1 Naposledy upravil: Aidamos (12. 07. 2021 08.30:48)

Téma: Digitech The Drop

Digitech The Drop

Rok výroby: 2019
Země původu: Čína
Cena: 2.600,- Kč

Popis, parametry, konstrukce, ovládání

Kdysi jsem tahal na hraní dvě baskytary, protože jednu jsem měl podladěnou o půl tónu po tom, co si zpěvačka usmyslela, že zhruba 80% repertoáru by se jí zpívalo líp o půl tónu níž. O tomhle zařízení jsem docela dost uvažoval, že by mi to ušetřilo tahání jedné basy navíc. I když jsem nakonec přešel ze stejných důvodů na pětku, jsem rád, že se mi právě tahle krabička dostala do rukou alespoň nyní.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1eds1faoe6vuc7r1fqhmsm16h53.jpg

Jedná se v zásadě o polyfonní harmonizér (polyphonic pitch shifter). Tento konkrétní efekt převádí tón kytary nebo baskytary po jednotlivých půltónech až o sedm půltónů níže. Osmým efektem je podladění o celou oktávu, devátým pak klasický oktáver s přidanou spodní oktávou.

Šasi pedálu je z bytelného plechu v elegantním červeno-černo-bílém provedení. Vstup je na pravém boku, výstup pak na boku levém.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1eds1faof34mkd088km386i66.jpg https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1eds1faofm2e1s3u18a31u5f14dp5.jpg

V čele krabičky je zásuvka na 9V zdroj, který je kupodivu součástí dodávky. Krabičku napájet baterií možné není.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1eds1faof1oc44d712clg3oua17.jpg

Na spodku krabičky jsou čtyři gumové nožky, respektive byly, jsou nyní sundány, přijde tam nalepit velcro s háčky pro přichycení do pedalboardu.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1eds1faofh23hal1n0a3j12kp8.jpg

Jednotlivé půltóny podladění jsou vybaveny červenými LEDkami a popisky s čísly 1 až 7. Nápisem OCT, a rovněž LEDkou, je opatřeno podladění o oktávu, a nakonec pod nápisem OCT+DRY se ukrývá klasický oktáver, kdy je zachován původní signál a k němu přidán zvuk převedený o oktávu níže. Nastavit poměr hlasitostí nijak možné není, ale není to nijak limitující, nýbrž naprosto bezproblémově použitelné.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1eds1faoe1p011cqf1vimks14774.jpg

Volba režimu se provádí černým vroubkovaným krokovým otočným ovladačem. Ovladač je cyklický, je možné točit na obě strany do nekonečna, režimy tedy obíhají pořád dokola oběma směry. U zvoleného režimu svítí vždy příslušná dioda. Další LEDka signalizující aktivitu efektu je pak u nožního spínače. Ač krabička operuje v režimu true bypass, spínač je tichý bez obvyklých lupanců.

Efekty doplňuje dvoupolohový páčkový přepínač označený MOMENTARY (ON-OFF). Ve stavu OFF se efekt uvede v činnost sešlápnutím spínače, druhé sešlápnutí jej zase vyřadí. Ve stavu ON se při stisku nožního spínače efekt zprovozní, při jeho uvolnění se opět vypne. Lze tak ve skladbě podladit dočasně třeba jen jeden tón na malou (potřebnou) chvíli.

Zvuk

Co lze vysloveně pochválit, je rychlost reakce efektu. Je naprosto bez latence, efektování probíhá opravdu v reálném čase. Ovšem upřímně řečeno, ze zvuku jako takového nijak nadšený nejsem, i podladění o půl tónu zvuk slyšitelně degraduje. Nemá takovou průraznost a čistotu, navíc u dlouhých tónů trochu chvěje.

Nahrál jsem ukázku s baskytarou Ernie Ball Music Man StingRay 5 v tónině F, kdy první část je čistý zvuk baskytary, pak jsem zvuk dropoval postupně o půltón a hrál fyzicky na base vždy o pražec výše tak, aby byla zachována původní tónina a vy jste mohli posoudit, jak velký vliv má daný stupeň podladění na výsledný zvuk. V ukázce je po čistém zvuku tedy sedm kroků po půltónech, pak podladění o oktávu a nakonec klasický oktáver.

Ukázka

Když se zaměříte na konce jednotlivých ukázek, kdy doznívá poslední tón, všimnete si u efektovaného zvuku kolísání hlasitosti zvuku. V následujícím obrázku je ukázán průběh wavu čistého zvuku a pak podladění o půltón a o tón. S podladěním, jak vidíte, roste i frekvence kolísání amplitudy.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1eds1faof1ceh2cg1mg91caheif9.jpg

Hodnocení

Funkčnost je dobrá, na výjimečné použití bych si tento efekt dovedl představit, ale hrát s ním 80% času, jak jsem kdysi o tom uvažoval, to bych nechtěl, ač uznávám, že v kapelním zvuku se leccos ztratí, ale ne, ani tak ne. Krabička je to jinak krásná a perfektně zpracovaná, a dost možná s kytarou bude zvuk i použitelnější.

Stránky výrobce: https://www.digitech.com/whammy-pitch/The+Drop.html

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

2 Naposledy upravil: Péčko (07. 10. 2020 13.35:40)

Re: Digitech The Drop

Dropa jsem měl, po jediné zkoušce s kapelou a jednom živém hraní šel pryč. Je to krásně myšleno, ale zvuk z toho leze hrozně divný, umělý, ještě možná v kombinaci se synthem nebo zkreslením by byl použitelný. Myslím, že každé nové krabce je třeba dát minimálně půl roku laborování, už několikrát se mi stalo, že až po pár měsících zoufalství se najednou vyloupl smysl, zvuk a správné nastavení, ale s dropem jsem to nějak na místě vzdal, no.

jazz bass + atk + red ripper + qtron + ampeg

www.sufunkygang.cz
0 xLajků: