1 Naposledy upravil: Aidamos (23. 05. 2022 19.09:44)

Téma: GP-Lightstone Emperor

GP-Lightstone Emperor

Rok výroby: 2020
Země původu: Německo
Aktuální cena: 485 € ~ 12.000 Kč

Úvod

Nedávno jsem testoval lampový, špičkový, ale také astronomicky drahý preamp Noble, leč na zadek jsem se z něj neposadil. Jak si povede tahle krabice z Berlína? Jedná se o dvoukanálový basový elektronkový předzesilovač. Je to podobně jako u Noble rovněž tzv. "one man show", tedy práce jednoho muže jménem Gunnar Preuß, který kromě výroby basových preampů figuruje i ve firmě Preuß'n'König vyrábějící kytarové lampové aparáty. Zde Gunnar s rukou položenou na jednom jeho díle.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1g3o0qpgmk7i93g1k2v4m91oitg.jpg

Popis, parametry, konstrukce

Je to poměrně rozměrná krabice 162x135x76 mm z plechu z nerezové oceli, nepřekvapí tak poměrně značná váha 1,3 kg. Je to prostě kus hardwaru. Oba nožní spínače jsou rovněž kovové. Nelupou, mají tiché a lehké spínání. Levý spínač BYPASS spíná preamp jako takový, pravý CH 1-2 přepíná mezi dvěma kanály. Za oválným skleněným průhledem se vystavují tři elektronky ECC83 (což je to samé jako 12AX7, tedy dvojitá trioda). Elektronky jsou doplněné barevnými svítivými diodami. Na prvním kanálu mají žluto-oranžovou barvu, kanál 2 má podsvícení červené. Stejně barevné LEDky jsou i u nožního spínače.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1g3o0qpglh8ham1tf16mj12799.jpg https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1g3o0qpgl72v1e8jc917k6199ca.jpg

Vstup na nástrojový kabel IN je netradičně na levém boku. U sebe má spínač HI-LO pro nízkou nebo vysokou citlivost. Dále je tam nástrojový jackový výstup OUT a XLR výstup DI. Ten má u sebe dva spínače. Jeden POST/PRE EQ umožňuje posílat zvuk ke zvukaři před nebo za ekvalizérem, druhý spínač GND LIFT je na odpojení země. Pak je tam ještě otočný ovladač LEVEL umožňující ovládat zesílení DI výstupu.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1g3o0qpgl9lc1hj9gtt14gf11rhb.jpg

Na pravém boku jsou konektory SEND a RETURN sérové efektové smyčky, malý jackový výstup PHONES na sluchátka a rovněž malý jackový vstup AUX IN na nějaký audio přehrávač (mobil, tablet, počítač atd.). Vstup AUX IN je doplněn otočným ovladačem PAN pro stereo panoramu. Lze si pak v případě potřeby puštěný podklad směrovat doleva nebo doprava. Na druhé straně boku je zásuvka na 12V zdroj, který je součástí dodávky. Potřebný proud je 1,5 A. Zajímavý je konektor. Je sice v zásadě standardní, ale má speciální výstupky typu "bajonet", čili kolík zastrčíte do zdířky a otočením ho v ní zamknete. Příjemná vlastnost.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1g3o0qpgl110vavn13fi1dg51f60c.jpg

Jistě jste si všimli na obou bocích mřížovaných průduchů, jelikož ty tři lampičky docela topí. Chlazení je pasívní, žádný ventilátor preamp neobsahuje. Otočných ovládacích prvků s plastovými kloboučky s výraznou bílou ryskou je devět, doplňují je tlačítkové dvoustavové spínače v počtu šesti.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1g3o0qpgl1nsenfq1r3n1kej1jh5d.jpg

Třípásmové korekce LOW, MID, HIGH jsou společné pro oba kanály. Dají se vypnout tlačítkovým přepínačem EQ OFF pod nimi, což je signalizováno zelenou LEDkou u přepínače. Upřímně řečeno, spíše bych uvítal opačný stav, tedy kdyby při zapnutí ekvalizéru LEDka svítila, nápis by pak musel být samozřejmě EQ ON. Ostatní ovladače, až na jeden, jsou reprezentovány dvojicí, tedy samostatným ovladačem pro každý kanál. Je tam tedy MASTER 1 a MASTER 2 pro nastavení celkové hlasitosti, stejně tak GAIN 1-2 pro nastavení vybuzení, a pak speciální ovladač COLOUR 1-2. Ten slouží jako filtr pro zvýraznění středního frekvenčního spektra. Zvuk se dá doplňkově obohatit o výraznější výšky a basy přepínači BRIGHT a DEEP, opět ve dvojím provedení. Signalizační LEDky kanálu 1 u těchto přepínačů jsou opět žluté, u kanálu 2 červené. Kanál 2 má ještě jeden přepínač navíc, a to DIST/FUZZ 2, tedy zapnutí zkreslení.

Zvuk

V úvodu jsem zmiňoval preamp Noble, u kterého jsem si stěžoval, že se u mě absolutně nedostavil dosti očekávaný wau efekt. U Emperoru to "wau" bylo přítomné okamžitě s prvními tóny. Zatímco u Noble jsem marně hledal sebemenší náznak skleněně čistého, harmonicky bohatého zvuku, tady je neoddiskutovatelně přítomný v bohaté míře na první dobrou. Já chci taky lampy!!! Mluvím pořád o čistém zvuku. Je-li ovladač COLOUR stažený úplně doleva, je zvuk navíc hodně čistý, dalo by se říct až krystalicky čistý, a strašně se mi líbí v této poloze i zapnutí doplňkových spínačů BRIGHT a DEEP. Zvuk je pevný, strašně příjemný, líbivý, ale pravda, hůře se prosazuje v tvrdší muzice, ale do country, do blues, nebo do něčeho klidnějšího by tento zvuk mohl sedět. Otáčením COLOUR po směru hodinových ručiček přibývají středy, ale s větší mírou už se zvuk začíná stávat trochu zastřený. Na čistý zvuk se mi líbí tento ovladač přidaný jen tak decentně, někde na 9 hodin, větší míra je podle mě vhodnější až na zkreslený zvuk.

Preamp je dvoukanálový, ale v zásadě je to tak, že bez aktivovaného přepínače DIST/FUZZ 2 poskytují oba kanály čistý zvuk, jen ten druhý kanál má trochu tvrdší charakter. Teprve po aktivování zmíněného spínače je možné dosáhnout zkresleného zvuku. Zkreslený zvuk je naprosto typický pro saturované lampy. Chrochtá, prdí a při největší saturaci chrčí. Pravda, není to můj oblíbený charakter, ale prostě odpovídá koncepci, to těžko můžu kritizovat, nebylo by to fér. Lampy jsou zkrátka lampy. A fungují opravdu typickým lampovým způsobem, tedy když máte nastaveno střední zkreslení, tak v okamžiku, kdy hrajete lehce, tak zvuk je vlastně čistý, a jak za struny vezmete, dostaví se zkreslení. Čím víc zaberete, tím víc to kreslí. Dalším bonusem lamp je to, že i na čistém kanálu prakticky nepotřebujete díky přirozené lampové kompresi obligátní krabičkový kompresor, lampy ho z věší míry zastanou. Zkoušel jsem dávat můj milovaný kompresor TC Electronic SpectraComp před i za Emperor, v zásadě jsem při jeho zapínání a vypínání neslyšel rozdíl, a když, tak jen velmi malý až zanedbatelný, a to ještě jen u slapové techniky.

Nahrál jsem i ukázky na mou baskytaru Fender American Professional II Precision Bass V. První část je zvuk baskytary rovnou do zvukové karty. Druhá část je čistý kanál skrz Emperor, kdy jsem zapnul přepínače BRIGHT 1 a DEEP 1 a ovladač COLOUR úplně stáhnul. Je to ten krystalicky čistý zvuk, nasteroidovaný, ale nehodí se do každé muziky, takže v třetí části jsem přepínače vypnul a otočil COLOUR na zmíněných 9 hodin, zbytek udělal na ekvalizéru. Pak následují už na druhém kanálu s aktivovaným přepínačem DIST/FUZZ čtyři kolečka hrané ukázky od nejmenšího po největší zkreslení. U zkresleného zvuku jsem měl zapnutý i přepínač BRIGHT 2.

Ukázka

Musím nicméně zmínit jeden vyskytnuvší se nešvar, který se týká přepínání kanálů. Nevím, čím je to konstrukčně dané, ale v okamžiku přepnutí z prvního kanálu na druhý, a i obráceně, chvilku trvá, než se elektronky nažhaví a dají plný výkon. Zvuk postupně z ticha nabíhá na plnou hlasitost nějakých pět sekund, což odpovídá klasickému zapnutí/žhavení lampového obvodu. Nevím, čím je to způsobeno, možná někdo bude mít nějaký nápad, tak se podělte v diskuzi. Mě například napadlo, že by to mohlo být tím, že třeba pro čistý zvuk je tam aktivní jen jedna elektronka a pro zkreslení pak zbylé dvě, přičemž se při přepnutí ta první přestává žhavit, a obráceně.

Je to vidět i na průběhu wavu nahrávky.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1g3o0qpgl1moc1ol9mhfqmf11jre.jpg

První část je čistý zvuk na prvním kanál, vidíte, že od začátku je v plné síle. Pak dojde k přepnutí na druhý kanál a zřetelně můžete vidět, jak síla signálu postupně roste, a teprve u čtvrtého kolečka je na maximu. Pak přepnutí zpět na první čistý kanál, a i tam je vidět postupný náběh, a nakonec znovu přepnutí na druhý zkreslený kanál. A samozřejmě je to i slyšet.

Ukázka náběhu zvuku

Takže toto chování se mi moc nelíbí, prakticky to vylučuje přepínání zvuků během skladby. Používám zkreslený zvuk do refrénů, kdy potřebuju okamžitý nástup tónu, a ne naopak propad. Já osobně bych na zkreslení použil samostatnou krabičku. Zkusil jsem ji zapojit do efektové smyčky a dostavila se okamžitá zpětná vazba, pískání, musel jsem radikálně na zkreslovací krabičce snížit hlasitost. Více se mi osvědčilo zapojení před preampem.

A báječně si lampičky rozumí s mou bezpražcovkou Jolana Iris Bass.

Ukázka na fretless

Pro další zvukové ukázky doporučím následující video.

https://www.youtube.com/watch?v=rZ5LU-k07dY

Hodnocení

Naprosto luxusní, butiková záležitost za rozumné peníze. Jsem nadšen. Perfektní zpracování, kvalitní komponenty a úžasný zvuk. Pro mě tedy naprosto úžasný čistý zvuk, zkreslený už není mým šálkem kávy, a možná i proto bych používal tento preamp jen na čistý zvuk, takže by mi ani nevadilo výše popsané problematické přepínání kanálů s postupným náběhem hlasitosti. Možná se někoho dotknu nebo se někteří budou cítit pohoršeně, ale shrnu to, jak to cítím. Ať se jde Noble zahrabat, sorry jako. Jo, a samozřejmě velké díky Daviďákovi za zápůjčku.

Poznámka

Kromě modelu Emperor je k dispozici ještě model Tube Bass 2. Je podstatně menší, ale rovněž je dvoukanálový. Nemá ovladač COLOUR, ale zase má čtyřpásmové korekce. MASTER a GAIN má opět ve dvojím provedení, jen pro kanál 2 jsou to malá kroutítka na boku. Rovněž má přepínače BRIGHT a DEEP pro oba kanály, leč nedají se zapnout oba, musíte si vybrat, jestli použijete zvýraznění výšek nebo basů, obojí najednou není možné. Díky menší velikosti a podstatně nižší ceně chybí efektová smyčka, sluchátkový výstup a vstup na přehrávač, ale nechybí DI výstup s volbou PRE/POST, jen nemá přizpůsobitelnou hlasitost.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1g3o0qpgl1f9ilpt173u6c71vaf.jpg

Webové stránky: https://www.gp-lightstone.de/

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

2 Naposledy upravil: phootchice (23. 05. 2022 15.02:06)

Re: GP-Lightstone Emperor

 Pěkná recenze, díky!

Tube Bass 2 při přepínání kanálů taky „pumpuje,“ ale řekl bych, že podstatně kratší dobu. Vypadá to jako by tam namísto lupnutí bylo mutnutí :-). A jenom upřesním, DI out na Tube Bass pre/post přepínač má. Pre vyřadí ekvalizér a oba mastery. 

Má taky ještě na boku tlačítko pro posun nižších středů z 250 na 800 Hz, ale to je hodně znát při úplně stažené poloze. 

0 xLajků:

3

Re: GP-Lightstone Emperor

phootchice napsal:

DI out na Tube Bass pre/post přepínač má

Jo, má, nevšiml jsem si. Nevím, kam jsem koukal. Ještě na to tam má štítek. Opravím.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1g3ok9118nf71henghpvbt1eml3.jpg

phootchice napsal:

Má taky ještě na boku tlačítko pro posun nižších středů z 250 na 800 Hz

Tak to jsem nenašel.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1g3ok91181mri1ja213pq46doan4.jpg

Má tam přepínač na vstupu HI, LO a PI. To PI je speciálně na piezo snímač.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

4 Naposledy upravil: phootchice (23. 05. 2022 16.18:32)

Re: GP-Lightstone Emperor

Jo, sorry, zapomněl jsem napsat, že ten přepínač středů je novinka. Gunnar to nemá ani v návodu, vysvětloval mi to až v mailu. 

0 xLajků:

5

Re: GP-Lightstone Emperor

Ahoj, bude na prodej, kdyby někdo sháněl.

0 xLajků:

6

Re: GP-Lightstone Emperor

Ahoj, já bych zájem měl, pošlu emil.

Roscoe Beck V String Bass, Fender JB V standard USA 2001, Trace Elliot AH400SMX  + T.E. 1048H + 1x15", Hocke BT70 + N112, T.E. Transit-B, T.E. Elf + 1x10" a nějaký zbytečný krabičky
0 xLajků:

7

Re: GP-Lightstone Emperor

davidak napsal:

Ahoj, bude na prodej, kdyby někdo sháněl.

Asi už je pryč?

Music Man Club #8
0 xLajků: