1 Naposledy upravil: Aidamos (11. 07. 2021 20.03:40)

Téma: Ampeg SCR-DI

Ampeg SCR-DI

Rok výroby: 2019
Země původu: Čína
Cena: 6.200 Kč

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1f1soc9spmh25v0juv1r1d1tlc5.jpg

Popis, parametry, konstrukce

Mám moc rád ampegovský charakter zvuk, jsem tedy rád, že se mi do rukou dostal na testování i tento preamp, o kterém jsem kdysi taky uvažoval.

První dojem, když jsem pedál dostal fyzicky do ruky, bylo to, jak je to velké a těžké. Prostě představte si cihlu a nebudete daleko od rozměrů a váhy. Z videí, která jsem jsem sjížděl na YouTube mi to rozhodně tak velké nepřišlo. Zde srovnání s Darkglass Microtubes X Ultra. Představoval jsem si to jen o malinko větší, ale ten rozdíl je markantní.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1f1soc9sq1jao5tfh822s7p2e.jpg

Rozměry jsou 193×110×56 mm a hmotnost je citelných 1,2 kg. Ampeg tedy váží třikrát tolik, co Darkglass.

Skříňka preampu je opravdu masívní tlustostěnný tlakový odlitek ze zinkové slitiny. Povrch je opatřen černým matným práškovým lakem. Nožní spínače jsou kovové, otočné prvky a malé spínače pak plastové.

Na zadní straně je pouze zásuvka na napájecí adaptér, který není součástí dodávky, ale jinak ten může být s napětím 9 až 12 V a proudovou výtěžností minimálně 100 mA. Nicméně preamp lze napájet i 9V baterií.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1f1soc9sp1hhcrvl1901o2b1gn08.jpg

Kampak se ta baterie dává? Mně to nenapadlo, musel jsem vznést dotaz na Martina, alias zdejšího uživatele s nickem Párty, který mi preamp laskavě zapůjčil. Nožičky na spodku pedálu nejsou ani nalepené ani zásuvné, ale šroubovací. Jdou povolit snadno rukou.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1f1soc9sq15gi1cik1d8knfijufb.jpg https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1f1soc9sqimgujnse2qho1b23c.jpg

Když už se díváme na vnitřnosti pedálu, rozhodně stojí za zmínku viditelný přepínač útlumu vstupního signálu.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1f1soc9sq5vgjt9qps1a29b9vd.jpg

On to není až tak přepínač, jako spíš tzv. jumper, tedy někteří tu průpojku budete znát ze základních desek počítačů. Musí se špendlíkem/pinzetou/kleštičkami vyndat a pak zase nasunout na správné piny.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1f1soc9sr1rki1fnu79k1q2d1mdmf.jpg

Jak vidíte, útlum je 15 dB, a opravdu je potřeba v mnoha případech použít. Docela nechápu, že je umístěný takhle dementně uvnitř a ještě tímto dementním řešením pomocí jumperu. To měl být rozhodně přepínač někde přímo na vnějším povrchu krabičky. Nelíbí se mi ani použití šroubovacích nožiček. Nějak mě zrovna nenapadá, jak bych umístil krabičku do pedalboardu pomocí suchého zipu, navíc při její váze otázka, zda by tam vůbec pedál držel přichycený. Jestli jsou k tomu dodány i ploché šroubky bez gumových nožiček (nevím), pak OK, dalo by se o tom uvažovat, ale i tak hrubý povrch k přilnutí samolepícího velcra rozhodně moc nepomáhá.

Na pravém boku pedálu je vstup pro nástroj označený logicky jako Input, dále paralelní výstup Thru třeba na ladičku a pak dvojice vstupů Aux In pro nějaký ten externí přehrávač, jako třeba smartphone nebo počítač.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1f1soc9sqg7v1rg9pumlvu1mgfa.jpg

Na boku levém je pak jackový výstup Line Out třeba do aparátu, symetrický DI výstup XLR Out pro zvukaře, k němuž přísluší i tlačítko odzemnění GND LIFT, a pak malý jackový výstup Phones na sluchátka. Díky sluchátkovému výstupu a na druhé straně vstupu Aux In lze toto zařízení použít jako výborné cvičítko.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1f1soc9sq1gvh71h1t3rttp1bth9.jpg

A jdeme na zvukové ovladače. Základní sekcí je ekvalizér. Zleva je to ovládání hlasitosti, pak basy, středy a výšky, posledním ovladačem je AUX Level, tedy hlasitost externího přehrávače. Doplněno je to o dvojici přepínačů Ultra Lo (zvýraznění basů) a Ultra Hi (zvýraznění výšek).

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1f1soc9spbitbkcg86b8uv286.jpg

Nemůžu si pomoci, ale někde blízko nápisu Input měl být podle mě třetí přepínač PAD pro nastavení útlumu vstupního signálu, tohle je slušný fail zahrabat ho takhle blbě dovnitř. Ano, spousta jiných podobných zařízení tímto přepínačem vůbec nedisponuje, ale také to na rozdíl od tohoto preampu nepotřebují, ale o tom více až v kapitole Zvuk.

K ekvalizéru přísluší nožní spínač ON/OFF a fialová LEDka. Druhý nožní spínač aktivuje sekci SCRAMBLER, tedy zkreslení a k němu příslušející zelenou LEDku. Scrambler obsahuje dva ovladače, míru zkreslení Drive a poměr hlasitosti čistého zvuku a zkreslení Blend.

Zvuk

Bez bližšího seznámení, co taky na těch pár čudlících může být složitého, jsem do preampu zapojil mou baskytaru Music Man StingRay 5 a také sluchátka, jelikož aparát nevlastním a hraju jen přes in-ear odposlech. První, co mě nemile překvapilo, byl zkreslený zvuk i bez aktivovaného preampu, zkrátka takový ten zvuk jako když v aktivce dochází bateka. Jenže baterii v baskytaře jsem nedávno kontroloval, a je v naprostém pořádku. Po aktivaci pedálu se nic nezlepšilo, jemné zkreslení pokračovalo i bez aktivace sekce Scrambleru. Že by to byla vlastnost? Ampegovské zkreslení? To je blbost. Tak jsem zkusil další zdroj, bez změny. Tak ještě jeden, pořád nic. Kontaktoval jsem Martina jakožto majitele preampu, hele, je tam nějaký problém. Prý, zkus baterku. Baterku v base mám v pořádku! Ne v base, v preampu! Jak se tam strká? Aha, vyšroubovat nožičky, to by mě nenapadlo. Ne, i na baterku to pořád kreslí, i když nemá. Stáhl jsem volume na base, chrčení zmizelo. Aha, jenže jak snížit vstupní citlivost/gain? Jo, někde tam na to něco je. Kde? Uvnitř! Fakt? Jo aha, tady ten bílý modulek s jumperem! Toho jsem si napoprvé taky nevšiml, respektive všiml, ale nevěnoval mu pozornost, prostě jsem ho bral za nějaký servisní konektor na základní desce, takže další překvapení dne. Heuréka, pomohlo to! Takže hurá na testování zvuku!

Udělal jsem nahrávku se signálovým řetězcem baskytara – preamp – zvuková karta. První část nahrávky (0:00) je samotný čistý zvuk baskytary bez zapnutého zařízení. V druhé části (0:13) jsem předzesilovač už aktivoval, ale všechny korekce byly nastaveny na neutrální středovou hodnotu. I tak můžete slyšet, že se zvuk změnil, charakter Ampegu se již neoddiskutovatelně projevil, což je v pořádku, to chci! V třetí části (0:26) jsem aktivoval přepínač Ultra Lo. Zvuk zmohutněl, ale nepřijde mi nějak extrémně dunivý, stále si myslím, že se jedná o použitelné množství basů. Zato ve čtvrté části (0:40) jsem k Ultra Lo sepnul i zvýrazňovač výšek Ultra Hi, které mi osobně přijdou už jako moc, a také přinesou s sebou dost šumu. V páté části (0:54) jsem Ultra Hi vypnul, výšky malinko přidal na otočném ovladači Treble, a pravda, malinko jsem ještě přitlačil na basech. Na těch basech jsem přidával hlavně kvůli následující šesté části (1:07), ve které jsem aktivoval i Scrambler. Zkreslení má hodně lampový charakter, zasahuje do celého frekvenčního spektra, upřímně, toto zkreslení se mi úplně nelíbí, vyhledávám spíše jiný charakter, ale tak to je o preferencích každého hráče. Každopádně v rámci této koncepce jsem nastavil pro mě nejoptimálnější zkreslení. Nastavení pedálu bylo takové, jaké můžete vidět na dalším obrázku.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1f1soc9sp100jer41o8bagqmte7.jpg

Tedy poměrně dost drivu a mohl jsem si dovolit i dost blendu. I tak zvuk zůstal hutný s dostatkem basů. To ale neplatí pro baskytary s nižším výstupním signálem. Tam vnitřní útlumový člen opravdu musíte přenastavit na vyšší citlivost, a i tak Scrambler satanužel sežere dost basů. Scrambler totiž je úzce závislý na vstupním signálu, musíte na preampové části přitlačit na volume i na basech, ale i tak nemůžete kvůli ztrátě basů s blendem jít moc vysoko. Testoval jsem preamp i s pasívní baskytarou Greco Thunderbird, se kterou se tento neblahý efekt projevil naplno, a nebyl jsem schopen docílit zkreslení, které by mi vyhovovalo.

Hodnocení

Preamp je v zásadě povedený. Zvukově jsem ze základní části vysloveně nadšen, dovedu si bez váhání představit, že bych si to pořídil, ale jen v menší variantě Classic, tedy bez Scrambleru, ten mě vůbec neoslovil. Navíc u této rozměrné varianty se mi nelíbí ona rozměrnost, a taky hmotnost, dále provedení spodní strany, a dokonce hrubě se mi nelíbí skrytý přepínač vstupní citlivosti.

Webové stránky

SCR-DI: https://ampeg.com/products/pedals/scr_di/

Classic: https://ampeg.com/products/pedals/classic/

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků: