W (zejména D-class) je taková, že s preampem se z nich dá vydolovat mnohem víc, než začnou repra prdět.

JazzBass MiM, Precision MiM, Cort A4 OPN, Precision special Atv, Hofner 500/1 1965
Trace Elliot Transit -> Trace Elliot ELF -> 2x110, 210, 115, HA3500, Roland Cube 30
Shure 58A beta -> TC Helicon Harmony Singer
0 xLajků:

10 Naposledy upravil: Aidamos (10. 05. 2017 20.44:26)

Re: Hartke Kickback 10

Atvečko napsal:

Zkusil jsi tu basu nejdřív trochu nakomprimovat nebo alespoň "nakopnout" třeba VXL?

Ano a ano. Výše o kompresoru píšu, že významně pomůže. Preamp jsem použil taky (VT). Jo a jinak je to analog, žádnej digitál smile

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1
0 xLajků:

11

Re: Hartke Kickback 10

Aidamos napsal:

tohle kombo nemá gain, ten je automatický

Ten auto gain může být třeba dvoustupňový - jakmile je citelně přebuzeno, přepne na nižší úroveň... Ale to se domnívám, možná by nám zkušenější mohli říct, jak automatický gain vlastně funguje...

Fender CS Classic, Pedulla MVP Buzz Series II, Fender Precision Sting sign., Squier stratocaster - japonka z 80. let
Smrčka OD Station, EHX Black Finger, Zoom MS-60B, Ashdown CTM-15 + Soundelirium 10.31
Profil
0 xLajků:

12

Re: Hartke Kickback 10

D.a.l.i napsal:
Aidamos napsal:

tohle kombo nemá gain, ten je automatický

Ten auto gain může být třeba dvoustupňový - jakmile je citelně přebuzeno, přepne na nižší úroveň... Ale to se domnívám, možná by nám zkušenější mohli říct, jak automatický gain vlastně funguje...

Jestli to správně chápu, tak ten gain by měl být zpětnovazební. Píšou v manuálu:

Hartke Kickback Manual napsal:

A feedback-type input that accommodates a broad range of input levels (up to 15 volts), so that you can use the HS 1200 with pretty much any kind of bass, from passive models to those with active circuitry.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1
0 xLajků: