1

Téma: Jazz bass - potenciometry

Ahojda,
mohli byste mi prosím napsat, jaké potenciometry jsou ve Fender Jazz bass? 500K nebo 250K, logaritmický nebo lineární, a jakou hodnotu má kondenzátor u tónovky???

Dík

Bass: Fender JB MIJ, Stagg JB - Reverse, Jolana - Galaxis
Apec: SWR SM-400, GK 410 SBX
Efekty: BOSS ODB-3, BOSS GEB-7, Marshall -Jackhammer, Digitech - Digidelay
0 xLajků:

2

Re: Jazz bass - potenciometry

Domnívám se, že fender má klasicky 250 a lineární. Kondenzátor nevim.
Ale já se v tomhle neorientuju, tak nechť znalí poradí.

Fender P-bass s hromadou páček, kytarovým snímačem a tremolem, SG Les Paul 100, line6 pod hd 500X, Andy's drive, MXR dyna comp, Strymon DECO, Way Huge Pork Loin, TC 3rd Dimension Chorus
0 xLajků:

3

Re: Jazz bass - potenciometry

Doporučuju koupit originál náhradní díl potenciometr od Fenderu, dostaneš ten správnej a dávaj k němu i tu kapacitu (22 μF tušim). Navíc si ty parametry můžeš bezproblémů najít na stránkách Fenderu, je tam celý zapojení. Tak příště nejdřív hledej.

0 xLajků:

4 Naposledy upravil: davidak (29. 10. 2008 07.40:41)

Re: Jazz bass - potenciometry

tady je třeba zapojení z RM pickups.

http://www.rmpickups.cz/soubory/schema_bass_jj.gif

0 xLajků:

5

Re: Jazz bass - potenciometry

Ondar87 napsal:

Ahojda,
mohli byste mi prosím napsat, jaké potenciometry jsou ve Fender Jazz bass? 500K nebo 250K, logaritmický nebo lineární, a jakou hodnotu má kondenzátor u tónovky???

Ty určitě scháníš něco k mojí bejvalce :-)

Sandberg California TM2 5 str.; Lakland Skyline 55-02 Deluxe; Fender Jazz Bass (US 1976); EBS Gorm 350 (2x10"); EBS Neo Drome 150 (1x12"); EBS Microbass II Preamp/DI Box
http://www.sorryband.cz/
0 xLajků:

6

Re: Jazz bass - potenciometry

Ahoj Ivo,
jo tvoje dedukce je naprosto přesná. Koupil jsem do ni snímače Lindy Fralin a budu do toho dávat elektroniku z JB. Jack bude z boku. No už se těšim až to dodělám smile .

Bass: Fender JB MIJ, Stagg JB - Reverse, Jolana - Galaxis
Apec: SWR SM-400, GK 410 SBX
Efekty: BOSS ODB-3, BOSS GEB-7, Marshall -Jackhammer, Digitech - Digidelay
0 xLajků:

7

Re: Jazz bass - potenciometry

K tem fralinum patri 250k volume, s 500k by to bylo ujeceny.

0 xLajků:

8

Re: Jazz bass - potenciometry

hodnotu kondenzatoru vyzkousej podle sveho ucha, zacni u klasiky 0.05uf

0 xLajků:

9

Re: Jazz bass - potenciometry

Jak se projeví rozdíl při použití 250 a 500k potenciometru ??

Yamaha 350 RBX
Mega amplifier - 45 W
Dimavery - Jazz bass -záložní basa
Korg - BX-15
Dimavery - BA-15W- zpěv
0 xLajků:

10

Re: Jazz bass - potenciometry

voci napsal:

Ahoj Ivo,
jo tvoje dedukce je naprosto přesná. Koupil jsem do ni snímače Lindy Fralin a budu do toho dávat elektroniku z JB. Jack bude z boku. No už se těšim až to dodělám

To si myslim, ze bude znit dobre. Uz nasucho se starejma strunama zni skvele. Tak at ti moje "bejvalka" soulozi... ehm, co to kecam - slouzi!!!

Sandberg California TM2 5 str.; Lakland Skyline 55-02 Deluxe; Fender Jazz Bass (US 1976); EBS Gorm 350 (2x10"); EBS Neo Drome 150 (1x12"); EBS Microbass II Preamp/DI Box
http://www.sorryband.cz/
0 xLajků:

11

Re: Jazz bass - potenciometry

Tak, že když s tim budeš kroutit od nuly, tak bude dlouho nic, pak najednou uáá a bude tam všechno a na zbytku dráhy to bude skoro na plný síle. Prostě to bude dost nepohodlný.

0 xLajků:

12

Re: Jazz bass - potenciometry

batty napsal:

K tem fralinum patri 250k volume, s 500k by to bylo ujeceny

Dimarzio v navodu ke snimaci uvadi (a bylo mi to i potvrzeno), ze vyssi hodnota odporu mirne zlepsuje odezvu ve vyssich frekvencich. Neni tedy privlastek "ujeceny" ponekud prehnany?

Nějaký Fendery...
Nějakej pedalboard s hromadou českých (i nečeských) výrobků, Hocke Blues 18 + 10/12" bedna (CZ/CZ)
Profil
0 xLajků:

13

Re: Jazz bass - potenciometry

Ja osobne bych se na clonu vykaslal, jen hlasitosti pro jednotlive snimace a konec...

Sandberg California TM2 5 str.; Lakland Skyline 55-02 Deluxe; Fender Jazz Bass (US 1976); EBS Gorm 350 (2x10"); EBS Neo Drome 150 (1x12"); EBS Microbass II Preamp/DI Box
http://www.sorryband.cz/
0 xLajků:

14

Re: Jazz bass - potenciometry

Nejlepších vejšek u baskytary dosáhneš tak, že zapojíš snímač přímo do jacku. Myslim, že neni moc nutný se tou jasností příliš zabývat, tohle řešej hlavně lidi s elektrickýma kytarama. Na hlasitost dej 250, která tam standartně u singlů patří a u tónovky je to asi jedno.

0 xLajků:

15

Re: Jazz bass - potenciometry

Kdyz tam nedas, zadnej potak, tak se to bude chovat podle vstupu aparatu, takze nejspis jako 1MOhm. Konkretne tyhle fraliny jsou navinuty tak, ze optimalne fachaj s 250k potak, dimarzio s 500k.

http://www.vial-family.ch/bass/session5.html  tady je porovnani

0 xLajků:

16

Re: Jazz bass - potenciometry

Ahoj, vidím, že na toto vlákno nenavázal nikdo už dlouho, proto se zeptám znovu.

Chtěl bych vymenit všechny poťáky na low-coast JB, ty co tam jsou nefachají a jejich hodnoty neznám, pořád platí že 250k? A poradíte, kde koupit levně u nás? Třeba v https://www.gme.cz/ je najdu? A jaký k tomu kondík? Schéma mám.

Taky by mě zajímalo ještě jedno téma. Na jiné base chcu zapojení i do série. Mám push/pull poťák, který dám místo toho, který ovládá hlasitost krkového snímače. Jen se chci zeptat, neexistuje ještě jiný poťák, nevytahovací, např. že v pozici "0" cvakne a bude přepojeno?

0 xLajků:

17 Naposledy upravil: dw4rF_cz (24. 01. 2023 09.41:43)

Re: Jazz bass - potenciometry

O basy se obecně spíš používají 250k, takže tím chybu určitě neuděláš. Kondík netuším, to se dávalo spíš do starých bas a dneska už se to nedělá?

Push/pull bych se neobtěžoval, měl jsem to chvíli na kytaře a je to nepraktický, mnohem lepší je push/push (ale vyjde na par stovek).

EDIT: Tady video, jak to vypada

Tokai Hardpuncher '81, Ibanez Silver Series Jazz Bass '78, Fernanders Burny Jazz Bass '74-'76, Fernandes Stone Logo FPB-65 '78, Custom Lawsuit Ripper/Grabber '80
0 xLajků:

18

Re: Jazz bass - potenciometry

spaceman8 napsal:

pořád platí že 250k?

Já vycházím z tohoto: http://www.rmpickups.cz/vyber-potenciometru

Osobně mám rád pětistovkový, ale zas tak velký rozdíl to není. S hodnotou kondenzátoru na tónovce se taky dá experimentovat jestli 22 nebo 47 nF. Pěkná srovnávačka:

https://www.youtube.com/watch?v=-lWr4LE8lCk

Jinak zde třeba ten zmíněný typ push/push: https://www.thomann.de/cz/allparts_pushpush_poti_500k.htm

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

19

Re: Jazz bass - potenciometry

Push/push paráda, to vypadá praktičtěji. Díky za tip!

Jinak ty 250k seženu napři i v GM? Nevíte, které to konkrétně jsou (aby to pasovalo na knoby atd.....)

0 xLajků:

20

Re: Jazz bass - potenciometry

poťáky kupuju "kytarový" na aliexpresu do šuplíku smile

sada   https://www.aliexpress.com/item/1005004329123473.html   

nebo levný šitky https://www.aliexpress.com/item/4001084141357.html 

maj tam i s dlouhejma závitama do kytar bez controlplate  s velkým tělem, malým tělem, co hrdlo ráčí :-)

U push/push bych byl opatrenej, číňani jsou vemena a často lžou nebo netuší o co jde a často to budou to spíš poty push/pull, lepší je číňanovi předem napsat. Většinou je pak z toho pot zdarma.

 

JB Vintera 70, JB 60 MiM, PB MiM, Sandberg Electra PB, Cort A4 OPN, JB SQVM70, JB SQVM FL, Jaguar Bass SQCV , PB (skládačka), Hofner 500/1 1965
Trace Elliot Transit -> Trace Elliot ELF -> 2x110, 210, 115, HA3500, Roland Cube 30
Shure 58A beta -> TC Helicon Harmony Singer
0 xLajků:

21

Re: Jazz bass - potenciometry

Jeste si hlidej prubeh. Je bud A (audio - logaritmicky) nebo B (linearni). Na tonovou clonu striktne pouzit logaritmicky. Do jednosnimacovych bas (precision) patri logaritmicky, pak opravdu volume funguje plynule. U dvou snimacu je to trochu otazka chuti. Ja treba preferuju linearni, protoze ze zacatku rychle vyskoci, ale pak jsou jemnejsi, a tak mi vic vyhovuji, pri michani pomeru snimacu. Logaritmicky mi trochu prijdou neprakticky, kdyz ho uberes tak strasne rychle pada.

Co se tyce potaku, tak na uplny low cost bacha, praska v nich a sumi jako prase. Kdyby jsi chtel tak tu mam nejakou zasobu Alpha mini (davam je prave na tyhle low cost nastroje pri servisu, mam akorat tyhle mini protoze v nekterych nastrojich treba s aktivkou je malo mista), tak ti kdyztak muzu poslat. Asi i nejaky kondik a dratky bych vyhrabal. Pripadne ti to muzu i nejak "predpripravit" pospajet ten zaklad.

0 xLajků:

22

Re: Jazz bass - potenciometry

spaceman8 napsal:

seženu napři i v GM?

Tam hudební potenciometry vůbec nemají. Jinak doporučím značku CTS, Gotoh a podobně.

polygon napsal:

Do jednosnimacovych bas (precision) patri logaritmicky, pak opravdu volume funguje plynule.

Nesouhlasím. Chová se to přesně tak, jak je popsáno v odkazovaném článku, co jsem výše házel. Mám jednosnímačovýho Precla, je tam na hlasitosti logaritmický poťák (A), a když jen trochu stáhnu hlasitost, tak padá strašně rychle. Jsem z toho nešťastnej, a už mám vybranej jinej potenciometr, lineární samozřejmě (B). Jen se dokopat k tomu ho příležitostně koupit a pak napájet.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

23

Re: Jazz bass - potenciometry

Aidamos napsal:

Nesouhlasím. Chová se to přesně tak, jak je popsáno v odkazovaném článku, co jsem výše házel. Mám jednosnímačovýho Precla, je tam na hlasitosti logaritmický poťák (A), a když jen trochu stáhnu hlasitost, tak padá strašně rychle. Jsem z toho nešťastnej, a už mám vybranej jinej potenciometr, lineární samozřejmě (B). Jen se dokopat k tomu ho příležitostně koupit a pak napájet.

 Spis jsem to blbe formuloval. Ono krome toho posledniho "hupu" to je plynulejsi. Ale na tom jednosnimaci kdy nemixujes se s tim da celkem zit. Nicmene existuje pak jeste tohle: https://guitarpartscenter.eu/en_US/p/CTS-500K-vintage-audio-taper-pot-std/17569 ale s tim jsem nemel cest

0 xLajků:

24

Re: Jazz bass - potenciometry

polygon napsal:

Ono krome toho posledniho "hupu" to je plynulejsi.

A právě o ten poslední hup mi jde. Hup u maximální hlasitosti, tedy u A typu mi vadí. Potřebuju v jedné písničce na začátku trochu stáhnout hlasitost, a pak ji s posledním dlouhým tónem plynule přidávat. A to plynulé přidávání na krátké dráze je prostě otravné, a tedy i neplynulé, potřebuju tu dráhu delší, takže hup blízko nulové hlasitosti u B typu mi vůbec nevadí, protože tam se stejně nepohybuju.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

25 Naposledy upravil: Lukáš (24. 01. 2023 19.18:07)

Re: Jazz bass - potenciometry

Na jazzbass můžeš zkusit na hlasitosti použít 250 kΩ i 500 kΩ.
Mě osobně (když jsem to kdysi měnil a zkoušel) to zezačátku vyhovovalo, ale pak jsem zjistil, že ta basa měla najednou při živém hraní moc basů a výšek (byla víc alá Marcus Miller big_smile) a začínala se mi navíc ztrácet v mixu, tak jsem tam hodil zpět 250 kΩ a líbilo se mi to nakonec víc. Ale není to žádné pravidlo smile.

0 xLajků:

26

Re: Jazz bass - potenciometry

Lukáš napsal:

pak jsem zjistil, že ta basa měla najednou při živém hraní moc basů a výšek

Jak se k tomu chovala tónová clona?

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

27

Re: Jazz bass - potenciometry

Lukáš napsal:

Na jazzbass můžeš zkusit na hlasitosti použít 250 kΩ i 500 kΩ. Mě osobně (když jsem to kdysi měnil a zkoušel) to zezačátku vyhovovalo, ale pak jsem zjistil, že ta basa měla najednou při živém hraní moc basů a výšek (byla víc alá Marcus Miller ) a začínala se mi navíc ztrácet v mixu, tak jsem tam hodil zpět 250 kΩ a líbilo se mi to nakonec víc. Ale není to žádné pravidlo .

 Tohle je hodne zvlastni.

Ja teda pri vsech opravach resil kvalitu a vymenu kus za kus, takze jsem az doted vliv techto hodnot na zvuk nezkoumal, ale na prvni dobrou me to prekvapuje.

0 xLajků:

28

Re: Jazz bass - potenciometry

polygon napsal:

Kdyby jsi chtel tak tu mam nejakou zasobu Alpha mini

Ahoj, diky moc za nabídku, to je milé. Už jsem se ale stihl domlivit s Honzou Ficem z RedBirda, že mi nějaké dá, má jich přece jen zásobu. Pájet umím a baví mě to, tak to snad dnes zbastlím :-)

0 xLajků:

29

Re: Jazz bass - potenciometry

df napsal:
Lukáš napsal:

Na jazzbass můžeš zkusit na hlasitosti použít 250 kΩ i 500 kΩ. Mě osobně (když jsem to kdysi měnil a zkoušel) to zezačátku vyhovovalo, ale pak jsem zjistil, že ta basa měla najednou při živém hraní moc basů a výšek (byla víc alá Marcus Miller ) a začínala se mi navíc ztrácet v mixu, tak jsem tam hodil zpět 250 kΩ a líbilo se mi to nakonec víc. Ale není to žádné pravidlo .

 Tohle je hodne zvlastni.

Ja teda pri vsech opravach resil kvalitu a vymenu kus za kus, takze jsem az doted vliv techto hodnot na zvuk nezkoumal, ale na prvni dobrou me to prekvapuje.

On v tom u pasivní basy trochu hraje roli i kabel (kvalita). Tedy soustava s odporem a indukčností snímače/ů + odporem potenciometrů + kapacita (a kvalita) kondíku + kapacita a odpor kabelu + vstupní odpor předzesilovače, to celé zamíchat protřepat a poslechnout rozdíly :-)

Ideální si to odladit a vozit vlastní preamp. Nebo aktivní basu. 

Fender PB US, JB MIM, JB MIM FL, MarleauxDiva fy Růžička, Spector Legend Classic 6, Palatino, Ibanez SRH500FL;
TCE250BH+Soundelirium 12UL, Hocke BT70+BN112M, Peavey/EVM15L+Peavey Mark III, Hocke BT120+Hocke B115, Hocke BN210, AldaxSPM250, Samson C-valve preamp...
0 xLajků:

30

Re: Jazz bass - potenciometry

Jojo s kabelem souhlas. Když jsem si na doma udělal 2.5m kabel s hiconama a sommet cable llx tak ta basa cinka i se staryma strunama (trochu v nadsazce). Ale fakt je to znat.

0 xLajků:

31

Re: Jazz bass - potenciometry

polygon napsal:

basa cinka i se staryma strunama

Jo, je to slyšet. Ale stačí dát do řetězce buffer (třeba v ladičce) a je to taky vyřešené. Ale jinak rozhodně ano:

https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=DMfp73Z_sNk

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

32

Re: Jazz bass - potenciometry

Rozhodně na basu (klasicky pojatou) buffer v ladicce na zacatku pedalboardu. Akorat fuzz pred nej. Zrovna ten LLX je dost extrem, tam co jsem z legrace promeroval tak muj kabel ma nizsi kapacitu nez cinska propojka mezi efekty, kterou jsem nekde vyhrabal. A sranda je, ze 6m tohohle kabelu, dve koncovky od hiconu a 10 minut pajeni vyjde na nejakych 550 kc. Za to zadnej slagr neporidim.

0 xLajků:

33

Re: Jazz bass - potenciometry

takže asi tak, poťáky mám, jenže než jsem to stihl napájet, tak bylo hraní, řikám si, udělám pokus a hodím to natvrdo rovnou do jacka a případnou "clonu" budu řešit stahnutím výšek na zesáku a balance holt pro tuto jednu příležitost oželím.

věděl jsem, že to bude mazec, ale až takový? holt ty poty co tam byly, tak musely být hodně shit. brutalita to je, výšky neuvěřitelné (dokonce sem to musel stáhnout na gallienovi na nulu, a furt to zvonilo, uffff), vlastntně se těším, až tam hodím ty nové poty a malinko se to zase zakulatí, protože toto byl nabroušený masakr.

co se týká kabelů, tam jedu kvalitní už dlouho, rozdíl, který jsem zaznamenal, když jsem tam měl obyčejné a pak napájel klotz ac110 s neutrikama byl slyšitelný na první dobrou...

0 xLajků:

34

Re: Jazz bass - potenciometry

Jestli se nemýlím tak to není shit potama, ale normálním chováním snímače -> když ho prdneš rovnou na něco s vysokánskou vstupní impedancí, vytvoříš tím frekvenční hrb danej tou vstupní impedancí - tedy něco blbě vypočitatelného 

http://buildyourguitar.com/resources/lemme/

 

0 xLajků:

35

Re: Jazz bass - potenciometry

aha, tak to mě nedošlo, no mám se eště furt čemu učit :--)

jinak já mám ještě mázlovku, kde mám nainstalovaný jeden volný přepínač, který teď nic nedělá, jíra mi říkal, že bych jej mohl využít právě jako zapojení na přímo, jako jednu ze "zvukových" možností....

0 xLajků:

36

Re: Jazz bass - potenciometry

Dobrý článek, díky za odkaz!
Hezky ukazuje jak pracuje kombinace výstupní/vstupní odpor, a tedy i vliv odporu potenciometrů hlasitosti na "hodný" zvuk (250k) a "jasný" zvuk (500k) basy. A nastiňuje význam kvalitního kabelu (nízká kapacita) na nezahuhlaný projev. 
A taky jak dobré je mít vstup do zesíku s co nejvyšším odporem - nelinearity se posunou až někam k 10kHz. 
Tedy u pasivní basy. 
U aktivní basy pak kvalintní elektroniku (Michalík apod).

Fender PB US, JB MIM, JB MIM FL, MarleauxDiva fy Růžička, Spector Legend Classic 6, Palatino, Ibanez SRH500FL;
TCE250BH+Soundelirium 12UL, Hocke BT70+BN112M, Peavey/EVM15L+Peavey Mark III, Hocke BT120+Hocke B115, Hocke BN210, AldaxSPM250, Samson C-valve preamp...
0 xLajků:

37

Re: Jazz bass - potenciometry

ahoj, i takto o vánocích se rýpu v base, jak jinak wink.

mám otázku, na mém jazz bass mám najednou velmi nízký výstupní signál a takový vykostěný navíc (oba snímače naplno, tónová clona taky, signál nemastný, neslaný, málo basů, jen výšky), něco je špatně. oba snímače jedou, oba zhruba stejně nahlas, ale výstup obou je prostě celkově slabý (i každý zvlášť hraje slabě, ale stejně slabě), nemá to vůbec šťávu. co jsem si všiml je, že když stahuju poťák s tónovou clonou, tak se stahuje krom výšek ještě i celkové volume jeste víc, přitom už tak slabého signalu. co může být špatně?

0 xLajků:

38

Re: Jazz bass - potenciometry

Nafotit. Celek, a pajeni u potaku a jacka.

0 xLajků:

39

Re: Jazz bass - potenciometry

Nezbude než rozdělat plate a mrknout se na stav pájení / kablíků kolem clony, kondenzátoru a výstupního jacku. Tipnul bych na něco upadené. Taky by to mohl byt vadný potenciometr (běžec, odporová dráha) u clony. 

Fender PB US, JB MIM, JB MIM FL, MarleauxDiva fy Růžička, Spector Legend Classic 6, Palatino, Ibanez SRH500FL;
TCE250BH+Soundelirium 12UL, Hocke BT70+BN112M, Peavey/EVM15L+Peavey Mark III, Hocke BT120+Hocke B115, Hocke BN210, AldaxSPM250, Samson C-valve preamp...
0 xLajků:

40

Re: Jazz bass - potenciometry

Taky tipuji neco upadajiciho. Nahrat, pridat cin a pujde to

0 xLajků:

41

Re: Jazz bass - potenciometry

ahoj, s pájkou to umím a rozdělané jsem to samože měl. kdyby byl drátek upadlý, opravil bych to. bylo to zničeho nic. napadá mě, měnil jsem krytky na ty poťáky, takže jedině, že by se poškodil jeden z nich, resp. ten s tónovou. je možné že je poťák špatný a ubíráním tónovky jde dolů i hlasitost?

0 xLajků:

42

Re: Jazz bass - potenciometry

Ještě to vyzkoušej na jiném kabelu - at si ušetříš šroubováni kdyby byl vadný kabel. 

Fender PB US, JB MIM, JB MIM FL, MarleauxDiva fy Růžička, Spector Legend Classic 6, Palatino, Ibanez SRH500FL;
TCE250BH+Soundelirium 12UL, Hocke BT70+BN112M, Peavey/EVM15L+Peavey Mark III, Hocke BT120+Hocke B115, Hocke BN210, AldaxSPM250, Samson C-valve preamp...
0 xLajků:

43

Re: Jazz bass - potenciometry

to jsem udělal hned, resp jiné basy hrajou tak, jak mají, toto je o půlku hlasitosti dole.

dá se to nějak proměřit? voltmetr mám, ale nevím jak to mám měřit a co mi to ma říct, toto neovládám 

0 xLajků:

44

Re: Jazz bass - potenciometry

Pust tonovku naplno a a pak jedno a druhy volume. A pres kratky jack kabel merit odpor. Melo by to davat plus minus par procent stejny odpor jako kdyz budes merit snimace naprimo. Kdyz pustis oba najednou naplno tak cca. polovicni. Kdyz to bude hazet diametralne jiny cisla tak potaky. Kdyztak sem posli cos nameril. Snimace by meli byt mezi 6.5 az 8kohm

0 xLajků: