1

Téma: Jak vybrat kvalitní nástroj

Dobrý den,

rád by som sa spýtal, ako vybrať resp. poznat kvalitný nástroj. Často sa píše, že je basa "hluchá", má "vlky" a pod., čo si pod tým predstaviť? Ako by ste postupovali pri poznávaní nového nástroja? Mám na mysli situáciu, keď nie je možnosť porovnať basu s inými. Vaše skúsenosti?

0 xLajků:

2

Re: Jak vybrat kvalitní nástroj

Upřímně - bez zkušeností to skoro nejde...   Vlk je neznělý tón, obvykle způsobený rezonancí krku. U jazzbassu to bývá někde mezi 3-5 pražcem na struně  G.  Hluchá basa ma vlka všude :-)

JB Vintera 70, JB 60 MiM, PB MiM, Sandberg Electra PB, Cort A4 OPN, JB SQVM70, JB SQVM FL, Jaguar Bass SQCV , PB (skládačka), Hofner 500/1 1965
Trace Elliot Transit -> Trace Elliot ELF -> 2x110, 210, 115, HA3500, Roland Cube 30
Shure 58A beta -> TC Helicon Harmony Singer
0 xLajků:

3

Re: Jak vybrat kvalitní nástroj

Vzít sebou někoho zkušenějšího. Jinak kvalita nových nástrojů jako Squirel, Vintage, Sire, Harley Benton, Sx i když se to vyrábí třeba v Indonési šla hodně nahoru a co jsem měl v poslední době v ruce byli použitelný nástroje na všechno moje hraní... Takže to není vyloženě jenom pro začátečníky... Teď bych chvilku s nástrojem poseckal a koupil něco a pečeným krkem, protože to budou postupně zavádět všechny značky i do levných nástrojů a tyto krky mají velikou výhodu v tom, že hodně rezonují a hlavně se nekrouti takže není problém seřídit nástroj.

Basy: Jazzbas 5 - Marcus Miller V5 passive, Jazzbas 4 - Sandberg California TT4 - passive,  Jazzbas 6 - Pele custom,
Nahlas: EBS Reidmar 500 + 2x EBS Classic Line CL112
Komorně: Phil Jones BG100 bass cub
InEar:  Line6 Helix HX Stomp, Fender Downtown Express
0 xLajků:

4

Re: Jak vybrat kvalitní nástroj

A samozřejmě klíčová otázka je - je třeba kupovat nový nástroj nebo za stejné peníze získat nástroj o 1-2 třídy lepší, který navíc v případě potřeby pošleš do světa za podobné peníze?

Je to samozřejmě také vhodné řešit s někým zkušenějším..

Nějaký Fendery...
Nějakej pedalboard s hromadou českých (i nečeských) výrobků, Hocke Blues 18 + 10/12" bedna (CZ/CZ)
Profil
0 xLajků:

5 Naposledy upravil: Jazzmas (22. 12. 2020 17.09:07)

Re: Jak vybrat kvalitní nástroj

Osobne mám dve basy: Warwick (2003) a USA Standard Jazz Bass Fretless (2008), obidve pri hraní rezonujú o telo, povedal by som, že ten Warwick viac ako Fender (rezonuje aj vo vyšších polohách), pri jednotlivých tónoch nemám pocit, že by niekde bol "vlk" tak, ako ho chápem ja (slabší, tichší tón?). A ako o dosť lepšia basa mi vychádza ten Fender (aj keď sú obe úplne rozdielne), v budúcnosti chcem prikúpiť ešte pražcový jazz bass (bazar) a ako polohluchý amatér neviem, na čo si dať pri zvuku pozor. Osobne by som teda postupoval asi tak, že by som basu vyskúšal "na sucho", či dostatočne rezonuje a skontroloval každý tón. Ide my skor o to, ze sa často píše: "z 10 kusov bolo 9 hluchých a jeden skvelý" "kus od kusu" a pod., tak ako vlastne na to.

0 xLajků:

6

Re: Jak vybrat kvalitní nástroj

Náhodně jsem si v Muzikeru zkoušel před pár dny jednoho Squiera a překvapilo mě, jak hrál dobře, byl i seřízený, dobrá basa. Kámoš dostal o víkendu k narozkám nějakého levnějšího pasivního Corta, ta basa byla dobře seřízená, ladila, prostě v pohodě. Až na ten zvuk, ale to je můj blok, že Corty nemusím. Ale pokud máš USA Std, tak asi takhle o třídu níž nepůjdeš, že jo.
Líbilo by semi ze Slovenska toto:
https://hudebnibazar.cz/fender-jazz-bass-jb62-80-black-90/ID337290/
https://hudebnibazar.cz/1982-squier-jazz-bass-mij-fujigen/ID349917/

Zon Club #001 Soundelirium Club #1
"Politici jsou buď neschopní nebo zkorumpovaní. Někdy stihnou za jeden den oboje" W. Allen.
0 xLajků:

7

Re: Jak vybrat kvalitní nástroj

Jazzmas napsal:

"vlk" tak, ako ho chápem ja (slabší, tichší tón?)

Za vlka považuji tón, který nemá plné tělo a přejde jako kdyby to flažoletu. Ladí to správně, ale nehraje to.

0 xLajků:

8

Re: Jak vybrat kvalitní nástroj

CzechJoker napsal:
Jazzmas napsal:

"vlk" tak, ako ho chápem ja (slabší, tichší tón?)

Za vlka považuji tón, který nemá plné tělo a přejde jako kdyby to flažoletu. Ladí to správně, ale nehraje to.

V zásadě máš pravdu, zní to podobně, ale je to tak, že hraný tón brzo zmizí a místo něj nastoupí kvinta o oktávu výš. Na téma vlků je tu celý vlákno, konkrétně tady jsem dělal nahrávky, kde je to krásně slyšet: https://baskytara.com/post361920.html#p361920

A ještě jedna věc k vlkům. Mají ho prakticky skoro všechny nástroje, a to i ty drahé nástroje, klidně přes sto tisíc, tak že na tom, jestli to má vlky nebo ne (a to "ne" bude veliká výjimka), bych neposuzoval kvalitu nástroje.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

9

Re: Jak vybrat kvalitní nástroj

Jazzmas napsal:

ako vybrať resp. poznat kvalitný nástroj

Na to chce zkušenosti, ale obecně se dá řídit cenou. Dneska mají ale často slušnou kvalitu už i levné nástroje, respektive zpracování bývá dobré, zvuk taky realtivně slušný. Navíc jak bylo řečeno, a tvrdím to léta taky, hratelnosti i zvuku pomůže dobré seřízení nástroje.  Můžeš mít sebedražší nástroj, ale špatné seřízení způsobí to, že hra na něj bude utrpením. Oproti tomu perfektně seřízený levný nástroj může z hry udělat příjemný zážitek. Problematická může být kvalita materiálů, což se projeví na levných nástrojích až časem, zvláště v tom ohledu, co vydrží pražce, jak budou chodit mechaniky, kde upadne jaký drátek u elektroniky a jak brzo se ožvýkají imbus šrouby na kobylce a podobně.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

10 Naposledy upravil: Jazzmas (25. 12. 2020 14.26:20)

Re: Jak vybrat kvalitní nástroj

Dakujem všetkým za rady, nakoniec som teda zistil, že Fender má dva vlky na strune G (H a najma na C), Warwick tiež (ale na C a Cis), ale oproti Fendru sú to len také mini vĺčky. To vysvetľuje, prečo som sa tým tónom vyhýbal, aj keď som nevedel pomenovať, o čo vlastne ide. Doveryhodný človek, od ktorého som basu kupoval mi tvrdil, že basa vlky nemá, takže sa to prevdepodobne prejavilo až výmenou strún.

0 xLajků:

11

Re: Jak vybrat kvalitní nástroj

Hraju na basu přes třicet let a nic takového jsem neslyšel. Vlka. Vlk je myslím spařená prdel při dlouhým pochodu

0 xLajků:

12

Re: Jak vybrat kvalitní nástroj

ludek75 napsal:

nic takového jsem neslyšel.

 no vidíš, tak jsi se dověděl zase něco nového....   :)

JB Vintera 70, JB 60 MiM, PB MiM, Sandberg Electra PB, Cort A4 OPN, JB SQVM70, JB SQVM FL, Jaguar Bass SQCV , PB (skládačka), Hofner 500/1 1965
Trace Elliot Transit -> Trace Elliot ELF -> 2x110, 210, 115, HA3500, Roland Cube 30
Shure 58A beta -> TC Helicon Harmony Singer
0 xLajků:

13

Re: Jak vybrat kvalitní nástroj

Aidamos napsal:
Jazzmas napsal:

ako vybrať resp. poznat kvalitný nástroj

Na to chce zkušenosti, ale obecně se dá řídit cenou. Dneska mají ale často slušnou kvalitu už i levné nástroje, respektive zpracování bývá dobré, zvuk taky realtivně slušný. Navíc jak bylo řečeno, a tvrdím to léta taky, hratelnosti i zvuku pomůže dobré seřízení nástroje.  Můžeš mít sebedražší nástroj, ale špatné seřízení způsobí to, že hra na něj bude utrpením. Oproti tomu perfektně seřízený levný nástroj může z hry udělat příjemný zážitek. Problematická může být kvalita materiálů, což se projeví na levných nástrojích až časem, zvláště v tom ohledu, co vydrží pražce, jak budou chodit mechaniky, kde upadne jaký drátek u elektroniky a jak brzo se ožvýkají imbus šrouby na kobylce a podobně.

Souhlas! sunglasses

0 xLajků:

14

Re: Jak vybrat kvalitní nástroj

Jazzmas napsal:

basa vlky nemá, takže sa to prevdepodobne prejavilo až výmenou strún.

To určitě ne. Vliv jiných strun na vlka je nula nula nic. Spíš prodejce vůbec netuší, čemu se říká vlk, takže napíše omletou kravinu.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

15

Re: Jak vybrat kvalitní nástroj

ak nahodis tenke cinkave niklovky, bude to trosku menej znatelne, nez ked das kontrabasoidne hladenky 50 a nizky dohmat smile

Inak, postreh c.xx,

mal som uz 5 nemeckych W roznych typov a hral som na dalsich aspon 5. 

tie ktore mali javorovy krk, mali vlka na 5,6, alebo 7 prazci. (streamer LX a NT, delfin pro 2)

Tie s ovangkol krkom mali vlka na G - 9, alebo 10 prazci. (corvetty 4,5 a infinity) 

pkGuitars .1               Tokai Hardpuncher ´21              
pkGuitars .2 V            Yamaha BBP35 '22              Dolphin fretless 4
Gallien Krueger MB150s, GK RB700-II & GK SBX410 & Boss GT10, Zoom B3
                                                 Flatwound Club #7
0 xLajků:

16

Re: Jak vybrat kvalitní nástroj

FunkyMonk napsal:

ak nahodis tenke cinkave niklovky, bude to trosku menej znatelne, nez ked das kontrabasoidne hladenky 50 a nizky dohmat

Tak tak

Fender PB US, JB MIM, JB MIM FL, MarleauxDiva fy Růžička, Spector Legend Classic 6, Palatino, Ibanez SRH500FL;
TCE250BH+Soundelirium 12UL, Hocke BT70+BN112M, Peavey/EVM15L+Peavey Mark III, Hocke BT120+Hocke B115, Hocke BN210, AldaxSPM250, Samson C-valve preamp...
0 xLajků:

17 Naposledy upravil: Jazzmas (26. 12. 2020 16.33:10)

Re: Jak vybrat kvalitní nástroj

No práve že je som nahodil kontrabasoidné hlazenky (DR Legend) a nízky dohmat smile povodne tam boli nejaké roundwoundy.

0 xLajků:

18

Re: Jak vybrat kvalitní nástroj

Hele to zní, jak kdyby alfou a omegou nástroje byly vlky/vlci. Já už těch nástrojů pár měl a teda tohle mě v životě netrápilo, rozhodně ne v kapelnim kontextu. Můj tón je málokdy tak dlouhej, abych něco postřehl smile samozřejmě, pokud si někdo libuje v procházení celýho hmatníku a hledání nějakejch netypickejch rezonancí, tak ano.

Mnohem víc bych se soustředil na:
- hratenost (což je komplex mnoha věcí - seřiditelnost, ale i ergonomie, zaoblení hran hmatníku, nic nikde nevyčuhuje, neškràbe)
- jak se nástroj chová např se zpocenou rukou - u některých povrchů krku zásadní
- hmotnost (někdo raději těžší, jinej lehčí nástroj)
- zvuk (zde se ale dá hodně dodělat změnou komponentů)
- hardware - jak jde nastavit kobylka, mechaniky jsou kvalitní)
- estetika - basa se zkrátka musí libit
- resale - ano, kvalitní nástroje jdou lépe prodat

IMHO za 30.000Kc bazarových už se dá sehnat nástroj víceméně bez kompromisů, všechno výše už je spíš o osobních preferencích - značka, exotická dřeva, specifický znaky (nitro, Relic..), počet strun, šikmý pražce atd.

0 xLajků:

19 Naposledy upravil: m3 (27. 12. 2020 23.17:11)

Re: Jak vybrat kvalitní nástroj

davidak napsal:

- hmotnost (někdo raději těžší, jinej lehčí nástroj)

davidak napsal:

- estetika - basa se zkrátka musí libit

 to jsou moje dva hlavni parametry smile ostatni se da vice ci mene dohonit.. a teda i u tech bas za 30 sem menil mechaniky, zapojeni, posouval cudle, pridaval kdejake bazmeky...  big_smile

PS: jo a jeste koukam po drevu, resp stromu, jestli to neni nahodou lipa ..leste sem nemel v ruce lipovou basu co by mne bavila sad

...nemit hlavu... nevadi
...nemit marka..vadi
0 xLajků:

20

Re: Jak vybrat kvalitní nástroj

Jak píše, David :-) A osobně jsem ještě neměl v ruce žádnou basu ani kytaru, která by žádného vlka neměla. A taky každej nástroj má svoje nejlepší polohy, kde zní víc než v těch ostatních.

Fender P-bass s hromadou páček, kytarovým snímačem a tremolem, SG Les Paul 100, line6 pod hd 500X, Andy's drive, MXR dyna comp, Strymon DECO, Way Huge Pork Loin, TC 3rd Dimension Chorus
0 xLajků:

21

Re: Jak vybrat kvalitní nástroj

m3 napsal:

lipovou basu co by mne bavila

 ATK 100

jazz bass + atk + red ripper + qtron + ampeg

www.sufunkygang.cz
0 xLajků:

22

Re: Jak vybrat kvalitní nástroj

m3 napsal:

jeste sem nemel v ruce lipovou basu co by mne bavila

Zkus Music Man Bongo. Jinak rozumím. Lípa, ač anglicky je to basswood, tak za mě třeba na Precl taky nic moc.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

23

Re: Jak vybrat kvalitní nástroj

A co třeba borovice? Teď jsem ji viděl na tomhle Fender Jazzbass Deluxe za 50K ... 

https://kytary.cz/fender-american-pro-ii-jazz-bass-v-mn-rst-pine/HN220140/

Já bych asi borovici nezkous ... co vy?

Basy: Jazzbas 5 - Marcus Miller V5 passive, Jazzbas 4 - Sandberg California TT4 - passive,  Jazzbas 6 - Pele custom,
Nahlas: EBS Reidmar 500 + 2x EBS Classic Line CL112
Komorně: Phil Jones BG100 bass cub
InEar:  Line6 Helix HX Stomp, Fender Downtown Express
0 xLajků:

24

Re: Jak vybrat kvalitní nástroj

sigi napsal:

Já bych asi borovici nezkous ... co vy?

 borovici nevim mne to laka big_smile jeden cas delal squier borovicove P51 sting/tele basy...   a smrkovou basu sem dycky chtel big_smile ..zatim mam jen akustiku smile  

...nemit hlavu... nevadi
...nemit marka..vadi
0 xLajků:

25 Naposledy upravil: Atvečko (18. 01. 2021 17.38:10)

Re: Jak vybrat kvalitní nástroj

Klasickej fender z konce 50 je z borovice (precl a tele)

 

JB Vintera 70, JB 60 MiM, PB MiM, Sandberg Electra PB, Cort A4 OPN, JB SQVM70, JB SQVM FL, Jaguar Bass SQCV , PB (skládačka), Hofner 500/1 1965
Trace Elliot Transit -> Trace Elliot ELF -> 2x110, 210, 115, HA3500, Roland Cube 30
Shure 58A beta -> TC Helicon Harmony Singer
0 xLajků:

26 Naposledy upravil: Kiwi (19. 01. 2021 16.05:22)

Re: Jak vybrat kvalitní nástroj

sigi napsal:

A co třeba borovice? Teď jsem ji viděl na tomhle Fender Jazzbass Deluxe za 50K ... 

https://kytary.cz/fender-american-pro-ii-jazz-bass-v-mn-rst-pine/HN220140/

Já bych asi borovici nezkous ... co vy?

To je podle mě blbost, roasted pine je jen jedna z variant, tělo je určitě olše.

https://shop.fender.com/en-CZ/electric-basses/jazz-bass/american-professional-ii-jazz-bass/0193972718.html?rl=en_US

"Prsotě brumíl"
Prof. II
0 xLajků:

27

Re: Jak vybrat kvalitní nástroj

Warwick vyrábí/vyráběl nějaké basy z borovice. Píšou že je to carolena wood. Což když jsem se snažil najít tak je nějaká americká verze borovice.

Red Bird Instruments Precision Bass
Hocke BN110
0 xLajků:

28

Re: Jak vybrat kvalitní nástroj

Jako vánoční stromek borovici nejradši..

Takže proč by ne basu.

jazz bass + atk + red ripper + qtron + ampeg

www.sufunkygang.cz
0 xLajků:

29

Re: Jak vybrat kvalitní nástroj

Péčko napsal:

Jako vánoční stromek borovici nejradši..

Takže proč by ne basu.

Anebo i borovičku :-)

Fender PB US, JB MIM, JB MIM FL, MarleauxDiva fy Růžička, Spector Legend Classic 6, Palatino, Ibanez SRH500FL;
TCE250BH+Soundelirium 12UL, Hocke BT70+BN112M, Peavey/EVM15L+Peavey Mark III, Hocke BT120+Hocke B115, Hocke BN210, AldaxSPM250, Samson C-valve preamp...
0 xLajků:

30

Re: Jak vybrat kvalitní nástroj

K tý borovici byla teď jedna otázka na Frontmanovi v rozhovoru s produktovým manažerem Fenderu: https://www.frontman.cz/matt-davey-fender-chceme-platformu-ktera-ukaze-co-ve-vas-je

Měl by být nedostatek baheního jasanu a tak to u transparentních laků nahrazujou právě pečenou borovicí.

Fender JB62RI CIJ 97´ (fretless) -> Feedbacker (send) -> Distortion -> Fuzz -> Freeze -> Delay - > Reverb -> Feedbacker (return) -> Preamp/DI  = BLACKNOISE/DRONE
Flatwound Club #2
0 xLajků:

31

Re: Jak vybrat kvalitní nástroj

Hastur napsal:

K tý borovici byla teď jedna otázka na Frontmanovi v rozhovoru s produktovým manažerem Fenderu: https://www.frontman.cz/matt-davey-fender-chceme-platformu-ktera-ukaze-co-ve-vas-je

Měl by být nedostatek baheního jasanu a tak to u transparentních laků nahrazujou právě pečenou borovicí.

nic neříkající reklamní kecy........protože má kresbu ne nepodobnou jasanu a Leo z toho dělal Esquire.......jenže Leovi bylo v 50 letech "jedno" co je to za dřevo, hlavně, že je to levný. Spíš by mě zajímalo, jak moc vhodný z hlediska zvukových vlastností. Mechanicky to žádná sláva nebude, borovice je měkká.

PB/JB/MM & Eden & Hocke & Soundelirium
0 xLajků:

32

Re: Jak vybrat kvalitní nástroj

Asian Bamboo napsal:

nic neříkající reklamní kecy........protože má kresbu ne nepodobnou jasanu a Leo z toho dělal Esquire.......jenže Leovi bylo v 50 letech "jedno" co je to za dřevo, hlavně, že je to levný. Spíš by mě zajímalo, jak moc vhodný z hlediska zvukových vlastností. Mechanicky to žádná sláva nebude, borovice je měkká.

Proto ji "vypekli" ... s touhle úpravou to možná fungovat může, zase si nemůžou u téhle řady dovolit nějaký průser .... přeci jenom tu už kupují taky hodně lidi co tomu rozumí ..

Basy: Jazzbas 5 - Marcus Miller V5 passive, Jazzbas 4 - Sandberg California TT4 - passive,  Jazzbas 6 - Pele custom,
Nahlas: EBS Reidmar 500 + 2x EBS Classic Line CL112
Komorně: Phil Jones BG100 bass cub
InEar:  Line6 Helix HX Stomp, Fender Downtown Express
0 xLajků:

33

Re: Jak vybrat kvalitní nástroj

Hastur napsal:

pečenou borovicí.

 hmm to zni lakave smile pecenej javor krk a pecena borovice telo smile tomu uz chybi jen peceny kastany smile

...nemit hlavu... nevadi
...nemit marka..vadi
0 xLajků:

34

Re: Jak vybrat kvalitní nástroj

m3 napísal(a):
Hastur napsal:

pečenou borovicí.

 hmm to zni lakave smile pecenej javor krk a pecena borovice telo smile tomu uz chybi jen peceny kastany smile

nestacil by roasted nut ? smile

pkGuitars .1               Tokai Hardpuncher ´21              
pkGuitars .2 V            Yamaha BBP35 '22              Dolphin fretless 4
Gallien Krueger MB150s, GK RB700-II & GK SBX410 & Boss GT10, Zoom B3
                                                 Flatwound Club #7
0 xLajků:

35

Re: Jak vybrat kvalitní nástroj

Asian Bamboo napsal:

nic neříkající reklamní kecy

 Tak od toho chlápka od Fenderu se asi nic jinýho ani nečeká. Spíš je pro mě zajívavá ta informace, že je nedostatek baheního jasanu. 

Fender JB62RI CIJ 97´ (fretless) -> Feedbacker (send) -> Distortion -> Fuzz -> Freeze -> Delay - > Reverb -> Feedbacker (return) -> Preamp/DI  = BLACKNOISE/DRONE
Flatwound Club #2
0 xLajků:

36

Re: Jak vybrat kvalitní nástroj

Hastur napísal(a):
Asian Bamboo napsal:

nic neříkající reklamní kecy

 Tak od toho chlápka od Fenderu se asi nic jinýho ani nečeká. Spíš je pro mě zajívavá ta informace, že je nedostatek baheního jasanu. 

Jop, uz asi dva roky sa hovori, ze juzne americke swampy prestavaju stacit dopytu. 

Mna to aj priviedlo na to, viac sa zaujimat o konkretne dreva a skoncil som ze som si dal postavit druhu basu od PkGuitars, prave z Light Swamp ash smile

pkGuitars .1               Tokai Hardpuncher ´21              
pkGuitars .2 V            Yamaha BBP35 '22              Dolphin fretless 4
Gallien Krueger MB150s, GK RB700-II & GK SBX410 & Boss GT10, Zoom B3
                                                 Flatwound Club #7
0 xLajků:

37 Naposledy upravil: Aidamos (25. 01. 2021 13.10:11)

Re: Jak vybrat kvalitní nástroj

FunkyMonk napsal:

uz asi dva roky sa hovori, ze juzne americke swampy prestavaju stacit dopytu

No jo, všichni chtějí lehké nástroje, je to taková móda v posledních letech. Basa pak má tři a půl kila, ale že to padá často brutálně na hlavu už nikoho netrápí, čemuž já osobně fakt nerozumím. Radši budu mít basu čtyři a půl kila, hlavně když bude perfektně sedět.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

38

Re: Jak vybrat kvalitní nástroj

Aidamos napsal:

No jo, všichni chtějí lehlé nástroje, je to taková móda v posledních letech

 Vždyť ta nízká hmotnost musí mít i vliv na zvuk, ne? Mě se zdá, že lehký basy prostě nehrajou, resp. nerezonujou tak jako pořádný mackové.

Zon Club #001 Soundelirium Club #1
"Politici jsou buď neschopní nebo zkorumpovaní. Někdy stihnou za jeden den oboje" W. Allen.
0 xLajků:

39

Re: Jak vybrat kvalitní nástroj

radoozz napsal:
Aidamos napsal:

No jo, všichni chtějí lehké nástroje, je to taková móda v posledních letech

 Vždyť ta nízká hmotnost musí mít i vliv na zvuk, ne? Mě se zdá, že lehký basy prostě nehrajou, resp. nerezonujou tak jako pořádný mackové.

Tohle tvrdil i Petr Jurkovič, říkal, že z bahenního jasanu nestaví, že to oproti hustému severskému nehraje. Já o tom zas tak úplně přesvědčen nejsem, páč jsem měl v ruce spoustu nástrojů z bahenního jasanu, které hrály skvěle. Ovšem otázka, jestli by nehrály ještě lépe být z toho severského. Každopádně taky mám pocit, že ty těžší basy nějak rezonují víc. Předpokládám, že teď se tu určitě strne flame jak za dávných časů fóra, že jsme debilové (včetně Jurkoviče, budiž mu země lehká, který prý zas tak skvělý kytarář nebyl), že tomu nerozumíme. Já bych basu 3,8 kg klidně bral, jen kdyby nepadala na hlavu, ale takových moc není, hlavně ne v pětce, takže jsem rád za 4,3 kg s perfektním vyvážením.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

40

Re: Jak vybrat kvalitní nástroj

Aidamos napsal:
FunkyMonk napsal:

uz asi dva roky sa hovori, ze juzne americke swampy prestavaju stacit dopytu

No jo, všichni chtějí lehké nástroje, je to taková móda v posledních letech. Basa pak má tři a půl kila, ale že to padá často brutálně na hlavu už nikoho netrápí, čemuž já osobně fakt nerozumím. Radši budu mít basu čtyři a půl kila, hlavně když bude perfektně sedět.

.....však už víš že je to věčný souboj hmotnostářů a vyvažovačů. A třeba já se stávám spíš hmotnostářem a povím ti proč. Začal jsem hrát v druhé kapele, která má shodou okolností zkoušku před mojí první kapelou. Takže sakumprásk 5 hodin zkoušek, reálně tak 4 hodiny opravdového hraní. Dobrým popruhem "běžný problém" (=tvoje trochu padá) ve vyvážení obelžeš ale tu hmotnost neukecáš.......Avšak, každý hledá něco jiného.......

PB/JB/MM & Eden & Hocke & Soundelirium
0 xLajků:

41

Re: Jak vybrat kvalitní nástroj

Aidamos napsal:
radoozz napsal:
Aidamos napsal:

No jo, všichni chtějí lehké nástroje, je to taková móda v posledních letech

 Vždyť ta nízká hmotnost musí mít i vliv na zvuk, ne? Mě se zdá, že lehký basy prostě nehrajou, resp. nerezonujou tak jako pořádný mackové.

Tohle tvrdil i Petr Jurkovič, říkal, že z bahenního jasanu nestaví, že to oproti hustému severskému nehraje. Já o tom zas tak úplně přesvědčen nejsem, páč jsem měl v ruce spoustu nástrojů z bahenního jasanu, které hrály skvěle. Ovšem otázka, jestli by nehrály ještě lépe být z toho severského. Každopádně taky mám pocit, že ty těžší basy nějak rezonují víc. Předpokládám, že teď se tu určitě strne flame jak za dávných časů fóra, že jsme debilové (včetně Jurkoviče, budiž mu země lehká, který prý zas tak skvělý kytarář nebyl), že tomu nerozumíme. Já bych basu 3,8 kg klidně bral, jen kdyby nepadala na hlavu, ale takových moc není, hlavně ne v pětce, takže jsem rád za 4,3 kg s perfektním vyvážením.

Jeden známej má od Jurkoviče 4 musicmana, těžkou jak debil, ale hraje to opravdu moc pěkně.

0 xLajků:

42 Naposledy upravil: Aidamos (25. 01. 2021 15.33:12)

Re: Jak vybrat kvalitní nástroj

Asian Bamboo napsal:

však už víš že je to věčný souboj hmotnostářů a vyvažovačů. A třeba já se stávám spíš hmotnostářem a povím ti proč. Začal jsem hrát v druhé kapele, která má shodou okolností zkoušku před mojí první kapelou. Takže sakumprásk 5 hodin zkoušek, reálně tak 4 hodiny opravdového hraní

Rozumím. Já hrát zábavy 5+ hodin jako dřív, tak se taky poohlédnu po něčem lehkém, ale zároveň dobře vyváženém, protože byť lehký nástroj, tak přepadáván způsobuje dvě potenciální nepříjemnosti. S klouzavým popruhem to člověk furt levou rukou přizdvihává, s neklouzavým to tahá třeba za tričko, což mě taky vytáčí do nepříčetna. Holt bych obětoval fendroidní koncepci a šel do nějaké moderny. Super bylo moje bývalé MTD Kingston Z 4. Skvělý vzhled, skvělý zvuk, jen 3,6 kg a přitom dokonalé vyvážení. Skvělý byl i fendroid Lakland Skyline 44-64 Bob Glaub, cos ode mě koupil. Ten měl ještě rozumných 4,0 kg a taky dokonalé vyvážení.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

43

Re: Jak vybrat kvalitní nástroj

Aidamos napsal:
Asian Bamboo napsal:

však už víš že je to věčný souboj hmotnostářů a vyvažovačů. A třeba já se stávám spíš hmotnostářem a povím ti proč. Začal jsem hrát v druhé kapele, která má shodou okolností zkoušku před mojí první kapelou. Takže sakumprásk 5 hodin zkoušek, reálně tak 4 hodiny opravdového hraní

Rozumím. Já hrát zábavy 5+ hodin jako dřív, tak se taky poohlédnu po něčem lehkém, ale zároveň dobře vyváženém, protože byť lehký nástroj, tak přepadáván způsobuje dvě potenciální nepříjemnosti. S klouzavým popruhem to člověk furt levou rukou přizdvihává, s neklouzavým to tahá třeba za tričko, což mě taky vytáčí do nepříčetna. Holt bych obětoval fendroidní koncepci a šel do nějaké moderny. Super bylo moje bývalé MTD Kingston Z 4. Skvělý vzhled, skvělý zvuk, jen 3,6 kg a přitom dokonalé vyvážení. Skvělý byl i fendroid Lakland Skyline 44-64 Bob Glaub, cos ode mě koupil. Ten měl ještě rozumných 4,0 kg a taky dokonalé vyvážení.

Nechci to zlehčovat ani brát na lehkou váhu, kluci. Teď váham. :-)

Profil
PB´s: Vebr CS Kent Armstrong, Ibanez BL700NT, SQ PJ DiMarzio, SQ PB 20th SPB3, Yamaha BB 800 FL, SX PJ DiMarzio FL.
Gear:The 14,5 & 15 & SWR SM-400,
Band: Zavírej Studio: Vehementně a stále.
0 xLajků:

44

Re: Jak vybrat kvalitní nástroj

litrfree napsal:
Aidamos napsal:
Asian Bamboo napsal:

však už víš že je to věčný souboj hmotnostářů a vyvažovačů. A třeba já se stávám spíš hmotnostářem a povím ti proč. Začal jsem hrát v druhé kapele, která má shodou okolností zkoušku před mojí první kapelou. Takže sakumprásk 5 hodin zkoušek, reálně tak 4 hodiny opravdového hraní

Rozumím. Já hrát zábavy 5+ hodin jako dřív, tak se taky poohlédnu po něčem lehkém, ale zároveň dobře vyváženém, protože byť lehký nástroj, tak přepadáván způsobuje dvě potenciální nepříjemnosti. S klouzavým popruhem to člověk furt levou rukou přizdvihává, s neklouzavým to tahá třeba za tričko, což mě taky vytáčí do nepříčetna. Holt bych obětoval fendroidní koncepci a šel do nějaké moderny. Super bylo moje bývalé MTD Kingston Z 4. Skvělý vzhled, skvělý zvuk, jen 3,6 kg a přitom dokonalé vyvážení. Skvělý byl i fendroid Lakland Skyline 44-64 Bob Glaub, cos ode mě koupil. Ten měl ještě rozumných 4,0 kg a taky dokonalé vyvážení.

Nechci to zlehčovat ani brát na lehkou váhu, kluci. Teď váham. :-)

Jirko je to těžký téma, musíš sám zvážit, zda aviváž a nepadáš, nebo bulíš že hrbíš......

PB/JB/MM & Eden & Hocke & Soundelirium
0 xLajků:

45

Re: Jak vybrat kvalitní nástroj

Asian Bamboo napsal:

věčný souboj hmotnostářů a vyvažovačů.

 ja sem oboji naucenej z bezhlavejch padel proto cpu na vsechno hipshot ultralite smile

...nemit hlavu... nevadi
...nemit marka..vadi
0 xLajků:

46

Re: Jak vybrat kvalitní nástroj

Já pravda to padání na hlavu nikdy moc nesledoval, ale mám kožený 11cm široký popruh a nejsem si vědom, že by nějaká hlava padala na hlavu smile+

"Prsotě brumíl"
Prof. II
0 xLajků:

47 Naposledy upravil: Aidamos (25. 01. 2021 18.38:04)

Re: Jak vybrat kvalitní nástroj

Kiwi napsal:

nejsem si vědom, že by nějaká hlava padala na hlavu

No, jestli to posuzuješ čistě podle svých bas, tak z těch podle mě zádná na hlavu nepadá. Čtyřka ATKáčko určitě nepadá, čtyřka BTB taky nemůže, a jestli ta 51ka je z hustého severského jasanu, jak by měla být, tak ta rozhodně na hlavu taky padat nebude.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

48 Naposledy upravil: Kiwi (25. 01. 2021 20.49:25)

Re: Jak vybrat kvalitní nástroj

Aidamos napsal:
Kiwi napsal:

nejsem si vědom, že by nějaká hlava padala na hlavu

No, jestli to posuzuješ čistě podle svých bas, tak z těch podle mě zádná na hlavu nepadá. Čtyřka ATKáčko určitě nepadá, čtyřka BTB taky nemůže, a jestli ta 51ka je z hustého severského jasanu, jak by měla být, tak ta rozhodně na hlavu taky padat nebude.

Posuzuju to podle všech bas na který jsem kdy hral, ne jen tyhle co mám napsaný v profilu :-) Nevím, neříkám že u některé basy to nemůže být tak enormní, že je to nepohodlny, ale asi jsem měl obecně štěstí na nastroje nebo jsem to tak neřešil. 

"Prsotě brumíl"
Prof. II
0 xLajků:

49

Re: Jak vybrat kvalitní nástroj

Aidamos napsal:
Asian Bamboo napsal:

však už víš že je to věčný souboj hmotnostářů a vyvažovačů. A třeba já se stávám spíš hmotnostářem a povím ti proč. Začal jsem hrát v druhé kapele, která má shodou okolností zkoušku před mojí první kapelou. Takže sakumprásk 5 hodin zkoušek, reálně tak 4 hodiny opravdového hraní

Rozumím. Já hrát zábavy 5+ hodin jako dřív, tak se taky poohlédnu po něčem lehkém, ale zároveň dobře vyváženém, protože byť lehký nástroj, tak přepadáván způsobuje dvě potenciální nepříjemnosti. S klouzavým popruhem to člověk furt levou rukou přizdvihává, s neklouzavým to tahá třeba za tričko, což mě taky vytáčí do nepříčetna. Holt bych obětoval fendroidní koncepci a šel do nějaké moderny. Super bylo moje bývalé MTD Kingston Z 4. Skvělý vzhled, skvělý zvuk, jen 3,6 kg a přitom dokonalé vyvážení. Skvělý byl i fendroid Lakland Skyline 44-64 Bob Glaub, cos ode mě koupil. Ten měl ještě rozumných 4,0 kg a taky dokonalé vyvážení.

Hele Adame, v navaznosti na diskusi vedle nechces pockat az jozo raz bude prodavat basu? Sice si za to rekne nesmysl ale na hlavu padat nebude (basu myslim, jozef na hlavu pada, nebo aspon padal smile j

The Jack, The  Pearl, Palatino EUB, Cort GBMP3,  GK 200RB 1981, Ampeg B200R 2008, Peavey Centurion III 1978, Peavey 118 1978, MB PH 112, EBS MBII
0 xLajků:

50

Re: Jak vybrat kvalitní nástroj

e.t. napsal:

na hlavu padat nebude (basu myslim

 Protože žádnou hlavu nemá?

e.t. napsal:

nechces pockat az jozo raz bude prodavat basu?

Tyvole, to by mi slezly nehty (i na nohách) laughing

---------------------------------------------

Přede vraty do garáže
pokousala doga Ráže.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

51

Re: Jak vybrat kvalitní nástroj

Kiwi napsal:

ale mám kožený 11cm široký popruh

yikes no mne vesmes serou i standardni 2palcovy oioruhy popruhy 4 palcovej mne primo desi big_smile .. btw ty popruhy co drzi basu stahujou triko to mne taky dost sere big_smile ..

e.t. napsal:

ale na hlavu padat nebude

btw basy co padaj na prdel taky nejsou uplne pohodlny :(  

...nemit hlavu... nevadi
...nemit marka..vadi
0 xLajků:

52

Re: Jak vybrat kvalitní nástroj

Jsem dlouho zavřenej doma a tak furt něco vymýšlím. Nějakej čas ve mě klíčí myšlenka pořídit novou basu. Se svým nástrojem jsem spokojený a nemám důvod ho vyměňovat, spíš jsem chtěl nějakou náhradní basu, co bych se nebál půjčovat, nebo vzít na hraní do hospody. Navíc si teď moje nástroje začíná půjčovat synátor, tak možná proto bych chtěl mít doma druhej nástroj. Typově by se mi líbil FENDER SQUIER Classic Vibe '70s Jazz Bass® V MFB NAT Elektrická baskytara (kytary.cz), ale je mi jasný, že za ty peníze to moc hrát nebude sad Na druhou stranu se mi nechce dávat za basu 50k+ když už jednu takovou mám smile

Ještě je možnost vzít nějakou bazarovou "hrůzu" za pár peněz a postupně z ní udělat slušnej nástroj.

Dost možná už tohle někdo tady řešil a vyřešil, tak se ptám, nepotřebuju objevovat vlastní slepý uličky...

Roscoe Beck V String Bass, Fender JB V standard USA 2001, Trace Elliot AH400SMX  + T.E. 1048H + 1x15", Hocke BT70 + N112, T.E. Transit-B, T.E. Elf + 1x10" a nějaký zbytečný krabičky
0 xLajků:

53

Re: Jak vybrat kvalitní nástroj

Tombas napsal:

Jsem dlouho zavřenej doma a tak furt něco vymýšlím. Nějakej čas ve mě klíčí myšlenka pořídit novou basu. Se svým nástrojem jsem spokojený a nemám důvod ho vyměňovat, spíš jsem chtěl nějakou náhradní basu, co bych se nebál půjčovat, nebo vzít na hraní do hospody. Navíc si teď moje nástroje začíná půjčovat synátor, tak možná proto bych chtěl mít doma druhej nástroj. Typově by se mi líbil FENDER SQUIER Classic Vibe '70s Jazz Bass® V MFB NAT Elektrická baskytara (kytary.cz), ale je mi jasný, že za ty peníze to moc hrát nebude sad Na druhou stranu se mi nechce dávat za basu 50k+ když už jednu takovou mám smile

Ještě je možnost vzít nějakou bazarovou "hrůzu" za pár peněz a postupně z ní udělat slušnej nástroj.

Dost možná už tohle někdo tady řešil a vyřešil, tak se ptám, nepotřebuju objevovat vlastní slepý uličky...

Shodou okolností toho Squiera mám (původně ho měl zdejší člen Matess a přes další lidi se dostala ke mě), je po upgrade snímačů (jsou tam N3) a je to skvělá basa.

Martin mi říkal, že když ji porovnával se svým originál Fenderem, tak při slepém testu bych asi ve zvuku nepoznal rozdíl. Takže já bych se toho nebál.

Squier Vintage Modified Jazz Bass® '70s, Sterling by MusicMan Ray34, ZOOM B2 Four
Momentálně v kapele "Není zač!" http://www.nenizac.net/
0 xLajků:

54 Naposledy upravil: Aidamos (12. 04. 2021 06.47:27)

Re: Jak vybrat kvalitní nástroj

Tombas napsal:

Typově by se mi líbil FENDER SQUIER Classic Vibe '70s Jazz Bass® V MFB NAT Elektrická baskytara (kytary.cz), ale je mi jasný, že za ty peníze to moc hrát nebude

Co třeba kvalita za rozumnou cenu? https://www.muziker.cz/sire-marcus-miller-v7-swamp-ash-5-natural

A nebo cokoli dalšího: https://www.muziker.cz/5-strunne-j-bass-baskytary?brands%5B%5D=sire&per=36&page=1&sort_by=price%20desc

Tombas napsal:

Ještě je možnost vzít nějakou bazarovou "hrůzu" za pár peněz a postupně z ní udělat slušnej nástroj.

Zapomeň. Jakýkoli upgrade do snímačů se u hrůzy nevyplatí, když ani to dřevo nehraje...

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

55

Re: Jak vybrat kvalitní nástroj

Dzzerza napsal:

FENDER SQUIER Classic Vibe '70s Jazz Bass®

Měl jsem jich 5 (slovy pět) a všechny hrály parádně. Doporučuju poohlídnout se po starší verzi (Vintage Modified 70) s licenčními snímači SD. Tam není potřeba dát korunu do upgrade, hraje to výborně.  Už jsem to psal na mnoha diskuzích (i tady) - netřeba kupovat Fender Player/Standard MiM pokud existuje Squier VM70.

JB Vintera 70, JB 60 MiM, PB MiM, Sandberg Electra PB, Cort A4 OPN, JB SQVM70, JB SQVM FL, Jaguar Bass SQCV , PB (skládačka), Hofner 500/1 1965
Trace Elliot Transit -> Trace Elliot ELF -> 2x110, 210, 115, HA3500, Roland Cube 30
Shure 58A beta -> TC Helicon Harmony Singer
0 xLajků:

56

Re: Jak vybrat kvalitní nástroj

Atvečko napsal:
Dzzerza napsal:

FENDER SQUIER Classic Vibe '70s Jazz Bass®

Měl jsem jich 5 (slovy pět) a všechny hrály parádně. Doporučuju poohlídnout se po starší verzi (Vintage Modified 70) s licenčními snímači SD. Tam není potřeba dát korunu do upgrade, hraje to výborně.  Už jsem to psal na mnoha diskuzích (i tady) - netřeba kupovat Fender Player/Standard MiM pokud existuje Squier VM70.

Popravdě ho já budu asi prodávat. (V 5 strunný verzi.) Chtěl jsem na tom vyzkoušet, jak mne bude vyhovovat 5ka. A účel už splnila. 

Red Bird Instruments Precision Bass
Hocke BN110
0 xLajků:

57

Re: Jak vybrat kvalitní nástroj

Luboš napsal:
Atvečko napsal:
Dzzerza napsal:

FENDER SQUIER Classic Vibe '70s Jazz Bass®

Měl jsem jich 5 (slovy pět) a všechny hrály parádně. Doporučuju poohlídnout se po starší verzi (Vintage Modified 70) s licenčními snímači SD. Tam není potřeba dát korunu do upgrade, hraje to výborně.  Už jsem to psal na mnoha diskuzích (i tady) - netřeba kupovat Fender Player/Standard MiM pokud existuje Squier VM70.

Popravdě ho já budu asi prodávat. (V 5 strunný verzi.) Chtěl jsem na tom vyzkoušet, jak mne bude vyhovovat 5ka. A účel už splnila. 

Tak to se možná domluvíme :-)

Roscoe Beck V String Bass, Fender JB V standard USA 2001, Trace Elliot AH400SMX  + T.E. 1048H + 1x15", Hocke BT70 + N112, T.E. Transit-B, T.E. Elf + 1x10" a nějaký zbytečný krabičky
0 xLajků:

58

Re: Jak vybrat kvalitní nástroj

Tombas napsal:

Ještě je možnost vzít nějakou bazarovou "hrůzu" za pár peněz a postupně z ní udělat slušnej nástroj.

Dost možná už tohle někdo tady řešil a vyřešil, tak se ptám, nepotřebuju objevovat vlastní slepý uličky...

Ale jo, občas to někdo zkusí a pak si nadává wink Když koupíš basu za 3000, dáš do ní nový snímače +3000, nový mechaniky +1500, pak ještě třeba nejlevnější aktivku, co mají u Thomanna +500, a budeš jí chtít prodat za 8000, tak se na ní stejně všichni budou dívat jako na mrdku za 3000. A navíc ta basa pravděpodobně stejně nebude hrát tak, abys byl spokojenej...

DRŽ HUDBU!
0 xLajků:

59

Re: Jak vybrat kvalitní nástroj

joko napsal:
Tombas napsal:

Ještě je možnost vzít nějakou bazarovou "hrůzu" za pár peněz a postupně z ní udělat slušnej nástroj.

Dost možná už tohle někdo tady řešil a vyřešil, tak se ptám, nepotřebuju objevovat vlastní slepý uličky...

Ale jo, občas to někdo zkusí a pak si nadává wink Když koupíš basu za 3000, dáš do ní nový snímače +3000, nový mechaniky +1500, pak ještě třeba nejlevnější aktivku, co mají u Thomanna +500, a budeš jí chtít prodat za 8000, tak se na ní stejně všichni budou dívat jako na mrdku za 3000. A navíc ta basa pravděpodobně stejně nebude hrát tak, abys byl spokojenej...

velmi přesně popsáno smile

still got the blues... for RnR smile
Jsem  TU
https://stepanaxman.com/
0 xLajků:

60 Naposledy upravil: Faky77 (12. 04. 2021 08.15:34)

Re: Jak vybrat kvalitní nástroj

joko napsal:
Tombas napsal:

Ještě je možnost vzít nějakou bazarovou "hrůzu" za pár peněz a postupně z ní udělat slušnej nástroj.

Dost možná už tohle někdo tady řešil a vyřešil, tak se ptám, nepotřebuju objevovat vlastní slepý uličky...

Ale jo, občas to někdo zkusí a pak si nadává wink Když koupíš basu za 3000, dáš do ní nový snímače +3000, nový mechaniky +1500, pak ještě třeba nejlevnější aktivku, co mají u Thomanna +500, a budeš jí chtít prodat za 8000, tak se na ní stejně všichni budou dívat jako na mrdku za 3000. A navíc ta basa pravděpodobně stejně nebude hrát tak, abys byl spokojenej...

tadaaaa https://hudebnibazar.cz/precision-bass/ID370364/

0 xLajků:

61

Re: Jak vybrat kvalitní nástroj

Faky77 napsal:

tadaaaa

  Aneb nejhorší verze affiniti za 7k :-)   Ota Kott II

Luboš napsal:

Chtěl jsem na tom vyzkoušet, jak mne bude vyhovovat 5ka

 Tím jsem si prošel hned 2x smile

JB Vintera 70, JB 60 MiM, PB MiM, Sandberg Electra PB, Cort A4 OPN, JB SQVM70, JB SQVM FL, Jaguar Bass SQCV , PB (skládačka), Hofner 500/1 1965
Trace Elliot Transit -> Trace Elliot ELF -> 2x110, 210, 115, HA3500, Roland Cube 30
Shure 58A beta -> TC Helicon Harmony Singer
0 xLajků:

62

Re: Jak vybrat kvalitní nástroj

Tombas napsal:
Luboš napsal:
Atvečko napsal:
Dzzerza napsal:

FENDER SQUIER Classic Vibe '70s Jazz Bass®

Měl jsem jich 5 (slovy pět) a všechny hrály parádně. Doporučuju poohlídnout se po starší verzi (Vintage Modified 70) s licenčními snímači SD. Tam není potřeba dát korunu do upgrade, hraje to výborně.  Už jsem to psal na mnoha diskuzích (i tady) - netřeba kupovat Fender Player/Standard MiM pokud existuje Squier VM70.

Popravdě ho já budu asi prodávat. (V 5 strunný verzi.) Chtěl jsem na tom vyzkoušet, jak mne bude vyhovovat 5ka. A účel už splnila. 

Tak to se možná domluvíme :-)

Můžu nafotit a poslat. Ale sundal jsem z toho původních 500g transparentního laku namořil tělo do tmava a natřel olejem. 

Red Bird Instruments Precision Bass
Hocke BN110
0 xLajků:

63

Re: Jak vybrat kvalitní nástroj

Luboš napsal:

Můžu nafotit a poslat. Ale sundal jsem z toho původních 500g transparentního laku namořil tělo do tmava a natřel olejem. 

 Jen pro zajímavost by mě zajímalo taky, jak to vypadá. Jinak se sundáním laku mám po zvukové stránce dobré zkušenosti...po stránce kvality zpracování už horší :-) 

"Dávej pozor," varovali ji. "S kýmkoliv z nich bys přivedla na svět děti s prasečím ocasem."
Soundelirium Club #4
Flatwound Club #6
JB, PB, G&L, bezpražce, nějaké ty basy...
Fender TBP1 -> Warwick Hellborg SP 250 -> Hellborg Club & Lo Cab, Soundelirium HPF v2 & The Germ, spousta krabiček
0 xLajků:

64

Re: Jak vybrat kvalitní nástroj

Faky77 napsal:
joko napsal:
Tombas napsal:

Ještě je možnost vzít nějakou bazarovou "hrůzu" za pár peněz a postupně z ní udělat slušnej nástroj.

Dost možná už tohle někdo tady řešil a vyřešil, tak se ptám, nepotřebuju objevovat vlastní slepý uličky...

Ale jo, občas to někdo zkusí a pak si nadává wink Když koupíš basu za 3000, dáš do ní nový snímače +3000, nový mechaniky +1500, pak ještě třeba nejlevnější aktivku, co mají u Thomanna +500, a budeš jí chtít prodat za 8000, tak se na ní stejně všichni budou dívat jako na mrdku za 3000. A navíc ta basa pravděpodobně stejně nebude hrát tak, abys byl spokojenej...

tadaaaa https://hudebnibazar.cz/precision-bass/ID370364/

Nejvic mne dostala za výměna neckplatu. Ta to vážně pozvedla.

Red Bird Instruments Precision Bass
Hocke BN110
0 xLajků:

65 Naposledy upravil: Aidamos (12. 04. 2021 09.29:40)

Re: Jak vybrat kvalitní nástroj

joko napsal:

Když koupíš basu za 3000, dáš do ní nový snímače +3000, nový mechaniky +1500, pak ještě třeba nejlevnější aktivku, co mají u Thomanna +500, a budeš jí chtít prodat za 8000, tak se na ní stejně všichni budou dívat jako na mrdku za 3000.

+666

Atvečko napsal:

Aneb nejhorší verze affiniti za 7k

Mně se tenkrát upgradovanej Squier za 7,5 prodat podařilo. Ale aspoň to byl Standard s výbornými snímači a hrál fakt dobře, kromě toho že fakt sexy vypadal. Ale ani ten upgrade to nepozvedl tolik, kolik jsem před ním očekával.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

66

Re: Jak vybrat kvalitní nástroj

Luboš napsal:
Tombas napsal:
Luboš napsal:
Atvečko napsal:
Dzzerza napsal:

FENDER SQUIER Classic Vibe '70s Jazz Bass®

Měl jsem jich 5 (slovy pět) a všechny hrály parádně. Doporučuju poohlídnout se po starší verzi (Vintage Modified 70) s licenčními snímači SD. Tam není potřeba dát korunu do upgrade, hraje to výborně.  Už jsem to psal na mnoha diskuzích (i tady) - netřeba kupovat Fender Player/Standard MiM pokud existuje Squier VM70.

Popravdě ho já budu asi prodávat. (V 5 strunný verzi.) Chtěl jsem na tom vyzkoušet, jak mne bude vyhovovat 5ka. A účel už splnila. 

Tak to se možná domluvíme :-)

Můžu nafotit a poslat. Ale sundal jsem z toho původních 500g transparentního laku namořil tělo do tmava a natřel olejem. 

Uvedená úprava mě trošku odrazuje, ale nafoť to , ať vidím jak to vypadá.

Roscoe Beck V String Bass, Fender JB V standard USA 2001, Trace Elliot AH400SMX  + T.E. 1048H + 1x15", Hocke BT70 + N112, T.E. Transit-B, T.E. Elf + 1x10" a nějaký zbytečný krabičky
0 xLajků:

67

Re: Jak vybrat kvalitní nástroj

Tombas napsal:

Uvedená úprava mě trošku odrazuje, ale nafoť to , ať vidím jak to vypadá.

To tě určitě nemusí odrazovat, tohle je jednoznačně krok k lepšímu zvuku.

Luboš - 500g je asi přehnané, nebo ta masivní slupka fakt vážila k půl kilu??

Nějaký Fendery...
Nějakej pedalboard s hromadou českých (i nečeských) výrobků, Hocke Blues 18 + 10/12" bedna (CZ/CZ)
Profil
0 xLajků:

68 Naposledy upravil: joko (12. 04. 2021 09.50:53)

Re: Jak vybrat kvalitní nástroj

D.a.l.i napsal:

Luboš - 500g je asi přehnané, nebo ta masivní slupka fakt vážila k půl kilu??

A nepadá teď ta basa na hlavu, když má půl kila z těla pryč? Skoro bych si zavěštil že jo, zvlášť když tam zůstalo pět masivních mechanik...

DRŽ HUDBU!
0 xLajků:

69

Re: Jak vybrat kvalitní nástroj

D.a.l.i napsal:
Tombas napsal:

Uvedená úprava mě trošku odrazuje, ale nafoť to , ať vidím jak to vypadá.

To tě určitě nemusí odrazovat, tohle je jednoznačně krok k lepšímu zvuku.

Luboš - 500g je asi přehnané, nebo ta masivní slupka fakt vážila k půl kilu??

Sundávat jsem ho horkovzdušnou pistolí. Místy bylo i víc než 1mm. Ve finále jsem to všechno zametl a bylo to rovného půl kila. Popravdě jsem to u transparentního laku taky nečekal.

Red Bird Instruments Precision Bass
Hocke BN110
0 xLajků:

70

Re: Jak vybrat kvalitní nástroj

joko napsal:
D.a.l.i napsal:

Luboš - 500g je asi přehnané, nebo ta masivní slupka fakt vážila k půl kilu??

A nepadá teď ta basa na hlavu, když má půl kila z těla pryč? Skoro bych si zavěštil že jo, zvlášť když tam zůstalo pět masivních mechanik...

Teď na hlavu padá. A před tím taky.

Red Bird Instruments Precision Bass
Hocke BN110
0 xLajků:

71

Re: Jak vybrat kvalitní nástroj

D.a.l.i napsal:

Luboš - 500g je asi přehnané, nebo ta masivní slupka fakt vážila k půl kilu??

Není no, mě Honza Fic z RedBird sundával ten polyuretan ze SQ VM 5 a taky řikal, že tam byla místa, kde se ta vrstva blížila skoro až ke 2 mm

Luboš napsal:

namořil tělo do tmava a natřel olejem.

By mě zajímalo, pošli foto :--)

0 xLajků:

72

Re: Jak vybrat kvalitní nástroj

Luboš napsal:

Sundávat jsem ho horkovzdušnou pistolí. Místy bylo i víc než 1mm. Ve finále jsem to všechno zametl a bylo to rovného půl kila. Popravdě jsem to u transparentního laku taky nečekal.

Taky bych prosil o foto – jako "pokusnou" pětku jsem taky zvolil zmíněnou řadu Squier VM (ale precla) a jeden z uživatelů (na TalkBass) si pochvaloval změnu zvuku po sundání laku.
Má někdo z místní rady moudrých osobní zkušenost? Odlakování bude dost opruz, tak jestli operace stojí za to... Rád bych zůstal u precloidního charakteru. Všichni, co na to automaticky naprali Hi-Mass kobylky si prý razantně "zmodernizovali" zvuk, tak aby odlakování nešlo podobným směrem.
Dík za názor!

0 xLajků:

73

Re: Jak vybrat kvalitní nástroj

Odlakování půjde přesně opačným směrem. Zvuk "změkne", nevím jak lépe to popsat.

"Dávej pozor," varovali ji. "S kýmkoliv z nich bys přivedla na svět děti s prasečím ocasem."
Soundelirium Club #4
Flatwound Club #6
JB, PB, G&L, bezpražce, nějaké ty basy...
Fender TBP1 -> Warwick Hellborg SP 250 -> Hellborg Club & Lo Cab, Soundelirium HPF v2 & The Germ, spousta krabiček
0 xLajků:

74 Naposledy upravil: Luboš (24. 04. 2021 07.31:51)

Re: Jak vybrat kvalitní nástroj

starkinson napsal:
Luboš napsal:

Sundávat jsem ho horkovzdušnou pistolí. Místy bylo i víc než 1mm. Ve finále jsem to všechno zametl a bylo to rovného půl kila. Popravdě jsem to u transparentního laku taky nečekal.

Taky bych prosil o foto 

Tak teda přidám fotky. Kdyby se vám zdálo, ze jsem to trošku dojebal. Tak máte naprostou pravdu. Na těch hranách bylo tolik laku, že se ho nedařilo prohřát horkovzduškou a zůstali tam stopy po odstraňování. Já mám sice dojebane basy rád. Ale zvažuji, že bych tomu dodělal hezkého finish nitrem. 

Basa hraje parádně. Dlouho sem se s ní doma trápil jen do sluchátek přez lacinej zesilovač a nebyl moc spokojený. Včera jsem si ji dovezl do zkušebny, zapnul do komba a byl jsem nadšený.

https://baskytara.com/img/m/24100/t/p1f4194ok6qb810gn1b3a1n321ia03.jpg

https://baskytara.com/img/m/24100/t/p1f4194olv13fu1uc0eit6ko1iru5.jpg

https://baskytara.com/img/m/24100/t/p1f4194ol81f44dgvc3612jfcee4.jpg

 

Red Bird Instruments Precision Bass
Hocke BN110
0 xLajků:

75

Re: Jak vybrat kvalitní nástroj

Chtělo to nižší teplotu, ale asi bych s tím taky dokázal žít. Můj první pokus dopadl řádově hůře :-D

"Dávej pozor," varovali ji. "S kýmkoliv z nich bys přivedla na svět děti s prasečím ocasem."
Soundelirium Club #4
Flatwound Club #6
JB, PB, G&L, bezpražce, nějaké ty basy...
Fender TBP1 -> Warwick Hellborg SP 250 -> Hellborg Club & Lo Cab, Soundelirium HPF v2 & The Germ, spousta krabiček
0 xLajků:

76

Re: Jak vybrat kvalitní nástroj

kopyto napsal:

Chtělo to nižší teplotu, ale asi bych s tím taky dokázal žít. Můj první pokus dopadl řádově hůře :-D

To si nemyslím. Začal jsem na ploše, na takovou střední teplotu co mne umožnila horkovzduška. Lak v podstatě odpadával sám a jen jsem ho špachtlí uklízel z těla. Ale na některých místech to nefungovalo, bylo tam toho přez dva milimetry a nijak to na teplo nereagovalo. Musel jsem přidávat víceméně na maximum. Brousit to nemělo smysl. Jen to špinilo smirek a laku neubývalo.

Možná to chtělo vhodnější nástroje. 

Každopádně pořád přemýšlím nad zakytovanim pár míst a tenkým lakem.

Zároveň nevím jestli se mne do toho chce investovat čas a peníze. Jazz Bass asi nebude má nejoblíbenější basa.

Red Bird Instruments Precision Bass
Hocke BN110
0 xLajků:

77 Naposledy upravil: starkinson (25. 04. 2021 03.09:55)

Re: Jak vybrat kvalitní nástroj

Kopyto: Dík za info. To zní dobře. První "opalovač/brusič" na TalkBass to popsal jako "otevření" zvuku. Ještě zvážím, jestli by za to opalovací harakiri v budoucnu stálo (viz dále).
Luboš: IMHO parádní vzhled. Odkud jsou, prosím pěkně, ta parádní mosazná sedýlka na kobyle? Předpokládám 18mm?

Možná opalovat nebudu – v mezičase jsem totiž, veden intuicí (a zkušeností z kytary), prostě vyhodil tónovou clonu a zvuk se krásně zpevnil/zjasnil. Těžko se to popisuje. Uvidíme, jak to zafunguje v kapele. Navíc jsem basu jako správně profesně deformovaný estét uvedl do komplet blond stavu – olympic white korpus doplněn slonovinovým pickguardem a krémovými kryty snímače. Aby to nebylo tak děsně nekorektní asi na to budu muset aplikovat černý struny... smile

Dík za sdílení zkušeností a ať Vám to hraje!

0 xLajků:

78

Re: Jak vybrat kvalitní nástroj

"Otevření zvuku" je pěknej termín pro placebo efekt smile  Zajímalo by mě, jak na to přišel, když už nemá přímý srovnání (logicky), ale víra je mocná čarodějka....

JB Vintera 70, JB 60 MiM, PB MiM, Sandberg Electra PB, Cort A4 OPN, JB SQVM70, JB SQVM FL, Jaguar Bass SQCV , PB (skládačka), Hofner 500/1 1965
Trace Elliot Transit -> Trace Elliot ELF -> 2x110, 210, 115, HA3500, Roland Cube 30
Shure 58A beta -> TC Helicon Harmony Singer
0 xLajků:

79

Re: Jak vybrat kvalitní nástroj

Tak teoreticky to uplna blbost neni, ne? Kdyz zmizi vrstva laku (a plnice) pod kobylkou - zmizi jeden prvek kterej by mohl pozirat trochu energie dane rezonancni soustavy. Prakticky vubec neodhadnu jaký to může mít vliv, ovsem predpokladal bych, ze zanedbatelny. Odstraneni tonovky (aneb zvyseni 250/500 kohm na izolacni odpor vzduchu) casto zbytecne visici na signalu vliv taky ma (a to casto dost vyrazny) - aneb rezonancni peak snimacu nekde v jednotkach kHz, ne?

 

0 xLajků:

80

Re: Jak vybrat kvalitní nástroj

José napsal:

Tak teoreticky to uplna blbost neni, ne? Kdyz zmizi vrstva laku (a plnice) pod kobylkou - zmizi jeden prvek kterej by mohl pozirat trochu energie dane rezonancni soustavy. Prakticky vubec neodhadnu jaký to může mít vliv, ovsem predpokladal bych, ze zanedbatelny.

 Za mě by mohlo mít znatelný vliv i to, že kobylka sedí najednou na dřevě a ne na pružné vrstvě tlustého laku.

Nějaký Fendery...
Nějakej pedalboard s hromadou českých (i nečeských) výrobků, Hocke Blues 18 + 10/12" bedna (CZ/CZ)
Profil
0 xLajků:

81

Re: Jak vybrat kvalitní nástroj

To jsem tam přesně psal big_smile jen holt mé vyjadřavací schopnosti jsou evidentně katostrofální..

0 xLajků:

82 Naposledy upravil: Luboš (25. 04. 2021 13.49:46)

Re: Jak vybrat kvalitní nástroj

starkinson napsal:

Luboš: IMHO parádní vzhled. Odkud jsou, prosím pěkně, ta parádní mosazná sedýlka na kobyle? Předpokládám 18mm?

Mne ten vzhled vyhovuje. Jen kdybyxh ji chtěl prodat, tak to spoustě lidí nemusí vyhovovat.

Celá ta kobyla je můj vyrobek. Krom šroubů samozřejmě. Základna je z 3mm nerezu, nic inovativního na ni není. Nemá ani vodící drážky pro červíky v kamenech. Myslím, že tam nejsou potřeba.

Kameny jsou mosazné. A jediné co je na nich nestandardní je drážka pro strunu. Zatímco na standardních Fender kobylkách se struna v té drážce dotýká víceméně na dvou místech. Tak v těch co jsem dělal já je čistě půlkulatá drážka, kde se struna dotýká jen na jednom místě. (Hodně to řeší houslaři. A tohle je dle nich lepší.) (Dle mne taky.

 

Zvažoval jsem, že bych vyráběl kobylky na kšeft. Ale jak jsem se odstěhoval z Brna tak nemám k dispozici stroje...

Red Bird Instruments Precision Bass
Hocke BN110
0 xLajků:

83 Naposledy upravil: Atvečko (25. 04. 2021 16.46:00)

Re: Jak vybrat kvalitní nástroj

D.a.l.i napsal:

na pružné vrstvě tlustého laku.

lak bude možná tvrdší než to dřevo....

JB Vintera 70, JB 60 MiM, PB MiM, Sandberg Electra PB, Cort A4 OPN, JB SQVM70, JB SQVM FL, Jaguar Bass SQCV , PB (skládačka), Hofner 500/1 1965
Trace Elliot Transit -> Trace Elliot ELF -> 2x110, 210, 115, HA3500, Roland Cube 30
Shure 58A beta -> TC Helicon Harmony Singer
0 xLajků:

84 Naposledy upravil: starkinson (25. 04. 2021 17.16:32)

Re: Jak vybrat kvalitní nástroj

Atvečko napsal:

"Otevření zvuku" je pěknej termín pro placebo efekt smile

No jasněěěě smile  Mě na tom baví, že rozhodneš-li se pro libovolné řešení, obratem si je zdůvodníš v souladu se všemi zákony od Newtona, přes kvantovku až po teorii strun sunglasses.
Souhlasím ale s kolegy (a potvrzují to někteří nástrojaři), že oblemtat (téměř jakékoliv) dřevo tlustou krustou polyuretanu (či čeho to) prostě rezonanci moc neprospěje – mám to intuitivně takhle. Když už lak, tak pěkně jedovatej nitro a jen tence. Přesto Skvájera zatím nechám tak páč zvuk bez tónové clony je velmi příjemný (než mě zas začne časem něco chytat...).

Luboš: Kdyby náááhodou časem došlo na výrobu, hlásil bych se o ta bronzová sedla (18mm na pětku se mi nějak nedaří vygooglit a nemám teď rozumný kontakt na kovovýrobu).

0 xLajků:

85

Re: Jak vybrat kvalitní nástroj

José napsal:

To jsem tam přesně psal big_smile jen holt mé vyjadřavací schopnosti jsou evidentně katostrofální..

 Jo sorry, moc rychle čtu, tak to byl můj příspěvek zcela zbytečný smile

ATV: Mám za to, že ač lak může být tvrdý, tak jeho rezonanční vlastnosti přínosem nebudou. Viz třeba dubové dřevo - krásně tvrdý materiál, ale na hudební nástroje zcela nevhodný...

Nějaký Fendery...
Nějakej pedalboard s hromadou českých (i nečeských) výrobků, Hocke Blues 18 + 10/12" bedna (CZ/CZ)
Profil
0 xLajků: