Téma: Squier Classic Vibe Jazz Bass '60s
Squier Classic Vibe '60s Jazz Bass
Rok výroby: 2011
Země původu: Čína
Aktuální cena (červen 2018): 12.690,- Kč
Popis
Jedná se o model Jazz Bass z nejvyšší řady Classic Vibe. Tělo je z lípy v barvě Olympic White, krk je javorový s palisandrovým hmatníkem. Hmatník je tenký plátek moc pěkného palisandru a krk s hlavou je opatřen lesklým lakem s přidaným vintage tintem, tedy je medově žlutý. Mám tuto barevnou úpravu moc rád. Co rád nemám, jsou úzké jazzbassové krky (38,1 mm na ořechu), tento mi ale ani moc nevadí, byl jsem na něj schopen hrát bez pocitu nepohodlí. Zpracování těla a krku je perfektní, mechaniky ale asi nebudou nic extra kvalitního. Agresívní pot předchozího majitele jim dal zabrat a podvolily se mu možná až moc brzy, ale prostě patina nevadí, někdo to navíc vysloveně vyhledává.
Patinu má i masívní kobylka s mosaznými kameny. Snímače se dle specifikací honosí označením Custom Jazz Bass Single-Coil, ale co je na nich "custom" speciálního, nevím. Tak trochu pochybuju, že vůbec něco, ale zvuk mají v dané třídě slušný, není tedy důvod je hned měnit. Ovládání klasicky volume – volume – tone. Třívrstvý pickguard je v provedení brown shell a vzhledově k base dokonale pasuje.
Baskytara váží 4,1 kg a díky tenkému krku a malinko menším mechanikám prakticky na popruhu nepřepadává, nebo jen v lehkém náznaku. Já jsem s vyvážením spokojen, a to nebývám často. Spokojen jsem i s možnostmi seřízení, to je naprosto bezproblémové.
Zvuk
Zvukově mě nejvíc baví poloha s oběma snímači naplno. Je to vyvážený zvuk, kterému nic nechybí, prostě klasický Jazz Bass. Samotný krkový i kobylkový snímač mají samozřejmě rozdílný zvuk, ale nezaujal mě natolik, že bych uvažoval o jejich samostatném běžném využití. Ale je fakt, že to tak mám u spousty baskytar typu Jazz Bass. Každopádně zřejmě díky použité lípě jsem prakticky nepoužíval ani tónovou clonu. Není-li uvedeno jinak, následující ukázky s ocelovými hlazenými strunami D'Addario Chromes ECB81 ve velmi dobrém stavu byly provedeny rovnou do zvukové karty s plně otevřenou tónovou clonou.
Krkový snímač
Oba snímače
Kobylkový snímač
Bonusová ukázka ve stejném pořadí snímačů jako výše
Slap na oba snímače
Ukázka přes preamp Tech 21 SansAmp VT Bass Deluxe (recenze) - oba snímače a slap
Hodnocení
Celkově až překvapivě slušný nástroj příjemného vzhledu, kvalitního zpracování a dobrého zvuku. Cena by za tuto čínskou produkci mohla být nižší, vždyť za o něco málo větší peníze měl před pár lety člověk nový mexický Fender, ale samozřejmě bazarové ceny jsou daleko příjemnější a pro nenáročného hráče rozhodně zajímavý kup. A mimochodem ne všem jazzbassům, co jsem měl možnost zkusit, seděly hlazenky, této base vysloveně sluší a ani slap s nimi není vůbec nezajímavý.