1

Téma: Prstoklad levé ruky, Bezpražec

Kdo z vás používá klasický kontrabasový prstoklad levé ruky?
Dá se na bezpražec hrát přesne kytarovým prstokladem?

Jazz Bass by sikmy woci, apros pucenej - Prolamp zesak 150W + 13" bedna.
0 xLajků:

2

Re: Prstoklad levé ruky, Bezpražec

Ja tak nekdy hraju, je to pohodlny. Zalezi na tom, co hrajes. Kdyz je linka jednoducha, hraju tak i ve vyssich polohach. Na bezprazec v prvni poloze se kytarovym prstokladem hraje blbe, ale v zasade jde vsechno smile. Jinak teoreticky by se asi do paty polohy na baskytaru melo hrat kontrabasovym prstokladem, ale podle me je to uplne jedno, zalezi na tom, jak to komu sedi. cool

0 xLajků:

3

Re: Prstoklad levé ruky, Bezpražec

Já jsem si vždycky myslel, že kytarovým prstokladem se hraje na jedné struně velká tercie. Konstrabasovým jeden celý tón a baskytarový je zlatá střední cesta, tedy malá tercie. Tož jak to tedy je?

0 xLajků:

4

Re: Prstoklad levé ruky, Bezpražec

jiri napsal:

Já jsem si vždycky myslel, že kytarovým prstokladem se hraje na jedné struně velká tercie. Konstrabasovým jeden celý tón a baskytarový je zlatá střední cesta, tedy malá tercie. Tož jak to tedy je?

Kontrabasovy prstoklad - rozsah 3 prazce (treti prst nema co delat), kytarovy (i baskytarovy) 4 prazce - kazdy prst ma "svuj" prazec.
Pokud se bavis o rozsahu velke tercie, tak to lze nazvat rozsirenym prstokladem, kdy nektery prazec je volny. Je zrejme, ze v dolnich 5 polohach timto prstokladem moc basaku hrat nebude  wink

Nějaký Fendery...
Nějakej pedalboard s hromadou českých (i nečeských) výrobků, Hocke Blues 18 + 10/12" bedna (CZ/CZ)
Profil
0 xLajků:

5 Naposledy upravil: d.a.l.i (24. 10. 2005 10.53:06)

Re: Prstoklad levé ruky, Bezpražec

MeM napsal:

Kdo z vás používá klasický kontrabasový prstoklad levé ruky?
Dá se na bezpražec hrát přesne kytarovým prstokladem?

Hraju podle potreby a pohodli, protoze mam celkem dlouhe prsty, tak vetsinou pouzivam kytarovy na celem rozsahu hmatniku.

Nějaký Fendery...
Nějakej pedalboard s hromadou českých (i nečeských) výrobků, Hocke Blues 18 + 10/12" bedna (CZ/CZ)
Profil
0 xLajků:

6

Re: Prstoklad levé ruky, Bezpražec

Když si jednou za uherák na bezpražec brnknu, používám hlavně svůj vlastní prasecký prstoklad a hodně se spoléhám na to, že to má hmatník s naznačenejma linkama.

Fender Precision (USA) 1978
Columbus Jazz (Japan) 1970s
Fender Bandmaster Reverb 1971, Marshall DBS 72410 1997
Člen fuck klubu skrytejch čísel
0 xLajků:

7

Re: Prstoklad levé ruky, Bezpražec

Samozřejmě záleží na velikosti prstů a vytrénovanosti šlach. Určitě bude v pořádku, pokud budeš schopnej zahrát kytar.prstokladem po celym hmatníku. Já se o to pokouším, v některých případech (písních) to však nejde. Jinak, jsou trochu problémy s prsteníčkem, protože ten má tendenci "jít" k prostředníčku, a to nám na bezpražci opravdu dělá problémy. nimcéně dá se s tím zápolit a vyhrát. Čím delší prsty, tím samozřejmě líp a snáz.

0 xLajků:

8

Re: Prstoklad levé ruky, Bezpražec

já mám extra krátký malíček takže s ním hraju v kontrabasovým, prstokladu oktávy. snažím se ho ale trochu vycvičit na kytarovej, ale je to dřina.

Fokus MusicMan 4str., Digitech BP80, Předzesík Behringer Tube Ultragain Mic 200,stavěný reprobox s Eminence Kappa 15LF 600W, 101dB
0 xLajků:

9

Re: Prstoklad levé ruky, Bezpražec

Dan napsal:

Jinak, jsou trochu problémy s prsteníčkem, protože ten má tendenci "jít" k prostředníčku, a to nám na bezpražci opravdu dělá problémy. nimcéně dá se s tím zápolit a vyhrát. Čím delší prsty, tím samozřejmě líp a snáz.

Rekl bych, ze zalezi na korektni technice leve ruky - klasicka kytara rulezzz... A s dlouhymi prsty to nema moc co do cineni - nemas techniku - lovis tony, resp. intonaci...

Nějaký Fendery...
Nějakej pedalboard s hromadou českých (i nečeských) výrobků, Hocke Blues 18 + 10/12" bedna (CZ/CZ)
Profil
0 xLajků:

10

Re: Prstoklad levé ruky, Bezpražec

To já jsem měl problémy s malíčkem - nebyl dost silnej smile takžé to znělo blbě.
Ale už jsem si ho vycvičil

Oh man, he's maniac!
0 xLajků:

11

Re: Prstoklad levé ruky, Bezpražec

to d.a.l.i. : a že jsem tak smělý, ty hraješ často na bezpražec, že to víš tak docela přesně ?

0 xLajků:

12

Re: Prstoklad levé ruky, Bezpražec

Dan napsal:

to d.a.l.i. : a že jsem tak smělý, ty hraješ často na bezpražec, že to víš tak docela přesně ?

Bezprazec mam od roku 98 (a o rok pozdeji funguju s 2 basama - prazec + bezprazec). Tohoto casu mam uz treti bezprazec.
Protoze jsem jeden cas hral pouze na bezprazec, byla slusna technika nezbytnosti. Mel jsem stesti, ze jsem se setkal s clovekem, ktery mi poradil, jak na to a behem par tydnu az mesicu jsem byl schopen normalne fungovat, i kdyz jsem hral na basu teprve asi dva roky.

Nějaký Fendery...
Nějakej pedalboard s hromadou českých (i nečeských) výrobků, Hocke Blues 18 + 10/12" bedna (CZ/CZ)
Profil
0 xLajků:

13

Re: Prstoklad levé ruky, Bezpražec

Setřel jsi mě tím nejelegantnějším způsobem, jakýms mohu. Já jsem na tom stejně jako ty, akorát v roce devadesátdevět a mám pouze bezpražec. Rád bych taky potkal takového člověka jako ty, třeba se mi to poštěstí. Zprostředkovaně to můžeš být klidně ty. Díky za kladnou reakci.

0 xLajků:

14

Re: Prstoklad levé ruky, Bezpražec

taky bych si pak chtel koupit fretless, ale bal bych se, ze se na to "nenaucim"... i kdyz jsemm si to potme zkousel na prazci a trefoval jsem se vetsinou spravne (96% smile ), ale je to trosku jiny smile

Komba, basy, hlavy, kytary a tak.
0 xLajků:

15

Re: Prstoklad levé ruky, Bezpražec

juhuuu napsal:

taky bych si pak chtel koupit fretless, ale bal bych se, ze se na to "nenaucim"... i kdyz jsemm si to potme zkousel na prazci a trefoval jsem se vetsinou spravne (96% smile ), ale je to trosku jiny smile

Napr. v muzikusu je desetidilny serial o hrani na bezprazec (dostupny z netu), urcite najdes i jine materialy.

Asi fakt nejdulezitejsi je naucit levou ruku nove poloze a la klasicky kytarista, sice to chvili boli (slachy nejsou zvykle), ale jak si na to zvyknes, budes vice v pohode i na normalni base.

Zacinal jsem tak, ze jsem pouze pokladal levou ruku na hmatnik, pravou jsem pridal az za par tydnu a nikam nespechal. A vida, najednou se dalo hrat, aniz by clovek musel porad koukat na hmatnik :-)

No a pak neni od veci poslouchat kvalitni bezprazec na nahravkach (Petr Vavrik, Guma Kulhanek, ...) a zkouset to zahrat podobne. Me to stalo 3 bezprazcovky, nez jsem byl spokojen se zvukem  big_smile

Nějaký Fendery...
Nějakej pedalboard s hromadou českých (i nečeských) výrobků, Hocke Blues 18 + 10/12" bedna (CZ/CZ)
Profil
0 xLajků:

16

Re: Prstoklad levé ruky, Bezpražec

Dan napsal:

Setřel jsi mě tím nejelegantnějším způsobem, jakýms mohu. Já jsem na tom stejně jako ty, akorát v roce devadesátdevět a mám pouze bezpražec. Rád bych taky potkal takového člověka jako ty, třeba se mi to poštěstí. Zprostředkovaně to můžeš být klidně ty. Díky za kladnou reakci.

Nemel jsem v umyslu Te setrit.

Odkud jsi? Ja ze Zabrehu, obcas se objevim na Ostravsku. Muzeme zakomunikovat po mailu ci ICQ - mel by byt nekde zobrazen smile a treba nejake setkani dohodneme.

Nějaký Fendery...
Nějakej pedalboard s hromadou českých (i nečeských) výrobků, Hocke Blues 18 + 10/12" bedna (CZ/CZ)
Profil
0 xLajků:

17

Re: Prstoklad levé ruky, Bezpražec

Já tebe taky ne. Sejít se bohužel můžem těžko, neb pendluju mezi Přeloučí (u Pardubic) a Prahou. Ale díky za nabídku ! Myslel jsem spíš, že bys tu mohl založit fórum pro hráče na bezpražcovou basu a radit jim to, co bylo porazeno (strašný slovo) tobě. Zabil bys tak určitě víc much jednou ran(d)ou.

0 xLajků:

18

Re: Prstoklad levé ruky, Bezpražec

Uprimne, nevim, co bych v tuto chvili vice poradil nez to, co jsem uz napsal ci co uz tady napsano davno je...

A zas tak fenomenalni hrac nejsem, abych si troufal na nejake workshopy (ale pokud budu vedet, na rozumny dotaz rad odpovim wink

Nějaký Fendery...
Nějakej pedalboard s hromadou českých (i nečeských) výrobků, Hocke Blues 18 + 10/12" bedna (CZ/CZ)
Profil
0 xLajků:

19

Re: Prstoklad levé ruky, Bezpražec

d.a.l.i: jojo o tom muzikusu vim, a koukal jsem na to..

muzete mi nekdo rict, jakej je zvukovej rozdil v rpazci a bezp??? kde to muzu slyset a tak???

diky

Komba, basy, hlavy, kytary a tak.
0 xLajků:

20

Re: Prstoklad levé ruky, Bezpražec

juhuuu: ty si děláš jen srandu, viď? :-))

Fender Precision (USA) 1978
Columbus Jazz (Japan) 1970s
Fender Bandmaster Reverb 1971, Marshall DBS 72410 1997
Člen fuck klubu skrytejch čísel
0 xLajků:

21

Re: Prstoklad levé ruky, Bezpražec

delam, uz jsem to zapomel big_smile

Komba, basy, hlavy, kytary a tak.
0 xLajků:

22

Re: Prstoklad levé ruky, Bezpražec

na lopu mi nekdo daval asi jednu pisnicku at stahnu, ale tu jsem vubec nenasel big_smile myslim zes to byl ty big_smile big_smile big_smile

Komba, basy, hlavy, kytary a tak.
0 xLajků:

23

Re: Prstoklad levé ruky, Bezpražec

To je jednoduchý: bezpražec dělá mňau-mňau a pražec cvaky-cvak (jak to mlátí o pražce. Pro porovnání obou bych zvolil extrémy: čistej a krásnej bezpražec je v písničce "Zamilovaná" od Lenky Filipový a nejlepší cvaky-cvak umí Steve Harris z Iron Maiden...

Fender Precision (USA) 1978
Columbus Jazz (Japan) 1970s
Fender Bandmaster Reverb 1971, Marshall DBS 72410 1997
Člen fuck klubu skrytejch čísel
0 xLajků:

24

Re: Prstoklad levé ruky, Bezpražec

cvaky-cvak znam big_smile ale prave nemuzu nikde sehnat zadnej song, kde hraje typickej bezprazec... nakej zahranicni song neznas?? abych to nasel na P2p....

Komba, basy, hlavy, kytary a tak.
0 xLajků:

25

Re: Prstoklad levé ruky, Bezpražec

Tak si stáhni Jaca Pastoria. Až na svý pozdní bezdomoveckofeťácký období hrál vždy na svůj bezpražec.

0 xLajků:

26

Re: Prstoklad levé ruky, Bezpražec

A nebo ti můžu poslat vlastní nahrávku. smile Ale to jedině až v tejdnu,momentálně píšu z cizího počítače, kterej navíc nemá zvukovku, takže ani nic nenahraju.

0 xLajků:

27

Re: Prstoklad levé ruky, Bezpražec

dan: jezis no vidis, Jaco, na toho jsem zapomel big_smile a jo pak se ozvi... rad byhc to slysel smile)))

Komba, basy, hlavy, kytary a tak.
0 xLajků:

28

Re: Prstoklad levé ruky, Bezpražec

Dan napsal:

Já tebe taky ne. Sejít se bohužel můžem těžko, neb pendluju mezi Přeloučí (u Pardubic) a Prahou. Ale díky za nabídku ! Myslel jsem spíš, že bys tu mohl založit fórum pro hráče na bezpražcovou basu a radit jim to, co bylo porazeno (strašný slovo) tobě. Zabil bys tak určitě víc much jednou ran(d)ou.

a založili jste to fórum? rád bych se přidal..přiučil..a vůbec 8¨-)

baskytaristi jako ublížení neumětelové většinou bez špetky smyslu pro humor libujících si v kvalitních aparátech s vymydlenými strunami a nechutně barevnými nástroji
0 xLajků:

29

Re: Prstoklad levé ruky, Bezpražec

Jojo...to by se mě taky líbilo, mít tady takový fórum. Od doby co hraju na bezpražec tak už pražcovou ani neberu do ruky..fretless forever:)

oblíbená věta : "V čem to hrajem..."
kontrabasy různých kvalit a druhů
Jolana D-Bass
Jolana Studio Bass
Fokus Jazz-Bass fretless 5
0 xLajků:

30

Re: Prstoklad levé ruky, Bezpražec

Baruch napsal:

Jojo...to by se mě taky líbilo, mít tady takový fórum. Od doby co hraju na bezpražec tak už pražcovou ani neberu do ruky..fretless forever:)

já hrál na pražcovou chvíli..ale pak jsem vymlátil pražce a mám konečně klid 8¨-))

baskytaristi jako ublížení neumětelové většinou bez špetky smyslu pro humor libujících si v kvalitních aparátech s vymydlenými strunami a nechutně barevnými nástroji
0 xLajků:

31

Re: Prstoklad levé ruky, Bezpražec

chroustjazz napsal:

já hrál na pražcovou chvíli..ale pak jsem vymlátil pražce a mám konečně klid 8¨-))

Hrozne zalezi, co hrajete. Na nas gospelovy projekt po bezprazcovce ani nevzdechnu, na folkareni (kdyz uz se k base dostanu) bych se bez bezprazcovky neobesel, tam je proste kouzelna (a ani jednu z tech 2 veci, co tam hraju na basu, nehraju na prazcovku big_smile)

Kdyz jsem drive hral jen folk, stridal jsem basy a mel jsem pomer cca 60:40 ve prospech prazcovky. Kdyz jsem hral pop-rock s Rachel, tak se pomer zhorsil v neprospech bezprazce. Ted - viz vyse...

Nějaký Fendery...
Nějakej pedalboard s hromadou českých (i nečeských) výrobků, Hocke Blues 18 + 10/12" bedna (CZ/CZ)
Profil
0 xLajků:

32

Re: Prstoklad levé ruky, Bezpražec

d.a.l.i napsal:
chroustjazz napsal:

já hrál na pražcovou chvíli..ale pak jsem vymlátil pražce a mám konečně klid 8¨-))

Hrozne zalezi, co hrajete

jde to od blues přes jazz (tam, kam až dotlačím spoluhráče) k freejazzu..ale zkouším i experimentovat - zrovna přemýšlím, co s bizetovo carmen 8¨-))
já nikdy nehrál slap..takže pražce mě jen omezovaly..třebas co se týče glissand apod. 
a prostě - bezpražec má jinej zvuk..bručivej..medovej 8¨-))

baskytaristi jako ublížení neumětelové většinou bez špetky smyslu pro humor libujících si v kvalitních aparátech s vymydlenými strunami a nechutně barevnými nástroji
0 xLajků:

33

Re: Prstoklad levé ruky, Bezpražec

chroustjazz napsal:

jde to od blues přes jazz (tam, kam až dotlačím spoluhráče) k freejazzu..ale zkouším i experimentovat

...stejne jako s prazcem. Charakter zvuku je jiny, to souhlasim, ale neznamena to ze bude sedet vsude. Nekde proste prazcova sedi lip

AccugrooveFanclub #1
0 xLajků:

34

Re: Prstoklad levé ruky, Bezpražec

spider napsal:
chroustjazz napsal:

jde to od blues přes jazz (tam, kam až dotlačím spoluhráče) k freejazzu..ale zkouším i experimentovat

...stejne jako s prazcem. Charakter zvuku je jiny, to souhlasim, ale neznamena to ze bude sedet vsude. Nekde proste prazcova sedi lip

to rozhodně nepopírám
ale každá (nebo téměř každá) skladba se dá udělat tak, aby tam ten dotyčný nástroj seděl - některé skladby pro orchestry hrají tria v neskutečných obsazeních

baskytaristi jako ublížení neumětelové většinou bez špetky smyslu pro humor libujících si v kvalitních aparátech s vymydlenými strunami a nechutně barevnými nástroji
0 xLajků:

35

Re: Prstoklad levé ruky, Bezpražec

José Chroustale, seš první člověk, koho znám, kterej hraje zásadně na fretless ! Pojďme světu společně konečně dokázat, že bezpražec je daleko všestrannější nástroj než pražec, tedy že se hodí do kterékoliv muziky (máme přeci dva snímače, ne?) a že se dá na něj (krom složitějších akordů) zahrát cokoliv + něco navíc smile

0 xLajků:

36

Re: Prstoklad levé ruky, Bezpražec

Dan napsal:

José Chroustale, seš první člověk, koho znám, kterej hraje zásadně na fretless ! Pojďme světu společně konečně dokázat, že bezpražec je daleko všestrannější nástroj než pražec, tedy že se hodí do kterékoliv muziky (máme přeci dva snímače, ne?) a že se dá na něj (krom složitějších akordů) zahrát cokoliv + něco navíc smile

ano! dokonce i ten slap se na fretless dá zahrát - což je mi celkem jedno, páč ho nehraju 8¨-) můžeme založit fórum, kde budeme bezpražec vychvalovat - bez toho, abychom hanili pražcové nástroje - teď letím na zkoušku.. 8¨-))
mmch. mám projekt na bezpražcovej klavír - zní to prapodivně, ale mám to vymyšlené - opravdu! 8¨-) jen sehnat někoho, kdo mi to levně postaví

baskytaristi jako ublížení neumětelové většinou bez špetky smyslu pro humor libujících si v kvalitních aparátech s vymydlenými strunami a nechutně barevnými nástroji
0 xLajků:

37

Re: Prstoklad levé ruky, Bezpražec

vy jste se hledali, až jste se našli...Hlavně že jsi, daníku, ještě nedávno řikal, že na bezpražec nejde ani tapovat smile

Custom Lubovka Procházka Jazz Bass 17" - made in smichov
Custom snimac SBS - made in slovensky pohranici
Custom Bayger Sustainer - made in vostrava
Regular and rectangular Hocke BN110H 100w - made in pardubice, near kaufland...
0 xLajků:

38

Re: Prstoklad levé ruky, Bezpražec

No však děkuju, žes mě přesvědčil o opaku ! big_smile Bezklapkové paviáno nechápu...

0 xLajků:

39

Re: Prstoklad levé ruky, Bezpražec

Dan napsal:

No však děkuju, žes mě přesvědčil o opaku ! big_smile Bezklapkové paviáno nechápu...

když tedy lze tapovat i slapovat na bezpražec, tak pak už nevím, k čemu je dobrej 8¨-))

baskytaristi jako ublížení neumětelové většinou bez špetky smyslu pro humor libujících si v kvalitních aparátech s vymydlenými strunami a nechutně barevnými nástroji
0 xLajků:

40

Re: Prstoklad levé ruky, Bezpražec

Pavlík napsal:
chroustjazz napsal:

když tedy lze tapovat i slapovat na bezpražec, tak pak už nevím, k čemu je dobrej 8¨-))

A teď si představ až někdo začne tapovat na kontrabas smile

on to ještě nikdo nedělá? 8¨-)

baskytaristi jako ublížení neumětelové většinou bez špetky smyslu pro humor libujících si v kvalitních aparátech s vymydlenými strunami a nechutně barevnými nástroji
0 xLajků:

41

Re: Prstoklad levé ruky, Bezpražec

bezprazcovy piano? Existuje pry jisty nastroj, ktery ma tvar kovove tyce napjate tam, kde ma piano klapky a do ni se snad klepe nebo se ji nejak dotyka a podle toho, kde se clovek dotkne, takovy to vyda ton... Takze to by mohlo byt ono :-)

Ibanez SR1305PM | Fokus V950 fretless | SWR Studio 220 | Carvin RL210 "Red Eye"

http://imagegen.last.fm/lastfmplain/recenttracks/5/j4ro.gif
0 xLajků:

42

Re: Prstoklad levé ruky, Bezpražec

Přihlašuju se do klubu bezpražcových vychvalovačů. Hraju na to jazz, folk, gbr kytarovku + hudbu pro divadlo a nikdy sem nepotřeboval sáhnout po pražcové base. Pokud člověk nechce aby to hrálo mňau mňau tak toho dosáhne, správným nastavením a stylem hry levé ruky. A pak dostane pěkný pevný medový tón který se určitě hodí. Uznávám že je to hlavně na prstovou hru...trsátko si vůbec nedovedu představit.
Tak bude to fórum kde můžem fretless vychvalovat a neotravovat tak ostatní?? smile

oblíbená věta : "V čem to hrajem..."
kontrabasy různých kvalit a druhů
Jolana D-Bass
Jolana Studio Bass
Fokus Jazz-Bass fretless 5
0 xLajků:

43

Re: Prstoklad levé ruky, Bezpražec

Vychvalujte tady, ať to láká i nás ostatní pražcáky...:)

Schecter C-5, Fender JB 62 RI MIJ (89)
Ampeg SVT-3 Pro, Ampeg SVT 410 HLF
0 xLajků:

44

Re: Prstoklad levé ruky, Bezpražec

Pche... stačí stáhnout tónovou clonu smile

Fender Precision (USA) 1978
Columbus Jazz (Japan) 1970s
Fender Bandmaster Reverb 1971, Marshall DBS 72410 1997
Člen fuck klubu skrytejch čísel
0 xLajků:

45

Re: Prstoklad levé ruky, Bezpražec

Přiznávám, že jsem neobjektivní, sem vyučený houslista co je hraje na kontrabas, takže pro mě je bezpražec lepší už kvůli technice. Prostě se mi na to hraje líp, pražcům nemůžu přijít na chuť..

oblíbená věta : "V čem to hrajem..."
kontrabasy různých kvalit a druhů
Jolana D-Bass
Jolana Studio Bass
Fokus Jazz-Bass fretless 5
0 xLajků:

46

Re: Prstoklad levé ruky, Bezpražec

trsatkem na bezprazec napr. hodne nahravek jiriho veseleho...

0 xLajků:

47

Re: Prstoklad levé ruky, Bezpražec

Baruchu, děkuju za promluvu z našich duší ! Na oba smímače, Peaveyho Mark III a Aguilar GS 112 zněla ta má basa jako vyfiknutej slapovací pražčák, potvrdí vám to i kolega.

0 xLajků: