1

Téma: Charakteristický zvuk jazzbass

Ahoj, hraju na elektrickou kytaru a chtěl bych si v blízké době pořídit svojí první basu. Poslouchám Marcuse Millera (...I'll Be There), Kingu Głykovou (...Tears In Heaven) a podobný pohodový styl. Basová kytara se mi líbí hlavně jako solový nástroj. Moje první volba padla na kytary Jazz Bass od Squieru, Fenderu, Sire či G&L. Jenže před nedávnem jsem objevil i zajímavé baskytary od FGN, které nesou název Mighty Jazz a mají u krku single a v kobylkové pozici humbucker. (Jestli se jedná o paralelní či sériové zapojení cívek humbuckeru, jsem se bohužel nikde nedočetl.)

https://fujigen.shop/products/detail.php?product_id=1352

Protože stojí v názvu Mighty Jazz a současně mají u kobylky ten humbucker, tak očekávám větší univerzálnost nabízeného zvuku, při zachování zvuku Jazz Bass. Ale třeba se v tomto právě pletu.

Na youtube jsou nějaká videa.
https://www.youtube.com/watch?v=KwuEWukNwHI

Musím říci, že se mi kulatý zvuk humbuckeru a větší univerzálnost baskytary líbí. No asi jsem už zaujatý a bez zkušeností nedokážu posoudit, jak mě ta absence kobylkového singlu na úkor humbuckeru bude při hraní výše uvedené muziky později limitovat. Hraní flažoletů, akordů ve vysokých polohách ...

Je zvuk Marcuse Millera a podobných hráčů hlavně o krkovém snímači? Nebo je pro ten výsledný jazzbass zvuk ZÁSADNÍ a NEPOSTRADATELNÝ i ten kobylkový single snímač? Myslíte si, že zvuk té FGN basy bude díky humbuckeru znatelně jinde? Znatelně "nejazzbasový"? Jako např. když srovnáme J-bass a P-bass?

Děkuji.

0 xLajků:

2 Naposledy upravil: MartinXC (14. 08. 2021 07.53:29)

Re: Charakteristický zvuk jazzbass

Zdar, charakter JB dělají právě 2 singly v paralelním zapojení. Pro zvonivý slap taky - 2 singly paralelně udělají ve zvuku to potřebné "V".
Když bys hrál hlavně jeden snímač, tak to bude o obsahu harmonických v tónu - singl mi přijde barevnějsí. 
Pro praktické použití je ale hb mnohem jednodušší - nevrčí, nebzučí ať stojíš u aparátu nebo pod světlem, atd. Ale zvuk posuneš z JB někam do "modern". 
No a aby to nebylo tak jednoduché, mrkni třeba na snímadla od Schallera, kde hb v kombinaci několika cívek dává i singlový zvuk. 
Flažolety půjdou na všem, tam je to spíš o strunách (flat/round). 
Ale když budeš zvuk honit přes nějaká chrčítka, tak bych bral hb a dobarvoval až na eq. 

Fender PB US, JB MIM, JB MIM FL, MarleauxDiva fy Růžička, Spector Legend Classic 6, Palatino, Ibanez SRH500FL;
TCE250BH+Soundelirium 12UL, Hocke BT70+BN112M, Peavey/EVM15L+Peavey Mark III, Hocke BT120+Hocke B115, Hocke BN210, AldaxSPM250, Samson C-valve preamp...
0 xLajků:

3

Re: Charakteristický zvuk jazzbass

Ultimátní JB zvuk = 2 singly. Třeba tohle je maso:
https://hudebnibazar.cz/sadowsky/ID393640/

HB u kobyly tenhle JB sound změní. Je to pak variabilnější, to ano,l ale už není to echt JB sound.

Zon Club #001 Soundelirium Club #1
"Politici jsou buď neschopní nebo zkorumpovaní. Někdy stihnou za jeden den oboje" W. Allen.
0 xLajků:

4 Naposledy upravil: Hastur (14. 08. 2021 11.58:31)

Re: Charakteristický zvuk jazzbass

Baskytaru FGN ma z mistnich clenu Dzerrza tak ti potom urcite porefure. Jinak jak uz psali vyse, JB zvuk je o dvou singlech. Idealni pro variabilitu by bylo, kdyby ten HB u kobylky byl rozepinatelnej. Pak budes mit jak jazz bass tak modernejsi zvuk ala Music man.

Jinak zajimavou volbou by urcite mohli byt i baskytary Sandberg a Lakland.

Fender JB62RI CIJ 97´ (fretless) -> Feedbacker (send) -> Distortion -> Fuzz -> Freeze -> Delay - > Reverb -> Feedbacker (return) -> Preamp/DI  = BLACKNOISE/DRONE
Flatwound Club #2
0 xLajků:

5

Re: Charakteristický zvuk jazzbass

tohle je maso..
https://www.youtube.com/watch?v=eTqyM8qdmhU

Fodera Monarch 4, Fodera Emperor 5 , Fodera Monarch 4,  Ken Smith 4, Lakland US5, Lakland US4, Celinder JB4, STR 548, STR 549, DeGier Bebob 4, HotWire 5, Káča, Glockenklang+Vanderkley
0 xLajků:

6

Re: Charakteristický zvuk jazzbass

Ahoj, pokud jde o FGN tak mám tento model: https://fgnguitars.com/eb/mightyjazz/jmj5-ash-m/

Ten humbucker u kobyly je rozepínací, vytažením poteciometru tonové clony. Akorát v tom případě nelze měnit poměry mezi snímači - v tu chvíli se ovládá pouze celková hlasitost předním potenciometrem a ten prostřední je vyřazen. Současně se v tu chvíli o něco zvýší hlasitost. Tonová clona funguje dál.

Ostatně celkově je tento pasivní nástroj hlasitější než treba aktivní Stingray, kterého jsme měl předtím.

No a pokud jde o zvuk - řekl bych že je spíš blíž ke MM Stingray než k JB, ale určitě by tam šlo něco jako JB nakroutit.

Pokud jezdíš přes Hradec Králové, nabízím vyzkoušení.  A nebo se stav tady v HK ve 3D music, mají tam těch FGN bas docela dost: ODKAZ

Squier Vintage Modified Jazz Bass® '70s, Sterling by MusicMan Ray34, ZOOM B2 Four
Momentálně v kapele "Není zač!" http://www.nenizac.net/
0 xLajků:

7

Re: Charakteristický zvuk jazzbass

FilipBass napsal:

tohle je maso..

 To teda. Pro mě je teda hodně zajímavý, ža takhle super moderní zvuk leze z nástroje vyrobenýho 1978. Přitom přes tehdejší aparáty to muselo hrát úplně jinak...

Zon Club #001 Soundelirium Club #1
"Politici jsou buď neschopní nebo zkorumpovaní. Někdy stihnou za jeden den oboje" W. Allen.
0 xLajků:

8 Naposledy upravil: radoozz (24. 08. 2021 13.53:22)

Re: Charakteristický zvuk jazzbass

Hastur napsal:

zajimavou volbou by urcite mohli byt i baskytary Sandberg a Lakland.

 Lakland 55-02 jsem měl. Není to JB, není to MM. Docela z toho lezl precl. Ale čistokrevnej JB to nebyl. Koneckonců MM to taky nebyl. 

Zon Club #001 Soundelirium Club #1
"Politici jsou buď neschopní nebo zkorumpovaní. Někdy stihnou za jeden den oboje" W. Allen.
0 xLajků:

9 Naposledy upravil: Matej (14. 08. 2021 21.00:43)

Re: Charakteristický zvuk jazzbass

Hastur napsal:

Jinak zajimavou volbou by urcite mohli byt i baskytary Sandberg a Lakland.

Mám Jazz Bass deluxe 5 USA a Sandberg TM5. Po vypnutí jedné cívky (vypíná se switchem) toho hambáče na Sandbergu se dá říci, že je to jazz bass zvuk. Ale raději hraju s oběma cívkama na humbuckeru plus singl u krku. Je to takový více buldozer. Sandberg má úžasně ošéfovaný, že ten singl v kombinaci s hambáčem nebrumí a to ani trošíčku. To bývá problém na basách této kombinace snímačů. wink Jestli zvažuješ volbu jak píšeš, tak to kombinaci sigl u krku a hambáč u kobyly doporučuju. Ale jak píšu,...nevím jak to mají basy v této kombinaci snímačů ošéfované s brumem toho singlu. sunglasses

0 xLajků:

10

Re: Charakteristický zvuk jazzbass

To bych měl možná doplnit. FGN je na tom s brumem dost špatně. Nevím jestli je to dané tím, že to je pasiv s hodně silnými snímači, každopádně mě se zvukově nejvíc líbí kombinace singl naplno a humbáč zrhuba o 10 % stažený a v této kombinaci to brumí celkem slyšitelně. 

Vzhledem k tomu že používám několik krbiček, které brum násobí, neobejdu se bez noise gate. 

Ačkoliv při živém hraní to nikdo moc neřeší a ve studiu se vyřeší taky snadno.

Squier Vintage Modified Jazz Bass® '70s, Sterling by MusicMan Ray34, ZOOM B2 Four
Momentálně v kapele "Není zač!" http://www.nenizac.net/
0 xLajků:

11

Re: Charakteristický zvuk jazzbass

 

Děkuji moc za vaše příspěvky. Asi by bylo dobré osahat si co nejvíce jazz bass u Muzikeru nebo v Kytarách  a pak podniknout cestu do Hradce a podívat se do 3D Music, kde je těch baskytar od FGN docela hodně skladem. Tímto bych chtěl i poděkovat za nabídku Dzzerza vyzkoušet si jeho basu. Taky děkuji o poznámky k brumu.

Jinak baskytary Sandberg a Sadowski jsem ze svého výběru tak nějak vyřadil, protože jejich nejlevnější basy v cenové kategorii okolo 20 tisíc už mají aktivní elektroniku. Dražší Sandberg, Sadowski či Lakland začíná na 30 tisících a to se otevírá zase úplně jiná oblast parádních nástrojů a já bych to svoje dilema chtěl už ukončit a ne se v tom ještě více zamotat.

Ještě bych měl dotaz na Dzzerza. Jak je na tom FGN krom zvuku s kvalitou zpracování. A zda by šel do FGN baskytary znovu. Prostě jestli jsou to v cenové kategorii do 30 tisíc, v porovnání s jinými nástroji, dobré baskytary.

Děkuji

-----------------

Ještě na doplnění pro dalšího zájemce o FGN JMJ-ASH-M

Před několika týdny jsem vyhledával co nejvíce o modelu JMJ-ASH-M a psal jsem i mail do fabriky.

Na stránkách v japonštině mají uvedeno (doslovný překlad Google): Přepínač tónů s paralelním přepínačem (JMJ-ASH-M, JMJ5-ASH-M) Vytažením zvukového hrnce můžete přepínat spojení mezi předním a zadním snímačem z paralelního na sériový.

(U modelů JMJ-ASH-DE-M a JMJ5-ASH-DE-M ale stojí, že humbucker pomocí push/pull rozpojitelný je.)

V mailu z Japonska mi pak tuto informaci ze stránek potvrdili. Napsali, že u modelu JMJ-ASH-M v poloze push či pull funguje kobylkový snímač pořad jako dualní cívka. To jsou tedy aktuální informace. Jak píše Dzzerza - před jistou dobou tedy dávali rozpojitelný humbucker na kobyle i do JMJ-ASH-M.

 

 

 

0 xLajků:

12 Naposledy upravil: Dzzerza (16. 08. 2021 07.22:26)

Re: Charakteristický zvuk jazzbass

Na otázku, zda bych si FGN koupil znova, tak určitě ano - už jenom proto, že mám asi jediný modrý pětkový kus v republice :-).
Ten nástroj krásně rezonuje a navíc ta modrá barva je fakt pěkná. Taky mi velmi sedí profil krku.
Zpracování bez chyb - ačkoliv třeba Aidamos měl velké výhrady k tomu, že polové nástavce u humbáče mají menší rozteč než struny  - na této fotce je to dobře vidět: https://fgnguitars.com/eb/mightyjazz/jmj5-ash-m/

A pokud jde aktiv/pasiv. Pokud je mi známo, tak všechny modely se snímači Seymour Duncan jsou pasivní (poznáš podle toho že mají kovové nástavce), naopak všechny modely se snímači EMG (celé v černém bez nástavců) jsou basy aktivní např: https://www.3dmx.cz/fgn-jmj-ash-de-m-opb-open-pore-black-ean102731-skupM1_E04_01.php

 

Squier Vintage Modified Jazz Bass® '70s, Sterling by MusicMan Ray34, ZOOM B2 Four
Momentálně v kapele "Není zač!" http://www.nenizac.net/
0 xLajků:

13 Naposledy upravil: sigi (15. 08. 2021 21.03:25)

Re: Charakteristický zvuk jazzbass

Doporucim Sire V5. Pasivní jazzbass s tlustými pražci a pozice snímačů v 74kovym jazzzbasu. Basa má pečený krk a hraje to hodně blízko k originálnímu Fenderu. A to za 15tisic nová.

Basy: Jazzbas 5 - Marcus Miller V5 passive, Jazzbas 4 - Sandberg California TT4 - passive,  Jazzbas 6 - Pele custom,
Nahlas: EBS Reidmar 500 + 2x EBS Classic Line CL112
Komorně: Phil Jones BG100 bass cub
InEar:  Line6 Helix HX Stomp, Fender Downtown Express
0 xLajků:

14

Re: Charakteristický zvuk jazzbass

Podle mě zvuk jazzbasse je hlavně o kobylkovým snímači. Taky mám rád když kobylkovy snímač je na výšší hlasitost než krkovy. To podle mě dělá ten charakteristický zvuk.

Basy: Jazzbas 5 - Marcus Miller V5 passive, Jazzbas 4 - Sandberg California TT4 - passive,  Jazzbas 6 - Pele custom,
Nahlas: EBS Reidmar 500 + 2x EBS Classic Line CL112
Komorně: Phil Jones BG100 bass cub
InEar:  Line6 Helix HX Stomp, Fender Downtown Express
0 xLajků:

15

Re: Charakteristický zvuk jazzbass

sigi napsal:

Doporucim Sire V5. Pasivní jazzbass s tlustými pražci a pozice snímačů v 74kovym jazzzbasu. Basa má pečený krk a hraje to hodně blízko k originálnímu Fenderu. A to za 15tisic nová.

Jednoho jsem si chtěl ve slevě někde myslím na kytarách ze zvědavosti koupit, ale na fejzbůku mě od toho všichni odrazovali, že to vůbec nehraje. hushed

0 xLajků:

16 Naposledy upravil: eosine (15. 08. 2021 23.56:27)

Re: Charakteristický zvuk jazzbass

Sire V5 v pasivu muzu taky doporucit, oslovil me zvukem, zpracovanim a materialy a ergonomii

1 xLajků:

17

Re: Charakteristický zvuk jazzbass

Já bych si FGN koupil hned, ale ta modrá pětka už majitele má a druhá v republice bohužel není, takže jsem nakonec pořídil starší Fender jazzbas a rozhodně jsem neudělal špatně.

Roscoe Beck V String Bass, Fender JB V standard USA 2001, Trace Elliot AH400SMX  + T.E. 1048H + 1x15", Hocke BT70 + N112, T.E. Transit-B, T.E. Elf + 1x10" a nějaký zbytečný krabičky
0 xLajků:

18

Re: Charakteristický zvuk jazzbass

Dzzerza napsal:

To bych měl možná doplnit. FGN je na tom s brumem dost špatně. Nevím jestli je to dané tím, že to je pasiv s hodně silnými snímači, každopádně mě se zvukově nejvíc líbí kombinace singl naplno a humbáč zrhuba o 10 % stažený a v této kombinaci to brumí celkem slyšitelně. 

Vzhledem k tomu že používám několik krbiček, které brum násobí, neobejdu se bez noise gate. 

Ačkoliv při živém hraní to nikdo moc neřeší a ve studiu se vyřeší taky snadno.

Tebou popisovaný problém s brumem mě překvapuje. Mám 3 roky stejnou basu akorát čtyřku z olše s palisandrem a ať zvolím jakýkoli poměr snímačů - je ticho.

Trable s brumem jsem měl u fungl nového Jazz Base Am Prof. Kyž jsem pustil struny, nebo jinou uzeměnou část, brum jako kráva i v kombinaci oba singly naplno. Vyřešil jsem to odstíněním šachet snímačů a kapsy pod controll plate měděnou fólií.

Jo a to rozepínání hambáče někde popisují jako přepínání Series/Parallel Select a jinde jako boost.

Co se týče zpracování, seříditelnosti a hratelnosti - naprosto bez připomínek.

Fender American Pro Jazz Bass, Lakland Skyline 44-64, Fujigen FGN Mighty Jazz .
0 xLajků:

19

Re: Charakteristický zvuk jazzbass

Fish17 napsal:
Dzzerza napsal:

To bych měl možná doplnit. FGN je na tom s brumem dost špatně. Nevím jestli je to dané tím, že to je pasiv s hodně silnými snímači, každopádně mě se zvukově nejvíc líbí kombinace singl naplno a humbáč zrhuba o 10 % stažený a v této kombinaci to brumí celkem slyšitelně. 

Vzhledem k tomu že používám několik krbiček, které brum násobí, neobejdu se bez noise gate. 

Ačkoliv při živém hraní to nikdo moc neřeší a ve studiu se vyřeší taky snadno.

Tebou popisovaný problém s brumem mě překvapuje. Mám 3 roky stejnou basu akorát čtyřku z olše s palisandrem a ať zvolím jakýkoli poměr snímačů - je ticho.

Trable s brumem jsem měl u fungl nového Jazz Base Am Prof. Kyž jsem pustil struny, nebo jinou uzeměnou část, brum jako kráva i v kombinaci oba singly naplno. Vyřešil jsem to odstíněním šachet snímačů a kapsy pod controll plate měděnou fólií.

Jo a to rozepínání hambáče někde popisují jako přepínání Series/Parallel Select a jinde jako boost.

Co se týče zpracování, seříditelnosti a hratelnosti - naprosto bez připomínek.

Tem brum jsem nechal kontrolovat kytarářem a říkal, že veškeré zapojení uvnitř je v pořádku, takže je to prostě vlastnost snímačů.
Je pravda, že to odstínění šachet jsem nezkoušel a možná by to stálo za úvahu.

Ohledně rozporů v popisu Parallel/Series vs. Boost, moc jsem to nestudoval, ale není možné že boost by byl u těch aktivek s EMG a  Ser/par u pasivních snímačů?
Těžko si umím představit nějaký boost u pasivky.
Ale je to jenom nápad.

Squier Vintage Modified Jazz Bass® '70s, Sterling by MusicMan Ray34, ZOOM B2 Four
Momentálně v kapele "Není zač!" http://www.nenizac.net/
0 xLajků:

20

Re: Charakteristický zvuk jazzbass

Hledal jsem dnes pomocí Googlu, u jakého modelu se na firemních stránkách Fujigenu objevuje slovo "booster" a toto slovo firma na stránkách vůbec nemá, nepoužívá ho.
V mailu, co my poslali z Japonska stojí, že  u modelu JMJ-ASH-M push/pull knob slouží k změně zapojení z normálního paralelního uspořádání na silnější zvuk do uspořádání v sérii. Rozpojení cívek popřeli.  Pořád jde o humbucker. Takže to seriové zapojení nesoucí sebou zmohutnění, zakulacení zvuku, by mohl být ten booster.

Z netu jsem se dozvěděl:
Dvojcívka (humbucker) se klasicky zapojují do série.  Dva singly na Jazz bassu jsou zase zapojené paralelně

Takže u  JMJ-ASH-M jsou dvě možnosti.

1.
Buď je humbucker klasicky zapojený do serie a jediné, co jde ještě na této base zapojit do serie, je už jen krkový (single) a kobylkový (humbucker) snímač dohromady.

nebo

2.
Jsou dvě cívky humbuckeru zapojeny paralelně a pomocí push/pull knobu se nastaví zapojení cívek humbuckeru do serie a tím se dosáhne mohutnějšího, kulatějšího zvuku, typického pro MusicMan.  Spojení krkového a kobylového snímače asi zůstane nezměněné.

Protože tíhnu k Jazz bassu, tak by se mi líbila ta druhá možnost. Nechám se překvapit.

Každopádně slibné pro mě je, že na tomhle fóru, stejně jako na anglických webech má FGN dobrou pověst.



0 xLajků:

21

Re: Charakteristický zvuk jazzbass

Aniž bych měl cokoliv proti FGN, tak snažit se dostat JB zvuk z něčeho jiného než JB bude drbání levou rukou za pravým uchem. To "zadání" s Marcusem a Kingou znělo celkem jasně - Fender JB.

https://hudebnibazar.cz/prodam-fender-marcus-miller-jazz-bass-v/ID394273/

https://hudebnibazar.cz/prodam-us-fender-jazz-bass-marcus-miller-v/ID393016/

https://hudebnibazar.cz/fender-jazz-bass-deluxe-v-usa/ID389442/

S těmito třemi ten Millerův tón máš možnost dosáhnout, záleží samozřejmě na rukou. No a ani tímto nešlápneš vedle:

https://hudebnibazar.cz/fender-jazz-bass-american-standard/ID380741/

https://hudebnibazar.cz/fender-jazz-bass/ID393534/

Pokud bych jel na rozpočet, tak 

https://hudebnibazar.cz/squeir-silver-series-jazz-bass-mik-1989-case-fender/ID390472/

 S každou z těch bas máš JB zvuk rovnou na talíři. Že bude FGN s humbuckerem univerzálnější basa, o tom žádná...ale pokud chceš JB, proč kupovat něco jiného než JB?

 

 

 

 

"Dávej pozor," varovali ji. "S kýmkoliv z nich bys přivedla na svět děti s prasečím ocasem."
Soundelirium Club #4
Flatwound Club #6
JB, PB, G&L, bezpražce, nějaké ty basy...
Fender TBP1 -> Warwick Hellborg SP 250 -> Hellborg Club & Lo Cab, Soundelirium HPF v2 & The Germ, spousta krabiček
0 xLajků:

22

Re: Charakteristický zvuk jazzbass

kopyto napsal:

Že bude FGN s humbuckerem univerzálnější basa, o tom žádná...ale pokud chceš JB, proč kupovat něco jiného než JB?

 Je to tak. Samozřejmě pokud je GAS na FGN (což tak vypadá), důvody se vždycky najdou smile

still got the blues... for RnR smile
Jsem  TU
https://stepanaxman.com/
0 xLajků:

23 Naposledy upravil: Hastur (18. 08. 2021 06.50:57)

Re: Charakteristický zvuk jazzbass

Ještě to tu nezaznělo, ale pak je i možnost si nechat ten jazz bass postavit a zrovna třeba u  Redbird by to bylo za dobrý pěníze. Výhodou je, že si můžeš tu basu přesnějc nakonfigurovat, nevýhodou pak, že kdyby si jí někdy v budoucnu prodával, tak cokoliv s nálepkou Fender prodáš snáz než custom nástroj.

Fender JB62RI CIJ 97´ (fretless) -> Feedbacker (send) -> Distortion -> Fuzz -> Freeze -> Delay - > Reverb -> Feedbacker (return) -> Preamp/DI  = BLACKNOISE/DRONE
Flatwound Club #2
0 xLajků:

24

Re: Charakteristický zvuk jazzbass

Hastur napsal:

Ještě to tu nezaznělo, ale pak je i možnost si nechat ten jazz bass postavit a zrovna třeba u Redbird by to bylo za dobrý pěníze. Výhodou je, že si můžeš tu basu přesnějc nakonfigurovat, nevýhodou pak, že kdyby si jí někdy v budoucnu prodával, tak cokoliv s nálepkou Fender prodáš snáz než custom nástroj.

 To je samozřejmě vždycky cesta, ale nevím jestli je to vhodné při pořizování první basy.

Potenciál stavby na míru tím přijde trošku vniveč, protože to je dobré dělat ve chvíli, kdy už vím jaký profil krku mi opravdu sedí a tak dále.

still got the blues... for RnR smile
Jsem  TU
https://stepanaxman.com/
0 xLajků:

25

Re: Charakteristický zvuk jazzbass

kopyto napsal:

pokud chceš JB, proč kupovat něco jiného než JB?

 +666

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

26

Re: Charakteristický zvuk jazzbass

Určitě také doporučuji JB pro zvuk JB smile On ten rozpojený humbucker zní pořád trochu jinak než klasický singl.

Ohledně zmíněných nástrojů - ten bílý JB MM 5 jsem měl. Na počátku dost nic moc basa (nevím, jak nás s Tomem K. při zkoušení "obelhala"), po pár doladěních a úpravách se hodně posunula, ale konkrétně tento kousek top nástroj není a asi nikdy nebude. Na mém malém aparátu to nebylo úplně ono, naopak na velké bedně (6x10) měla hromadu krásných spodních basů - tak to pro představu konkrétně tohoto kousku.

Takže pokud MM 5 USA, tak bych sáhnul raději po tom kousku v naturalu.

 

Pokud je rozpočet lehce nižší, tak z USA čtyřek celkem jednoznačně natural 75 reissue, navíc má na požadovaný zvuk lepší předpoklady (javorový hmatník, jasanové tělo) + je to vyšší řada než USA standard.

 

A pokud je cenově OK cca 12.000Kč, tak červený Squier bych určitě zkusil. Vzal bych na to zkušenějšího kolegu s dobrým nástrojem podobné cenové třídy (mexiko, lepší squier) a při srovnávačce bych zkusil zbouchnout cenu - ten červený Squier bude dost "udušený" díky 0. pražci, který je zcela v háji (plus ta lepící páska na podložení!!!), stejně tak by chtělo následně doma podotahovat šrouby, napustit hmatník olejem, vyměnit min. jackovou samici (prostě investice v řádu stokorun) - tohle může být s ohledem na věk velmi perspektivní nástroj z hlediska vydolování fajn zvuku.

Ale palisandr hmatník + snad olše - tohle bude hrát trochu jinak než Kinga/Marcus. Hlavně je nutno při zkoušení base kouknout "pod sukně", jestli to náhodou není překližka! Jeden korejský Fender mi kdysi prošel rukama - a byl překližkový (nehrál špatně, ale spodky neměly moc "koule"). Takže odklopit kryt poťáků a pokud to nebude zřetelné, sundat struny a krk. Tzn. rozhodně to jít vyzkoušet se zkušenějším kolegou.

Nějaký Fendery...
Nějakej pedalboard s hromadou českých (i nečeských) výrobků, Hocke Blues 18 + 10/12" bedna (CZ/CZ)
Profil
0 xLajků:

27

Re: Charakteristický zvuk jazzbass

Já bych taky s dovolením přispěl svojí troškou do mlýna.

V první řadě bych si ujasnil, jestli je Miller sound opravdu to co chces. Co jsem měl tyhle jeho basy v tlapách (jak Sire tak Fender, aktivky), tak jsou parádní, ale zvuk je specifický. První věc co je třeba počítat tak, že jeho zvuku s největší pravděpodobností nedosáhneš. K tomu třeba jest dost komprese a především ruce. Druhá mi přijde, že tyhle nástroje mají velice specifickou a svéráznou barvu zvuku, která se mi v kapele maličko hůře prosazuje pokud se "přitlačí na pilu".

Potom další poznámka, 5strunný jazz bass mi nikdy v rukách zvukově jako 4strunný. JB4 se vyznačuje opravdu uzoučkým krkem, především u těch Fender 5 strunek, které mají na nultém pražci 48mm, dojde k nezanedbatelnému zvětšení masy dřeva. Co jsem měl možnost tak většina pětek JB mi oproti čtyřce přijdou zvukově hutnější.

Za mě pokud máš možnost, tak bych zavítal do nějakého krámu, kde bych zkusil něco osahat ať už v pasivu nebo aktivu. Ještě bych třeba tvůj seznam rozšířil o Sandberg, kteří vyrábějí právě různé kombinace JJ, J/HB, P/HB a cena mi přišla více než super.

Jinak jsem také zachytil, že se do čech začíná dovážet Lakland, sídlit by firma měla v Pardubicích.

0 xLajků:

28

Re: Charakteristický zvuk jazzbass

Onbla napsal:

Hledal jsem dnes pomocí Googlu, u jakého modelu se na firemních stránkách Fujigenu objevuje slovo "booster" a toto slovo firma na stránkách vůbec nemá, nepoužívá ho.
V mailu, co my poslali z Japonska stojí, že  u modelu JMJ-ASH-M push/pull knob slouží k změně zapojení z normálního paralelního uspořádání na silnější zvuk do uspořádání v sérii. Rozpojení cívek popřeli.  Pořád jde o humbucker. Takže to seriové zapojení nesoucí sebou zmohutnění, zakulacení zvuku, by mohl být ten booster.

Z netu jsem se dozvěděl:
Dvojcívka (humbucker) se klasicky zapojují do série.  Dva singly na Jazz bassu jsou zase zapojené paralelně

Takže u  JMJ-ASH-M jsou dvě možnosti.

1.
Buď je humbucker klasicky zapojený do serie a jediné, co jde ještě na této base zapojit do serie, je už jen krkový (single) a kobylkový (humbucker) snímač dohromady.

nebo

2.
Jsou dvě cívky humbuckeru zapojeny paralelně a pomocí push/pull knobu se nastaví zapojení cívek humbuckeru do serie a tím se dosáhne mohutnějšího, kulatějšího zvuku, typického pro MusicMan.  Spojení krkového a kobylového snímače asi zůstane nezměněné.

Protože tíhnu k Jazz bassu, tak by se mi líbila ta druhá možnost. Nechám se překvapit.

Každopádně slibné pro mě je, že na tomhle fóru, stejně jako na anglických webech má FGN dobrou pověst.

Tak jak to popisuješ to dává smysl. Jenom si říkám, proč při zapojení humuckeru do série je vyřazen prostřední potenciometr a nelze tím pádem měnit poměr mezi singlem a HB.
Jediné co mě napadá, že tím chtěli napodobit chování Musicmanu a tj. ovládání hlasitosti pouze jedním poťákem.

Squier Vintage Modified Jazz Bass® '70s, Sterling by MusicMan Ray34, ZOOM B2 Four
Momentálně v kapele "Není zač!" http://www.nenizac.net/
0 xLajků:

29

Re: Charakteristický zvuk jazzbass

Dzzerza: kdyz zapojis dva snimace do serie tak v zasade propojis "vyvod" z jednoho na "privod" druheho. Pokud tam funguje jen jedno volume tak to v zasade funguje jako mod jazz basu, kam si nekteri davaji push-pull potak na zapojeni kombinace snimacu serie/paralel. Zvuk MM tim neudelas tam pokud se nemylim je standardne zapojen HB paralelne (MMkari kdyztak oprava). I kdyby si tam podle me clovek udelal prepinac serie/parallel pro ten HB tak stejne by se asi moc nepriblizil zvuku MM, ten snimac je blizko kobyle a chybi tam zasadni prvek MM zvuku -> jejich specificka aktivka.

0 xLajků:

30

Re: Charakteristický zvuk jazzbass

polygon napsal:

Dzzerza: kdyz zapojis dva snimace do serie tak v zasade propojis "vyvod" z jednoho na "privod" druheho. Pokud tam funguje jen jedno volume tak to v zasade funguje jako mod jazz basu, kam si nekteri davaji push-pull potak na zapojeni kombinace snimacu serie/paralel. Zvuk MM tim neudelas tam pokud se nemylim je standardne zapojen HB paralelne (MMkari kdyztak oprava). I kdyby si tam podle me clovek udelal prepinac serie/parallel pro ten HB tak stejne by se asi moc nepriblizil zvuku MM, ten snimac je blizko kobyle a chybi tam zasadni prvek MM zvuku -> jejich specificka aktivka.

MM je standardně paralelně. Ale na Jazz Bassy se někdy dává takzvaný S-switch právě pro zapojení snímačů sériově, jako to má zapojené vlastně i Precision, takže pak taky logicky jen jedna hlasitost. Výledkem je více basů, na druhou stranu méně výšek, ale zase silnější signál. Viz např. zde: https://baskytara.com/topic17403

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

31

Re: Charakteristický zvuk jazzbass

Hastur napsal:

Jinak zajimavou volbou by urcite mohli byt i baskytary Sandberg a Lakland.

 Mám oboje, u Sandbergu záleží na typu, třeba Marlowe DK5 se dvěma singly je hodně blízká JB, ale TM2 po rozepnutí HB na singly zní úplně jinak, je to hodně moderní zvuk. U Laklanda 55-02 se dá dělat strašně moc věcí, i ten JB se dá napodobit.

Sandberg California TM2 5 str.; Lakland Skyline 55-02 Deluxe; Fender Jazz Bass (US 1976); EBS Gorm 350 (2x10"); EBS Neo Drome 150 (1x12"); EBS Microbass II Preamp/DI Box
http://www.sorryband.cz/
0 xLajků:

32

Re: Charakteristický zvuk jazzbass

Jistě super basa za super peníze, ani bych neváhal chtít Jazz Bass se zvukem ala Marcus Miller: https://baskytara.com/topic17753-p-fender-jb-deluxe-2009.html

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků: