1 Naposledy upravil: Wednesday_13 (27. 08. 2007 22.56:08)

Téma: ladeni a drnceni

Zdravim priznivce basovek!
Cca pred tydnem jsem  si koupil svou prvni basu a sice ibanez cena 5000. Predtim jsem vsak jiz nejaky cas trenoval basove linky na spanelce, takze jsem jiz par pisni umel. Zacal jsem tedy vesele hrat songy od Nirvany, Green Day, Ramones atd. Kazdy musi zacinat s necim lehkym:) Byl jsem se s svou hrou celkem spokojen, struny znely pekne a ja se radoval. Po tydnu mi vsak bylo lito, ze vyuzivam pouze standartni ladeni GDAE a rozhodl jsem se zaexperimentovat. Sehnal jsem si par tabu od System of a Down, znamymi to priznivci podladene basy. A zde je muj prvni problem, mam ladicku ktera umi naladit LB, 4E, 3A, 2D, 1G, HC a jeste umi podladit o pet pultonu. Na tabech od SOAD jsem si nasel ladeni: CGCF. A byl jsem v prd***. Nemam ani poneti jak neco takoveho naladit, predpokladam, ze to pujde pomoci onech pultonu ale nevim, kdyz treba snizim strunu o dva pultony, jestli je uz to jina struna nebo ne. Doufam, ze jste nekdo pochopili, co se snazim rict:) Proto bych se chtel zeptat jak to tedy je, a jestli je to na nejaky system/stupnice, ktera by mi napovedela. No nicmene zkusil jsem i neco sam na album hypnotize, podladil DAE o pul ton, jak to ma byt a misto Ecka dal 1Db. Netusim jestli je to dobre, ale zni to rozhodne lepe. Co je vsak jadro pudla. At strunu sviram a chytam sebevic (samozrejme hned za prazcem), vzdycky mi drnci a tak s komba vzdy slysim zvuk struny doprovazeny "akustickym" drncenim struny o dalsi prazce. Opravdu to nejde chytnout tak, aby nedrncela. Jen tak pro informaci, hraju trsatkem, kdyz to zkousim prsty coz mi vubec nejde tak to samozrejme drnci mene. Chapu, ze je asi problem ve me, ale zajimaly by me vase zkusenosti + jak to teda ti profesionalove delali, ze nedrcni:) Jestli je to opravdu drahsi aparturou a tim, ze treba na koncerete neco takoveho ani nemuze byt slyset. Diky moc za odpovedi, budou se mi velmi hodit

0 xLajků:

2

Re: ladeni a drnceni

Profesionálové a i amatéři, kteří nechtějí aby jim to drnčelo si nechají seřídit basu, tam může být zdroj tvých problémů. Problém nemusí být v rukou, ale v nástroji! Když podladíš, tak krk má tendenci se narovnat, protože se sníží pnutí strun, bude to chtít trochu povolit výztuhu krku. Pohledej na fóru, návody na seřízení nástroje tu najdeš.

0 xLajků:

3

Re: ladeni a drnceni

C je o 4 pultony niz, zbytek potom o dva pultony... Jinak proti drnceni nezbyva nez doporucit zvednout dohmat a poridit tvrdsi struny(na tohle ladeni alespon 50) ...

0 xLajků:

4

Re: ladeni a drnceni

no taky si de pohrat s vyztuhou atd... ale jestli si neveris tak to klido strc k tomu kytararovi ... nebo si tam natahni horni struny z petky...

btw vite jestli cou nejak struny "ladeny" na urcity ladeni.. jako jestli je 120 navrzena a konstruovana na to aby hrala a mela optimalninapeti prave pro ton H ?? 
sem mel chvili misto Ecka 90 natazeny Acko 85 q prislo mi ze tam nejakej vyraznej rozdil neni...

...nemit hlavu... nevadi
...nemit marka..vadi
0 xLajků:

5

Re: ladeni a drnceni

klasická španěla je konstruovaná tak, aby byla optimální pro klasické ladění - pokud chci ladění jiné, měl bych si pořídit jiný nástroj - a myslím si, že i něco podobnéo by mohlo platit u baskytar..i když asi ne tak striktně

baskytaristi jako ublížení neumětelové většinou bez špetky smyslu pro humor libujících si v kvalitních aparátech s vymydlenými strunami a nechutně barevnými nástroji
0 xLajků:

6

Re: ladeni a drnceni

chroustjazz napsal:

klasická španěla je konstruovaná tak, aby byla optimální pro klasické ladění - pokud chci ladění jiné, měl bych si pořídit jiný nástroj - a myslím si, že i něco podobnéo by mohlo platit u baskytar..i když asi ne tak striktně

Přikláním se k tomuto názoru, nikdy jsem tomu nepřišel prostě na chuť ale nechci to nikomu ubírat.

0 xLajků:

7

Re: ladeni a drnceni

Karlos napsal:

klasická španěla je konstruovaná tak, aby byla optimální pro klasické ladění - pokud chci ladění jiné, měl bych si pořídit jiný nástroj - a myslím si, že i něco podobnéo by mohlo platit u baskytar..i když asi ne tak striktně

Když můžeš a umíš na base pracovat s pnutím krku, tak může pracovat i s jiným lazením.Je jasný, že když chci basu podladit, musím povolit krk, aby se moc nesnížil dohmat....:) a smile

0 xLajků:

8

Re: ladeni a drnceni

vy tady zas mluvite o koze.. ja se bavil o strunach...

...nemit hlavu... nevadi
...nemit marka..vadi
0 xLajků:

9

Re: ladeni a drnceni

Matej napsal:

Když můžeš a umíš na base pracovat s pnutím krku

Spíše než to se to týká ladění na kobylce (aneb nepopulární "oktávy")...

0 xLajků:

10

Re: ladeni a drnceni

Dan napsal:

ladění na kobylce (aneb nepopulární "oktávy")...

Mě to ale vždycky bavilo...:) a smile

0 xLajků:

11

Re: ladeni a drnceni

Pravda, pravda, pohraj si s výstuhou krku. Normální imbus, žádná věda. Krk musí být malinko prohnutý, čím víc do toho řežeš, tím víc. Pak hejbej i s výškou kamenů. Prostě to zkoušej, přehrávej si všechny struny vždycky až na poslední pražec. Cílem by mělo být mít struny co nejníž, ale aby ještě nechrastily.
..."A co řekla Vilma?" "Hledej Šmudlo!" A nespěchej, není to práce na pět minut.

0 xLajků:

12

Re: ladeni a drnceni

Heri napsal:

A nespěchej, není to práce na pět minut.

To je pravda, tady není co uspěchat, po přitažení nebo povolení výztuhy je potřeba nechat vše sednout, hlavně u starších kytar. Osobně tomu opatrně pomužu pohýbáním krkem. Známy dokonce nechává kytaru po úpravě postát přes noc a teprve pak zkouší jak se to projevilo.

0 xLajků:

13

Re: ladeni a drnceni

No tak diky za vase rady, ale ma basa proste vystup na imbus NEMA, takze jsem asi v pr***

0 xLajků:

14

Re: ladeni a drnceni

No tak diky za vase rady, ale ma basa proste vystup na imbus NEMA, takze jsem asi v ...

0 xLajků:

15

Re: ladeni a drnceni

vsak on nekde bude smile co takhle odsroubovat kryt na hlave? (jestli tam njakej je? co je to za basu?)

0 xLajků:

16

Re: ladeni a drnceni

Jseš si jistý? Často bývá ten imbus zakrytý. (Nemá na hlavě našroubovanou malou destičku? Jestli ano, tak zkus hledat pod ní.)

Podvojné účetnictví se v Římě příliš neprosadilo. Málokdo byl totiž ochotný se smířit s tím, že MD=D.
0 xLajků:

17

Re: ladeni a drnceni

RAT napsal:

Známy dokonce nechává kytaru po úpravě postát přes noc a teprve pak zkouší jak se to projevilo.

Omlouvám se za "rejpavou" ,....ale tohle je nesmysl.....   Jednu dobu jsem seřizoval kytary tady místním basákům podle jejich stylu....a svojí basu si klidně pošteluju i před koncertem.Vůbec nic na tom není, když člověk trochu tu basu chápe a ví, jak to funguje. To Wednesday:  Není ten imbus na druhé straně krku?...u těla?Že by neměla imbus na seřizování krku se mi nezdá.....  hmm  To by byl pak nástroj na "vě věci".....

0 xLajků:

18

Re: ladeni a drnceni

Hele, třeba moje JB taky imbus nemá....:)

(Má hlavu šroubu na křížák pod pickguardem..:) )

Neuser for president! Sadowsky, Fender a Vlasak taky...
0 xLajků:

19

Re: ladeni a drnceni

Jooo, no jsem blbec, uz jsem si toho vsiml sam, ze to bude urco pod tim krytem u koliku, tak to jdu zitra odmnotnovat, drzte mi palce

0 xLajků: