1

Téma: Citlivost bedny

V mezich sveho chapani rozumim tomu, co je citlivost reprobedny smile. Jaka by ale mela byt minimalni citlivost reproboxu, aby to nebyl problem? Nevite nekdo? Koukal sem, ze rozpeti je dost velike, tak od 95 do 105. Jde mi konkretne o bednu 4x10.

0 xLajků:

2

Re: Citlivost bedny

Citlivost znamena, kolik zvuku vyleze z repraku, kdyz do nej pustis nejaky konkretni vykon.

Tzn. bedna z citlivosti 97dB hraje na stejny vstupni vykon zhruba polovicne hlasite jako bedna, ktera ma citlivost 100dB. Tzn. hon se za co nejvyssi citlivosti (v ramci daneho financniho limitu). A jeste pozor, nekdo udava citlivost v danem spektru frekvenci, nekdo spickovou treba na 1000Hz!

Nějaký Fendery...
Nějakej pedalboard s hromadou českých (i nečeských) výrobků, Hocke Blues 18 + 10/12" bedna (CZ/CZ)
Profil
0 xLajků:

3

Re: Citlivost bedny

Ja to tusil... smile Jak sem psal, ja vim co je citlivost, zajimalo me jen, kde treba konci hranice pouzitelnosti pro zive hrani, protoze bedna treba i s 300w zesilovacem bude hrat relativne potichu. Treba bedna co mam ma 105 dB, a bedna, kterou sem si chtel koupit do zkusebny ma 99 dB. To me zarazilo, chtel sem vedet, jestli je nejaka limitni hodnota, kde uz to opravdu prinasi prakticke problemy.

0 xLajků:

4

Re: Citlivost bedny

Zalezi samozrejme na potrebe vykonu - pri nasem zkouseni mi bohate stacil Roland Cube 30 Bass a s prehledem jsem se slysel nejen ja, ale krasne slyseli i ostatni (a vykonnostne jsem byl nekde na pulce)...

Tzn. mozna by pomohla vsestranna dohoda o snizeni hlasitosti a stacily by bedny i s citlivosti 99dB big_smile

Ad limitni hodnota - pochybuji, ze takova existuje... Proste budes muset vice vytahnout zesik...

Nějaký Fendery...
Nějakej pedalboard s hromadou českých (i nečeských) výrobků, Hocke Blues 18 + 10/12" bedna (CZ/CZ)
Profil
0 xLajků:

5

Re: Citlivost bedny

Ale tak to by urcite stacila bedna s 99dB citlivosti,  smile jen mi to proste v porovnani s temi 105 co ma ta moje prislo malo. Jinak zkousim se 100W do 8 Ohmu a staci to, ani to neni treba tavit na plno, tak zhruba na 1/2. Ale hodne sem poznal kdyz jsem tu novou bednu dal na misto stare, najednou sel master volume dolu a hlasitost zustala. Jenze nevim, jak citliva byla ta stara, tak mi chybi srovnani. Zkouset hlasitost v obchode moc nejde, i kdyz to clovek vytavi, tak nevi, co to udela az se mu vedle rozvasni bubenik big_smile tak proto se zkousim doptat na tu konkretni hodnotu. Jo, jinak to ubrani hlasitosti je dobra myslenka ale rockovi kytaristi na ni moc neslysi  smile ... protoze uz neslysi... big_smile

0 xLajků:

6

Re: Citlivost bedny

deafslap napsal:

Jo, jinak to ubrani hlasitosti je dobra myslenka ale rockovi kytaristi na ni moc neslysi  smile ... protoze uz neslysi... big_smile

Já ti neporadím, protože v tomhle zkušenosti nemám, ale s tou hlasitostí je to fakt problém. Nejhorší je to u bubeníků, kytaristi si ještě třeba dají říct, ale s bicíma se úplně vážně začínám bát o sluch. (strašně rád bych se u tvého ...protože už neslyší big_smile taky zasmál, ale nějak mi ten úsměv tuhne). Nešlo by si svůj nástroj paralelně pustit do sluchátek, přičemž vnější bedna by normálně hrála? Možná by se to tím  vyřešilo.

Neuser for president! Sadowsky, Fender a Vlasak taky...
0 xLajků:

7

Re: Citlivost bedny

Citlivost reproduktoru (SPL) je definována jako akustický tlak, který vyzáří reproduktor do poloprostoru, měřený ve vzdálenosti 1m při příkonu 1W. Většinou se uvádí průměrná citlivost v jakémsi použitelném frekvenčním pásmu. Citlivost repra úzce souvisí s jeho účinností tj. jaký výkon se promění ve zvuk (dá-li bůh) a jaký v teplo. Je-li citlivost 100dB, odpovídá to účinnosti ani ne 3% (tj bedna s citl. 100dB se 100Wovým zesilovačem promění ve zvuk asi 3W, zbylých 97W se promění v teplo). Kromě toho uváděná citlivost v údajích se většinou vyhýbá frekvencím basových strun. Pro basový repráky (jak který výrobce) se měří citl. v pásmu od 100-200Hz do 2-3kHz. A když se u takovýho repra uvádí např. citl. 100dB, pak má na 100Hz (na baskytaře struna G) třeba jen 90dB nebo i míň.

0 xLajků:

8

Re: Citlivost bedny

Klusi napsal:
deafslap napsal:

Jo, jinak to ubrani hlasitosti je dobra myslenka ale rockovi kytaristi na ni moc neslysi  smile ... protoze uz neslysi... big_smile

Já ti neporadím, protože v tomhle zkušenosti nemám, ale s tou hlasitostí je to fakt problém. Nejhorší je to u bubeníků, kytaristi si ještě třeba dají říct, ale s bicíma se úplně vážně začínám bát o sluch. (strašně rád bych se u tvého ...protože už neslyší big_smile taky zasmál, ale nějak mi ten úsměv tuhne). Nešlo by si svůj nástroj paralelně pustit do sluchátek, přičemž vnější bedna by normálně hrála? Možná by se to tím  vyřešilo.

Pak je jeste jedno reseni: Specialni spuntiky do usi, ktere neorezou pasma zvuku ale cele pasmo utlumi na vsech frekvencich temer stejne - pri chvilce hledani je na netu najdes. Ovsem neni to obycejny spunt nekde k masine, takze neco stoji...

Ibanez SR 705 WNF, snímače EMG 40DC, struny DR, bezdrát Sennheiser EW 172 G2, Hughes & Kettner Quantum 600, Peavey Tour 2*10, Kustom G-115H, ladička Korg DTR-2000.
0 xLajků:

9

Re: Citlivost bedny

Napr. neco podobneho, jako je toto:
http://www.earinc.com/p2-specialty-musician.php

Ibanez SR 705 WNF, snímače EMG 40DC, struny DR, bezdrát Sennheiser EW 172 G2, Hughes & Kettner Quantum 600, Peavey Tour 2*10, Kustom G-115H, ladička Korg DTR-2000.
0 xLajků:

10

Re: Citlivost bedny

To Ing. Hocke: Dekuji za vycerpavajici odpoved, pochopil jsem spravne ze pokud vyrobce neudava parametry pro ktere je citlivost merena, nema cenu je vzajemne porovnavat, protoze kazdy meri neco jineho? Mam se tim tedty vubec zabyvat? A posledni dotaz, mam vasi 300W 4x10, mohl byste mi prosim rict jeji citlivost? Ze bych se treba tim trochu orientoval...

0 xLajků:

11

Re: Citlivost bedny

To deafslap. Přesně tak. Např. kytarový repra mají běžně citlivost 101-103dB, ale to jen díky výraznému převýšení v oblasti 2-3kHz (tam mají citl. i přez 110dB), ale dole rychle klesají, takže na 100Hz mají mnohem míň.
Pokud máte 4x10" s FANE AX10-75, tak tam je citlivost v pásmu 100Hz - 4kHz cca 102dB. Samotný reprák má na 100Hz asi 90db, basreflex a 4 repra to pak zvednou na asi na 96-97dB.

0 xLajků:

12

Re: Citlivost bedny

Co mám informace, tak bedna pro muziku by měla mít alespoň 95 dB, což se týká všech nástrojů i P.A. Všechno co  je pod 95 dB je vhodné na poslech do obýváku.

Warwick Streamer 5 bolt-on, Ampeg SVT3-PRO, box SVT-410HLF
0 xLajků: