1 Naposledy upravil: Aidamos (27. 02. 2015 14.04:49)

Téma: Dimavery DP-521 JB Jazzer

Dimavery DP-521 JB Jazzer

http://baskytara.com/img/m/2556/t/p19f59tqgq3pk1r6d65i12d1tj63.jpg
http://baskytara.com/img/m/2556/t/p19f59tqgqc0vhv413t3neh17ah4.jpg

Popis

Kamarád je tak trochu blázen do kupování extrémně levných baskytar na Aukru a podobně, dva kousky jsem tu už recenzoval, a i jeho poslední objev jsem dostal na servis. Dost práce mi dalo dohledání typu nástroje, protože pod prakticky totožným označením DP-521 s doplňkovým označením MB, tedy DP-521 MB se vyráběla dost levná baskytara s americkou vlajkou na těle, a pak se ještě pod stejným označením DP-521 vyráběla dokonce jedna bezhlavá zrůda. Toto značení absolutně nechápu, protože se jedná o typově naprosto odlišné nástroje. Navíc tento typ JB Jazzer pochází ze série označené jako Premium Edition a prodával se za cca 350 € (při dnešním kurzu cca 9800 Kč), což není z kategorie těch úplně nejlevnějších.

Jedná se každopádně o baskytaru moderní konstrukce. Tělo je netradičně z jilmu krytého dýhou obláčkového javoru. Přední deska je vyvedena v přírodní úpravě a v lesklém laku. Po obvodu těla je velmi povedené lemování (tzv. binding) plastovým páskem barvy slonoviny. Zbytek nástroje je opatřen černým lesklým lakem včetně zadní strany krku a hlavy. Krk je javorový s palisandrovým hmatníkem osazeným čtyřiadvaceti pražci. Krk je přišroubován čtyřmi vruty skrz vodící pouzdra zasazená do těla. Krk je neuvěřitelně objemný, prostě skoro až obludné poleno. Na první seznámení s nástrojem mi moc do ruky neseděl, a to mám macaté krky rád, ale skoro až překvapivě rychle jsem si na něj zvykl. Nepamatuju si, že bych kdykoli dřív měl čest s nějakou druhou baskytaru s takhle masívním krkem. Hlava je lomená, mechaniky malé, lehké, uzavřené a s malými průměry navíjecích trnů. Chod mají hladký a ladění drží. Mechaniky v umístění 2+2 jsou stejně jako kloboučky potenciometrů provedeny v luxusním matném niklu a dokonce i rolny na popruh. Nikoli tak kobylka.

http://baskytara.com/img/m/2556/t/p19f59tqgr7ob1102jb6ih53ph5.jpg

Kobylka je sice masívní, chromovaná, nicméně nepůvodní. Původně byla na baskytaře luxusně vypadající kobylka též provedená v niklu s černými kameny, jak je vidět z oficiálního obrázku nástroje.

http://baskytara.com/img/m/2556/t/p19f59tqgrfve1c4uabqno21c5i7.jpg

Velká škoda, že někdo tu kobylku vyměnil. Přední deska je klenutá a tato kobylka se v její zadní části začíná zvedat od těla nástroje. Na funkci nástroje a řekl bych ani na zvuk to nemá vliv, ale esteticky to nepůsobí nejlépe.

Snímače jsou rozměrné humbuckery typu soapbar. Ovládací prvky jsou v klasické kombinaci: hlasitost krkového snímače – hlasitost kobylkového snímače – tónová clona.

Zajímavá je zásuvka jacku, která je netradičně zapuštěná na zadní straně těla. V zásadě nic proti tomuto řešení nemám, ač je neobvyklé.

http://baskytara.com/img/m/2556/t/p19f59tqgrbkn06bnq195t11116.jpg

Baskytara váží pouhých 3,6 kg a díky opravdu mohutnému krku trochu přepadává na hlavu, ale není to přepadávání zas nějak tragické, dá se s tím v pohodě žít.

Zvuk

Zvuk je moderního typu ala Ibanez, Spector, Ken Smith a podobně. Je čitelný, konkrétní, vrčivý až agresívní. Následují obvyklé ukázky. Použité jsou dva měsíce hrané niklové struny Ernie Ball Super Slinky v tloušťkách .045–.065–.080–.100. Ukázky jsou nahrané rovnou do zvukovky, jen normalizované, jinak ponechané bez dalších úprav. Hráno s plně otevřenou tónovou clonou.

Oba snímače (hráno mezi nimi)
Snímač u krku (hráno nad ním)
Snímač u kobylky (hráno nad ním)
Slap

Hodnocení

Vzhledově je to rozhodně zajímavý nástroj, zpracování prakticky není co vytknout, zvukově rovněž neurazí. Já osobně nejsem moc příznivcem tohoto moderního zvuku, vadí mi hlavně charakterem zvuku slapu. Jinak basa asi nebude nic pro maloruké basisty. Pod označením DP-525 JB Jazzer se vyráběla pětistrunná varianta a pod označením DP-526 JB Jazzer dokonce šestka. Nechtěl bych vidět ty krky, jsou-li dělané stejným stylem. Jinak baskytara je malá, lehká a navíc díky možnosti seřízení nízkého dohmatu umožňuje mnohahodinovou pohodlnou hru. Jen asi nebude nic pro "značkysty", jelikož logo Dimavery přílišnou důvěru nebudí, nicméně zde se jedná opravdu o poměrně zdařilý nástroj, ačkoliv jedním dechem dodám, že za původní cenu bych určitě sáhl po něčem jiném.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

2

Re: Dimavery DP-521 JB Jazzer

Aidamos napsal:

Původně byla na baskytaře luxusně vypadající kobylka též provedená v niklu s černými kameny, jak je vidět z oficiálního obrázku nástroje.

je to klasicka kobylka ktora sa davala aj na yamahy. Sivcak ju ma tiez na sklade asi za cca 250 czk.
boli celkom dost nekvalitne vyrabane, bo som sa vela krat stretol ze tie kobylky mali deformovanu zakladnu - boli krive, vypukle, atd ...

takze si myslim ze ak tam dal nieco ine, bol to skor plus smile

pkGuitars .1               Tokai Hardpuncher ´21              
pkGuitars .2 V            Yamaha BBP35 '22              Dolphin fretless 4
Gallien Krueger MB150s, GK RB700-II & GK SBX410 & Boss GT10, Zoom B3
                                                 Flatwound Club #7
0 xLajků:

3

Re: Dimavery DP-521 JB Jazzer

Aidamos napsal:

Oba snímače (hráno mezi nimi)

Na ty dva snímače mi to na mých sluchátkách zní docela jako Ken Smith, hlavně asi kvůli těm výškám.

Nějaký Fendery...
Nějakej pedalboard s hromadou českých (i nečeských) výrobků, Hocke Blues 18 + 10/12" bedna (CZ/CZ)
Profil
0 xLajků: