1 Naposledy upravil: patr (23. 06. 2021 22.08:01)

Téma: Snímače Fishman Fluence Bass a spotřeba energie

Mojí hlavní baskytarou je poměrně nově Schecter SLS Elite-5. Jedním z hlavních důvodů, proč jsem ji pořídil, byly snímače Fishman Fluence Bass, což jsou technicky i zvukově inovativní snímače, jejichž prostřednictvím se firma Fishman přihlásila do již velmi tvrdého boje dodavatelů snímačů pro baskytary. Právě jsem dokončil dlouhodobý výzkum spotřeby energie a připadalo mi to potenciálně zajímavé i pro někoho jiného. Proto tedy tato recenze jedné dílčí součásti baskytar.

Snímače se dodávají ve sladěném setu s veškerým příslušenstvím a všechny baskytary s těmito snímači tak budou pravděpodobně mít i stejné ovládací prvky (čtyři čudlíky a jeden páčkový přepínač).

Na první pohled se jedná o klasické dvoucívkové snímače s Ceramic magnety s možností rozepnutí cívek do jednocívkového módu. O dvoucívkové snímače se také skutečně jedná, ale řešení samotných cívek je inovativní. Cívky totiž nejsou tvořeny standardním měděným drátem navinutým na jádru, ale jsou složeny z mnoha (tuším, že 48) na sebe položených plošných spojů, na kterých jsou vodivé dráhy cívek "natištěny". Tím je podle výrobce zajištěno, že všechny snímače mají zcela shodné vlastnosti a toto řešení prý také přináší mimořádnou citlivost, artikulaci a dynamický rozsah snímačů. V jednocívkovém módu jsou standardně aktivní vnitřní cívky, tj. cívka blíže ke kobylce na krkovém snímači a cívka blíže ke krku na kobylkovém snímači. Snímače ale umožňují toto nastavení změnit a používat v jednocívkovém módu kteroukoli cívku.

Specialitou elektroniky Fishman Fluence je možnost nastavení základního charakteru zvuku pomocí třípolohového přepínače na klasický, moderní a funk. Těmito volbami se nastavuje nejen charakteristika ekvalizéru, ale i samotná barva zvuku. Zvukový rozdíl mezi klasickým a moderním módem je znatelný, funk mód je vlastně moderním módem s dále potlačenými středy. Tyto zvukové módy především určují charakter středových frekvencí, k doladění basů a výšek jsou k dispozici ještě samostatné aktivní korekce. Je to opravdu zajímavé řešení umožňující nastavit rozličnou paletu zvuků, k ještě větší variabilitě by ale jistě přispěly aktivní korekce středů, které ale ve výbavě nejsou.

Sestava dvou snímačů a předzesilovače Fishman Fluence pro pětistrunnou baskytaru včetně příslušenství se dá pořídit samostatně za nějakých 7.500,- Kč. Série Fishman Fluence zahrnuje řadu snímačů pro kytary i baskytary a jedná se o skutečně zajímavou cestu vývoje snímačů pro elektrofonické hudební nástroje.

Pozn.: Na počátku roku 2019 byly baskytary Schecter prakticky jedinou volbou, chtěli-li jste nástroj se snímači Fishman Fluence. Dnes je tato výbava, samozřejmě, použita v baskytarách (a kytarách) různých značek i cenové úrovně a zájemci o nástroj s touto elektronikou tedy mohou už dnes vybírat z poměrně zajímavé nabídky, která se zřejmě bude dále rozšiřovat. Pravdilem ale doposud je, že tyto snímače dávají výrobci spíše do nástrojů vyšších tříd.

https://baskytara.com/img/m/25292/t/p1f8t97n3avob1bfcm351dn2uac3.jpg  https://baskytara.com/img/m/25292/t/p1f8t9aof21bcjcc7vol7p7g7r5.jpg  https://baskytara.com/img/m/25292/t/p1f8t9b4ohhl04j41233jii14e07.jpg

Obr. 1: Snímače Fishman Fluence Bass a typické ovládací prvky; Obr. 2 a 3: Zadní strana snímačů

Zvuk

Já jsem ze zvuku snímačů ve spojení s baskytarou Schecter SLS Elite-5 nadšen. Jsou opravdu velmi dynamické a mají výjimečnou artikulaci, možná až moc, protože jsou dobře slyšet všechny nectnosti mé hry. Zvuk také obsahuje nadstandardně hodně vyšších harmonických a je třeba dávat pozor na tlumení, protože např. flažolety lze poměrně lehce vyloudit i v poměrně netradičních polohách. Na první poslech také zaujmou výšky, kterých snímače produkují opravdu hodně a zvuk je celkově velmi bohatý. Nemám osobní zkušenost, ale podle toho, co jsem si poslechl na YouTube, v kombinaci se znalostí konstrukce snímačů si odvažuji předvídat, že všechny basy s těmito snímači budou znít prakticky stejně, protože superaktivní koncept snímačů bude pravděpodobně stírat individualitu nástroje. Ale třeba se mýlím.

Zvukové ukázky uvádím v rámci recenze výše uvedené baskytary, případně na mých webových stránkách nebo na Soundcloud (různé struny se snímači v konfiguraci S-Srůzné struny se snímači v konfiguraci H-H)

Spotřeba energie

Samotné snímače jsou aktivní, je je tedy nutno napájet devíti, případně osmnácti volty. Každý ze snímačů má odběr proudu 3,5 mA, zbytek elektroniky pak dalších 1,1 mA. Celá sestava má tedy souhrnný odběr 8,1 mA, což je poměrně dost a je tedy třeba počítat s menší životností baterie než u aktivních baskytar s pasivními snímači. Běžná 9V baterie by prý měla vydržet až cca 60 hodin hraní, tento čas se ale bude snižovat s tím, jak bude hráč používat aktivní korekce.

Inzerovaných 60 hodin hraní není mnoho a já jsem se chtěl o výdrži baterie vědecky přesvědčit. Proto jsem po každém hraní změřil napětí baterie a sledoval jsem, při jakém napětí začnou být se zvukem problémy, typicky v podobě zkreslování. Použil jsem baterii Duracell Basic 6LR61 9V (s označením na krabičce "+40 %"). Napětí baterie jsem změřil na začátku a pak vždy po hraní. Ne vždy se mi podařilo změřit napětí ihned po hraní, a tak se ve výsledcích projevují jisté výkyvy plynoucí z částečného zotavení baterie po nějakém čase po skončení hraní. Jednalo se o běžné hraní v různých konfiguracích snímačů - nejčastěji H-H, občas S-S, ekvalizér byl převážnou většinu času nastaven na neutrál, jen málokdy byly lehce přidány basy.

A tady je výsledek:

https://baskytara.com/img/m/25292/t/p1f8t9r1u3tvk1r6j1dus588ep79.jpg

Výsledek se prakticky přesně shoduje s informacemi f. Fishman. Při neutrálním ekvalizéru na baskytaře byla mezní použitelná hodnota napětí 6,5 V, nicméně už při napětí 6,65 V se začalo ve špičkách projevovat ošklivé zkreslení a stačilo jen malinko přidat basy, aby se to už nedalo použít. Hodnoty 6,65 V jsem dosáhl prakticky přesně po 60 hodinách hraní, přičemž chybu v měření času odhaduji na max. 3 %.

Je celkem zajímavé, že baskytara byla zcela použitelná i při poměrně nízkém napětí baterie, za ještě celkem bezpečnou hodnotu považuji 7 V.

Objektivní ovšem je, že snímače Fishman Fluence Soapbar Bass jsou opravdu velmi žíznivé a že je na to třeba průběžně myslet a mít po ruce náhradní baterii. To se s mými ostatním nástroji, které jsou osazeny pasivními snímači a aktivní je jen předzesilovač, nedá srovnat. U nich vyměňuji baterie typicky po mnoha letech, a to ještě spíše jen pro dobrý pocit, když napětí klesne třeba pod 8 V. Velká spotřeba energie snímačů FF je ale jen malou cenou za jejich, alespoň pro mě, skvělý zvuk.

Schecter SLS Elite-5, Warwick RockBass Infinity fretless, Aria SWB Lite; Eich T500, Warwick Gnome i; Eich 115XS, Eich 110XS, PATR 110; krabičky, ...
B&C BAND: https://www.bcband.cz, ELOTRIO: https://www.elotrio.cz, Ulrichovo náměstí: https://www.ulrichovonamesti.cz
Elixir Club #2, Flatwound Club #8
2 xLajků:

2

Re: Snímače Fishman Fluence Bass a spotřeba energie

Jak článek z časopisu. Pěkná práce, pane :-) 

Fender P-bass s hromadou páček, kytarovým snímačem a tremolem, SG Les Paul 100, line6 pod hd 500X, Andy's drive, MXR dyna comp, Strymon DECO, Way Huge Pork Loin, TC 3rd Dimension Chorus
0 xLajků:

3 Naposledy upravil: patr (24. 06. 2021 09.43:17)

Re: Snímače Fishman Fluence Bass a spotřeba energie

Ještě doplním příklady konfekčních baskytar (i když Warwick Mike Inez asi zrovna moc konfekční nebude) osazených snímači FF:

Caparison Dellinger 

Cort A4 Ultra Ash

Mayones Viking

Schecter SLS Elite

Schecter SLS Evil Twin

Schecter C4 Silver Mountain

Schecter Daniel Firth Hellraiser Extreme-5 Signature

Spector Euro LT

Spector NS Dimension

Spector Ziricote Limited

Warwick Mike Inez

 

I z tohoto výčtu je zřejmé, že snímače FF jsou určeny především pro milovníky inovací a moderních přístupů, tedy nic pro ortodoxní tradicionalisty, mezi které Fishman ani nemíří a mezi které nepatřím ani já.

Schecter SLS Elite-5, Warwick RockBass Infinity fretless, Aria SWB Lite; Eich T500, Warwick Gnome i; Eich 115XS, Eich 110XS, PATR 110; krabičky, ...
B&C BAND: https://www.bcband.cz, ELOTRIO: https://www.elotrio.cz, Ulrichovo náměstí: https://www.ulrichovonamesti.cz
Elixir Club #2, Flatwound Club #8
0 xLajků:

4

Re: Snímače Fishman Fluence Bass a spotřeba energie

patr napsal:

I z tohoto výčtu je zřejmé, že snímače FF jsou určeny především pro milovníky inovací a moderních přístupů, tedy nic pro ortodoxní tradicionalisty, mezi které Fishman ani nemíří a mezi které nepatřím ani já.

  btw moderni pristupy a inovace nevylucujou ze by to nemohlo umet hrat pekne vintage big_smile ale teda asi neumi ...  spis pro milovniky moderniho zvuku big_smile .. resp sad  ..  

...nemit hlavu... nevadi
...nemit marka..vadi
0 xLajků:

5

Re: Snímače Fishman Fluence Bass a spotřeba energie

patr napsal:
 Nemám osobní zkušenost, ale podle toho, co jsem si poslechl na YouTube, v kombinaci se znalostí konstrukce snímačů si odvažuji předvídat, že všechny basy s těmito snímači budou znít prakticky stejně, protože superaktivní koncept snímačů bude pravděpodobně stírat individualitu nástroje. Ale třeba se mýlím.

Mám z toho stejný pocit. Jde k nim zapojit jiný preamp? Třeba by to mohlo dostat jinou barvu. Rozčilujou mě tou přemírou výšek.

DRŽ HUDBU!
0 xLajků:

6

Re: Snímače Fishman Fluence Bass a spotřeba energie

Super, díky za pěkný příspěvek smile.
Mimochodem, jednoduchým výpočtem mA*h se lze dobrat k tomu, že kapacita baterie od plného napětí po použitelnou hodnotu je cca. 486 mAh, což není tak vysoké číslo. Výrobci totiž kapacitu mohou udávat až do nepoužitelného napětí a větší číslo pak vypadá lépe big_smile. Pokud byste potřebovali 9 V baterii pro větší výdrž, tak doporučuji Westinghouse, viz: https://www.gme.cz/data/attachments/dsh.545-019.2.pdf

0 xLajků:

7 Naposledy upravil: patr (25. 06. 2021 08.02:41)

Re: Snímače Fishman Fluence Bass a spotřeba energie

m3 napsal:
patr napsal:

I z tohoto výčtu je zřejmé, že snímače FF jsou určeny především pro milovníky inovací a moderních přístupů, tedy nic pro ortodoxní tradicionalisty, mezi které Fishman ani nemíří a mezi které nepatřím ani já.

  btw moderni pristupy a inovace nevylucujou ze by to nemohlo umet hrat pekne vintage big_smile ale teda asi neumi ...  spis pro milovniky moderniho zvuku big_smile .. resp sad  ..  

Pěkně vintage to taky hraje, k tomu je určena poloha "Classic", která je, podle mě, hodně klasická až retro, možná jen s trochu jinak položenými středy. Ale při přepnutí na singly a trochu kroucení s blendem se z toho dá dostat třeba i docela precision či spíše jazzbass zvuk. Ale klasika to opravdu není.

Schecter SLS Elite-5, Warwick RockBass Infinity fretless, Aria SWB Lite; Eich T500, Warwick Gnome i; Eich 115XS, Eich 110XS, PATR 110; krabičky, ...
B&C BAND: https://www.bcband.cz, ELOTRIO: https://www.elotrio.cz, Ulrichovo náměstí: https://www.ulrichovonamesti.cz
Elixir Club #2, Flatwound Club #8
0 xLajků:

8 Naposledy upravil: patr (25. 06. 2021 09.06:25)

Re: Snímače Fishman Fluence Bass a spotřeba energie

joko napsal:
patr napsal:
 Nemám osobní zkušenost, ale podle toho, co jsem si poslechl na YouTube, v kombinaci se znalostí konstrukce snímačů si odvažuji předvídat, že všechny basy s těmito snímači budou znít prakticky stejně, protože superaktivní koncept snímačů bude pravděpodobně stírat individualitu nástroje. Ale třeba se mýlím.

Mám z toho stejný pocit. Jde k nim zapojit jiný preamp? Třeba by to mohlo dostat jinou barvu. Rozčilujou mě tou přemírou výšek.

Jiný preamp by tam jistě šel dát, ale byl by to vlastně už třetí preamp, protože tady jsou aktivní samy snímače a přímo v každém snímači je preamp, který třeba určuje i ty změny barev zvuku. V díře jsou pak už jen pasivní potenciometry. Tedy pokud tam koukám správně. A výšky se dají jednoduše ubrat. Mimochodem, standardní potenciometr korekce výšek v sadě FF je naladěn nezvykle vysoko a ovlivňuje tedy opravdu hlavně skutečné výšky a ne středovýšky běžné u "normální" dvoupásmových korekcí, takže já s ním na baskytaře prakticky nekroutím a řeším to ekvalizérem na pedalboardu, který mi poskytuje lepší kontrolu nad frekvencemi.

Schecter SLS Elite-5, Warwick RockBass Infinity fretless, Aria SWB Lite; Eich T500, Warwick Gnome i; Eich 115XS, Eich 110XS, PATR 110; krabičky, ...
B&C BAND: https://www.bcband.cz, ELOTRIO: https://www.elotrio.cz, Ulrichovo náměstí: https://www.ulrichovonamesti.cz
Elixir Club #2, Flatwound Club #8
0 xLajků:

9

Re: Snímače Fishman Fluence Bass a spotřeba energie

patr napsal:

Pěkně vintage to taky hraje, k tomu je určena poloha "Classic", která je, podle mě, hodně klasická až retro

 :) ok, dik smile v tech ukazkach na netu to vesmes honi trsatkem do bustru s Vckem smile

...nemit hlavu... nevadi
...nemit marka..vadi
0 xLajků:

10

Re: Snímače Fishman Fluence Bass a spotřeba energie

m3 napsal:

v tech ukazkach na netu to vesmes honi trsatkem do bustru s Vckem

 Jo, jo. Všichni jsou nejvíc nadšený tím Modern zvukem. Ten já sice taky používám, ale jen pro specifické účely. Mým základním zvukem je určitě Classic. Zvukově hodně umírněná a možná nejrozumnější ukázka je asi tato:

https://www.youtube.com/watch?v=kYooZDg65yc

 

Schecter SLS Elite-5, Warwick RockBass Infinity fretless, Aria SWB Lite; Eich T500, Warwick Gnome i; Eich 115XS, Eich 110XS, PATR 110; krabičky, ...
B&C BAND: https://www.bcband.cz, ELOTRIO: https://www.elotrio.cz, Ulrichovo náměstí: https://www.ulrichovonamesti.cz
Elixir Club #2, Flatwound Club #8
0 xLajků: