1 Naposledy upravil: Aidamos (12. 07. 2021 08.23:23)

Téma: Fender Custom Shop 1957 Precision Bass Relic (2014)

Fender Custom Shop 1957 Precision Bass Relic

Rok výroby: 2014
Země původu: USA

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1eji7mejl60i1703122s1m7cqgk3.jpg https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1eji7mejlvd81i6lfjne4h1gfc4.jpg

Popis, parametry, konstrukce

Další Custom Shop Precision mi přistál na test. Už pátý podobného ražení. Pak tu byly čtyři padesát sedmičky ze série American Vintage, nějaká ta sedmdesátka, prostě hafo podobných bas. Přinesl tenhle kousek něco nového? Rozhodně.

Tělo je z lehkého bahenního jasanu, barevné provedení je Dakota Red v provedení heavy relic. Tuto barvu jsem ještě neměl. Je to tmavě červená, a je to přesně ten odstín, co mám rád, už chybí jen metalíza. Lak je samozřejmě nitrocelulózový. V recenzích custom shop signature modelů Pino Palladino a Jaco Pastorius jsem si na provedený relic stěžoval jako na nerealistický. Zde je všechno v nejlepším pořádku, fakt ta basa vypadá, že ji vyrobili před šedesáti lety. Jak nejsem velkým příznivcem umělého relicu, tak zde je naprosto úžasný a až neuvěřitelně uvěřitelný.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1eji7mejl1rrq16g61obcpe41k0i5.jpg https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1eji7mejm1ff0104o1t3j11igjd06.jpg

Relicem je obhospodařen i javorový krk z jednoho kusu. Místy najdete v dřevu i očka, přestože jsem na Fenderu nikdy tento typ dřeva snad nikdy neviděl.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1eji7mejm1kc2fel1gg31hj038o8.jpg

Krk má profil soft V, a skvěle mi sedí do ruky, byť jeho šířka na ořechu (nultém pražci) je poměrně značných 44,45 mm. Mechaniky jsou velké, těžké a s reverzním chodem, navíc s opět s drsným relicem.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1eji7mejm19kt16ur11gbkbh1c69.jpg https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1eji7mejm6e0gnf2pio6q1nida.jpg

Baskytara váží pouhých těžko uvěřitelných 3,43 kg. Kdyby byla vyrobena v roce 1957, byla by ze severského hustého jasanu, a měla by tak odhadem o kilo více. Modří už vědí, ano, brutálně padá na hlavu. Naštěstí je to řešitelné lehčími mechanikami. Daviďák, kterému opět děkuji za zápůjčku, má už nachystané odpovídající ultra lehké mechaniky Gotoh Res-o-lite, které tomu přepadávání radikálně odpomohou, ale obávám se, že ani tak to nebude úplně stačit.

Dělený snímač je typu 59-62, tedy lehce modifikovaná verze 57-58, za mě absolutně to nejlepší, co na Precision lze dát. Ovládání pomocí hlasitosti a tónové clony je umístěno na eloxovaném hliníkovém pickguardu. Obyčejná kobylka z ohnutého plechu v relic provedení má závitové kameny. Na následující fotce můžete vidět, že přístup k výztuze krku je v jeho patce. O nějakém přístupu je těžko mluvit, většinou bude potřeba sundat minimálně pickguard, což je daň za autentičnost. Jo a ten plastový thumbrest bych sundal určitě.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1eji7mejm1pdg4r61i635s51ii27.jpg

Zvuk

Už při brnknutí si nasucho, kdy jsem basu poprvé vytáhl z futrálu, mně bylo jasné, že to bude přesně to ono, co od téhle basy čekám, a to naprosto typický zvonivý vrčák s obrovskou vzdušností a poctivou mírou agrese, výtečný se zkreslením a dokonce skvělý i na slap. Očekávání se naplnilo bohatou měrou.

Není-li uvedeno jinak, následující nahrávky jsou vyvedeny rovnou do zvukovky a s plně otevřenou tónovou clonou, následně jsou jen normalizovány, jinak ponechány bez úprav. Použité struny jsou niklované pětačtyřicítky Elixiry ve skvělém stavu.

"Povinné" nahrávky

Hra mezi krkem a snímačem
Hra nad snímačem
Hra mezi snímačem a kobylkou

Bonusové ukázky ve stejném pořadí jako výše

Ukázka 1
Ukázka 2

Slap

Ukázka přes Darkglass Alpha Omega Ultra se zapnutou simulací aparátu a kompresor TC Electronic SpectraComp.

Hodnocení

Když o tom tak uvažuju, zvukově lepší Precision jsem snad ještě v ruce neměl, a že jsem jich v ruce měl hodně. Měl jsem jich spoustu skvělých, tomuto velice zvukově blízkých, ale tenhle je ještě o pomyslný chloupek lepší. Zvláště vyzdvihnu skvělý přednes struny E, což ne vždy u Precisionu je pravidlem. Navíc je nástroj ještě něčím osobitý, a nebude to jen tím, že je červený, jak byste možná někteří, kteří znáte mé preference, odtušili. Samozřejmě mě ukrutně štve strašlivé přepadávání na hlavu, uvidíme, jak moc pomohou avizované lehké mechaniky.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1eji7mejm19351vqlafmgot1448b.jpg

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

2

Re: Fender Custom Shop 1957 Precision Bass Relic (2014)

Nádherná basa, perfektní tučnej sound. Akorát mi přijde, že ten Darkglass tomu vůbec neprospívá...

0 xLajků:

3

Re: Fender Custom Shop 1957 Precision Bass Relic (2014)

pekelnik napsal:

 Akorát mi přijde, že ten Darkglass tomu vůbec neprospívá...

Jo, Adame, pořiď si na testování takovejhle vintejč nástrojů Almbic F-2b, jinak to není k ničem. (a na to navěsit impulz Fliptop bedny). big_smile big_smile big_smile

Ten darkglass je takovej darkglassovskej no. Ampéží huňa bedna, řízlá moderním zkreslením. Taky nejsem zarytý fanoušek, ale že by to bylo nějaký hrozný, to IMO zas ne..

P.S. Jsem moc rád, že chtěný Precl sound mám vyřešený tím Tokaiema léta rozehravanýma flatama.. big_smile

0 xLajků:

4

Re: Fender Custom Shop 1957 Precision Bass Relic (2014)

pekelnik napsal:

Nádherná basa, perfektní tučnej sound. Akorát mi přijde, že ten Darkglass tomu vůbec neprospívá...

 Jasný, může Ti to tak přijít, to je věc názoru, mně se to líbí ukrutně smile Ale je fakt, že jsem to jel s nastavením pro StingRay, nechtěl jsem si ho rozhašit.

José napsal:

a na to navěsit impulz Fliptop bedny

No, Ampeg B-15 je můj asi nejvíc nejoblíbenější aparát. Mám i tu IR simulaci, ale není to nějak ono, prostě takhle to nezní:

https://www.youtube.com/watch?v=BS4-tiHkQ2A

Jinak úplně to přestali vyrábět, což je škoda, ale i tak to byl ranec peněz za relativně slabej aparát...

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

5

Re: Fender Custom Shop 1957 Precision Bass Relic (2014)

Parádní!! Jsem rád že je tak lehká, jinak bych měl nutkání:D

Fender Precision Bass USA/JAP ('74/'91), MusicMan Stingray ('89 2EQ a '92 3EQ)
Orange AD200B,Ampeg SVT810e (90's)
Shure GLXD-16E, BOSS TU-3, Maxon CP-9Pro+, MXR M80 DI+
0 xLajků:

6

Re: Fender Custom Shop 1957 Precision Bass Relic (2014)

Aidamos napsal:

Jasný, může Ti to tak přijít, to je věc názoru, mně se to líbí ukrutně

 Jojo, je to určitě věc vkusu... smile

0 xLajků:

7

Re: Fender Custom Shop 1957 Precision Bass Relic (2014)

rluke napsal:

Parádní!! Jsem rád že je tak lehká, jinak bych měl nutkání:D

 Jak ti může vadit nízká hmotnost?! smile Vždyť to je jeden z největších kladů smile Evidentně nejsi chabrusák na záda.. smile

Fender American Professional II Precision -> Aguilar TLC Compressor -> TECH 21 VT Bass v2 -> Markbass Little Mark Tube -> Markbass Standard 108HR
0 xLajků:

8

Re: Fender Custom Shop 1957 Precision Bass Relic (2014)

Kaňour napsal:

Jak ti může vadit nízká hmotnost?! smile Vždyť to je jeden z největších kladů smile Evidentně nejsi chabrusák na záda..

Na zkoušky a na doma je to v pohodě a vůbec mi to nevadilo, ale na koncertě mi basa při pohybu strašně "plave" a je neposedná. Pořád jsem si musel dávat pozor a trochu si tu basu pravačkou přidržovat u těla big_smile

Druhá věc je že s jednou kapelou máme set 25 minut a s druhou 13 big_smile kdybychom hráli 3 hodiny v kuse tak je to zase jinak smile

Fender Precision Bass USA/JAP ('74/'91), MusicMan Stingray ('89 2EQ a '92 3EQ)
Orange AD200B,Ampeg SVT810e (90's)
Shure GLXD-16E, BOSS TU-3, Maxon CP-9Pro+, MXR M80 DI+
0 xLajků:

9

Re: Fender Custom Shop 1957 Precision Bass Relic (2014)

rluke napsal:
Kaňour napsal:

Jak ti může vadit nízká hmotnost?! smile Vždyť to je jeden z největších kladů smile Evidentně nejsi chabrusák na záda..

Na zkoušky a na doma je to v pohodě a vůbec mi to nevadilo, ale na koncertě mi basa při pohybu strašně "plave" a je neposedná. Pořád jsem si musel dávat pozor a trochu si tu basu pravačkou přidržovat u těla big_smile

Druhá věc je že s jednou kapelou máme set 25 minut a s druhou 13 big_smile kdybychom hráli 3 hodiny v kuse tak je to zase jinak smile

Jojo, mám to taky tak. A to mě záda bolí. Ale basa prostě musí sedět. Ty sety máme podobný, no. Vydržet se to v pohodě dá, vlastně to ani nevnímám big_smile

0 xLajků:

10

Re: Fender Custom Shop 1957 Precision Bass Relic (2014)

rluke napsal:

na koncertě mi basa při pohybu strašně "plave" a je neposedná.

 No jo, je fakt že ty trávíš 50% hracího času ve vzduchu a máš daleko náročnější choreografii než kdejakej průměrnej basák big_smile

 

pekelnik napsal:

Ale basa prostě musí sedět.

 Však jsem si onehdy podržel toho tvýho Fernandese, ten taky něco váží. Na mě by to bylo neúnosný.

Fender American Professional II Precision -> Aguilar TLC Compressor -> TECH 21 VT Bass v2 -> Markbass Little Mark Tube -> Markbass Standard 108HR
0 xLajků:

11

Re: Fender Custom Shop 1957 Precision Bass Relic (2014)

Tady u této recenze mi to nedá a něco taky připíšu.. Většinu Davidakových bas, které Adam recenzuje mám doma taky a většinou se mi je podaří protáhnout i zkouškou na velkém aparátu, takže mám i kapelní kontext.

Souhlasím s Adamem. že tahle červená Jawa je super kousek.

Za sebe můžu v obecné rovině říct, že ten nejhlavnější rozdíl, který spatřuju v CS nástrojích oproti nižším řadám, kromě relicu teda, je dynamika těch nástrojů. Vesměs všechny jsou krásně dynamické a přesné v odpovědi na Vaši hru, zvukově pěkně vyvážené.

Relic je pro mě taky cennou devizou, mám to rád. Tady je skvělý, opravdu parádně dojebaná basa, na horní hraně těla vrypy jako prase. Co se mi třeba na heavy relicu naopak nelíbí jsou plesnivý mechaniky a jejich chod.

Co se zvuku týče, překvapila mě tahle basa tím, že byla na danou kombinaci dřev a strun jasan + javor + elixíry vcelku ukázněná. Není to taková bestie jak by se mohlo zdát. Při decentní hře umí být krásně sametová, při razantnější hře umí pěkně zaštěkat, ale není to bestie. Já ji považuju spíše za hodnější stroj a to se mi právě líbílo. Jasná a čitelná, ale ne uječená.

Paradoxně Éčko, které zní na nahrávkách hrozně objemně a zdá se skvělý mi na zkoušce přišlo takové průměrné, nijak jsem z něho neodpadl.

Pak bych se chtěl ještě zmínit o krku a ne tak bězném profilu soft V. Jak napovídá písmeno, zaoblení krku kolem skunk stripe je takové ostřejší/špičatější. Znatelné je to zejména na počátku krku, první/druhá poloha, pak se ta ostrost zmírňuje a kolem 5-7 pražce mi přišlo, že krk přechází spíše do standarního profilu, C řekl bych. Osobně bych si dnes na basu tenhle profil nedal. Když jsem hrál "předpisově" a měl palec opřený proti ostatním prstům na skunk stripe, tak to nebylo tak pohodlné jako u oblejších profilů, obzvláště na začátku krku. Profil mi přijde přínosnější pokud hrajete víc "na prasáka" a máte krk položený v dlani, tam naopak sedí velmi pěkně a palec se opírá opravdu dobře.

Jo a u těhle CS jde výztuha většinou hezky lehko a jsem schopen jí po menších krocích otáčet i bez sundání pickguardu, takže u mě v pořádku a jako větší nedostatek bych to neviděl.

PB/JB/MM & Eden & Hocke & Soundelirium
0 xLajků: