1 Naposledy upravil: Aidamos (12. 07. 2021 11.06:14)

Téma: Pedulla MVP Buzz Fretless

Pedulla MVP Buzz Fretless

Rok výroby: 1988
Země původu: U.S.A.
Cena: bazarová cena cca 2000 až 2500 $ podle provedení

Popis, parametry, konstrukce

Nedávno jsem tu jednu Pedullu už recenzoval a dostal jsem v diskuzi vyčiněno, že tomu nemůžu rozumět, páč je to přeci nástroj z top kategorie a na to hned tak někdo erudici nemá. Samozřejmě přičítám to z velké části tomu, že jsem si dovolil nástroj v nové ceně 160 tisíc korun českých kritizovat. Když jsem mnohem dříve recenzoval ještě o chlup dražší baskytaru Sadowsky, tak bylo ticho po pěšině. Holt tam jsem ale nekritizoval, jelikož nebylo co. Jak je na tom tento kousek?

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1e5v9f5bf4v816ev4l31lvu1kck3.jpg https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1e5v9f5bf19napb38o0c3mkk54.jpg

Tvar těla je originální, nemusí se líbit každému, mně se ty výrazně kulaté tvary prostě líbí. Pro nástroje firmy Pedulla jsou typická výrazně barevná provedení a figurované topy z luxusních dřev, to zde neplatí. Tělo je kryté neprůhledným bílým lakem ve vysokém lesku.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1e5v9f5bfuuj1tl71d681kt81gpr5.jpg https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1e5v9f5bg1b1r1avuv808ac1r4r6.jpg

Ale i tak je materiálem na tělo a krk použit javor. Krk je ze dvou kusů a je průchozí. Lak nebude moc tlustý, protože při bližším pohledu a vhodném úhlu dopadu světla jsou vidět jednotlivé spoje kusů dřev, což mi, podotýkám, vůbec nevadí.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1e5v9f5bg12pjuibq8qo341ct1e.jpg

Bílým lakem je opatřen i krk a přední strana hlavy, což v kombinaci s černým hardwarem vypadá elegantně. Našel jsem i podobný kousek ze stejného roku, jen se zlatým hardwarem, a musím říct, že černý se mi líbí o dost víc. Mechaniky nesou logo výrobce, černé jsou i šroubky bílé krytky matice výztuhy, tomu říkám design dotažený do detailu. Trochu z tohoto designu vyčnívá mosazný ořech (nultý pražec), černý plast by sloužil designu více, ale mosazný slouží asi lépe z pohledu zvuku.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1e5v9f5bgbmfkur1d761jgv1n58a.jpg https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1e5v9f5bg1h4d1705nrrnvs1vk2b.jpg

Drážku přístupu ke štelování výztuhy jsem kritizoval i v předchozí recenzi. Nevím, zda mám býti kritický i zde, nebo jsem prostě jen ignorant, který genialitě tvůrce nerozumí. Drážka z nějakých důvodů, na něž se mě neptejte, je vyfrézovaná mimo osu krku. Je-li to nějaký technologický nebo technický či jiný důvod, netuším, nicméně se mi to nelíbí, za což mě, prosím, nekamenujte, navíc je to ve výsledku stejně schované za krytkou, takže mi to nějak extra nevadí, jen se prostě podivuji.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1e5v9f5bg1u9h34u1dh8131t1338c.jpg

Alespoň, že v tomto případě má matice šestihran, se kterým bych si v případě potřeby bez problémů poradil. Předchozí recenzovaný kousek, a nutno říct, že mladší, tam má čtyřhran a pro jeho užití je nutná klička pro ladění strun piána, kteréžto řešení se mi absolutně nelíbí.

Hmatník je palisandrový, trochu víc jsem očekával eben, ale na všech nástrojích, co jsem zatím měl, byl eben absolutně černý, tohle je troufám si tvrdit palisandr, ač je hodně tmavý.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1e5v9f5bg6hdsv7nno1hvrc19d.jpg

Jeho tmavost bude určitě i způsobena tím, že je hmatník lakovaný tvrdým lakem, což já osobně na bezpražcových baskytarách velice preferuji a oceňuji jak z hlediska zvuku, tak z hlediska možného opotřebení hmatníku. Hmatník má bílé linky, mohly by být i méně zřetelné, ale jinak jsem za ně rád.

Původní snímače a aktivní elektronika od firmy Bartolini byla předchozím majitelem vyměněna za řešení kompletně od firmy EMG. Je-li to lepší, či ne, přiznávám, nedokážu posoudit, nemám srovnání. Snímače jsou aktivní a jsou v typové variantě EMGX, elektronika je dvoupásmová s basy a výškami s aretací ve střední poloze na sdruženém potenciometru. Basy na spodním kroužku, výšky nahoře. Spekulace: ona i ta elektronika bude možná třípásmová, nicméně potenciometr středů není zapojen.

Nevím, zda původní řešení od firmy Bartolini bylo stejné, nicméně v tomto případě jsou korekce doplněny hlasitostmi pro každý snímač a ne celkovou hlasitostí a voličem poměru snímačů, což já osobně bych viděl raději.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1e5v9f5bg1s63165v1ton1v2vhdg7.jpg

Kobylka je masívní, dovoluje kromě polohy a výšky kamenů nastavit i jednotlivé vzdálenosti strun.

Kryt elektroniky je z masívního kusu dřeva a je přimontován k tělu čtyřmi vruty. Vruty naštěstí mají větší průměr, při citlivém zacházení by snad nemělo dojít ke stržení závitů v těle. Každopádně bez šroubováku baterii nevyměníte. Šachta i její víko jsou natřeny nějakou stínící barvou. Řešení funkční a dostatečné, leč minimálně mému oku esteticky nelahodící.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1e5v9f5bgekq10qrh75shc1rgp8.jpg

Můžu kritizovat? Můžu? No, tak já radši budu držet hubu.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1e5v9f5bg1r5h1i1t8mkq55iq1f.jpg

Baskytara váží 4,1 kg a na popruhu přepadává na hlavu, což jsem čekal, protože první testovaný kousek taky přepadával, což jsem tenkrát zrovna nečekal, ale ač jsou mechaniky malé a lehké, je to přepadávání nejspíš dáno menší vzdáleností rolen na popruh.

Zvuk

Zvuk bezpražcové Pedully jsem si zamiloval už dávno, předávno, na základě tohoto videa (ono je to samozřejmě i těma rukama, co si budeme povídat).

https://www.youtube.com/watch?v=4_qrN3ti7L0

Na skleněném zvuku s velkou porcí mňoukání se jistě výrazně podílí lakování hmatníku. Já to prostě mám rád. Barev zvuku lze nakroutit hodně. Nějaké z nich ukážu v mém neumělém podání.

Baskytaru jsem dostal s nylonovými tapewound strunami nejspíše od firmy La Bella. Není-li řečeno jinak, následující nahrávky jsou vyvedeny rovnou do zvukové karty, normalizovány a jinak ponechány bez dalších úprav. V tomto případě jsem vynechal "povinné" ukázky, stejně už mnohým čtenářům Money lezou krkem.

Následující tři ukázky jsou hrány s korekcemi ve střední poloze a vždy nad aktivním snímačem, v případě obou pak mezi nimi.

Snímač u krku
Oba snímače
Snímač u kobylky

Nejvíc se mi líbí zvuk, kdy snímač u krku je trochu stažený, cca o 1/4, kobylkový snímač je naplno, basy skoro naplno a výšky naopak skoro úplně stažené. Hráno v poloze pravé ruky nad krkovým snímačem.

Ukázka mého zvuku 1

Další ukázky se stejným nastavením, kdy první ukázka je hraná nad krkovým snímačem, druhá nad kobylkovým (schválně jsem použil úryvek ze skladby Teen Town od Jacka Pastoria) a třetí mezi snímači.

Ukázka mého zvuku 2

Pro alespoň rámcovou představu, jak baskytara zní přes reálný aparát, jsem předchozí nahrávku protáhl simulačním softwarem AmpliTube.

Ukázka mého zvuku 2 přes AmpliTube

S původními snímači, jinými strunami a taky jinýma rukama by baskytara mohla znít třeba nějak takto:

https://www.youtube.com/watch?v=Ugs-UCeq-aU

Nebo takto

https://www.youtube.com/watch?v=Nevk8lnMYf4

Hodnocení

Výtečná baskytara asi z té nejvyšší cenové kategorie. Podle informací ze stránek výrobce je to absolutně kompletně USA ruční výroba, což se samozřejmě na ceně projeví. Zpracování je výborné, hardware špičkový, některé technické věci se mi nelíbí, musím se s nimi smířit, a rovnou říkám, že by pro mě nebyly rozhodně důvodem, proč si podobný nástroj nepořídit, kdybych se k tomu rozhodl. Zvuk je skvělý, takhle podle mě má znít bezpražcová baskytara. Vzhled je elegantní, vkusný, nicméně já bych určitě volil nějaké kýčovitější barevné provedení s žíhaným javorem, např. když jsem viděl tohle, až mi srdce poskočilo…

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1e5v9f5bh2jt12nr1pqt17bldikg.jpg

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1e5v9f5bh19oa1g9n1tuu1bld8m6h.jpg

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků: