1

Téma: Přepínač singl-paralelně-hambáč

Zdravím, mám na base dva hambáče. Rád bych věděl, zda je reálné použít 2xswitch na přepínání snímače single,paralelně a hambáč. Zvuk mě nejbližší je jazz bass, ale občas dostanu chuť na zvuk ala musicman. Navíc zapojení mám teď na humb. krk a paralelní zapojení u kobylky(alespoň tak jsem to pochopil) a zní to taky někdy moc pěkně. Zkrátka bych rád využil všech možností. Jen nevím, zda to bude mít vliv na kvalitu,jestli bude znít jazz bass jako jazz bass a hambáč u kobylky jako musicman a či to vůbec je reálné. Se zapojením snímačů totiž ještě nemám takové zkušenosti..

Mimochodem zde je schéma http://lh4.ggpht.com/_clKjqyfRSkU/TNfgx … C03624.JPG a je to pasivka.

Doufám, že to kurcatoviumovi nebude vadit, že používám jeho fotku a nebude žádat autorská práva big_smile. Já mám totiž basu s těmito snímači od něj tongue a vzpomněl jsem si na jeho příspěvek v článku s SBS od Šlapáka.. Jinak mu za tu basu ještě jednou moc děkuji,je to vážně pořádný kus nástroje! smile

Warmoth jazz bass - snímače pasivní SBS hambáče
Yamaha BB 414 - Fretless
SWR WorkingPro 12 - 200W
0 xLajků:

2

Re: Přepínač singl-paralelně-hambáč

Hele ten Warmoth hraje výborně tak jak je smile Funky mašina, kdybych na to tehdy měl peníze tak se k tobě nedostal smile

Ad zvuk: Já mám zkušenost s rozepínáním HB jen u RM pickups a jako JB to prostě z neznámých důvodů neznělo.

Jinak přepínání se odehrává skrz ten bílý vodič spojující obě cívky pokud jsem to schéma pochopil správně. Jinak v zásadě by sem to udělal tak, že bych jeden přepínač udělal Single/HB (pro oba snímače) a druhý paralel/serial. Tam bych viděl problém v tom, že je to spájené na tom minitišťáčku do série, tam budeš potřebovat pájku, odsávačku a pár šikovných ruk ať to neskončí objednáváním nových snímadel....

Suma sumárum: Pokud se v tom nevyznáš a nikdy jsi to nedělal tak to nech zkušenějším

AccugrooveFanclub #1
0 xLajků:

3

Re: Přepínač singl-paralelně-hambáč

spider napsal:

Já mám zkušenost s rozepínáním HB ... a jako JB to prostě z neznámých důvodů neznělo.

já mám obdobnou zkušenost u G&L - původní přepínač série/paralel jsem vyměnil za série/singl/paralel... jako jazz to neznělo smile a dokonce si troufnu říct, že to znělo oproti těm tučným MFD humbuckerům dost ploše a tak nějak nijak smile

Bacchus, MarkBass, Soundelirium, efekty, pedály, krabičky, synťáčky, samplery, pružiny
0 xLajků:

4

Re: Přepínač singl-paralelně-hambáč

hofa napsal:

znělo oproti těm tučným MFD humbuckerům dost ploše a tak nějak nijak smile

Přesně

AccugrooveFanclub #1
0 xLajků:

5

Re: Přepínač singl-paralelně-hambáč

spider napsal:

Jinak v zásadě by sem to udělal tak, že bych jeden přepínač udělal Single/HB (pro oba snímače) a druhý paralel/serial.

Ale zapojením třípolohového switche to nemá vliv ne? Jde mi o to, abych zase nepřišel o zvuk, který tam mám teď.. A ten druhý přepínač je jak jsem pochopil na přepínání mezi oběma snímači že?
Jinak Spidere..  O tobě jako zájemci jsem se doslechl a že jsi na to zrovna neměl. Tak sorry.. big_smile Pravda je, že jsem snil po nějakém vintage jazz bassu, ale zvukově jsem z ní nadšený! A že vzhled není úplně přesně co jsem chtěl už nehraje skoro žádnou roli.. smile

Warmoth jazz bass - snímače pasivní SBS hambáče
Yamaha BB 414 - Fretless
SWR WorkingPro 12 - 200W
0 xLajků:

6

Re: Přepínač singl-paralelně-hambáč

Tak pokud bys chtěl využít všech kombinací, tak ti 3 polohy nestačí:

1:HB serial
2:HB Paralel
3:Singles serial
4: Singles Paralel

AccugrooveFanclub #1
0 xLajků:

7

Re: Přepínač singl-paralelně-hambáč

já měl spíše namysli:

1.přepínač na snímač u krku - HBserial/HBparalel/single
2.přepínač na snímač u kobyly - HBserial/HBparalel/single
..a případně 3.přepínač mezi oběma snímači paralel/serial
Tím bych měl taky dostat všechny možné kombinace krom zapojení singlů z obou snímačů do HB ne? Je to kravina nebo ne? big_smile Šlo by to?

Warmoth jazz bass - snímače pasivní SBS hambáče
Yamaha BB 414 - Fretless
SWR WorkingPro 12 - 200W
0 xLajků:

8

Re: Přepínač singl-paralelně-hambáč

všecko jde smile jen abys pak nelitoval tolika děr v base.

Ja bych volil kompromisni reseni, kdy bych jednim prepinacem volil mezi single / hb pro oba snímače a pokud by sis chtěl zaexperimentovat s paralel/serial, tak bych je dal dovnitř basy (už si nevzpomínám přesně, ale tuším měla šachtu pro elektroniku zezadu....) a uvidíš. podle mě skončíš jako já s mojí aktivní HB basou se spoustou přepínačů - budeš hrát na jedno nastavení

AccugrooveFanclub #1
0 xLajků:

9

Re: Přepínač singl-paralelně-hambáč

A co řešit singl/hum push-pull přepínačem? Nemáš díru navíc a pokud máš na každý snímač vlastní čudl, máš o pár kombinací více.

Já to mám na Frudui na kobylovém snímači a je to fajn.

Nějaký Fendery...
Nějakej pedalboard s hromadou českých (i nečeských) výrobků, Hocke Blues 18 + 10/12" bedna (CZ/CZ)
Profil
0 xLajků:

10

Re: Přepínač singl-paralelně-hambáč

Ahoj, nakoupil jsem u Macha potřebné věci na zapojení MM snímače na paralel - singl - series.

Podle obrázku si to zapojím:

http://www.rmpickups.cz/files/schemes/schm109.jpg

Otázka zní: jaká cívka bude v té prostřední poloze hrát? Případně, je tady někdo šikovný, kdo by poradil jaký kablík ovlivní, která cívka hraje v tom single modu? Snímač je Bartolini, viz https://bartolini.net/wp-content/uploads/ProductImages/Cables/PickupCable4Conductor.png 

Více schémat je na http://www.rmpickups.cz/schemata-zapojeni/ pokud to pomůže - já si z tohoto odvodil jaké barvy na Bartolini odpovídají těm na RM. Předem díky za pomoc :-) 

 

 

"Dávej pozor," varovali ji. "S kýmkoliv z nich bys přivedla na svět děti s prasečím ocasem."
Soundelirium Club #4
Flatwound Club #6
JB, PB, G&L, bezpražce, nějaké ty basy...
Fender TBP1 -> Warwick Hellborg SP 250 -> Hellborg Club & Lo Cab, Soundelirium HPF v2 & The Germ, spousta krabiček
0 xLajků:

11

Re: Přepínač singl-paralelně-hambáč

Jsou dva typy přepínače on-on-on

http://www.seymourduncan.com/blogs/wp-content/uploads/Switches2_Diag_4.gif

a při stejným značení vodičů ti každá varianta přepíneče v mezipoloze zapíná jinýnou cívku.  Takže bych si pořešil tužku, papír a šlusmetr :-)

JB Vintera 70, JB 60 MiM, PB MiM, Sandberg Electra PB, Cort A4 OPN, JB SQVM70, JB SQVM FL, Jaguar Bass SQCV , PB (skládačka), Hofner 500/1 1965
Trace Elliot Transit -> Trace Elliot ELF -> 2x110, 210, 115, HA3500, Roland Cube 30
Shure 58A beta -> TC Helicon Harmony Singer
0 xLajků:

12

Re: Přepínač singl-paralelně-hambáč

Díky, to je užitečný obrázek :-)

"Dávej pozor," varovali ji. "S kýmkoliv z nich bys přivedla na svět děti s prasečím ocasem."
Soundelirium Club #4
Flatwound Club #6
JB, PB, G&L, bezpražce, nějaké ty basy...
Fender TBP1 -> Warwick Hellborg SP 250 -> Hellborg Club & Lo Cab, Soundelirium HPF v2 & The Germ, spousta krabiček
0 xLajků:

13

Re: Přepínač singl-paralelně-hambáč

Zajímalo by mě, jaké máte zkuenosti s přepínáním. Mám na base celkem 13 možností zapojení snímačů. Potřeboval jsem to prostě před lety vyzkoušet big_smile Ale reálně používám 3. 

Fender P-bass s hromadou páček, kytarovým snímačem a tremolem, SG Les Paul 100, line6 pod hd 500X, Andy's drive, MXR dyna comp, Strymon DECO, Way Huge Pork Loin, TC 3rd Dimension Chorus
0 xLajků:

14

Re: Přepínač singl-paralelně-hambáč

A až budeš vědět jakej máš přepínač, zkontroluj si, abys měl variantu, kdy je  v single modu druhá cívka oběma vodiči připojená k zemi, jinak ti k bordelu ze singlu přidá spoustu dalšího smile  Schema rm-pickup je podle mě rozkreslený pro "typ 2" , v mezipoloze jde signál z hnědýho vodiče a všechny ostatní jsou přivedený na zem. Při použítí "typ-1" zůstane žlutý vodič kdesi "ve vzduchu" a snímač nabere z okoli veškerej RF bordel :-)

JB Vintera 70, JB 60 MiM, PB MiM, Sandberg Electra PB, Cort A4 OPN, JB SQVM70, JB SQVM FL, Jaguar Bass SQCV , PB (skládačka), Hofner 500/1 1965
Trace Elliot Transit -> Trace Elliot ELF -> 2x110, 210, 115, HA3500, Roland Cube 30
Shure 58A beta -> TC Helicon Harmony Singer
0 xLajků:

15

Re: Přepínač singl-paralelně-hambáč

kopyto napsal:

Ahoj, nakoupil jsem u Macha potřebné věci na zapojení MM snímače na paralel - singl - series.

Podle obrázku si to zapojím:

http://www.rmpickups.cz/files/schemes/schm109.jpg

Otázka zní: jaká cívka bude v té prostřední poloze hrát? Případně, je tady někdo šikovný, kdo by poradil jaký kablík ovlivní, která cívka hraje v tom single modu? Snímač je Bartolini, viz https://bartolini.net/wp-content/uploads/ProductImages/Cables/PickupCable4Conductor.png 

Více schémat je na http://www.rmpickups.cz/schemata-zapojeni/ pokud to pomůže - já si z tohoto odvodil jaké barvy na Bartolini odpovídají těm na RM. Předem díky za pomoc :-) 

 

 

Tak jsem strávil příjemný večer  s pájkou a stalo se něco neočekávaného, napoprvé a bez problémů to fungovalo :-) Mám to tedy paralelně - kobylkovou cívku - sériově, tedy přesně jak mi vyhovuje (tu krkovou samostatně nemám tolik rád). Je to pecka, přepnutí na sériové by se dalo využít jako boost v některých pasážích :-) 

"Dávej pozor," varovali ji. "S kýmkoliv z nich bys přivedla na svět děti s prasečím ocasem."
Soundelirium Club #4
Flatwound Club #6
JB, PB, G&L, bezpražce, nějaké ty basy...
Fender TBP1 -> Warwick Hellborg SP 250 -> Hellborg Club & Lo Cab, Soundelirium HPF v2 & The Germ, spousta krabiček
0 xLajků:

16

Re: Přepínač singl-paralelně-hambáč

Tak jsem se konečně dostal k druhé base a taky jsem si připájel přepínač series-split-parallel a vyměnil poťáky. Koho by zajímal rozdíl mezi sériovým a paralelním zapojením, tak v nahrávce níže.

Nahráváno přímo do zvukovky bez úprav, jen normalizováno. V první nahrávce jsou normalizované všechny části zvlášť, aby se vyrovnaly hlasitosti. Druhá nahrávka je identická, ale normalizovaná dohromady, aby byl patrný rozdíl hlasitostí při přepnutí. Pořadí je čtyři kola cívky sériově - čtyři kola pouze cívka blíže ke kobylce - čtyři kola cívky paralelně. Basa je lip(b)ová kopie Musicmana Apollo, pasivní, se snímačem Bartolini, celkem nové struny Dean Markley, roundwoundy, niklové.

Srovnané hlasitosti

Rozdíl hlasitostí

"Dávej pozor," varovali ji. "S kýmkoliv z nich bys přivedla na svět děti s prasečím ocasem."
Soundelirium Club #4
Flatwound Club #6
JB, PB, G&L, bezpražce, nějaké ty basy...
Fender TBP1 -> Warwick Hellborg SP 250 -> Hellborg Club & Lo Cab, Soundelirium HPF v2 & The Germ, spousta krabiček
0 xLajků:

17

Re: Přepínač singl-paralelně-hambáč

https://baskytara.com/img/m/25051/t/p1f5om160t175d197g18faob92j93.jpg

Taky jsem si dneska hral s pajkou...snad jsem to napajel dobre,zadne vrceni,hlasitost i clona fakci v obou v obou pozicich.jemny brum se ale ozve kdyz se prstem dotknu snimace (v jen v jedne poloze prepinace)S pajkou jsem delal naposled tak pred 35 lety smile prepinace jsem si poshanel 3 druhy (on-on,on-off-on a on-on-on),ale zjistil jsem ze budu potrebovat i dratky a to teda nevim po jakych se ptat sad ty co mi dal elektrikar jsou hodne silny,ale funguji ;p

Squier VM Precision V , OLP Tony Levin 5str. , OLP MM3 5str. , MTD Beast MM+J 5str. , Cort GB75 , Yamaha BB 300 84´MIJ , Taurus BL-1010 2x10 kombo, IBZ Promethean 3110U, HOTONE Ampero , Jolana KolorBass , AKG WMS 40 mini, IEM T.Bone IEM 200
Hraju - www.nonametribute.cz , Skafandr&Motyl
0 xLajků:

18

Re: Přepínač singl-paralelně-hambáč

ondrax napsal:

.snad jsem to napajel dobre,

 .. trochu nechapu ten cervenej drat co jde z prepinace na tonovku ..prijde mi tam navic.. teda pokud sem neco neprehlidnul ...

...nemit hlavu... nevadi
...nemit marka..vadi
0 xLajků:

19

Re: Přepínač singl-paralelně-hambáč

https://baskytara.com/img/m/25051/t/p1f5q3uepj1tri1gg1k6j18v4lrj3.jpg

jel jsem podle tohodle schematu

pridal jsem podle original zapojeni /nez jsem do toho hrabnul/ spoj vol-tone,protoze volume nejelo

Squier VM Precision V , OLP Tony Levin 5str. , OLP MM3 5str. , MTD Beast MM+J 5str. , Cort GB75 , Yamaha BB 300 84´MIJ , Taurus BL-1010 2x10 kombo, IBZ Promethean 3110U, HOTONE Ampero , Jolana KolorBass , AKG WMS 40 mini, IEM T.Bone IEM 200
Hraju - www.nonametribute.cz , Skafandr&Motyl
0 xLajků:

20

Re: Přepínač singl-paralelně-hambáč

ondrax napsal:

jel jsem podle tohodle schematu pridal jsem podle original zapojeni /nez jsem do toho hrabnul/ spoj vol-tone,protoze volume nejelo

 no stejne to mas jinak big_smile tam je vyvod z volume na jack ty ho mas z tonovky smile jestli chapu dobre ze ten sedivej jde na spicku jacku smile  podle toho obrazku by mel sedivej jit na volume .. a ruzovej by tam nemel byt ..  smile  ono to asi funguje nejsem elektrikar smile  jen mi to prijde divne ze je ta tonovka zapojena pred i za volumem, tak jestli to menuze delat nejakou neplechu smile

...nemit hlavu... nevadi
...nemit marka..vadi
0 xLajků:

21

Re: Přepínač singl-paralelně-hambáč

https://baskytara.com/img/m/25051/t/p1f5r6iv7719copjg1qim3lvjg75.jpg

Takhle to bylo puvodne ,tak jsem si rikal ze to zachovam.

Snad jsem tam neudelal nejakou obri botu,preci jen jsem to delal poprve a nechtel bych aby to bylo naposled smile

Squier VM Precision V , OLP Tony Levin 5str. , OLP MM3 5str. , MTD Beast MM+J 5str. , Cort GB75 , Yamaha BB 300 84´MIJ , Taurus BL-1010 2x10 kombo, IBZ Promethean 3110U, HOTONE Ampero , Jolana KolorBass , AKG WMS 40 mini, IEM T.Bone IEM 200
Hraju - www.nonametribute.cz , Skafandr&Motyl
0 xLajků:

22

Re: Přepínač singl-paralelně-hambáč

kopyto napsal:
kopyto napsal:

Ahoj, nakoupil jsem u Macha potřebné věci na zapojení MM snímače na paralel - singl - series.

Podle obrázku si to zapojím:

http://www.rmpickups.cz/files/schemes/schm109.jpg

Otázka zní: jaká cívka bude v té prostřední poloze hrát? Případně, je tady někdo šikovný, kdo by poradil jaký kablík ovlivní, která cívka hraje v tom single modu? Snímač je Bartolini, viz https://bartolini.net/wp-content/uploads/ProductImages/Cables/PickupCable4Conductor.png 

Více schémat je na http://www.rmpickups.cz/schemata-zapojeni/ pokud to pomůže - já si z tohoto odvodil jaké barvy na Bartolini odpovídají těm na RM. Předem díky za pomoc :-) 

 

 

Tak jsem strávil příjemný večer  s pájkou a stalo se něco neočekávaného, napoprvé a bez problémů to fungovalo :-) Mám to tedy paralelně - kobylkovou cívku - sériově, tedy přesně jak mi vyhovuje (tu krkovou samostatně nemám tolik rád). Je to pecka, přepnutí na sériové by se dalo využít jako boost v některých pasážích :-) 

Pro svoje budoucí já, které bude zase hledat zapojení, a pro případné další zájemce jsem rozšířil obrázek od Macha o zapojení s barvami které platí pro Seymour Duncan SMB-4D a Bartolini MMC (možná i další snímače) a hlavně možnost zapojit paralelně - kobylkový pól - sériově a paralelně - krkový pól - sériově.

 

https://baskytara.com/img/m/2182/t/p1g4c5608om5ugqo1bltl111tm3.jpg

"Dávej pozor," varovali ji. "S kýmkoliv z nich bys přivedla na svět děti s prasečím ocasem."
Soundelirium Club #4
Flatwound Club #6
JB, PB, G&L, bezpražce, nějaké ty basy...
Fender TBP1 -> Warwick Hellborg SP 250 -> Hellborg Club & Lo Cab, Soundelirium HPF v2 & The Germ, spousta krabiček
0 xLajků: