1 Naposledy upravil: Aidamos (12. 07. 2021 11.20:25)

Téma: Gallien-Krueger Plex Preamp

Gallien-Krueger Plex Preamp

Rok výroby: 2019
Země původu: U.S.A.
Cena: 10.100 Kč

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1duijl9su1ujd1kgn1ib2aivs9l3.jpg

Popis, konstrukce, parametry

Jedná se o baskytarový předzesilovač s integrovaným kompresorem, ladičkou, zkreslovacím obvodem a dokonce i s vestavěnou simulací zesilovačů, ovšem těmi zesilovači jsou jen zařízení od společnosti výrobce, tedy pouze modely Gallien-Krueger.

Na tenhle preamp jsem se těšil, svého času jsem totiž o něm uvažoval, v době, kdy jsem redukoval aparát a pedalboard, jsem tedy rád, že se mi díky zdejšímu členu AlesL dostal do drápků, za což mu moc děkuju.

Šasi je krabice sestavená z poměrně silných odlitků, je tedy opravdu masívní a preamp díky tomu něco váží. Je větší a hlavně těžší než jsem čekal. Schválně porovnejte velikost s mým Darkglass Alpha Omega Ultra (recenze)

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1duijl9sv10qlqk88v110p81k4d6.jpg

Na spodní straně jsou hodně vystouplé pryžové nožičky, díky kterým preamp neklouže po podlaze, ale na druhou stranu zapomeňte, že si jej jednoduše umístíte do pedalboardu pomocí obvyklého suchého zipu. Nejsem si jistý, že bude sucháč na gumě držet, a i kdyby, tak zda bude mít dostatečnou sílu na udržení dosti těžkého preampu na podkladu. Nožičky určitě sloupnout/odlepit půjdou, ale otázka, co pak při eventuálním následném prodeji.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1duijl9svrscmu31vhnk77ggm4.jpg

Na zadním boku krabičky jsou vstupy, výstupy a zásuvka na napájecí adaptér. Napájení je klasické 9V, ale vyžaduje 500 mA, přičemž zdroj jsem dostal neoriginální, je-li součástí, nedohledal jsem o tom spolehlivou informaci, a to ani na firemním webu. Na některých e-shopech píšou, že ano, někde, že ne, tak nevím. Já bych ho rozhodně očekával, i když pravda, k Darkglassu jsem ho taktéž nedostal.

Vstup na nástroj je označen jako INPUT, výstup do zesilovače pak logicky OUTPUT, pak je tam ještě efektová smyčka s výstupem SEND a návratem RETURN.

Na horní straně je výstup DI s konektorem XLR a přidruženými přepínači GND/LIFT na odzemnění a POST/PRE pro určení typu výstupu pomocí DI boxu, tedy zda je do tohoto výstupu poslán čistý zvuk nástroje nebo efektovaný. Dále je tam vstup AUX s 3,5 mm jackem na externí přehrávač, podobně tak výstup na sluchátka PHONES, a dále je tam zásuvka USB na aktualizaci firmwaru a také pro použití jako vestavěná zvuková karta.

Upgrade firmwaru, který jsem i provedl (z verze 001 na aktuálně nejnovější 003), je velice jednoduchý. Při stisknutí a držení ovladače MASTER/VOICE se připojí napájecí zdroj a na displeji se rozsvítí písmeno F a oranžová kontrolka. Pak se spínač uvolní a připojí se USB kabel. V počítači se zobrazí nové úložiště, ve kterém je jediný soubor firmwaru. Ten se smaže a nahraje se tam nový soubor stažený a rozbalený ze ZIP archivu z oficiálních stránek: https://www.gallien-krueger.com/plex-firmware. Na displeji vedle F se rozsvítí zelená kontrolka (v případě chyby červená) a je hotovo.

A jdeme na ovládací prvky.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1duijl9svghl1bb08gv1dlb8ek5.jpg

V samém pravém horním rohu malinký ovladač TRIM/CLIP, kterým se nastavuje vstupní citlivost (gain). Navíc při přebuzení průhledný kroužek okolo ovladače svítí/bliká červeně. Tato indikace je super věc. Následují 4 ovladače ekvalizéru. Mimochodem všechny velké otočné ovladače jsou nejen otočné, ale i klikací. Výchozí barva podsvícení je bílá, při stisknutí, případně aktivaci (u zkreslení a kompresoru) je pak modrá.

K podsvícení mám jednu výhradu. Bílé podsvícení je v pořádku, je rovnoměrné, ale to modré nejvíce svítí v pozici 45° vlevo nebo vpravo od středu, kdy je skoro až oslňující, mimo tyto polohy je daleko tlumenější.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1duijl9svekg1o4m4sd1knf1h468.jpg

Zleva první ovladač ekvalizéru je BASS/BUMP, ve dvou krocích při stisknutí tohoto ovladače lze na frekvenci 65 Hz přitlačit o 6 a 9 dB. Podobně ovladač LOW MID/CONTOUR v základní poloze přidává a ubírá středy, po stisknutí ve třech krocích dělá "véčko", kdy na 500 HZ ubere 4, 8 nebo 12 dB, od čehož se odvíjí další charakteristika pro průběh otáčení tímto ovladačem. Trochu jinak funguje další ovladač HI MID/HI CUT. V základní poloze přidává a ubírá vyšší středy, při stisknutí ve dvou krocích méně či více ubere frekvence nad 2,5 kHz, prostě to sežere výšky. Má to eleminovat nechtěné pazvuky při agresívní hře trsátkem, nevím, podle mě to zvuk jen zahuhlá, nepoužil bych to, naopak přidat vyšší středy pro lepší srozumitelnost basy ve zvuku kapely je základní poloha tohoto ovladače velice vhodná. Posledním z ekvalizační sekce je ovladač TREBLE/PRESENCE pro přidání či ubrání výšek. Stisknutím se zvedne frekvence 1 kHz o 6 dB, což při pootočení ovladačem doprava přidá kromě šustivých výšek i dost šumu.

Druhou řadu ovladačů vezmu zprava. První dva ovladače nastavují kompresor. Prvek THRESH/RATIO nastavuje otáčením práh komprese, stisky lze měnit kompresní poměr od 2:1, přes 4:1, 8:1, 12:1 až po 20:1. Druhý ovladač LEVEL/ATTACK nastavuje otáčením celkovou hlasitost komprimovaného zvuku, klikáním pak kombinaci rychlosti náběhu a rychlosti uvolnění. První krok mně osobně vyhovuje nejvíc, tedy rychlý nástup a rychlé uvolnění, ty ostatní kombinace se mi jeví spíš jako nepoužitelné. Od kompresoru požaduji aby zabral rychle a reagoval tak okamžitě na výkonnostní špičku např. při slapu. Další kroky postupně prodlužují nástup i uvolnění, případným zájemcům doporučuji prostudovat následující stránku z manuálu, nehodlám ho zcela suplovat.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1duijl9svbna1087om71t8ruip9.jpg

Kompresor se aktivuje příslušným nožním spínačem pod ovladači a navíc funkce kompresoru je indikována na centrálním displeji pomocí barevných diod. Druhým spínačem s nápisem OVERDRIVE se aktivuje zkreslení. K němu přísluší ovladač LEVEL/DRIVE. Otáčením se nastavuje hlasitost, klikáním pak míra zkreslení od jemného po agresívní (viz tabulka výše). Zkreslení je opravdu jen z říše overdrive a to s celkem povedeným a výrazným lampovým zachlupacením, ale moderní zvuk ala Darkglass z toho nedostanete. Ovšem pochválím, že zkreslení nežere basy, spíš naopak. Ale také řeknu, že se mi charakter zkreslení nelíbí, preferuji zcela něco jiného.

Posledním ovladačem je MASTER/VOICE, kde otáčením se nastavuje celková výstupní hlasitost preampu a klikáním pak simulace zesilovače. Jak již bylo řečeno, jedná se vždy o aparáty z dílny Gallien-Krueger. První pozice je bez simulace, pak následují postupně 4 zesilovače, prvním je 800RB, který se mi osobně zvukově líbí nejvíc. Schválně jsem se dopředu nedíval, které zesilovače jsou na jaké pozici, abych tím nebyl ovlivněn. No, a vůbec se nedivím, že mě nejvíce zaujala právě tato legenda. Simulací na druhé pozici je pololampový zesilovač Fusion 550, který má o něco měkčí zvuk a taky se mi celkem líbil, ale ten zbytek simulací mě už vůbec neoslovil. Trochu nechápu, proč tam je v zásadě levný D-class MB800 nebo kombo MB150. To kombo ještě beru, je také téměř až legendární, ale i tak bych tam spíš uvítal něco jiného, třeba novější typ z řady RB, třeba 1001RB. Zajímavá je pátá pozice, ta nemá žádnou simulaci a dokonce i zcela vyřadí ekvalizační sekci preampu, nechá zapnutý jen kompresor a zkreslení. Prostě jediný způsob jak preamp uvést prakticky do režimu bypass.

Poslední věcí, o které se musím zmínit, je ladička. Spíná se "dvojklikem" na pravém spínači COMPRESSOR/TUNER. Ladička je povedená, zamutuje zvuk, zhasne všechny ovladače a na segmentovém displeji modře rozsvítí laděný tón. Nad ním je stupnice s centrální zelenou LEDkou a od ní na každou stranu dvě LEDky, nejprve oranžová a dále od středu červená. Řeklo by se, že je to díky pouhým pěti dílkům malé rozlišení tohoto ukazatele, ale není tomu tak. Intenzita svitu LEDek se plynule mění a přechází z jedné na druhou. Doplňkovou LEDkou je červený ukazatel # půltónu v pravém horním rohu displeje. Ladička je rychlá a naprosto perfektně a okamžitě reaguje i na ladění struny H.

Zvuk

První můj boj byl s kompresorem. Dostat z něj zvuk, na který jsem zvyklý z mého milovaného třípásmového TC Electronic SpectraComp (recenze) bylo skoro až nad mé síly. Jakž takž jsem nakonec kompresor nastavil do použitelného stavu, ale úplně dokonale uspokojen nejsem. Ze začátku mého laborování buď nekomprimoval prakticky vůbec, nebo naopak strašně pumpoval. Ustavil jsem se na první nejrychlejší pozici nástupu a útlumu a na kompresním poměru 8:1 a úrovně jsem dal cca jen na 1/4 rozsahu u obou otočných prvků. Takhle zahlazuje špičky hlavně při slapu, ale jinak přespříliš do zvuku nezasahuje.

Co se týká ekvalizace, oproti mým zvyklostem, kdy na mé baskytaře Ernie Ball Music Man StingRay 5 (recenze) mám jen lehce přidané středy a jinak basy a výšky ve středové poloze, a zvuk řeším až na výše zmíněném preampu Darkglass Alpha Omega Ultra, zde jsem byl nucen si udělat základní zvuk už na baskytaře. Středy jsem nechal přidané, k nim přidal basy a naopak stáhnul trochu výšky. Na Plexu už jsem jen nepatrně přidal vyšší středy a nastavil první simulaci 800RB a bylo hotovo.

Poslední boj byl se zkreslením. Aby se projevilo ve zvuku kapely dostatečným způsobem, musel jsem sáhnout až po stupni 4, nicméně nijak uchvácen nejsem, preferuji zcela jiný zvuk, ale z Plexu jsem ho prostě nedostal.

Následuje zvuková ukázka s výše popsanými nastaveními. První část je jen zvuk baskytary bez Plexu, druhá část pak s popisovanou ekvalizací, simulací a kompresorem, pak následuje zařazení zkreslení a nakonec slap aby se víc projevil vliv kompresoru.

Ukázka

Hodnocení

Za mě se jedná o poměrně podařené zařízení all-in-one, má vše, co obvykle basák potřebuje, tedy ekvalizaci včetně simulace aparátu, kompresor, zkreslení, ladičku a DI box. Bonusem je vstup AUX na přehrávač a výstup na sluchátka, a pro někoho samozřejmě i ta efektová smyčka a vestavěná zvuková karta. Jinak zvukově je to prostě GK zvuk, kompresor je i přes mé výhrady způsobenými rozmazlením firmou TC použitelný, zkreslení se mi moc nelíbí, ale svoje fanoušky si asi najde. Zpracování je perfektní, vytknul bych jen zmíněné nerovnoměrné modré podsvícení a trochu i nestejně tuhé potenciometry, jejichž chod bych uvítal o něco tužší, zvláště u ovladačů kompresoru. Jsem rád, že jsem preamp mohl vyzkoušet a rovněž jsem rád, že jsem si ho tenkrát nepořídil, ale sáhnul jsem po byť jen polovičatém řešení od firmy Darkglass doplněné samostatným kompresorem a ladičkou. I po téhle zkušenosti si tím víc vážím toho, co mám, a opět jsem zahnal alespoň část mého GASu, ale kdybych měl hodnocení GK Plex shrnout, tak mu dám známku 8/10, což myslím vážně není špatné.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1duijl9sv1mqu1mmi2a71jkj15ot7.jpg

Stránky výrobce jsou: https://www.gallien-krueger.com/plex-preamp

Pro shlédnutí funkcí a zvuku doporučím určitě tato videa:

https://www.youtube.com/watch?v=OUuiq8UIX6Y

https://www.youtube.com/watch?v=of4MezZ30aY

https://www.youtube.com/watch?v=e4S99gX2eYE

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků: