1

Téma: Line 6 HX Effects

Line 6 HX Effects

Rok výroby: 2020
Země původu:
Cena: 12.400,- Kč

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1fctcf3ahtss1t6erhm8vu7i59.jpg

Popis, parametry, konstrukce

Jedná se o multiefekt pro kytaru, baskytaru, dokonce i klávesy. Je to jeden z členů rozvětvené rodiny Helix, proto i to HX v názvu. Zařízení není zrovna malé, půdorys má 274 x 201 mm a jeho výška je 76 mm. Váha 2,2 kg. Osm kovových nožních spínačů s barevně podsvícenými kroužky okolo nich doplňují čtyři otočné ovladače a šest tlačítek (dvě trojice). Nad šesti spínači pro efekty je i šest monochromatických displejů. Tyto displeje zobrazují jednak název efektu a dále jeho parametry.

Na zadní straně zařízení je spousta vstupů a výstupů, proberu je zleva doprava.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1fctcf3ahh4u1a9qhin12gh1fdk8.jpg

První je dvojice vstupů na rozšiřující (expression) pedály. Ten horní označený číslem 1 je standardně určen pro nějaký parametr efektu, ten spodní s číslem 2 pak pro hlasitost, ale lze je nastavit jakkoli. Následuje dvojice efektových smyček, jackový stereo/mono vstup pro nástroj, stejně tak stereo/mono jackový výstup, dvojice zásuvek MIDI (vstupní a výstupní), USB zásuvka čtvercového typu B, a posledním otvorem je zdířka pro napájecí adaptér, který je součástí dodávky. Pak už tam je jen kolébkový vypínač.

Možná postrádáte XLR výstup. Ten zde opravdu není. Zařízení je totiž koncipováno pro umístění do pedalboardu nebo jako jeho náhrada, každopádně vždy spolu s použitím tradičního nástrojového aparátu. Proto jen jackové výstupy. Této koncepci odpovídá i dostupný výběr efektů. Nenajdete tam žádné aparáty ani boxy, ale můžete použít nějaký IR (impulse response) vzorek. Efektů je jinak 220 a lze uložit až do 128 bloků/presetů.

O nastavování přímo na zařízení pomocí tlačítek, kroutítek a dalších ovladačů si můžete přečíst v českém stručném manuálu nebo použít videa na oficiálních webových stránkách. Mimochodem kovové nožní spínače reagují i na pouhý dotek a otočné ovladače jsou i klikací, ale upřímně řečeno, nastavování efektů přímo na zařízení je totální opruz. Daleko pohodlnější a uživatelsky přítulnější je aplikace HX Edit pro počítač (PC/MAC). Tu jsem zvládl intuitivně bez sebemenšího kouknutí do manuálu. Aplikace vypadá následovně.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1fctcf3agkoggh01u3grvviuf3.jpg

V levém okně jsou tři karty, kde se dá zobrazit seznam všech 128 kompletních předvoleb (Presets), seznam vlastních impulzních vzorků (IRs) a seznam oblíbených nastavení efektů (Favorites). V horním dlouhém okně je zobrazený celý řetězec efektů. Sice je k dispozici na zařízení fyzicky pouze šest spínačů pro efekty, ale celkem lze zapojit až devět efektů a jak vidíte, lze použít i paralelní zpracování zvuku ve dvou větvích. Ve spodní prostřední části okna je seznam efektů a k tomu zvolenému je pak vpravo seznam parametrů. Konkrétně tady můžete vidět parametry třípásmového kompresoru, který mám rád, nastavil jsem si ho velice podobně jako můj oblíbený TC Electronic SpectraComp. Nastavení lze uložit pro pozdější pohodlné vyvolání pomocí hvězdičky v pravém horním rohu tohoto okna.

Popíšu mou signálovou cestu (zleva doprava), jak jsem si ji vytvořil pro moje potřeby. První je obyčejný ekvalizér coby "aktivní elektronika" a nakopávač následných efektů. Následuje autowah, dva různé oktávery, jejichž zvukové ukázky najdete níže v sekci Zvuk. Pak jsem si umístil zmíněný třípásmový kompresor. Důležitou částí mého řetězce je zkreslení. Zamiloval jsem si dělení zvuku na čistou basovou část a zkreslenou výškovou, k čemuž používám Darkglass Microtubes X Ultra, takže jsem chtěl dosáhnout podobného zvuku i zde. Prvním krokem bylo tedy umístění zkreslení do paralelní větve. Vybral jsem mimochodem typ nazvaný Obsidian 7000, což je ve skutečnosti simulace Darkglass Microtubes B7K Ultra. Seznam všech ostatních efektů a jejich předloh je uvedený v podrobném manuálu. Klíčovým prvkem bylo nastavit dělící frekvenci. To lze udělat kliknutím na uzel větví. Tam jsem nastavil typ Split Crossover na frekvenci 900 Hz a navíc s přepínačem Reverse do polohy On, aby do spodní větve se zkreslením šly právě vyšší frekvence nad dělící hranicí.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1fctcf3ah1rstuah1aao1cl81hjk4.jpg

Zkreslení je často hodně výrazné až nepříjemné. Jeho hrany jsem tedy ohladil zařazením IR vzorku reproboxu. Samozřejmě mohl jsem IR simulaci zařadit až na úplný konec řetězce, tedy do místa za opětovným spojením větví, ale tak trochu jsem to nastavoval pro kamaráda Ondru, kterému vděčím za zápůjčku tohoto mulťáku, který aparát používá, takže jsem tou simulací opravdu jen umravnil zkreslení. Zmíněný Darkglass Microtubes X Ultra funguje tak, že horní frekvenční pásmo zkresluje a spodní frekvenční pásmo, tedy basy, komprimuje a navíc je umí i podpořit. Takže do čisté větve jsem umístil další třípásmový kompresor pro zhutnění basů, a dále ekvalizér typu High Shelf, nebo LPF (low pass filter) chcete-li, pro potlačení horního konce spektra, které v čisté větvi mít duplicitně nechci, to dodá větev se zkreslením. Jak ale docílit toho, aby se všechny čtyři prvky tvořící výsledný zkreslený zvuk spínaly nožním spínačem najednou? Jednoduše. Přes pravé tlačítko lze každému efektu přiřadit číslo spínače a lze i jednomu spínači přiřadit více prvků.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1fctcf3ah17jq1u9j1hl01l2i91s6.jpg

Takže jsem tomu zkreslení, kompresoru, ekvalizéru a simulaci boxu přiřadil ten samý spínač. Když se přiřadí více efektů jednomu spínači, píše to na displeji u spínače popisek MULTIPLE a číslo které udává počet přiřazených efektů. Toto naštěstí lze změnit. Při přepnutí na kartu BYPASS/CONTROLLER ASSIGN lze nastavit efektu vlastní název, já tam zapsal "Drive", což se propíše na všechny efekty u tohoto footswitche, a navíc v tomto okně lze nastavit i vlastní barvu podsvícení, já nastavil červenou, jak je vidět.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1fctcf3ah48p1eho151p4212pi7.jpg

Vyvážení jednotlivých větví lze udělat po kliknutí na koncový spojovací uzel, a lze tam nastavit i celkovou hlasitost a v případně potřeby i otočit fázi boční větve B.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1fctcf3ah17b8jfrvp21kg4ero5.jpg

Ještě doplním to, že jako jeden efekt může být zařazen i looper, čili smyčkovač. Multiefekt má vestavěnou i chromatickou ladičku, dlouhým sešlápnutím spínače TAP/TUNER se aktivuje. Správné ladění indikují dva zeleně podsvícené kroužky spínačů pod prostředními displeji. Horní displej ukazuje tón a šipky podladění nebo nadladění, spodní tři displeje zobrazují odchylku v ladění, a mají dokonce dva ukazatele. Větší obdélníček ukazuje hrubé ladění, menší obdélníček pak jemné. Ideální stav je když jsou oba obdélníčky nad sebou. Trochu mi to připomíná stroboskopické ladičky Peterson.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1fctcf3aiiee1mfoj40t2g1taha.jpg

Displeje jsou dobře čitelné i na prudkém slunci, bohužel svítící kroužky spínačů už méně. Ve tmě pódia je všechno v pořádku, ale na slunci je rozdíl mezi vypnutým a zapnutým efektem téměř nepostřehnutelný. Kroužky totiž svítí i ve vypnutém stavu, to ale málo, při aktivování jejich jas výraznější, ale na slunci je to pořád málo.

Zvuk

Celkově vzato se mi efekty líbily, nepřišly mi nijak chemické, spíš naopak velmi přirozené. V následující nahrávce s baskytarou Fender Precision Bass jsem jich použil celou řadu. Nahrávky jsou v pořadí:

01) čistý nijak neovlivněný zvuk baskytary
02) zapnutý ekvalizér a kompresor (tyto dva prvky zůstaly zapnuté pro všechny následující nahrávky)
03) zkreslení
04) autowah (automatické kvákadlo, tedy bez využití expression pedálu, páč s ním fakt kvedlat neumím)
05) oktáver s přidanou spodní oktávou
06) oktáver s přidanou spodní a horní oktávou
07) chorus
08) fuzz
09) phaser
10) flanger
11) delay
12) reverb

NAHRÁVKA

Co mě nejvíc dostalo jsou oktávery a pitchshiftery. Ty jsou naprosto úžasné. Lze nastavit zpoždění přidaných tónů, ale lze to i zcela bez latence. Žasnu. Různé přidané harmonické tóny zní dokonale přirozeně, ani náznak chemie. Na rozdíl od běžných oktáverů skvěle zní přidaná horní oktáva. Je tam i simulace 12tistrunné kytary, potažmo 8strunné baskytary. Ta je v podání Line 6 úplně neuvěřitelně uvěřitelná. Kam se na to hrabe můj TC Electronic Sub 'N' Up. Takřka u všech efektů lze nastavit poměr čistého a efektovaného zvuku.

Efekty typu autowah, chorus, flanger, phaser, delay, reverb jsou použitelné, ač většinu z nich pro basu prakticky nevyužívám.

Co mně tam chybělo, tak určitě efekty typu synth. Bohužel nabídka efektů je konstantní, nikde jsem nenašel, že by šlo do zařízení další efekty stáhnout třeba ze stránek výrobce. Lze stahovat pouze hotové předvolby jiných uživatelů.

Hodnocení

K zařízení je nutno přistupovat tak, jak je koncipované, a nechtít od něj něco, na co není určené. Tedy není to kompletní multiefekt s aparáty a simulacemi boxů + hromada efektů. Je to prakticky jen to za plusem, tedy hromada efektů, které budou předřazeny skutečnému aparátu nebo nějakému dalšímu zařízení. A v tomto případě si zařízení vede skvěle. Efekty mají kvalitní zvuk, jsou široce nastavitelné, jednotlivé předvolby efektů lze ukládat, je možno vytvořit a uložit scény/presety pro jednotlivé nástroje, písničky, kapely, jak je libo. Kdyby to bylo menší a lehčí, uvažoval bych, že rozprodám všechny efektové krabičky, nechám si jen Darkglass Microtubes X Ultra a tohle zařadím před něj. Bez přiřazení spínače bych tam hodil základní ekvalizaci a kompresor, což bude zapnuté pořád, na to tedy spínač nepotřebuju, a na šest pozic bych dal nějaké ty efekty a bylo by. I když konkrétně s baskytarou bych si to dovedl představit jako jediné zařízení, kytaristé to určitě budou vidět jinak.

Webové stránky produktu: https://line6.com/hx-effects/

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

2

Re: Line 6 HX Effects

super recenze smile

Jenom doplním že opravdu není možno bud vytvářet nebo stahovat uživatelské krabičky jako je to možné třeba s Quad Cortex, nicméně musím zmínit že Line6 pravidelně vydává updaty ve kterých jsou vždycky nějaké aparáty (pro helix a hx stomp) a krabičky ( i pro hx effects, nedávno třeba vyšel vybornej horizon drive kterej používám na zkreslení basy já, a třeba právě ten neuvěřitelně uvěřitelnej pitch shifter atd. ) takže se tam třeba nějaký další synthy objeví. navíc Helix komunita je fakt šikovná a přímo na Line6.com se daj stáhnout presety pro HX Effects který kombinujou více krabiček a vyráběj tak poměrně zajímavý Synth zvuky. 

PK Guitars Custom Headless "Dingberg"
Fame Baphomet 5 (Mayones BE5 Exotic)
Ibanez BTB575FM

DG X Ultra / Line6 Helix LT / GSS Baby Sumo
0 xLajků: