1

Téma: Hlodavci vs. aparát

Zdravím,

hned úvodem bych rád zmínil, že jsem dlouhou dobu přemýšlel, jestli s tím mám vůbec vylézt mezi lidi, či si to nechat jen pro sebe. Ale nakonec by z toho mohlo plynut ponaučení, aby někdo nezopakoval moje chyby, a také reference na lidi, kteří mi pomohli problém vyřešit. A třeba se také dozvím, že má již někdo podobné zkušenosti, či jeho aparát utrpěl jiným drastickým způsobem...

Bylo, nebylo...

Postupně se svojí ženou rekonstruujeme starší rodinný domek, a jelikož moje pracovna/hudebna byla na řadě poslední, kde chybělo vymalovat, pustili jsme se na podzim 2020 do toho. Klasicky jsme nábytek odstěhovali již do hotové místnosti vedle, a basovou a kytarovou aparaturu jsem dočasně umístil do garáže. Vymalovali jsme, a po týdnu co cimra vyschla jsme nastěhovali nábytek zpět. Pak přišel na řadu aparát, ale když jsem přišel do garáže, spadla mi čelist...

Mám kombo Gallien-Krueger 700rb 210, a jak tam tak stálo v garáži, tak před bassreflexem ve spodní části byl na zemi bordel ve formě vaty, černého papírů a myších bobků. Kombo jsem dotáhl domů, sundal mříž a bylo jasno!

https://baskytara.com/img/m/25272/t/p1f8q1t4su1uj71k7qph4hbpbno3.jpg

Bassreflexem nalezly myši dovnitř, neb se na podzim stahovaly kam se dalo, a obsadily nám garáž, což ale v době když jsem tam kombo ukládal ničemu nenasvědčovalo. Po sundání repra jsem zjistil, že vatová hmota posložila jako velké hnízdo, a u obou reproduktorů byly zezadu ožrány membrány, přičemž na jednom se jim podařilo prokousat skrz až ven.

Co s tím?

Musel jsem to vyřešit, ale také přiznat co se mi stalo. Šel jsem Googlit, a hledat pomoc, nebo radu jak dál. Soundelirium, Whiterook a Hocke. Google mě vyhodil tyto tři výrobce bass beden, s tím že jsem se na ně obrátil s prosbou o pomoc, a radu co s tím dál. Na stole zůstalo několik variant:

1. nechat si jen zesilovač a koupit k tomu bednu novou, respektive si ji nechat vyrobit

2. vyměnit reproduktory za nový - buď sehnat originál, nebo pořídit jiný se stejnými parametry

3. nechat reproduktory opravit

Varianta 1. byla nejdražší a moc se mi do ní nechtělo, 2. varianta mi přišla ideální a o 3. variantě jsem ani neměl tušení, že je to možné...

3. varinata - oprava reproduktoru

Na 3. variantu mě upozornil Honza Havránek z Whiterook, s tím že to dělá nějaký pan Libor Zvěřina z Černé Hory. To mě přimělo o této variantě popřemýšlet, neb všichni pánové na osobní návštěvu byli pro mě trošku z ruky, zatímco přes Černou Horu denně dojíždím do práce, tak bych za zeptání nic nedal. Pan Zvěřina má i webové stránky, našel jsem kontakt a zavolal mu. Druhý den jsem repro k němu dovezl. On si ho prohlédnul, a nechal si ho, že se mi ozve, že to spravit určitě půjde. Druhý den mi zavolal že to rozebral, zvážil membrány a sehnal podobné, o stejných vlastnostech, s tím že toho má teď hodně (v rámci kronaviru a lockdownu si dělali lidi doma pořádek), tak jestli nespěchám že to opraví. Za týden mi volal, že si můžu reproduktory vyzvednout, tak jsem se tam stavil, vyzkoušeli jsme je, za každý jsem zaplatil 500 Kč a jel spokojený jak želva domů. Neb mě nakonec tato varianta přišla nejvýhodněji.

https://baskytara.com/img/m/25272/t/p1f8q2k815rfv18ueg144vejt25.jpg

Co bych řekl závěrem?

Mám novou zkušenost na co si dát pozor, a která mě nakonec ani moc nestála. Také už vím, že je možné reproduktory v pohodě upravit. Co jsem se s panem Zvěřinou bavil, tak dělá všechny možné opravy a asi všech druhů reproduktorů co jsou na světě wink I když říkal, že největším limitem je dostupnost náhradních dílů. Každopádně jsem za něho rád, že mi pomohl, a za kluky co mě poradili s problémem (ještě jsem o fóru Baskytara neměl tušení).

A co vaše zkušenosti? Už jste někdy někdo řešili něco podobného?

PS: Reproduktory jsem ještě do komba nevrátil, neb jak jsem je ve vzteku vymontovával ven, a viděl ten bordel, tak jsem si na Speakonu nepoznačil co kam patří (nenapadlo mě že je tam budu vracet). A jelikož jsou z káblu 4 vývody, (2x horna, 2x repro) co budu muset ještě propojit mezi sebou (zbyl mi kabel), tak se určitě obrátím o další radu na vás tady! Bednu bych chtěl příští týden zprovoznit.

Music Man Club #16
1 xLajků:

2

Re: Hlodavci vs. aparát

Myši to jsou potvory.

0 xLajků:

3

Re: Hlodavci vs. aparát

neca napsal:

...

Bassreflexem nalezly myši dovnitř, neb se na podzim stahovaly kam se dalo, a obsadily nám garáž, což ale v době když jsem tam kombo ukládal ničemu nenasvědčovalo. Po sundání repra jsem zjistil, že vatová hmota posložila jako velké hnízdo, a u obou reproduktorů byly zezadu ožrány membrány, přičemž na jednom se jim podařilo prokousat skrz až ven.

...

Díky za zkušenost, tohle by mě fakt nenapadlo. Možná proto, že naše 2 kočky nedají myším šanci. Je vidět, že u vás myšky našly kvalitní bydlení :-)

Libor Zvěřina je machr, nechápu jak dokáže některé věci rozchodit (jako třeba sundat 40let starou membránu, vše vyčistit a zase poskládat dohromady, že není nic poznat.) Opravoval nebo čistil mi 6 různých repráků, vždy perfektní práce a cenově za hubičku. 

Btw by mě zajímalo, jestli renovované repra budou hrát stejně nebo (tipuju) jinak a jak moc jinak. U membrány nejde jen o hmotnost ale o vlastní kmitočty v závislosti na zatížení.

Fender PB US, JB MIM, JB MIM FL, MarleauxDiva fy Růžička, Spector Legend Classic 6, Palatino, Ibanez SRH500FL;
TCE250BH+Soundelirium 12UL, Hocke BT70+BN112M, Peavey/EVM15L+Peavey Mark III, Hocke BT120+Hocke B115, Hocke BN210, AldaxSPM250, Samson C-valve preamp...
0 xLajků:

4

Re: Hlodavci vs. aparát

Tak my, co jsme začínali na konci osmdesátých let, tak pro nás byl ikonou pan Husák z Červenky u Litovle.

Ten pravděpodobně přemotal Tesla repráky polovině kapel v republice. Jeho dodací lhůty byly nekonečné, muselo se na něj pořád tlačit, ale přemotával 50 W basáky Tesla klidně 200 W - to že člověk akorát potřeboval silnější zesilovač tehdy nikdo moc neřešil. Každopádně tento pán doma v kůlně dokázal vyměnit membránu a cívku skoro na čemkoliv.

Takže věřím, že pokud má šikovný člověk dneska přístup ke kvalitním náhradním dílům, může opravit ledacos,

Squier Vintage Modified Jazz Bass® '70s, Sterling by MusicMan Ray34, ZOOM B2 Four
Momentálně v kapele "Není zač!" http://www.nenizac.net/
0 xLajků:

5

Re: Hlodavci vs. aparát

Pan Husak mi premotal osumnactku peavey a udelal ze ctyr ohmu ctyri, doted mu dekuju a blahorecim!

The Jack, The  Pearl, Palatino EUB, Cort GBMP3,  GK 200RB 1981, Ampeg B200R 2008, Peavey Centurion III 1978, Peavey 118 1978, MB PH 112, EBS MBII
0 xLajků:

6

Re: Hlodavci vs. aparát

Tak kombo je sestaveno zpět dohromady, a vyzkoušeno!

https://baskytara.com/img/m/25272/t/p1fc0ivmkq1geg1ujc1q7s1os51kd23.jpg

Přidal bych pár svých subjektivních dojmů, protože mám pocit, že hraje lépe jak předtím...

Oproti původnímu stavu mají reproduktory Eminence GK Paragon nové membrány (nejsou hladké, ale vroubkované) u nichž by měla hmotnost být stejná, ale přijdou mi o něco tužší. Další změnou je, že jsem zevnitř komba po konzultaci odstranil tlumící materiál ve formě umělé vaty, kterou bylo kombo po stěnách vystláno (vrstva cca 3 cm), a z níž si myši nadělali zabavní park a pelech v jednom.

Před nucenou úpravou byl problém hrát s volume "za půlku" protože celá bedna začínala až nepříjemně rezonovat, a ze zvuku se vytrácela konkrétnost. Stejně tak mi přišlo že oproti současnému stavu kombo nehrálo tak průrazně a živě. Napadlo mě, jestli repra třeba už neměli částečně prolomené membrány před myším večírkem. Takže momentálně není problé hrát v celém rozsahu volume a nastavení, zvuk se nezazhuhlává, kombo nerezonuje, a čitelnost tónu mi příjde mnohem brilantnější a i barevnější (nevím jak lépe to popsat), což bude způsobeno i novou basou.

Pro bastlíře a domací kutily za které se také trošku považuji, jsem si dovolil menší "průmyslovou špionáž", když už jsem měl bednu celou rozebranou. Tak jak budu v práci, dal bych v Corelu dohromady přesné plány i s fotodokumentací na stavbu comba nebo boxu GK 210 RB s hornou, a zavěsil je na thread věnující se domací stavbě boxu.

 

Music Man Club #16
0 xLajků: