1 Naposledy upravil: Aidamos (15. 12. 2021 13.33:41)

Téma: Mooer Bass Sweeper

Mooer Bass Sweeper

Rok výroby: 2017
Země původu: Čína
Cena: 1.700,- Kč

Úvod

Vlastním špičkový dynamický filtr s přemírou možností. Je jím Source Audio Soundblox Pro Bass Envelope Filter (recenze). Umožňuje uložit až 6 předvoleb, nicméně jsem zjistil, že stejně používám jeden dva zvuky a absolutně nejčastěji prostě obyčejný autowah, tedy automatické kvákadlo. Dokonce jsem uvažoval, že si k němu pořídím i ovládací prstýnek Hot Hand, ale stejně bych to reálně asi nevyužil a měl to jen na blbnutí. Začal jsem se tedy poohlížet po něčem menším a jednodušším. Padl mi do oka mini pedálek, který je i předmětem této recenze. Pochází ze série Micro čínské společnosti Shenzhen Mooer Audio. Motem společnosti je "Quality first, customer orientation", a podle ohlasů ve světě se jim to daří. Jejich výrobky používá například i taková hvězda, jakou je Devin Townsend.

Popis, konstrukce, parametry, ovládání

Jedná se o dynamický filtr. Není to úplně čistý autowah, má v sobě i špetku flangeru, phaseru a volitelně i notnou dávku fuzzu.

http://baskytara.com/img/m/2556/t/p1c76ohhrjbu41t33diq1lq12803.jpg

Tělo krabičky je kovový odlitek se stříbrným metalickým nátěrem a červenými popisky. Na spodku krabičky je nalepena vrstva měkké neklouzavé gumy s prohlubní uprostřed. V prohlubni je štítek a já tento výřez využil pro nalepení pásku suchého zipu s háčky pro připevnění k ploše pedalboardu.

Vstup (INPUT) je v obvyklém místě na pravém boku krabičky, výstup (OUTPUT) pak na boku levém. Zdířka pro přívod 9V napájení je v čele krabičky. Zařízení není možné napájet baterií, nikam by se do něj nevešla. Odběr výrobce uvádí pouhých 7 mA.

Nožní spínač je kovový a v zapojení true bypass, tedy ve vypnutém stavu krabička žádným způsobem neovlivňuje zvuk. Indikace zapnutí je udělána pomocí červené LEDky.

Poblíž čela krabičky je dvoupolohový páčkový přepínač módu. V poloze CLEAN je zefektovaný zvuk čistý, v poloze FUZZ  je mu přidáno výrazné zkreslení.

Malý otočný prvek RESO nastavuje resonanční frekvenci kolem které efekt osciluje.

Druhý malý otočný prvek RANGE nastavuje rozsah od hlubokých směrem k vysokým frekvencím, které se budou podílet na zvukovém efektu.

Největším ovládacím prvkem je INTENSITY, ovlivňující citlivost efektu. Jedná se o dynamicky závislý efekt, tedy čím víc rozezníte strunu, tím je i efekt výraznější. Když otočíte tímto ovladačem hodně daleko doprava, bude efekt hodně výrazný i při lehkém hraní, nebudete tedy moci ovládat intenzitu efektu dynamikou hry. Naopak hodně daleko doleva můžete brát za struny jak chcete a efekt výrazný prostě nebude. Zajímavé je, že v módu FUZZ při otočení zcela doleva je zvuk úplně ztlumen.

Plastové kloboučky otočných prvků mají zapuštěnou rysku vyplněnou bílou barvou, což velice chválím.

Zvuk

Popisovat zvuk je poměrně choulostivá záležitost, nahrál jsem tedy radši dvě ukázky zvuku, který používám. Jednu v režimu CLEAN a jednu v režimu FUZZ. Nastavení bylo u obou módů takové, jako můžete vidět na fotografii nahoře, jen vždycky cvaknu páčkovým přepínačem. Nahrávky jsou s baskytarou Music Man StingRay 5 se strunami Elixir. Jak vidíte, ovladač INTENSITY mám poměrně nízko, můžu tedy množství efektu řídit dynamikou hry, což jsem taky udělal i v nahrávkách. Začal jsem hrát vždycky jen lehce a postupně přidával na síle úderu do strun, nejvíce efektu tedy uslyšíte vždy až ke konci ukázky.

CLEAN
FUZZ

Docela rychle jsem se sžil s ovládáním množství efektu silou úderů do strun, a toto chování mi vyhovuje. Můžu ovlivnit efekt pro každou skladbu nebo dokonce části skladby, aniž bych musel sahat do nastavení ovládacích prvků.

Oficiální ukázkové video: https://www.youtube.com/watch?v=yptbqT86wWg
Další ukázkové video: https://www.youtube.com/watch?v=GvwpHzEPkQE

Hodnocení

Původně jsem na základě ukázek z internetu vůbec neuvažoval o tom, že budu mód FUZZ používat, nakonec jej používám nejvíc. To jsou ty paradoxy. Je totiž výraznější, hodí se mi do většiny věcí, kde jsem dřív používal tradiční autowah. Mód CLEAN používám také, ale méně, spíš do tišších věcí, kde má šanci vyniknout. Co mi na tomhle mršítku trochu chybí, je tedy logicky ovladač celkové výstupní hlasitosti, to bych pak mód CLEAN asi používal víc, takhle ne úplně vždy vynikne. Jinak krabička je zpracována dokonale, od prvního pohledu působí opravdu dojmem kvality. Člověk by chtěl na čínskou výrobu pohlížet někdy skrz prsty a zvláště, když se ještě navíc jedná o čistě čínskou značku, ale myslím, že v posledních letech i v Číně dospěli k tomu dělat technologicky vyspělé věci ve vysoké kvalitě, aniž by jim za zadkem musel stát dozor z Evropy nebo Ameriky. A ještě musím zdůraznit příznivou cenu. Čili už jen na základě této zkušenosti můžu produkty firmy Mooer jen a jen doporučit. A vůbec v poslední době se vytasili s takovými novinkami, až žasnu. Schválně koukněte na jejich web http://www.mooeraudio.com

Reálné fotky:

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1f4u8eoah12b5gdnt8sc8gt323.jpg https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1f4u8eoahgvi1uip1gn0bd4h64.jpg

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků: