1 Naposledy upravil: patr (04. 04. 2022 15.32:37)

Téma: Bezdrátový in-ear odposlechový systém Sennheiser EW IEM G4

Sennheiser EW IEM G4

Vyrobeno v Rumunsku, cena 24.000,- Kč vč. DPH, koupeno v music-city.cz, březen 2022

Úvod

Rozhodl jsem se konečně dořešit in-ear odposlech. Drátěné řešení už nějakou dobu mám, s jednou kapelou, kde se prakticky nehnu z místa a nezpívám, mi to docela vyhovuje, ale s jinou, kde zpívám a měním nástroje a sem tam dokonce popojdu po pódiu, jsou ty dráty moc svazující. Takže to chtělo bezdrát. Vybral jsem Sennheiser EW IEM G4. Proč jsem vybral analog, když vám dnes téměř každý řekne, že to chce UHF s digitálním přenosem a třeba "digitál" Shure PSM 300 je dokonce o dost levnější? Hlavním důvodem byla latence. Nějaká latence je všude, u analogu se ale blíží fyziologické nule. U dobrých digitálů sice latence není nijak velká (typicky třeba od 1 do 5 ms), ale my máme i jinde v signálové cestě nějaký ten digitál a mně se nechtělo riskovat, že součet těch latencí bude už moc velký. Já si totiž míchám přímý (odbočený) signál z mého zpěvového mikrofonu a přímý signál z basy, příp. kytary se zbytkem, co mi pošle zvukař, a v tom zbytku je někdy i můj zpěv a nástroje. Za hranici problematické latence v in-ear odposlechu se považuje 5 ms. Proto se té latence bojím, i když možná zbytečně. No nic, bylo rozhodnuto a těšil jsem se na profi kvalitu. Že mé očekávání nebylo naplněno z celých 100 %, popisuji dále.

Popis, parametry, konstrukce

Technických údajů je opravdu hodně, funkcí má věc spoustu, takže vypíchnu jen to, co mi připadá důležité a/nebo uživatelsky příjemné:

1. Vysílač SR IEM G4

https://baskytara.com/img/m/25292/t/p1fvokmrgd102t1c3k1ek274u1qns3.jpg https://baskytara.com/img/m/25292/t/p1fvokn3381dp511n51qva1sq9re15.jpg https://baskytara.com/img/m/25292/t/p1fvokneah1mk310n71r9r1e6vft57.jpg

Zadní straně vysílače vévodí dva vstupy osazené kombo konektory XLR/TRS značky Amphenol. Vstupy jsou elektronicky symetrizované (možná jen ty TRS). Praktické jsou také symetrické výstupy v podobě dvou TRS 6,3 mm využitelné při řetězení více odposlechů. Napájení je řešeno 12V adaptérem, který je součástí balení. Odběr proudu do 350 mA není úplně malý, ale jde to. Moje zařízení pracuje v pásmu UHF/A, tedy 516 - 558 MHz. Rozměry vysílače jsou standardních 9,5" x 1U. Součástí balení jsou příložky pro montáž do racku a také pomůcka pro spojení dvou vysílačů vedle sebe a jejich následnou společnou montáž do 1U racku. Zajímavou drobnůstkou je možnost upevnění antény zpředu do jednoho z otvorů v přední rackové vložce (k tomu je ale potřeba dokoupit anténní prodlužovačku a spec. anténu s možností této montáže). Samotná krabice vysílače je kvalitní plech, čudlíky na ní jsou dva - multifunkční ovladač, který je nekonečně otáčecí a klikací, a pak ovladač hlasitosti sluchátkového výstupu. Oba ovladače jsou opravdu kvalitně provedeny a měly by i mechanicky něco vydržet. Vysílač s uživatelem komunikuje prostřednictvím monochromatického displeje.

Vysílač má přepínatelný vysílací výkon (10/30/50 mW). I na 10 mW je dosah bez problémů 30 metrů (dál jsem už nešel), a to i když mezi vysílačem a přijímačem byly dvě zdi. Paráda. Na 50 mW by to mělo mít dosah min. 100 m, to ale opravdu nebudu potřebovat a ani jsem to nezkoušel. Nemohu tedy poskytnout ani zkušenost se zkreslením, které se dá u analogu na opravdu velké vzdálenosti prý očekávat. Na běžné vzdálenosti je přenášený signál perfektní, subjektivně v něm nic nechybí, zatím (dvě vystoupení a dvě zkoušky) jsem nezaznamenal žádné potíže ani nedostatky v kvalitě, poruchy apod.

Co se týče funkcí a inteligence, je zde asi vše, co byste čekali, velice praktický a jednoduše použitelný je pak easy setup, který rychle najde nejvhodnější frekvenci a velice snadno ji předá i přijímači. Frekvence lze uložit do 16 předvoleb. Zařízení pracuje ve stereo či mono módu. Co má Sennheiser opravdu vychytané, je použití více vysílačů v jednom prostoru. Na zadním panelu je k tomu účelu ethernetová zásuvka. Přes router se dá vytvořit lokální síť více vysílačů a do té připojit i počítač se softwarem Wireless Systems Manager a pomocí toho vše sledovat a ovládat.

2. Přijímač EK IEM G4

https://baskytara.com/img/m/25292/t/p1fvokpa5fp2h341dk0vek1d899.jpg https://baskytara.com/img/m/25292/t/p1fvokpkun28p1oqn2j414s3mbnb.jpg https://baskytara.com/img/m/25292/t/p1fvokpvtn1f7b1aog1vqg899ktad.jpg https://baskytara.com/img/m/25292/t/p1fvokq9qv1rraob41ram1j6ikepf.jpg

Přijímač je téměř celokovový. Robustní kovovou konstrukci má vše kromě výklopných dvířek, pod kterými se skrývají baterie a čudlíky pro nastavování parametrů. Čekal jsem, že bude kovové vše. Ovladač hlasitosti je sice také umělohmotný, ale dostatečně robustní a cvakací. Přijímač pracuje na 2 tužkové baterie, které mohou být alkalické nebo dobíjecí. Výdrž baterií je 4 - 6 hodin, já jsem i po čistých téměř 3 hodinách hraní měl všechny čárky. Přijímač má na boku i konektory pro vložení do dobíjecí stanice bez nutnosti vyjímat dobíjecí baterie. Je vhodné podotknout, že dobíjecí stanice sama stojí nějakých 7.500,- Kč a já ji nemám. Přijímač má vestavěný limiter, který je nastavitelný v rozsahu -18 dB až -6 dB, dá se i vypnout. Frekvenční rozsah je 25 - 15000 Hz. Součástí softwarové výbavy přijímače, bohužel, není ekvalizér, je zde pouze možnost přidat výšky (8 dB na 10 kHz). Moje uši už toho ale moc nevydrží a já potřebuji naopak ubírat basy. To zde ale nejde, já to řeším v odposlechovém mixu a nevadí mi to, ale mít ekvalizér přímo v přijímači by praktické bylo. Třeba se ale dočkáme v nějaké updatu firmware. Stejně jako vysílač, i přijímač má možnost volby stereo/mono. Mono režim se zde jmenuje "focus". Popis dalších funkcí (volume boost, autolock, squelch, ...) nechávám na případném samostudiu.

A dostávám se k jedinému zklamání: Přijímač generuje stálý základní šum nezávislý na zesílení a ten šum je docela slyšet. Tedy v tichu - při běžném hraní si ho, samozřejmě, nevšimnete, ale opravdu jsem čekal, že ticho bude ticho. Prošel jsem řadu diskusí a je to prý standardní vlastnost. Výrobce případný šum svádí na pronikání nechtěného signálu do zvolené frekvence a doporučuje přeladit, ale šum, o kterým mluvím já, je něco jiného. Naštěstí ten šum neobsahuje moc výšek a můj vlastní tinnitus tím neposiluje. Prakticky jediným řešením je použití sluchátek s vyšší impedancí, optimálně od 50 Ohmů výše (nativní zátěž výstupu přijímače je 32 Ohmů). Tím se vše ve sluchátkách ztiší, tedy včetně onoho šumu, a přidání hlasitosti na přijímači prakticky žádný další šum nepřináší. Mezi in-ear sluchátky ale moc vysokoimpedančních kousků není, většina jich je do 20 Ohmů, několik kolem 30 Ohmů a jen opravdu málo s impedancí vyšší. Já používám Shure SE215 se 17 Ohmy, takže smůla. Výrobce k zařízení přibaluje také sluchátka, která jsou ovšem 16ohmová a, kromě toho, nic moc co se týče kvality zvuku i zpracování. Zkoušel jsem to s normálními sluchátky od 32 do 75 Ohmů a funguje to. Při praktickém použití je ale ten šum výrazně překryt užitečným signálem.

Praktický poznatek: Měl jsem problémy s tím, že se mi po vypnutí a zapnutí přijímač nesesynchronizoval s vysílačem, i když byla na obou stranách uvedena stejná frekvence. Nakonec jsem zjistil, že v mono módu, který já nejčastěji používám, je třeba vypnout pilotní synchronizační tón. Po jeho vypnutí vše fungovalo bez problémů. Ve stereo módu to nevadí.

Shrnutí

Pozitiva: Kvalitní provedení, spousta funkcí, dobré ovládání, výborná konektivita, bezproblémový a kvalitní přenos signálu, velký dosah, skvělé řešení pro případ použití více zařízení v jednom prostoru

Negativa: Základní šum přijímače, umělohmotná dvířka na přijímači, low-end přibalená sluchátka, relativně vyšší cena (Thomann nabízí ceny výrazně nižší než čeští prodejci, ale přesně v době, kdy jsem se rozhodl pro koupi, toho moc na výběr nebylo)

A takhle Sennheiser EW IEM G4 sedí v naší kapelní ozvučovací, resp. odposlechové sestavě:

https://baskytara.com/img/m/25292/t/p1fvpnbdik1d11mm312hd1dn71vl23.jpg

Schecter SLS Elite-5, Warwick RockBass Infinity fretless, Aria SWB Lite; Eich T500, Warwick Gnome i; Eich 115XS, Eich 110XS, PATR 110; krabičky, ...
B&C BAND: https://www.bcband.cz, ELOTRIO: https://www.elotrio.cz, Ulrichovo náměstí: https://www.ulrichovonamesti.cz
Elixir Club #2, Flatwound Club #8
0 xLajků: