1

Téma: Výběr kontrabasu

Zdar děcka.
Nenašel jsem rozumné hodnotné téma tak zakládám.

Měl jsem možnost asi dvě hoďky hrát na jeden starej 4/4 celomasiv a dost mě to nadchlo. Bohužel bych s ním chtěl absolvovat čas od času i tábor, kde dostane asi docela zabrat, takže počítám, že celomasiv by byl nevhodnej. Zajímalo by mě, jestli můžete někdo doporučit třeba konkrétní značky, případně na co si dát pozor při koupi z druhé ruky, případně co se teď vyplatí?

0 xLajků:

2

Re: Výběr kontrabasu

Zkoušel jsem v jedné prodejně nový 4/4 kontrabas Strunal (polomasiv) a Ečko bylo hluché jako poleno. Se starým poctivým 4/4 masivem to vůbec nesneslo srovnání. Podel jedoho kusu ale závěry nedělám. Hledám..., zkouším..., nechvátám..., ona se třeba někde nějaká dobrá basa za rozumný peníz najde. Je to ale spíš na delší dobu.

Čtyřky: Ibanez MC924DS Half & Half (1982) + kontrabasy: masiv 4/4 s bassreflexem! (~1890) a polomasiv Cremona 3/4 (~1985)
Pětky: MTD fretless 35" od Ondřeje Lišky (2004) a Lakland 55-02 Deluxe (2005)
EBS TD650, EBS NEO-212 + 1x 15" JBL E-140 a do hospody GK MB150E-III-112
Autorizovaný záruční a pozáruční servis Yamaha, Ampeg a Line 6
0 xLajků:

3

Re: Výběr kontrabasu

Já už slyšel hluchý Ečko i na masivu. Taky to plánuju kupovat nejdřív za tři měsíce. Jenže já bych se asi o masiv bál, že ho někde zničim. Spíš polomasiv nebo překližku, přeci jen mi zůstane jako primární nástroj spíš baskytara. Nevíte někdo, jestli jsou mezi značkama nějaké obecné rozdíly, nebo je to co kus to unikát?

0 xLajků:

4

Re: Výběr kontrabasu

Já mám od Thomanna tenhle kus
http://www.thomann.de/gb/thomann_kontra … lly_01.htm
a jsem s ním spokojen.

Dny tropické a noci chladné,
večer si musím přitápět.
Úzkost na mě vždycky padne,
smráká se v devět a svítá v pět.
Kdo seje květák, sklízí karfiol.
0 xLajků:

5

Re: Výběr kontrabasu

Hele, hrát se dá na všechno... Zrovna jsem se vrátil z kostela, kde je hoodně stará totálně otřískaná basa. Musí mít už snad přes 100 let, zadní deska je do půlky prasklá a odchlipuje se (asi 2cm škvíra), ale pořád to hraje a kdyby měl někdo to srdce ji dát seštelovat, tak se i na ni bude hrát dobře... Takhle je to docela utrpení, zvlášť v tý zimě, ale jde to.

často kladené dotazy: FAQ
něco o mně: Kurca Tovium
0 xLajků:

6

Re: Výběr kontrabasu

kurcatovium napsal:

Hele, hrát se dá na všechno... Zrovna jsem se vrátil z kostela, kde je hoodně stará totálně otřískaná basa. Musí mít už snad přes 100 let, zadní deska je do půlky prasklá a odchlipuje se (asi 2cm škvíra), ale pořád to hraje a kdyby měl někdo to srdce ji dát seštelovat, tak se i na ni bude hrát dobře... Takhle je to docela utrpení, zvlášť v tý zimě, ale jde to.

Já měl tu čest "zahrát"(asi půl minuty si zadrnkat) na 400 let starej kontrabas z depozitáře katedrály sv. Víta

Dny tropické a noci chladné,
večer si musím přitápět.
Úzkost na mě vždycky padne,
smráká se v devět a svítá v pět.
Kdo seje květák, sklízí karfiol.
0 xLajků:

7

Re: Výběr kontrabasu

Já na tenhle hudlal 2,5 hodiny... Myslel jsem, že mi upadnou pracky.

často kladené dotazy: FAQ
něco o mně: Kurca Tovium
0 xLajků:

8

Re: Výběr kontrabasu

A jak to hrálo? Ten u Thomana vypadá hezky, ale to bych si tam musel dojet. Jinak zrovna u kontrabasu bych na větší stáří hleděl víc s úctou než despektem.

0 xLajků:

9

Re: Výběr kontrabasu

Šak právě... Ale tohle, no to byste museli vidět. Ale chci tím říct, že i na rozmlácené trosky se nechá hrát :-)

Znělo to docela v pohodě, žádný hluchý struny se nekonaly. Akorát prostě by potřeboval servis, to je fakt.

často kladené dotazy: FAQ
něco o mně: Kurca Tovium
0 xLajků:

10

Re: Výběr kontrabasu

Kamarád kontrabasista z Rocket Dogz začínal s kontrabasem, kterej byl vzadu prokoplej, předek divně skroucenej, z hmatníku se štěpily třísky a kobyla pravidelně odpadávala. Koupil ho za 1000Kč od někoho komu se 5 let válel ve sklepení. A hrálo to:-)
Jinak co se nákupu u Thomanna týče, tak posílaj za 15Éček DHL pojištěnej balík, kde když není něco v pořádku při převzetí, tak si berou na vlastní náklady zpátky. Aspoň tak to nabízeli mně...

Dny tropické a noci chladné,
večer si musím přitápět.
Úzkost na mě vždycky padne,
smráká se v devět a svítá v pět.
Kdo seje květák, sklízí karfiol.
0 xLajků:

11

Re: Výběr kontrabasu

To zní hezky. Ale abych kupoval kontrabas naslepo, musela by to být sakra dobrá cena. A za to mi ten rozdíl 3000 oproti českejm zase nestojí. Tys to koupil naslepo?

0 xLajků:

12 Naposledy upravil: df (04. 06. 2014 10.51:38)

Re: Výběr kontrabasu

Rád bych oživil toto téma. Zkušenosti se sháněním, kde mají nástroje skladem, nové i staré. Solidní překupníci. Bylo by fajn, kdyby lidi i z větších měst hodili tipy na koho se obrátitm, kde sou dobrý bazary, kam volat. Zkušenosti s kupováním přes internet. Prostě cokoliv smile smile

0 xLajků:

13

Re: Výběr kontrabasu

Yetti napsal:

Rád bych oživil toto téma. Zkušenosti se sháněním, kde mají nástroje skladem, nové i staré. Solidní překupníci. Bylo by fajn, kdyby lidi i z větších měst hodili tipy na koho se obrátitm, kde sou dobrý bazary, kam volat. Zkušenosti s kupováním přes internet. Prostě cokoliv smile smile

Já doporučuju kontaktovat místního houslaře a zeptat se ho.  Někteří mívají celkem solidní přehled, kdo co prodává. Málokterej překupník je solidní.

Jinak k tématu překližka nebo dřevo.
Já sám mám masiv ze 42 roku a tahám ho od ohně k ohni a bez problémů. Jen mívá venku problém se smyčcem.

Red Bird Instruments Precision Bass
Hocke BN110
0 xLajků:

14

Re: Výběr kontrabasu

Luboš napsal:

Jinak k tématu překližka nebo dřevo.
Já sám mám masiv ze 42 roku a tahám ho od ohně k ohni a bez problémů. Jen mívá venku problém se smyčcem.

Zkoušel jsem několik překližek. Všechny měly mrtvé E. Některé i A. V Brně jsem zkoušel jen lehcei ten Strunal, ale za tak krátkou chvíli si netroufám trvdit jestli by to bylo ok nebo ne.

0 xLajků:

15

Re: Výběr kontrabasu

Yetti napsal:
Luboš napsal:

Jinak k tématu překližka nebo dřevo.
Já sám mám masiv ze 42 roku a tahám ho od ohně k ohni a bez problémů. Jen mívá venku problém se smyčcem.

Zkoušel jsem několik překližek. Všechny měly mrtvé E. Některé i A. V Brně jsem zkoušel jen lehcei ten Strunal, ale za tak krátkou chvíli si netroufám trvdit jestli by to bylo ok nebo ne.


O kvalitě překližky nemůžu referovat, ale myslím si, že většina těch strunalů, dovin a podobnejch lacinej věcí nehraje jen proto, že nejsou pořádně seřízený a mají mrzácký struny. Nechci tvrdit, že potom by to byl mistrovskej nástroj, ale určitě by z toho šlo dostat víc.
Jeden známej má vandrovací překližku a nehraje mu špatně.  E a A je někdy slabší i na masivech. Já chtěl po návratu basy od houslaře(nevalná kvalita, ale skvělé cena) basu prodat jelikož nehrála a stačilo asi 1cm posunou duši a hned to bylo lepší. Teďka to hrá u mě na bytě a venku suprově, ve velkejch místností A a E pořád trošku postrádá hlasitost.

Red Bird Instruments Precision Bass
Hocke BN110
0 xLajků:

16

Re: Výběr kontrabasu

Luboš napsal:
Yetti napsal:
Luboš napsal:

Jinak k tématu překližka nebo dřevo.
Já sám mám masiv ze 42 roku a tahám ho od ohně k ohni a bez problémů. Jen mívá venku problém se smyčcem.

Zkoušel jsem několik překližek. Všechny měly mrtvé E. Některé i A. V Brně jsem zkoušel jen lehcei ten Strunal, ale za tak krátkou chvíli si netroufám trvdit jestli by to bylo ok nebo ne.


O kvalitě překližky nemůžu referovat, ale myslím si, že většina těch strunalů, dovin a podobnejch lacinej věcí nehraje jen proto, že nejsou pořádně seřízený a mají mrzácký struny. Nechci tvrdit, že potom by to byl mistrovskej nástroj, ale určitě by z toho šlo dostat víc.
Jeden známej má vandrovací překližku a nehraje mu špatně.  E a A je někdy slabší i na masivech. Já chtěl po návratu basy od houslaře(nevalná kvalita, ale skvělé cena) basu prodat jelikož nehrála a stačilo asi 1cm posunou duši a hned to bylo lepší. Teďka to hrá u mě na bytě a venku suprově, ve velkejch místností A a E pořád trošku postrádá hlasitost.

Tak, ono to seřízení je problém všude. Celkem často někomu dávám do kupy elektrickou kytaru nebo basu s totálně zanedbaným setupem - mrtvý nulák, utopený snímač, rezavá elektrika. U kontrabasů to nebude jinak.

0 xLajků:

17

Re: Výběr kontrabasu

Myslim že ta vyrovnanost strun je nezávislá na materiálu a souvisí hlavně s tim seřízením. Osobně jsem stále nepotkal žádnou basu, která by měla tak dobrý Ečko jako moje 3/4 překližka od strunalu.

0 xLajků:

18

Re: Výběr kontrabasu

někdo už to tady zmínil a já to připomenu:
cca před dvěma měsíci jsem byl u Thomanna a byl jsem příjemně překvapenej výběrem kontrabasů.
Thomann OEM celomasivy od třiceti tisíc, pár kousků od německých firem v ceně od šedesáti, nic vyloženej průser.
S kolegou, který hraje v symfoňáku jsme tam našli kousek od nějakýho Němce (tuším Christopher) za sedmdesát a to byl opravdu skvělej nástroj, přemejšlel o tom, že si ho rovnou odveze

Basa prudí muziku smile
0 xLajků:

19

Re: Výběr kontrabasu

el BassTardo napsal:

cca před dvěma měsíci jsem byl u Thomanna a byl jsem příjemně překvapenej výběrem kontrabasů.

Můj problém je, že cílím spíš na cenovku okolo dvacíti a bazar je celkem mrtvej.

0 xLajků:

20

Re: Výběr kontrabasu

http://www.muzika-bazar.cz/index.php?bo … amp;page=1
doporučuju čas od času mrknout na tenhle bazar, člověk co to provozuje umí sehnat opravdu zajímavé kousky, sám jsem přes něj kdysi kontrabas prodával

Basa prudí muziku smile
0 xLajků:

21

Re: Výběr kontrabasu

Yetti napsal:
el BassTardo napsal:

cca před dvěma měsíci jsem byl u Thomanna a byl jsem příjemně překvapenej výběrem kontrabasů.

Můj problém je, že cílím spíš na cenovku okolo dvacíti a bazar je celkem mrtvej.

Zkus napsat nějakejm houslařům. Ve Zlíně máte super houslaře nebo v Brně třeba Petlachovi( jen mu nedávejte nic na opravu.

Red Bird Instruments Precision Bass
Hocke BN110
0 xLajků:

22

Re: Výběr kontrabasu

Luboš napsal:

nebo v Brně třeba Petlachovi( jen mu nedávejte nic na opravu.

toho neznám, nicméně v Brně mám dobré reference na Davida Jíru, který kontra spravuje velmi kvalitně

Basa prudí muziku smile
0 xLajků:

23 Naposledy upravil: df (13. 06. 2014 06.51:32)

Re: Výběr kontrabasu

Tak bych řek, že trpělivost nepřináší jen růže, ale i kontrabas. Zatím se mi nepoštěstilo. Překližkový Strunal jsem neměl v ruce. Ale nejspíš musím kvůli smyčci mířit na polomasivy. Prostě se mi zdá, že ta překližka smyčcem nezní. Zatím sem natrefil jen na pár kousků do kterých by bylo třeba nasypat kolem dvacíti a pořizovací cena byla dost vysoko. Takže dávám i sem, kdo by o něčem věděl, tak hoďte echo.

0 xLajků:

24

Re: Výběr kontrabasu

el BassTardo napsal:

někdo už to tady zmínil a já to připomenu:cca před dvěma měsíci jsem byl u Thomanna a byl jsem příjemně překvapenej výběrem kontrabasů.Thomann OEM celomasivy od třiceti tisíc, pár kousků od německých firem v ceně od šedesáti, nic vyloženej průser.S kolegou, který hraje v symfoňáku jsme tam našli kousek od nějakýho Němce (tuším Christopher) za sedmdesát a to byl opravdu skvělej nástroj, přemejšlel o tom, že si ho rovnou odveze

Jeli ste Praha - Norimberk - Thomann?
Jak dlouho asi zabere cesta z Praglu?
Uvažuju, že bych se tam prostě na podzim vydal, pokud se nepoštěstí.

0 xLajků:

25

Re: Výběr kontrabasu

Yetti napsal:

Jeli ste Praha - Norimberk - Thomann?

jo, přesně tak, po cestě do Frankfurtu.
z Prahy je to cca tři a půl hodiny

Basa prudí muziku smile
0 xLajků:

26 Naposledy upravil: Erža (05. 09. 2014 19.53:42)

Re: Výběr kontrabasu

jezdím kolem a ještě jsem se tam nepodívala,:) Treppendorf je jen pár km od hlavního tahu, dík za tip
nechcete tam někdo něco? zajela bych tam asi začátkem října při cestě do čr

Tenson electro-acoustic bass B-SM, Marshall MB30
2.držitelka Plasťáka igráčkového
0 xLajků:

27

Re: Výběr kontrabasu

http://baskytara.com/img/m/2635/t/p1a7c5ea7tm713t3153ten7biq3.jpg http://baskytara.com/img/m/2635/t/p1a7c5ei40104q1vdpmps1n2l14245.jpg
http://baskytara.com/img/m/2635/t/p1a7c5ei4039ahfs1cr39nbbf46.jpg http://baskytara.com/img/m/2635/t/p1a7c5ei40f4embif5ej8md5f7.jpg

Zdravim hosi, obzeram sa po kontrabase a narazil som na toto. Snazil som sa googlit ale nic ine ako Petr Janda z Olympicu som nenarazil.. vedel by ma niekto naviest?
vdaka

0 xLajků:

28

Re: Výběr kontrabasu

pánové kontrabasisti
S nárustajícím věkem mě to čím dál více táhne k akustickému stylu hry. Rád bych si pořídil svůj první kontrabas.. Myslím to s ním vážně, na baskytaru hraju už skoro 20 let...
Co si myslíte o modelu 5/35 od firmy Strunal. Je to polomasiv a reference na talkbassu jsou výborné. Jak je to tady na foru, vlastníte ho někdo, máte zkušenosti ? - které mně chybí...
Chci hrát prstama - styl - folk, blues ... atd.
Díky za odpovědi

jazz bass lover
0 xLajků:

29

Re: Výběr kontrabasu

peetichac napsal:

pánové kontrabasisti
S nárustajícím věkem mě to čím dál více táhne k akustickému stylu hry. Rád bych si pořídil svůj první kontrabas.. Myslím to s ním vážně, na baskytaru hraju už skoro 20 let...
Co si myslíte o modelu 5/35 od firmy Strunal. Je to polomasiv a reference na talkbassu jsou výborné. Jak je to tady na foru, vlastníte ho někdo, máte zkušenosti ? - které mně chybí...
Chci hrát prstama - styl - folk, blues ... atd.
Díky za odpovědi

Mně poslední dobou připadají basy od Strunalu jako  takovej etalon poměru ceny a kvality kontrabasu. Nemůže té zklamat, ale ani tě nijak nepřekvapí.(je to jen můj dojem)

Co jsem koukal po internetu zběžně na cenu tak si myslím, že by se za ty peníze dala sehnat lepší, nová, celomasivní basa. Pokud sedí cca těch 40t.
Trápil by mne na tom ten ebenový hmatník - myslím že pro folk a blues se vůbec nehodí. Krk není z javoru. A předpokládám, že na něm budou ty nejlevnější struny, které jsou tak akorát na vyhození.

Red Bird Instruments Precision Bass
Hocke BN110
0 xLajků:

30 Naposledy upravil: MartinXC (29. 07. 2017 21.21:03)

Re: Výběr kontrabasu

Zdar, myslím že ti rozumím, mám obdobné choutky.
Pokukuju po ojetých kontrabasech a spíš starších masivech, i pro případnou rekonstrukci.
Edit: něco takového
https://hudebnibazar.cz/prodam-3-4-kont … /ID108849/
Ale vpodstatě tomu prt rozumím a nemám to ani s kým probrat.
Jak jsi dospěl ke Strunalu? Nový nebo je to z aktuální nabídky na bazaru?

Fender PB US, JB MIM, JB MIM FL, MarleauxDiva fy Růžička, Spector Legend Classic 6, Palatino, Ibanez SRH500FL;
TCE250BH+Soundelirium 12UL, Hocke BT70+BN112M, Peavey/EVM15L+Peavey Mark III, Hocke BT120+Hocke B115, Hocke BN210, AldaxSPM250, Samson C-valve preamp...
0 xLajků:

31

Re: Výběr kontrabasu

Luboš napsal:

Pokud sedí cca těch 40t.

 
Já teda koukal na cenu kde byl tenhle strunal za cca 32 t http://www.guitarpark.cz/kontrabasy/369 … f-4-4.html  někde jsem to našel ještě níže.. ale nevím jak jsou ty ceny aktualní

V čem je eben problematickej ? - myslel sem že je to u kontrabasu standart...

jazz bass lover
0 xLajků:

32 Naposledy upravil: peetichac (29. 07. 2017 21.23:23)

Re: Výběr kontrabasu

MartinXC napsal:

Pokukuju po ojetých kontrabasech a spíš starších masivech, i pro případnou rekonstrukci

Jo jo, když tomu já moc nerozumím, musel bych mít k ruce nějakýho zkušenýho kontrabasistu..

Jinak koukám
Jak po novejch tak jetejch smile  Na Strunal jsem četl spoustu dobrejch recenzí na basschatu a talkbassu i tady na foru to někdo hodně chválil..
Na bazaru je ted 4/4 za 25t

jazz bass lover
0 xLajků:

33

Re: Výběr kontrabasu

peetichac napsal:

Já teda koukal na cenu kde byl tenhle strunal za cca 32 t http://www.guitarpark.cz/kontrabasy/369 … f-4-4.html  někde jsem to našel ještě níže.. ale nevím jak jsou ty ceny aktualní

V čem je eben problematickej ? - myslel sem že je to u kontrabasu standart...

Jak něco není skladem tak bývám k těm cenám nedůvěřivej....
On v podstatě nijak problematický není. Ano od určité cenově hladiny je to standart.
Ale mně mnohem víc vyhovuje švestkový. Přijde mně ten eben zvukově moc sterilní a čistej. I na nejrůznější perkusivní zvuky, slap...

Red Bird Instruments Precision Bass
Hocke BN110
0 xLajků:

34 Naposledy upravil: peetichac (30. 07. 2017 08.18:33)

Re: Výběr kontrabasu

MartinXC napsal:

https://hudebnibazar.cz/prodam-3-4-kont … /ID108849/
Ale vpodstatě tomu prt rozumím a nemám to ani s kým probrat.

Já si toho odkazu včera nevšiml, taky jsem na něj koukal... Je to ale překližkáč. Já to taky nemám s kým probrat a taky tomu prd rozumím smile Jsme na tom fakt stejně. Ale je jasný že při případný koupi to chce vzít někoho zkušenýho. Ideálně kdyby to první síto ( kde se oddělej ty největší shity) udělal už tady někdo na foru.. smile

jazz bass lover
0 xLajků:

35

Re: Výběr kontrabasu

peetichac napsal:
MartinXC napsal:

https://hudebnibazar.cz/prodam-3-4-kont … /ID108849/
Ale vpodstatě tomu prt rozumím a nemám to ani s kým probrat.

... Je to ale překližkáč. Já to taky nemám s kým probrat a taky tomu prd rozumím smile Jsme na tom fakt stejně. Ale je jasný že při případný koupi to chce vzít někoho zkušenýho. Ideálně kdyby to první síto ( kde se oddělej ty největší shity) udělal už tady někdo na foru.. smile

Aha, že je to překližkáč mi nějak uteklo pod dojmem roku 1960 :-)
Co se porady týče, asi se vydám na některou ZUŠku, dceři tam při výběru flétny pomohli.

Fender PB US, JB MIM, JB MIM FL, MarleauxDiva fy Růžička, Spector Legend Classic 6, Palatino, Ibanez SRH500FL;
TCE250BH+Soundelirium 12UL, Hocke BT70+BN112M, Peavey/EVM15L+Peavey Mark III, Hocke BT120+Hocke B115, Hocke BN210, AldaxSPM250, Samson C-valve preamp...
0 xLajků:

36

Re: Výběr kontrabasu

Co se Strunalu týče, doporučuju si udělat výlet k nim do Lubů, kde mají showroom, kde čas od času nabízejí i "kazové" nástroje, např. s menší vadou laku. Kámoš takhle ušetřil 15 000 za polomasivní kontrabas, na který dostal plnou záruku, na zadním víku má kousek laku tmavější, ale nástroj hraje parádně.

Basa prudí muziku smile
0 xLajků:

37

Re: Výběr kontrabasu

Eben je na hmatník to nejlepší. Na slap je v podstatě nutný, jiný materiál to nevydrží. Kontrabasy ze Strunalu jsou obecně docela dobré, ale struny co tam dávají nejsou k ničemu, doporučuji co nejdříve vyměnit za něco lepšího. Určitě se vyplatí koukat po starších nástrojích, i staré české překližky  často docela pěkně hrají.

Muzika musí mít koule.
0 xLajků:

38

Re: Výběr kontrabasu

Za asi sedm let, co mam překližkovku od Strunalu s bukovym hmatníkem, jsem ho strunama úplně ohobloval a je na něm spousta rejh. A to jsem na tý base ani neměl nikdy pořádně natažený kovový struny. Ze svý zkušenosti bych teda rozhodně doporučil připlatit si za eben, pokud vás teda výslovně neláká zvuk slapu na něčem jinym.

Úplně nevim kde se vzal ten sentiment, že překližkovku ne-e. Pokud vysloveně nechcete hrát smyčcem, kdy je to na zvuku poznat, tak masiv může být spíš na obtíž (náchylnost na nerozehranost nástroje, náchylnost na fyzický zacházení, náchylnost na změny teploty a vlhkosti, větší náchylnost na zpětnou vazbu). Při hraní prstama podle mě vůbec nemáte šanci poznat jestli je to masiv nebo překližka. Soudím podle toho, že když ke mě přijde po koncertě nějakej jinej basák tak z pravidla jeho první věta zní "a to je masiv nebo překližka?" a to nezávisle na tom na jakou basu zrovna hraju.

0 xLajků:

39

Re: Výběr kontrabasu

Wexx napsal:

Pokud vysloveně nechcete hrát smyčcem, kdy je to na zvuku poznat, tak masiv může být spíš na obtíž

A co mnou zminovanej polomasiv 5/35 ? Nemáš zkušenost?

jazz bass lover
0 xLajků:

40

Re: Výběr kontrabasu

el BassTardo napsal:

Co se Strunalu týče, doporučuju si udělat výlet k nim do Lubů, kde mají showroom, kde čas od času nabízejí i "kazové" nástroje, např. s menší vadou laku. Kámoš takhle ušetřil 15 000 za polomasivní kontrabas, na který dostal plnou záruku, na zadním víku má kousek laku tmavější, ale nástroj hraje parádně.

Dík za dobrej tip smile

jazz bass lover
0 xLajků:

41

Re: Výběr kontrabasu

peetichac napsal:
Wexx napsal:

Pokud vysloveně nechcete hrát smyčcem, kdy je to na zvuku poznat, tak masiv může být spíš na obtíž

A co mnou zminovanej polomasiv 5/35 ? Nemáš zkušenost?

Nemam, ale hádám že jako všechny nový Strunaly to bude přinejmenším obstojně hrající.

0 xLajků:

42

Re: Výběr kontrabasu

http://baskytara.com/img/m/1595/t/p1c1lk58v817iblr71f96lni1ubm3.jpg

http://baskytara.com/img/m/1595/t/p1c1lk62q4hjqubq18tn1i8ci5u5.jpg

pánové odborníci z těchto fotek se toho asi moc poznat nedá, že? Snad jen že je to kontrabas ... big_smile
Mám nabídku ke koupi. Je to prý starší masiv...  cena kolem 10 tisíc.. Zadní deska je prý rovnější? - rovná ?... nevím. Pán koncem týdne pošle detailnější foto a popis. 
BTW  K čemu je dobré klenutí zadní desky, někde jsem tuším četl, že je ton pak konkrétnější ..?

Díky za jakýkoli postřeh.

jazz bass lover
0 xLajků:

43

Re: Výběr kontrabasu

peetichac napsal:

http://baskytara.com/img/m/1595/t/p1c1lk58v817iblr71f96lni1ubm3.jpg

http://baskytara.com/img/m/1595/t/p1c1lk62q4hjqubq18tn1i8ci5u5.jpg

pánové odborníci z těchto fotek se toho asi moc poznat nedá, že? Snad jen že je to kontrabas ... big_smile
Mám nabídku ke koupi. Je to prý starší masiv...  cena kolem 10 tisíc.. Zadní deska je prý rovnější? - rovná ?... nevím. Pán koncem týdne pošle detailnější foto a popis. 
BTW  K čemu je dobré klenutí zadní desky, někde jsem tuším četl, že je ton pak konkrétnější ..?

Díky za jakýkoli postřeh.

Žiju v domnění, že klenutý záda by měly být prostě lepší. Ale měl jsem basu s rovnejma zádama co hrála parádně a kamarád klenutou co nehrála... U nás za tyhle peníze je to dle mne jedno.
Nerad takhle tipuju, ale je to bulharská  fabrika. smile

Red Bird Instruments Precision Bass
Hocke BN110
0 xLajků:

44

Re: Výběr kontrabasu

Luboš napsal:

je to bulharská  fabrika

Dík za tip.. Myslel sem že na balkáně ani kontrabasy neznaj...  No uvidíme, asi si ho pojedu ozkoušet.
Ohledně těch kulatejch zad - asi to psal Wexx nebo kdo tady... že je to důležitý na hru prsty, že ton je konkrétní...

jazz bass lover
0 xLajků:

45

Re: Výběr kontrabasu

peetichac napsal:

Ohledně těch kulatejch zad - asi to psal Wexx nebo kdo tady... že je to důležitý na hru prsty, že ton je konkrétní...

Kolega řešil opravu kontrabasu - prasklá masivní přední deska (neměl futrál a kontrabas v zimě musel hrozně trpět).

Opravili mu to za 4.000Kč, ale jedna z alternativ byla úplně nová přední deska - a to by stálo okolo 7.000Kč (zadní by mohla být cosi levnější).

Tzn. z mého pohledu nemusí být finanční průser akceptovat takové peníze navíc (pokud bude jinak káča v rozumném stavu). Opravoval to tady ve F-M, dělal to myslím přímo majitel pan Skotnica.

Nějaký Fendery...
Nějakej pedalboard s hromadou českých (i nečeských) výrobků, Hocke Blues 18 + 10/12" bedna (CZ/CZ)
Profil
0 xLajků:

46

Re: Výběr kontrabasu

peetichac napsal:
Luboš napsal:

je to bulharská  fabrika

Dík za tip.. Myslel sem že na balkáně ani kontrabasy neznaj...  No uvidíme, asi si ho pojedu ozkoušet.
Ohledně těch kulatejch zad - asi to psal Wexx nebo kdo tady... že je to důležitý na hru prsty, že ton je konkrétní...

Chybička se vloudila. Myslel jsem Maďarsko.

Red Bird Instruments Precision Bass
Hocke BN110
0 xLajků:

47

Re: Výběr kontrabasu

D.a.l.i napsal:

Kolega řešil opravu kontrabasu

  Dali, díky za postřeh smile

jazz bass lover
0 xLajků:

48

Re: Výběr kontrabasu

S opravama se musí počítat, zvlášť u masivní basy. Stačí si nedat pozor a hrát třeba chvíli na přímym slunci. A taky je potřeba řešit vlhkost. Většinou ty praskliny jdou nějak slepit, což je oprava která stojí tisíce. Nová přední deska za 7000 mi přijde nedůvěryhodně málo. Kulatý záda mi osobně přijdou že dělaj dopředu koncetrovanější tón, rovný záda jsou takový víc všesměrný. Mě se to zdá lepší hlavně na hru prstama, ale každýmu může vyhovovat něco jinýho a taky každá basa je jiná.

0 xLajků:

49

Re: Výběr kontrabasu

Wexx napsal:

Nová přední deska za 7000 mi přijde nedůvěryhodně málo.

A kolik bys předpokládal důvěryhodnou cenu?

Nějaký Fendery...
Nějakej pedalboard s hromadou českých (i nečeských) výrobků, Hocke Blues 18 + 10/12" bedna (CZ/CZ)
Profil
0 xLajků:

50

Re: Výběr kontrabasu

Předpokládal bych mnohem víc. Jakákoliv oprava, která jen vyžaduje sundání přední desky se myslim vyšplhá rychle přes tuhle cenu. A vzhledem k tomu, že tohle je ta hlavní část nástroje co vydává většinu jeho zvuku, považoval bych takovouhle cenu za adekvátní asi tak na nástroji za 20k. Za mě si myslim, že výměna přední desky je hodně extrémní řešení vhodný v případě, že ten nástroj hraje fakt špatně a nejde rozehrát. Pokud hraje, tak určitě radši lepit existující desku.

0 xLajků:

51

Re: Výběr kontrabasu

Celomasiv za 10.000 je parádní cena, pokud je ve stavu, že stačí naladit a hrát, bral bych ho bez váhání. (Mohlo by se stát, že při prohlídce bych narazil na nějakou vadu, kvůli které bych to nevzal, ale za tuhle cenu se mi to jeví nepravděpodobné)

Rovná zadní deska je historický pozůstatek z viol da gamba, coby vývojového předchůdce kontrabasu. Klenutá se objevuje později, inspirovaná houslemi. Kdysi mi někdo říkal, že plochá je vhodnější na hru smyčcem, klenutá na pizzicato, ale když jsem se to snažil ověřit, tak se ukázalo, že mezi jednotlivými nástroji jsou tak velké rozdíly, že tohle nelze prokázat :-)
Strunal dnes dělá překližky a polomasivy s klenutou zadní deskou kvůli úspoře práce a materiálu - na klenutou se nedávají žebra.

Muzika musí mít koule.
0 xLajků:

52

Re: Výběr kontrabasu

Asi tak, souhlas se všim.

0 xLajků:

53 Naposledy upravil: peetichac (24. 12. 2017 21.56:04)

Re: Výběr kontrabasu

Chlapi, díky za rady a postřehy... Tady jej ještě pár fotek (detailnějších).  Na zádech jsou praskliny.. nevim jestli je to v normálu. Hmatník je asi prej dub, nebo nějaké tvrdé dřevo. Lak je trochu sprasenej... Kdyby ste si na fotkách něčeho všimli budu rád za jakýkoli postřeh. Prodávající tvrdí, že by to mohla být stará Cremona. Má 2metry - čili 4/4 ?
http://baskytara.com/img/m/1595/t/p1c254jrg011iu1ni112m1ov71jtn3.jpg
http://baskytara.com/img/m/1595/t/p1c254kags1b6f1ngp177b14c418cl5.jpg
http://baskytara.com/img/m/1595/t/p1c254kmvlovqqm6121tjrdva27.jpg
http://baskytara.com/img/m/1595/t/p1c254l64gdeja9j12i1f4v4q09.jpg
http://baskytara.com/img/m/1595/t/p1c254lk8uk84ouh1rt78s91dieb.jpg

jazz bass lover
0 xLajků:

54

Re: Výběr kontrabasu

Vem to k houslari a budes mit jasno.

Fender PB US, JB MIM, JB MIM FL, MarleauxDiva fy Růžička, Spector Legend Classic 6, Palatino, Ibanez SRH500FL;
TCE250BH+Soundelirium 12UL, Hocke BT70+BN112M, Peavey/EVM15L+Peavey Mark III, Hocke BT120+Hocke B115, Hocke BN210, AldaxSPM250, Samson C-valve preamp...
0 xLajků:

55

Re: Výběr kontrabasu

Zahraj si na to a budeš mít jasno ;-)

0 xLajků:

56

Re: Výběr kontrabasu

Wexx napsal:

Zahraj si na to a budeš mít jasno ;-)

Snad jo.. I když jsem kontrabas nikdy v ruce neměl... smile

jazz bass lover
0 xLajků:

57

Re: Výběr kontrabasu

Pokud je to 4/4, tak to je silně nepraktický. 3/4 jsem dostal i do Fiesty nebo Mazdy 121, s touhle by to nešlo, je tam rozdíl cca 15-20cm. Ty praskliny jsou taky docela velký, oprava bude stát těžký prachy. Nevím, nevím...

0 xLajků:

58

Re: Výběr kontrabasu

Se svojí dvoumetrovou 4/4kou jsem se zatím vešel do všech přistavených osobáků včetně Favorita, Fábie, Punta i Nissana Note... Pražští taxikáři už ten fígl, jak naložit 4/4 basu i s basákem a jeho dívkou, velmi dobře znají: "Když natočíme basu nejdelším rozměrem tak, aby vyčnívala z auta nejširším jeho otvorem..." :-)

Čtyřky: Ibanez MC924DS Half & Half (1982) + kontrabasy: masiv 4/4 s bassreflexem! (~1890) a polomasiv Cremona 3/4 (~1985)
Pětky: MTD fretless 35" od Ondřeje Lišky (2004) a Lakland 55-02 Deluxe (2005)
EBS TD650, EBS NEO-212 + 1x 15" JBL E-140 a do hospody GK MB150E-III-112
Autorizovaný záruční a pozáruční servis Yamaha, Ampeg a Line 6
0 xLajků:

59 Naposledy upravil: jeremy.h (27. 12. 2017 12.21:16)

Re: Výběr kontrabasu

Nejsi náhodou ze Stínadel? :-D

0 xLajků:

60

Re: Výběr kontrabasu

jakou máte zkušenost s hlasitostí nástroje při hře prsty , je rozdíl mezi překližkou polo a celomasivem ? Já vlastním polomasiv Strunal, při hraní na ulici ( bez jakéhokoli zesílení ) mám někdy problém slyšet konkretní ton a to hraju třeba jen s kytarou a zpěvem. Myslim, že hraji docela dynamicky a naplno. Doporučili by ste na pouliční busking celomasiv ?

jazz bass lover
0 xLajků:

61

Re: Výběr kontrabasu

peetichac napsal:

někdy problém slyšet konkretní ton

 Rozdíl v "hlasitosti" mezi polomasivem a celomasivem je dle mých zkušeností minimální, rozhodně neplatí, že celomasiv "hraje víc".
Zásadní rozdíl může být jak v technice hry, tak v konkrétních kusech, zkusil bych třeba i změnu ladění.

Basa prudí muziku smile
0 xLajků:

62

Re: Výběr kontrabasu

je jasný, že těch faktorů může bejt mnohem víc, změna ladění mě nenapadla....dík za radu. Já možná zkusím zainvestovat do lepších strun ( Thomastic spirocore ?) a lepší kobylku.

jazz bass lover
0 xLajků:

63 Naposledy upravil: MartinXC (04. 01. 2022 14.53:11)

Re: Výběr kontrabasu

peetichac napsal:

jakou máte zkušenost s hlasitostí nástroje při hře prsty , je rozdíl mezi překližkou polo a celomasivem ? Já vlastním polomasiv Strunal, při hraní na ulici ( bez jakéhokoli zesílení ) mám někdy problém slyšet konkretní ton a to hraju třeba jen s kytarou a zpěvem. Myslim, že hraji docela dynamicky a naplno. Doporučili by ste na pouliční busking celomasiv ?

Celomasiv nedoporučil - teda jestli pouliční chápeme stejně = slunce, deštík, zimu, atd. Překližku a drobné 6-8" dozvučení z baterek bude správně. 
Pokud chceš "ladit" samotný kontrabas, tak ať se nějaký houslař mrkne na umístění duše a možná materiál kobylky. 

Fender PB US, JB MIM, JB MIM FL, MarleauxDiva fy Růžička, Spector Legend Classic 6, Palatino, Ibanez SRH500FL;
TCE250BH+Soundelirium 12UL, Hocke BT70+BN112M, Peavey/EVM15L+Peavey Mark III, Hocke BT120+Hocke B115, Hocke BN210, AldaxSPM250, Samson C-valve preamp...
0 xLajků:

64

Re: Výběr kontrabasu

MartinXC napsal:

Celomasiv nedoporučil - teda jestli pouliční chápeme stejně = slunce, deštík, zimu, atd. Překližku a drobné 6-8" dozvučení z baterek bude správně. 

 pouliční hraní uplně neženu do extrému smile Hráli jsme ted na nový rok - bylo 10 stupnů, níž bych asi nešel. A když prší a je škaredě tak moc nejsou v ulicích lidi. U nás v Krumlově je busking tolerovanej, ale nesmíš mít nástroj jakkoli zvukově zesílenej. proto to tak řeším .

jazz bass lover
0 xLajků:

65

Re: Výběr kontrabasu

Aha, rozumím. No tak zkus vždycky stát u zdi nebo v koutě, abys měl kolem sebe "zvukovod". 
V kategorii kontrabasů kolem 30tis struny moc nepomůžou (teda na hru prsty). Spirocory mám, jsou moc pohodlné ale o hlasitosti to není. Spíš příležitostně hledat jiný kontrabas, když by nepomohla inspekce u houslaře. Tipuju, že nějaký koncertní kousek hlasitějsí bude, ale to bude jiná cenová liga a osobně by mi bylo zatěžko jej tahat po venku. 

Fender PB US, JB MIM, JB MIM FL, MarleauxDiva fy Růžička, Spector Legend Classic 6, Palatino, Ibanez SRH500FL;
TCE250BH+Soundelirium 12UL, Hocke BT70+BN112M, Peavey/EVM15L+Peavey Mark III, Hocke BT120+Hocke B115, Hocke BN210, AldaxSPM250, Samson C-valve preamp...
0 xLajků:

66

Re: Výběr kontrabasu

tak sem se objednal k houslaři na příští tejden, uvidíme, co s tím udělá - dám vědět.

 

jazz bass lover
0 xLajků:

67 Naposledy upravil: Betaron (14. 01. 2022 09.11:37)

Re: Výběr kontrabasu

 

Na forum chodím jen čas od času a vlastně už roky zde nijak nepřispívám. Téma okolo kontrabasů mě zaujalo;

Na kontrabas jsem hrával s otcem v cimbálové muzice od roku 1973 do 1981, kdy zemřel. Pak jsem od folkloru zcela odklonil a dále hrál jen baskytary v různých kapelách rock, folk, jazz.

 

Téměř po dvaatřiceti letech jsem se vrátil takříkajíc zpět ke kořenům, ke hře na kontrabas. Opět v cimbálové muzice, kde mám k dispozici tři kontrabasy. Nejčastěji hrávám na kontrabas Petlach, vyrobený na zakázku, stál cca 60tis.Kč. První kontrabas jsem kupoval pro folklorní soubor (už jsem tam nehrál) začátkem roku 1982 v běžných hudebninách a tehdy stál necelých 5tis. Kčs. Tento kontrabas je ve zkušebně dodnes, nejraději ovšem hraji na Petlach, který má výborný dohmat a zvukově slušný hrou smyčcem. Je osazen strunami Pirastro Obligato Bass.

 

Nyní pár poznámek na téma revitalizace, či generální opravy letitého kontrabasu.

 

Mám doma starý rodinný kontrabas, který je zobrazen i na fotce z roku 1925. Můj děda v té době byl kapelníkem „salónního orchestru“ - ten s houslemi ve světlém saku. Mimochodem, absolvoval brněnskou konzervatoř ještě za doby, kdy tam šéfoval Leoš Janáček.

 

 Na ten kontrabas jsem hrál naposledy někdy v roce 1974 a v té době už se na něj nedalo téměř hrát – prohnutý krk a celkově v dezolátním stavu! Od té doby byl odložen ad acta na půdě. Po čtyřiceti pěti letech jsem se odhodlal dovézt ho k houslařskému mistru k posouzení, zda lze rodinný kontrabas zrekonstruovat do slušného stavu. Trvalo to sice rok a půl, než se mistr uvolil kontrabas uvést do hratelného stavu, ale stálo to za tu trpělivost. S generálkou basy jsem nad míru spokojený, zvuk výborný jak smyčcem, tak prsty. Na rozdíl od Petlach kontrabasu, hra prsty má jazzový sound. Ještě 2x jsem kontrabas vezl na úpravu dohmatu, který mi nyní zcela vyhovuje pro obě možnosti hraní. Zprvu jsem nechal osadit struny Thomastik Spirocore, které jsou s ocelovým jádrem, čili poněkud tvrdší. Později jsem koupil a vyměnil za struny Pirastro Obligato Bass se silonovým jádrem. Samotná generální oprava vyšla na 26 tis.Kč. Nyní je kontrabas osm měsíců v novém provozu a několik koncertů má za sebou k mé spokojenosti.

 

 https://baskytara.com/img/m/248/t/p1fpa8cl811oheho420t16f2htp3.jpghttps://baskytara.com/img/m/248/t/p1fpa8edr41587uk815up6l61lfm5.jpghttps://baskytara.com/img/m/248/t/p1fpa8eo9hup05akefm1lvn5ak7.jpghttps://baskytara.com/img/m/248/t/p1fpa8f1jjq33s10m4418d0ive9.jpghttps://baskytara.com/img/m/248/t/p1fpa8fd4419jtou5q891ig31dn9b.jpg

Bohužel nevím, jak je kontrabas skutečně starý, na fotce z roku 1925 nevypadá na nový nástroj…

BL-700NT, TRB-1005NT, B4Fl, BB-350, RB-660Fl
SVM-360 hybrid, SVM-600 hybrid, 4x10 DeltaLite II-2510, 4x10 Beta 10-A, box EV-18B+2x10 Gamma, kombo SVM-300 KappaLite 3015, Peavey TNT-130 aj.
0 xLajků:

68

Re: Výběr kontrabasu

Betarone, nevím, jak jsi to dokázal, ale nejspíš nějakým formátováním jsi kompletně rozesral celé téma. Asi už to nezedituješ do nějakého použitelného stavu, co? Očekávám, že to nepůjde. Napíšu Simonovi.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

69

Re: Výběr kontrabasu

Jinak ta oprava za kontrabas je pálka, ale asi to stojí za to, u takhle starého kousku to udělat.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

70

Re: Výběr kontrabasu

Omlouvám se, jestli jsem to tady nějak posral. Je ale fakt, že jsem jaksi prapodivně bojoval s vložením obrázků. A teď sám vidím, že se nelze z tohoto téma pouhým kliknutí dostat na celkový obsah.

 

BL-700NT, TRB-1005NT, B4Fl, BB-350, RB-660Fl
SVM-360 hybrid, SVM-600 hybrid, 4x10 DeltaLite II-2510, 4x10 Beta 10-A, box EV-18B+2x10 Gamma, kombo SVM-300 KappaLite 3015, Peavey TNT-130 aj.
0 xLajků:

71

Re: Výběr kontrabasu

Aidamos napsal:

Betarone, nevím, jak jsi to dokázal, ale nejspíš nějakým formátováním jsi kompletně rozesral celé téma. Asi už to nezedituješ do nějakého použitelného stavu, co? Očekávám, že to nepůjde. Napíšu Simonovi.

 Simon mi dal návod, jak to opravit, tak opraveno. Jen s obrázky nic neudělám, aby se daly rozkliknout na větší, tak si skupinovou fotku s kontrabasem z roku 1925 podrobně neprohlídneme smile

Nějaký Fendery...
Nějakej pedalboard s hromadou českých (i nečeských) výrobků, Hocke Blues 18 + 10/12" bedna (CZ/CZ)
Profil
0 xLajků:

72

Re: Výběr kontrabasu

upraveno, fotky vloženy znovu

BL-700NT, TRB-1005NT, B4Fl, BB-350, RB-660Fl
SVM-360 hybrid, SVM-600 hybrid, 4x10 DeltaLite II-2510, 4x10 Beta 10-A, box EV-18B+2x10 Gamma, kombo SVM-300 KappaLite 3015, Peavey TNT-130 aj.
0 xLajků:

73

Re: Výběr kontrabasu

Slušnej příběh !!

0 xLajků: