1

Téma: Nastavení úrovně snímačů JB a vliv na zvuk

Teď budu za úplnou lamu, ale na pasivních singlech v JB konfiguraci toho nemám moc najeto a nějak jsem se tímhle nikdy moc nezabýval, tak sorry předem.

Intuitivně jsem tak nějak předpokládal, že pokud mám oba snímače na max a leze z toho nějaký zvuk, tak pokud dám oba snímače např. na 70%, tak že z toho poleze ten samý zvuk, jen slabší. Ale na poslední zkoušce jsem si všiml, že vlastně asi ne, že na stažených snímačích mi zvuk přišel čistší, na plných snímačích saturovanější, uřvanější. Ale popravdě si nejsem jistý, co jsem vlastně slyšel. Je možný, že třeba na plnej je ten signál tak silnej, že někde něco po cestě (kabel, vstup aparátu) začne nakreslovat? Všiml jsem si toho u slapu, tak možná že ten slap dělá velký signálový špičky...

Mirek Vlček & Sheldon Dingwall➝Doug Castro➝Marco De Virgiliis
0 xLajků:

2

Re: Nastavení úrovně snímačů JB a vliv na zvuk

Nejsou ty snímače moc vysoko?

Ibanez K5 2005 | Squier 40th Anniversary Vintage Edition Precision Bass
Ampeg SVT-3 Pro | Markbass Standard 104HF-4
Line 6 Hx Stomp | Line 6 Relay G50
0 xLajků:

3

Re: Nastavení úrovně snímačů JB a vliv na zvuk

JohnyFallen napsal:

Nejsou ty snímače moc vysoko?

 Přesně...v začátcích jsem řešil, že mi basa občas zaprskala. Byl moc vysoko snímač a občas se jich struna dotkla když jsem zabral.

Fender Precision Bass USA/JAP ('74/'91), MusicMan Stingray ('89 2EQ a '92 3EQ)
Orange AD200B,Ampeg SVT810e (90's)
Shure GLXD-16E, BOSS TU-3, Maxon CP-9Pro+, MXR M80 DI+
0 xLajků:

4

Re: Nastavení úrovně snímačů JB a vliv na zvuk

Zkusit snimace trosku niz. Nebo je mas dobre, a muze byt i problem s vykourenym gainem.

Pokud stahujes volume do ktereho jsou privedeny snimace (pripad JB) tak musis pocitat s tim, ze se ti budou malicko ztracet vysky. Treba kytaristi to na stratu (ne ze by to bylo treba) resi tzv. treble bleed modem.  Otazka je jestli to clovek chce, treba bracha to zkousel, a cely ten blazinec nakonec zrusil, protoze mu to vubec nesedelo.

Fender American Professional Series Treble Bleed Circuit | Squier-Talk Forum

0 xLajků:

5

Re: Nastavení úrovně snímačů JB a vliv na zvuk

U pasivu bude rozdíl ve zvuku při stažení volumu určitě velký. Dokonce prý, jestli si to dobře pamatuju z různých rozhovorů velikánů, byla taková zlatá kombinace u JB neck 80%, bridge 50%. 

Fender P-bass s hromadou páček, kytarovým snímačem a tremolem, SG Les Paul 100, line6 pod hd 500X, Andy's drive, MXR dyna comp, Strymon DECO, Way Huge Pork Loin, TC 3rd Dimension Chorus
1 xLajků:

6

Re: Nastavení úrovně snímačů JB a vliv na zvuk

Já aktuálně na JB používám 80% neck a 100% bridge. Zvuk mi přijde líp "nabručenej" než obojí naplno. 80 neck a 50 bridge musím vyzkoušet, takhle informace mě nějak minula smile

Roscoe Beck V String Bass, Fender JB V standard USA 2001, Trace Elliot AH400SMX  + T.E. 1048H + 1x15", Hocke BT70 + N112, T.E. Transit-B, T.E. Elf + 1x10" a nějaký zbytečný krabičky
0 xLajků:

7

Re: Nastavení úrovně snímačů JB a vliv na zvuk

JohnyFallen napsal:

Nejsou ty snímače moc vysoko?

Nejsou. Byly, ale to bylo to první, co jsem udělal, že jsem je spustil. Ještě před tím pozorováním.

Mirek Vlček & Sheldon Dingwall➝Doug Castro➝Marco De Virgiliis
0 xLajků:

8

Re: Nastavení úrovně snímačů JB a vliv na zvuk

Koukam, ze mas v podpisu Vlcek & Vlcek. Zkus stahnout gain, co jsem mel doma na vikend jednoho Vlcka s jeho snimaci, tak byli o neco slabsi nez treba moje pasivy na JB.

0 xLajků:

9

Re: Nastavení úrovně snímačů JB a vliv na zvuk

A to je basa s aktivní nebo pasivní elektronikou? Takhle se to chová, když je vybitá baterka v aktivce.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

10 Naposledy upravil: Šimi (02. 09. 2021 15.47:25)

Re: Nastavení úrovně snímačů JB a vliv na zvuk

polygon napsal:

Koukam, ze mas v podpisu Vlcek & Vlcek. Zkus stahnout gain, co jsem mel doma na vikend jednoho Vlcka s jeho snimaci, tak byli o neco slabsi nez treba moje pasivy na JB.

Ta basa má silnější signál, než dvě mé aktivky. Krom toho úplně nerozumím logice, že kdyby měla slabý signál, tak by mělo pomoct stažení gainu. Jo jako že bych si slabej signál vytahoval gainem a kreslil ten gain, už chápu. Ne, mým aparátům gain nekreslí. A krom toho byl na málo.

Aidamos napsal:

A to je basa s aktivní nebo pasivní elektronikou? Takhle se to chová, když je vybitá baterka v aktivce.

Pasiv. Aneb jak říká klasik: "tam žádný vodiče nejsou".

Mirek Vlček & Sheldon Dingwall➝Doug Castro➝Marco De Virgiliis
0 xLajků:

11 Naposledy upravil: MartinXC (02. 09. 2021 16.19:29)

Re: Nastavení úrovně snímačů JB a vliv na zvuk

No, řekl bych, že soustava:

(potenciomer paralelně s cívkou) + (potenciometr paralelně s cívkou) + (potenciomer seriově s kondenzátorem) to celé paralelně

je zdroj zvuku s filtrem, který nutně musí měnit charakteristiku podle nastavení potenciometrů. Obecně to ubíráním hlasitosti okusuje středovýšky.

 

Pro názornost si dej clonu na 50%, stáhni krkový snímač na 0% a laboruj s hlasitostí kobylkového snímače od 20% do 100%.

Uslyšíš znatelný rozdíl v "tvrdosti" zvuku (menší hlasitost = zvuk více uhlazený jakoby víc basový, plná hlasitost = výrazný s hodně středy).

Při plné cloně to není tak markantní. Při stažené cloně je zvuk ještě sametovější.

 

Řekl bych prostor pro laborování se zvukem v rozmězí 50-90% volume u snímačů.

 

Fender PB US, JB MIM, JB MIM FL, MarleauxDiva fy Růžička, Spector Legend Classic 6, Palatino, Ibanez SRH500FL;
TCE250BH+Soundelirium 12UL, Hocke BT70+BN112M, Peavey/EVM15L+Peavey Mark III, Hocke BT120+Hocke B115, Hocke BN210, AldaxSPM250, Samson C-valve preamp...
1 xLajků:

12 Naposledy upravil: Lukáš (02. 09. 2021 16.50:39)

Re: Nastavení úrovně snímačů JB a vliv na zvuk

Šimi napsal:

Ale na poslední zkoušce jsem si všiml, že vlastně asi ne, že na stažených snímačích mi zvuk přišel čistší, na plných snímačích saturovanější, uřvanější. Ale popravdě si nejsem jistý, co jsem vlastně slyšel. Je možný, že třeba na plnej je ten signál tak silnej, že někde něco po cestě (kabel, vstup aparátu) začne nakreslovat? Všiml jsem si toho u slapu, tak možná že ten slap dělá velký signálový špičky...

 +

MartinXC napsal:

(potenciomer paralelně s cívkou) + (potenciometr paralelně s cívkou) + (potenciomer seriově s kondenzátorem) to celé paralelně je zdroj zvuku s filtrem, který nutně musí měnit charakteristiku podle nastavení potenciometrů. Obecně to ubíráním hlasitosti okusuje středovýšky.

Taky to tak slyším. Navíc u slapu, pokud do toho víc mydlíš, dostáváš hlasitý signál s ostrým atakem, na kterém se projeví i jemná změna nastavení (s tím rozdílem, že u vyšších hodnot potenciometrů 500kOhm a víc spíše mizí hlavně výšky).

Pokud ti vyloženě "nagainovaný" zvuk nevadí, vůbec to neřeš. Ba naopak mi IMHO připadá, že při blízkém nastavení snímačů blíže strunám je "těsně pod clippingem" nejbohatší zvuk a nejvíc se projeví vlastní charakter snímače.

Ostatně i Fender má na stránkách uvedená doporučená nastavení vzdálenosti mezi strunou a snímačem a je to opravdu dost blízko, až mě to samotnýho překvapilo.

Pokud to ale často zaprská tak, že se struna přilepí na magnet, tak to už mi připadá moc big_smile.

0 xLajků:

13

Re: Nastavení úrovně snímačů JB a vliv na zvuk

Díky Martinovi za vědecké zdůvodnění. Já tak nějak tušil, že by to tak mohlo být, ale když do nás na fakultě Elektrotechniky a informatiky tlačili RLC obvody, frekvenční charakteristiku a impulzní odezvu v rámci nějakého obecného elektrotechnického základu, tak mě to tehdy jako člověka studujícího obor IT hrozně nebavilo, takže jsem si to nedovedl takhle vybavit. Laplaceova transformace, Diracova funkce, bléé.

Mirek Vlček & Sheldon Dingwall➝Doug Castro➝Marco De Virgiliis
0 xLajků:

14

Re: Nastavení úrovně snímačů JB a vliv na zvuk

Šimi: koukám úplně stejný příběh jako já. Kdybychom dávali pozor, tak jsme dnes mohli rozdávat moudra smile

0 xLajků: