1 Naposledy upravil: Aidamos (23. 01. 2017 11.32:58)

Téma: Dean European Custom Select

Dean European Custom Select

Rok výroby: cca 1998
Země původu: Česká republika
Bazarová cena: $350 až $400

V rámci servisu jsem měl doma tento poměrně zajímavý nástroj, měl jsem možnost si ho pár dní osahat. Pochází z české fabriky v Hořovicích. Nevím přesný rok výroby, ale co jsem objevil, tak se tyto kousky vyráběly v letech 1998 až 2002. Zajímavý článek z té doby je na webu časopisu Music Store.

http://baskytara.com/img/m/2556/t/p1b75d7a1d12vh10pl1q5dra5sor3.jpg

Popis

Jedná se o čtyřstrunný nástroj moderního tvaru s průběžným krkem a aktivní elektronikou. Průběžný krk je ze tří kusů javoru proložených dvěma plátky ořechu. K němu přilepená křídla jsou z olše a navrch přišel nádherný top z žíhaného javoru. Javorový top je masívní, žádná dýha, podílet se na zvuku bude tedy ne nevýznamnou měrou.

http://baskytara.com/img/m/2556/t/p1b75d7a1e1sm3hicvcn80pg6u4.jpg

Hmatník je z exotického dřeva wenge a nese 24 silných pražců. Orientační značky jsou jen na boku, ale na hmatníku je na dvanáctém poli krásná intarzie z perleti a abalonu. Hmatník vypadá opravdu výstavně.

http://baskytara.com/img/m/2556/t/p1b75d7a1gb6e1thoq911kb5ao9.jpg

Podobné vyložení obsahuje i vršek hlavice nástroje, přičemž ta je opět na přední straně překrytá plátkem žíhaného javoru. Na hlavě je rovněž přístup k výztuze krku, otvor byl původně schovaný pod krytkou, ovšem dostal jsem nástroj bez ní. Nultý pražec je z masívního kusu mosazi a jeho šířka je 40 mm. Profil krku je dosti plný a osobně mi dobře sedí do ruky.

http://baskytara.com/img/m/2556/t/p1b75d7a1f1neti7be0o3nf1ma17.jpg

Malé uzavřené ladící mechaniky jsou od firmy Schaller a jsou provedeny ve zlaté barvě. Na zadní straně hlavy je i razítko s označením modelu, sériovým číslem a nápisem Hand Crafted in The Czech Republic.

http://baskytara.com/img/m/2556/t/p1b75d7a1g1eum1q2a1ro3c031ds98.jpg

Ve zlaté barvě je i masívní mosazná kobylka. Ta umožňuje zamknutí polohy kamenů pomocí červíku na boku těla kobylky a rozteče strun na ní jsou 19 mm. Snímače jsou pasívní humbuckery EMG HZ. Elektronika je aktivní a jen dvoupásmová (basy a výšky) s aretací potenciometrů ve střední poloze. Dalšími ovladači pak je již jen poměr snímačů a celková hlasitost. Aktivní elektronika má zdvih i útlum v rozumných mezích a je dobře použitelná.

http://baskytara.com/img/m/2556/t/p1b75d7a1fafv129b6bv1ba9hvp5.jpg

Baterie je bohužel ukrytá pod plastovým krytem na zadní straně těla a ten je uchycen trochu nešťastně pomocí vrutů. Zásuvka jacku je zapuštěná na boku těla nástroje.

http://baskytara.com/img/m/2556/t/p1b75d7a1ffl01ns9kel5eigjt6.jpg

Nástroj váží příjemných 3,9 kg a na popruhu perfektně sedí a nepřevažuje se. Celkově je nástroj perfektně zpracován, tomu není co vytknout. Vše funguje a nástroj je i dobře seřiditelný.

Zvuk

Zvuk je pevný, spíše moderního charakteru ala Spector. Já osobně tyhle moderní zvuky moc nemusím, ale jak se říká, proti gustu žádný dišputát. Ve zvuku kapely se tahle basa rozhodně neztratí. Následující ukázky jsou provedeny rovnou do zvukovky, použity jsou struny Elixir Nanoweb ze sady 45-105 ve výborném stavu. Hráno vždy nad aktivním snímačem, v případě obou pak mezi nimi. Kromě normalizace nebyly provedeny žádné dodatečné úpravy.

Nejdříve "povinné" nahrávky s korekcemi v nulové poloze.

Snímač u krku
Oba snímače
Snímač u kobylky

Stejné ukázky s korekcemi nastaveným naplno, jak basy, tak výšky.

Snímač u krku
Oba snímače
Snímač u kobylky

Bonusové nahrávky s pořadím snímačů jako výše

Korekce ve střední poloze
Korekce naplno

Slap na oba snímače

Korekce ve střední poloze
Korekce naplno

Hodnocení

Perfektně zpracovaný nástroj luxusního vzhledu a dobrého variabilního zvuku. Upřímně řečeno, díky průběžnému krku jsem očekával delší sustain, ale není to nic tragického. Jinak je zvuk vyvážený na všech strunách a všech polohách. Velmi oceňuju českou ruční výrobu a kvalitní dřevo a ostatní komponenty. Baskytaru lze bezproblémově seřídit. Mnohým bude vyhovovat nízká váha a samozřejmě i skvělé vyvážení nástroje na popruhu. Mimochodem, nástroj mi hodně svým tvarem a koncepcí připomíná Cort A4 a pokud mohu soudit, tak kvalita bude stejná, ne-li vyšší. Kdybyste někde na tento nástroj zlatých českých ručiček narazili, určitě vyzkoušejte, přičemž bazarový se dá sehnat vážně už za pár kaček, zvláště vzhledem k jeho kvalitě.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

2

Re: Dean European Custom Select

Kytarista z kapely má doma v podstatě tu samou,akorát pětistrunu s 35 menzurou a nemuzu ji z něho dostat :-( je to fakt moc pěkná a povedená basa.Hned bych ji bral :-)

G&L Godin GK Hartke SWR Peavey
0 xLajků: