1 Naposledy upravil: Aidamos (31. 01. 2022 09.04:14)

Téma: Guitto GPB-03

Guitto GPB-03

Rok výroby: 2021
Země původu: Čína
Cena: 3.400,- Kč

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1fqls173bqv21hpc1f3d1upbkb.jpg

Úvod

Do nedávna jsem byl velice spokojen s kufříkovým pedalboardem Warwick RockCase RC 23000 B, ale dostal jsem se na jeho limit, kdy jsem se díky těsnému umístění zařízení v něm pohodlně nedostal k různým přepínačům a USB zásuvkám pro dodatečné konfigurace, což mi trochu vadilo.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1fnegp5am14as10721gnm110fusd3.jpg 

No a taky se mi začaly zajídat suché zipy a náročnost udržování "kobercové" plochy pedalboardu. Takže když na Kytary.cz vyběhla 35% slevová akce na bezsucháčové pedalboardy Guitto, bylo rozhodnuto. Za cenu větších rozměrů pedalboardu mám teď vše přístupné a poměrně snadno udržovatelné.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1fp56u9tglqc3c13psrhlc8r5.jpg

Popis, parametry, konstrukce

Konstrukce a funkcionalita toho pedalboardu nezapře inspiraci v pedalboardech Smart Track od španělské firmy Aclam. Přesná kopie to není, jak by člověk od čínského výrobku čekal, je tam kupodivu malinko jiný systém uchycení a také několik vylepšení, ale také bohužel pár nedotažeností. Dovolím si občas provést nějaké drobné srovnání.

Guitto je dceřinou firmou společnosti Joyo. Vyrábí celkem tři velikosti pedalboardů od malého GPB-01 přes střední GPB-02 až po největší GPB-03, který jsem zvolil já. Rozměr plochy pro efekty má 64×32,5 cm, hmotnost prázdného pedalboardu je 3,4 kg. Celkové rozměry všech tří typů a jejich hmotnosti si můžete prohlédnout na následujícím obrázku.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1fqls17391ggd1qc21e3ngfp1jd73.jpg

GPB-03 je tvořen čtyřmi hliníkovými, profilovanými lištami uchycenými mezi bočnicemi. Povrchová úprava je práškové lakování. Mezi lištami na rozdíl od Aclamu jsou mezery, lze tak vést kabely spodem. Zpracování je perfektní, nicméně už z výroby přišel pedalboard s drobným škrábancem. K bočnicím lze přimontovat držadla pro snadnější manipulaci s pedalboardem, což Aclam také nemá, ale zase umí vyvýšit druhou řadu efektů, čímž vnikne i ta mezera, případně umožňuje domontovat druhé patro, což Guittu chybí.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1fqls173b424at5dihohcr0ua.jpg https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1fqls173b1lun1fnhvuv110638sc.jpg

Příchytek pro efekty je dodáno 40, přičemž je možnost je dokoupit i samostatně, plus navíc byl dodán jeden náhradní šroub a matice, dále dvě příchytky na multizdroj s příslušnými šrouby a také k příchytkám dva imbusové klíče.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1fqls173adr31e6t1pru7o1mnd5.jpg

Druhý obyčejnější imbusový klíč je umístěn ve speciálním držáčku na spodku pedalboardu.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1fqls173aub4558ooe1q7j1qgl6.jpg

Na spodku pedalboardu jsou protiskluzové výstupky a navíc dvě výklopné nožičky. Aclam má nožičky také, ale napevno namontované. Lepší mi přijdou ty výklopné. Sice někdo může pochybovat o jejich kvalitě, jelikož jsou z plastu, ale jsou z tvrdého ABS a jsou poměrně masívní, nemám strach o jejich výdrž.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1fqls173a1sme1nap1km21btjaao7.jpg https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1fqls173blmo15bf104kufb174n8.jpg

Na spodní stranu by měl jít připevnit pomocí dodaných větších příchytek i multizdroj. Bohužel, jediný zdroj, který k tomu sedí je Joyo JP-02, jiný tam díky profilování plechů přidělat nejde, tohle má Aclam vyřešeno lépe.

Říkal jsem si, jak ty příchytky budou fungovat, aby se v drážce, kam se vkládají matice neprotáčely dokola. Veškeré obavy byly liché. Díky profilu drážky a tvaru matice se matice pootočí právě jen o 90° a sevře se do profilu drážky. Vymontovat ji lze také snadno. Příchytky jsou z pevného plastu, v místě, kde svírají efektový pedál, mají tvrdou gumu. Navíc příchytky jsou nepatrně šikmé, takže díky sklonu se utažením opravdu pevně sevřou kolem efektu.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1fqls173cv611dissd81lbh5c0d.jpg

Ve vlákně o pedalboardech si někdo stěžoval na to, že šrouby jsou z bláta, a že jich spoustu opakovaným utahováním zničil, ale to musím rozporovat. Nepovedlo se mi zničit ani jeden, a to jsem při montáži opravdu opakované utahování prováděl. Samozřejmě možná už je začali dělat z lepšího materiálu. Šrouby lze utáhnout dostatečně, a přitom není potřeba je rozhodně rvát "na krev". Na některé efekty stačí i jen tři příložky, zvláště na ty v mini formátu. Ono někdy při snaze vejít se na plochu pedalboardu a mít ještě místo na napájecí a nástrojové kabely člověku nic jiného nezbývá. Některé pedály mají napájecí zdířky umístěné fakt dementně. Jo a mimochodem, po odlepení sucháčů jsem na všechny efekty doplnil gumové nožičky, naštěstí jsem je měl ke všem schované, takže krabičky nesedí na pedalboardu kovem na kov.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1fqls173a8tt1hms1rgd12ilt7d4.jpg

K pedalboardu je dodaný i lehce polstrovaný obal. Spodní a horní strana je vyztužena vloženou tenkou plastovou deskou. Na spodní boční straně má i plastové nožičky s výstupky. K obalu je dodán i popruh přes rameno. Užitečná je i velká kapsa, jen by nemusela být našita nakřivo. Aclam dělá dvě varianty, místo textilního bagu lze zvolit kufr. Ten bych z důvodu lepší ochrany efektů uvítal i tady, leč nedělá se.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1fqls173bcr9eg2cq69mocm39.jpg

Hodnocení

Kvalitní pedalboard, pěkný vzhled, nízká cena, rozumná hmotnost, bezvadná funkce. Pedály příchytkami drží na jeho ploše jak přibité. Díky mezerám mezi lištami lze schovat i většinu kabelů. Postranní držadla lze namontovat nebo ne, stejně tak nožičky je možné vyklopit, nebo nepoužívat. Zamrzí nemožnost na spodek pedalboardu jednoduše namontovat víc typů multizdrojů. Ještě jedna věc je pro mě trošku nepříjemná, že budu muset vždy před uložením do transportního obalu odmontovat anténu od in-ear vysílačky, ale tato výtka se moc uživatelů asi týkat nebude.

Poznámka

Před koupí jednoho ze tří velikostních typů doporučím dobře plánovat, díky rozměrům a možnému umístění příchytek není možné na plochu pedalboardu umístit tolik efektů, kolik by se mohlo zdát. Navazují-li příchytky těsně na sebe, je nejmenší dosažitelná mezera mezi efekty cca 4,5 cm, a jsou-li příchytky vedle sebe (střídavě), pak jsem se i s nástrojovými kabely nedostal na menší vzdálenost než cca 3 cm, takže s příchytkami je nutno při plánování počítat. Doporučuji použít web Pedal Playground, databáze dostupných efektů je tam veliká, případně najdete rozměrově podobný, a samozřejmě si můžete definovat i vlastní rozměry efektů a dalších zařízení a taktéž pedalboardů. Jen rozměry musíte zadávat v palcích, přičemž 1" = 25,4 mm. Takto dopadla moje simulace:

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1fqls173ccdq17c23hkdfp1e4ue.jpg

Rychlý přehled všech tří velikostí pedalboardů Guitto:

https://www.youtube.com/watch?v=lGgwGm20yiE

Na konkurenční Aclam se můžete podívat v níže přiloženém videu, taky má pár zajímavých vychytávek, například lze vyvýšit zadní řadu efektů, nebo dokonce přidat celé patro, a také lze dospod namontovat téměř jakýkoli multizdroj. Na druhou stranu je ale podstatně dražší, a také s dostupností to není zrovna růžové.

https://www.youtube.com/watch?v=Bc0DTivVNjc

A hodně se mi také líbí jejich nové rychlé příchytky.

https://www.youtube.com/watch?v=seQ-75hFMaY

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

2

Re: Guitto GPB-03

Aidamos napsal:

s kufříkovým pedalboardem Warwick RockCase RC 23000 B, ale dostal jsem se na jeho limit

Teď sice zrovna používám standardní Rockboard kvůli minimalizaci vnějších rozměrů (protože už nějaký čas jezdím hrát jen s basou a nepotřebuji tedy tolik místa na pedály, jako když jsem jeden pedalboard používal pro basu i pro kytaru), ale RockCase RC 23000 B používám léta a jsem velice spokojený. Spokojenost jsem si zajistil tím, že jsem si do něj prakticky hned po pořízení vyrobil vložku, která část jeho "podlahy" zvýšila na hranici výšky spodní bočnice, a tím jsem získal nejen perfektní přístup ke všem dírám a přepínačům, ale také jsem mohl spoustu kabelů schovat pod tuto vložku a tím si udělat v pedalboardu pořádek. Horní víko kufru je dostatečně vysoké, aby se do zavřeného kufru bez problémů vešly všechny pedály i po zvýšení podlahy.

Ale zpět k Guitto. Na něj jsem se také díval a považuji ho za zváženíhodnou variantu, ale, kromě toho, že je pro mě ten úchytný systém asi příliš omezující (jak pro pedály, tak pro zdroj), tak jsem se lekl velkého podílu plastů na konstrukci pedalboardu, nejen úchytek, ale třeba i nožiček apod. Budu se těšit, že po čase doplníš recenzi o zkušenosti z praktického používání především z pohledu odolnosti plastových dílů.

Schecter SLS Elite-5, Warwick RockBass Infinity fretless, Aria SWB Lite; Eich T500, Warwick Gnome i; Eich 115XS, homemade 1x10", krabičky, ...
B&C BAND: https://www.bcband.cz, ELOTRIO: https://www.elotrio.cz, Ulrichovo náměstí: https://www.ulrichovonamesti.cz
Elixir Club #2, Flatwound Club #8
0 xLajků: