1

Téma: Markbass Mini CMD 121P

Markbass Mini CMD 121P

Rok výroby: 2015
Země původu: Indonésie
Cena: 17.600,- Kč

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1ft3bog8epij2ef1bp61ahhfl23.jpg

Popis, parametry, konstrukce

Jedná se o malé, avšak výkonné kombo od světoznámé italské firmy Markbass. Výkon samotného komba je 300 W, s přídavným boxem pak skvělých 500 W. Kombo díky 12" reproduktoru je poměrně malé, jeho rozměry jsou 43×38×36 cm, je to taková pěkná malá kostička. Také váha je velice nízká, a to jen 12 kg.

Jak bylo řečeno, reproduktor má průměr 12", impedanci 8 Ohmů, citlivost 99 dB a udávanou zatížitelnost 400 W, čili je tam 100 W rezerva oproti výkonu zesilovače. Magnet reproduktoru je neodymový, je tedy velice lehký a významným způsobem se podílí na nízké váze komba. Reproduktor má žlutou membránu, což je pro Markbass charakteristické poznávací znamení. Hlavní reproduktor doplňuje piezo horna, čili výškový reproduktor. Díky němu je celkový frekvenční rozsah reprodukce 45 Hz až 18 kHz (výhybka je nastavena na 3,5 kHz). Reproduktory jsou chráněny bytelným perforovaným plechem s černým práškovým lakováním. Nesmí chybět firemní logo.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1ft3bog8eouk1uqcl7k6koguo4.jpg

Box z topolové překližky je krytý černou netkanou textilií, alias kobercem, rohy chrání bytelné plastové výlisky, ucho na přenášení je páskové, vnitřní plechový pásek kryje měkká pryž. O to ucho bych měl trochu strach, měl jsem podobné na kombu Hartke KickBack 10, po pár letech se měkká pryž u úchytů rozervala, zde to zatím drží. Zesilovač je do boxu zasunutý na zadní straně, kde je pod ním kromě basreflexových otvorů i přístup k napájení, výstupům a podobně.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1ft3bog8e13l71lv119b8pbdcs45.jpg https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1ft3bog8e1qgknh979r1dk6ccf6.jpg

Na levém boku komba z čelního pohledu je mřížka nasávání vzduchu pro chlazení zesilovače.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1ft3bog8e1ktu9t5775igj13i97.jpg

 

Na zadní straně komba na jeho spodku je prohlubeň pro přístup k zadní straně zesilovače a jsou tam vidět i zmíněné štěrbinové basreflexy.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1ft3bog8fm9v1c35jdi121u10uf8.jpg

Na zadní straně zesilovače je zásuvka na elektrické napájení, mřížka výduchu ventilátoru a zásuvky vstupů a výstupů.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1ft3bog8f1dohkaqtvu19kl1fcv9.jpg

Zleva doprava je tam výstupu SPEAKER OUT typu kombo speakon/jack na externí reprobox (8 Ohmů), zásuvka interního reproduktoru typu jack, pak je tam výstup TUNER OUT na ladičku, dvojice zásuvek efektové smyčky SEND/RETURN EFFECT, tlačítkový volič PRE/POST EQ, tedy zda do LINE OUT výstupu jde zvuk před nebo za ekvalizací, následuje tlačítko GND LIFT odpojení země XLR DI výstupu LINE OUT, který je poslední zdířkou na zadní straně zesilovače.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1ft3bog8f1s9nf2qsr711n01olja.jpg

Zesilovač je typu D-Class, je označený jako Combo Head II, ale v zásadě se jedná o zesilovač Little Mark III. Opět ovládací panel projedu zleva doprava.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1ft3bog8f1pls5c91apv3rj1qnb.jpg

Úplně vlevo jsou dva vstupy, jeden jackový (INPUT) pro klasickou baskytaru, jeden s XLR konektorem (BALANCED INPUT) pro akustickou baskytaru nebo třeba i mikrofon. Oba vstupy mimochodem fungují současně. Následuje ovladač GAIN, čili vstupní citlivost. K němu přísluší i modrá LEDka s označením CLIP signalizující přebuzení vstupu. Pak je tam klasický čtyřpásmový ekvalizér (basy na 40 Hz, nižší středy na 360 Hz, vyšší středy na 800 Hz a výšky na 5 kHz, vše ±16 dB) a následují dva speciální ovladače. VLE (Vintage Loudspeaker Emulator) je jakási tónová clona, ubírá výšky, dělá zvuk měkčím. Pozor, vypnutý tento filtr je, když je stažený úplně vlevo, což jsem kdysi při testu markbassího zesilovače v prodejně nevěděl, nevšiml si, a divil se, že je ten zvuk jak pod dekou. VPF (Variable Preshape Filter) naopak funguje tak, že ubírá středy na 380 Hz a zesiluje basy na 35 Hz a výšky na 10 kHz, tedy dělá klasické "Véčko". Opět je vypnutý otočením úplně doleva. Posledním ovladačem ve spodní řadě je LINE OUT, který nastavuje výstupní hlasitost linkového výstupu. To vidím jako super záležitost, některé zesilovače mají problém, že posílají zvukaři slabý nebo naopak moc silný signál, zde to lze korigovat. Ovladač MASTER je jasný, tedy celková hlasitost, podobně hlavní kolébkový vypínač s přidruženou LEDkou ON signalizující zapnutí zesilovače.

Zvuk

Zvuk je silný, plastický, 300 W výkonu je znát, reproduktor slušně zvládá i strunu H, ale použití předřazeného kompresoru považuji za téměř nutné. Kupodivu i s nastaveným gainem těsně před klipem je možno operovat v celém rozsahu ovladače MASTER, ale funguje to tak, že od 2/3 rozsahu se s hlasitostí už nic moc neděje, vypadá to, že v zesilovači je zabudován nějaký automatický limiter, což u nástupce označeného jako Mark IV toto přímo Markbass uvádí. Toto chování oceňuju. Korekce ekvalizéru jsou účinné, ale ani jsem je nepotřeboval. Vystačil jsem si s VPF, které zvuk krásně učeše, zčitelní, změkčí, a díky zesíleným výškám od VPF jsem použil na jejich redukci i ovladač VLE, potřebovaly trochu zkrotit. Jinak zesilovač je hodně čistý, nechává prostor vyniknout charakteru baskytary, což opět oceňuju, reproduktor s hornou mu v tom významně sekundují.

Hodnocení

Malé, lehké a především výkonné kombo se skvělým zvukem. Jsem úplně nadšen, až jsem dostal chuť si zase po letech nějaký aparát pořídit, byť ho nepotřebuju. Hodně by mě zajímalo, jak by se projevilo připojení dalšího boxu, to už musí uhrát opravdu všechno.

Webové stránky: http://www.markbass.it/product-detail/mini-cmd-121p/

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků: