1

Téma: zatracené nehty

Začal sem chodit na výuku hry na baskytaru, samozřejmně že sem už něco nazkoušel předtím no a zjistil jsem, že při hře pravé ruky jsem prohýbal prsty. Učitel mi řekl, že to je špatně že pak nerozezním správně strunu, jenomže když hraju s mírně pokrčenými prsty kolmo na strunu, tak se mi struny otíraj o nehty a dohání mě to k šílenství.. ty nehty mám nejkratší co dou... jak hrajete vy nebo jak se to má dělat?

pozn. mám dlouhou ruku tak se opírám palcem o konec hmatníku

když chceš hamburger, dej si párek...
0 xLajků:

2

Re: zatracené nehty

já je teda mam skoro rovně (malinko prohnutý přirozeně) a takovej problém nemam... škrtáš nehtem když drnkneš nebo když se s tim prstem vracíš ?

"IN FACT - JAZZ'S NOT DEAD. I could be wrong now, but i don't think so..." smile
0 xLajků:

3

Re: zatracené nehty

Já mám dlouhý prsty a prostředník o kus delší než ukazovák, tak je mám trochu zešikma, abych stejně nabíral strunu.

Hardcore Jihlava represent
0 xLajků:

4

Re: zatracené nehty

když drnkám, malíček moc nepoužívám, týká se to hlavně ukazováku a prostředníku...

když chceš hamburger, dej si párek...
0 xLajků:

5 Naposledy upravil: Graupner (13. 02. 2007 23.02:55)

Re: zatracené nehty

a není třeba špatný že hraju až u hmatníku? neviděl sem ze by tak někdo hrál krom mého učitele...

když chceš hamburger, dej si párek...
0 xLajků:

6

Re: zatracené nehty

mno tak to nebude něco dobře...uplně a striktně jen  u hmatníku sem taky moc neviděl smile ale když hraje se i na hmatníku ( takovej Geezer Butler to dělá)
jako bylo mi třeba doporučeno hrát nekolmo na struny protože prsty sou různě dlouhý tkaže se to vyrovná..., jenže já vám řeknu na tyhle učitelský kecy už seru nejvíc mě dohání k šílenství jejich "ne palec na hmatníku"

proper to s učitelem proč tě to tak učí, myslím že u hmatníku se dobře hrajou nějaký rovný linky alá Clayton ale nějakej (nevím jak to nazvat správně...) "groove" s různou délkou tonu, tlumenejch apod. zas líp vyhraješ u kobyly,
upozornuju že toje můj osobní pocit ale myslím že na foru mi to tady už někdo taky potvrdil

basy přicházejí a odcházejí big_smile
------------------------------------------------------------------------
Fender Precision '86, GK 700RB-2, Line6 410
0 xLajků:

7

Re: zatracené nehty

A tak citlive tony jako na hmatniku nikde jinde nevyloudis, takze pro pomale, tiche a co nejpreciznejsi tony neni lepsi volba podle me.

CEILIN KAT IZ WATCHIN U MASTERBATE
0 xLajků:

8

Re: zatracené nehty

taky mám takový problem proto hraju s trsatkem

0 xLajků:

9

Re: zatracené nehty

okusovat okusovat okusovat... smile

0 xLajků:

10

Re: zatracené nehty

Kubš napsal:

mno tak to nebude něco dobře...uplně a striktně jen  u hmatníku sem taky moc neviděl  ale když hraje se i na hmatníku ( takovej Geezer Butler to dělá)

Jo takovej Scott Reeder (Kyuss,Unida) snad ani jinde nez na hmatniku nehraje.A to hraje prstama,na Rickenbackera a jeste ladenyho do C-ze se nejedna o tiche,pomale tony (viz Dante) asi nemusim rikat smile.Doporucuju se na toho pana podivat (kdo nezna),urcite taky zajimavy zpusob hrani-a ucitele by se z jeho zpusobu hrani asi posr... smile a presto to funguje.ja myslim ze kdyby se pravidla neporusovala,tak se hudba ani nikam nehne

Basa:       Line 6 Variax Bass 700                                                                                             
FX:           Line 6 POD X3 Live (multiFX/PreAmp), G-K Dieseldawg (distortion)
Rack:       G-K 1001 RB II (Amp), DBX 266 XL (kompresor,gate)
Box:         G-K Neo 212, SWR Big Ben (1x18")
0 xLajků:

11

Re: zatracené nehty

já osobně sem takovej prasák než basák co se stylu týče ale zas mě to nějak nevadí nehodlám býti virtuoz hrající před vyprodaným rudolfinem tak co....
jinak třeba geezer právě smaží na hmatníku takový rychlejší šílenější pasáže....

basy přicházejí a odcházejí big_smile
------------------------------------------------------------------------
Fender Precision '86, GK 700RB-2, Line6 410
0 xLajků:

12

Re: zatracené nehty

Kubš napsal:

já osobně sem takovej prasák než basák co se stylu týče ale zas mě to nějak nevadí nehodlám býti virtuoz hrající před vyprodaným rudolfinem tak co....

Jo tak to sme na tom podobne Kubši smile

Basa:       Line 6 Variax Bass 700                                                                                             
FX:           Line 6 POD X3 Live (multiFX/PreAmp), G-K Dieseldawg (distortion)
Rack:       G-K 1001 RB II (Amp), DBX 266 XL (kompresor,gate)
Box:         G-K Neo 212, SWR Big Ben (1x18")
0 xLajků:

13

Re: zatracené nehty

Kubš napsal:

jako bylo mi třeba doporučeno hrát nekolmo na struny protože prsty sou různě dlouhý tkaže se to vyrovná..., jenže já vám řeknu na tyhle učitelský kecy už seru

No Kubši tohle je dobrá rada, hlavně pro ty co mají mezi těma prstama větší rozdíl v délce. Mě se to fakt osvědčilo v rychlejších pasážích, kde je hodně úderů, je to daleko přesnější a dynamičtější, protože dáváš stejnou sílu do těch brnknutí. Věřím ale že to nemusí platit na všechny.
Ten palec na hmatníku není nic hroznýho, jen to nevypadá dobře.

Hardcore Jihlava represent
0 xLajků:

14

Re: zatracené nehty

no já to beru ale na takovýhle věci si fakt přídu sám na to nepotřebuju učitele smile
krom toho člověk hlavně musí chtít....a i když to říká tak to leckdy nedělá.

basy přicházejí a odcházejí big_smile
------------------------------------------------------------------------
Fender Precision '86, GK 700RB-2, Line6 410
0 xLajků:

15

Re: zatracené nehty

Kubš napsal:

no já to beru ale na takovýhle věci si fakt přídu sám na to nepotřebuju učitele smile
krom toho člověk hlavně musí chtít....a i když to říká tak to leckdy nedělá.

Přesnš tak!! Nikdy sem k nikomu nechodil všechno sem si okoukal a opslouchal. Když tě někdo učí, tak automaticky přebíráš jeho styl. Já si radši budu utvářet svůj ikdyž to nebude učebnicový smile

Hardcore Jihlava represent
0 xLajků:

16

Re: zatracené nehty

jako chápu odstranování zlozvyků, to je v pohodě jo smile ale jak říkáš většina učitelů je despoticky zaměřená na určitou lajnu výuky ze který nesmíš vybočit. to mě toršku mrzí nevím asi je to správná cesta jak to naučit ale jak pro koho

basy přicházejí a odcházejí big_smile
------------------------------------------------------------------------
Fender Precision '86, GK 700RB-2, Line6 410
0 xLajků:

17

Re: zatracené nehty

Jasně! Mrkni třeba na basistu z Mudvayne. Nějakej profesor ti řekne že hraje jak prase, ale podle mě je ten jeho styl úchvatnej.

Hardcore Jihlava represent
0 xLajků:

18

Re: zatracené nehty

vem si fleu big_smile  to je prasoid big_smile

basy přicházejí a odcházejí big_smile
------------------------------------------------------------------------
Fender Precision '86, GK 700RB-2, Line6 410
0 xLajků:

19

Re: zatracené nehty

krom toho Larry Graham, Louis Johnson kurva dyt ty hrajou oběma palcema jak to de a co ??? hele nechci se na tohle vymlouvat ale existujou dvě cesty...Jedi a Sith big_smile co je co at si každej doplní

basy přicházejí a odcházejí big_smile
------------------------------------------------------------------------
Fender Precision '86, GK 700RB-2, Line6 410
0 xLajků:

20

Re: zatracené nehty

Graupner napsal:

a není třeba špatný že hraju až u hmatníku? neviděl sem ze by tak někdo hrál krom mého učitele...

to zalezi na zvuku jakej chces.. videl sem spoustu basaku co hrajou prstama u hnatniku treba v reggae je to docela bezna praxe ...

Graupner napsal:

že při hře pravé ruky jsem prohýbal prsty. Učitel mi řekl, že to je špatně že pak nerozezním správně strunu, jenomže když hraju s mírně pokrčenými prsty kolmo na strunu, tak se mi struny otíraj o nehty a dohání mě to k šílenství.. ty nehty mám nejkratší co dou... jak hrajete vy nebo jak se to má dělat?

ja bych rek ze to taky zalezi na tom jakj zvuk chces dostat z basy .. treba sem ted zjistil ze na country basu je supr spis ty struny hladit briskama prstu... a treba na soul do toho triskam prakticky uplne natazenejma prstama ...

...nemit hlavu... nevadi
...nemit marka..vadi
0 xLajků:

21

Re: zatracené nehty

No ja s nechty taky bojoval, hraju temer vyhradne prsty, ze, protozo Harris smile No postupne jsem je kratil a na prstech se mi vytvorila takova tvrda briska a obloucek bez nechtu, mam dobre 4mm cisteho prstu smile
Jinak s tim kolmym drzenim prstu: Melo by se Ti hrat pohodlne, osobne si myslim, ze vnucovani jedineho spravneho stylu je blbost. Kazdy ma ruku jinou a nemusi to kazdemu sedet...

Ibanez SR 705 WNF, snímače EMG 40DC, struny DR, bezdrát Sennheiser EW 172 G2, Hughes & Kettner Quantum 600, Peavey Tour 2*10, Kustom G-115H, ladička Korg DTR-2000.
0 xLajků:

22

Re: zatracené nehty

Hele s těma prstama to mám stejně...:) taky mi maso přerostlo nehet o 4 mm smile

Custom Lubovka Procházka Jazz Bass 17" - made in smichov
Custom snimac SBS - made in slovensky pohranici
Custom Bayger Sustainer - made in vostrava
Regular and rectangular Hocke BN110H 100w - made in pardubice, near kaufland...
0 xLajků:

23

Re: zatracené nehty

ty jo pánové tak to já holt musím udržovat pravidelnou manikůru big_smile jinak nemůžu hrát aniž bych nedrhnul :-/ asi budu muset víc cvičit aby se ze mě stal pořádnej BASSANT (basák mutant)

basy přicházejí a odcházejí big_smile
------------------------------------------------------------------------
Fender Precision '86, GK 700RB-2, Line6 410
0 xLajků:

24

Re: zatracené nehty

myslel sem na levý ruce smile krom toho dělával to i hendrix ten tím uplně snad proslul oni jak maj delší prsty tak ten palec má dlouhej jak normálí člověk prostředníček takže to fakt může využít smile

basy přicházejí a odcházejí big_smile
------------------------------------------------------------------------
Fender Precision '86, GK 700RB-2, Line6 410
0 xLajků:

25

Re: zatracené nehty

Tak jako Hendrix jako kytarista hrál z prdele, že jo...:)  Já to ale dělám někdy taky...palcem zatlumím E a A...když to zní dobře, tak je mi fuk, že nehraju podle regulí.

Custom Lubovka Procházka Jazz Bass 17" - made in smichov
Custom snimac SBS - made in slovensky pohranici
Custom Bayger Sustainer - made in vostrava
Regular and rectangular Hocke BN110H 100w - made in pardubice, near kaufland...
0 xLajků:

26

Re: zatracené nehty

S palcem na hmatniku jsem laboroval na ctverce, na petce uz to jaxi ani poradne nejde, aby vykoukl, i kdyz sem tam hraju palcem Hacko smile Pro fanynky, ze... smile

Ibanez SR 705 WNF, snímače EMG 40DC, struny DR, bezdrát Sennheiser EW 172 G2, Hughes & Kettner Quantum 600, Peavey Tour 2*10, Kustom G-115H, ladička Korg DTR-2000.
0 xLajků:

27

Re: zatracené nehty

myslíš jako že hrál špatně? myslím že je těžký to posoudit z dnešních měřítek big_smile
pochybuju že by dneska nějakej elektricko-kytarovej virtuoz dokázal říct "hendrix byl sráč já sem lepší"

basy přicházejí a odcházejí big_smile
------------------------------------------------------------------------
Fender Precision '86, GK 700RB-2, Line6 410
0 xLajků:

28

Re: zatracené nehty

Kubš napsal:

myslíš jako že hrál špatně? myslím že je těžký to posoudit z dnešních měřítek big_smile
pochybuju že by dneska nějakej elektricko-kytarovej virtuoz dokázal říct "hendrix byl sráč já sem lepší"

ted tu pleteš dvě věci dohromady...já říkám, že hrál z prdele....nebylo to čistý a přesný...ale neřikám že ten celek byl špatnej. Mám Hendrixe rád jako zpěváka a ta kytara je prostě "svá". smile Napsal jsem to proto, páč jsi napsal, že hendrix hrál s palcem přes, tak můžeš taky...To by dávalo smysl jen kdyby Hendrix byl technicky fenomenální kytarista, což nebyl...opakuju: hendrixe mám rád, tak se na mě nesesypte jak koně smile

Custom Lubovka Procházka Jazz Bass 17" - made in smichov
Custom snimac SBS - made in slovensky pohranici
Custom Bayger Sustainer - made in vostrava
Regular and rectangular Hocke BN110H 100w - made in pardubice, near kaufland...
0 xLajků:

29

Re: zatracené nehty

JJ je to tak. Proste to byl zivel, ani si ho jako technicky dokonaleho nedovedu predstavit. Podle me by ztratil cast sve "divokosti" smile

Ibanez SR 705 WNF, snímače EMG 40DC, struny DR, bezdrát Sennheiser EW 172 G2, Hughes & Kettner Quantum 600, Peavey Tour 2*10, Kustom G-115H, ladička Korg DTR-2000.
0 xLajků:

30

Re: zatracené nehty

Jenich napsal:
Kubš napsal:

myslíš jako že hrál špatně? myslím že je těžký to posoudit z dnešních měřítek big_smile
pochybuju že by dneska nějakej elektricko-kytarovej virtuoz dokázal říct "hendrix byl sráč já sem lepší"

ted tu pleteš dvě věci dohromady...já říkám, že hrál z prdele....nebylo to čistý a přesný...ale neřikám že ten celek byl špatnej. Mám Hendrixe rád jako zpěváka a ta kytara je prostě "svá". smile Napsal jsem to proto, páč jsi napsal, že hendrix hrál s palcem přes, tak můžeš taky...To by dávalo smysl jen kdyby Hendrix byl technicky fenomenální kytarista, což nebyl...opakuju: hendrixe mám rád, tak se na mě nesesypte jak koně smile

ok, pak sem to špatně pochopil už sem čuchal zas nějakej přesně mířenej rejpanec big_smile
stejně tak já sem špatně napsal to s tím palcem samože nebyl technik ale myslím že ten palec není uplně zatracení hodnej nevím asi o tom přemýšlím špatně ale zdá se mi že držení baskytary alá klasická kytara taky není uplně to nej nebo ne nej ale že to není ultimátní řešení jak hrát správně

basy přicházejí a odcházejí big_smile
------------------------------------------------------------------------
Fender Precision '86, GK 700RB-2, Line6 410
0 xLajků:

31

Re: zatracené nehty

jasně, ale já si myslim, že je to hlavně uzpůsobený velký menzuře, takže pražce jsou dál od sebe než na kytaře a když má někdo malý packy, jako třeba ty, tak prostě musí dodržovat při prstové hře to klasické držení, protože tak se nejmíň unaví a bude hrát nejefektivněji.

já ten palec dávám přes právě v případě, když hraju přes všechny struny (což hraju třeba v čektounech dost často, abych podržel hramonii) , takže jako na kytaru.

Custom Lubovka Procházka Jazz Bass 17" - made in smichov
Custom snimac SBS - made in slovensky pohranici
Custom Bayger Sustainer - made in vostrava
Regular and rectangular Hocke BN110H 100w - made in pardubice, near kaufland...
0 xLajků:

32

Re: zatracené nehty

je máš pravdu snažím se to dodržovat ale když jedu něco jednoduššího (jako uplně jednoduchýho big_smile) tak na "klasickářský držení" moc nedám
a s tím palcem já stejně nemůžu hrát pač jak říkáš mámmalou pracku :-/

basy přicházejí a odcházejí big_smile
------------------------------------------------------------------------
Fender Precision '86, GK 700RB-2, Line6 410
0 xLajků:

33

Re: zatracené nehty

Pavlík napsal:

A teď si představ jak špatně...

Myslim si, ze krk Te holt prinutil, ono te ruce ani nic jineho nezbyva smile

Ibanez SR 705 WNF, snímače EMG 40DC, struny DR, bezdrát Sennheiser EW 172 G2, Hughes & Kettner Quantum 600, Peavey Tour 2*10, Kustom G-115H, ladička Korg DTR-2000.
0 xLajků:

34

Re: zatracené nehty

Původní problém s nehty: Stejný problém já řešil jsem, když basa stala se středem mého zájmu. Problém to byl zapeklitý, jelikož jsem na jednom prstu nehtový zvuk měl a na druhém ne. Mírným nakloněním té oné zrádkyně, pravé ruky, stal se zvuk přijatelnějším, leč né dokonalým. Experimentováním lze nalézt polohu, v níž bude zvuk "dostačující".

Tyhlety podivný citrusy...
0 xLajků: