1

Téma: Greco TB-750 (Thunderbird Bass)

Greco TB-750 (Thunderbird Bass)

Rok výroby: podle sériového čísla 1980 nebo 1990 (zdroj)
Země původu: Japonsko

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1f1vphibt10d81mfggkprel183pj.jpg https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1f1vpev6f5moqj616mm1hlu1f7m4.jpg

Popis, parametry, konstrukce

Jedna recenze tohoto konkrétního kusu už tady je od Faky77, ale i tak si dovolím zarecenzovat si sám za sebe. Mimochodem originál Gibson Thunderbird jsem zde také testoval.

Tělo této baskytary ikonického tvaru je z mahagonu v barevném provedení Brown Sunburst. Krk klame tělem, tedy spíše krkem. Není mahagonový, jak by se asi čekalo, ale z javoru, což díky barevnému laku není ani vidět. Navíc krk není průchozí jako u originální předlohy od Gibsonu, ale je vlepený (tzv. set-in neck). Hmatník je z palisandru.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1f1vpev6f1bgcmk1pts17091udh5.jpg https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1f1vpev6g1rbs9p513f4iodpf6.jpg

Hlava je vůči rovině hmatníku zalomená jako u originálu. Masívní otevřené ladící mechaniky mají stále hladký chod. Šířka krku na ořechu je 42 mm, krk má plný profil, je to pořádné množství dřeva, což mně osobně do ruky vyhovuje.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1f1vpev6g2jo8s71pj6rsq6tq9.jpg https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1f1vplhruu381r991km4156ch04l.jpg

Kobylka je masívní, stejně konstruovaná jako u originálu, ale má navíc ještě tzv. struník. Má i stejně dementní štelování oktáv šrouby pod překážejícími strunami, ale tady to díky zmíněnému struníku dává jakýs takýs smysl. Mimochodem našel jsem, že nějaké staré Gibsony rovněž měly struník, ale současně s ním i jiný typ kobylky.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1f1vpev6gp6p1k1d1lakq091ac27.jpg

Snímače jsou uloženy v chromovaných pouzdrech. Ovládáním jsou hlasitosti pro každý snímač a společná tónová clona. Zásuvka pro nástrojový kabel je na přední straně.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1f1vpev6gdjf1jlt31pnos18mt8.jpg

Baskytara váží překvapivě jen 4,15 kg a nepřekvapivě na popruhu (i bez něj) převelice padá na hlavu, u této koncepce to ani jinak být nemůže, takže tady by se dalo říct, že to není chyba, ale vlastnost. V určité poloze se to přepadávání dá pohodlně vykompenzovat opřením předloktím pravé ruky.

Zvuk

Zvuk je vážně povedený. Plný, tučný, přitom pevný až zvonivý. Díky dvěma snímačům je i velice variabilní, zkrátka s mnoha zvukovými barvami. Tři základní barvy jsem se snažil odprezentovat v následujících zvukových ukázkách. Pokud není uvedeno jinak, je to vždy rovnou kabelem do zvukovky, s plně otevřenou tónovou clonou a kromě normalizace bez následných úprav. Struny byly použity pětačtyřicítky niklované Elixiry v dobrém stavu. Hráno vždy nad aktivním snímačem, v přpadě obou pak mezi nimi.

"Povinné" ukázky

Snímač u krku
Oba snímače
Snímač u kobylky

Bonusové ukázky ve stejném pořadí jako výše

Ukázka 1
Ukázka 2

Slap na oba snímače

Tahle basa si žádá vysloveně trsátko, takže zde můj neumělý pokus, páč tím na basu vůbec nehraju:

Trsátkem na oba snímače

Prohnal jsem nahrávku simulací aparátu v softwaru Overloud TH3 a zařadil jsem i zkreslení. Je to vždy namícháno i s čistým neefektovaným zvukem.

Trsátkem na oba snímače se simulací aparátu
Trsátkem na oba snímače se simulací aparátu a zkreslením

Hodnocení

Pěkně zpracovaný dnes už vysloveně vintage nástroj, velice povedená kopie své předlohy. Umě zamaskované to, že krk není z mahagonu a i to, že není průchozí. Nevadí mi ani jedno z toho. Kupodivu to, že krk není průchozí, vůbec nic neubralo na zvuku oproti předloze, sustain je opravdu, jak se říká, "nekonečný", což můžete slyšet na koncích v "povinných" ukázkách. Masívní hardware slouží spolehlivě, kovové kryty snímačů vypadají skvěle, vysloveně k té base sedí a krásně podtrhují její divoký zjev i zvuk. Oceňuju kvalitu, i když jedním dechem musím říct, že tento typ nikdy nebyl a nikdy nebude mým vysněným nástrojem.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

2

Re: Greco TB-750 (Thunderbird Bass)

Podle mého názoru je na thunderbirdu strašně videt zoufalá snaha odlišit se tvarem od kytar navržených Leo Fenderem.  Vkusně to té době dokázali asi jen Rickenbacker a Les Paul.  Já bych ten tvar klidně nazval multiplou mezi kytarami :-)

JB Vintera 70, JB 60 MiM, PB MiM, Sandberg Electra PB, Cort A4 OPN, JB SQVM70, JB SQVM FL, Jaguar Bass SQCV , PB (skládačka), Hofner 500/1 1965
Trace Elliot Transit -> Trace Elliot ELF -> 2x110, 210, 115, HA3500, Roland Cube 30
Shure 58A beta -> TC Helicon Harmony Singer
0 xLajků:

3

Re: Greco TB-750 (Thunderbird Bass)

...napsal spokojený majitel Hofnera 500/1. 8o big_smile

0 xLajků:

4 Naposledy upravil: m3 (29. 03. 2021 22.45:42)

Re: Greco TB-750 (Thunderbird Bass)

Atvečko napsal:

je na thunderbirdu strašně videt zoufalá snaha odlišit se tvarem

 ono by se nemelo zapominat na to ze to puvodne bylo obracene ne? teda pocitam ze ta non-reversed verze je originalni smile 

Atvečko napsal:

asi jen Rickenbacker

 btw sice mam ricy rad zvukem i vzhleden ale thunder mi byl daleko pohodlnejsi smile teda potom co sem tam pridelal tradicni bazmek na popruh big_smile 

...nemit hlavu... nevadi
...nemit marka..vadi
0 xLajků:

5

Re: Greco TB-750 (Thunderbird Bass)

Parádní sound, krkovej snímač kdybych zavřel oči, tak řeknu že to je pěkně tučnej PB, ale prostě TB mě přijde fakt nepohodlnej na hraní...

0 xLajků:

6

Re: Greco TB-750 (Thunderbird Bass)

pekelnik napsal:

TB mě přijde fakt nepohodlnej na hraní

 Mám úplně stejnej dojem

Fender American Professional II Precision -> Aguilar TLC Compressor -> TECH 21 VT Bass v2 -> Markbass Little Mark Tube -> Markbass Standard 108HR
0 xLajků:

7

Re: Greco TB-750 (Thunderbird Bass)

José napsal:

...napsal spokojený majitel Hofnera 500/1.

Na hofnera už nejspíš nezahraju ani "hoří"  bo jsem tlustej  a je to víc ikona než kytara.   Ale TB je prostě ošklivej, za tím si stojím.  Navíc přemejšlím která kytara (kromě toho hofnera)  víc přepadává na všechny strany než tahle ... asi žádná :-)

JB Vintera 70, JB 60 MiM, PB MiM, Sandberg Electra PB, Cort A4 OPN, JB SQVM70, JB SQVM FL, Jaguar Bass SQCV , PB (skládačka), Hofner 500/1 1965
Trace Elliot Transit -> Trace Elliot ELF -> 2x110, 210, 115, HA3500, Roland Cube 30
Shure 58A beta -> TC Helicon Harmony Singer
0 xLajků:

8

Re: Greco TB-750 (Thunderbird Bass)

Atvečko napsal:

Ale TB je prostě ošklivej, za tím si stojím.

 Já to mám úplně naopak, pro mě je to nejvíc sexy baskytara co existuje. Vlastě kvůli TB jsem na basu chtěl začít hrát. Paradoxně jsem teda ještě ani jednoho t-birda neměl, ale k tomu se dopracuju až mě omrzí precl big_smile

Fender JB62RI CIJ 97´ (fretless) -> Feedbacker (send) -> Distortion -> Fuzz -> Freeze -> Delay - > Reverb -> Feedbacker (return) -> Preamp/DI  = BLACKNOISE/DRONE
Flatwound Club #2
0 xLajků:

9

Re: Greco TB-750 (Thunderbird Bass)

Atvečko napsal:

Podle mého názoru je na thunderbirdu strašně videt zoufalá snaha odlišit se tvarem od kytar navržených Leo Fenderem.

I s designem modelu Les Paul jim musel pomoci sám Les Paul, kterého nejprve odmítli, ale když přišel Fender s Esquierem (Telacasterem), tak jim nic jiného nezbylo, než po něm skočit. Za normální modely ještě považuju ES a s přimhouřenýma oběma očima i SG, ale Explorer nebo Flying V je přesně ten úlet kvůli odlišení se. 

Atvečko napsal:

Vkusně to té době dokázali asi jen Rickenbacker a Les Paul.

Ještě celkem něco málo Danelectro, mám rád ty jejich "lipstick" snímače. 

Hastur napsal:

Já to mám úplně naopak, pro mě je to nejvíc sexy baskytara co existuje.

V pořádku. Někdo holky, někdo vdolky...

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

10

Re: Greco TB-750 (Thunderbird Bass)

Vy jste konzervy (aneb mám to stejně jako Hastur), moderne na vás (naštěstí ho nedotáhli do podoby basy)!

https://baskytara.com/img/m/24358/t/p1f21lmf0g18n36pio6srpg12vc3.jpg

 

0 xLajků:

11

Re: Greco TB-750 (Thunderbird Bass)

Aidamos napsal:
...ale Explorer nebo Flying V je přesně ten úlet kvůli odlišení se. 

Explorer a Flying V jsou z doby opojení technologiemi, počínajícím raketovým výzkumem a všeobecným pokrokem. Explorer letos oslaví třiašedesáté narozeniny. Firebird je o pět let mladší.

0 xLajků:

12

Re: Greco TB-750 (Thunderbird Bass)

Kdyby Aidamos chtěl udelat porovnavačku, či recku tak tady mám pořad Greco TB 1977. 

0 xLajků:

13

Re: Greco TB-750 (Thunderbird Bass)

krkavec napsal:

Kdyby Aidamos chtěl udelat porovnavačku, či recku tak tady mám pořad Greco TB 1977. 

To by odviselo od toho odkud jsi. Každopádně posílat to je blbý, a zas tak tyhle typy nemusím. Však klidně napiš něco sám. Nemusí tam být tuna textu. Udělej pár fotek, takhle to vypadá, nahraj ukázku, takhle to hraje a šup sem s tím grinning

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

14

Re: Greco TB-750 (Thunderbird Bass)

Aidamos napsal:
krkavec napsal:

Kdyby Aidamos chtěl udelat porovnavačku, či recku tak tady mám pořad Greco TB 1977. 

To by odviselo od toho odkud jsi. Každopádně posílat to je blbý, a zas tak tyhle typy nemusím. Však klidně napiš něco sám. Nemusí tam být tuna textu. Udělej pár fotek, takhle to vypadá, nahraj ukázku, takhle to hraje a šup sem s tím grinning

Praha, klidně zapujčím, kdybys měl cestu. Já se momentálně moc nikam nedostanu, jsem s dětmi doma. Ale chápu, že další podobnej kus není velká moc zábava.:)

S tím co píšeš tak úplně souhlasím, ta konstrukce bude podobná, neli stejná. Váha je taky 4,15kg.

Mě se nejvíc líbí zvuk obou snímačů s lehce staženou tonovkou, zvuk mi přijde správně nasranej, konkrétní. Já používal oranžový Rotosoundy a to sypalo.

Jak píšeš, že nekonečný sustain, tak to sedí.

Zatím jsem jí zase stahl z prodeje, jelikož zvuk má fakt zajímavej a chleba to doma nežere. Ladění drží jak židovská víra. Padání jsem vyřešil Mono popruhem, ten tomu dost pomohl.

 

 

0 xLajků:

15

Re: Greco TB-750 (Thunderbird Bass)

krkavec napsal:

Já se momentálně moc nikam nedostanu, jsem s dětmi doma.

Mám to úplně stejně.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

16

Re: Greco TB-750 (Thunderbird Bass)

tak kdybch mel vybirat gibson basu tak jednoznacne Grabber nebo Ripper to je jedna z mala bas (po tom co sem zjistil ze mi nesedi ric 4001/3 a poridil kopii 4005 ktera je bozi) ktere bych rad nekdy zkusil/poridil..

...nemit hlavu... nevadi
...nemit marka..vadi
0 xLajků:

17

Re: Greco TB-750 (Thunderbird Bass)

Já mám teda od Gibsona ještě rád RD bass. Grabber ani Ripper mě nikdy moc vzhledově nechytly.

Fender JB62RI CIJ 97´ (fretless) -> Feedbacker (send) -> Distortion -> Fuzz -> Freeze -> Delay - > Reverb -> Feedbacker (return) -> Preamp/DI  = BLACKNOISE/DRONE
Flatwound Club #2
0 xLajků:

18 Naposledy upravil: m3 (31. 03. 2021 13.22:45)

Re: Greco TB-750 (Thunderbird Bass)

Hastur napsal:

RD bass.

 tam mne desi ten analogovej compjutr v tom nebo co to je  big_smile, mne se na ripp- grabb-rech libi jak jsou takove humpolacke big_smile smile 

Should I buy a Gibson RD Artist bass? | TalkBass.com

 

...nemit hlavu... nevadi
...nemit marka..vadi
0 xLajků:

19

Re: Greco TB-750 (Thunderbird Bass)

To měly ale jen nějaký, ne? Určitě jsem v pařátě držel nějakou pasivní (a relativně starou)..

0 xLajků:

20

Re: Greco TB-750 (Thunderbird Bass)

José napsal:

To měly ale jen nějaký, ne? Určitě jsem v pařátě držel nějakou pasivní (a relativně starou)..

 mne prave prekvapilo ze naky novy to nemaj big_smile ..popravde nevim nezkoumal sem to, ale dycky kdyz sem na najakou nekde narazil tak mela tohle.. smile

...nemit hlavu... nevadi
...nemit marka..vadi
0 xLajků:

21

Re: Greco TB-750 (Thunderbird Bass)

Knight rider v basovom svete big_smile 
 --- Kitte dej tam pentatoniku v Cis mol! 

---- Ano, Majkle 

pkGuitars .1               Tokai Hardpuncher ´21              
pkGuitars .2 V            Yamaha BBP35 '22              Dolphin fretless 4
Gallien Krueger MB150s, GK RB700-II & GK SBX410 & Boss GT10, Zoom B3
                                                 Flatwound Club #7
0 xLajků: