1 Naposledy upravil: patr (07. 07. 2021 17.03:15)

Téma: Laney R500H + Eich 115XS = možná překvapivá kombinace

Po velmi dlouhé době uplynuvší od pořízení posledního basového aparátku jsem se rozhodl ke koupi něčeho novějšího a drobet výkonnějšího než můj dosavadní základní aparát - 120W kombo Hartke Kickback 12, abych byl schopen sekundovat i hlasitějším elektrickým kytaristům v případě, že basa z nějakého důvodu nebude moct být nazvučená do P.A. Jako obvykle jsem prošel důkladnou teoretickou přípravou a vypsal jsem si potenciální kandidáty z řady baskytarových zesilovačů, reproboxů i komb. Jako kritéria pro výběr kandidátů jsem si stanovil: reálný výkon min. 300 W RMS do reproboxu konkrétní impedance, co nejmenší rozměry, co nejnižší hmotnost, aktuální dostupnost a možnost vyzkoušení, co nejnižší cenu při dobré kvalitě (jako psychologický strop jsem si stanovil 25.000,-, max. 30.000,- Kč). Mírně jsem preferoval sestavu samostatného zesilovače a reproboxu před kombem. A výsledek mého výběru nakonec překvapil i mě samotného.

Fyzicky se mi podařilo vyzkoušet následující sestavy:

- Peavey MiniMax + MarkBass New York 122 (2x12" + horna)

- Peavey MiniMax + MarkBass New York 151 (1x15" + horna)

- MarkBass Little Mark III + MarkBass New York 122 (2x12" + horna)

- MarkBass Little Mark III + MarkBass New York 151 (1x15" + horna)

- Gallien-Krueger Legacy 500 + Eich 115XS (1x15" + horna)

- Gallien-Krueger Legacy 500 + Eich 1210S (1x12" + 1x10" + 3xhorna)

- Gallien-Krueger Legacy 500 + Darkglass DG212N (2x12" + horna)

- Laney R500H + Eich 115XS (1x15" + horna)

- Laney R500H + Eich 1210S (1x12" + 1x10" + 3xhorna)

- Laney R500H + Darkglass DG212N (2x12" + horna)

- Kombo Gallien-Krueger MB 212-II (500 W, 2x12" + horna)

- Kombo Fender Rumble 500 V3 (350 W Int., 2x10" + horna)

Chtěl jsem toho původně vyzkoušet ještě více, speciálně pak reproboxy v konfiguraci 2x10" apod., ale už jsem na to neměl síly, uši ani odvahu obtěžovat obsluhu v Music City a Kytary.cz.

Co se týče zvuku, tak pomyslné stupně vítězů dopadly následovně:

1. místo: Gallien-Krueger Legacy 500 + Eich 1210S

2. místo: Laney R500H + Eich 1210S

3. místo: Gallien-Krueger Legacy 500 + Eich 115XS

Už dopředu mi bylo jasné, že zásadní pro finální výběr bude kvalita a zvuk reproboxu. Eich 1210S byl, alespoň pro mé uši, jednoznačně nejlepší z těch, co jsem vyzkoušel, ale nakonec jsem se mu rozhodl neodpustit to, že nesplňuje moji představu o nízké hmotnosti a že také příliš vyčerpává předpokládaný rozpočet. Reproboxy osazené jedním 15" reproduktorem jsem původně vůbec neměl v úmyslu testovat, protože jsem hledal hlavně srozumitelnost zvuku na pódiu, a proto jsem favorizoval spíše větší počet menších reproduktorů. Ani reprobox MarkBass New York 151 se ale neukázal jako nepoužitelný, ale Eich 115XS mi vyloženě padl do ucha. Jeho výše zmíněný brácha 1210S byl sice zvukově opravdu lepší a flexibilnější, ale "stopatnáctka" hrála až nečekaně konkrétně a v její prospěch dále hrály kompaktní rozměry v kombinaci s hmotností necelých 15 kg.

Při výběru zesilovače pro mě nebyla moc důležitá jeho funkční výbava, protože kompletní zvuk tvořím a budu i nadále tvořit v pedalboardu, ze kterého přímo posílám přes D.I. výstup hotový zvuk zvukaři. Na zesilovači je tak pro mě důležitý vlastně jen ekvalizér, abych mohl zvuk aparátu přizpůsobit prostoru, ve kterém se hraje, ať je použit jako odposlech na pódiu, nebo jako samostatně zvukotvorný aparát. Do oka, ucha i ruky mi nejvíce padl zesilovač Gallien-Krueger Legacy 500. Jeho přístup k ekvalizaci zvuku je zajímavý a samotný zvuk pak velmi příjemný. Cena cca 15.500,- Kč není nízká, ale ani přehnaná, a už to vypadalo, že je výběr jasný. Pak mě ale napadlo vyzkoušet nějaký levný zesilovač a zjistit, o co horší bude zvuk se stejnými reproboxy. Volba padla na Laney R500H, který mě zaujal především velmi bohatou ekvalizační sekcí. Výsledkem bylo zjištění, že zvuk levnějšího zesilovače Laney je sice o trošku méně příjemný než zesilovače GK, ale že ve spojení s dobrým reproboxem je ten rozdíl hodnotitelný prakticky jen laboratorně. A ekvalizační sekce zesilovače Laney mi nakonec přišla pro mé potřeby praktičtější. Díky tomu i díky ceně méně než poloviční oproti GK se nakonec stal překvapivým vítězem zesilovač Laney R500H.

Konečným (alespoň pro tuto chvíli) výsledkem tedy byla sestava Laney R500H + Eich 115XS. Ani jeden z těchto komponentů jsem na začátku procesu výběru neřadil mezi favority a výběrem jsem nakonec sám sebe překvapil.

Eich 115XS

Technické parametry

- Konstrukce "téměř uzavřená", 15mm topolová překližka

- Rozměry 44 x 54 x 35 cm

- Celková hmotnost 14,7 kg

- Reproduktory: Eich TE15D, 15", Ceramic; Eich CT1, 4" cone driver

- Výkon 400 W RMS

- Citlivost 99 dB

- Frekvenční rozsah 36 - 19 000 Hz

- Impedance 8 Ohm (v nabídce také verze 4 Ohm)

- Neutrik Speakon® Combo konektory

- Přepínač driveru Full/Half/Off

- Možnost naklopení

https://baskytara.com/img/m/25292/t/p1f9fbu6l81rcp1pk0fhh1cpnbij3.jpg https://baskytara.com/img/m/25292/t/p1f9fbund695irug179p4r61vim5.jpg https://baskytara.com/img/m/25292/t/p1fa0raep0ib3avsqbsbfgotv3.jpg

Reprobox je kvalitně postavený. Stěny z 15mm překližky se mohou zdát poměrně tenké, ale ani při vyšších hlasitostech nic nedrnčí a hraje především reproduktor a ne dřevo. Box je příjemně lehký, praktická je také možnost naklopení pomocí podpěrné tyčky, která je uchycená ke dnu boxu. Zvuk je na 15" reproduktor až překvapivě konkrétní, čemuž napomáhá i 4" driver, který není piezo, ale "blánový". Oproti očekávání nechybí ani dobrá reprodukce středových frekvencí. Ani zvuk el. kontrabasu reprobox nezahltí. Prostě paráda. Produkty Eich nepatří mezi nejlevnější, ale cena kolem 20.000,- Kč, podle mě, odpovídá kvalitě a také jisté výjimečnosti.

Laney R500H

Technické parametry

- Výkon 500 W/4 Ohm

- Rozměry 74 x 41 x21 cm

- Hmotnost 4,1 kg

- Ovládací prvky: Gain, Comp, Enhance, Bass, Treble, EQ (10 kanálů), Volume

- Vstupy: Normal, High, AUX In, FX Return

- Výstupy: Speaker, D.I., FX Send, Tuner Out, Phones

- Ostatní: Remote jack

https://baskytara.com/img/m/25292/t/p1f9fc050r7km1ftnvsk1f7qvda7.jpg https://baskytara.com/img/m/25292/t/p1f9fc0jkecqt1nn31tpa66v1giu9.jpg

Zesilovači Laney R500H sice lze vytknout např. jistou humpoláckost provedení, absenci přepínačů Pre/Post a Gnd/Lift pro D.I. výstup a možná i relativně vyšší hmotnost, ale při pohledu na cenovku se tyto výtky stávají nepodstatnými. Zvukově se jedná o povedený kousek, který nabízí řadu zajímavých možností úpravy zvuku.

Popis funkce jednotlivých prvků rozhraní zesilovače:

- Vstupy pro baskytaru - Normal pro pasivní nástroje či nástroje s nižší úrovní výstupu a High pro nástroje aktivní nebo pasivní s vyšší úrovní výstupu.

- Ovladač Gain ovládá standardně zesílení předzesilovače. I při zapojení nástroje s vysokou úrovní signálu je možné Gain bez zkreslení vytočit hodně doprava, což je významné pro nastavení prahu, nad kterým spíná vestavěný kompresor.

- Kompresor se zde dá pouze zapnout či vypnout. Jeho parametry jsou pevně dané, pouze ovladačem Gain lze ovlivňovat práh sepnutí kompresoru. Nepodařilo se mi zjistit, jak je kompresor nastavený, pracuje ale poměrně nenápadně a může být užitečný. Dobré je, že kompresor téměř nešumí. Já ale používám kompresor v pedalboardu.

- Ovladačem Enhance se nastavuje charakter ekvalizéru. Otáčením ovladače nejdříve dojde ke zvýraznění středů, kolem poloh 6 a 7 dojde k ořezu basů pod 200 Hz, ke konci stupnice se prohlubuje útlum středů a lehké posílení basů a výšek. Tento ovladač mi moc praktický nepřipadá a jeho účinek na zvuk se mi zas tak moc nelíbí, takže zvuk nastavuji raději ekvalizérem, potenciálně zajímavý je snad jakýsi HPF kolem poloh 6 a 7.

- Ovladače Bass a Treble jsou klasickými ovladačemi basů a výšek v širším pásmu. Zajímavé je , že jsou tyto ovladače nezávislé na tom, jestli je zapnutý nebo vypnutý mezi nimi umístěný grafický ekvalizér, a účinek těchto ovladačů se tedy kombinuje s nastavením grafického ekvalizéru.

- Grafický ekvalizér má 10 pásem naladěných od 30 Hz do 12 kHz a dokáže velmi účinně upravit zvuk. Tento ekvalizér je možné zapínat či vypínat ručně pomocí k tomu určeného přepínače nebo pomocí externího pedálu zapojenému do zdířky na zadním panelu zesilovače. To může být využito pro změny nastavení zvuku během hraní. Moje hlavní baskytara má sama o sobě tak pestré zvukové možnosti, že tuto možnost zatím nevyužívám, ale mít méně zvukově flexibilní nástroj, určitě bych ji při tom, co hraji, využil.

- Ovladač Volume nastavuje celkovou hlasitost včetně hlasitosti sluchátkového výstupu.

- 3,5mm zdířka AUX In umožňuje připojení externího zdroje signálu, Phones pak vede zvuk do sluchátek.

- D.I. výstup poskytuje symetrický signál nastavený na Pre, tedy neovlivněný korekcemi, a poskytuje tedy signál v podobě, v jaké přichází z nástroje. Trochu škoda je, že zde není možnost přepínat Pre a Post, chybí i přepínač odzemnění (Ground/Lift). Z D.I. výstupu jde signál linkové úrovně. Já používám výstup D.I. boxu, který mám v pedalboardu, takže mi tato omezení nijak nevadí.

- Efektová smyčka je sériová, je umístěná za předzesilovačem a korekcemi, takže do ní jde kompletní zprocesovaný signál. Tu já ale k ničemu nepoužívám, kompletní zvuk pro zvukaře tvořím v pedalboardu před zesilovačem.

- Tuner Out je linkový výstup, do kterého jde čistý signál nástroje, bez jakéhokoli zesílení nebo processingu.

- Nožním přepínačem připojeným k příslušné 6,3mm zdířce na zadním panelu zesilovače lze zapínat či vypínat 10pásmový ekvalizér. I při vypnutém 10pásm. ekvalizéru ovšem zůstává aktivní nastavení ovladačů Bass a Treble.

Nemám žádný problém s pomocí popsaných ovladačů v kombinaci s boxem Eich 115XS nastavit optimální zvuk pro jakýkoli prostor, případně ho přizpůsobit vlastnostem konkrétního pódia, a být tak vítaným společníkem spoluhráčů v kapele. Za necelých 7.000,- Kč to hodnotím jako dobrou koupi. Jediné, co mi vadí, je pouťové osvětlení přední spodní hrany zesilovače modrými diodami. Ty ale přelepím.

Závěr

Kombinace levného zesilovače s dražší bednou se mi nakonec opravdu zalíbila. Myslím, že kvalita a zvukový projev reproboxu je pro moje účely důležitější než zesilovač, pokud zesilovač splňuje základní parametry jako jsou nezkreslování, nízký šum apod. V případech podobných mému, tedy těch, ve kterých je primárním cílem postavit dobrý basový odposlech pro živé hraní, přičemž kompletní zvuk pro zvukaře se tvoří v pedalboardu, může být takovýto přístup k věci zváženíhodný.

Recenzi je možné vidět opět i na mém webu.

Schecter SLS Elite-5, Warwick RockBass Infinity fretless, Aria SWB Lite; Eich T500, Warwick Gnome i; Eich 115XS, Eich 110XS, PATR 110; krabičky, ...
B&C BAND: https://www.bcband.cz, ELOTRIO: https://www.elotrio.cz, Ulrichovo náměstí: https://www.ulrichovonamesti.cz
Elixir Club #2, Flatwound Club #8
0 xLajků:

2

Re: Laney R500H + Eich 115XS = možná překvapivá kombinace

Upřímně řečeno, hledat co nejnižší váhu, rozumnou cenu a výkon 300 W, tak rozhodně vezmu Ashdown Studio 15 a o ničem nepřemýšlím. 15" repro + horna, čili slušná plocha, 300 W, jen 11,2 kg, integrované zkreslení a to celé za 13 tisíc.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

3

Re: Laney R500H + Eich 115XS = možná překvapivá kombinace

Aidamos napsal:

Upřímně řečeno, hledat co nejnižší váhu, rozumnou cenu a výkon 300 W, tak rozhodně vezmu Ashdown Studio 15 a o ničem nepřemýšlím. 15" repro + horna, čili slušná plocha, 300 W, jen 11,2 kg, integrované zkreslení a to celé za 13 tisíc.

Alternativ by, samozřejmě, bylo mnohem víc, včetně levnějších i lepších, než jsem zvolil já. Já jsem ale vybíral z toho, co jsem měl v tu chvíli po ruce, a prostě jsem si chtěl něco odnést domů. Neříkám, že je to to nejlepší, co se nabízí, ale připadalo mi potenciálně užitečné podělit se o svoji zkušenost právě se sestavou, kterou by možná volil málokdo, resp. která možná málokomu dává smysl. Kromě toho se stále pohybuji ve lhůtě 30 dní na vrácení bez udání důvodu. Ale vracet to asi nebudu a už jsem i využil výhod toho, že se nejedná o kombo, ale oddělené komponenty.

V každém případě díky za tip.

Schecter SLS Elite-5, Warwick RockBass Infinity fretless, Aria SWB Lite; Eich T500, Warwick Gnome i; Eich 115XS, Eich 110XS, PATR 110; krabičky, ...
B&C BAND: https://www.bcband.cz, ELOTRIO: https://www.elotrio.cz, Ulrichovo náměstí: https://www.ulrichovonamesti.cz
Elixir Club #2, Flatwound Club #8
0 xLajků:

4

Re: Laney R500H + Eich 115XS = možná překvapivá kombinace

patr napsal:

sestavou, kterou by možná volil málokdo, resp. která možná málokomu dává smysl

Třeba mě. Eich je naprosto skvělý, měl jsem předchozí TecAmp, takže k Eich 115XS bych určitě volil spíš Eich T300, ale je mi jasné, že je to nad finanční limit. Nebo, jelikož já osobně vysloveně nemám rád kombinování značek, tak se divím, že jsi k tomu Laney zesilovači nezkusil i boxy Laney, třeba N115 nebo N210 (oba váží tedy o něco víc, než ten Eich, ale jinak stejně).

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

5

Re: Laney R500H + Eich 115XS = možná překvapivá kombinace

patr napsal:

- D.I. výstup poskytuje symetrický signál nastavený na Pre, tedy neovlivněný korekcemi, a poskytuje tedy signál v podobě, v jaké přichází z nástroje. Trochu škoda je, že zde není možnost přepínat Pre a Post, chybí i přepínač odzemnění (Ground/Lift). Z D.I. výstupu jde signál linkové úrovně. Já používám výstup D.I. boxu, který mám v pedalboardu, takže mi tato omezení nijak nevadí.

 toho bych se prave trochu bal co z toho poleze ke zvukari, ale jestli to pouzivat vicemene jako koncak s moznosti ekvalizace nedostatku podia tak proc ne smile

Aidamos napsal:

hledat co nejnižší váhu, rozumnou cenu a výkon 300 W,

 ja bych sel do Rumbla asi big_smile nebo neco od Genzlera big_smile

patr napsal:

Ani reprobox MarkBass New York 151 se ale neukázal jako nepoužitelný,

 porad ho mam doma a hral sem na nej par koncertu a je fakt prekvapive rychlej, sem tam kdyz sem hral na puceny bedny so mely vetsi repra nez 10ky taksem mel pocit ze musim na ten ton hrozne dlouho cekat tady u ty bedny sem ten problem nemel smile 

...nemit hlavu... nevadi
...nemit marka..vadi
0 xLajků:

6

Re: Laney R500H + Eich 115XS = možná překvapivá kombinace

Aidamos napsal:

nemám rád kombinování značek

 Tomu zcela rozumím, ale bral jsem, co bylo v tu chvíli fyzicky po ruce. A ten box Eich se mi moc líbil s jakýmkoli zesilovačem.

Schecter SLS Elite-5, Warwick RockBass Infinity fretless, Aria SWB Lite; Eich T500, Warwick Gnome i; Eich 115XS, Eich 110XS, PATR 110; krabičky, ...
B&C BAND: https://www.bcband.cz, ELOTRIO: https://www.elotrio.cz, Ulrichovo náměstí: https://www.ulrichovonamesti.cz
Elixir Club #2, Flatwound Club #8
0 xLajků:

7

Re: Laney R500H + Eich 115XS = možná překvapivá kombinace

m3 napsal:

Ani reprobox MarkBass New York 151 se ale neukázal jako nepoužitelný,

...porad ho mam doma a hral sem na nej par koncertu a je fakt prekvapive rychlej, sem tam kdyz sem hral na puceny bedny so mely vetsi repra nez 10ky taksem mel pocit ze musim na ten ton hrozne dlouho cekat tady u ty bedny sem ten problem nemel

 Souhlasím, i tenhle patnáckový MB mě mile překvapil. Ale ten Eich se mi do uší vryl hlouběji (kromě toho, že jsem stále nepřišel na chuť té žluté barvě MB).

Schecter SLS Elite-5, Warwick RockBass Infinity fretless, Aria SWB Lite; Eich T500, Warwick Gnome i; Eich 115XS, Eich 110XS, PATR 110; krabičky, ...
B&C BAND: https://www.bcband.cz, ELOTRIO: https://www.elotrio.cz, Ulrichovo náměstí: https://www.ulrichovonamesti.cz
Elixir Club #2, Flatwound Club #8
0 xLajků:

8

Re: Laney R500H + Eich 115XS = možná překvapivá kombinace

m3 napsal:

toho bych se prave trochu bal co z toho poleze ke zvukari, ale jestli to pouzivat vicemene jako koncak s moznosti ekvalizace nedostatku podia tak proc ne

 Jj, přesně takhle já to používám. A hned při prvním hraní jsem využil nadstandardní ekvalizační možnosti zesilovače Laney R500. Ten 10pásmový grafický EQ kombinovaný s nezávislými korekcemi basů a výšek dovoluje opravdu dost jemnou práci a mně umožnil rychle potlačit frekvenci, na které cosi na či spíše v pódiu nepříjmeně rezonovalo, aniž bych kvůli tomu musel potlačit kompletní basy a celý večer pak poslouchat jen středovýškový zvuk.

Schecter SLS Elite-5, Warwick RockBass Infinity fretless, Aria SWB Lite; Eich T500, Warwick Gnome i; Eich 115XS, Eich 110XS, PATR 110; krabičky, ...
B&C BAND: https://www.bcband.cz, ELOTRIO: https://www.elotrio.cz, Ulrichovo náměstí: https://www.ulrichovonamesti.cz
Elixir Club #2, Flatwound Club #8
0 xLajků:

9 Naposledy upravil: patr (19. 01. 2022 20.28:58)

Re: Laney R500H + Eich 115XS = možná překvapivá kombinace

Kdosi z kolegů v kapele utrousil, že je ta bedýnka Eich jistě uvnitř pěkně vypolstrovaná. Uvědomil jsem si, že dovnitř jsem se nekoukl. Tak jsem to hned udělal a zjistil jsem, že tam je jen pár molitanových vlnek na zadní stěně. To mě překvapilo, nějaké výraznější tlumení jsem předpokládal. Eich asi (snad) ví, proč tam skoro nic nedal. Tak tolik drobné doplnění mé recenze.

Schecter SLS Elite-5, Warwick RockBass Infinity fretless, Aria SWB Lite; Eich T500, Warwick Gnome i; Eich 115XS, Eich 110XS, PATR 110; krabičky, ...
B&C BAND: https://www.bcband.cz, ELOTRIO: https://www.elotrio.cz, Ulrichovo náměstí: https://www.ulrichovonamesti.cz
Elixir Club #2, Flatwound Club #8
0 xLajků: