1

Téma: kudy dál ? (cvičení aby se to naše hraní furt lepšilo)

ahoj ! po dlouhym čase jsem se sem zase dostal. docela jsem mezitim na base zabojoval, podařilo se mi totálně uvolnit ruce ať hraju ledacos, z fleku zahraju co si na sebe vymyslim, prsty mi šlapou už relativně kvalitně s metronomem. vy jste určitě taky dál než dřív big_smile. tož mistři basové kytary - jak dál cvičit, když hrajem dlouhý léta a chcem se dál zlepšovat ? jak teď aktuálně cvičíte, co eště pilujete, na co jste novýho a zásadního přišli ? slunce v duši a nohy v teple, vítek

"IN FACT - JAZZ'S NOT DEAD. I could be wrong now, but i don't think so..." smile
0 xLajků:

2

Re: kudy dál ? (cvičení aby se to naše hraní furt lepšilo)

vítek napsal:

jak teď aktuálně cvičíte

Momentalne sem si zamiloval Ruskou ska kapelu Leningrad, vod kerym sem si napsal tak 10 songu. Vsechny sou az neskutecne jednoduchy a furt se vopakujou dokola. Tak abych u toho neusnul, tak cvicim levacku na tapping - vsechno hraju jenom levackou. Je to sice peklo, ale citim pokrok.
Jo a naucil sem se novej peknej sjezd, pricemz sem pochopil, jak funguje moll big_smile

Basy: Aria STB (JB), Carvin XB75 custom, Hohner B2A
Komba: Carvin R600 , Marshall B25 MKII, Yamaha AA5
Ostatní: Line 6 Bass Pod XT Live, Ditto Stereo Looper (TC)
0 xLajků:

3

Re: kudy dál ? (cvičení aby se to naše hraní furt lepšilo)

V čornom čornom goredi čorny menajčani  smile ljudi neletáju smile

Už jsem to dlouho neslyšel ...uploadni je někam, plz smile


Vítek: no tak pokud z fleku zahraješ co si na sebe vymyslíš, tak to buď přemejšlíš jednoduše a nebo jsi ve svých 17ti letech dosáhl nejvyšší muzikantské úrovně

Custom Lubovka Procházka Jazz Bass 17" - made in smichov
Custom snimac SBS - made in slovensky pohranici
Custom Bayger Sustainer - made in vostrava
Regular and rectangular Hocke BN110H 100w - made in pardubice, near kaufland...
0 xLajků:

4 Naposledy upravil: Jiří (06. 02. 2008 18.30:34)

Re: kudy dál ? (cvičení aby se to naše hraní furt lepšilo)

No ...Momentálně se chi naučit aspon nějakou hru z listu, takže se chystám na tohle. A strašně mě to nebaví ... nevidím totiž moc žádné výsledky ... vždycky se na to vyseru ... Proboha vím asi jak na to, ale tak se mi nechce ... vždycky se z toho nějak vymluvím a hraju něco jiného...

funkify your life!
0 xLajků:

5

Re: kudy dál ? (cvičení aby se to naše hraní furt lepšilo)

hele, Jiří... já jsem vždycky s jednim kamarádem debatil vo cvičení a von vždycky řikal: no hele draku stojí to za vyliž prdel...jsem u 159. etudy v hoře II, jsem v hovnech, hrozně mě to nebaví.

Já si řikám, že největší motivace je přece to, že mě to baví...takže bych s klidným svědomím co mě nebaví nedělal. Já když jsem se chtěl naučit aspoň minimální základ not, abych nebyl za úplnýho pitomce, tak jsem začal psát nějáký sociální blemcy do sibelia (nebo jinýho notačního programu, kde input je přes noty a ne přes taby) a tak jsem se to zábavnou formou trošku naučil.

Ale teda pokud chceš ovládat dobře hru z listu, tak tě asi nic jinýho než je hra z listu nespasí.

Custom Lubovka Procházka Jazz Bass 17" - made in smichov
Custom snimac SBS - made in slovensky pohranici
Custom Bayger Sustainer - made in vostrava
Regular and rectangular Hocke BN110H 100w - made in pardubice, near kaufland...
0 xLajků:

6

Re: kudy dál ? (cvičení aby se to naše hraní furt lepšilo)

Nikdy jsem necvičil a nic mě doposud nedonutilo to změnit. Naopak, R.Bona na Plovárně tvrdil, že taky necvičí, že prostě furt jen hraje. Potěšilo mě to, nemám to jinak...
K Vítkově dotazu samotnému: takovýdle pocity jako ty jsem měl asi po dvou tejdnech hraní na basu smile Spokojenost s vlastním hraním je hezká věc, ale smí trvat jen chvilinku, jinak příjdou vavříni, spánek...

0 xLajků:

7

Re: kudy dál ? (cvičení aby se to naše hraní furt lepšilo)

Hele to s tim necvičením smile to jsou kecy smile jak od bony, tak od tebe smile jak totiž vezmeš basu do ruky a brnkáš, tak cvičíš smile

Custom Lubovka Procházka Jazz Bass 17" - made in smichov
Custom snimac SBS - made in slovensky pohranici
Custom Bayger Sustainer - made in vostrava
Regular and rectangular Hocke BN110H 100w - made in pardubice, near kaufland...
0 xLajků:

8

Re: kudy dál ? (cvičení aby se to naše hraní furt lepšilo)

když jsi vzpomněl tu plovárnu:

viděli jste tu poslední s Fleckem? Podle mýho názoru to bylo skvělý. Fleck je právě krásnej příklad toho, že muzikantskej život je práce, práce, práce. Nelíbí se mi, když takovýhle instrumentální osobnosti řikaj : no já necvičim, ke mě ta hudba vždycky přijde....pani...já umim i když neumim...Podle mě to hrozně plete lidem hlavu.

Líbilo se mi, že fleck tu plovárnu absolvoval s banjem na klíně, na který ale zahrál minimálně. Prostě je to muzikant a odpovídal jako muzikant - jako odborník na jeden obor. Prostě mě hrozně potěšilo, jak k tomu přistupuje pragmaticky a to jeho hudba chladná opravdu neni. Nerozvíjel tam diskuzi vo tom, že ta hra na banjo je špirituální záležitost a podobný cancy....no prostě super.

Custom Lubovka Procházka Jazz Bass 17" - made in smichov
Custom snimac SBS - made in slovensky pohranici
Custom Bayger Sustainer - made in vostrava
Regular and rectangular Hocke BN110H 100w - made in pardubice, near kaufland...
0 xLajků:

9

Re: kudy dál ? (cvičení aby se to naše hraní furt lepšilo)

Jenich napsal:

Hele to s tim necvičením  to jsou kecy  jak od bony, tak od tebe  jak totiž vezmeš basu do ruky a brnkáš, tak cvičíš

hrát "co tě napadne" většinou bejvá "hrát co zvládneš" smile cvičit znamená hrát to co nemáš jistý nebo vůbec neumíš wink
je to špatnej názor?

basy přicházejí a odcházejí big_smile
------------------------------------------------------------------------
Fender Precision '86, GK 700RB-2, Line6 410
0 xLajků:

10

Re: kudy dál ? (cvičení aby se to naše hraní furt lepšilo)

no já myslim že je to názor dobrej smile

ale jak poznám co zvládnu? řekněme v real-timeu? Jak poznám, jestli zahraju to, co mi zní v hlavě? No zkusim to... když jsem celkem blízko, tak přestanu hrát a dotáhnu to metodou pokus omyl.

Jako tohle nejde moc definovat...Myslíš, že se nezlepším, když budu hrát každej den stejně rychle jen jednu stupnici 2 hodiny - stupnici kterou už dlouho umim? za měsíc budu lepší... a to budu hrát jen pořád dokola co umim. Budu rychlejší (ač bude tempo tý stupnice každej den stejný), budu mít silnější prsty, čistší tón, jistější ruku....atd.

Když hraju koncert s kapelou tak cviči.

a) zahrajem jeden den v roce a já pak položim basu na rok do kouta

b) pojedem na měsíční turné, koncert každej den

všichni víme, že při variantě b) se obrovsky zlepšim. Jsou tedy koncerty cvičení? jsou prostředkem, který zlepšuje hru? ano...takže jsou cvičení a přitom hraju furt stejný party, nic novýho - hrajem to co máme jistý.

Custom Lubovka Procházka Jazz Bass 17" - made in smichov
Custom snimac SBS - made in slovensky pohranici
Custom Bayger Sustainer - made in vostrava
Regular and rectangular Hocke BN110H 100w - made in pardubice, near kaufland...
0 xLajků:

11

Re: kudy dál ? (cvičení aby se to naše hraní furt lepšilo)

Jenich

Já vím no ... Jde o to, že pořád cvičím .. pořád, pořád ... ale jsem strašně línej se dokopat k těm notám. Vždycky si řeknu - "Jo, jasně .... zítra začnu .. ale fakt!" ... A nic.
Vím, že se tak posouvám dopředu s něčím jiným, ale hru z not přece umět musím ... A proto začít musím. A mám Horu IV a absolutně to nechápu big_smile big_smile .... Teda pár věcí ...    Víš co mě na tom štve ? ... Že to trvá dlouho! ... hraješ naprostý hovadiny ... primu, tercii, kvintu, septimu ... A přitom strašně pomalu. Mám pocit, že strácím čas.
Zkusím to s tím prográmkem ... A nebo nevím jak správně cvičit.

A jinak s Fleckem jsem plovárnu viděl a bylo to fakt zajímavý. Eben je dobrej ... Ha! ... a vůbec jedna z nejlepších plováren byla s Emmanuelem! ..

funkify your life!
0 xLajků:

12

Re: kudy dál ? (cvičení aby se to naše hraní furt lepšilo)

tu s motýlem emmanuelem jsem bohužel neviděl, ale mám ho fakt rád smile ještě jsem dělal s notama to, že jsem třeba jel v metru a koukal jsem se na dlaň na pět prstů a mezery mezi nima a řikal jsem si co to je za noty smile

axl: jojo...já mám ebena taky rád...je to dobrej kluk smile

Dan: hele ale tak to je....vždyť když třeba řídíš auto v provozu, tak se taky učíš...stáváš se zkušenějším...nemusíš jezdit na okruhu nebo mezi kuželama abys cvičil. Když hraješ tenis proti protihráči, tak taky cvičíš...nemusíš na sebe nechat střílet míčky z tý mašiny. Takhle to prostě je...

Custom Lubovka Procházka Jazz Bass 17" - made in smichov
Custom snimac SBS - made in slovensky pohranici
Custom Bayger Sustainer - made in vostrava
Regular and rectangular Hocke BN110H 100w - made in pardubice, near kaufland...
0 xLajků:

13

Re: kudy dál ? (cvičení aby se to naše hraní furt lepšilo)

Hehe ... To s těma prstama je dobrý smile  ... no jo, nezbývá než cvičit tu hru ... ty noty bych nějak tak přečet, ale ne moc rychle a ted s předznamenáními atd ...

Co si myslíš, že by po mně chtěli na konkurzu v divadle, když bych jim tam hrál nějaký čuriny?  ... eventuelně .... Bojím s toho, že tam přijdu a budu muset hrát z fleku z listu ... Zas záleží co no ...

Tohle je vtipný    -       http://www.youtube.com/watch?v=-7wAEMIAhFs

funkify your life!
0 xLajků:

14

Re: kudy dál ? (cvičení aby se to naše hraní furt lepšilo)

Co se týká cvičení a snahy o neustálý zlepšování hry, tak se právě věnuju cvičení prstů pravé ruky, aby jednutlivé údery o struny byli pravidelné a stejně silné se stejnou barvou zvuku. Aby mi nezněl jinak ukazováček než jiný prst. K cvičení pravidelnosti používám bubenické paradidly.
Pro jasnější a srozumitelnější projev nástroje dřu vázání tónů, kdy hraný tón se snažím držet maximálně dlouhý čas a v okamžik změny tónu dohmatávám na hmatníku téměř současně s brnknutím. Vyžaduje to velkou sinchronizaci obou rukou. Je to dřina, ale stojí to za to.

0 xLajků:

15

Re: kudy dál ? (cvičení aby se to naše hraní furt lepšilo)

Este si pridam: Vcera sem si tak vokousal nehty do masa, ze sem nucen hrat trsatkem. A sem za to rad, pac jinak bych se k trsatku nedostal. Zajimavej zvuk. Nove zajimave techniky. A v neposledni rade je az preqapujici, jak rychle se na to lepsim a uz intuitivne tusim, kde je struna (pri hrani se na basu nedivam).

D.a.l.i: Promazan OT, drzte se prosim tematu!

Basy: Aria STB (JB), Carvin XB75 custom, Hohner B2A
Komba: Carvin R600 , Marshall B25 MKII, Yamaha AA5
Ostatní: Line 6 Bass Pod XT Live, Ditto Stereo Looper (TC)
0 xLajků:

16 Naposledy upravil: Lukáš (07. 02. 2008 19.12:32)

Re: kudy dál ? (cvičení aby se to naše hraní furt lepšilo)

Kudy dál? Tak o tom vždycky přemejšlim,když hraju dýl anebo už mě to hraní přestává bavit a snažím se to dělat nějak zábavnějším - a taky účelnějším,každej den hrát a trénovat něco jinýho..sice už nejsem takovej zapálenej začátečník a tolik u toho nevydržim (dřív tak 3 hodiny denně),ale teďka tak obden,pokaždý něco jiného a tak..
Docela sem se musel zamyslet,jak ste tady probírali problém "co umim zahrát,je vlastně pro mě automatický" - resp. vlastně si člověk hraje co chce on sám.. asi na tom bude dost hodně pravdy,já si ale myslím,že každá hraní má smysl nějakej - když sme s kámošem dřeli a trénovali třeba tak 30 songů od interpretů jako Hendrix,Doors atd. tak sme je měli namakaný dost kvalitně,dneska když chci si něco takovýhleho zahrát,tak abych si to zkoušel pár dní a pak už to docela jde. Chtěl sem tím říct,že když sem dřel něco načistotu,tak to smysl mělo jinej - zas sem neimprovizoval a nejamoval. Teďka to tak nějak míchám,víc nad hraním přemýšlím (dokonce sem se donutil učit,kde sou který tóny big_smile [stupnice atd. jakžtakž umim,ale tóny samotný,kde sou,to je hledání..] a sem celkem spokojenej..
Spíš bych se zaměřil na to hledání inspirací a zvětšování obzorů - viz thread založený mou osobou zde.

0 xLajků:

17

Re: kudy dál ? (cvičení aby se to naše hraní furt lepšilo)

Jenich napsal:

Vítek: no tak pokud z fleku zahraješ co si na sebe vymyslíš, tak to buď přemejšlíš jednoduše a nebo jsi ve svých 17ti letech dosáhl nejvyšší muzikantské úrovně

člověku by se chtělo věřit, že pravda tudíž musí bejt minimálně na půl cesty :-). samozřejmě že zdaleka neni :-). nechtěl sem udělat dojem, nýbrž se něco dozvědět. chci hrát pro kapelu, nikoliv sólově, tudíž pro mě neni rozhodující napálit tam stodvacetosum stodvacetiosmin, ale důležitý je pro mě citlivě a příjemně doplnit ostatní linky, aby to pohladilo ucho, bylo to technicky přesný a celou věc to šikovně zarámovalo v celek :-). spát na vavřínech mi vždycky přišlo blbý, proto se ptam kudy nejlíp pokračovat :-).

zpravidla teď třeba na začátku cvičení pár minut jamuju a když vidim někde technickou chybu, vymyslim si na to co nejbrutálnější cvičeníčko a to si pak jedu dokola v různejch obměnách, dokud je třeba. něco času věnuju študovánim linek ze stylů co bych rád hrál (folkjazz, funky...), většina mi zahrát jde (nějaký J.A.R. apod.), tak to vstřebávam do hlavy k dalšímu použití. našel sem docela vtipný vytištěný funky groovy, těžko říct od koho, je to docela archivní a skoro nečitelný kopírovánim, ale dobrý na tom je že to neni žádnej hora, ale že by to v pohodě šlo použít v dobrý písničce.

mno nic, eště mam čas chvíli hrát, tak hurá do toho.

"IN FACT - JAZZ'S NOT DEAD. I could be wrong now, but i don't think so..." smile
0 xLajků:

18

Re: kudy dál ? (cvičení aby se to naše hraní furt lepšilo)

big_smile a kdo mluví o solovým hraní? Kdo mluví o stodvacetiosminách?

Custom Lubovka Procházka Jazz Bass 17" - made in smichov
Custom snimac SBS - made in slovensky pohranici
Custom Bayger Sustainer - made in vostrava
Regular and rectangular Hocke BN110H 100w - made in pardubice, near kaufland...
0 xLajků:

19

Re: kudy dál ? (cvičení aby se to naše hraní furt lepšilo)

Jenich napsal:

Hele to s tim necvičením smile to jsou kecy smile jak od bony, tak od tebe smile jak totiž vezmeš basu do ruky a brnkáš, tak cvičíš smile

Tak tomuhle já říkám hraní, cvičení je podle mě, když si sedneš nad něčím co neumíš a začneš to drtit. Ohledně toho mě to baví, nebaví. Myslím, že člověk musí cvičit všechno, pokud chce být dobrý, ale musí to dělat uvědoměle, protože když budeš hrát jen to co tě baví, tak se pak stane, že budeš hrát furt to samé. Přesně jaks už si tady kolikrát kritizoval slavné basáky že hrajou furt to samé, proč? protože hrajou to co je baví, ale zas nadruhou stranu jsou i s tím slavní.
Jo a ještě ohledně toho brnkání si doma místo cvičení. Znám z vlastní zkušenosti, když si doma jen tak brnkám nevede k takovému zlepšení než když cvičím.
A ohledně toho Hory, myslím že je to nejlepší učebnice na naučení se hraní z not mě teda pomohla hodně cvičení jsou možná nudná, ale výsledek stojí za to.

"dle basu se pozná skladatel"
                                              A.Dvořák
0 xLajků:

20

Re: kudy dál ? (cvičení aby se to naše hraní furt lepšilo)

jj ja sem taky slavnej svoji 2prstovou barre kunda technikou a nic jinyho po mne nechtejte big_smile

...nemit hlavu... nevadi
...nemit marka..vadi
0 xLajků:

21

Re: kudy dál ? (cvičení aby se to naše hraní furt lepšilo)

hariboss:

no to je věc názoru...já jsem svůj napsal

Jinak s tim názorem, že všichni hrajou furt to samý - to musim trochu upravit (už si nepamatuju co jsem kde plácnul, takže současný stanovisko) - nejde o to hrát neustále něco novýho, ale posouvat to spíš kvalitativně ...dělat to prostě co nejlíp.

Custom Lubovka Procházka Jazz Bass 17" - made in smichov
Custom snimac SBS - made in slovensky pohranici
Custom Bayger Sustainer - made in vostrava
Regular and rectangular Hocke BN110H 100w - made in pardubice, near kaufland...
0 xLajků:

22

Re: kudy dál ? (cvičení aby se to naše hraní furt lepšilo)

Musim plně souhlasit s haribossem,nechci právě sklouznout do toho typu,kdy si hraju jenom to,co mě baví..jasný ale je,že právě TOHLE mě asi u toho hraní na basu drží smile

vítek napsal:

zpravidla teď třeba na začátku cvičení pár minut jamuju a když vidim někde technickou chybu, vymyslim si na to co nejbrutálnější cvičeníčko a to si pak jedu dokola v různejch obměnách, dokud je třeba.

Tak to si teda masér... já když někde slyšim chyby při jamování,tak si řikám,že to je jenom jam big_smile a neřešim to. TO je možná moje chyba,sice dokážu zahrát možná i docela mastičky a tak,ale moc neřešim čistotu hraní,jedině když se učim cizí linky. Říkám si,že to nemá cenu řešit,kde byla jaká chyba na kterou dobu,notu atd ale spíš si snažim to tak nějak užít a asi o to v tom jamu jde.. anebo sem uplně vedle jak ta jedle big_smile

0 xLajků:

23

Re: kudy dál ? (cvičení aby se to naše hraní furt lepšilo)

Jenich napsal:

nejde o to hrát neustále něco novýho, ale posouvat to spíš kvalitativně

Javor! Vylepšovat artikulaci - srozumitelnost hry, frázování - hudební rétoriku, jak by řekla Barbara Marie Willi wink

DRŽ HUDBU!
0 xLajků:

24 Naposledy upravil: Erža (12. 02. 2008 18.36:03)

Re: kudy dál ? (cvičení aby se to naše hraní furt lepšilo)

přehrávám si různý cvika, co mám z hodin od Jenicha, zkouším si hrát něco z toho, co hraje naše kapela, pak nějaké úseky, co jsem kde u koho zahlídla, anebo si jen tak pro radost drnkám či ťapu posloupnosti nějakých tónů, co mi pěkně znějí a dávám si je do nějakých sledů, častečně se opakujících... v podstatě asi objevuju objevené a děsně mně to baví big_smile. Když mi to někde drnčí (poslední dobou hodně malíček), tak si na sebe vymýšlím různé "pasti", z čehož pak taky vznikají mému uchu lahodící posloupnosti - trochu ulítávám na akordech, tam ten malíček nejvíc zlobí, a vůbec prsty nejsou ještě dost hbité. Metronom nesnáším kvůli tomu pípavému zvuku, tak jsem si nahrála smyčky kopáku ve rozsahu 60-140BPM (s odstupem 10) a zkouším hrát do toho - podle obtížnosti vyberu tempo.

Tenson electro-acoustic bass B-SM, Marshall MB30
2.držitelka Plasťáka igráčkového
0 xLajků:

25

Re: kudy dál ? (cvičení aby se to naše hraní furt lepšilo)

vítek napsal:

"IN FACT - JAZZ'S NOT DEAD. I could be wrong now, but i don't think so..." smile

"Just is NOT dead - it just smells funny." Frank Zappa

Fender P-bass s hromadou páček, kytarovým snímačem a tremolem, SG Les Paul 100, line6 pod hd 500X, Andy's drive, MXR dyna comp, Strymon DECO, Way Huge Pork Loin, TC 3rd Dimension Chorus
0 xLajků:

26

Re: kudy dál ? (cvičení aby se to naše hraní furt lepšilo)

Pavlík napsal:

dokud mě nepálí brutálně předloktí. Aplikuju to již měsíc a je to celkem fajn si myslím smile

Palici predlokti je opravdu moc fajn...... tohle neni cviceni ale muceni, na stari si na to vzpomenes az te artroza skoli wink Zrejme dalsi zastance nazoru ze kdyz to jde lehce a bez bolesti neni to uplne ono...

tao-kan napsal:

"Just is NOT dead - it just smells funny." Frank Zappa

Hehe smile tak to ste me se Zappou dostali, to je neuveritelne presne big_smile

AccugrooveFanclub #1
0 xLajků:

27

Re: kudy dál ? (cvičení aby se to naše hraní furt lepšilo)

Já si teda nemyslím, že by se cvičení na basu mělo na svalstvu nějak moc vizuálně projevit... patří to do kultury, nikoli do kulturismu smile

Podvojné účetnictví se v Římě příliš neprosadilo. Málokdo byl totiž ochotný se smířit s tím, že MD=D.
0 xLajků:

28

Re: kudy dál ? (cvičení aby se to naše hraní furt lepšilo)

No... určitě to roztahuje prsty,když necvičíš pravidelně (alespoň obden) anebo pak na to vlítneš nerozcvičená na rychlejší pasáže v první poloze,tak to docela bolí.. Měl sem s tím taky dost velký problémy,ale postupem času (častějším cvičením) sem nalézal i jiný pozice ruky,jak držet (zvlášť Géčko),sem to zvládnul. Spíš než svaly mě bolely ty šlachy..ale častý hraní těchlech partů (něco jako Jethro Tull - For a thousand mother) určitě pomáhá,stejně jako posilování v posilce činkama

0 xLajků:

29

Re: kudy dál ? (cvičení aby se to naše hraní furt lepšilo)

Lukáš napsal:

stupnice atd. jakžtakž umim,ale tóny samotný,kde sou,to je hledání..

Tak u me je to presne obracene - vim kde co je, ale co by xobe pasovalo, fakt netusim. Proto nad tim v posledni dobe zkousim premejslet. Ale nikdy mi to dlouho nevydrzi.

Basy: Aria STB (JB), Carvin XB75 custom, Hohner B2A
Komba: Carvin R600 , Marshall B25 MKII, Yamaha AA5
Ostatní: Line 6 Bass Pod XT Live, Ditto Stereo Looper (TC)
0 xLajků:

30

Re: kudy dál ? (cvičení aby se to naše hraní furt lepšilo)

Lukáš napsal:

určitě pomáhá,stejně jako posilování v posilce činkama

Já posiluju i cvičim a obojí je na hovno:-)

OLP mm3, Fade jazz bass, Gallien Krueger 1001 RB-II, Gallien Krueger 410 RBH
0 xLajků:

31

Re: kudy dál ? (cvičení aby se to naše hraní furt lepšilo)

Figi napsal:

Proto nad tim v posledni dobe zkousim premejslet

Lidi,fakt nad tim nepřemejšlejte,bude vám to děsně dlouho trvat, a radši se naučte stupnice!!! smile
Radim to každýmu,chvíli mě teda trvalo,než sem vlastně pochopil,kam co dávat (že mollový a durový jsou od sebe pararelně o 6 tónů - řikám to asi nesprávně,ale vy určitě víte,co tím myslím wink ),ale prostě nejde to vůbec srovnávat,co sem chápal před stupnicema a po nich.. Teďka se občas učim ty jednotlivý tóny a už je to taky lepší.
Fuit: Musíš asi víc cvičit než posilovat smile Ono to posilování ničí svaly v mozku (nazi jsou toho živým důkazem)

0 xLajků:

32

Re: kudy dál ? (cvičení aby se to naše hraní furt lepšilo)

To se hezky rika, ale dyz ja sem taaaak linej... big_smile

Basy: Aria STB (JB), Carvin XB75 custom, Hohner B2A
Komba: Carvin R600 , Marshall B25 MKII, Yamaha AA5
Ostatní: Line 6 Bass Pod XT Live, Ditto Stereo Looper (TC)
0 xLajků:

33

Re: kudy dál ? (cvičení aby se to naše hraní furt lepšilo)

Lukáš: a jakej je výsledek téhle tvojí teorie? (myslím nepřemejšlet a cvičit stupnice)

Custom Lubovka Procházka Jazz Bass 17" - made in smichov
Custom snimac SBS - made in slovensky pohranici
Custom Bayger Sustainer - made in vostrava
Regular and rectangular Hocke BN110H 100w - made in pardubice, near kaufland...
0 xLajků:

34

Re: kudy dál ? (cvičení aby se to naše hraní furt lepšilo)

teorie sednout si vzít basu, necvičit ale hrát to co si myslím je hezká, ale pokud nemá člověk techniku kterou mu někdo ukáže a naučí na cvičeních ve kterých si ji osvojí...tak to musí stát za velké kulové. Jo muže být zajimavý nápad, ale potom asi težko to může dosahovat takových rozměrů co by to mohlo, kdyby se to umělo i opravdu dobře zahrát. Nehledě na to že špatnou technikou lze taky hrát, ale až za dlouho člově zjistí že buď už je na konci a dál to nejde anebo si zničí ruky...a znám hodně muzikantů co si zničilo zápěstí a omezuje je to v hraní. Ignorovat zajeté a osvědčené metody je blbost (a existuje hodně způsobů jak se naučit hrát). No a druhý extrém je myslet si že když budu umět odehrát cvičení tak umím hrát (znám i také:) )

Takže cvičit cvičit a být nohama na zemi. (pozn. jo a asi si najít dobrého učitele co ví co a jak cvičit a má s tím zkušenosti)

NEUSER Courage-fretless 6str (1991) ,   FENDER American Standard Jazz Bass (2012),  CORT A5 - EMG pickups,      Dundeeho - Jazz Bass smile
David Eden WTX-260  ,   SWR Goliath 2x10 (x2),  HOCKE BN110
0 xLajků:

35

Re: kudy dál ? (cvičení aby se to naše hraní furt lepšilo)

Lukáš napsal:

Fuit: Musíš asi víc cvičit než posilovat smile Ono to posilování ničí svaly v mozku (nazi jsou toho živým důkazem)

Ne u nácků je to podle mě ..obráceně,,:-) A když se podíváš na mojí fotku v avataru tak uvidíš že to posilování je pro mě tak důležitý:-D Al ecvičit víc na basu bych určitě měl, o tom žádná

OLP mm3, Fade jazz bass, Gallien Krueger 1001 RB-II, Gallien Krueger 410 RBH
0 xLajků:

36

Re: kudy dál ? (cvičení aby se to naše hraní furt lepšilo)

Jenich: Sakra,zas sem to blbě napsal,aby to Jenich pochopil..jasný je,že u stupnic se musí přemejšlet,ale jsou lidi,že na stupnice kašlou a snaží se na to přijít sami.. tohle sem myslel..

Dunde.e napsal:

teorie sednout si vzít basu, necvičit ale hrát to co si myslím je hezká, ale pokud nemá člověk techniku kterou mu někdo ukáže a naučí na cvičeních ve kterých si ji osvojí...tak to musí stát za velké kulové.

Tak tohle je dost subjektivní,já za sebe říkám,že hraju technicky docela dobře,ale pokud hraješ CO CHCEŠ TY SÁM,tak je to uplně jedno,esi máš techniku nebo ne..každopádně tě to částečně omezuje.. prostě co se prostě snažíš naučit novýho,tak to smysl má. I kdyby to byla sebemenší kravina.
S tím cvičením a s nohama na zemi souhlasím.. to žádná smile

0 xLajků:

37

Re: kudy dál ? (cvičení aby se to naše hraní furt lepšilo)

hraji jako prase a cvičením se v tom jen a jen zlepšuji

baskytaristi jako ublížení neumětelové většinou bez špetky smyslu pro humor libujících si v kvalitních aparátech s vymydlenými strunami a nechutně barevnými nástroji
0 xLajků:

38

Re: kudy dál ? (cvičení aby se to naše hraní furt lepšilo)

Dunde.e napsal:

teorie sednout si vzít basu, necvičit ale hrát to co si myslím je hezká, ale pokud nemá člověk techniku kterou mu někdo ukáže a naučí na cvičeních ve kterých si ji osvojí...tak to musí stát za velké kulové. Jo muže být zajimavý nápad, ale potom asi težko to může dosahovat takových rozměrů co by to mohlo, kdyby se to umělo i opravdu dobře zahrát. Nehledě na to že špatnou technikou lze taky hrát, ale až za dlouho člově zjistí že buď už je na konci a dál to nejde anebo si zničí ruky...a znám hodně muzikantů co si zničilo zápěstí a omezuje je to v hraní. Ignorovat zajeté a osvědčené metody je blbost (a existuje hodně způsobů jak se naučit hrát). No a druhý extrém je myslet si že když budu umět odehrát cvičení tak umím hrát (znám i také

Tohle jsou sice krásná a rozumná dogmata, který ti ale všecky svou pouhou basovou existencí hravě vyvrátim!

0 xLajků:

39

Re: kudy dál ? (cvičení aby se to naše hraní furt lepšilo)

Dunde.e napsal:

teorie sednout si vzít basu, necvičit ale hrát to co si myslím je hezká, ale pokud nemá člověk techniku kterou mu někdo ukáže a naučí na cvičeních ve kterých si ji osvojí...tak to musí stát za velké kulové

Lukáš napsal:

pokud hraješ CO CHCEŠ TY SÁM,tak je to uplně jedno,esi máš techniku nebo ne..

Já se pohybuji někde mezi těmito dvěma názory. Je sice krásná věc, hrát to co chci a pokud nechci nic víc tak nepotřebuji ani speciální techniku. Taky si můžu techniku vymyslet svojí, ovšem řekněme si to narovinu, z nás všech návštěvníků tohoto fóru by možná mohl být jeden člověk natolik naturálně nadaný a geniální, aby vymyslel novou EFEKTIVNÍ techniku.
To vše koresponduje s faktem, že neznalost či "neum" technik doposavad již objevených a neosvojených bude indispozicí každého basáka, který bude muset jít "trnitější" cestou, aby došel do stejného konce jako basák technicky zdatný, kterému to jde mnohem jednodušeji.

Netvrdím toto jako dogmata, je to jen můj názor. Samozřejmě to ovlivňuje ještě mnoho faktorů ale jako velmi obecné tvrzení by to myslím šlo:).

0 xLajků:

40

Re: kudy dál ? (cvičení aby se to naše hraní furt lepšilo)

tak já se třeba učim teďka bacha  (Prelude from Bach's Cello Suite No. 1 určitě znáte). A vůbec zkoušim hrát věci, které pro basu ani tak nejsou..

0 xLajků:

41

Re: kudy dál ? (cvičení aby se to naše hraní furt lepšilo)

Mas to nak napsany? Nechtel by ses podelit? Takovyhle klasicky veci se blbe shanej...

Basy: Aria STB (JB), Carvin XB75 custom, Hohner B2A
Komba: Carvin R600 , Marshall B25 MKII, Yamaha AA5
Ostatní: Line 6 Bass Pod XT Live, Ditto Stereo Looper (TC)
0 xLajků:

42

Re: kudy dál ? (cvičení aby se to naše hraní furt lepšilo)

zkus http://www.ultimate-guitar.com/  je tam toho mrtě, akorát na basu to vetšinou není psané, tak je třeba si to poupravit nebo přepsat

NEUSER Courage-fretless 6str (1991) ,   FENDER American Standard Jazz Bass (2012),  CORT A5 - EMG pickups,      Dundeeho - Jazz Bass smile
David Eden WTX-260  ,   SWR Goliath 2x10 (x2),  HOCKE BN110
0 xLajků:

43

Re: kudy dál ? (cvičení aby se to naše hraní furt lepšilo)

Nojo. Vim, ze tahle moznost existuje, ale dycky na to zapomenu.

Basy: Aria STB (JB), Carvin XB75 custom, Hohner B2A
Komba: Carvin R600 , Marshall B25 MKII, Yamaha AA5
Ostatní: Line 6 Bass Pod XT Live, Ditto Stereo Looper (TC)
0 xLajků:

44

Re: kudy dál ? (cvičení aby se to naše hraní furt lepšilo)

Figi napsal:

Mas to nak napsany? Nechtel by ses podelit? Takovyhle klasicky veci se blbe shanej...

klasicky věci se nejlépe scháněj v midech, který jsou jednoduše odposlouchatelný, popřípadě poslouží GP nebo jiný program...

0 xLajků:

45

Re: kudy dál ? (cvičení aby se to naše hraní furt lepšilo)

Figi napsal:

Mas to nak napsany? Nechtel by ses podelit? Takovyhle klasicky veci se blbe shanej...

klasicky věci se nejlépe scháněj v midech, který jsou jednoduše odposlouchatelný, popřípadě poslouží GP nebo jiný program...

0 xLajků:

46

Re: kudy dál ? (cvičení aby se to naše hraní furt lepšilo)

chikvadrat napsal:

klasicky věci se nejlépe scháněj v midech, který jsou jednoduše odposlouchatelný, popřípadě poslouží GP nebo jiný program...

To je vono: Midi sou vetsinou horsi, nez si sehnat tab na kytaru.

Basy: Aria STB (JB), Carvin XB75 custom, Hohner B2A
Komba: Carvin R600 , Marshall B25 MKII, Yamaha AA5
Ostatní: Line 6 Bass Pod XT Live, Ditto Stereo Looper (TC)
0 xLajků:

47

Re: kudy dál ? (cvičení aby se to naše hraní furt lepšilo)

Figi napsal:

Midi sou vetsinou horsi, nez si sehnat tab na kytaru.

já se bavil jen o klasickejch věcech - tam midi podle mě stále vedou nad gp, nebo powertabama, nebo tabama alá poznámkovej blok. Je toho víc.

0 xLajků:

48

Re: kudy dál ? (cvičení aby se to naše hraní furt lepšilo)

chikvadrat napsal:

já se bavil jen o klasickejch věcech - tam midi podle mě stále vedou nad gp, nebo powertabama, nebo tabama alá poznámkovej blok. Je toho víc.

Aha? No tak ja to teda zkusim, ale moc se mi to nezda.

Basy: Aria STB (JB), Carvin XB75 custom, Hohner B2A
Komba: Carvin R600 , Marshall B25 MKII, Yamaha AA5
Ostatní: Line 6 Bass Pod XT Live, Ditto Stereo Looper (TC)
0 xLajků: