1

Téma: Jen tak ze zvědavosti...

Ahoj, chtěl bych se jen zeptat: Když si poslechnete skladbu Birdland od kapely Weather Report (hrál tam Jaco Pastorius), vsimnete si, ze kdyz zacne ze zacatku svoje solo, tak ho dva taky hraje a zni to normalne jako bezprazcova bassa ale nasledujici dva takty hraje jakoby zvukově "výš" (a pri tom notově pořád stejně) ...trochu mi to prinde jako by na té bezprazcove basse mel o hodne víc prazců(pomyslnejch) a hral to v o mnoho vyšší poloze(tak mi to opravdu jen přinde...)...Proto se ptám jestli nevíte jak toho vyššího zvuku docílil...??Předem dík za odpověd ;-)

Jazz'n'Funky bassplayer:)
Mám Ibanez GSR 200 a nemám aparát sad
0 xLajků:

2

Re: Jen tak ze zvědavosti...

Tu skladbu sice neznam, ale podle toho co tady popisujes, neni mozny, ze by to byly flazolety? Na tech se Jaco vyradil a ruznym lamanim je dokazal pekne natahovat i zkracovat...

Basy: Aria STB (JB), Carvin XB75 custom, Hohner B2A
Komba: Carvin R600 , Marshall B25 MKII, Yamaha AA5
Ostatní: Line 6 Bass Pod XT Live, Ditto Stereo Looper (TC)
0 xLajků:

3

Re: Jen tak ze zvědavosti...

Půlka týhle písně jsou flažolety, takže asi tak.

0 xLajků:

4

Re: Jen tak ze zvědavosti...

Jo áhá, tak to dík :-) Mozna to tak bude... a jde nejak zahrat vibrato kdyz hraju flazoletama??? jo jinak ten song si muzete poslechnout tady... http://www.csub.edu/%7Ejscully/audio/birdland.mp3

Jazz'n'Funky bassplayer:)
Mám Ibanez GSR 200 a nemám aparát sad
0 xLajků:

5 Naposledy upravil: pooseek (08. 05. 2007 11.12:25)

Re: Jen tak ze zvědavosti...

to vypadá na flašouny ... a jestli to zní jako něco mezi flašounem a hraným tónem, je to nejspíš taková specielní věcička. Jednou se mi to náhodou podařilo, když jsem nechal palec přes struny a najednou jsem hrál o oktáfku vejš, ale jde i o víc. Daj se tak dosáhnout safra efektní věci, ale je to docela složitý, pokud nehraješ třeba jenom kvarty :-D
Skladbu jsem neposlech,ale je to nejspíš takle:
Pokud pamatuješ na kmitání a vlnění z fyziky, je ti jasný, jak vzniká tón u elektrické kytary. Stojaté vlnění s délkou od uzlu k uzlu prst-kobylka. Tak to ale není u flažoletů. tím, že na srávném místě vytvoříš stojatý bod kmitání, donutíš strunu kmitat s jinou frekvencí atd.... na volné struně jsi už asi přišel na ta správná místa, ale co když se hraje jinde? na to poděkujme tomu nahoře, že máme dvě pracky a na obou palec - (Tady se nejspíš dostávám k věci) levou normálně hraješ nějaký tón, ale protože není nikdo z nás mimozemšťan s dlouhejma prstama, nedosáhneš na ten stojatej bod z místa, kde strunu držíš. Proto (ano, je to trochu tedy omezující) ten stojatý bod vytvoříš palce pravé ruky. Funguje to v polovině, ale i jinde. Takže třeba v té půlce mezi prstem a kobylkou vytvoříš palcem uzel stojatého kmitání. A to je ta obtíž - jak hraješ, paleček se taky musí posouvat a je to sakra těžké odhadnout! Je to docela vychytaná technika, kterou se dají zejména na fretless zahrát krásné tóny-flažolety, které se jinak na volných strunách (jak je zvykem) vytvořit nedají.
Napsal jsem to asi složitě, ale myslím si, že když člověk pochopí podstatu věci (jako třeba jak funguje spojka u auta) lépe se mu ta věc později ovládá a dokáže pokračovat dál, improvizovat, vymýšlet další vylepšení, chápat, proč to zrovna nešlo a jak by to také šlo jinak. A o to mi šlo.
P.S.:Mám vychytané místečko. Kdo má dva dvoucívkáče jako já, tak tón levou na šestym pražci se "upravit" palcem na horní hraně vrchního snímače.
A etě něco - tvorba uzlu stojatého kmitání palcem je jednodušší, pokud už máš ten palec voslapovanej - vobouchanej, že už tam máš tvrdou kůži jak křemen :-)

A vibráto samozřejmě jde! a na fretlessu taky skluzy, výjezdy...

Weber basses -> Eden WTX260 -> 2x10'' G-D & 4x8" Hocke
0 xLajků:

6

Re: Jen tak ze zvědavosti...

Pavlík napsal:
Groower napsal:

jde nejak zahrat vibrato kdyz hraju flazoletama?

buď vibrapákou a nebo u basovek co tuhle vychytávku nemají prostě ohýbáš krk

To jde pořádně jenom na open strings a navíc je to krutý (nedoporučuju příliš používat) ....

Fretless, baby, fretless
(m3) =]

Weber basses -> Eden WTX260 -> 2x10'' G-D & 4x8" Hocke
0 xLajků:

7 Naposledy upravil: Figi (08. 05. 2007 20.08:42)

Re: Jen tak ze zvědavosti...

Pavlík napsal:
Groower napsal:

jde nejak zahrat vibrato kdyz hraju flazoletama?

buď vibrapákou a nebo u basovek co tuhle vychytávku nemají prostě ohýbáš krk

Vibrapakou se podle me dost mrvi krk. Ja vibrata delam jenom na prazdnejch strunach ohybanim krku, ale jen decentne. Jinak se asi k vibratu na umelym flazoletu asi nedostanes...
Ale jak uz tady bylo receno - bezprazec je na takovyhle srandicky jako delanej - jak JAKO, von na to vlastne delanej JE!
Musel sem to editovat, pac sem napsal uplnou blbost: vibrato na umelym flazoletu je jednoduchy - staci vytahnout strunu.

Basy: Aria STB (JB), Carvin XB75 custom, Hohner B2A
Komba: Carvin R600 , Marshall B25 MKII, Yamaha AA5
Ostatní: Line 6 Bass Pod XT Live, Ditto Stereo Looper (TC)
0 xLajků:

8

Re: Jen tak ze zvědavosti...

No von to ten Jaco zahral precijen flazoletem...jinak si to nedokazu vysvetlit...a kevsemu ty prvni dva takty jak jsem psal jak byly normalni tak to hral proste "normalne" u krku ale jak tam začal ty flažolety, tak začal hrát hodně na těsno u kobylky...to asi taky hodne prispelo k tomu "zvýšení" zvuku

Jazz'n'Funky bassplayer:)
Mám Ibanez GSR 200 a nemám aparát sad
0 xLajků:

9

Re: Jen tak ze zvědavosti...

koukni na nějaká videa..jak to hraje

baskytaristi jako ublížení neumětelové většinou bez špetky smyslu pro humor libujících si v kvalitních aparátech s vymydlenými strunami a nechutně barevnými nástroji
0 xLajků:

10

Re: Jen tak ze zvědavosti...

hele a nejde to udelat potakem?? teda taky sem to neposlouchal ale pride mi to realny...nebo efektem..no

...nemit hlavu... nevadi
...nemit marka..vadi
0 xLajků:

11

Re: Jen tak ze zvědavosti...

U prazdnych strun a prirozenych flazu to jde misto ohybani krku udelat zmacknutim struny za nultym prazcem, samozrejme zalezi na delce mezi sedlem a mechanikou. Jdou tak vetsinou jen tenci struny, ty tluste navic uz maji silne pnuti.

Bands: Two Basses .... a jinak archiv na http://bandzone.cz/zdenekruzicka
0 xLajků:

12

Re: Jen tak ze zvědavosti...

S velkou pravděpodobností je to hrané umělými flažolety. V téhle skladbě, když začíná hrát je to od horního B na gečku. Poprvé to hraje normálně bez flažoletů a podruhé chytne B a ve zbytku struny v polovině, přidrží palec pravé ruky a hraje normálně ukazováčkem a prostředníkem,   při současném posouvání pravé i levé ruky najednou. Pravá trochu míň jak levá. Však u některých tónů jde slyšet, jak ten tón chytnutý na pražci tak i ten flažoletovaný. Jinak třeba Steve Bailey to hraje tak že natáhne ukazovaček pravé ruky i přes víc strun a prosředíkem a prsteníkem vybrnkává umělé flažolety. A kámoš to hraje stejně jak Bailey akorát vybrnkává malíčkem. Variací je víc smile Mě osobně se nejvíc libí ten styl Steveho.

"dle basu se pozná skladatel"
                                              A.Dvořák
0 xLajků:

13

Re: Jen tak ze zvědavosti...

tady je s nim video, je tam neco malo o flazoletach...
http://www.youtube.com/watch?v=vhOijRbo … mp;search=

anybody wants to get mellow, you can turn around and get the fuck out of here
0 xLajků:

14

Re: Jen tak ze zvědavosti...

super, v těch videích sou takový základní cvičeníčka na kterejch se dají postavit vlastní cvičení. docela mě teď napadaj šikovný procvičování prstů...

"IN FACT - JAZZ'S NOT DEAD. I could be wrong now, but i don't think so..." smile
0 xLajků:

15

Re: Jen tak ze zvědavosti...

no...ne že bych Pastoriovi chtěl něják lichotit, ale podle mě zrovan ty umělý flašouny moc pěkně nehrál....Hlavně je podle mě dost nepraktický hrát je palcem...

Steve Bailey je má krásně vychytaný...zněj naprosto brilantně, ne jak ty Jacovy cmundy big_smile

http://www.youtube.com/watch?v=4uC2aur6ezk

Custom Lubovka Procházka Jazz Bass 17" - made in smichov
Custom snimac SBS - made in slovensky pohranici
Custom Bayger Sustainer - made in vostrava
Regular and rectangular Hocke BN110H 100w - made in pardubice, near kaufland...
0 xLajků:

16

Re: Jen tak ze zvědavosti...

Jak je teda mam hrat? Ja je taky jedu palcem.

Basy: Aria STB (JB), Carvin XB75 custom, Hohner B2A
Komba: Carvin R600 , Marshall B25 MKII, Yamaha AA5
Ostatní: Line 6 Bass Pod XT Live, Ditto Stereo Looper (TC)
0 xLajků:

17

Re: Jen tak ze zvědavosti...

ukazovákem...viz. Bailey

Custom Lubovka Procházka Jazz Bass 17" - made in smichov
Custom snimac SBS - made in slovensky pohranici
Custom Bayger Sustainer - made in vostrava
Regular and rectangular Hocke BN110H 100w - made in pardubice, near kaufland...
0 xLajků:

18

Re: Jen tak ze zvědavosti...

Jenich napsal:

no...ne že bych Pastoriovi chtěl něják lichotit, ale podle mě zrovan ty umělý flašouny moc pěkně nehrál....Hlavně je podle mě dost nepraktický hrát je palcem...

Steve Bailey je má krásně vychytaný...zněj naprosto brilantně, ne jak ty Jacovy cmundy big_smile

http://www.youtube.com/watch?v=4uC2aur6ezk

Týýývoe, to je balzám na ouška poslouchat. Krásná nádhera.

Ibanez BTB-405 QMHS, Jolanka D-BASS
Mareček eLeMdvojka, CARVIN V410T, H-BASS 115

...vám povím, se z teho občas linó tóny....se jeden diví...
0 xLajků:

19

Re: Jen tak ze zvědavosti...

Podle me je palec presnejsi - prece jenom rozplaclej ukazovak (brisko) nebo hrana palce (nehet) je vo necem jinym. Asi zustanu u palce.

Basy: Aria STB (JB), Carvin XB75 custom, Hohner B2A
Komba: Carvin R600 , Marshall B25 MKII, Yamaha AA5
Ostatní: Line 6 Bass Pod XT Live, Ditto Stereo Looper (TC)
0 xLajků:

20

Re: Jen tak ze zvědavosti...

tak děláš chybu big_smile

Custom Lubovka Procházka Jazz Bass 17" - made in smichov
Custom snimac SBS - made in slovensky pohranici
Custom Bayger Sustainer - made in vostrava
Regular and rectangular Hocke BN110H 100w - made in pardubice, near kaufland...
0 xLajků:

21 Naposledy upravil: KreuZ (18. 05. 2007 07.55:00)

Re: Jen tak ze zvědavosti...

mozna jsem natvrdlej, ale ja jsem ani z jednoho videa nepochopil jak se to hraje...

anybody wants to get mellow, you can turn around and get the fuck out of here
0 xLajků:

22

Re: Jen tak ze zvědavosti...

Normalni umelej flazolet: zmackes prazec a v polovine mez prazcem a kobylkou priloz palec/ukazovak na strunu a brnkni jinym prstem. Mel by se ozvat ton o oktavu vyssi nez ten, kerej mas zmacklej na prazci.
Mimochodem este sem si vsiml, ze Bailey pouziva i prstenicek - coz je moje velka neznama. Pouzivat ho dokazu, ale ne pri rychlejch bezich, takze o duvod vic, proc zustanu u palce. Ale je teda fakt, ze to vypada hezky, dyz hraje to ukazovakem. smile

Basy: Aria STB (JB), Carvin XB75 custom, Hohner B2A
Komba: Carvin R600 , Marshall B25 MKII, Yamaha AA5
Ostatní: Line 6 Bass Pod XT Live, Ditto Stereo Looper (TC)
0 xLajků:

23

Re: Jen tak ze zvědavosti...

jo takhle, tak dik
jinak to hrani s malickem je dost uchylny...

anybody wants to get mellow, you can turn around and get the fuck out of here
0 xLajků:

24

Re: Jen tak ze zvědavosti...

Milhaus: Tak to ti doporučuju sehnat si video celé... zvlášť Bailey tam předvádí mnoho dalších skvělých kousků

Jinak Bailey tam svoji techniku trochu rozebírá... porovnával ji s Jacovým palcem a říká, že ukazovákem dokáže být mnohem přesnější. No a jak jsem viděl co zašílenosti tam předváděl, tak mu docela věřím, že si na maximální přesnosti potrpí.

live: Fender Deluxe Active Jazz Bass MIM, Aguilar GS 112, Ampeg PF-350, Mono M80
home: M-Audio Fast Track, M-Audio Oxygen 49, Cubase 5
0 xLajků:

25

Re: Jen tak ze zvědavosti...

bou...hlavně u jaca to byly spíš flašouny alá zakk wylde smile

Custom Lubovka Procházka Jazz Bass 17" - made in smichov
Custom snimac SBS - made in slovensky pohranici
Custom Bayger Sustainer - made in vostrava
Regular and rectangular Hocke BN110H 100w - made in pardubice, near kaufland...
0 xLajků:

26

Re: Jen tak ze zvědavosti...

Bailey je fakt frajer a to vydeo je maso. Dostalo me, ze neumi noty. Podle me ale na presnosti umelyho flazoletu taky dost udela, dyz tam ty prazce nemas. Jinak pokud sem si vsiml, tak malicek snad nepouziva. To video je ale fakt sqely!

Basy: Aria STB (JB), Carvin XB75 custom, Hohner B2A
Komba: Carvin R600 , Marshall B25 MKII, Yamaha AA5
Ostatní: Line 6 Bass Pod XT Live, Ditto Stereo Looper (TC)
0 xLajků:

27

Re: Jen tak ze zvědavosti...

hehehe smile on noty umí...to si tam dělaj prdel big_smile

ukazovák je přesnější i na pražcovce...

Custom Lubovka Procházka Jazz Bass 17" - made in smichov
Custom snimac SBS - made in slovensky pohranici
Custom Bayger Sustainer - made in vostrava
Regular and rectangular Hocke BN110H 100w - made in pardubice, near kaufland...
0 xLajků:

28

Re: Jen tak ze zvědavosti...

Aha - to je ten Americkej humor. To mi hlava nebere. Hele a vis ty co? Ja to vyzkousim az zas budu hrat Birdland od Reportu a uvidime co to udela. Esi je to tak presny, jak rikas, tak bych mel rozdil poznat hned.

Basy: Aria STB (JB), Carvin XB75 custom, Hohner B2A
Komba: Carvin R600 , Marshall B25 MKII, Yamaha AA5
Ostatní: Line 6 Bass Pod XT Live, Ditto Stereo Looper (TC)
0 xLajků: