1 Naposledy upravil: Aidamos (11. 07. 2021 20.14:43)

Téma: Sadowsky NYC Vintage P-Bass

Sadowsky NYC Vintage P-Bass

Rok výroby: 2018
Země původu: U.S.A.
Cena: 5.250,- $ (bez americké verze DPH)

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1esqgni1tth9ff82r21t75c203.jpg https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1esqgni1u9sv10hq1c0ou7j17t74.jpg

Popis, parametry, konstrukce

Jedná se o zakázkovou čtyřstrunnou baskytaru od známého amerického výrobce z New Yorku. Konfigurace je ve stylu PJ, tedy krkový dělený snímač ala Fender Precision doplněný o kobylkový snímač ala Fender Jazz Bass. Tím daná podobnost končí. Ano, tvar těla i pickguardu je opět ala Precision.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1esqgni1unsc321goo1v5tjim5.jpg https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1esqgni1u1mfu1gjqfcm1olh1jai6.jpg

Komůrkované tělo je z olše kryté lesklým metalickým lakem v barvě Custom Blue, krk je javorový z jednoho kusu s dolepovaným javorovým hmatníkem, ale tentokrát se jedná o krásný očkovaný (birdseye) javor.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1esqgni1u1p5p1lbj5161mdapgq8.jpg

Mechaniky jsou ultra lehké od firmy Hipshot. Líbí se mi drážkový srážeč pro tři struny místo obvyklejšího talířkového.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1esqgni1vt3c1fgirg9lgt176d9.jpg https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1esqgni1v199a1gv13c91inv4ja.jpg

Pickguard je třívrstvý černý, snímače firemní, elektronika aktivní s možností přepnutí do pasivu, kobylka chromovaná, masívní.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1esqgni1usfdtcif16159f1jmv7.jpg

Potenciometry směrem od krku jsou v pořadí: hlasitost krkového snímače, hlasitost kobylkového snímače, tónová clona, jejímž vytažením se elektronika přepne do pasívního režimu, přičemž tónová clona jako taková je aktivní v obou režimech, posledním je sdružený (stacked) dvojpotenciometr korekcí, dole basy, nahoře výšky, obojí pouze v režimu zdvihu. Mimochodem toto uspořádání není pro Sadowskyho úplně typické, většinou jsem se setkal nikoli se samostatnými hlasitostmi pro každý snímač, ale s jednou celkovou hlasitostí a poměrem snímačů, což mě osobně i vyhovuje víc.

Baskytara i díky komůrkovanému tělu váží pouze 3,5 kg, ale taky díky širokému krku, který si zákazník nadiktoval v šířce ořechu 44,45 mm, ač s lehkými mechanikami, přeci jen trochu přepadává na hlavu, ale dá se s tím žít, není to nijak enormní.

Zvuk

Aktivní elektronika je mocná a nápomocná, dodá zvuku šťávu, ale nesmí se to s ní přehnat, má na můj vkus zbytečně velký zdvih. Zvuk děleného P snímače poskytuje velice pěkný, typicky precižnovský zvuk, oproti tomu samotný kobylkový J snímač už moc z jazzbassu nepobral, je svůj, možná i zvolenou bezbrumovou konstrukcí, za kterou jsem na druhou stranu rád. Kombinace snímačů opět takříkajíc vybočuje z řady svým projevem, je opět svá, lehce v ní zaznívá takový ten moderní nádech, alespoň já to tak vnímám.

V následujících nahrávkách jsem malinko přidal basy a výšky, ale bylo to jen spíš takové drobné cuknutí z nulové polohy. Tónovou clonu jsem nechal otevřenou. Použité struny jsou niklové pětačtyřicítky DR ve výborném stavu. Ukázky jsou nahrány rovnou do zvukové karty a jen normalizovány. Poslední ukázka je kombinace 50/50 čistého zvuku baskytary a simulace aparátu pomocí preampu Darkglass Alpha Omega Ultra s předřazeným kompresorem TC Electronic SpectraComp. Hráno vždy nad aktivním snímačem, v případě obou pak mezi nimi.

"Povinné" ukázky:

Snímač u krku
Oba snímače
Snímač u kobylky

Bonusové ukázky ve stejném pořadí jako výše:

Bonus 1
Bonus 2

Slap:

Slap na oba snímače
Slap s nepatrně staženým kobylkovým snímačem

Ukázka se simulací aparátu v pořadí: krkový snímač, oba snímače, kobylkový snímač, oba snímače bez a se zkreslením, slap na oba snímače.

Hodnocení

Vynikající nástroj. Je lehký, přepadávání na hlavu je snesitelné, zvukově skvěle funguje v kapele a je značně variabilní. Elegantní vzhled je podtržen skvělým zpracováním a kvalitním hardwarem. Cena nového nástroje je hodně vysoká. Upřímně řečeno, uznávám jeho kvality, rozumím i tomu, že se najdou zákazníci, kteří jsou ochotni za to ty peníze dát. Já osobně nic moc extra, co by ospravedlňovalo tak vysokou cenu, nevidím. Ano, zpracování je dokonalé, materiály jsou výběrové, ale to je i u spousty jiných nástrojů za podstatně menší peníze, ale je mi jasné, že zkrátka nejsem cílovka, takže mě neberte zas tak moc vážně, pakliže vás Sadowsky oslnil, já jsem v tomhle spíš pragmatik. Chtít PJ konfiguraci s aktivní elektronikou v top USA kvalitě, tak bych asi sáhl po Fender American Ultra Precision Bass za méně než půlku toho, co stojí tento Sadowsky. Samozřejmě vždycky je tu ještě japonská/německá varianta Sadowsky Metro, ale i ta je kupodivu dražší než USA Fender American Ultra.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků: